پنج شنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۹:۰۳ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۰
تلاش برای جایگزینی مسکن ها بجای درمان!
 خطابی به مسئولین: پیاده روی اربعین خوب است ولی…   

ظاهرا مسئولین کشور آنقدر این پیاده روی را برای اصلاح مشکلات اجتماعی اصل قرار داده­ اند که از اهداف و برنامه­ های اصلی خود باز مانده­ اند هرچند تا حدی این نگرش بجاست و واقعا هم پیاده روی اربعین در تاثیرات مثبت اجتماعی بخاطر هدف والای عرفانی آن غیرقابل انکار است، اما این همه ماجرا نیست.

ندای اصفهان – جمال طاهری

چند سالی است که پیاده روی پرشکوه اربعین در میان مردم جا افتاده و الحمدلله برکات مختلف سیاسی اجتماعی و مذهبی بسیاری داشته است؛ به شکلی که حتی از قبل از شروع محرم خیلی­ ها انتظار می­ کشند تا زمان پیاده روی اربعین زودتر برسد.

پیاده روی اربعین فواید بسیاری دارد از جمله آنکه ارتباطات جهانی شیعیان با یکدیگر در یک مسیر و فارغ از زرق و برق دنیا و با یک هدف مهیا شده است. در کل هرچه بخواهیم از فواید این اتفاق بزرگ بگوییم کم است.

مسائل نگران کننده

اما مسئله نگران کننده اینکه ظاهرا مسئولین کشور آنقدر این پیاده روی را برای اصلاح مشکلات اجتماعی اصل قرار داده­ اند که از اهداف و برنامه­ های اصلی خود باز مانده­ اند. هرچند تا حدی این نگرش بجاست و واقعا هم پیاده روی اربعین در تاثیرات مثبت اجتماعی بخاطر هدف والای عرفانی آن غیرقابل انکار است، اما این همه ماجرا نیست.

وقتی به مشکلات جامعه نگاه می­ کنید می­ بینید که در چند سال اخیر مشکلات اجتماعی زیادی در کشور بروز و ظهور داشته ­اند و برخی از این آسیبها کم کم در حال عادی شدن و عرف شدن در جامعه هستند و خطر بزرگی برای کشور و نسل شیعیان محسوب می­ شوند. روابط نامشروع، ربا، دزدی و کلاه برداری، دروغ، بداخلاقی و دعواهایی که گاه منجر به مرگ یا آسیب شدید به طرفین می­ شود.

رشد اخبار آسیب های اجتماعی

اینها را در جامعه هر روز پررنگ تر می ­بینیم که البته قسمتی از آن بخاطر رشد ارتباطات و از بین رفتن دروازه بانی خبری است. چه آنکه دیگر مدیریت رسانه ها کار ساده ای نیست و رسانه های غیر رسمی تا حد زیادی جایگزین رسانه های رسمی شده اند.

اما در این میان مسئولین هم بیکار ننشسته اند و با احیاء برخی شعائر زیبای اسلامی مثل اعتکاف، راهپیمایی اربعین و… فضای مساعد برای حضور معنوی جامعه و رشد معنویات فراهم کرده­ اند. منتها سوال اینجاست که چرا این فضاها منجر به ارتقاع جامعه نمی­ شود و یا برخی تاثیرات آنها فصلی است؟

نیازهای معنوی و پیش زمینه ها

پاسخ روشن و صریح است؛ مسئولین بجای پرداختن به اصل، حاشیه ­ها را پر رنگ­تر کرده­ اند. نیاز معنوی در همه جوامع یک نیاز مهم و اصلی برای ترقی محسوب می­ شود و تلاش مسئولین برای آماده سازی معنوی کاری بسیار پسندیده است، اما به شرط آنکه نیازهای اولیه افراد نیز تامین شده باشد. آبراهم مزلو روانشناس مشهور نظریه بسیار جالب و کاربردی دارد که در آن به وضوح ارضای نیازهای اولیه افراد را راه رسیدن به ارضای نیازهای معنوی تلقی می ­کند. حقیقتی که هم اسلام عزیز و هم فطرت بشر بر آن تاکید دارد.

در جامعه با تغییرات سبک زندگی که بخش مهمی از آن متاثر از سیاستگذاری ­های مسئولین است تا هر عامل دیگری نیازهای اصلی جامعه فراموش شده است. ازدواج، اشتغال، مسکن، خوراک و پوشاک از نیازهای اولیه هر انسانی است. حال سوال اینجاست که مسئولین برای برآورده کردن این نیازها چه کارهایی کرده ­اند؟

متاسفانه در کنار آمار وحشتناک طلاق در ایران آمار جوانانی که هیچ وقت ازدواج نکرده­ اند بسیار ترسناک است. بحث مسکن که با موضوع مسکن مهر با همه مشکلاتش تا حدی درحال مرتفع شدن بود با سیاستگذاری ­های کلان مسئولین دوباره به یک بحران جدی تبدیل شده و مبحث اشتغال خصوصا برای فارغ التحصیلان دانشگاهها به موضوعی غیرقابل انکار بدل شده است.

تلاش برای جایگزینی مسکن ها بجای درمان

در بحث ازدواج با کمال تاسف می شنویم که برخی بجای کمک به جوانان برای ازدواج روی طرح های دیگری مثل چندهمسری و ازدواج موقت کار می­ کنند. این دو موضوع هرچند حلال اند ولی درحقیقت آنها مکمل ­اند نه هدف اصلی در یک جامعه اسلامی که خانواده محور اصلی آن محسوب می شود.

به عبارت دیگر بجای کمک به حل مشکل اصلی روی جا افتادن برخی مباحث مکمل متمرکز شده­ اند!! که به نوبه خود بی عارضه نیز نیستند.

چگونگی حفظ حالت معنوی ایجاد شده در پیاده روی اربعین

پیاده روی اربعین فواید بسیاری دارد از جمله تایید امنیت منطقه که به بحث سرمایه گذاری و اشتغال نیز کمک می­ رساند. ولی باز هم آقایان مسئول باید بدانند که برای رفع مشکلات جامعه قبل از هرچیزی باید روی نیازهای اولیه مردم سرمایه گذاری شود. هرچند سفره پر برکت امام حسین علیه اسلام به جامعه ما نیز برکتش را رسانده و می­ رساند ولی برای رسیدن به جامعه آرمانی باید همه جوانب آن را مورد بررسی و ساخت و ساز قرار داد.

جوانی که نیاز اولیه و غریزی ازدواجش توسط دولتها که مسئول این امرند تامین نشده، هرچند این جوان در برنامه­ های معنوی و بزرگی مثل اربعین از این سفره پر برکت استفاده می­ کند ولی ممکن است در طول سال مسیر زندگی­ اش بخاطر غرایزی طبیعی که دارد منحرف شود.

خدای نکرده این متن برای کمرنگ کردن پیاده روی اربعین نیست؛ ولی فقط یک تذکر و یادآوری برای مسئولین است که فکر می ­کنند با پیاده روی اربعین همه مشکلات کشور حل خواهد شد!!

این افراد باید بدانند که آنچه در پیاده روی اربعین رخ می­ دهد بدون شک برکت و عنایت امام حسین علیه السلام و امام زمان است. اما وظیفه مهم مسئولین تامین نیازهای جامعه شیعه است و خصوصا نیازهای اولیه آن… در غیر این صورت برنامه ­های مکمل و معنوی فقط حکم ویترینی پیدا می­ کنند که ظاهر دینمداری ما را نشان می­ دهند در حالی که در باطن دینمداریمان با مشکلات عدیده رو به رو شده است.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


«توئیت گرام» آموزش حضور موثر در توئیتر و اینستاگرام؛ ثبت نام 09132706715
«توئیت گرام» آموزش حضور موثر در توئیتر و اینستاگرام؛ ثبت نام 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز