سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۰۹:۳۳ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۲

"وال استریت ژورنال" مدعی شد؛

حکم «جیسون» اخطاری برای دولت روحانی است!

«آیت الله خامنه ای رهبر عالی ایران از جنگ نرم حساب شده علیه این کشور با هدف انحلال جمهوری اسلامی سخن به میان آورده و گفته است که آنها به دنبال تغییر کامل ماهیت جمهوری اسلامی اند، اما ...»

به گزارش ندای اصفهان، «جیسون رضائیان یک ایرانی آمریکایی‌الاصل و یک فرد حائز اهمیت برای آمریکایی‌ها است، به‌گونه‌ای که آمریکایی‌ها برای آزادی وی بسیار تلاش می‌کنند. رضائیان مأمور اجرای تفکر آن دسته از سنای آمریکاست که معتقدند اگر این کشور بتواند روابط خود را با ایران به سطح پیش از انقلاب برگرداند، می‌توان حکومت ایران را به‌آسانی ساقط کرد.» *

 

 

در همین زمینه رسانه های آمریکایی نیز به کمک سردمداران این کشور آمده اند تا شاید بتوانند تاثیری در حکم یا حتی آزادی این جاسوس حرفه ای داشته باشند.

 

 

روزنامه آمریکایی “وال استریت ژورنال” (WSJ) در خبری تحت عنوان “چگونه محکومیت جیسون رضاییان هشداری به روحانی رئیس جمهور ایران است” مدعی شده که این حکم در واکنش به تلاش آقای روحانی برای رابطه با غرب صادر شده است.

 

 

در ابتدای این گزارش ضمن محکوم کردن روال قضایی و شیوه رسیدگی به اتهامات این جاسوس آمریکایی، ادعا شده است که وزارت اطلاعات و دستگاه قضایی ایران از ابتدا به دنبال محکومیت وی بوده اند.

 

 

این رسانه آمریکایی می نویسد: «در هفته های اخیر مقامات ایرانی از جمله رئیس مجلس و “حسن روحانی” رئیس جمهور ایران به امکان مبادله زندانیان اشاره کرده بودند. ایده این بود که آقای رضاییان که یک شهروند ایرانی-آمریکایی است، می تواند با ایرانیانی که در دادگاه های آمریکا به خاطر شکستن تحریم ها محکوم شده اند، مبادله گردد.»

 

 

با وجود سابقه روشن ایالات متحده در اجرای انقلاب های مخملی برای فروپاشی نظام های مخالف خود، اذعان مقامات آمریکایی به این موضوع و اعتراف جاسوسانی که در جریان فتنه سال 88 دستگیر شدند به ارتباط با غرب و پشتیبانی فکری، رسانه ای و اجرایی این فتنه توسط آمریکا، “وال استریت ژورنال” این موضوع را “بیماری سوء ظن” نهادهای اطلاعاتی و امنیتی ایران خوانده و می نویسد: «سرویس های اطلاعاتی و امنیتی ایران غرق در این فکر هستند که آمریکا با استفاده از خبرنگاران ایرانی-آمریکایی، تحلیلگران سیاسی و روشنفکران داخلی به دنبال اجرای نوعی انقلاب مخملی در ایران هستند که پیش از این نیز موجب فروپاشی شوروی سابق شده است.

 

 

سوء ظن توطئه رژیم ایران از زمان انتخاب حسن روحانی و تلاش وی برای از بین بردن محدودیت های اجتماعی و سیاسی و باز کردن درهای تبادلات اقتصادی و فرهنگی با غرب، افزایش یافته و آقای رضاییان صرفا آخرین قربانی این موضوع است.»

 

 

“وال استریت ژورنال” با ادعای اینکه مواضع آقای روحانی در تضاد با فرمایشات اخیر رهبری است، می نویسد: «آیت الله خامنه ای رهبر عالی ایران روز دوشنبه از جنگ نرم حساب شده علیه ایران با هدف انحلال جمهوری اسلامی سخن به میان آورد. او همچنین گفت که آنها به دنبال تغییر کامل ماهیت جمهوری اسلامی اند. رهبر عالی ایران از زمان اعلام توافق هسته ای در ماه جولای، هشدارهای مشابهی در این رابطه داده است.

 

 

روحانی رئیس جمهور ایران، توافق را به عنوان اولین گام امیدبخش در بهبود روابط ایران و آمریکا توصیف کرده است. آنچه روحانی به عنوان یک فرصت به آن می نگرد از نگاه رهبر ایران و نهادهای امنیتی یک تهدید است.

 

 

رهبر عالی ایران همچنین هرگونه مذاکره با آمریکا بر سر مسائل منطقه ای و اقتصادی را ممنوع کرده است. مخالفت پرشور و حرارت تندروها با هرگونه گامی به سوی مصالحه و آشتی با آمریکا در خلال بحث سر و صدای مجلس ایران بر سر توافق هسته ای نیز به نمایش گذاشته شد. قوه مقننه به اجرای توافق رای داد اما جمعی از نمایندگان با داد و بیداد “علی اکبر صالحی” رئیس سازمان انرژی اتمی ایران را که برای توضیح و دفاع از توافق هسته ای به مجلس آمده بود را دوره کرده بودند و حتی بنا بر گزارش ها یکی از آن ها صالحی را به کشتن و دفن کردن در تاسیسات هسته ای اراک تهدید کرد.»

 

 

در انتهای این گزارش آمده است: «آژانس های امنیتی ایران و قوه قضائیه با مجرم اعلام کردن آقای رضائیان به صورتی موثری به آقای روحانی هشدار دادند. آن ها می دانند که محکومیت او باعث تقویت موضع مخالفان اوباما و اعضایی از کنگره آمریکا که به سیاست های اوباما در قبال ایران بدبین هستند خواهد شد و آن ها تلاش خواهند کرد تا مانع از ارتباط آقای روحانی با واشنگتن شوند.»

 

 

 

 

منبع: جام

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715