دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۲۱:۵۸ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۴
گزارش ندای اصفهان از گرانی دارو در ایران و اصفهان؛
 آیا گرانی دارو فقط به تورم یکساله منتهی خواهد شد؟!   

یک سال هست که گرانی ممتد دارو را داریم ولی قیمتها آنقدر زیاد نمی شد که اعتراض های زیادی داشته باشیم. اکنون که هر هفته گرانی ها را می بینیم، مردم باز هم مجبورند استفاده کنند و برای همین از قیمت آن نمی پرسند.

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، در شرایطی که خبر گرانی یکباره نان همه را غافلگیر کرد، همزمان موج گرانی­های دولتی به دارو و داروخانه ها نیز رسیده است. حالا چند ماه از برگزاری انتخابات و شعارهای رنگارنگ کاندیداها گذشته و اخبار نگران کننده در حوزه بهداشت یکی بعد از دیگری در حاشیه خبرهایی همچون زلزله کرمانشاه به روی تلکس خبری می آید.

قطع بی سرو صدای بیمه سلامت ایرانیان که در خبرها شاهد آن بودیم هنوز برای بسیاری قابل هضم نیست که ماجرای گرانی دارو به جدیدترین خبر تبدیل شده است.

به همین منظور خبرنگار ندای اصفهان به سطح شهر رفت و از چند داروخانه در این رابطه پرس وجو کرد. مینا تکنیسین یک داروخانه در غرب اصفهان است؛ داروخانه آنها در کنار یک کلینیک قرار دارد و میزان مراجعاتشان بالاست. او می­ گوید دارو تقریبا هر هفته گران می شود اما از گرانی های اخیر اطلاعی ندارد.

«الان یک سال هست که گرانی ممتد دارو را داریم ولی قیمتها آنقدر زیاد نمی شده که اعتراضهای زیادی داشته باشیم. مثلا داروی رانی تیدین قبلا برگه ای ۵۰۰ تومان بود که الان به ۷۵۰ تومان افزایش پیدا کرده ولی در کل گرانی ها را هر هفته داریم. دارو چیزی است که مردم مجبورند استفاده کنند و برای همین هم از گرانی آن نمی پرسند.»

به اعتقاد مینا هرچند مواردی مثل مکملها عموما گران می شوند اما این گرانی ها ربطی به دلار ندارد چه اینکه در لیست داروهای گران شده داروهای گیاهی نیز هست که ارتباطی به خارج از کشور و واردات ندارند.

حمید تکنیسین یک داروخانه دیگر است؛ داروخانه آنها شبانه روزی است و مدام در جریان تغییر قیمتها هستند. او نیز معتقد است گرانی ها ممتد بوده اما گله ای که دارد از عدم برچسب قیمتها روی داروهاست که باعث شده مردم فکر کنند داروخانه خودش قیمت را بالا می دهد.

با حمید که صحبت می کنیم خانم دکتری که متصدی داروخانه است نیز وارد بحثمان می شود و می گوید ۴ سال بود که قیمت داروها زیاد نمی شد، قبل از آن گرانی ها خیلی شدید بود ولی در این ۴سال قیمتها تقریبا تثبیت شده بود تا اینکه در چند وقت گذشته به صورت ممتد داروهای معمولی گران می شوند. خانم دکتر معتقد بود که بطور کلی توان مردم در خرید دارو کم است و قیمت داروها برای استفاده مردم عادی بالاست.

نکته قابل توجه آن است که این دو داروخانه داروهای عمومی مردم را تامین می کنند و داروهای بیماران خاص که ظاهرا گرانی ها بیشتر آنها را هدف قرار داده اند تنها از داروخانه های دولتی و ویژه بدست مردم می رسند. لذا گرانی داروها بنابر مشاهدات خبرنگار ندای اصفهان شامل همه داروها نبوده و داروهای عمومی زیاد در این لیست قرار نگرفته اند هرچند همه می دانیم که بیماریهای خاص هزینه بسیار بالایی دارند و قیمت آنها حتی پیش از این بر خانواده بیمار هم فشار زیادی را وارد می کرد.

به نظر می رسد که داروخانه های اصفهان چندان در تلاطم قیمتها قرار نگرفته اند اما اخبار چیز دیگری می گوید؛ در چند روز اخیر خبرهای متعددی از گرانی دارو بصورت عمومی منتشر شده به شکلی که واکنش رئیس انجمن داروسازان را هم بر انگیخته است.

ایسنا در این رابطه به نقل از دبیر انجمن داروسازان ایران می نویسد:

«شیوه قیمت‌گذاری دارو باید مورد بازبینی کلی قرار گیرد و بازار دارویی به سمت واقعی شدن قیمت‌ها و تقویت پوشش بیمه‌ای داروهای گرانقیمت پیش برود.

مهدی سجادی درباره افزایش سه درصدی قیمت داروها اظهار کرد: تغییر قیمت داروها شامل داروهای تولید داخل و وارداتی، موضوعی است که هم راستا با نرخ تورم کشور صورت می‌گیرد و رویکرد رئیس سازمان غذا و دارو در این خصوص که تاکید کرده بودند «قیمت دارو افزایشی نداشته، بلکه متناسب با نرخ تورم تغییر کرده است» کاملا صحیح و منطبق بر مرجعیت علمی است.

بر اساس نرخ تورم هزینه نهاده‌های تولید مانند مواد اولیه، نیروی انسانی، ابزار تولید و غیره در کشور تغییر کرده است و هیچکس نمی‌تواند منکر این واقعیت باشد چون هم آمار رسمی کشور از این واقعیت حکایت می‌کند و هم تجربیات روزانه افراد جامعه این موضوع را تایید می‌کند.» (+)

قیمت ۱۵قلم دارو تغییر کرد

حالا رئیس سازمان غذا و دارو در تازه ‏ترین اظهارات خود، درباره فروش برخی داروها بیشتر از قیمت روی جلد در داروخانه ‏ها به ایرنا می‏ گوید: «قیمت داروها همگام با نرخ تورم، تغییر کرده و با قیمت‏های جدید عرضه می‏ شود. تغییر قیمت داروها براساس نرخ تورم است و آخرین نرخ تورم در کشور نیز ۹درصد افزایش اعلام شده است. افزایش قیمت داروها براساس این نرخ از نیمه دوم امسال آغاز شده و تاکنون سه درصد افزایش صورت گرفته و تا پایان سال ممکن است به ۹درصد برسد.»

غلامرضا اصغری تصریح کرد: «دوشنبه هفته گذشته، جلسه تغییر قیمت داشتیم و براساس آن، قیمت ۱۵قلم دارو تغییر کرد. داروهایی که نرخ آنها براساس نرخ تورم، تغییر یافته از قبل در داروخانه‌ها و شرکت‌های پخش موجود است و قیمت‌های قدیمی روی جعبه آنها درج شده چراکه شرکت‌های پخش در این فرصت نتوانسته‌اند قیمت‌های جدید را روی جعبه‌ها اعمال کنند اما از این به بعد این قیمت‌های جدید روی تولیدی‌های جدید نیز اعمال خواهد شد اما در فرآیند پخش همان قیمت‌های قبلی درج شده که با قیمت جدید به فروش می‏ رسند.» (+)

انتهای پیام/.

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


«توئیت گرام» آموزش حضور موثر در توئیتر و اینستاگرام؛ ثبت نام 09132706715
«توئیت گرام» آموزش حضور موثر در توئیتر و اینستاگرام؛ ثبت نام 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز