سه شنبه ۰۱ آبان ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: بین الملل
چاپ خبر
۱۳:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۴
گزارش لحظه به لحظه از عملیات کرکوک؛
 نیروهای پیشمرگه کُرد بدون مقاومت عقب نشینی کردند +نقشه   

نیروهای عراقی موفق شده‌اند علاوه بر آزاد سازی بیش از ۹۰ درصد «طوز خورماتو»، تمام دفترهای وابسته به جریان‌های سیاسی اقلیم کردستان را نیز به تصرف خود دربیاورند.

به گزارش ندای اصفهان، از شب گذشته و پس از پایان ضرب العجل دولت مرکزی به نیروهای کُرد برای عقب نشینی از مناطق تحت تصرف پیشمرگه و عدم تمکین بارزانی به خواسته بغداد، عملیات بازپس‌گیری آغاز شد. در این عملیات نیروهای پلیس فدرال با کمک نیروهای مبارزه با تروریسم عراق، ۵ تیپ از سپاه بدر و گروهی از نیروهای کُرد، عملیاتی را از ساعت ۱۱ و نیم شب گذشته به وقت محلی، از سمت شهر «طوزخورماتو» واقع در محور جنوب شرقی کرکوک به طرف شهر آغاز کردند.

هدف این عملیات عقب راندن نیروهای پیشمرگه کُرد، شبه نظامیان حزب «کارگر» ترکیه، کُردهای پژاک و کُرد های pu وابسته به کردهای سوریه اعلام شد. تحویل فرودگاه کرکوک، تحویل پایگاه نظامی کیوان واقع در شهر کرکوک و تحویل چاه‌های نفتی کرکوک از جمله درخواست‌های بغداد از مسوولان اقلیم بود که پس از چند روز مذاکره، مورد موافقت بارزانی قرار نگرفت.

یکی از فرماندهان میدانی  درباره جزییات این عملیات گفت: نیروهای پیشمرگه کُرد که اکثرا طرفداران و وابستگان به حزب اتحادیه میهنی کردستان (حزب مرحوم جلال طالبانی) بدون درگیری، مناطق را تحویل نیروهای عراقی دادند. اما گروهی دیگر از نیروهای کرد وابسته به بارزانی، درگیری‌های پراکنده‌ای با نیروهای عراقی داشتند اما در نهایت مجبور به عقب نشینی از مواضع اشغالی شدند.

نیروهای مشترک عراقی، عملیات خود را در طوزخورماتو آغاز کردند و در پیشروی‌های خود را به غرب کرکوک رسانده و سپس حرکت خود را به سمت شمال غرب شهر کرکوک ادامه دادند. اولویت‌ تصرف پایگاه ها، فرودگاه ها و میدان های نفتی غربی و شمال غربی کرکوک بود.

**برای مشاهده اندازه اصلی روی نقشه کلیک کنید**

نیروهای عراقی در جریان پیشروی خود در مناطق یادشده، موفق شدند با تسلیم پیشمرگه و باقی شبه نظامیان کُرد، پایگاه های «K1، خالد»، میدان های نفتی «تل ورده، بابا کرکر، بای حسن»، پروژه «قطار کرکوک» و فرودگاه کرکوک را آزاد کنند.

به گفته این منبع میدانی، نیروهای عراقی هم اکنون کنترل فرودگاه کرکوک و میادین نفتی را در دست گرفته‌اند و نیروهای پیشمرگه نیز بدون درگیری و مقاومت این مناطق را ترک کردند.

در ادامه پیشروی‌ها نیز، نیروهای مشترک عراقی موفق شدند  «شرکت گاز شمالی، مرکز پلیس و نیروگاه برق پل خالد و جاده الریاض_خالد» را به کنترل خود درآورند.

گروهی از نیروهای سپاه بدر عراق نیز با کمک پلیس فدرال که عملیات خود را از شهر «طوزخورماتو» آغاز کرده بودند به محله «شهرک صنعتی» در جنوب شهر رسیدند و آن را تحت سیطره خود درآرودند. در این منطقه هم کردها پس از درگیری خفیفی که صورت گرفت، مواضع اشغالی را ترک کردند.

استقبال مردم از نیروهای عراقی

به گزارش این منبع میدانی، نیروهای گروههای تروریستی کُرد (پژاک و پ ک ک و PU سوریه) با نزدیک شدن نیروهای عراقی، به سرعت مناطق تحت تصرف را ترک می‌کنند. به گزارش مشرق، شبه نظامیان گروه‌های تروریستی، در اطراف محله «شهرک صنعتی» در جنوب کرکوک با خمپاره مواضع نیروهای عراقی را هدف قرار دادند که با واکنش سریع و آتش سنگین توپخانه ارتش، مجبور به فرار به سمت منطقه «طوبزاوه» شدند.

به گفته این منبع میدانی، نیروهای عراقی در مناطق آزاد شده، مقادیر زیادی سلاح وابسته به کُردها کشف وضبط کرده‌اند.

به گزارش مشرق، گرچه درگیری ها از ساعات اولیه بامداد امروز کم شد و نیروهای عراقی به تثبیت مواضع خود در مناطق پاکسازی شده پرداختند اما از ساعتی قبل، با ادامه عملیات، شرکت گاز شمال، نیروگاه برق و چند منطقه دیگر را تحت کنترل خود درآوردند.

نیروهای عراقی همچنین دقایقی قبل موفق شدند منطقه «مریم بیک» و جاده بین مناطق «مریم بیک_الرشاد» در جنوب استان کرکوک را آزاد کنند.

از محور جنوب شرقی استان کرکوک هم خبر می رسد نیروهای عراقی موفق شده اند علاوه بر آزاد سازی بیش از ۹۰ درصد  شهرستان «طوز خورماتو»، تمام دفترهای وابسته به جریان های سیاسی اقلیم کردستان را نیز به تصرف خود دربیاورند. نیروهای واکنش سریع عراق نیز وارد پایگاه K1 واقع در غرب شهر شدند.

همزمان شبه نظامیان کرد حزب کارگر (پ .ک.ک) به شدت مناطق مسکونی شهرستان «طوزخورماتو» را با خمپاره مورد هدف قرار می دهند.

بنابر گزارش نیروهای مشترک عراقی، نیروهای پیشمرگه وابسته به حزب اتحاد میهنی (جلال طالبانی) همکاری قابل توجهی با نیروهای دولتی عراق داشته‌اند.

نیروهای عراقی دقایقی قبل موفق شدند منطقه “لیلان” را به طور کامل آزاد کنند و مواضع خود را در میدان نفتی “باباکرکر (بابا غور غور) و شرکت گاز و نفت شمالی” تثبیت کنند.

هم اکنون درگیری‌ها نسبت به شب گذشته کاهش یافته و در بیشتر مناطق کُردها بدون مقاومت مناطق را ترک می‌کنند.

انتهای پیام/

منبع: مشرق

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز