پنج شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۱:۵۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۳۰
اموال بی صاحب دولتی!
 اصفهان- کوی ولیعصر: بازی حج و زیارت با جان مردم +تصاویر   

زمین اینجا حالت سراشیب دارد؛ زمستان و پاییز باران که می‌آید مستقیم از بالا که سرازیر می‌شود به داخل گودال می ریخت آن هم با صدایی وحشتناک. هر آن می گفتیم خانه ما بخاطر رانش زمین خراب خواهد شد!

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، در جای جای شهر ساختمان ها و زمین هایی را می بینم که به قول عموم بی صاحب افتاده اند. بسیاری از این املاک البته چند دلیل بر مخروبه بودنشان هست:

اول دعوای وراثتی،

دوم نبود وارث بعد از مرگ صاحب ملک (که البته این بحث از نظر قانونی مراحل خود را نیز دارد)،

سوم ساختمانهایی که اوقاف مدعی است متعلق به این سازمان است اما در عمل بنا به دلایلی که همیشه مسئولین اوقاف می‌آورند این مخروبه‌ها به همان وضع می‌مانند و نه نگاه عمرانی روی آنهاست و نه نگاه تملیکی چندانی (اوقاف سالهاست که می‌گوید برای مراحل اداری این نوع از املاک در حال فعالیت است).

چهارم زمین‌هایی که صاحبانشان به طمع گران شدن آنها را رها کرده‌اند،

پنجم زمین‌هایی که صاحبش حتی یادش نمی‌آید کی خریداری کرده و در کدام شهر است،

و ششم هم زمین‌هایی است که شهرداری یا برخی سازمانها به دلایل مختلف حقوقی از جمله جریمه یا مالیات یا تعریض و طرح، مانع از ساخت و ساز در آن شده‌اند.

اما این همه‌ ماجرا نیست؛ برخی ساختمانهای دولتی نیز هست که مانند این املاک بی‌صاحب بخاطر نامدیریتی ها و بی‌سیاست بودن مسئولین کشوری و استانی در دل شهر به امان خدا رها شده‌اند که متاسفانه در اصفهان نمونه‌های زیادی از این مورد حتی در بهترین نقاط شهر دیده می‌شود.

یکی از این زمینها ملکی است که در منطقه ۱۳ شهرداری و زیر کوی ولی عصر، کنار پارک زمزم رها شده است. این ملک که به گفته اهالی متعلق به سازمان حج و زیارت است سالهاست باعث اذیت و آزار مردم منطقه شده است. کنار آن نیز مخروبه‌ای متعلق به بنیاد شهید بوده که بعد از مدتها به همت شهرداری به ورزشگاه جانبازان تبدیل شده و شهرداری سابق آن را چند ماه پیش افتتاح کرده است.

اما این ملک مخروبه که وسعتش به چند هزار متر نیز می‌رسد، به زباله‌دان مردم از مناطق گوناگون بدل شده است…

عباس یکی از مردم محل است، او در مورد این ملک می‌گوید:

«اصل این زمینها متعلق به ارتش بود که بعد از جمع شدن منطقه پادگانی و ساخت و ساز شهرک ولی عصر که حالا کوی ولی عصر نام دارد بین نهادها تقسیم شد. تابلو ساختمانی این ملک اولین تابلویی بود که خبر از آبادانی می داد و اهالی را هم خوشحال کرد چرا که نوید سازندگی داشت ولی بعد از مدتها آن را رها کردند و به عذاب اهالی تبدیل شده است. حالا بعد از ۱۵ سال همه جای این منطقه آباد شده بجز زمین سازمان حج که قرار بود در آن آموزش‌های حج داده شود».

در زمین وسیع فوق گودالی بزرگ به‌عمق نزدیک به ده متر درست شده که نشان از ایده بزرگ مسئولین سازمان حج دارد، ولی همین زمین و همین گودال حالا مایه نفرین اهالی شده است.

فرشته یکی دیگر از اهلی است او می‌گوید:

«زمین اینجا حالت سراشیب دارد، زمستان و پاییز باران که می‌آید مستقیم از بالا که سرازیز می‌شود به داخل گودال می ریخت آن هم با صدایی وحشتناک که هر آن می گفتیم خانه ما بخاطر رانش زمین خراب خواهد شد.

بعد از بارندگی یک دریاچه عمیق ترسناک اینجا درست می‌شد، به شهرداری اعتراض کردیم و این تازه شد اول بدبختی‌های مردم منطقه، چون شهرداری به بهانه جلوگیری از ریزش آب درون گودال سازمان حج و زیارت، منطقه کناری این مخروبه را به انبار کود و خاک خود بدل کرد؛ کاری که هم بوی بدش آزار دهنده است و هم هر بار خاکبرداری شهرداری باعث می‌شود زندگی همسایه‌های منطقه تا چند خانه آن طرف‌تر با خاک یکسان شود.»

علیرضا می‌گوید:

«من برای کارهای ساختمانی خانه‌ام به شهرداری می‌رفتم، کوچه کناری این مخروبه که کلا آسفالت نمی‌شود. کوچه بعدی آن هم ۳۸ سال بود که آسفالت نمی‌شد (کوی قلی پور) خیلی طومار نوشیتم و درخواست دادیم که درست شود. یک بار با شهردار جلسه گذاشتیم که اینجا اشغال‌های شهرداری را نریزند رسما گفتند نمی‌توانیم کاری بکنیم چون انبار منطقه شده است…».

اما وضعیت الان دیوارهای مخروبه بزرگ سازمان حج الان وجهه خوبی دارد. محمد همسایه دیگری است که می‌گوید دیوارها به شکل بسیار ترسناکی ریخته بود کنار آن هم شهرداری سالهاست که نور منطقه را تامین نمی‌کند و دختران و زنانی که مجبورند از این مسیر به سمت کوی ولی عصر بروند آن شکل‌ها امنیت ندارند.

جالب است که در کنار مسیر چشممان می‌خورد به تیر برقهایی که وسط پیاده رو سیمانی نصب شده‌اند!!! و پیاده رو را رسما به بن بست تبدیل کرده‌اند، درحالی که محوطه خالی کنار پیاده رو که همان انبار خاک شهرداری است بسیار بسیط و خالی است. این یعنی اصول مناسب سازی برای معلولین هم توسط شهرداری در این  محل رعایت نشده است.

محمد ادامه می‌دهد که مادرم تقریبا یک سال کارش این شده بود که با سامانه ۱۳۷ شهرداری تماس بگیرد و پیگیر باشد تا بیاییند و دیوار را بازسازی کنند و سفید شده و نو تحویل دهند.

در همین حین شاهد بازی چند کودک روی دیوار پرتگاه مرگ هستیم؛ به‌آنها هشدار می‌دهیم که اگر خدایی نکرده داخل گودال سازمان حج و زیارت بیفتند ممکن است هیچ کس از زخمی شدنشان مطلع نشود ولی آنها بدون توجه به هشدارها به راه خود ادامه می‌دهند.

یکی از همسایه‌ها نیز از چند باری که در زمان خراب شدن دیوار مچ چند بچه را هنگام رفتارهای بسیار نادرست و قبیح گرفته‌است خبر می‌دهد.

سوال اینجاست که چرا سازمانها و ارگانها زمین‌هایی را که نمی‌توانند بعداز گذشت یک دهه و نیم در آن عملیات ساختمانی انجام بدهند واگذار نمی‌کنند یا حداقل یک ارگان تکلیف این مخروبه‌ها را تعیین کند؟

انتهای پیام/.

جمال طاهری

برچسب‌ها: , , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز