دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۲:۵۱ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۲
 امشب پرچم سرخ بارگاه حسینی به پرچم عزا تبدیل می شود   

امشب در فضایی از حزن و اندوه و با حضور صدها هزار نفر از عزاداران حسینی، پس از نماز مغرب و عشا در شهر مقدس کربلا پرچم سرخ بارگاه امام حسین علیه السلام و برادر بزرگوارشان حضرت عباس علیه السلام به پرچم عزا تبدیل می شود.

به گزارش ندای اصفهان پایگاه خبری اخبار العراق در این باره نوشت، این مراسم هر ساله در شب اول ماه محرم و پس از نماز مغرب وعشا طی مراسم خاصی برگزار می شود.
بر اساس منابع تاریخی بارگاه امام حسین (ع) و حضرت عباس (ع) توسط امام زین العابدین علیه السلام و با همکاری قبیله بنی اسد در سال ۶۳ و ۶۴ هجری قمری ساخته شد.
با آن که قبر مطهر امام حسین(ع) بارها مورد تعرض دشمنان قرار گرفت و به طور کلی تخریب شد ولی عاشقان امام حسین (ع) این مکان مقدس را بازسازی کردند و اکنون میلیون ها نفر از مسلمانان از سراسر جهان برای برگزاری مراسم سالروز شهادت و اربعین حسینی، اهل بیت ایشان و یاران با وفایش به شهر مقدس کربلا سفر می کنند.
در سنت عربی نصب پرچم قرمز بر فراز بارگاه قبر هر یک از امامان شیعه نشانه آن است که صاحب آن قبر کشته شده و انتقام خونش گرفته نشده است و پرچم سیاه نیز نشانه حزن و اندوه است که هر ساله در شب اول محرم طی مراسم خاصی پرچم قرمز با پرچم سیاه تعویض می شود و این پرچم تا اول ماه ربیع الاول به مدت دو ماه بر فراز گنبد امام حسین (ع) و حضرت عباس (ع) باقی می ماند.
به نوشته تاریخ نویسان اولین کسی که پرچم قرمز بر فراز گنبد امام حسین (ع) نصب کرد رهبر قبیله بنی اسد بود و بعد از او مختار ثقفی این سنت را ادامه داد.
افضل الشامی معاون دبیر کل آستان مقدس حسینی درباره این مراسم گفت: مقصود از برگزاری این مراسم و دعوت از مردم و علمای دین و رسانه های جمعی آن است که به همه جهان اعلام کنیم ماه حزن و اندوه در شهادت امام حسین علیه السلام و یارانش فرا رسیده است.
الشامی افزود: این مراسم با حضور خدمتگزاران بارگاه مقدس حسینی، علما و شخصیت های دینی، شاعران و قصیده سرایان و هزاران نفر از عزاداران حسینی و با حضور شبکه های خبری و ماهواره ای برای پوشش این مراسم برگزار می شود.

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز