یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۱:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۲
 روحانی مسئول برجام نیست؛پای توصیه بزرگان نظام در میان بود!   

از سکوت نجفی درباره فساد صندوق ذخیره تا اظهارات او برای دروغ املاک نجومی!

به گزارش ندای اصفهان،غلامرضا ظریفیان، از فعالان اصلاح‌طلب به تازگی و در واکنش به جدی‌تر شدن مباحث مربوط به شکست رسمی برجام با بیان اینکه روحانی نباید پاسخ کارهای ترامپ را بدهد گفته است:

«نباید انتقام بدعهدی آمریکا را از روحانی گرفت و نباید هر غلطی که ترامپ می‌کند روحانی پاسخش را دهد.»

او همچنین تصریح می‌کند:

برجام مسئله نظام است نه مسئله دولت! اظهارنظرهایی که این روزها درباره برجام مطرح می‌شود تازگی ندارد، برجام مسئله روحانی نیست. برجام و مذاکرات آن قبل از روی کار آمدن دولت روحانی مطرح بود، آن چه رئیس‌جمهور انجام داد با مشورت، توصیه و نظارت بزرگان و شورای عالی امنیت ملی و فاز اجرایی برجام بود.

*آقای ظریفیان و همه کسانی که معتقدند آقای روحانی مسئول رخدادهای برجامی و بیدستاوردی‌های آن نیست! در مقابل دو حقیقت مهم قرار دارند…

اول آنکه باید یک سند بیاورند که نظام اسلامی و بطور خاص رهبری معظم انقلاب در جایی نسبت به برجام ابراز خوشبینی کرده و یا در قبال آن به مردم وعده‌ای داده باشند! (این در حالی است که همه می‌دانند مقام معظم رهبری سلسله‌جنبان ابراز بدبینی به آمریکا بودند، هیچ توصیه‌ای هم بر لزوم مذاکره و توافق نداشتند و دولت نه تنها بخش‌هایی از دستور ۹ گانه ایشان درباره برجام را اجرا نکرد بلکه از برخی خطوط ترسیمی معظم له نیز عبور کرد)

و دوم آنکه کسی باید بگوید من مسئول رخدادهای پسابرجام نیستم که نسبت به آن ابراز خوشبینی نکرده باشد، در قبال برجام از خطوط قرمز عبور نکرده باشد، نگفته باشد قول جان کری سند است، نامه تبریک ننوشته باشد، نگفته باشد: مسئول برجام من هستم، دیگران را به نفهمیدن زبان دنیا متهم نکرده باشد، مردم را به جشن هسته‌ای در خیابان‌ها فرا نخوانده باشد، بخاطر برجام به سپاه پاسداران انتقاد نکرده باشد و الخ…

حکماً آقای ظریفیان می‌داند که تمام رفتارهای بالا توسط آقایان روحانی و ظریف طی چند سال گذشته به کرّات تکرار شده‌اند و کسی هم نمی‌تواند آنها را انکار کند.

در واقع، این رفتارها هریک به تنهایی نیز می‌توانسته‌اند سند برجام و مسئولیت آنرا به نام رئیس‌جمهور روحانی بزنند. چه رسد به اینکه با مجموعه‌ای از این رفتارهای مسئولیت‌آور مواجهیم.

در کنار این واقعیت، همچنین از مسئولیت دو چندان اصلاح‌طلبان در قبال برجام نیز نبایستی تغافل کرد…

آنها در قبال برجام، وعده‌هایی رنگارنگ‌تر از رئیس‌جمهور روحانی به مردم دادند، مردم را به دلیل عدم برگزاری چشمگیر جشن هسته‌ای شماتت کردند، از کاهش قیمت‌ها و افزایش درآمدها بواسط برجام حرف زدند، صبح بدون تحریم را به مردم تبریک گفتند، وعده ارتقای سطح معیشت دادند و…

و اکنون آنها نیز باید در کنار رئیس‌جمهور روحانی پاسخگوی رخدادهای پسابرجامی باشند.

صدالبته وحدت کشور نبایستی خدشه‌دار شود و کسی از میان منتقدین برجام هم قصد انتقام‌جویی از اشتباه دولت و اصلاح‌طلبان را ندارد اما واقعیت‌ها و نیز تکرار اشتباه مصدق در تاریخ ایران بواسطه برجام و اعتماد به آمریکا هرگز نباید فراموش شود… تا بعدها شاهد تکرار برجامی دیگر نباشیم.

گفتنیست، ابراهیم اصغرزاده، از فعالان اصلاح‌طلب نیز زمانی تأکید کرده بود که روحانی نبایستی برجامش را به گردن رهبری نظام بیاندازد.

او گفته بود:

«درست است که آقای روحانی با مشورت رهبری برجام را جلو برده است ولی آقای روحانی سپر انداخته است. می‌تواند بگوید من رییس جمهور مملکت هستم، رییس جمهورم! نه فقط رییس جمهوری! نه فقط رییس اداره جمهوری! رییس جمهور، رییس خلق هستم مردم به من رای دادند من هم بر اساس نیاز مملکت، برای عبور از انزوا و تحریم تن به برجام دادم و پای آن هم ایستادم! پایش بایستد افتخاراتش است. نباید گردن رهبری بیاندازد! بگوید من هستم برجام را جلو رفتم، از این هم دفاع می‌کنم! من این را از تحریم، از اجماع جهانی نجات دادم و دیگر هم اجازه نمی‌دهم کشور به سمت اجماع (جهانی) برود!»

مسئله دیگری که باید مد نظر باشد این است که چهره‌های اصلاح‌طلب به تازگی و بویژه پس از مشاهده بی‌دستاوردی‌های برجام در حال کتمان گذشته مشترک خود با آقای روحانی و حمایت‌های بلندبالایشان از برجام هستند و اثباتاً به «عبور از روحانی» می‌اندیشند.

این در حالی است که آنها زمانی ابراز می‌کردند: «فدائیان دولت» هستند…

***

اعتماد: قتل و تجاوز اعمال فردی نیستند و «قصاص» جلوی آنها را نمی‌گیرد!

روزنامه اصلاح‌طلب اعتماد به تازگی در گزارشی با عنوان «حلقه مفقوده پرونده‌های تجاوز چیست؟!» در اشاره به اجرای حکم اعدام برای قاتلین و متجاوزین به عنف، با فردی به نام سیامک زند رضوی که گفته شده عضو هیات مدیره انجمن جامعه شناسی ایران است، مصاحبه کرد.

این فرد در صحبت‌های خود گفته است:

«سیاستگذاران ما ابتدا باید این را قبول کنند که قتل محصول یک عمل فردی نیست. تجاوز یک عمل فردی نیست. بلکه این اعمال کنش‌هایی اجتماعی هستند و تحت تاثیر سایر اجزای ساختار جامعه رخ می‌دهند!»

او می‌افزاید:

وقتی ما این جرایم را به عنوان پدیده‌های اجتماعی درک و تحلیل کنیم آن وقت متوجه می‌شویم که قصاص به عنوان دفاع از حقوق فردی لزوما متضمن تکرار نشدن این اتفاقات نیست.

اعتماد در بخش پایانی این گزارش نوشته است: قاتل ستایش چند روز دیگر اعدام می شود. اما آیا نهادهای اجتماعی مسئول از این پرونده و پرونده‌های مشابه درس های لازم را گرفته‌اند؟ پاسخ به نظر منفی است

*متأسفانه برخی افراد، چند سالیست که به بهانه جامعه‌شناسی، صحبت‌هایی عجیب و غریب را مطرح می‌کنند.

اظهارات فرد مذکور در زمینه فردی نبودن قتل و تجاوز نیز در حالی است که بشریت حتی در زمان هابیل و قابیل که شاکله اجتماعی امروزین و نهادهای آموزشی وجود نداشته‌اند نیز شاهد قتل و جنایت بوده است و علی‌القاعده نمی‌توان و نبایستی نفسانیت قاتل و متجاوز بعنوان اصلی‌ترین علت وقوع جرائم خشن را نادیده گرفت.

صد البته تأثیرات پیرامونی هم در شکل‌گیری انگیزشی یک رفتار سهیم‌اند اما اینکه قرار باشد سهم این تأثیر، حداکثری جلوه داده شده و به بهانه آن اینطور عنوان شود که فلان متجاوز، رفتار خودآگاه نداشته و یا عمل اسلامی قصاص رافع مشکلات نیست! به هیچ‌وجه پذیرفتنی نیست.

در واقع، کسی مدعی نیست که قصاص به تنهایی ایجاد کننده مدینه فاضله است اما یقینا در جامعه‌ای که آدمها به رأی‌العین مجازات قتل و تجاوز و… را مشاهده کرده و با سختی‌های پیرامونش آشنا باشند، شاهد امنیت بیشتری خواهیم بود و پس از قصاص نیز حیات بهتر و بیشتری در جامعه شکل می‌گیرد.

گفتنیست، پیش از این برخی افراد حتی برای مجازات قاتل پرونده آتنای کوچک نیز خواستار لغو مجازات علنی شده و این کار را بدون تأثیر عنوان کرده بودند.

***

از سکوت نجفی درباره فساد صندوق ذخیره تا اظهارات او برای دروغ املاک نجومی

محمدعلی نجفی، شهردار اصلاح‌طلب تهران که به تازگی برای ارائه توضیح پیرامون وقوع فساد در صندوق ذخیره فرهنگیان به کمیسیون تحقیق و تفحص مجلس احضار شده است، طی یک مصاحبه در خصوص پیگیری موضوع واگذاری املاک در شهرداری گذشته از سوی نمایندگان و طرح سوال از وزیر کشور به جهت عدم تعیین تکلیف این موضوع، گفته است:

درمدت یک و ماه و نیم که مسئولیت شهرداری تهران را برعهده گرفتم، هنوز نتوانستیم اطلاعات دقیقی از این مسئله بدست آوریم؛ البته کمیته‌ای در کنار سازمان املاک شهرداری تشکیل شده که این مسئله را بررسی کنند؛ ضمن اینکه شهرداری از آمادگی لازم برای همکاری و تعامل با مجلس و با وزارت کشور برای پیگیری موضوع برخورداراست.

به گزارش جماران، وی با اشاره به اینکه متاسفانه برخی اطلاعات مربوط به املاک نجومی شفاف نیست، تصریح کرد: دسترسی به اطلاعات دقیق زمان‌بر است!

*اظهارات نجفی پیرامون دروغ اثبات نشده‌ی املاک نجومی در حالی است که وی به تازگی توسط کمیسیون تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان به مجلس فرا خوانده شده است.

جبار کوچکی‌نژاد ​رئیس کمیته تحقیق در همین باره گفته است: ما در کمیسیون آموزش مجلس از آقای محمدعلی نجفی وزیر اسبق آموزش و پرورش برای پاسخگویی به ایرادات و تخلفات او، در حیاط خلوت کردن صندوق ذخیره فرهنگیان دعوت کردیم اما وی این دعوت را نپذیرفت.

او با بیان اینکه حضور نیافتن در کمیسیون بعد از دعوت مجلس به منزله پذیرفتن تخلف تلقی می‌شود، خاطرنشان کرد: ما از ایشان دوباره دعوت خواهیم کرد و دیوان محاسبات باید علیه کسانی که ساختار صندوق ذخیره را این‌گونه کرده‌اند که مقدمه سوء استفاده‌ها فراهم شود، اعلام جرم کند.

گفتنیست، اصلاح‌طلبان شورای شهر و شهرداری تهران علیرغم تبلیغات گسترده مبنی بر وجود فساد و یا اعطای املاک نجومی در شهرداری تهران، تاکنون نتوانسته‌اند حتی یک مورد فساد مرتبط با شهردار تهران و یا یک فساد گسترده و سیستمی در شهرداری تهران را اثبات کنند.

رسوایی این قضیه به حدی بوده است که چپ‌ها تلاش کرده‌اند از مقولاتی مثل گم‌شدن ۲۰۵ میلیون تومان در شهرداری تهران و یا تخریب چند باغ بعنوان فسادهای گسترده در دستگاه عریض و طویل شهرداری تهران یاد کنند که البته برای همین دو ادعا هم سندی ارائه نکرده‌اند و حتی در لفظ نیز نتوانسته‌اند اشاره‌ای به نقش شخص قالیباف در این مقولات داشته باشند.

جالب آنکه محافل اصلاح‌طلب طی روزهای اخیر از این می‌گویند که به دلیل بزرگ بودن فسادها در شهرداری تهران است که سکوت کرده‌اند!

انتهای پیام/

منبع:مشرق

برچسب‌ها: , , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز