پنج شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگ و هنر
چاپ خبر
۱۴:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۹
گفتگو با محمد ضیائی کارشناس روابط عمومی بنیاد خیریه آلاء
 خدمت به سادات از افتخارات مرکز سلاله است!/ فعالیت های سر چهارراهی اعتماد مردم را کاهش می دهد   

شما یک قیف وارونه را در نظر بگیرید که در دادن مجوز به شدت سختگیری وجود دارد اما وقتی خیریه ای مجوز دریافت می کند، دیگر رها می شود و هیچ نظارت و کنترلی در آن وجود ندارد...

ندای اصفهان- معصومه حلیمی:

محمد ضیائی لیسانس مدیریت فرهنگی دارد و حدود پنج سال است که با بنیاد خیریه راهبری آلاء همکاری می کند. با او در مرکز فرهنگی پرورش استعداد سلاله که یکی از زیرمجموعه های بنیاد خیریه راهبری آلاء است قرار می گذاریم. وی می گوید:

بنیاد آلاء از سال ۸۸ در ایام نیمه شعبان، با یک زمینه فکری تقریبا پنجاه ساله پایه ریزی شد. پیش از این حاج شیخ مهدی مظاهری که از خطبا و ادیبان شهر اصفهان بود، فعالیت های متعددی انجام می دادند که این فعالیت ها زمینه این را فراهم کرد که نوادگان ایشان فعالیت های این بزرگوار را ساماندهی کنند و تحت عنوان بنیاد خیریه راهبری آلاء به مردم عرضه کنند.

در اساسنامه این مجموعه آمده است: «بنیاد خیریه راهبری آلاء، بنیادی است مردم نهاد، غیر دولتی و غیرانتفاعی که با استعانت از خداوند و در سایه توجهات حضرت ولی عصر(عج) در جهت رشد و تعالی جامعه اسلامی و براساس تعالیم قرآن و اهل بیت(ع) بنیان نهاده شده است.»

***

 ندای اصفهان: چرا این نام را برای بنیاد انتخاب کردند؟

– بنیاد مادر یا بنیاد آلاء برگرفته ار سه نام هست: «آینه داران لقای آفتاب» که با انجام وظایفش آینه ای خواهد شد برای لقای آفتاب عالم وجود، حضرت مهدی (عج).

 ندای اصفهان: بنیاد آلاء به نام چه کسی به ثبت رسیده است و هیئت مدیره این مجموعه را چه کسانی تشکیل می دهد؟

– هیئت مدیره خیریه راهبری آلاء از صنعتگران شهر اصفهان ازجمله آقای حاج عباس دیّانی و جمعی از نخبگان شهر اصفهان از جمله آقای دکتر مرندی که از متخصصین طب پیشگیری کنترل سرطان هستند، تشکیل شده است. مدیر بنیاد آلاء آقای دکتر محمدصالح طیب نیا هستند و مدیر مرکز سلاله آقای محسن جعفری هستند. بنیاد خیریه آلاء درحال حاضر هفت مجموعه خیریه ای را تحت پوشش قرار داده است.

 ندای اصفهان: لطفا نام خیریه ها را ذکر کنید.

– «مرکز فرهنگی و پرورش استعداد سلاله»، «مرکز پیشگری و کنترل سرطان آلاء»، «مرکز مددکاری کوثر»، «خیریه ماندگار»، «مرکز اعزام مبلغ جامعـه المرتضی»، «مرکز عالی خاتم الاوصیاء» و «تولیت آستان مقدس حضرت زینب(س)».

مجموعه ای که شما الآن در آن حضور دارید، مجموعه فرهنگی و پرورش استعداد سلاله است که با هدف تربیت و استعدادیابی سادات پسر ۱۲ تا ۱۸ سال فعالیت می کند و هدف این مجموعه این است که وقتی یک بچه سید به سن ۱۸سالگی می رسد، باید به عنوان یک نخبه تاثیرگذار در جامعه فعالیت داشته باشد.

درحال حاضر این مجموعه در اصفهان و قم فعالیت دارد و ایجاد مراکز این مجموعه در چند شهر دیگر هم درحال بررسی است که ان شاءالله درآینده نه چندان دور، راه اندازی می شود.

ندای اصفهان: مرکز فرهنگی پرورش استعداد سلاله از کی شروع به کار کرد و اعضای این مرکز چگونه گزینش می شود؟

– مرکز پرورش استعداد سلاله از سال ۸۹ شروع به کار کرد و تا به حال فعالیت دارد. ما از طریق یک آزمون ورودی پسران سادات را شناسایی می کنیم و آنها بر طبق طرح طراوت مسیر ۹ ساله ای را در دو حوزه استعدادی و تربیتی طی می کنند. در این مسیر هر یک از متربیان بر اساس استعداد خودش که طبق نظر کارشناسان این حوزه تشخیص داده شده در کلاس های مشخص و منظمی شرکت می کنند.

 ندای اصفهان: لطفا درباره کلاس ها و دوره های مرکز سلاله بیشتر توضیح دهید.

-کلاس هایمان در زمینه های رباتیک، نجوم و الکترونیک هست. همچنین مباحث تربیتی و اخلاقی مثل قرآن و احکام هم داریم.

ندای اصفهان: مدرکی هم به این بچه ها داده می شود؟ 

– مدرک خود مجموعه بله، اما اینکه با بخش های فنی حرفه ای در ارتباط باشیم نه. ما بحثمان بیشتر با پژوهش سراها است. همانطور که گفتم فعالیت های ما در حوزه استعدادپروری تعیین مسیر ۹ ساله ای است که هر متربی پس از ۹ سال در زمینه استعدادی خودش به یک عنصر فعال جریان ساز تبدیل شود که این فعالیت یکی از نقاط تمایز برجسته مرکز سلاله با سایر مراکز فرهنگی است.

ندای اصفهان: شما قشر خاصی را تحت پوشش قرار می دهید یا عموم را؟

– اولویت ما این است که حتما سادات باشند، استعداد داشته باشند و در آزمون ما که هم به صورت کتبی و هم به صورت شفایی است، قبول شوند. ما در مرکز سلاله سعی مان بر آن است که اولویت مان تحت پوشش قرار دادن نیازمندان باشد ولی قطعا نخبگی یک معیار مهم برای انتخاب متربیان هست چون بنای ما با توجه به پتانسیل های مرکز نخبه پروری است.

ندای اصفهان: اعضای تحت پوشش سلاله چند نفرند و هزینه ای هم بابت برگزاری کلاس ها از اعضای این مرکز دریافت می شود؟

– در حال حاضر در شعبه اصفهان ۶۸ و در قم ۶۲ نفر از پسران سادات پایه های چهارم تا هفتم تحت پوشش مرکز هستند که سالانه تعداد ۲۰ نفر پایه چهارم از میان حدود ۳۰۰ نفر ثبت نامی و پس از گذراندن ۴ مرحله گزینش وارد طرح ۹ ساله مرکز می شوند.

در خصوص هزینه باید عرض کنم تنها هزینه ای بعنوان کمک هزینه فرهنگی آن هم بنا به توانمندی خانواده های مرکز دریافت می شود که حداکثر ۳۰ درصد هزینه های مرکز را پوشش می دهد.

ندای اصفهان: اردوهای تفریحی، زیارتی و پژوهشی هم برای ره آموزان برگزار می کنید؟

– بله اردو یکی از قالب های مهم تربیتی مرکز سلاله است. ما در هر ترم حداقل دو اردو برگزار می کنیم که این اردوها با محتواهای برنامه ریزی شده و با اهداف مشخص برنامه ریزی و اجرا می گردد. علاوه بر اینکه در کنار این اردوها بازدیدهای استعدادی نیز بصورت تخصصی برگزار می شود.

 ندای اصفهان: برای دختران سادات هیچ طرح و برنامه ای ندارید؟ 

– تا پارسال توی خیابان بزرگمهر مرکز سلاله برای دختران سادات هم فعالیت می کرد؛ اما درحال حاضر آن مجموعه به حرم حضرت زینب(س) منتقل شده است و کلاس هایش با هزینه های کمتر برای عموم برگزار می شود.

 ندای اصفهان: بودجه مرکز سلاله و بنیاد آلاء از کجا تأمین می شود؟ 

– بخشی از بودجه از هیئت مدیره ای که خدمتتان عرض کردم تأمین می شود و بخشی از بودجه هم توسط کمک های مردمی فراهم می شود که عموما کمک های نقدی یا نذورات است.

 ندای اصفهان: از دغدغه ها، مشکلات و انتظاراتتان از مسئولین و خیرین برایمان بگویید؟

– در مبحث مسئولین ما تعدد مراکز قانونگذاری را داریم یا بعضا نبود قانون های صحیح را داریم که خیلی از خیریه ها در کل کشور با این مسائل درگیر هستند.

شما یک قیف وارونه را درنظر بگیرید که به شدت سختگیری وجود دارد در دادن مجوز، از آن طرف هم وقتی یک خیریه ای مجوز دریافت می کند، دیگر آن خیریه رها می شود و هیچ نظارت و کنترلی در آن وجود ندارد. این باعث می شود که دید مردم نسبت به خیریه ها عوض بشود و خیریه را نه به عنوان مراکز خدمت، بلکه به عنوان مراکز سوء استفاده گر بشناسند!

یکی دیگر از مشکلات ما این است که در کل کشور خیریه های تخصصی نداریم. هر خیریه ای هرکاری که دلش بخواهد و در توانش باشد انجام می دهد، چه جهیزیه باشد، چه ارزاق باشد و چه لوازم التحریر باشد یا…

ندای اصفهان: مگر مسئولین به کارهای خیریه نظارت ندارند؟

– اصلا! نه اینکه صد درصد، اما خوب… ببینید خیریه هایی که از وزارت کشور مجوز می گیرند باید سالانه یک گزارشی به مدیریت کشور بدهند؛ اما خیریه هایی که از بهزیستی یا کلانتری ها مجوز می گیرند، آیا این روند گزارش دهی را دارند؟

نکته بعد این است که آیا گزارش هایی که به وزارت کشور داده می شود، پیگیری و بررسی می شود یا نه، یا صرفا گزارش تحویل گرفته می شود  و نظارتی در کار نیست. دیگر از دغدغه ها و مشکلات ما این است که فعالیت های سر چهارراهی که بعضا شما می بینید، اعتماد مردم را نسبت به خیریه کاهش می دهند.

یکی دیگر از مشکلات خیریه ها این است که ما هیچ سامانه جامعی در سطح کشور نداریم. فرض مثال عرض می کنم در جلسه ای با یک خیّر بزرگوار برخورد کردم که ایشان به من گفتند که یک نفر هیجده تا جهیزیه از خیریه های مختلف گرفته است! وقتی سامانه جامع نداریم، چنین اتفاقی هم بوجود می آید دیگر.

از مشکلات دیگر خیریه ها این است که بعضی از خیرین را نمی توانیم توجیه کنیم که بر اساس نیاز روز به مردم خدمات ارائه بدهند. فرض مثال با خیری مواجه می شویم که می گوید من حتما باید در شمال تهران یک مدرسه بسازم در حالیکه در شمال تهران تراکم مدرسه سازی زیاد است  و نیازی به مدرسه ندارد و جنوب تهران نیازمند این مدرسه  است؛ اما خیر را نمی توانیم قانع کنیم. البته خیرین این چنینی کم هست، اما هست.

از دیگر مشکلات ما، نداشتن دانش مدیریت کافی در خیریه یا نبود رشته تخصصی در امور خیریه ها در دانشگاه هاست. مثلا شما اگر به کشور انگلیس تشریف ببرید، دکترای مدیرت خیریه در دانشگاه ها تدریس می شود، اما در ایران نه.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز