جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۱:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۶
اختصاصی ندای اصفهان- بازخوانی پرونده اشغال انقلابی سفارت ایران در پاریس!
 موضع گیری تشکل های انقلابی و شخصیت ها در رابطه با عملکرد دانشجویان ایرانی در فرانسه   

هنگامی که دولت موقت مهندس بازرگان از جریان مردمی انقلاب فاصله گرفت و استعفا داد، همچنان قصدی برای طاغوت زدایی از ادارات وجود نداشت. عده ای از دانشجویان انقلابی ساکن فرانسه تصمیم به تسخیر سفارتخانه کشور خودمان در فرانسه گرفتند تا سفیر غیرانقلابی ایران در فرانسه را از کار برکنار کنند!

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، بدون تاریخ زندگی امکان پذیر نیست؛ همانطور که انسان هر روزه با استفاده از تجربیات دیروز و روزهای قبل خود و دیگران زندگی می کند در واقع دارد با تاریخ زندگی می کند. پس می توانیم بگوییم زندگی بدون تاریخ امکان پذیر نیست.

ملتی که از تاریخ خود خبر نداشته باشد مطمئناً همواره در پیچ و خم های زندگی و حوادثی که برایش روی می دهد تجربه ای نخواهد داشت و صددرصد شکست خواهد خورد. چرا قرآن این همه بر روی مطالعه سرگذشت پیشینیان تأکید دارد؟ چرا احادیث بسیار زیادی از ائمه برای ما روایت شده است که فایده مطالعه تاریخ را به ما گوشزد می کنند؟ مطمئناً اینها همگی بیانگر اهمیت مطالعه تاریخ می باشد.

متن زیر یکی از جزوات منتشر شده حزب جمهوری اسلامی و گوشه ای از تاریخ گم شده انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۳۵۹ است که قطعا کمتر کسی چیزی درباره آن شنیده است!

هنگامی که دولت موقت مهندس مهدی بازرگان با مواضع غیرانقلابی خود از جریان مردمی انقلاب اسلامی فاصله گرفت و استعفا داد، همچنان طاغوت زدایی از ادارات صورت نگرفته بود. عده ای از دانشجویان انقلابی ساکن فرانسه تصمیم به تسخیر سفارتخانه کشور خودمان در فرانسه گرفتند تا «شمس الدین امیرعلائی» سفیر غیرانقلابی ایران در کشور فرانسه را از کار برکنار کنند.

هرچند این اقدام با مداخله پلیس فرانسه و دستگیری دانشجویان به پایان رسید، اما مواضع گروه ها و اشخاص در حمایت از این دانشجویان موج جدیدی از مطالبات را راه انداخت که موجب خشم صادق قطب زاده (وزیر خارجه وقت) و افشاگری علیه دولت بود.

در ادامه قسمتی از مقدمه این جزوه و اولین بیانیه انجمن اسلامی دانشجویان فرانسه در اعتراض به انتصابات غیرانقلابی را می خوانیم. شاه بیت این جزوه سخنی از امام خمینی (ره) است که چند روز قبل از این اقدام دانشجویان در یک سخنرانی گفته بود: «اگر شاهنشاهی هستید بگویید تا تکلیفمان را با شما یکسره کنیم».

جامعه تحلیلی خبری ندای اصفهان مفتخر است که متن کامل این جزوه را بازیابی و تایپ کرده و برای اولین بار در فضای مجازی در اختیار علاقه مندان قرار می دهد.

دریافت فایل PDF کامل جزوه (۴۰ صفحه): دانلود

دریافت فایل Word کامل جزوه: دانلود

موضع گیری تشکل های انقلابی، شخصیتها و وزارت امور خارجه در رابطه با عملکرد مسلمانان ایرانی در فرانسه

بسمه تعالی. وقتی انقلاب یک جامعه بر اساس مکتب شکل گرفته باشد بایستی دولتمردان و مدیران این جامعه‌ی انقلابی از میان بالنده ترین نیروهایی برگزیده شود که بر مبنای بینش و ایمان مکتبی فعالانه در آن انقلاب نقش داشته باشند؛ زیرا که فقط این گونه افرادند که شناخت و درک نیازهای به حق آن جامعه‌ی انقلابی را دارا بوده و توان انجام مسئولیت‌های سنگین باروری و تداوم انقلاب را خواهند داشت.

در انقلاب اسلامی ما، بر اساس معیارهای مقدس اسلامی، رعایت اصل فوق از حساسیت و دقت و توجه خاصی برخوردار است به طوری که دقیقاً می‌توان گفت که این بذل توجه و دقت در ویژگی‌های مسئولین امور جامعه‌ی اسلامی در جوامع انقلابی غیراسلامی رعایت نمی‌شود. چرا که این افراد در حقیقت امانتداران جامعه‌ی اسلامی جهت پیاده شدن احکام الهی می‌باشند.

متأسفانه در ترکیب و شکل دولت موقت انقلاب، اصل فوق به هیچ وجه رعایت نشد و هنوز برای این ملت روشن نشد که رئیس دولت موقت بر طبق کدام ضوابط و ارزش‌های اسلامی، دولتی را تشکیل داد که به قول خودش یک کابینه‌ی ائتلافی است آن هم درست ائتلافی به معنای غربی آن یعنی سازش جناح‌های مختلف سیاسی با دیدگاه‌های مختلف ایدئولوژیکی در جهت کسب قدرت سیاسی و نه به معنای اسلامی آن که امانتداری جهت تحقق آرمان‌ها و اهداف عالیه‌ی اسلامی باشد.

بدین لحاظ دیدیم که دولت موقت انقلاب اسلامی ایران بیشتر یک ائتلاف سیاسی شد تا یک دولت انقلابی که فقط اسم انقلاب اسلامی را با خود همراه داشت. ماهیت و بینش این دولت موقت انقلاب، انقلاب اسلامی را دچار رکود و وقفه‌هایی نمود و ضرباتی به انقلاب وارد ساخت که تنها هوشیاری و جوشش امام و امت توانست آن را از انحراف حتمی مصون بدارد.

جزوه‌ی حاضر نشان دهنده‌ی یکی از ابعاد بینش و عملکرد غیرمکتبی و غیر انقلابی برخی از دولتمردان است که در این مورد تحلیل کوتاهی نیز مقدمتاً عرض می‌شود.

همانطور که دیدیم در دولت موقت انقلاب اسلامی، آقای دکتر سنجابی از رهبران جبهه‌ی ملی(*) وزیر امور خارجه‌ی دولت جمهوری اسلامی می‌شود و آقای امیرانتظام وابسته به صهیونیسم، سخنگوی دولت، آقای نزیه عضو جمعیت حقوق بشر کارتری، مدیرعامل شرکت نفت و آقای مقدم مراغه ای آمریکایی استاندار یک استان مهم و حساس و آقای یونسی از حزب توده استاندار کردستان و…

(*پاورقی: یکی از اعضای جوان جبهه‌ ملی که درباره‌ وزیر دفاع دولت موقت انقلاب “همان رئیس ستاد دکتر مصدق” صحبت می‌کرد می‌گفت این آقا اگر واقعاً با عرضه و با کفایت می‌بود در ۲۸ مرداد آن فاجعه بر سر ملت و دکتر مصدق نمی‌آمد که این حقیقت در مورد افراد جبهه‌ی ملی مصداق دارد و در فرصت مناسب این ادعا تحلیل و اثبات خواهد شد)

وزیر امورخارجه که می‌توانست بزرگترین نقش را در شناساندن و معرفی این انقلاب به جهانیان داشته باشد و با یک سیاست قاطع و انقلابی و اسلامی در بسیج و آگاهی توده‌های مستضعف جهانی نقشی حیاتی به عهده بگیرد عملاً مانند سایر وزارت خانه‌ها و نهادهای دولتی دیگر به جز چند مورد تعویض سفرا و کارمندانی به همان شکل و روال طاغوتی قبل از انقلاب ماند.

یک فرد از جبهه‌ی ملی به عنوان سفیر ایران در کشور روسیه انتخاب شد و فرد دیگری به نام آقای شمس امیرعلائی که عکس دست به سینه‌ی ایشان در مقابل اعلیحضرت….. این روزها بر در و دیوارها نصب شده به عنوان سفیر دولت جمهوری اسلامی و انقلابی ایران در فرانسه به آن کشور گسیل داشته شد. سفارت خانه‌ها با همان کارمندان و همان شکل و برنامه‌ی سابق دست نخورده باقی ماند.

اعتراضات و انتقادات زیادی از طرف دانشجویان متعهد و مسلمان نسبت به وضع سفارت خانه‌ها و کنسولگری‌ها شد که به هیچ کدام ترتیب اثری داده نشد. بعد از چند ماهی آقای دکتر سنجانی که نتوانست در مقابل سیل اعتراضات و تذکرات انقلابی دولت دوام بیاورد به بهانه‌ی دخالت نهادهای غیرمسئول و وجود دولت در دولت استعفاء نمود (زیرا دیگران نمی‌توانستند و نمی خواستند نظاره گر عملکرد غیر انقلابی و غیر اسلامی و سازش کارانه‌ی ایشان و اطرافیانشان باشند.)

متأسفانه پس از ایشان نیز، سیاست‌ها و روش‌های وزارت امور خارجه به دور از موازین و معیارهای انقلاب اسلامیمان به گونه‌های مختلف ادامه یافت. ما به ذکر شواهدی در این مورد اکتفا می‌کنیم:

۱ـ وزارت امور خارجه از کلیه‌ی گروه‌های سیاسی کشور (یعنی حزب توده! سازمان چریک‌های فدایی! …حزب جمهوری اسلامی…) دعوتی به عمل می‌آورد که این گروه‌ها در جلسه جهت تعیین سیاست خارجی دولت جمهوری اسلامی شرکت نمایند. که البته بهتر بود در آن جلسه “که بعداً گفته شد یک جلسه و مشورتی بود” ابتدا نام دولت جمهوری اسلامی به دولت جمهوری دموکراتیک خلق‌های ایران تبدیل می‌شد و بعد آن جلسه شروع به کار می‌کرد.

۲ـ بعد از عقد قرارداد ننگین کمپ دیوید، دولت‌های مترقی عرب و حتی رژیم‌هایی مثل رژیم ارتجاعی و وابسته‌ی سعودی با دولت مصر قطع رابطه می‌کنند ولی عکس العملی از طرف دولت انقلابی ائتلافی ایران دیده نمی‌شود. موج سؤال و اعتراض در میان خلق مسلمان بالا می‌رود ولی امت با احترام امام اقدام حادی انجام نمی‌دهد که وزارت امور خارجه اعلام می‌دارد که فعلاً مشغول مطالعه در این مورد هستند! و صد البته این سکوت غیرانقلابی دولت موقت بهانه‌ی خوبی به دست خلقی‌ها! بود که می‌گفتند و فریاد می‌زدند که نگفتیم این دولت….

بالاخره امام بیش از این صبر و انتظار را جایز نمی‌دانند و قطع رابطه با دولت مصر را اعلام می‌دارند.

۳ـ بعد از چندی امت اطلاع پیدا می‌کند که در الجزایر سران دولت موقت با آقای برژینسکی نماینده‌ی امپریالیسم آمریکا ملاقات و گفتگو داشته اند که امت ما تا کنون از محتوای این ملاقات و مذاکره اطلاع چندانی پیدا نکرد (حتماً موضوع برای به سر عقل آوردن و نصیحت امپریالیسم و سردمداران آن بوده است!)

خشم و جوشش امت انقلابی قهرمان ما در وجود عده ای دانشجوی مسلمان دردمند و زجرکشیده و متعهد متبلور می‌شود. لانه‌ی جاسوسی آمریکاییان به اشغال انقلابیان در می‌آید و شریان حیاتی امپریالیسم در ایران پاره می‌شود. دیگر دولت ائتلافی و گام به گام موقت انقلاب بیش از این تاب و توان را در برابر طوفان عظیم و جلو رونده‌ی انقلاب دوباره‌ی امت مسلمان در خود ندید و مجبور به استعفاء شد.

۴ـ پس از استعفای دولت موقت، دولت آمریکا آقای رمزی کلارک و دوستش را جهت مذاکره درباره‌ی گروگان‌ها که بدین مذاکره سخت امید بسته بودند به طرف ایران می‌فرستد. اما فرمان انقلابی و رعدآسای امام امت در مورد عدم هر نوع مذاکره، آقای رمزی کلارک را در ترکیه میخکوب می‌کند و پس از مدتی انتظار مجبور به بازگشت می‌شود.

۵ـ در بیانیه‌ها و مصاحبه‌ها و برنامه‌های جدید امور خارجه پس از جریان فوق، رگه‌های سیاست محافطه کارانه‌ی حاکم بر سیاست‌های جهانی که مبتنی بر مذاکره و گفتگو و تشکیل اجلاسیه‌ها است دیده می‌شود. وزارت امور خارجه آماده می‌شود که در جلسه‌ی شورای امنیت برای دفاع از ایران شرکت کند و البته تجربه‌ی کارکرد و موضع گیری شورای امنیت و سازمان ملل در برابر ملل مستضعف جهان برای امام و امت ما روشن تر از آن بود که تردیدی در نتایج و تصمیم گیری‌های [؟…]

…تیپ در بعضی مقامات این وزارتخانه و سفارت‌های آن کار را به جایی می‌رساند که پس از آن سخنرانی دردمندانه و برخاسته از دل پر خون امام امت، دانشجویان انجمن اسلامی فرانسه برای نشان دادن وضع سفارت ایران و لبیک به ندای امام امت دست به اشغال انقلابی سفارت می‌زنند که با هم در صفحات بعدی مروری می‌کنیم بر عکس العمل‌های وزارت امور خارجه و سفیر جمهوری اسلامی در پاریس و نیز تأیید نیروها و نهادهای انقلابی پیرو خط امام…

اولین بیانیه‌ دانشجویان مسلمان ایرانی در فرانسه به مناسبت اشغال سفارت جمهوری اسلامی ایران توسط خواهران و برادران مسلمان در پاریس

به نام الله یاور مستضعفان

اگر شاهنشاهی هستید بگویید تا تکلیفمان را با شما یکسره کنیم (امام خمینی)

ای امام، فریاد اعتراض آمیزت را شنیدیم و ما نیز معترضیم زیرا فرزندان جان بر کف توئیم و هرگونه رنجت را ای امام رنج امت مستضعف اسلام می‌دانیم. ای امام ما فریادهای مکرر تو را شنیدیم و نیز شاهد بی محتوا نمودن این صدای محرومان از گلوی خدمتگزار واقعیشان توسط دست اندرکاران جمهوری اسلامی بوده ایم.

ای امام ما جز خدا و جز تو به که پناه بریم؟ ای امام که راحتِ خود را در آسایش مستضعفان گزارده ای اکنون ما با تو به درد و دل می‌نشینیم زیرا تو به اعتراض ایستاده ای و ای امام به خون شهیدان گلگون کفنمان سوگند باد که ما خدمتگزار اسلامیم و ما مسلمان دردمندیم و ما دانشجویان مسلمانیم که نه به حزبی، نه به گروهی، نه به فردی وابسته نیستیم و تنها پیروی راه توایم که راه اماممان علی(ع) است و تنها در کنار توایم که جای محرومان و ستم دیدگان است.

آری ای امام ما دردمندیم زیرا تو به اندوه نشسته ای، آری ای امام ما به فریاد آمده ایم زیرا تو پوزش خواه خطاهای دیگران شده ای و ای امام ما درد و دل‌هایمان را به که بگوییم؟ به وزیر خارجه که از وزارتخانه اش خنده‌ی طاغوتیان برخاست و در سفارتخانه‌هایش بدان سبب که او تنها به بند و بست پشت پرده می‌پردازد اسلام در لباس شاهنشاهی به غربت رفته است؟ با وزیر ارشاد ملی به درد و دل بنشینیم که فرزندان مسلمانت را به گواه نماینده ات آیت الله حسین نوری در برابر چاقوکشان خانه‌ی ایرانش در پاریس تأمین جانی نیست؟

و اکنون ای امام فرمانی دگر ده تا دست این‌ها را بگیریم و از وزارتخانه‌های ملت که هنوز رنگ سرخ لاله دارد و بوی عطر خون شهیدان اسلام را می‌دهد بیرونشان کنیم.

ای امام خدا را به شهادت می‌گیریم که چون تو با کسی شوخی نداری، ما جرأت کرده ایم به فریاد و فغان بپردازیم. ای امام دادگاه عدالت علی(ع) را بار دیگر در مزار شهیدانمان برپا کن و این میراث خواران خون شهیدان اسلام را به دست مستضعفین بسپار که تو مظهر اراده‌ی واقعی اویی، آری ای امام چون ما سازش ناپذیری تو را به دست ملت مستضعفی بسپار که تز مظهر اراده‌ی واقعی ما که قاطعیت تو را دیده ایم، تا این مسئولان نالایق حساب یک سال و نیم بیکاریشان را پس ندهند ما به افشای آن‌ها باقی خواهیم ماند.

ای امام اکنون که به زدودن آثار طاغوت فرمان داده ای بر اینان که می‌روند تا چون گذشته پیامت را بی محتوا کنند بگو که دیگر کاسه‌ی صبر فرزندانت لبریز شده است و ما فرزندان مسلمان تو که نه شرقی و نه غربی و می‌دانی که با این اقدام در معرض توطئه‌ها قرار خواهیم گرفت و فقط مسلمانیم و پیرو تو دیگر اجازه‌ی سکوت نداریم و بدین سبب به اشغال سفارتخانه مان در پاریس پرداخته ایم تا شاید صدای اعتراض آمیزمان را به گوش تو ای امام بزرگ برسانند.

تاریخ ۱۳ تیرماه ۱۳۵۹

شورای اسلامی دانشجویان مسلمان ایرانی در فرانسه

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز