شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۲۳:۴۱ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۴
گفتگو با دکتر سید ناصر عمادی پزشک بدون مرز
 ماجرای جالب شیعه شدن مرد آفریقایی و نامگذاری انقلابی فرزندانش   

تا سال ۱۹۹۰ هیچ شیعه ­ای در این جزیره نبود، ولی به لطف خدا در طول همین چند سال تا به امروز جمعیت شیعیان افزایش یافته به طوری که یک چهارم جمعیت جزیره شیعه نشین هستند. یکی از آنها عمرعبدالله است که خاطره گرویدن او به تشیع شنیدنی است

ندای اصفهان- جلال طاهری/

دکتر سید ناصر عمادی از پزشکان مشهور بدون مرز است که مستند «بدون مرز» هم بر اساس زندگی او و فعالیتهای انسان دوستانه اش در آفریقا ساخته شده است. با او از طریق انجمن شهید ادواردو آنیلی که بصورت تخصصی در زمینه رهیافتگان و مبلغین فعالیت دارد از سوی ندای اصفهان به گفتگو نشستیم. خاطره زیر محصول این گفتگوی ماست که خواندنش خالی از لطف نیست:

تاثیر نماز خواندن دکتر ایرانی روی کودک مسیحی

یک بار خانه یکی از دوستان نماز می­ خواندم؛ پسرش آنتونی نام دارد که کنار من ایستاده بود و به نماز خواندن من نگاه می­ کرد. وقتی نمازم  تمام شد گفت چقدر عبادت شما قشنگ است؛ گفتم برای همین نگاه می‌کردی؟ گفت می‌خواهم من هم مثل شما یاد بگیریم و بعد گفت ما هم دعا داریم، ولی دعای ما با شما فرق دارد، ما هفته‌ای یک بار در کلیسا با خدا حرف می‌زنیم ولی شما خیلی زود زود با خدا حرف می‌زنید، من دوست دارم مثل شما با خدا دائم حرف بزنم.

خوابی که باعث هدایت شد

به جزیره لامو در کنیا رفته بودم؛ جزیره ­ای مسلمان نشین که حدود ۳۰ هزار نفر جمعیت دارد. نزدیک به ۲۲هزار نفر اهل تسنن هستند و بقیه مذهب تشیع دارند. دو مسجد در این جزیره وجود دارد یکی مربوط به اهل تسنن و یکی مربوط به اهل تشیع. نکته جالب اینجاست بین اینها خط کشی نیست، در مسجد اهل تسنن دیدم که شیعیان نماز می‌خوانند و در مسجد شیعیان هم سنی‌ها می‌روند و نماز اقامه می‌کنند. آنها دین اسلام را مشترک می‌دانند و هیچ نگاه متعصبانه و جدایی طلبانه بین آن‌ها وجود ندارد.

نکته جالب اینجاست که تا سال ۱۹۹۰ هیچ شیعه ­ای در این جزیره نبوده است، اولین فرد شیعه که سر قبرش هم رفتم در مسجد شیعیان به خاک سپرده شده است. به لطف خدا در طول همین چند سال تا به امروز جمعیت شیعیان افزایش یافته به طوری که یک چهارم جمعیت جزیره شیعه نشین هستند. یکی از آنها «عمر عبدالله» است که گرویدن او به تشیع شنیدنی است.

او در خاطراتش به من گفت در سن ۱۸ سالگی شیعه شدم؛ یک بار خواب دیدم در دریای متلاطمی هستم و در حال غرق شدنم و راه به جایی ندارم که ناگهان از آسمان صدایی آمد و گفت: «صلوات بفرست تا تو را نجات بدهم» من هم بلافاصله گفتم اللهم صلی علی محمد… صدا گفت: نه؛ بگو «اللهم صل علی محمد و آل محمد» در خواب متوجه شدم صلواتی هم به این شکل وجود دارد، آن را تکرار کردم و نجاتم داد.

عمر عبدالله ادامه داد: چند هفته بعد باز خوابی دیدم که در بیابانی قرار دارم، باز همان صدا را که در خواب قبل بود شنیدم، این بار گفت به آسمان نگاه کن! دیدم در آسمان نوشته شده: الله، محمد، علی، فاطمه، حسن و حسین بعد همان صدا به من گفت «اینها اصحاب کسا هستند» من متوجه شدم که در کنار اسم پیامبر محمد(ص) اسمهای دیگری هستند یعنی علی و فاطمه و حسن و حسین که بعد از بیداری سراغ کتابهایی رفتم تا ببینم اینها چه کسانی هستند.

چند هفته بعد از آن خواب دیدم که نماز می‌خواندم، دیدم دو دستم بسته است. باز همان صدا را شنیدم که گفت رو به علی نماز بخوان! گفتم قبله همین است. گفت نه ۳۶۰ درجه باید بچرخی و من چرخیدم دستهایم بسته بود که باز همان صدا گفت حالا دستهایت را باز کن و نماز بخوان.

دیگر برایم محرز شد که بدانم مذهب تشیع چیست و بعد از خواب رفتم پیش همان اولین کسی که شیعه بود سوالاتی کردم. او کتابهایی را برای مطالعه به من داد و شیعه شدم.

نامگذاری جالب برای کودکان مرد رهیافته

عمر عبدالله چهار پسر دارد؛ پسر ۸ ساله او «روح الله خمینی عبدالله»، پسر دوم او «علی خامنه‌ای عبدالله» و پسر سوم و چهارم او نیز به ترتیب «مرتضی مطهری عبدالله» و «محمدحسین بهشتی عبدالله» است. او مدرسه­ ای به نام امام علی با جمع­ آوری کمک­های مردمی ساخته است که حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ دانش­­ آموز در مدرسه او درس می­ خوانند.

او به شدت تحت تاثیر انقلاب اسلامی ایران بود و وقتی من به کنیا رفتم مقداری از کمک­های مردمی را برای تکمیل مدرسه برای او بردم. از او مستندی به نام «آشنای دور» هم ساخته شده ولی اشاره­ ای به خواب­ های او و شیعه شدنش در این مستند نشده است.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , , , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز