چهارشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۵
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۷:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۸
نمایندگان اصفهانی گزینه‌های کرسی ریاست را تعیین کنند؛
 چه کسی بر کرسی دانشگاه اصفهان تکیه خواهد زد؟ (+اسامی)   

دانشگاه اصفهان بر خلاف دیگر دانشگاه ها، با شروع سال تحصیلی جدید همچنان با سرپرست اداره می شود. دکتر هوشنگ طالبی در آذرماه سال۹۲ ، با حکم رضا فرجی‌دانا وزیر سابق علوم به عنوان سرپرست دانشگاه اصفهان منصوب شد و اکنون پس از گذشت بیش از یک سال و نیم همچنان به عنوان سرپرست این دانشگاه مشغول به فعالیت است...

ندای اصفهان- تحریریه/

گمانه زنی ها حاکی از معرفی فرد جدیدی برای ریاست بر دانشگاه اصفهان توسط دکتر محمد فرهادی وزیر محترم علوم به شورای عالی انقلاب فرهنگی است و با توجه به اینکه حکم اکثر رؤسای پیشنهادی برای دانشگاه‌های کشور تأیید یا مشخص شده است، دانشگاه اصفهان در انتظار بررسی گزینه های پیشنهادی می باشد.

چندی پیش در اثناء شروع ترم جدید، دانشجویان مجدداً شاهد رویداد و اتفاقات ناشایست و اقدامات ضد فرهنگی در سطح دانشگاه اصفهان بودند (اینجا) و (اینجا) و (اینجا) و (اینجا). اکنون شنیده‌ها و زمزمه‌ها از بعضی مسئولین دانشگاهی و نمایندگان محترم اصفهان در مجلس شورای اسلامی حاکی است که گزینه های متفاوتی نسبت به قبل برای ریاست دانشگاه اصفهان در نظر گرفته خواهد شد، که این گزینه ها ممکن است از افرادی با سلایق سیاسی متنوع مطرح شوند چرا که دکتر فرهادی در جلسه رأی اعتماد خود در مجلس شورای اسلامی بر خط قرمز فتنه تأکید کرد و منطقی است که ان شاء الله از اصحاب فتنه برای ریاست دانشگاه اصفهان استفاده نخواهد شد.

بر اساس اطلاع از برخی منابع آگاه، گزینه هایی که برای جایگزینی دکتر هوشنگ طالبی در سمت ریاست دانشگاه اصفهان معرفی شده اند دکتر «محمدربانی» معاون پژوهشی سابق دانشگاه اصفهان و مورد تایید شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر «سیدجواد امام جمعه زاده» رئیس دانشکده علوم اداری و اقتصاد این دانشگاه، دکتر «نعمت الله اکبری» معاون پژوهشی فعلی دانشگاه اصفهان و دکتر «ولی الله میرخانی» معاون اداری و مالی دانشگاه، دکتر «منصور شریعتی» رئیس دانشگاه علمی کاربردی استان اصفهان، دکتر «سیدعلی اصغر میرباقری فرد» معاون آموزشی در دوران قبل، دکتر «حسن رزمجو» رئیس اسبق دانشکده علوم پزشکی اصفهان در دولت سازندگی و از دوستان و همکاران سابق دکتر فرهادی وزیر جدید علوم می باشند. لیکن در دوره فعلی به دلیل مشکلات حزبی و سیاسی و مخالفت ها و عدم تایید بعضی از مسئولین ذیربط به نظر می رسد دکتر محمد ربانی، دکتر میرخانی و دکتر امام جمعه زاده از گزینه های مورد توافق دانشگاهیان و از گزینه های محتمل برای کرسی سرپرست یا رئیس این دانشگاه به نظر می رسد.

گمانه زنی یا چانه زنی برای رسیدن به کرسی ریاست دانشگاه اصفهان

با شروع سال تحصیلی یکی از نمایندگان اصفهان و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس عنوان نمود که همچنان منتظر تسریع و معرفی قطعی جایگزین دکتر طالبی هستیم. با توجه به اینکه در دوران مسئولیت سرپرست دانشگاه با شروع دولت یازدهم شأن فضای دانشگاهی با نشان دادن چراغ سبز به بعضی از سخنرانان سیاسی و عرض اندام افرادی که اساسی ترین عقاید اسلام و تشیع را زیر پا می گذاشتند، باعث تنش آفرینی در این دانشگاه مادر استان شد، اتفاقات غیر فرهنگی و برخوردهای ناشایست سیاسی در سطح دانشگاه در زمان بیش از یکسال و نیم از سرپرستی دکتر طالبی، نمایندگان مجلس و بعضی از تشکل های دانشجویی، برخی اساتید و کارمندان راغب به ادامه مسئولیت و تایید سرپرستی ایشان نیستند.

دکتر هوشنگ طالبی

به نظر می رسد بدلیل نفوذ بعضی از جریانات سیاسی، همچنان وزیر علوم در کلاف سر درگمی به سر می برد. البته با مأیوس شدن جریان حامی دکتر طالبی از به تایید رسیدن حکم ریاست ایشان، اما اختلافات زیادی نیز با تکیه زدن معاون اداری و مالی دانشگاه بر کرسی ریاست به چشم می خورد. دکتر میرخانی که از ۲۳ دی ماه سال ۹۲ سکان دار معاونت اداری و مالی دانشگاه را برعهده گرفته است، از همان ابتدا گزینه ریاست برای دانشگاه اصفهان بود. البته علیرغم نشان دادن فعالیت زیاد در ساماندهی دانشگاه لیکن بدلیل اعتقاد به تمرکزگرایی برخلاف روحیه مشارکتی و استفاده از نظریات کارشناسی و مشاوره ای و نیز برخی برخوردهای کلامی مغایر با شأنیت عضو هیأت علمی، احتمال به ریاست نشستن ایشان از دکتر ربانی کمتر می باشد. گفتنی است دکتر محمد ربانی به دلیل روحیه مشارکتی و ارتباط جمعی رتبه بالاتری از معاون اداری مالی دانشگاه در رسیدن به عالی ترین مسئولیت دانشگاه را دارد. اما اخباری حاکی از آن است که دکتر سید جواد امام جمعه نیز از کسانی است که بصورت چراغ خاموش برای ریاست دانشگاه معرفی شده است. وی نیز در عرصه مسئولیت هایی که داشته است فعالیت های چشمگیری در عرصه علمی فرهنگی و اجرایی دانشگاه و استان نموده است.

دکتر ولی الله میرخانی

دکتر ولی الله میرخانی

دکتر محمد ربانی

دکتر محمد ربانی

 

دکتر سیدجواد امام جمعه

دکتر سیدجواد امام جمعه زاده

با این حال دانشگاه اصفهان فارغ از تمامی مسائل سیاسی نیاز به فضایی علمی، فرهنگی، اجرایی و بدون حاشیه های مسئولیتی و انتخاب و انتصاب افراد شایسته علمی و فرهنگی دارد و این دور از انتظار نیست که بالاترین مسئول وزرات علوم در اسرع وقت و بادیدگاه ویژه ای به آن بپردازد.

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

 1. با سلام و عرض خسته نباشید
  به نظر بنده و اکثریت کارمندان کسی می تواند بر کرسی ریاست دانشگاه تکیه بزند که در برخورد ،و رفتار انسانی، عدل و انصاف ومدیریت و از ادبیات کلامی و فرهنگ والا و شعور بالا برخوردار باشد . که البته در افرادی که نام برده شده اند کم و بیش دیده می شود و تنها در یکی از آنها هیچ کدام از این شاخصه ها وجود ندارد . اما اگر کمی دقت کنیم و سابقه افراد را بررسی نماییم تنها یک نفر حائز همه این شاخصه ها می باشد که آن هم جناب آقای دکتر سیدعلی اصغر میرباقری فرد است و لا غیر. ان شااله
  0  0
 2. ناشناس گفت:

  اقای دکتر طالبی بهتر از دکتر اکبری و دکتر میر خانی است
  0  0
 3. دختر عمو گفت:

  اره خوب دکتر میرباقری بیاد رانت خواری برخی […]
  0  0
 4. حسین گفت:

  ا
  اگه به طیف سیاسی شما باشه که دوست دارید همون دکتررامشت یا یه احمدی نژادیسم دیگه بشه رییس. همین الان هم خیلی از رییس های بی کفایت قبلی به خاطر فشارهای دوستان شما سر کار هستند.
  0  0
 5. علی میگه: گفت:

  حضرت آقا فرمودند مواظب باشید به نام اعتدال و…نیروهای ارزشمند وبا تجربه را از میدان به در نکنید. ۱_ بنده میخوام بگم اینکار میتونه به دست جناه روی کار آمده باشد ویا به دست همونایی که قبلا بودند. بعنوان مثال بنظرم برخی مدیران که جناب میرخانی درحال حاضر خیلی تر وخشک میکنه مانند طرح وبرنامه افرادی هستند که با وجودوابستگی به ظاهر جناهی اما با سابقه ای هزار رنگ و چهره نون رابه نرخ روز میخورد و نیروهای ارزشی وبا سابقه دانشگاه خوب میدانند که ایشان یک روز در قلع وقمع این جناح و روزی اون جناح …. وبه قولی نخ هرسوزنی هست .وجالب اینجاست که دیوار هاشا همیشه بلند است و… مثلا یه روزی مدیران دوره سابق دکتر طالبی را زیر سوال برده بود که نیروی اضافی جذب کرده اند و چنین وچنان، چند سال بعد توی همون دوره صرفا چون میخواست ……. …قرار دهد دیگر نه قانون یادش مانده بود ونه بخشنامه ای و…….حال قضاوت با خودتون وشایدم جناب دکتربه قول خودش به بعضی افراد تا وقتی که به ایشان …… وشاید هم فعلا کیسه لیف زدن دوطرفه است.” ۲_ دیگه اینکه درسته شاید یه نیرویی متاسفانه وابستگی افراطی به یه جناهی داشته باشه ولی در دانشگاه ثابت شده که واقعا علمی ،کاری و دغدغه دار هستند ولی کاش برای یکبار به آن خود اصلی برگرفته از دینداری مذهبی اصیل و…خود مراجعه میکردند وبا یک رجوع خدایی از هرچه فتنه وفتنه گر بود بیزاری جسته تا دردامن وفاداران وفرزندان اصیل نظام قرار میگرفتند و کرسی ریاست دانشگاه شایسته ایشان ودانشگاه نیز شایسته ریاست این چنین مردانی است واحتمالا ایشون هم مصداق کلام حضرت آقا باشند که ارزشیند فقط همین مشکل اخیر را دارند .مثل معاون محترم پژوهشی فعلی دانشگاه ” ۳_اینم بگم سالهاست مدیریت دیکتاتوری ومتمرکز منسوخ شده است اما امروز می بینیم …. بی اهمیت به مدیریت مشارکتی و…. کارشناسان ومدیران … خود را … حالا تصور کنید برمسند ریاست بشینه که چه شود !!!؟؟؟و البته روحیات بازاری و………. ایشان جای خودکه شان دانشگاه نیست . خلاصه حرف زیاده بقیشم در فرصتی دیگه … انشائ الله
  0  0
  • سالک گفت:

   مگه میشه مگه داریم!! خودت میگی اکبری فتنه گر و افراطیه بعد میگی بهترین گزینته ریاسته! البته شما که دارید به اسم نیروهای ارزشی همه را می کوبید شاید یکی از علت های کنار گذاشتن شما یه چیز ساده باشه . شما داری کفایت با ارزش ترین نخبگان علمی و مدیریتی کشور را می بری زیر سوال !!!
   0   0
  • ناشناس گفت:

   علی دوست عزیزم مطالبت جنبه تخریبی داره تا……….
   0   0
  • بنده خدا گفت:

   واقعا که هرجا کم میارید از بیانات رهبر معظم انقلاب برای توجیه اقدامات و بیانات رهبر معظم انقلاب مایه می گذارید. شما که همه را به باد اتهام و توهین گرفتید واقعا اگر دلسوز نیروهای ارزشی بودید اینگونه صحبت نمی کردید. گویا چون به شما پست و منصبی نرسیده اینگونه بی احترامی میکنید و احتمالا فقط شما کفایت ریاست دانشگاه را دارید. بهتر الان در هر مسولیتی هستید وظیفه خود را به خوبی انجام دهید که خدا و خلق خدا از شما راضی شوند و سعی کنید در مقامی اظهار نظر و تعیین تکلیف ریاست دانشگاه رابفرمایید که صلاحیت انرا داشته باشید
   0   0
 6. دوست دانشگاهی گفت:

  با سلام واترام به همه دوست داران علم،دانش و فرهنگ و پژوهش
  فکر می کنم دعواهای فعلی بر سر کرسی ریاست دانشگاه بدون اطلاع از وضعیت وزارت علوم بی نتیجه است.
  همه دانشگاهیان از این وضع اسف ناک بدون تدبیر فعلی با مدیریت آقایان خسته شده اند.کارمند یا استاد فرقی نمی کنه ولی اصل این است که وقتی یک فرد مسئولی می بینه اشتباه کرده یا کارشناس ها به ایشان می گویند اشتباه کردی باید بپزیرد نه اینکه برخورد چکشی کند.یا به واحد دیگری فرد را بفرستد.حالا وضعیت اخلاقی ،فرداد وضعیت سیاسی و بع شاید وضعیت اجرایی معلوم نیست.ان شاء اله فردی را انتخاب کنند که برای دانشگاه هدفمندی ارتقاأ هم استا و هم کارمند و دانشجو در آن سه داشته باشند. بگوشاء الله
  0  0
 7. محمود گفت:

  خوب سرپرست غیرقانونی دانشگاه رئیسای بی کفایت و رانت خوار قبلیا عوض می کرد چرا عوض نکرده؟
  0  0
 8. امین امینی گفت:

  قطعا در هر دوره ای که با یک عده افراد بی کفایت برخورد میشه و از صندلی کنار گذاشته می شوند ،برخی آن افراد بجای اصلاح دنبال جو سازی می روند. حضرت علی (ع) می فرمایند ای مالک، پست اگر ماندنی بود به تو نمی رسید. خداراشکر که نظارت دقیق دکتر میرخانی خواب را از چشمان افرادی که هر زمان هر کاری دلشان میخواست می کردند ربوده است. همیشه برخود با مفسدان و دست درازان به بیت المال و قانونمند سازی مخالفانی دارد.
  0  0
 9. دلسوز دانشگاه گفت:

  از نظر من دانشگاه فقط فردی را نمی خواهد که خوب مدیریت کند آن هم در آینده ای که به لحاظ مالی وضعیت بهتر شود، چرا که هنر مدیریت، اداره دانشگاه در زمانی است که محدودیت وجود دارد. آن خدمتگذاری برای دانشگاه اصفهان نیاز است که هم مدیر خوب باشد و هم رهبر خوب. یک رهبر خوب کسی است که خوب و ژرف به انتقادات گوش کند، کاریزما داشته باشد و بر دیگران تاثیر مثبت بگذارد. او باید انگیزه دهد و فضای هم دلی و همزبانی را توسعه دهد. ما کسی را می خواهیم که ضمن تعهد و تخصص، نخبگان دانشگاهی را تکریم کند و از آنها به نحو احسن استفاده کند. ما کسی را می خواهیم که متین و متواضع باشد. با استادان و کارمندان با کرامت برخورد نماید. به گونه ای حکمرانی نماید که گویی فردا رفتنی است، موجبات ارتقای دانشگاه را در همه زمینه ها به صورت متوازن فراهم سازد. به همه دانشکده ها یکسان بنگرد. جو ملتهب فعلی را آرام کند و واقعاً فردی معتدل و مدبر باشد. ما نیروهای بسیار خوبی داریم چه کارمند و چه استاد. شایسته دانشگاه اصفهان نیست که شایستگان گوشه نشین شوند. ما رئیسی می خواهیم که منافع دانشگاه را فدای خواسته های شخصی نکند. کسی را می خواهیم که اگر یک روز و فقط یک روز مغایر با قانون در پست خود ماند بلافاصله استعفا دهد و نگذارد فرصت و سرمایه های دانشگاه برای طویل المدت بلا استفاده بماند و دایم بگویند او چون سرپرست است امکان فلان کار را ندارد. برای دانشگاه بزرگ و مادری مانند دانشگاه اصفهان درست نبود چنین حاشیه دار شود و در این حاشه ها توقف کند.
  رئیس یک دانشگاه باید ضمن همسویی با سیاست های کلان وزارت علوم تحقیقات و فناوری و رصد دائمی پیشرفت در چارچوب اسناد بالادستی و از جمله نقشه جامع علمی کشور، نگذارد شتاب علمی هدفمند کند شود. چنین فردی باید قدرت و در عین حال، تواضعی به وسعت دانشگاه اصفهان داشته باشد.
  0  0
 10. ناشناس گفت:

  اگر جناب دکتر میرخانی نظارت دقیق و عقابی دارند چرا. پرسنل امور مالی دانشگاه را اینقدر این طرف و آنطرف. کردند تا یک پست به […] بدهد این دوستان که خیلی قانون مند هستند چون نیک بنگری آن وقت میگویی صد رحمت به آن به اصطلاح […] که شما می گویید
  0  0
 11. ناشناس گفت:

  آخه ندای اصفهان امام جمعه زاده خودش منصوب سرپرست دانشگاهه و ارتباط تنگاتنگی با تیم فعلی دانشگاه داره و روحیه انقلابی هم نداره [….]
  0  0
 12. ناشناس : گفت:

  درسته نظارت دقیق وعقابی یعنی اینکه: توی هر جایی میشه کاری انجام داد از فضای دو متری تا….مستقیم ورود کنی !!!!!؟و اونوقت در سال ۹۳از دانشکده شیمی ۲ نفر رو برا کارمند نمونه انتخاب کنند چون آقای دکتر اونجا هستند و تو حوزه اداری مالی هم دو برابر معاونتای دیگه نمونه دارند و جالبه دو تا شون هم از ۳ نفرسهمیه نمونه استانی میشند. اینو میگند تصمیم گیری عادلانه .
  0  0
 13. حسین : گفت:

  بالا در پاسخ به یه دیدگاه دیدم از افشای چهره های هزار رنگ که یه روز نون و جاسبی می خورند ، یه روز نون و طالبی ، ویه روزم نون و رامشت وامروزم دوباره…!!!! ناراحت شدید نکنه برا اینه اولین باره این چیزا رو میشنوی آآآآآقاجان. ودر تایید فرمایش ناشناس ۲۶/۷ والبته میگند بسوزه پدر بی کسی . یا باید دای جون داشته باشی یا بابا جون با نفوذ و…. که کارت حل بشه بعدم میگند کی بود کی بود من نبودم.
  0  0
 14. علی گفت:

  سلام دوستان خوب دکتر میرخانی فقط به فکر […] هیأت علمی ست پس دعا کنیم کسی بیاد که ما کارمندای بیچاره رو بیشتر از این اذیت نکنه
  0  0
 15. طالبی گفت:

  ومن‏ ‏الله‏ ‏توفیق
  0  0
نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
میدان نیوز
میدان نیوز
حوزه و روحانیت
حوزه و روحانیت
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات
تبلیغات
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز
وعده صادق
وعده صادق