دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگ و هنر
چاپ خبر
۰۷:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۹

غول کوچک فاقد کنترل!

نگاهی به کتاب «راه نیرنگ» خاطرات ویکتور استروفسکی مامور اسبق موساد

«راه نیرنگ» شرحی است عریان، پرهیجان و انفجارآمیز از آنچه که ویکتور طی سال های خدمت در موساد تجربه کرده است. او در کتاب خود از دو دهه جنگ اطلاعاتی رژیم صهیونیستی که اغلب به صورت عملیات و فعالیت های مخفی بی رحمانه در اکناف جهان رخ داده پرده بر می دارد

ندای اصفهان- حاتم علینقی پور

کتاب «راه نیرنگ» کتابی پرفروش درباره خاطرات ویکتور استروفسکی مامور اسبق موساد است که با ترجمه محسن اشرفی توسط نشر اطلاعات به چاپ رسیده است. در ادامه به معرفی و بیان خلاصه ای از آن می پردازیم.

نخستین باری که به سراغ وی آمدند، او را برای استخدام در جوخه مرگ خود انتخاب کرده بودند. ویکتور امتناع نمود. نوبت بعدی مراجعه به ویکتور برای ارائه پیشنهاد دیگری بود، و او پذیرفت تا به یک برنامه آموزشی سه ساله برای تربیت گروهی مامور اطلاعاتی بپیوندد. دوره ای برای تبدیل شدن به مامور اطلاعاتی سازمان جاسوسی افسانه ای رژیم صهیونیستی موسوم به موساد.

«راه نیرنگ» شرحی است عریان، پرهیجان، ترس آور و انفجارآمیز از آنچه که ویکتور طی سال های خدمت در موساد تجربه کرده است. او در کتاب خود از دو دهه جنگ اطلاعاتی رژیم صهیونیستی که اغلب به صورت عملیات و فعالیت های مخفی بی رحمانه در اکناف جهان رخ داده پرده بر می دارد و در نفوذ به عمق مسائل اطلاعاتی و تشریح تاکتیک های موساد، دقیق و جسور تا مرزهای ممنوع پیش می رود.

ویکتور از نحوه آموزش خود در این دوره سه ساله که به عنوان یک کار آموز هست، می گوید و از نحوه گزارش نویسی و چگونگی تعقیب و مراقبت افراد مظنون پرده بر می دارد. فاش می سازد که موساد مجموعه بزرگی از مُهرهای گذرنامه و امضاهایی که باید با این مهرها همراه شود فراهم آورده است. روش های پنهان کردن اسناد در خانه یا آپارتمان و نیز از نقشه ای بر روی دیواری در یکی از طبقات موساد می گوید که به کامپیوتر متصل است و با چراغ هایی محل اقامت چهره های مهم و کلیدی سازمان آزادی بخش فلسطین به ویژه یاسر عرفات را در زمانی مشخص نشان می دهد.

مثلا استروفسکی افشا می کند که رژیم صهیونیستی از پذیرش اطلاعات مربوط به وجود برنامه انجام حمله انتحاری به مقر آمریکایی ها در بیروت سرباز زده و به کشته شدن صدها سرباز آمریکایی و فرانسوی در این انفجار انتحاری بی اعتنا بوده است؛ او از اینکه رژیم صهیونیستی با اجیر کردن راننده و محافظ یاسر عرفات او را تعقیب و مراقبت و در سازمان آزادی بخش فلسطین جاسوسی می کرده حرف می زند و از اینکه چگونه اسرائیلی ها اطلاعات مربوط به محل گروگان های آمریکایی در بیروت را پنهان کرده و زمینه رسوایی آمریکا را در جریان معروف به ماجرای مک فارلین فراهم کرده اند پرده بر می دارد، و از مداخلات موساد در مذاکرات سری سازمان ملل متحد که به استعفای ناگهانی آندرویانک نماینده آمریکا در این سازمان انجامید سخن می گوید.

وی در این کتاب به عملیاتی موسوم به ابوالهول می پردازد که طی آن رژیم صهیونیستی از برنامه هسته ای رژیم صدام مطلع می شود و با یک برنامه ریزی دقیق سایت های هسته ای رژیم صدام را منهدم می کند. از جاسازی دستگاه های شنود در مبلمان دفتر فرمانده نیروی هوایی سوریه و به استخدام در آوردن شخصی به نام جدید که یک مقام در سطح وزیر در ارتش سوریه بود، می گوید.

نمودار سازمانی موساد

در این کتاب نیز می توان نمودار سازمانی و نقشه دانشکده موساد را مشاهده کرد و نیز گزارش های موساد درباره ساختار سرویس های امنیتی دانمارک و آمادگی های نظامی سوریه از نظر وضع نیروی رزمی واحدها و سطوح ذخایر، مهمات و… همچنین آشنایی با بخش های مختلف موساد چون متسادا و کیدان و کاممیوت و….

همچنین مداخلات موساد در سایر کشورها، تعلیم و تسلیح گروه های یهودی در آمریکا، اروپا، آمریکای جنوبی تحت عنوان تشکیل واحدهای دفاع از خود، مداخلات موساد در بازار بین المللی مواد مخدر برای تامین هزینه های عملیات مخفی در سایر کشورها، و اینکه چگونه این سازمان به غول کوچک فاقد کنترلی تبدیل شده است.

در کتاب حاضر استروفسکی ادعا می کند انگیزه اش از بیان داستان زندگی خود، کمک به مردم ساکن در سرزمین اشغالی در نیل به توانایی کنترل سازمانی است که منافع رژیم صهیونیستی را فدای منافع و ایده های شخصی کارکنان خود کرده است.

از نظر نوع و ماهیت افشاگری هایی که در این کتاب صورت می گیرد «کلایرهای» نویسنده و روزنامه نگار کانادایی که تنظیم کننده و ویراستار راه نیرنگ است، ادعا می کند از چاپ کتاب «شناسایی و شکار جاسوس» تا این هنگام، تنها کتابی که می تواند مهم و جنجالی به حساب آید، همین کتاب حاضر است.

چندین سال پیش روزنامه نیویورک تایمز کتاب حاضر را به عنوان پرفروش ترین کتاب غیر داستانی معرفی کرد و شاید علت آن جنجالی است که انتشار اولیه آن در آمریکا آفرید. چند روز پیش از آن یک قاضی انتشار کتاب را موقتا منع کرده بود.

علت حکم قاضی یاد شده آن بود که رژیم صهیونیستی ادعا می کرد انتشار کتاب احتمالا جان برخی عوامل و مامورین موساد را به خطر خواهد انداخت. اما قاضی دیگری در دادگاه استیناف حکم قاضی نخست را باطل اعلام کرد و به این ترتیب در چند روز اول انتشار کتاب 325 هزار نسخه از آن، تنها در ایالات متحده آمریکا به فروش رفت.

سازمانی خارج از کنترل

در اول سپتامبر 1951، نخست وزیر وقت دیوید بن گوریون امریه ای صادر کرد که طبق آن موساد به عنوان سازمان اطلاعاتی وابسته به وزارت امور خارجه اسرائیل ایجاد شد. تا به امروز، هر چند همه می دانند چنین سازمانی وجود دارد و گهگاه سیاستمداران در مورد موفقیت های آن به رجز خوانی می پردازند، اما موساد از همه جوانب سازمانی مخفی باقی مانده است. مثلا در بودجه اسرائیل هیچ اشاره ای به آن نمی شود و نام رئیس آن مادامی که بر سازمان حکمرانی می کند هرگز بر کسی آشکار نیست.

یکی از اصلی ترین موضوعاتی که در این کتاب مطرح می شود اعتقاد ویکتور است به اینکه موساد سازمانی خارج از کنترل است. اینکه هرچند نخست وزیر ظاهرا مسئولیت آن را به عهده دارد، اما در مورد عملیات آن اختیار واقعی ندارد و اغلب در مورد اجازه صدور عملیات مخفی آلت دست کسانی قرار می گیرد که آن را اداره کرده و طبق منافع خود به جلو می برند و در این میان به منافع کشور اسرائیل توجهی ندارند.

اما هر چند نخست وزیر اسرائیل ظاهرا مسئولیت امور اطلاعاتی را به عهده دارد، اغلب از وجود اقدامات مخفی تا پس از وقوع آن ها بی اطلاع می ماند. مردم نیز از اقدام به چنین عملیاتی یا هرگز مطلع نمی شوند و یا به ندرت در جریان آنها قرار می گیرند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

  1. محمد گفت:

    بسیار کتاب جالب و خوبی بود و من واقعا متعجب شدم از این اقدامات این سازمان اطلاعاتی….

  2. ناشناس گفت:

    سلام دوستان استباط بنده از نشر این کتاب توسط استروفسکی و موضوعات مطروحه در کتاب این است که کاملاهدفمند و هوشمندانه وبرمبنای اطلاعات فریب بوده است وهدف اصلی نویسنده بزرگنمایی موصاد است

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


ثبت نام مدرسه علمیه مشکات ویژه دانشجویان تراز انقلاب 09133663084
ثبت نام مدرسه علمیه مشکات ویژه دانشجویان تراز انقلاب 09133663084
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715