پنجشنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۱:۳۳ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۷

گفتگو با حامد کمال، مدیر موسسه فلق

از نظر آموزش ­های قرآنی بهترین رتبه را اصفهانی­ ها دارند/ در غرب اصفهان مکانی برای آموزش قرآنی نداریم!

فضای مجازی عامل خوبی برای این انسجام و حفظ آموزه­ ها است؛ به عنوان مثال باید گروهی برای حفاظ و قاریان ایجاد شود تا با هم تعامل کنند و تجربیات خود را در اختیار دیگران بگذارند تا هم حفظ استمرار بیشتری داشته باشد و هم به یکدیگر کمک و راهنمایی کنند.

 ندای اصفهان – جلال طاهری:

هرکجای کشور که نمایشگاه فرهنگی و عرضه کتاب باشد تقریبا ردی از آنها هست؛ «موسسه فلق» حالا یکی از شناخته شده ­ترین موسسات قرآنی کشور است که توانسته خود را در عرصه ملی به اثبات برساند. به همین بهانه با حامد کمال مدیر این موسسه اصفهانی از سوی ندای اصفهان به گفتگو نشستیم تا از رمز موفقیت و البته دغدغه ­های قرآنی که دارند سوال کنیم.

ندای اصفهان: در ابتدا بگویید موسسه فلق چه کارهایی می کند؟

حامد کمال: در قالب آموزش و ترویج فعالیت های قرآنی مشغول به کار هستیم و فلش کارت قرآنی و کتاب و محصولات قرآنی تولید می ­کنیم. در کنار آن موسسه دیجیتالی فلق رایانه و نشر دیجیتال و تبلیغات قرآنی را هم داریم.

ندای اصفهان: گفتید در حوزه آموزش قرآنی هم هستید؟

البته نه به سبک کلاسیک، بلکه به صورت بسته ­های کمک آموزشی کار کرده ایم. به عنوان ابزار کمک آموزشی دو کلاس هم داریم ولی سعی کردیم به صورت غیرحضوری و در فضای مجازی باشد که با توجه به مشغله مردم بهتر استقبال می­ شود.

ندای اصفهان: تولیدات شما از نظر محتوایی چگونه است؟

ما آیات را دسته بندی کردیم و برای اقشار مختلف آیات مختلف داریم، مثل محیط زیست، یا خوردنی­ ها، پوشیدنی­ ها، اقوام و… که برای هر کدام بسته­ های فلش کارتی تولید کردیم.

ندای اصفهان: موسسه شما یکی از موفق­ ترین تولیدات قرآنی در کشور است؛ رمز توفیق فلق را در چه می­ دانید؟

ما ادعایی در این قضیه نداریم چون بحث قرآنی و تعالیم ناب آن است اما اگر ایده نو و تازه­ ای در کاری باشد به طور قطع بین مخاطب جا باز می­ کند و مهمتر اینکه مردم هزینه برایش کنند تا بسته قرآنی را در اختیار بگیرند. این نشان می ­دهد مردم تمایل دارند تا محصولات قرآنی در سبد خانوده آنها استفاده شود و برایشان اهمیت دارد برای همین سعی کردیم کارهایی داشته باشیم که مردم دوست داشته باشند.

 ندای اصفهان: خود شما از حافظان قرآن هستید و موسسه فلق هم از تواشیح شروع به کارکرده است؛ هنوز هم آن گروه تواشیح فعالیت دارد؟

ما یک گروه تواشیح هستیم که با دکتر نیکدستی همراهی کردیم و به نوعی موسسه فلق را از گروه آنها برداشتیم ولی این به معنای دنباله روی نبوده زیرا فعالیت ما کاملا مجزا و ابداعی است. تا به حال موسسه­ ای به صورت تصویری آیات را مجزای از هم  معرفی نکرده و ما در این کار پیشرو هستیم.

این ایده را هم ما از سخنان مقام معظم رهبری گرفتیم که در دیداری که با قاریان داشتند توصیه کردند تا آیات قرآنی را به صورت  کاربردی و تصویری ارائه دهیم.

خدا کمک کرد و کار مورد استقابل واقع شد. بیش از دوازده سال است که قریب به یک میلیون نسخه فلش کارت دراینباره تولید و توزیع کرده ایم.

ندای اصفهان: در طی این فعالیت ­های قرآنی خاطره جالبی هم دارید؟

بله؛ خاطرات زیاد است، البته بیان خاطره نیاز به فکر کردن دارد، ولی یادم است در یکی از جلسات قرآنی سال 69 روحانی آقای میرخلف­زاده برادر شهید و فردی قرآنی بود، هر بار مسابقه ­ای می­ گذاشت هزار تومان جایزه به بچه­ ها می ­داد که در آن زمان مبلغ خوبی بود. یک بار از من سوالی پرسید و من جواب دادم و هزارتومان گرفتم، خیلی برایم شیرین و بیاد ماندنی بود به طوری که  بعدها آن سوال یکی از ایده­ های کار موسسه فلق شد.

ندای اصفهان: مگر سوال چه بود؟

اینکه نام محمد در کدام سوره آمده است؛ در چهار سوره آمده بود که جواب دادم و همین باعث شد تا من بعدها ایده فلش کارت پیامبران را در موسسه کار کنم، ایده­ ای که از همان سوال بود.

یک سوال دیگرهم مربوط به حروف جار و مجرور بود که در قالب شعر ارائه می­ شد، من برای پاسخ دادن آن را حفظ کرده بودم، الان متوجه شدم این جار و مجرور چیست و ملکه ذهنم شده است.

ندای اصفهان: به عنوان یکی از فعالان موفق قرآنی در اصفهان وضعیت و جایگاه قرآن در این شهر را چطور ارزیابی می ­کنید؟

رتبه قرآنی اصفهان در کشور نمونه است؛ سه سال مستمر در کشور اول هستیم و از نظر آموزش­ های قرآنی بهترین رتبه را اصفهانی­ ها دارند. خیلی از پیشکسوت های اصفهان داوران قرآن در سطح ملی و حتی در سطح بین المللی بوده و هستند که نشان از جایگاه خوب اصفهان در قرآن و فعالیت های قرآنی دارد.

ندای اصفهان: وضعیت منطقه غرب اصفهان را در خصوص فعالیت های قرانی چطور می بینید؟

در بحث آموزش­ های قرآنی جای کار زیادی دارد؛ متاسفانه بیشتر جلسات قرآنی در شمال اصفهان است و در این منطقه با وجود ظرفیت­ های خوبی که وجود دارد موسسه قرآنی نداریم. در این مدت هر چه تلاش کردیم تا مکانی برای تاسیس موسسه قرآنی به ما بدهند هنوز کاری نشده و در حال حاضر علاقه مندان به فعالیت­ های قرآنی مجبور هستند به آن طرف شهر بروند.

جای تاسف است که در این منطقه موسسه نداریم.

ندای اصفهان: یکی از مشکلات حافظان قرآنی این است که چون زمینه استفاده ندارند عمدتا آموخته های خود را فراموش می کنند؛ پیشنهاد شما چیست؟

فضای مجازی عامل خوبی برای این انسجام و حفظ آموزه­ ها است؛ به عنوان مثال باید گروهی برای حفاظ و قاریان ایجاد بشود تا با هم تعامل کنند و تجربیات خود را در اختیار دیگران بگذارند تا هم حفظ استمرار بیشتری داشته باشد و هم به یکدیگر کمک و راهنمایی کنند.

 انتهای پیام /

برچسب‌ها: , , , , , , , ,

مطالب مرتبط

  1. تینا گفت:

    اون دایی منه و آخریه هم باباجونمه

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


ثبت نام دبستان پسرانه تربیتی طاها
ثبت نام دبستان پسرانه تربیتی طاها
خرید کتاب «بخوانید، اراده کنید و ثروتمند شوید»
خرید کتاب «بخوانید، اراده کنید و ثروتمند شوید»
خرید کتاب «پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی» (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
خرید کتاب «پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی» (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715