چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۲:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۷
دبیر اجرایی مراسم بزرگداشت روز ملی نان:
 همایش روز ملی نان ۲۲ آبان در اصفهان برگزار می‌شود   

دبیر اجرایی مراسم بزرگداشت روز ملی نان گفت: همایش روز ملی نان ۲۲ آبان ماه با حضور ۲۷ استان کشور در اصفهان برگزار می‌شود.

به گزارش ندای اصفهان، فرید نقشینه شامگاه سه‌شنبه در نشست خبری مراسم بزرگداشت روز ملی نان در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه امسال برای دومین بار این مراسم در استان اصفهان برگزار می‌شود اظهار داشت: این مراسم ۶ سال گذشته نیز در اصفهان برگزار شد و برای دومین بار برگزاری این مراسم با پیگیری اتحادیه نانوایان استان و دیگر مسئولان به اصفهان سپرده شده است.

وی با اشاره به هدف برگزاری مراسم بزرگداشت روز ملی نان بیان کرد: معرفی جدیدترین پژوهش‌ها در حوزه آرد و نان، احیای نان‌های سنتی، بررسی روش‌های نوین و مفید و آموزش بهینه سازی چرخه تولید این ماده غذایی پرمصرف از جمله اهداف برگزاری این مراسم است.

مشاور اتحادیه نانوایان استان اصفهان در ادامه با اشاره به اینکه در این مراسم از ۱۵ نانوای ۱۳ استان کشور تجلیل می‌شود، تصریح کرد: نانوایانی از ۲۷ استان کشور در این همایش که ۲۲ آبان در تالار شریعتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برگزار می‌شود، شرکت می‌کنند.

برگزاری نمایشگاه عکس با موضوع روز ملی نان

وی برگزاری نمایشگاه عکس با موضوع روز ملی نان را نیز از دیگر برنامه‌های جانبی بزرگداشت روز ملی نان دانست و گفت: این نمایشگاه در تمام استان‌های کشور به منظور معرفی نان‌های سنتی هر منطقه برگزار خواهد شد.

نقشینه با بیان اینکه ۸۰ درصد از نانوایان استان اصفهان با آرد دولتی پخت می‌کنند، افزود: ۲۰ درصد دیگر نیز به صورت آزاد پخت می‌کنند و قیمت نان عرضه شده توسط این نانوایی‌ها بالاتر از نرخ مصوب نان است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر در استان اصفهان ۹۸۰ نانوایی دارای مجوز هستند، تصریح کرد: در نظر داریم این تعداد نانوایی را به یک هزار و ۵۰۰ واحد افزایش دهیم.

مشاور اتحادیه نانوایان استان اصفهان با بیان اینکه توزیع آرد دولتی بین نانوایان محلی صورت می‌گیرد، تصریح کرد: این نانوایی‌ها در محلات قدیمی فعالیت دارند و در سطح خیابان‌های اصلی و گذری نانوایان آزاد پز هستند و این امر سبب ایجاد برخی از شبهات در مورد گران بودن قیمت نان است.

استان اصفهان استان پایلوت حذف جوش شیرین از نان است

نایب رئیس انجمن علوم و فنون غلات استان اصفهان نیز در این نشست با بیان اینکه استان اصفهان استان پایلوت حذف جوش شیرین از نان است، تصریح کرد: باید توجه داشت که ضایعات نان در استان اصفهان کمتر از ۱۵ درصد بوده و در وضعیت خوبی قرار دارد.

محمد خواجه با اشاره به اینکه  ضایعات نان طی بررسی و تحقیقات مرکز مطالعات نانوایان ۲ دسته اساسی دارند، افزود: این ضایعات یا کنترل‌پذیر هستند یا غیر قابل کنترل که هر کدام به ۳ زیر مجموعه نان، آرد و گندم تقسیم می‌شوند که این سمینار در مورد کنترل ضایعات کنترل‌پذیر است.

وی با اشاره به اجرای طرح بهینه‌سازی نان بیان کرد: از سال ۱۳۷۸ و پیرو سخنان مقام معظم رهبری تلاش کردیم تا سخن ایشان را از سخن به عمل تبدیل کنیم و امروز اصفهان بهترین برنامه مصور آموزشی نانوایان نان سنتی کشور را دارد.

برای مصرف نان سالم باید تبلیغات درست انجام شود

نماینده اتحادیه نانوایان استان اصفهان نیز در این نشست ترسیم پیش‌نیاز پخت نان را از اهداف برگزاری مراسم برزگداشت روز ملی نان عنوان کرد و گفت: کاهش ضایعات ۳۰ درصدی نان نیز یکی  دیگر از اهداف برگزاری این مراسم است.

محمد حسینی با اشاره به اینکه اصفهان به عنوان پایتخت نان کشور و پروژه نان سالم از طرف سازمان‌های جهانی شناخته شده است، اظهار داشت: همچنین اصفهان قلب آموزش نانوایان سنتی در زمینه اصول و فنون نانوایی بوده است.

وی با بیان اینکه در آخرین انتخابات اتحادیه تعداد اعضا از ۵ نفر به ۷ نفر افزایش یافته است، تصریح کرد: اتحادیه نانوایان امکان آموزش نانوایان در محل اتحادیه توسط اساتید برجسته کشور را فراهم کرده است.

نماینده اتحادیه نانوایان استان اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر اتحادیه نانوایان اصفهان دارای کمیسیون بازرسی، رسیدگی به شکایات،  کمیسیون فنی، کمیسیون آموزش و کمیسیون حل اختلاف است، افزود: یکی از مشکلات نانوایان کمبود فعالیت‌های فرهنگی در زمینه استفاده از نان‌های سنتی است.

وی با اشاره به اینکه اگر نیمی از تبلیغاتی که در زمینه چیپس و پفک می شود در زمینه استفاده از نان‌های سالم و سنتی شود نتایج بسیار خوبی در زمینه سلامت و تندرستی افراد را شاهد خواهیم بود، گفت: از کمیته فرهنگ شهروندی تقاضا داریم فضای تبلیغاتی خود را هر ۶ ماه یک بار به مدت ۱۵ روز به اطلاع رسانی در حوزه استفاده از نان سالم تخصیص دهد.

انتهای پیام/

منبع:خبرگزاری تسنیم

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


«توئیت گرام» آموزش حضور موثر در توئیتر و اینستاگرام؛ ثبت نام 09132706715
«توئیت گرام» آموزش حضور موثر در توئیتر و اینستاگرام؛ ثبت نام 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز