شنبه ۰۶ آذر ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: بین الملل
چاپ خبر
۱۵:۵۷ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۶

کنفرانس کافی نیست، کار تبلیغی جهانی کنید!

حواسمان باشد داعش هنوز تمام نشده است

داعش از بین رفت ولی افرادی که تفکرات آن را دارند هنوز هستند و این یک خطر بالقوه برای دنیاست، چرا که این افراد با تفکرات نادرست خود همانند بمب متحرک هر لحظه ممکن است به جنایتی جدید دست بزنند

ندای اصفهان- محمد جواد طاهری

بعد از چند سال جنگ در بدترین شرایط ممکن داعش که با حمایت غرب ایجاد و زیست می کرد بالاخره از روی نقشه پاک شد. البته همانطور که سید حسن نصرالله در نطقش گفت آنها هنوز در مناطقی هستند و چند شهرک را در اختیار دارند؛ ولی بوکمال آخرین شهری بود که داعش در دست داشت و این به منزله پایان خیال خام امپراطوری سیاه داعش تحت عنوان خلافت اسلامی است.

داعش را چه کسی به وجود آورد؟

این موضوع را که داعش دست پرورده امریکاست به اعتراف کلینتون و ترامپ غیر قابل انکار است ولی آیا همه دنیا این پیام را شنیده اند؟ متاسفانه حتی برخی در داخل خود ایران هم این حقیقت را نمی دانند چه برسد به افکار عمومی جهان که معمولا با رسانه ها و چهره های مشهورشان از حقیقت دور نگه داشته می شوند.

لذا معرفی اینکه داعش که بود و چه کسانی از آن حمایت کرده اند ضرورتی است که هیچگاه از بین نخواهد رفت و باید در قالبهای مختلف برای مخاطب جهانی آن را بازگو کرد.

داعش زاییده تکفیر است

تکفیر در لغت، اصطلاحی در کلام و فقه به معنای نسبت کفر دادن به مسلمان است. اما جالب است که چگونه وهابیون توانستند با کمک این اصطلاح فقهی جوانان خام را به سمت جنایت علیه مسلمانان بکشند. این موضوعی است که البته برای آن ظاهرا سازمان و ارگانهایی در ایران تشکیل شده و همایش هایی نیز گرفته شده ولی فعالیت در عرصه جدال واقعی فقط فعالیت علمی نیست و نیاز است به شیوه های مختلف تبلیغی حقیقت را به این جوانان رساند.

محسن اسلام زاده مستندساز مشهور کشور که 9 روز بعداز مرگ قذافی به لیبی سفر کرده بود در این باره می گوید: «فضای آنجا به شدت انقلابی بود، جوانان دوست داشتند در مورد ایران و انقلاب اسلامی بیشتر بدانند اما عملا هیچ فعالیت فرهنگی در آن کشور نداشتیم. مدتی بعد فضا بطور کامل در دستان وهابیون قرار گرفت و آنها بودند که همین جوانان پرشور را که برای جهاد و آزادی قدس دنبال راه می گشتند به سمت سوریه روانه کردند…»

چرا داعش به اسرائیل حمله نکرد

این واقعا یک سوال جدی است؛ چرا داعش که ادعای مسلمانی و جهاد در راه خدا داشت به کشوری که از محورهای مقاومت است حمله می کند اما به سمت اسرائیل حتی یک گلوله هم شلیک نمی کند، در حالی که اسرائیل که قبله اول مسلمانان را غصب کرده و آشکارا از خراب کردن آن سخن می گوید با داعش همکاری نزدیک دارد و حتی بیماران و زخمی های داعش را مداوا می کند؟

شاید باید این سوالات را بصورت جدی تر مطرح کرد هرچند جای تاسف است که در عملیات های ضد انسانی داعش و گروههای تروریستی برای مدتها مزدوران فلسطینی نیز حضور داشتند. حضور حماس در این جنایات البته خود بیانگر لزوم کار فرهنگی واقعی و نه صوری در این عرصه مهم است.

«استشهادی» و «انتحاری» تفاوتی که باید شناخت

جالب است که انتحاریون تکفیری توسط غرب و آل سعود بعد از آن ساخته شدند که شهادت طلب های لبنانی و فلسطینی توانسته بودند مفهوم جدیدی از جهاد را به دنیا معرفی کنند، کاری که البته مبتکر آن لبنانی ها بودند. غرب در مقابل، انتحاری ها را بر ضد خود مسلمانان راه انداخت و با آن استشهادیون را برای همیشه خاموش کرد!

اما یک تفاوت عمده بین استشهادیون و انتحاریون بود. استشهادیون جوانمرد بودند و با دشمن غیرمسلمان می جنگیدند نه با مردم عادی، بلکه آنها فقط پادگانها و نیروهای نظامی که خود مفهوم جنگ و اشغال دارند هدفشان بود، آن هم به این دلیل که مبارزه پایاپای نبود و دشمن تا دندان مسلح و آنها دستانشان خالی از هر نوع صلاح یا حمایتی بود.

اما انتحاریون تکفیری نه تنها به اسم اسلام مسلمان کشی می کنند بلکه متاسفانه یکی از اهداف اصلی آنها معمولا مساجد و زنان و کودکان است؛ کاری که غیراسلامی بودنشان را بیش از پیش نشان می دهد، اما چون ما توانایی و قدرت رسانه ای از نظر سازمانی و مدیریتی نداریم حتی در نشان دادن این تفاوتها نیز کار خاصی انجام نداده ایم.

بمب های متحرک هنوز هستند

داعش از بین رفت ولی افرادی که تفکرات آن را دارند هنوز هستند و این یک خطر بالقوه برای دنیاست، چرا که این افراد با تفکرات نادرست خود همانند بمب متحرک هر لحظه ممکن است به جنایتی جدید دست بزنند. در مناطق تحت سیطره داعش اگر اینها جنایت هم نکرده باشند، علاوه بر افکار مسموم و انحرافی شاهد انواع جنایات وحشتناک علیه بشریت بوده اند و این خود به تنهایی آسیب زاست.

لزوم مقابله فرهنگی با داعش

مقابله فرهنگی با داعش از بین نمی رود چرا که امروز هرچند داعش سرزمینی را در دست ندارد ولی همچون القاعده هنوز یک سازمان است و هنوز غرب از آن حمایت می کند و طرفداران فکری دارد.

باید اعتراف کنیم که در زمان حیات داعش هم کار خاصی صورت نگرفت، مطمئنا کار فرهنگی تنها با سخنرانی خودمان برای خودمان صورت نمی گیرد و نیازمند تدبیر و پیاده سازی محتوا در قالبهای مختلف جهانی است.

نباید داعش را تمام شده فرض کنیم، آنها دیگر داعیه حکومت ندارند چرا که آخرین شهرها را هم با وجود همه کارشکنی های غرب از دست داده اند ولی آنها با افکار منحرفشان زنده اند و هنوز هم مبلغین منحرف وهابیت که باعث ایجاد چنین سوءتفاهمی شده اند حضور دارند.

مادر داعش یعنی آل سعود این روزها وحشی تر هم شده و نقاب از چهره خبیث خود برداشته است. پس کار فرهنگی درست و نه هر کاری یک ضرورت غیر قابل انکار است.

حمله به داعش با مجموعه «چراها»؟

باید به داعش و اساس آن حمله کرد. هزاران چرا هست که ذهن جوانانی که به خیال جهاد و یاری دین به این گروه پیوسته اند را می توان با آن مغشوش کرد.

چرا برادر کشی؟ چرا حمله به مساجد که محل عبادت خداست؟ چرا در همسایگی اسرائیل برای آزادی قدس نمی جنگیم؟ چرا فساد؟ چرا… و هزاران چرایی که نیاز است آنها را بصورت سازمان دهی شده مطرح کرد و در این مدت، کمتر در این مباحث ورود کرده ایم.

تعارف نداریم، امر به معروف کنید

تعارف نکنیم، جلوی کارهای سطحی و بیلان محور را با امر به معروف و نهی از منکر بگیریم. اجازه ندهید بودجه بیت المال خرج بیلان فلان اداره شود و از دل آن یک کار فرمالیته بی ارزش بیرن بزند. برای جنگ با داعش باید جهانی فکر کرد و جهانی عمل کرد و در این مسیر خلوص نیت از هر چیزی واجب تر است.

کنفرانس کافی نیست

آقایان مسئول در نظر داشته باشید که برای مقابله با داعش هرچند کنفرانس خوب است ولی کافی نیست؛ آن هم از نوع کنفرانسهای متکلم وحده! برخی کنفرانس ها که تنها برای دیده شدن حرف های مسئول آن نهاد یا سازمان ایجاد می شود و میهمان ها هم همه حالت فرمالیته دارند و برای خالی نبود عریضه جلوی دوربین هستند.

آقایان اگر بخواهید در این مسیر کم کاری کنید یا با کارهای سطحی کار انجام بدهید یادتان باشد که در این صورت شما هم در جنایات داعش سهیمید و به آنها عملا یاری رسانده اید چرا که مانع از انجام کارهای اثرگذار شده اید.

انتهای پیام/.

برچسب‌ها: , , , , , , ,

مطالب مرتبط


پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715