سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۰:۲۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۴

تبدیل گلیسرول به سوخت توسط محققان دانشگاه صنعتی اصفهان

محققان دانشگاه صنعتی اصفهان با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور، موفق به تبدیل گلیسرول به سوخت با ارزش اقتصادی بالا شدند.

به گزارش ندای اصفهان، طرحی با عنوان ‘تبدیلگلیسرول به اَسِتات های گلیسرول در مقیاس نیمه صنعتی’ توسطمحققان دانشگاه صنعتی اصفهان با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران انجام شد.
بر اساس این گزارش، هدف از انجام این طرح، افزایش مقیاس تولید استات های گلیسرول از سطح آزمایشگاهی به آزمایشی است به گونه ای که آماده مرحله صنعتی شود.

از دستاوردهای مهم این طرح می توان به تولید مشتقات گلیسرول با ارزش افزودنی به عنوان سوخت با امکان افزایش آن به سوخت خودروها در جهت کاهش آلودگی هوا و موارد کاربردی دیگر اشاره کرد.

همچنین استفاده به عنوان افزودنی به مواد غذایی، در تهیه مواد منفجره، پودرهای بدون دود، حلال رنگ، دباغی چرم، پخت رزین، تسریع کننده جذب دارو و تهیه پلی استرهای زیست تخریب پذیر نیز برخی کاربردهای این استات ها است.

به علاوه مخلوط دی استین و تری استین به عنوان افزودنی سوخت جهت بهبود ویسکوزیته گازوئیل استفاده می شود.
با دانش به دست آمده از اجرای این طرح می توان این مواد با ارزش را در مقیاس بالاتر و بصورت اقتصادی در داخل کشور تولید کرد.

بر اساس این گزارش، با کاهش منابع فسیلی، افزایش قیمت و اثرات منفی این منابع بر محیط زیست حرکت به سمت منابع تجدیدپذیر بمنظور دستیابی به سوخت و مواد شیمیایی یک ضرورت محسوب می شود.
یکی از موادی که در این راستا می تواند مورد استفاده قرار گیرد گلیسرول است که به عنوان محصول جانبی در تولید بایودیزل به وسیله واکنش تبادل استری روغن های گیاهی یا چربی های حیوانی به دست می آید.

گلیسرول به لحاظ ماهیت ساختاری می تواند تحت واکنش های متفاوتی همچون اکسیداسیون، احیا آبگیری و اتری و استری شدن قرار گیرد و به محصولات ارزشمندی تبدیل شود.

گلیسرول یا گلیسیرین یک ترکیب بیوشیمیائی و بی ‌رنگ، بی‌بو و حلال است.

 

انتهای پیام/

منبع:معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز