پنج شنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اقتصادی
چاپ خبر
۱۰:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۳
 نارضایتی اصناف از صدور بی رویه مجوزها   

ظهور«مال‌شاپ» چندان هم خوشایند نبوده و روی دیگر سکه ظهور این غول‌های فروشنده، کسادی کسب‌وکار اصناف خرد و از بین رفتن فرصت‌های شغلی در مشاغل خرد بوده است و حل این مسأله به گفته رئیس اتاق اصناف استان، نیازمند تعامل همگانی است.

به گزارش ندای اصفهان،ساختار سنتی بازارهای شهر در طی سال‌ها به سرعت رو به تغییر است و این مسأله را می‌توان به خوبی از تغییراتی احساس کرد که در پیاده‌روهای شهر در حال وقوع است.

ظهور مراکز تجاری بزرگی که آگهی‌های بزرگ تخفیف بر شیشه آن‌ها نظر همه را به خود جلب کرده و البته اغلب اوقات نیز مملو از جمعیت هستند و روز به روز در خیابان‌ها بر تعداد آن‌ها افزوده می‌شود.

*ظهور مال‌شاپ‌ها و به حاشیه رفتن کسبه خرد

ظهور این واحدهای فروش مدرن یا به اصطلاح «مال‌شاپ» چندان هم برای همه خوشایند نبوده و روی دیگر سکه ظهور این غول‌های فروشنده، کسادی کسب‌ و کار اصناف خرد و از بین رفتن فرصت‌های شغلی در مشاغل خرد بوده است.

در داخل این فروشگاه‌ها می‌توان تجمیع کالا و خدمات اغلب واحدهای صنفی را به چشم دید و احداث یک واحد این چنینی در هر منطقه‌ای کافی است تا صدها واحد صنفی یا حتی یک بازار منطقه‌ای به حاشیه رفته و کسبه آن راهی جز تعطیلی را در پیش نداشته باشند.

اتفاقی که البته با انتقاد کسبه و اصناف نیز مواجه است و این افراد معتقدند، احداث سریع مراکز خرید بزرگ و نبود نظارت بر صدور مجوزهای این واحدها، به سرعت همه مناطق شهری را در بر گرفته و اجازه هیچ‌گونه تحرکی به انصاف نمی‌دهد.

*تجمیع واحدهای صنفی، حقیقتی گریزناپذیر است

این فروشگاه‌ها البته فارغ از نکات منفی مذکور، دارای محاسن بسیاری نیز هستند که صرفه‌جویی در زمان خرید به دلیل تجمیع کالا و خدمات در یک مرکز، ارائه قیمت مناسب به خریدار به دلیل هم‌جواری واحدهای تجاری برای عرضه یک نوع کالا و خدمات و رقابت میان آن‌ها و همچنین فراهم شدن آرامش و آسایش خریداران به دلیل تأمین پارکینگ سه ویژگی مثبت مراجعه‌کنندگان مال‌های تجاری است.

همین امر باعث شده تا تغییر به این سمت، به صورت حقیقتی گریزناپذیر جلوه کند و سرمایه‌ها به سمت احداث چنین واحدهای سرازیر شود. پر واضح است که کسب‌ و کارهای نو، در هر شرایطی رشد خواهند کرد و مقابله مستقیم با آن‌ها نتیجه مثبتی در بر ندارد.

چه بسا، در بحث تاکسی‌های اینترنتی نیز این چنین برخوردهایی نتیجه نداد و بهتر است در چنین شرایطی، اصناف انعطاف‌پذیری خود را افزایش داده و با این تغییرات به صورت کنترل‌شده، حرکت کنند.

*ایجاد مال‌شاپ‌ها اثرات بدی بر کسب‌وکار خرد داشته

رسول جهانگیری در همین رابطه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار کرد: ساختار اقتصادی اصفهان از دیرباز بر پایه تشکیل واحدهای خرد در بازارها و پس از آن، ایجاد واحدهای خطی صنفی در کنار خیابان‌ها حیات داشته و ظهور واحدهای بزرگ فروش یا مال‌شاپ‌ها در سال‌های اخیر منجر به اختلال در این ساختار و ایجاد اثرات منفی بر کسب‌ و کار اصناف شده است.

وی در ادامه افزود: به هر صورت در بعد کلان، همه واحدهای صنفی باید به سمت تمرکز و تشکیل چنین فروشگاه‌هایی بروند اما اعتقاد ما بر این است که این تغییرات باید با تأمین زیر ساخت‌ها و در طول زمان صورت بگیرد.

رئیس اتاق اصناف استان اصفهان همچنین تصریح کرد: در حال حاضر، افراد غیرصنفی اقدام به احداث این‌گونه واحدها می‌کنند و صدها شغل را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

*لزوم کنترل روند صدور مجوزها

جهانگیری با اشاره رتبه نخست اصفهان در سرانه واحدهای صنفی اظهار کرد: در شهر اصفهان، به ازای هر ۲۰ نفر، یک واحد صنفی وجود دارد و این عدد نشان‌دهنده وابستگی اشتغال شهر به حیات اصناف خرد است.

وی افزود: از همین رو، از متولیان صدور مجوز این مجتمع‌ها تقاضا داریم برای حفظ اشتغال شهر، از صدور بی رویه مجوزهای این چنینی پرهیز کنند.

جهانگیری تأکید کرد: سر ریز بیکاری همه بخش‌های اقتصادی به اصناف منتقل می‌شود و به نوعی، اصناف آخرین مآمن اشتغالی کشور است؛ از همین رو ضربه به اشتغال اصناف، به طور مستقیم به بیکاری گسترده می‌انجامد و با نظر به اینکه همه جوانان جویای کار نمی‌توانند در بخش‌های صنعت و ادارات مشغول به کار شوند؛ توجه به اشتغال اصناف از اهمیت خاصی برخوردار است.

*نیاز به تأمین زیرساخت برای تغییر آرایش اصناف

رئیس اتاق اصناف استان اصفهان خاطرنشان کرد: اصناف مخالف ایجاد این مجتمع نبوده ولی معتقدند که رشد آن‌ها باید با برنامه‌ریزی مشخص باشد و قبل از صدور مجوزهای متعدد، باید زیرساخت‌های آن فراهم شود تا اصناف خرد فرصت تطبیق با این تغییرات را داشته باشند.

جهانگیری با تأکید بر این نکته که فروشگاه‌های مذکور زیر نظر اتاق اصناف نیستند بیان داشت: فروشگاه‌های کوثر که زیر مجموعه شهرداری هستند و سایر فروشگاه‌های زنجیره‌ای نیز زیر نظر اصناف نیستند و بر همین اساس نمی‌توان نظارت مستقیمی بر این واحدها داشت.

*انتظار تعامل مثبت بین شورای شهر و اصناف برای کنترل صدور مجوزها

وی در رابطه با تخفیف‌های ارائه شده در این فروشگاه‌ها نیز اظهار کرد: اغلب اجناسی که مشمول این تخفیف‌ها می‌شوند؛ کالاهایی هستند که بین یک تا سه روز به انقضای آن‌ها باقی‌مانده و این فروشگاه‌ها با استفاده از صرفه به مقیاس خود و امکانات تبلیغاتی که دارند اقدام به ارائه تخفیف بر این کالاها می‌کنند.

رئیس اتاق اصناف استان اصفهان در رابطه با اقدامات این اتاق برای کنترل رشد این واحدها عنوان کرد: در زمانی که بنده در شورای شهر حضور داشتم، اقداماتی در زمینه کنترل احداث فروشگاه‌های کوثر صورت گرفت و شورا به شهرداری اجازه نداد که در هر منطقه شهرداری، بیش از یک فروشگاه کوثر احداث شود.

جهانگیری ادامه داد: بر همین اساس انتظار داریم، در شورای جدید نیز با توجه به عزم تعاملی که در اعضای جدید وجود دارد، این مسائل دنبال شود.

انتهای پیام/

منبع:فارس

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


«توئیت گرام» آموزش حضور موثر در توئیتر و اینستاگرام؛ ثبت نام 09132706715
«توئیت گرام» آموزش حضور موثر در توئیتر و اینستاگرام؛ ثبت نام 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز