سه شنبه ۰۱ آبان ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۰۹:۳۹ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۶
گفتگو با مریم نفری کارشناس نمونه بهداشت؛
 حق مردم است که از خدمات رایگان بهداشت بهره مند شوند/ آیا طرح تحول سلامت سقوط می کند؟   

امیداریم این طرح از بین نرود. گرچه بیمه سلامت با مشکل روبرو شد، اما امیدواریم که مشکل دفترچه ها هم با کمک مسئولین حل شود چرا که اجرای چنین طرح های عظیمی مستلزم بودجه های بسیار است. هنوز حق اصلی بهداشت در کشور ما ادا نشده است

ندای اصفهان- نفیسه قاسمی:

عده ای از مردم دلخوش امیدهای بی تدبیرانه ای هستند که همچون حباب روی آب دستخوش نوسانات است. دفترچه های بیمه سلامت بی اعتبار شد و بسیاری از مردم که از این دفترچه ها استفاده می کردند نا امیدانه گوش به زنگ هستند که چرا چنین شد و بعد چه خواهد شد. طرح تحول سلامت هم طرح دیگری بود که همه امید دارند پابرجا بماند.

در خدمت سرکار خانم مریم نفری کارشناس نمونه بهداشت با ۱۰ سال سابقه کار هستیم که در مورد «طرح تحول سلامت» گفتگو کنیم.

***

ندای اصفهان: آیا این طرح سر و سامان گرفته یا ممکن است با شکست مواجه شود؟ در گذشته در مراکز سلامت (یا همان مرکز بهداشت) چه خدماتی ارائه می شد؟

نفری: هدف اصلی این مراکز ارتقاء سطح سلامت جامعه است؛ ارتقاء سطح سلامت جسمانی، روانی و سطح رفاهی مردم. در جهان پیشگیری مقدم بر درمان است که به معنی پیشگیری از وقوع بیماری است.

در گذشته تنها دو گروه مراجعه می کردند؛ یکی برای واکسن کودکان و دیگری زنان بارداری که به متخصص دسترسی نداشتند. با اجرای طرح تحول سلامت شرایط متفاوت شده است، شخص غربالگری می شود و افراد سالم از افراد بیمار جدا می شوند.

 ندای اصفهان: راجع به خدمات طرح تحول سلامت بیشتر توضیح دهید.

– اجزای مراقبت های اولیه بهداشت به ده قسمت تقسیم می شوند که یک جزء آن تغذیه و جزء دیگر بهداشت روح و روان است که در طرح سلامت گنجانده شده است. طرح همه گروه های سنی از کودکان پنج سال تا سالمند را در بر می گیرد که برای همه آنها آیتم های مخصوص به خودشان را داریم.

اولین آیتم مراقبت های کامل جسمانی است که اگر شخص اضافه وزن دارد به کارشناس تغذیه ارجاع داده می شود. اگر بیماری هست که دارو مصرف می کند به دکتر ارجاع داده می شود. عمده خدمات بهداشت روح و روان بیماریابی روحی و روانی است، مثلا خشونت علیه کودکان یا زنان که به کارشناس مربوطه ارجاع داده می شوند.

قسمتی هم مربوط به اعتیاد و مواد مخدر است که متاسفانه مشکل بزرگ جامعه ماست که باز ما به این بیماران خدمات ارائه می دهیم.

قسمت مهم دیگر تحرک جسمانی است؛ قد و وزن شخص را اندازه گیری می کنیم، با او راجع به تغذیه و تحرکاتی که انجام می دهد صحبت می کنیم. این ها گرچه به ظاهر ساده به نظر می رسند ولی علت عمده بیماری هاست. موج بیماری های غیر واگیر مانند بیماری های قلبی عروقی علت اصلی مرگ و میر است.

آیتم دیگر در خصوص آموزش خانواده ها در مقابل بلایای طبیعی است. بحث سفیر سلامت را هم داریم که در میان اعضای خانواده یک نفر را بعنوان سفیر انتخاب می کنیم که تمام خدمات بصورت رایگان است.

قبلا آقایان به مراکز مراجعه نمی کردند ولی الان به آنها هم خدمات ارائه می شود. بیماری چاقی شکم در آقایان زیاد شده است که همین منجر به سکته های مغزی و قلبی می شود.

بحث خودکشی موفق در آقایان هم زیاد هست. چند نفر از مراجعین آقا بودند که اقدام به خودکشی کرده بودند که خدا را شکر ناموفق بوده و ما توانستیم با ارائه خدمات، امید به زندگی را به آنها برگردانیم و جلوی خودکشی مجدد را بگیریم. خیلی از مردم اطلاع ندارند که مشاوره رایگان است.

ندای اصفهان: طرح تحول سلامت از چه سالی اجرایی شد؟

– طرح اول بصورت آزمایشی در بعضی از شهرها انجام شد که اشکالات کار را برطرف کنند ولی از سال گذشته در تمام مراکز کشور شروع شده است. جای گلایه است که بگویم با اینکه این طرح در تمام کشور اجرایی شده و همه مردم الان پرونده الکترونیک دارند اما مراجعه نمی کنند که از خدمات استفاده کنند. نه در تلویزیون و نه در رادیو هیچ کجا به مردم آگاهی داده نشده است.

متاسفانه بیشترین مراجعین ما افغانی هایی هستند که پول کافی برای پرداخت به متخصص را ندارند. حق طبیعی مردم است که همه از این مراکز بهره مند شوند. ای کاش اطلاع رسانی شود که سطح آگاهی مردم بالاتر برود و سلامتی در جامعه بیشتر شود.

ندای اصفهان: الان هیچ مشکلی در طرح تحول سلامت نیست؟

– متاسفانه آیتم ها بسیار زیاد است و هر کدام از مباحث گسترده است. حداقل پانزده دقیقه زمان می برد که از حوصله مردم خارج است و با کارشناسان برخوردهای تند انجام می دهند که برای ما هم خوشایند نیست. این بر می گردد به بی اطلاعی از روند کاری ما، گرچه هدف ما آموزش آنهاست و این باعث می شود که خود آنها متضرر شوند که ما ساده از مسائل آنها عبور کنیم.

تنوع کاری بالاست و زمان کم است که باعث می شود بازدهی و کیفیت کار پایین بیاید. این طرح نیاز به بودجه و سرمایه گزاری بیشتری دارد. تعدادی از نیروهای شرکتی هم بخاطر نبود بودجه تعدیل شدند و عده دیگر نگرانند که هر لحظه ممکن است اخراج شوند (اینجا)؛ این هم مجدد بازدهی کار را پایین می آورد.

ندای اصفهان: قانون کار در این مورد چه می گوید؟

– قانون کار به این صورت بود که هر کارشناس دو هزار و پانصد نفر را ارائه خدمات دهد ولی الان به پنج هزار نفر رسیده که به خاطر کمبود نیرو است. از طرفی از ما خواسته می شود که پیگیری مستمر داشته باشیم ولی بخاطر حجم کاری بالا نمی توانیم. هنوز مردم نمی دانند که در این مراکز چه خدماتی ارائه می شود و حاضر هستند در فضای مجازی به دنبال سایت های نامعتبر باشند اما هیچ گونه جستجویی راجع به مراکز نمی کنند که مطلع شوند که چه خدماتی را می توانند رایگان دریافت کنند. مردم زمانیکه مراجعه می کنند صبور نیستند.

مشکل دیگر اینکه قرص های ویتامین دی، شربت های مولتی ویتامین و آهن همیشه در مراکز موجود نیست و با کمبود روبرو هستیم که این باعث می شود ما شرمنده مراجعین شویم. ممکن است این مشکل برای همه مراکز وجود داشته باشد.

نکته دیگر اینکه من دوست دارم سطح اطلاعات و آگاهیم بالاتر از این باشد؛ کلاس هایی که ضمن خدمت برگزار می شود باید در حد متخصصین باشد که این چنین نیست. وقتی آگاهی من نسبت به مسئله کمتر است چگونه می توانم بقیه را آگاه کنم؟

مشکل بزرگی که ما با آن درگیر شدیم اختلافاتی است که میان صحبت های ما و طب سنتی وجود دارد؛ مثلا وارنیش فلوراید که برای گروه سنی شش تا دوازده سال در مدارس استفاده می کنیم را مخالفت کردند که ضرر دارد و خوب نیست. حالا چرا ما وارنیش فلوراید را استفاده می کنیم؟ بخاطر اینکه ذر این سن پوسیدگی دندانها زیاد و این ماده استحکام دندانها را بیشتر می کند که این مسئله باعث درگیری ما با والدین بچه ها شده است. حتی مخالفت های آنها در مورد واکسن ها که می گویند نباید زده شود.

ندای اصفهان: میزان رضایت از طرح تحول سلامت به چه میزان بوده است؟

– از آمار اطلاع دقیق ندارم اما کسانی که در گذشته مراجعه کرده اند مجدد مراجعه می کنند و اظهار رضایت می کنند. این نشان می دهد که قدم اول برداشته شده است و مدام طرح را پایش می کنند.

خدا را شکر می کنم از اینکه مردم احساس رضایت می کنند. وقتی می بینم سطح سلامت مردم ارتقا پیدا کرده است، این یک مرحله توسعه یافتگی محسوب می شود.

باید قبل از اینکه بیماری بوجود آید پیشگیری شود. بار ناتوانی، معلولیت و درمان بر دوش خود ملت است. من منکر کم و کاستی ها نمی شوم اما افتخار می کنم که بتوانم از بیماری حتی یکی از افراد جامعه پیشگیری کنم. عاشق کارم هستم و کارم را باور دارم.

ندای اصفهان: آیا این طرح با توجه به مشکلات پابرجا خواهد ماند یا امکان دارد که مثل دفترچه های بیمه سلامت منحل شود؟

– ما امیداریم که این طرح از بین نرود. گرچه بیمه سلامت با مشکل روبرو شد، اما امیدواریم که مشکل دفترچه ها هم با کمک مسئولین حل شود چرا که اجرای چنین طرح های عظیمی مستلزم بودجه های بسیار است. امیدواریم که طرح تحول سلامت به نتیجه برسد. حق مردم است که از خدمات رایگان بهره مند شوند.

هیچ گاه حق اصلی بهداشت در کشور ما ادا نشده است، اما با تمام تفاسیر همیشه همه چیز پول و مزایا نیست. محبت مردم انگیزه ما برای ادامه کار است. آرزوم می کنم روزی از راه برسد که جامعه ای بدون بیمار داشته باشیم؛ جامعه ای سالم و سر بلند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

  1. سهیل گفت:

    با تشکر از خانم قاسمی بخاطر مطالب مفیدی که در این سایت قرار میدهند .

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز