پنج شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگ و هنر
چاپ خبر
۱۳:۱۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۹
گفتگو با زینب رضایی مسئول خواهران مجموعه فرهنگی فاطمه الزهرا(س) زینبیه
 این مجموعه حدود ۲۰۰ میلیون تومان بدهکاری دارد!/ کمبود امکانات حق بچه های این محله نیست   

خیرین مقداری از هزینه ها را تقبل کنند تا بدهکاری های این مجموعه برطرف و ساختمان سازی اش تکمیل شود. حدود یک سال است که ما دست به ساختمان سازی مجموعه نزدیم، چون اگر بخواهیم دست بزنیم، هزینه می آید روی هزینه

ندای اصفهان- معصومه حلیمی:

در ادامه معرفی مجموعه های فرهنگی شهر اصفهان به سراغ مجموعه فرهنگی فاطمه الزهرا(س) در محله سودان زینبیه رفتیم. زینب رضایی مسئول واحد خواهران است که دیپلم انسانی دارد و از یازده سال فعالیتش در این مجموعه می گوید؛

مجموعه فرهنگی حضرت فاطمه الزهرا(س) از سال ۷۴ شروع به کار کرد، اما نه به گسترگی الان. در یک خانه ۹۰ متری اجاره ای، مجموعه شروع به کار کرد. در مسجد محل هم مجموعه فعالیت می کرد. چندسالی هم کلاس های مجموعه، در یکی از مدرسه ها برگزار می شد، تا اینکه شرایطش جور شد و این محل را خریداری کردند (البته به صورت قسطی و با کمک های مردمی).

این مجمتع یک سازمان مردم نهاد است و هیچ پشتوانه مالی خاصی ندارد. بعد از خریداری محل اولیه این مجموعه، دو سه تا خانه نزدیک مجموعه هم خریداری شده و بعد دوباره مجموعه بازسازی شده تا به صورتی که در حال حاضر درآمده است.

***

 ندای اصفهان: هدف از تشکیل این مجموعه چه بوده و چرا شما این محل را برای فعالیت انتخاب کردید؟

– من حدود ۱۱ سال است که با این مجموعه همکاری دارم و قبل از من عزیزانی بودند که با مجموعه همکاری می کردند. مردم این منطقه بیشتر قشر محروم جامعه را تشکیل می دهند؛ اینجا را ساختد تا بچه های این محله از نظر اعتقادی و آموزشی و… رشد کنند، چون واقعا نیاز این محله است.

از طرفی اینجا فضای مناسبی برای تفریح و بازی دختر خانم ها ندارد. اینجا ساخته شده تا دختر خانم ها قرآن بخوانند، بازی کنند، کاردستی درست کنند و… می خواستند یک کار فرهنگی غنی کنند و بچه ها از نظر اعتقادی و آموزشی رشد کنند که خدا را شکر هم تا حالا مثمر ثمر بوده است.

ندای اصفهان: کادر اولیه این مجموعه چند نفر بوده و به نام چه کسی اینجا به ثبت رسیده است؟

– اولین کسانی که اینجا را تأسیس کردند حدود ۵ نفر بودند. همسرم آقای محمود کشانی از همان اوایل پیگیر مجوز این مجموعه بودند و بالأخره بعد از پیگیری های مکرر مجوز این مجموعه را از سازمان تبلیغات اسلامی گرفتند و مجموعه راه اندازی شد. اینجا به نام خودشان ثبت شده است و الان هم مسئول اصلی ایشان هستند.

البته ثبت این مجموعه به نام سازمان تبلیغات خورده است، اما عملا کمک مالی از آنجا دریافت نمی کنیم.

 ندای اصفهان: چه کلاس ها و برنامه هایی برای مردم این محله دارید؟  

– مجموعه ما شامل سه طبقه است؛ طبقه پایینش سالن ورزشی است. طبقه همکف مال برگزاری مراسم های اعیاد و جشن است. در طبقه بالا کلاس هایی است که برای مردم محل می گذاریم.

اوج کلاس های ما در تابستان است، البته در طول سال هم کلاس داریم. مثلا یک کلاس دائمی داریم که کلاس قرآنی است و دوشنبه ها و چهارشنبه ها برای خانم ها برگزار می شود. دو تا مراسم برای عموم داریم که یکی سه شنبه شب ها و یکی جمعه ها صبح است.

سه شنبه شب ها، دعای توسل و سخنرانی داریم و جمعه صبح ها، دعای ندبه. یک هیئت دانش آموزی هم داریم که هر هفته چهارشنبه برگزار می شود.

 ندای اصفهان: هیئت دانش آموزی شامل چه رده سنی هایی می شود؟   

– دختران ۷ سال تا ۱۵ سال. البته ما این دختران را با سه گروه سنی متفاوت گروه بندی کردیم؛ کلاس اول تا سوم یک گروه، کلاس چهارم تا ششم یک گروه، و کلاس هفتم و نهم و دهم، گروه دیگری را تشکیل می دهند.

 ندای اصفهان: این هیئت دانش آموزی فقط مخصوص دختران است؟ 

– نه. ما هیئت دانش آموزی پسران را هم داریم که عصر پنج شنبه ها برگزار می شود. درکل این مجموعه صبح تا ظهر در اختیار خانم هاست و بعدازظهر در اختیار آقایان. مراسم های مناسبتی هم داریم که در اعیاد و دهه دوم محرم و دهه فاطمیه برگزار می کنیم.

کلاس های اختصاصی ما بیشتر در تابستان برگزار می شود؛ کلاس های هنری مثل خیاطی، سفالگری، چرم دوزی و بافتنی و… کلاس های آموزش مثل زبان و کامپیوتر را هم داریم. کلاس های تقویتی را هم داریم، البته بستگی به استقبال بچه ها دارد. اگر کلاسی به حد نصاب برسد، آن کلاس تشکیل می شود، در غیر این صورت لغو می شود.

 ندای اصفهان: هزینه کلاس ها و سایر امور از کجا تأمین می شود؟

– هزینه های ما بیشتر مردمی است. هزینه های کلاس ها از خود بچه ها دریافت می شود، البته با هزینه های کمتر. اگر هزینه ای هم دریافت می کنیم، فقط هزینه استاد می شود. هزینه های جاری مثل آب و برق و… با خود ما است.

ندای اصفهان: از خیرین هم کمک دریافت می کنید؟

نه. تا حالا که نداشتیم. خیلی هم نیاز داریم؛ مجموعه حدود ۲۰۰ میلیون تومان بدهکاری دارد.

ندای اصفهان: انتظارتان از مسئولین و خیرین چیست؟

– اینجا مکانی است که تقریبا ناشناخته است؛ مسئولینی هم که آمدند، چه از شهرداری و… اصلا خودشان که چنین مجموعه ای را دیدند، تعجب کردند. لطف خود حضرت زهرا(س) بوده که تا اینجا رسیده است.

انتظاراتی که ما از مسئولین داریم این است که حداقل چند خیّر به مجموعه ما معرفی بکنند که یک مقدار تقبل هزینه بکنند و بدهکاری های این مجموعه برطرف و ساختمان سازی اش تکمیل شود. حدود یک سال است که ما دست به ساختمان سازی مجموعه نزدیم، چون بدهکاری مان خیلی سنگین است و اگر بخواهیم دست بزنیم، هزینه می آید روی هزینه.

اگر خیرین کمک بکنند، هم اینجا به ثمر می رسد هم کمک بزرگی به مردم این محل می شود، چون واقعا محله محرومی است در منطقه زینبیه. در این محله، مجموعه فرهنگی هست اما بیشترشان استیجاری هستند. مزیتی که مجموعه ما دارد این است که مکان از خودمان است؛ اما نماسازیش درست نشده است و هنوز کار دارد.

ما در حد توانمان امکانات این مجموعه را فراهم کردیم اما الان بودجه می خواهیم تا بقیه کارهایش درست بشود. واقعا این کمبود امکانات حق بچه های این محله نیست.

 ندای اصفهان: اگر خاطره جالب و تاثیرگذار از کار با بچه های این محله دارید برای ما بیان کنید.

– اینجا ما هرچه داریم از برکت حضرت فاطمه الزهرا(س)است. هرکاری هم اینجا انجام شده به دست شخص نبوده است، بلکه اشخاص فقط واسطه بودند. تا حالا اگر مجموعه به اینجا رسیده، لطف حضرت زهرا(س) بوده است. اینجا کرامات هم داشته ولی ما زیاد در جریان نیستیم. افرادی بودند که می آمدند اینجا و تقبل هزینه یک مراسم را می کردند. وقتی از ایشان می پرسیدند می گفتند که ما حاجتی داشتیم و وقتی آمدیم اینجا و نیتی کردیم، حاجت مان برآورده شده، حالا آمدیم که ادای دین و نذرمان را بکنیم.

اینجا به سفرهای زیارتی مشهدش معروف بوده است. هرساله سه چهار دستگاه اتوبوس، مردم محل را مشهد می بردند. الان حدود دو سال است که به خاطر مسائل مالی و ساخت و سازی که داریم دیگر اردوهای مشهد را نداریم. حتی اردوهای قم و جمکران مان را هم به صورت گسترده نداریم. اردوهایمان فقط در حد کلاسی است.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز