جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۰۱:۰۲ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۴
در حاشیه هفته نیروی انتظامی؛
 از دیدگاه مردم/ پلیس موفق در شهر اصفهان   

قالیباف همانگونه که گفته شد ظاهر پلیس را نیز نو و مدرن کرد، الگانس‌های پلیس هرچند مدتی بعد از دور خارج شد و فرسوده گشت، ولی در زمان خودش در ترمیم چهره نیروی انتظامی نقش بسزایی داشت

ندای اصفهان- تحریریه

پلیس واژ‌ه‌ای است که در طول چند دهه گذشته در ذهن مردم تغییرات مفهومی زیادی کرده است. اوایل دهه هفتاد بود که با حضور محمدباقر قالیباف نیروی انتظامی به شکل کنونی بنیانگذاری شد و تصورات ذهنی و مفهومی مردم از نیروی انتظامی به شکل بسیار محسوسی تغییر کرد. تغییرات قالیباف هم شامل ظاهر پلیس و مدرن شدن آن بود و هم شامل ساختارها و دسترسی راحت تر مردم به این نیرو بود.

حقیقتا ظاهر جدید پلیس در حس عزت ملی مردم نقش خوبی داشت و سامانه ۱۱۰ دسترسی مردم را به پلیس درحد غیرقابل باوری افزایش داد. در کنار آن سامانه ۱۹۷ که البته تعداد کمی از مردم آن را می‌شناسند، ضامن رفتار قانونمند نیروهای تابع نیروی انتظامی و محلی برای گزارش تخلفات این نیرو به بازرسی مردمی شد.

قالیباف همانگونه که گفته شد ظاهر پلیس را نیز نو و مدرن کرد، الگانس‌های پلیس هرچند پس از مدتی از دور خارج شد و فرسوده گشت، ولی در زمان خودش در ترمیم چهره نیروی انتظامی نقش بسزایی داشت. البته همان زمان هم شخصیتهایی همچون حسن عباسی به این کار یعنی نوسازی ظاهری نیروی انتظامی ایراداتی وارد کردند ولی اصل کار بجا و تاثیرگذار بود.

نیروی انتظامی بعد از آن با ساخت سریالهای مختلف و برگزاری هفته‌های نیروی انتظامی در مهر ماه هر سال سعی کرد فرهنگ و چهره پلیس را به یک چهره فرهنگی و دوست داشتنی تبدیل کند که البته مانور بیش از حد روی نیروهای ویژه این روزها بیشتر بر قدرت پلیس متمرکز است تا مردمی بودن آن. با اینحال در سریالها خصوصا سریالهای خانوادگی و طنز، نقش میانجیگری پلیس و کلانتری‌ها تا حد زیادی ترس از نیروی انتظامی و کلانتری را در مردم ریخت.

اما از نظر ساختاری عواملی باعث شده تا چهره پلیس موفق در کشور آنگونه که باید و شاید نباشد؛ برخورد بد برخی از نیروها با مردم، ساختمانهای غیر اصولی کلانتری‌ها که هیچ کدام مهندسی خاصی برای فضای کلانتری ندارند، حضور سرباز در لباس پلیس که گاه به تخلفاتی نیز انجامیده و… از موانعی بوده که باعث شدن پلیس نتواند آنگونه که باید ظاهر شود.

خانم عباسی یک وکیل جوان است که در زمینه کودکان کار فعال است؛ او می‌گوید کودکان کار از پلیس می‌ترسند و ما سعی کردیم به اشکال مختلف از جمله تئاتر این ترس را از بین ببریم.

حمید هم خود از نیرویهای پلیس است او می‌گوید به ضعفهایمان مطلعیم و می‌دانیم مردم نسبت به چه چیزهایی گله‌مند هستند، مثلا مردم از اینکه پلیس به موقع سر صحنه جرم حاضر نمی شود گله دارند یا از نوع برخورد برخی همکاران؛ ولی من به همکارانم هم حق می‌دهم. شرایط کاری و سختی کارشان از یک سو و فشار زندگی و کمبود نیرو از سوی دیگر باعث شده تا این ضعفها دیده بشوند و نیاز است تا مسئولین در جهت رفع این مشکلات اقدامات ساختاری داشته باشند.

پیشگیری

پلیس البته بصورت نظام مند سعی نموده تا پیشگیری را سرلوحه فعالیتهای خود قرار دهد و از این طریق مانع از ارتکاب جرم شود. روشهای پیشگیرانه نیروی انتظامی نیز متفاوت است، از کار فرهنگی و انتشار مطالب آگاهی دهنده اجتماعی اقتصادی و… گرفته تا حضور در مکانهای جرم خیز و یا مشاوره‌های اجتماعی روانشناسانه اما هنوز خصوصا در مباحث روانشناسی به نظر می‌رسد پلیس با آنچه که باید فاصله بسیاری دارد.

مطمئنان موفقیت پلیس در شهر نیازمند رعایت فاکتورهای مختلف است از پوشش تمیز و آنکارد شده نیروها و اندام ورزشی و ورزیده آنها گرفته تا برخورد مناسب و البته کاستن از بروکراسی، پلیس هنوز نیازمند است تا در این راستا فعالیتهای خودش را بیشتر کند.

نیروی انتظامی با معضلات مختلفی از جمله اعتیاد، قاچاق، سرقت، قتل، امنیت، دعواهای خانوادگی و محلی و… دست به گریبان است. که گستردگی این جرایم و ماهیت جرم خود باعث می شود تا خواه ناخواه چهره ای جدی به کار داده شود و طبیعی است که چنین امری جدا از آنکه خطرات جانی نیز دارد سختی کار و فشار روانی بسیاری را بر فرد تحمیل می کند.

گشت ارشاد نیز در عدم موفقیت پلیس در چهره مردمی این نیرو نقش بسزایی داشته است. متاسفانه در حالی که  به قول احمد سالک نماینده مجلس که خود سالها ریاست کمیسون فرهنگی کشور را بر عهده داشته ۵۰ نهاد و سازمان متولی بحث فرهنگ هستند، مسئولین و به تبع آنها برخی از مردم انتظار دارند تا پلیس با پدیده‌های اجتماعی که محصول ندانم کاری‌های مدیریتی و اجرایی کشوراند برخورد مستقیم داشته باشد.

همین باعث شده تا پلیس هم به نوک حمله داخلی و خارجی تبدیل شود و چهره پلیس موفق در کشور تا حد زیادی مخدوش شود. خصوصا خواه‌ناخواه سوار کردن افراد خاطی به ماشین پلیس با حواشی مختلفی همراه است که برخی از این حواشی نیز اجتناب ناپذیر است و هر کسی بجای ماموران مربوطه باشد در آخر ناچار است مشابه همان رفتارها را نشان دهد ولی این روزها تلفنهای همراه و شانتاژ خبری را نباید دست کم گرفت.

نکته فوق چیزی است که در مجموع اثر سریال‌های پر خرج پلیسی را که با هدف رفاقت مردم و پلیس ساخته می‌شوند مخدوش می‌کند.

انتهای پیام/.

 

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


«توئیت گرام» آموزش حضور موثر در توئیتر و اینستاگرام؛ ثبت نام 09132706715
«توئیت گرام» آموزش حضور موثر در توئیتر و اینستاگرام؛ ثبت نام 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز