شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۵:۴۷ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۹
محسني اژه اي
نشست خبری سخنگوی قوه‌قضاییه/
 توضیح اژه‌ای درباره ارتباط ۳ وزیر و رئیس بانک مرکزی دولت قبل با پرونده بابک زنجانی   

سخنگوی قوه‌قضاییه در خصوص اینکه ۳ وزیر اسبق و رئیس پیشین بانک مرکزی در پرونده بابک زنجانی به عنوان مطلع و متهم مطرح هستند، توضیحاتی را ارائه کرد.

به گزارش ندای اصفهان به نقل از تسنیم، حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای در ادامه هشتادوششمین نشست خبری خود در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا در پرونده بابک زنجانی ۳ وزیر اسبق و رئیس پیشین بانک مرکزی قصوری داشته‌اند یا خیر، گفت: در مورد پرونده‌هایی از قبیل این پرونده از هر کسی که لازم باشد به عنوان متهم، مطلع یا شاهد تحقیق می‌شود.

معاون اول قوه قضائیه افزود: در پرونده‌هایی که در آنها باید از تعداد قابل توجهی از افراد تحقیق شود، پرونده تفکیک شده و آن قسمت از پرونده که تکمیل شده است به دادگاه می‌رود. لذا در این پرونده نیز در ارتباط با افرادی که هم‌اکنون در حال محاکمه هستند پرونده تکمیل شده و پس از صدور قرار مجرمیت و کیفرخواست پرونده به دادگاه رفته است.

وی ادامه داد: در چند جلسه گذشته کیفرخواست متهمان قرائت شد و همانگونه که دادگاه اعلام کرده ادامه محاکمه هشتم و نهم آبان‌ماه برگزار می‌شود. این پرونده بسته نشده و مفتوح است.

اژه‌ای در پاسخ به این سوال که آیا ادامه دادگاه بابک زنجانی به صورت علنی برگزار می‌شود یا خیر، گفت: این مسئله با تشخیص دادگاه است.  در قانون پیش‌بینی شده که چه مواردی باید علنی یا غیرعلنی باشد و تشخیص آن برعهده دادگاه گذاشته شده است. البته اصل بر علنی بودن دادگاه است مگر در مواردی که در قانون پیش‌بینی شده است.

سخنگوی قوه‌قضاییه  افزود: ممکن است پرونده‌ای وجود داشته باشد که برخی جلسات آن علنی یا غیرعلنی است و پرونده‌هایی هستند که تمام جلسات آن علنی یا غیرعلنی است. تاکنون درباره غیرعلنی بودن ادامه محاکمات از ناحیه دادگاه مطلبی اعلام نشده است.

وی در پاسخ به این سوال که ۳ وزیر پیشین و رئیس اسبق بانک مرکزی در پرونده بابک زنجانی متهم هستند یا مطلع افزود: آنها نامه‌ای نوشته و مهم این است که افراد تسلیم قانون باشند و نامه‌ای که نوشتند تا بیایند و شفاف‌سازی کنند، خودشان خواسته‌اند. اگر قرار است فردی از خود دفاع کند، باید این کار انجام شود و این کار بسیار خوبی است.

محسنی‌اژه‌ای افزود: باید در جامعه فرهنگ‌سازی شود که هر کسی مورد سوال قرار می‌گیرد بیاید و توضیح دهد و رسانه‌ها نیز نباید از پیش قضاوت کنند تا کسی که مورد سوال قرار گرفته بدون جوسازی بتواند جواب بدهد. اگر این مسئله در کل جامعه فرهنگ شود بسیار خوب است، آنچه که اهمیت دارد این است که در این پرونده از هر کسی که لازم بوده به عنوان متهم یا مطلع تحقیق شده و از این مسئله فروگذار نشده است.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز