سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۲۲:۲۵ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۳

گفتگو با رضا رحمتیان مدیرمسئول نشریه «جام کوردی»

از زلزله در اقلیم کردستان تا حال و هوای بعد از رفراندوم/ آمریکا و غرب به بارزانی پشت کردند

بارزانی در بحث رفراندوم شکست خورد اما کناره گیری بارزانی فقط یک بازی است و احتمال دارد مجددا برای انتخابات بعدی وارد عمل شود و باید ببینیم دولتهای دیگر در مورد آنها چه تصمیمی می گیرند.

ندای اصفهان – جمال طاهری:

ماجرای استقلال اقلیم کردستان هرچند با مقاومت دولت مرکزی عراق، تحرکات کشورهای همسایه و عدم حمایت غرب به برکناری بارزانی منجر شد ولی باتوجه به ریشه بسیار قدیمی این ماجرا اینکه پایان این بحث چه خواهد شد بهانه ای شد تا با یکی از کارشناسان معتبر در این عرصه به گفتگو بنشینیم.

رضا رحمتیان مدیر مسئول نشریه «جام کوردی» از کارشناسانی است که در بحث اقلیم کردستان بسیار مطلع و صاحب نظر محسوب می شود.

***

ندای اصفهان: بعد از کناره گیری بارزانی از حکومت اقلیم کردستان و شکست عملی او در بحث رفراندوم، به نظر شما آیا ماجراهای مطروحه به پایان رسیده است؟

رحمتیان: فعلا بله اما به نظر من با کناره گیری مسعود بارزانی و شکست رفراندوم این مساله هنوز جای تأمل دارد چون که به هر حال رایی که کردها دادند رای مثبت بود. این مساله نمی تواند به همین راحتی تمام بشود و کناره گیری بارزانی فقط یک بازی است و احتمال دارد مجددا برای انتخابات بعدی وارد عمل شود و باید ببینیم دولتهای دیگر در مورد آنها چه تصمیمی می گیرند.

 ندای اصفهان: به نظرتان چرا بارزانی اقدام به چنین حرکتی کرد، چه آنکه کردستان نه راه دریایی دارد و نه همسایه ای که از این رخداد استقبال کند.

– بارزانی در بحث رفراندوم شکست خورد چون مشاوره هایی که به وی دادند حتی درباره کردهای ترکیه و سوریه و هم کردهای ایران درست نبود. یکی از چشم اندازهای آنها دسترسی از طریق دریای سیاه بود اما دیدیم که کشورهایی که از آنها حمایت می کردند از جمله امریکا و دیگران پشت آنها را خالی کردند و این مساله شکل نگرفت و آنچه که در فکرشان بود غلط از آب درآمد.

ندای اصفهان: زلزله اخیر کرمانشاه در مرز مشترک ایران و عراق رخ داد که ابتدا گفته شد در عراق بوده است اما در هر صورت زیاد اخباری از ورود خسارات در منطقه اقلیم و یا درخواست کمک جهانی نداشتیم؛ خسارات زلزله در اقلیم چگونه بود؟

– گرچه در روز اول زلزله اخبار ضد و نقیضی پخش شد و ایران اعلام کرد که مرکز زلزله در عراق بوده و عراق هم اعلام کرد که مرکز زلزله در ایران بوده است اما خسارتی که به اقلیم کردستان عراق وارد شد شهر دربندی خان بود که در این شهر چند منزل مسکونی و آپارتمان به طور کامل تخریب شد که در این حادثه 4 نفر از شهروندان شهر دربندی خان فوت کردند.

در شهر طلال یکی از آثار تاریخی به نام قلعه شیروانه به صورت 50درصد تخریب داشت و 2 نفر کشته شدند. یکی از شهرهای دیگر به نام شهر زو یک نفر کشته داشت و یک نفر هم در سلیمانیه و در مجموع 8 نفر اقلیم کردستان عراق کشته داشت.

اما خسارتی که وارد شد بیشتر خسارت مالی بود و خسارت به چند واحد مسکونی و خسارتی هم به سد دربندی خان وارد شد که کارشناسان بررسی کردند (17میلیون دلار) برای تعمیر مجدد آن نیاز است تا آن ترسی که در دل مردم دربندی خان هست برطرف شود. اما چون خسارت آنچنانی ندیده بود تنها کشوری که وارد شد کشور ترکیه بود که خیلی سریع وارد شد و حتی به کردستان عراق کمکهای مالی و امداد فرستاد و ایران هم خواست در این قضیه کمک بکند ولی چون خسارت زیادی ندیده بودند این قضیه منتفی شد.

در مرحله دوم اقلیم کردستان عراق بود که به یاری مردم کرمانشاه آمدند، چندین محموله از طریق مرز شوشمی از حلبچه وارد ایران شد و از کمکهای مالی و البسه و خوراکی و لوازم ضروری که مورد نیاز مردم کرمانشاه بود دوباره از طریق شهر کلار مرز پرویز خان وارد کشور شد.

ندای اصفهان: کردستان شخصیت کاریزما و اثرگذاری جایگزین بارزانی دارد؟

– در حال حاضر آقای نیچروان بارزانی یکی از شخصیتهایی است که مورد اعتماد مردم کردستان عراق هست و آقای برهم صالح هم یکی از افرادی است که تاثیرگذار هستند و خود آقای نیچروان در حال حاضر قدرت را در دست دارد و شرایطی هم دارد که هم توانایی دیپلماسی با کشورهای دیگر را دارد و هم تمام احزاب به نحوی وی را قبول دارند.

ندای اصفهان: آیا پسر طالبانی توانایی بدست گرفتن قدرت را در اقلیم دارد؟

– اگر بخواهیم روی درصد و آمار حساب کنیم خیر، و اطرافیان و هم حزبی های خودشان ایشان را قبول دارند و در حال حاضر باتوجه به مشکلات کردستان عراق، ایشان در موقعیتی نیست که بتواند قدرت را به دست بگیرد.

انهای پیام/.

برچسب‌ها: , , , , , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715