پنج شنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۲۰:۰۳ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۱
روایت شفیعی از جلسه کمیسیون امنیت ملی؛
 آخرین پاسخ ظریف درباره دست دادن با اوباما/ چرا کشتی نجات بازگشت؟   

وزیر امور خارجه در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به ارائه توضیحاتی درباره علت دست دادنش با رئیس‌جمهور آمریکا پرداخت.

به گزارش ندای اصفهان نوذر شفیعی نماینده مردم ممسنی و سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی به ارائه گزارشی از جلسه امروز کمیسیون متبوعش پرداخت و از ابراز نگرانی اعضای این کمیسیون نسبت به رفتار ناشایست شیخ‌نشین امارات با معلمان ایرانی خبر داد.

 

وی افزود: از نظر کمیسیون امنیت ملی مجلس این قبیل رفتارها متأثر از تأثیرپذیری شیخ‌نشینان خلیج‌فارس از عربستان سعودی و خلاف حقوق و نزاکت بین‌الملل است.

 

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه تصریح کرد: کمیسیون امنیت ملی همچنین بر اجرای فرامین مقام معظم رهبری در خصوص جنگ نرم در دیدار مسئولان صدا و سیما با ایشان تأکید کرد.

 

وی از حضور محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در جلسه عصر امروز کمیسیون برای پاسخگویی به سؤالات تعدادی از نمایندگان مجلس خبر داد و گفت: در ابتدا مقیمی نماینده بهشهر درباره علت دست دادن ظریف با رئیس‌جمهور آمریکا پرسید و گفت که چرا شما که نماینده ملت ایران هستید، با رئیس‌جمهور آمریکا دست داده‌اید؟ که آقای ظریف در پاسخ به مقیمی توضیح داد که معمولاً رؤسای‌جمهور پس از سخنرانی خود، صحنه را ترک می‌کنند، اوباما هم پس از سخنرانی خود، جلسه مجمع عمومی سازمان ملل را ترک کرد. اما به نظر می‌رسد اوباما نه برای دست دادن با من بلکه برای دست دادن با روحانی برنامه‌ریزی کرده بود. پس دست دادن من با رئیس‌جمهور آمریکا اتفاق بود، اما آنها برای روبرو شدن با رئیس‌جمهور ایران برنامه داشتند که البته میسر نشد چون اوباما به طرف من آمد و دست داد؛ آنچه من انجام دادم رسم ادب اسلامی بود؛ مجموعاً یک دقیقه طول کشید و اوباما گفت که «در خصوص برجام زحمت زیادی کشیده شده و باید در اجرای آن کوشا باشیم».

 

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس متذکر شد: در ادامه این جلسه قاضی‌زاده‌هاشمی از ظریف پرسید چرا کشتی نجات که قرار بود به کمک مردم یمن بشتابد، از پهلو گرفتن در بندر الحدیده خودداری کرد و به سمت جیبوتی رفت؟ گفته می‌شود تماس تلفنی «کری» وزیر خارجه آمریکا با شما باعث این کار شده است؟

 

وی گفت: ظریف در پاسخ به قاضی‌زاده‌هاشمی گفت که هیچ تماس تلفنی بین من و کری در این ارتباط صورت نگرفت. انحراف مسیر کشتی نجات از بندر الحدیده به سمت جیبوتی یک تصمیم کاملاً داخلی و موضوع از قبل برنامه‌ریزی شده بود. تنها تماس تلفنی که در ارتباط با کشتی نجات با من گرفته شد، تماس دبیرکل سازمان ملل متحد بود که من هم نپذیرفتم. او از همان ابتدا تقاضا داشت که کشتی نجات اعزام نشود. ارتباط ما و آمریکا فقط محدود به مسائل هسته‌ای است و درباره هیچ موضوع دیگری مذاکره نمی‌کنیم.

 

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: در این جلسه ندیمی نماینده لاهیجان از ظریف پرسید چرا در فرودگاه‌های عربستان از تیم‌های فوتبال ایران انگشت‌نگاری بعمل می‌آید؟ که ظریف پاسخ داد رفتار کشورها در روابط بین‌الملل مبتنی بر اصل رفتار متقابل است. اگر سعودی‌ها انگشت‌نگاری کردند ما هم از ورزشکاران آنها انگشت‌نگاری کردیم.

 

شفیعی در پایان خاطرنشان کرد: در این جلسه، مجموعاً ۶ سؤال از وزیر خارجه پرسیده شد، که قادری، طبیب‌زاده، قاضی‌زاده‌هاشمی و ندیمی قانع شدند اما آقایان مقیمی و قاضی‌پور از پاسخ‌های ظریف قانع نشدند. /فارس

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


«توئیت گرام» آموزش حضور موثر در توئیتر و اینستاگرام؛ ثبت نام 09132706715
«توئیت گرام» آموزش حضور موثر در توئیتر و اینستاگرام؛ ثبت نام 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز