دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگ و هنر
چاپ خبر
۱۱:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۱

گفتگو با احمد محققیان مدیرعامل موسسه فرهنگی امام رضا (ع)

«مطالعه محوری»، بنیان تربیتی ما با هدف تغییر در مسیر عبودیت است

ما معتقدیم اگر ترکیب اطلاعات زیاد و صحیح با توانایی تحلیل اطلاعات در ما ایجاد شود شرط لازم برای تحقق فرهنگ متعالی اسلامی را محقق کرده ایم. البته معتقدیم شرط کافی آن تربیت انسان های ذوابعاد یا به قول معروف همه فن حریف است!

ندای اصفهان- علی شفیعی:

امروز مجموعه ها و مراکز فرهنگی زیادی در سطح شهر هستند که با جذب عمومی از دل محله ها و مدارس، فعالیت های خوبی دارند و الحمدلله اثرات خوبی بر فرهنگ شهر اصفهان گذاشته اند؛ اما به نظر می رسد برای تربیت انسان های بزرگی که در طول تاریخ شاخص های اثرگذاری باشند صرف برگزاری اردو و جشن و هیات کافی نیست و نیاز به افق های جدیدی در فعالیت های تربیتی شهر احساس می شود. شاید همین دلیل بود که به سراغ یک«مجموعه فرهنگی «مطالعه محور» رفتیم.

متن زیر گفتگو با احمد محققیان مدیرعامل موسسه فرهنگی امام رضا(ع) است که در آن شرح اهداف و فعالیت های فرهنگی-تربیتی آنها را جویا شده ایم.

***

ندای اصفهان: برای ما از تاریخچه فعالیت موسسه و چرایی تاسیس آن بفرمایید.

احمد محققیان: ما تا قبل از سال 87 فعالیت های فرهنگی مراکز و مجموعه های مختلف سطح شهر را از نزدیک دیده بودیم، علاوه بر آن در مراکز فرهنگی خوب و مدارس سطح بالای شهر هم فعالیت هایی انجام داده بودیم. خدا را شکر تنوع مراکز فرهنگی در شهر اصفهان به شدت بالاست و این نشانه خوبی برای مشخص کردن جایگاه بالای فرهنگ و تربیت در بین خانواده های اصفهانی است. اما به نظر ما در بین انواع مختلف کار فرهنگی، جای یک نوع خاصی از کار که ما کلید زدیم و بعدها موسسه فرهنگی امام رضا علیه السلام نام گرفت خالی بود.

تابستان سال 87 کار را با 14 دانش آموز 14 ساله شروع کردیم و آن زمان اسم حرکت را «هیات علی ابن موسی الرضا علیه السلام» نام گذاشتیم. به لطف خدا بعد از آن در سال 90 این حرکت را در سازمان تبلیغات اسلامی به ثبت رساندیم و از سال 93 هم با عنوان «موسسه فرهنگی امام رضا علیه السلام» در قالب یک تشکل مردم نهاد (NGO) ادامه دادیم.

ندای اصفهان: از نوع خاص کار فرهنگی که کلید زدید برایمان بگویید.

ما معتقدیم آن حلقه گم شده بین شاخص های تاثیرگذاری در طول تاریخ با سیاهی لشکرها، همان مساله تفاوت در دانش و بینش آنهاست؛ پس شاخصه اصلی فعالیت ها را مطالعه محوری و تلاش برای ایجاد دو ویژگی مهم در اعضایمان قراردادیم: اطلاعات زیاد و صحیح و توانایی تحلیل اطلاعات بالا.

البته در فعالیت هایی که قبل از ما انجام می شد هم این شاخصه ها وجود داشت اما به دلایل متعدد تحت الشعاع قرار می گرفت و ما تصمیم گرفتیم تحت هر شرایطی شاخصه اصلی خودمان را دست نخورده نگه داریم. یکی از شرایط مهم میزان توانایی اعضای مجموعه برای حرکت روی ریل تعریف شده بود. برای همین ما ملزم بودیم برای انتخاب اعضا شاخصه هایی تعریف کنیم و بنابر آنها جامعه پیش روی خودمان را گزینش کنیم: وضعیت درسی دانش آموز، سطح فرهنگی خانواده، علاقه و استعداد دانش آموز و شاخصه های دیگری که ما را ملزم می کرد خودمان را از سطح فعالیت برای عموم دانش آموزان و جذب همگانی کنار بکشیم و موسسه ای با تعداد محدودی از اعضا داشته باشیم.

ندای اصفهان: یعنی اعضای موسسه شما فقط مطالعه می کنند؟

نکته مهم مساله همین جاست. ما به جد معتقدیم که اگر متربی موسسه ما کسی باشد که توانایی ارتباط با سطوح مختلف جامعه را نداشته باشد نه تنها به درد جامعه نمی خورد بلکه سربار آن هم خواهد بود. عالم دینی که توانایی انتقال مفاهیم به مردم با زبان نسل جدید و به وسیله ابزارهای جدید را نداشه باشد می تواند خطراتی را هم به همراه داشته باشد. جامعه شناسی که مسایل و دغدغه های سطوح مختلف مردم را نشناسد قطعا نسخه های غلطی برای جامعه تجویز خواهد کرد.

البته مساله «اطلاعات و تحلیل» مساله اساسی هست اما این به این معنی نیست که تنها و تنها اطلاعات و دانش برای هدایت جامعه به سمت تغییر در مسیر عبودیت کافی است؛ بلکه ما معتقدیم سرداران علم باید سربازانی داشته باشند تا بتوانند تکمیل کننده راه آن ها و هموار کننده مسیر جامعه برای تحقق آرمان های فرهنگیمان باشند.

به عبارت بهتر افق دید ما تربیت توأمان سرداران و سربازان علم هست. ما معتقدیم اگر ترکیب اطلاعات زیاد و صحیح با توانایی تحلیل اطلاعات در ما ایجاد شود شرط لازم برای تحقق فرهنگ متعالی اسلامی را محقق کرده ایم. البته معتقدیم شرط کافی آن تربیت انسان های ذوابعاد یا به قول معروف همه فن حریف است. حالا ما آن علمایی که تحقق بخش شرط لازممان هستند را سرداران علم و زمینه سازان تحقق شرط کافی را سربازان علم نامگذاری کردیم.

ندای اصفهان: پس اگر ممکن است از فعالیت هایتان برای تربیت انسان های ذوابعاد بفرمایید.

یکی از مهمترین برنامه های ما برای تربیت صحیح و کامل، ارتباط همه جانبه یک عضو با موسسه است. به عبارت بهتر ما یک عضو را از هر نظر که به نظرمان مهم بوده پشتیبانی می کنیم؛ از تعریف کردن سیر تربیتی و دخیل کردن مادران اعضا و تشکیل «جلسات فرهنگی حضرت معصومه سلام الله علیها» برای خواهران اعضا تا پوشش دادن جنبه های مختلفی از فعالیت های خود اعضا.

نظر ما این بوده و هست که اگر قصد داریم یک انسان موفق در عرصه علم تربیت کنیم موظف هستیم همه زمینه های لازم برای او را فراهم کنیم. معتقدیم ورزش کردن و داشتن بدن سالم مساله مهم تربیت دانش آموزان بوده و هست؛ برای همین کلاس ورزش رزمی مجموعه را راه اندازی کردیم. معتقدیم ارتباط متربی با ابزارهای نوین و توانایی انتقال مفاهیم به روش های جدید یکی از مسایل اصلی تبلیغ فرهنگ است و به همین جهت کلاسهای سواد رسانه ای و آموزش های دیجیتال را برای اعضا تدارک دیدیم. به همین صورت در مورد توانایی های مختلف علمی و عملی اعضا تلاش کردیم تا پوشش همه جانبه ای داشته باشیم.

  

ندای اصفهان: آیا برگزاری این دوره ها دستاوردی هم برای شما داشته؟

قطعا. الان در بین اعضای ما دانشجوهایی را در بهترین دانشگاه های کشور داریم و این خودش برایمان یک افتخار است که اعضای ما علاوه بر فعالیت های فرهنگی و تربیتی که دارند می توانند به بهترین دانشگاه های کشور هم راه پیدا کنند. یا در بین اعضا نفر دوم مسابقات رباتیک کشوری، رتبه اول نماهنگ جشنواره بهشت در قاب تصویر، نفرات برتر کشوری رشته های حفظ و قرائت و سخنوری و مربیان رزمی ای را داریم که از ابتدا در کلاس های رزمی موسسه شروع به فعالیت کردند و حالا تا رده مربیگری رشد کرده اند. حتی شاعران و نویسندگانی که همکاری های بین الللی در تالیف کتاب داشتند.

ندای اصفهان: موسسه شما در حوزه های اجتماعی چه کارهایی انجام داده است؟

وقتی هدفگذاری ما تربیت همه جانبه اعضا هست ملزم هستیم که در هر حیطه ای دستی بر آتش داشته باشیم. فعالیت هایی مثل برگزاری مراسم در مناسبت های مختلف، شرکت در راهپیمایی ها و تظاهرات زیر پرچم موسسه، دیدار با خانواده های علما و شهدا، برگزاری گردهمایی خانوادگی اعضای مجموعه، برگزاری اردوهای علمی و استقامتی و فرهنگی و حتی راه اندازی کاروان زیارتی اربعین در سه ساله گذشته، فعالیت هایی هستند که با اهداف اجتماعی انجام می شوند.

یکی دیگر از برنامه های مهم اجتماعی ما برنامه ای با عنوان «انس با فقرا» هست که امسال برای هشتمین سال متوالی در شب عید غدیر خم برگزار شد. برنامه ای که در آن اجناسی تهیه شده و اعضا ضمن بسته بندی و آماده سازی آنها، برای تقسیم به مناطق محروم شهر اعزام می شوند.

ندای اصفهان: اما یک سوال اساسی! شما به کدام سازمان یا نهاد وابسته اید و حمایت می گیرید؟

ما بعد از نهاد توکل بر خداوند و توسل بر ائمه معصومین، بحمدالله به هیچ نهاد و سازمانی وابستگی نداریم. اگر هم منظورتان مسایل مالی هست باید بگویم که با کمک خانواده های اعضا و نذر فرهنگی خیرین سطح شهر بحمدالله تا حالا نیازی به کمک مالی گرفتن از نهاد یا سازمانی پیدا نکردیم و ان شاءالله پیدا نخواهیم کرد.

ندای اصفهان: اگر صحبت نهایی دارید بفرمایید.

بعد از حمد الهی به جهت اینکه توفیق خدمت در مسیر فرهنگ و تربیت را به ما داد و تشکر از امام رضای عزیز که توفیق فعالیت زیر نام مقدسشان را به ما دادند، قدردانی از نقش بی بدیل یک معلم فداکار و مخلص در تمامی فعالیت های این موسسه و حضور جریان ساز ایشان از ابتدای تاسیس تا الان هست. آقای «علی اجل لوییان» که موسسه فرهنگی امام رضا علیه السلام هرآنچه که امروز دارد را مدیون تلاش ها و دغدغه مندی ایشان است. به عبارت بهتر خط دهنده اصلی و مشخص کننده مسیر فعالیت های موسسه آقای اجل لوییان عزیز هستند و ما بیشتر مسئولیت های اجرایی و عملیاتی کارها را بر عهده داشتیم.

و در آخر امیدواریم که تمامی فعالیت های فرهنگی و تربیتی در هر نقطه ای از جهان به زودی با اتصال به فرج آل الله و ظهور آقا صاحب الزمان به نقطه اکمال و اتمام خودشان برسند. ان شاءالله.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

 1. ناشناس گفت:

  این مجموعه را من از دور می شناسم هر چند عیوب و نقواصی داره اما با توجه به اینکه خیلی از سال تاسیسش نگذشته جایگاه وعمل کرد قابل قبولی داره

 2. ناشناس گفت:

  سلام
  جالب بود.
  کاش می‌پرسیدید، عضوگیریشون چطوریه؟
  احتمالا از این مجموعه های غیرانتفاعی که یه کوه گزینش می‌کنن باشه.
  کاش یه چی از توش در بیاد به امید خدا.

 3. ناشناس گفت:

  من این مجموعه رو میشناسم و خودم در آن عضو هستم
  ایرادات الی ما شا الله
  غرور و […] داره بین مسئولین و اعضا بیداد میکنه
  روش های تربیتی اشکال داره و ذوابعادی که گفته شد اصلا ایجاد نمیشه
  زدگی و دفع از این مجموعه زیاد داریم
  البته اتفاقات درست و خوب هم زیاد افتاده و میفته
  خیلی خیلی جای رشد هست ولی تا مسئولین موسسه نپذیرند اشتباهاتشون رو امیدی به تغییر و بهبود نیست
  در نهایت خدا قوتشون بده

  • ناشناس گفت:

   باسلام وعرض ادب
   بنده هم دورا دور از فعالیتهای این مجموعه باخبرم !خب شما مگه جایی رو سراغ دارید حسن کامل باشه واشکال نداشته باشه،ولی چیزی که مهمه خروجی ونتیجه فعالیت هست که به نظرم با این شرایط و تجربه نسبت به دیگر مجموعه ها بهتر بوده … ومن الله توفیق

  • ناشناس گفت:

   باعرض سلام خدمت شما دوست عزیز ، بنده در یکی از مراکز فرهنگی قدیمی شهر فعالیت میکردم والان دیگه فعالیتی ندارم، ولی به عنوان یه توصیه به شما دوست عزیز که از مسئولن مجموعه ای که فرمودید در اون عضو هستید اینجوری انتقاد کردید، به نظر من بهتره شما اگه انتقادی دارید ومشکلی در مجموعتون هست در یک فضای صمیمی و دوستانه با مسئولینتون در میون بگذاریدتا انشالله با کمک شما حل بشه، به هرحال همه جا اشکال هست ولی شما میتونید برای رضای خدا کمک کنید تا برطرف بشه، به نظرم اینجوری مورد رضای خدا وامام زمان بیشتر هستش.ومن الله توفیق

  • ناشناس گفت:

   سلام و عرض ادب و احترام
   بنده از اعضای موسسه هستم
   بهتره اگه مشکلی می بینید با کادر مجموعه در یه فضای خصوصی صحبت کنین
   اینطوری بقیه افراد فکر می کنن چی شده حالا
   بنده خداشاهده بهتر از این مجموعه ندیدم
   اگه آدم توفیق حضور در این مجموعه رو داشته باشه و محکم بره جلو ، مطمئنا به افق هایی می رسه که عامه حتی فکرش رو هم نمی کنن
   موسسس این مجموعه حضرت علی ابن موسی الرضا ع هستند ، بعد دیگر اساتید
   پس مطمئن باشید سعادت ر انتظار اعضای مجموعس
   بنده تا بحال هیییییییییچ نقصی در مجموعه مشاهده نکردم
   هیچ نقصی
   باشد که رستگار شویم
   یاعلی

 4. ناشناس گفت:

  سلام
  بنده از قدیم آشنا با این مجموعه بودم. افرادی بسیار خالص در آمجا زحمت میکشند و موفقیت های خوبی تا حالا داشته. ولی یک ایرادی که احساس میکنم اینه که دیگه اون بوی خاکی بودن ابتدای آن را نداره. چون احساس میکنم کمی در رقابت با مجموعه های فرهنگی دیگه افتادن، موجب شده که اون خاکی بودن اولیه رو از دست بده
  در هر حال موفق باشند و اجرشون انشاء الله با امام زمان عج

 5. ناشناس گفت:

  با سلام
  من هم با این مجموعه اشنایی دارم
  افراد فوق العاده فعال و دلسوز و خالصی دارد
  که از شعار دادن متنفرند
  جوانی و سرمایه فکری و جسمی شان را در این فعالیتهای فرهنگی گذاشته اند و ان شاالله به اهداف عالی برسند
  ولی درکنار همه نقاط قوت که بسیار بیستر از ضعفها هستند
  با دوستی که فرموده بودند نباید بحث رقابت پذیری خاکی و متواضع بودن عناصر مجموعه را خدشه دار کنه کاملا موافقم
  چون این جریانات الحمدلله در اصفهان با نیات خیر شروع میسه ولی در طوفان مشکلات نفسانی (غرور و …) قرار میگیره و همین سبب میشه مجموعه از راه درست منحرف بشه
  و اینکه چنین مجموعه هایی بتوانند بستری برای مجموعه های دیگر فرهنگی ایجاد کنند تا آنها هم با اعتماد بنفس به تحول بنیادینی در آموزش و پرورش اقدام کنند و این موضوع رقابت پذیری با مجموعه تلقی نشود
  موضو ع مهم دیگر هم آنست که خانواده هایی توان مالی چندانی ندارند نمیتوانند چنین جمعهایی را تجربه کنند
  کاش این مجموعه با اتصال به یک سرمایه گذار کار آفرین یک حامی در این زمینه ها داشت تا آن اقشارهم بتوانند وارد چنین مدارسی شوند
  موفق و موید و سربلند باشید به یاری امام زمان عج و حضرت رضا ع

 6. بی نام گفت:

  من هم دقیقا موافقم

 7. ناشناس گفت:

  من خودم در این مدرسه هستم عالی است و انشاالله بهتر و بهتر می شود

 8. ناشناس گفت:

  سلام
  قطعا هرکار خوبی که بانیت خیر شروع شده باشه اثر بخش خواهد بود،مثه دوستان مجموعهدفرهنگی امام رضا علیه السلام

 9. ناشناس گفت:

  سلام
  من از قدیم تا الان با این مجموعه آشنا و عضو آن هستم
  این مجموعه ((مدرسه تربیت محور رواق)) هیچ ایرادی تا الان نداشته است . در این مجموعه بهترین روش تربیتی به کار گرفته می شود
  یا علی

 10. علی گفت:

  من توی این مدرسه هستم تربیت محور فقط رو تابلوی مدرسست وگرنه درس محوره

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


ثبت نام دبستان پسرانه تربیتی طاها
ثبت نام دبستان پسرانه تربیتی طاها
خرید کتاب «بخوانید، اراده کنید و ثروتمند شوید»
خرید کتاب «بخوانید، اراده کنید و ثروتمند شوید»
خرید کتاب «پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی» (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
خرید کتاب «پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی» (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715