چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: ورزشي
چاپ خبر
۱۵:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۳
گفتگو با رضوان رضایی عضو هیئت فوتبال بانوان استان اصفهان
 محبوب ترین ورزش!/ با قهرمانی در لیگ، دین خود را به ورزش استان ادا کردیم   

عضو هیئت فوتبال شدم تا تلاش کنم بتوانیم مسابقات برای همه رده های سنی داشته باشیم. با تلاش و کوشش هیئت فوتبال استان مسابقات زیادی برگزار شد و به یاری خداوند الان سی و دو ملی پوش فوتبال در رده سنی مختلف از استان اصفهان داریم

ندای اصفهان- نفیسه قاسمی:

ما تنها می توانیم با زندگی جمعی به اوج برسیم و فتح قله های پیروزی میسر نمی شود مگر با انسجام تیمی و ازخودگذشتگی و کشتن من درون و پیوستن به یکدیگر برای معنا بخشیدن به کلمه ما، ورزش انسان را از انزواطلبی و فردگرایی دور می کند و به یک حس مشترک می رساند. تلاش برای رسیدن به مقصد نهایی، هر کجا که باشد. قهرمانی ها در مقاطع مختلف تنها با کار تیمی معنا می گیرد و موجودی است که فقط با زندگی جمعی به سلامت به مقصد می رسد. ورزش فوتبال یکی از محبوبترین ورزش ها در میان تمام کشورهاست

به مناسبت روز تربیت بدنی به سراغ خانم رضوان رضایی عضو هیئت فوتبال استان اصفهان رفتیم که از سوابق او می توان، سرمربی گری تیم نویدگستر که توانست عنوان قهرمانی استان را کسب کند، مربی فنی تیم آینده سازان که سال گذشته قهرمان لیگ برتر فوتبال شده است. می خواهیم بدانیم که وضعیت فوتبال بانوان استان اصفهان به چه صورت است.

***

ندای اصفهان: از چه سالی فوتبال بانوان در استان اصفهان جای خود را پیدا کرد؟

رضایی: سال ۸۵ که من شروع به فعالیت ورزشی کردم بانوان در اصفهان تیم نداشت. تیم فوتسال داشتیم اما یک ملی پوش فوتبالی هم نداشتیم. تیم ما تمرینات فوتبال را در سالن های فوتسال انجام می داد.

سال ۸۹ که مدرک مربی گری گرفتم به هیئت فوتبال درخواست دادیم که مسابقات فوتبال داشته باشیم. آن زمان شهر بم در لیگ برتر تیم داشت اما اصفهان با این همه پهنا یک تیم در لیگ دست یک هم نداشت. سال هشتاد و نه بود که تیم نوید گستر که من مربی گری تیم را به عهده داشتم در استان قهرمان شد. سال بعد با نام تیم ایرانیان نجف آباد به لیگ دست یک صعود کرد و بدون هیچ حامی و اسپانسری سال ۹۱ قهرمان کشور شدیم.

سال ۹۲ بود که عضو هیئت فوتبال شدم تا تلاش کنم بتوانیم مسابقات برای همه رده های سنی داشته باشیم. با تلاش و کوشش هیئت فوتبال استان مسابقات زیادی برگزار شد و به یاری خداوند الان سی و دو ملی پوش فوتبال در رده سنی مختلف از استان اصفهان داریم.

من احساس می کنم که توانستیم دین خود را نسبت به فوتبال استان ادا کنیم. سال گذشته بعد از پنج سال تیم آینده سازان در لیگ برتر مقام اول را آورد. حس می کردم که قهرمانی در کشور را کم داشتیم.

ندای اصفهان: آیا فوتبال بانوان استان حمایت می شود؟

سال گذشته تیم آینده سازان بدون هیچ حامی و اسپانسری قهرمان لیگ شد و الان هم نیاز به حمایت های مالی و معنوی مطرح است. بحث حمایت هایی که برای فوتبال آقایان وجود دارد، برای خانمها وجود ندارد.

ندای اصفهان: منظور شما قراردادهای نجومی است؟

بله دستمزدهایی که به آقایان فوتبالیست داده می شود یک هزارم آن به خانمها تعلق نمی گیرد، گرچه فوتبال خانم ها هم به سمت حرفه ای گری رفته است.

سال گذشته فدراسیون مصوبه ای را تصویب کرد مبنی بر اینکه تیم هایی مانند سپاهان و ذوب آهن بیایند و تیم بانوان را حمایت کنند که از طرف فدراسیون مشمول تخفیف شوند. آنها خود تیم تشکیل دادند و الان در لیگ برتر از استان اصفهان دو تیم ملی بانوان است.

ندای اصفهان: پس امتیازاتی که برای فوتبالیست های آقا در نظر می گیرند در مورد بانوان اصلا رعایت نمی شود؟

خیر، سال گذشته ما نه قهرمانی از سمت ذوب آهن و نه سپاهان داشتیم، اما این تیم بانوان بود که برای استان افتخارآفرینی کرد اما هنوز این تیم حامی ندارد.

هیئت تنها توانسته کمک کند که تیم منحل نشود. آقای هراتیان رئیس هیئت کمک های شایانی به تیم کردند، نمی گویم تنها مالی بوده است، کمک های معنوی بسیاری هم کردند. ما عقیده داریم که مشکلات مادی می گذرد، خدا را شکر یکدلی بچه ها باعث قهرمانی تیم شد.

ندای اصفهان: در فوتبال بانوان شرایط تمرین به چه صورت است؟ آیا در میان آنها افراد متاهل هم هستند؟

بله هم مجرد هستند هم متاهل؛ باید شش ماه سال را تمام وقت در اختیار تیم باشند و شش ماه بعد به صورت پاره وقت، که خانم های متاهل مجبور هستند مدت های طولانی از خانه دور باشند و با تیم تمرین کنند. بعضی اوقات هم که پاره وقت هستند باید ورزشگاه بدنسازی و استخر بروند و آخر هر هفته هم که مسابقه دارند یک هفته در استان و هفته بعد خارج از استان هستند.

ندای اصفهان: چه کسانی برای دیدن مسابقات فوتبال به ورزشگاه می آیند؟

سال گذشته برای دربی آینده سازان و ذوب آهن حدودا هشتصد نفر تماشاچی خانم داشتیم. زمانیکه تماشاچی وجود داشته باشد بحث بلیط فروشی و پولسازی اتفاق می افتد. هیئت فوتبال برای اینکه فرهنگسازی کند برای دربی سرویس رفت و برگشت به فولاد شهر در تمام نقاط  استان قرار داد. خانم ها می توانند در محیطی آرام فوتبال ببینند و تیم مورد علاقه شان را تشویق کنند.

ندای اصفهان: اینکه به صورت خانوادگی در ورزشگاه بتوانند فوتبال تماشا کنند بعضا مطرح می شود؛ نظر شما راجع به این مقوله چیست؟

نیاز به برنامه ریزی دارد و مستلزم این است که وزارت ورزش با فدراسیون در تعامل باشند. شنیده ایم که تصمیم هایی در این خصوص  دارند. اول  باید فرهنگسازی شود که اگر آقایان با خانواده در کنار هم می نشینند و فوتبال تماشا می کنند کمی مراعات کنند و امیدواریم که این حداقل باعث شود که شرایط و جو ورزشگاه ها به سمت دیگری برود.

ندای اصفهان: اهمیت ورزش کردن در زندگی امروزه چیست؟

حضرت محمد (ص) فرمودند: پروردگارت بر تو حقی دارد و بدنت بر تو حقی دارد. حق بر بدن همان اهمیت ورزش است. عده ای از مردم از فواید ورزش کردن بی اطلاع هستند وگرنه هیچگاه ورزش را رها نمی کردند. ازجمله اثرات آن تأمین سلامتی و بهداشت بدن در برابر بیماری ها، تقویت بدن و امید به آینده است.

ورزش در بازسازی بدن به منظور رفع نقایص جسمی و افزایش کارایی آن، پرورش روان و ایجاد زمینه برای استقلال شخصیت، غلبه بر عادت های بد، ایجاد حس رقابت سالم، دستیابی به شادابی و نشاط، نقش خیلی موثری دارد.

ندای اصفهان: شما راجع به سلامتی روانی صحبت کردید؛ این سلامتی روانی چه تاثیری بر جسم دارد؟

ورزش همان طور که بر جسم تأثیر می گذارد، بر روح و روان تأثیرگذار است. یکی از نتایج مفید ورزش بر روی شخصیت افراد، افزایش اعتماد به نفس است. ورزشکاران موفق، خودساخته تر و در برابر مشکلات مقاوم تر هستند. از دیگر نتایج روانی ورزش این است که کمتر به دام وسوسه و گناه می افتند و به عادت های زشت، مثل اعتیاد دچار نمی شود و ورزشکار افسرده نمی شود.

ندای اصفهان: پزشکان تاکید زیادی دارند برای کسانی که ورزش نمی کنند حداقل روزانه بیست دقیقه پیاده روی کنند؛ نظر شما چیست؟

بله؛ امروزه پیاده روی بهترین فعالیت و طبیعی ترین ورزش برای کسب آمادگی جسمانی و روانی است. پیاده روی ورزش لذتبخش و کم خطری است که در دسترس همگان است و همه جا و همه وقت امکان اجرای آن وجود دارد.

ورزش پیاده روی بر سلامت انسان از ابعاد مختلف است پیش گیری و کنترل بیماری ها مثل کاهش روند پوکی استخوان به ویژه در زنان، کنترل اختلالات چربی خون، کنترل فشار خون، کاهش عوارض چاقی و کنترل دیابت و کاهش بروز ابتلا به دیابت تیپ دو اثرگذار است.

ندای اصفهان: حرف یا درد دلی هست که من از شما سوال نکرده باشم؟

بله اگر ما امروزه به راحتی در این مملکت راه می رویم و در جامعه بدون هیچ مشکلی فعالیت می کنیم مدیون شهدا هستیم. جا دارد که اینجا من یادی از شهید محسن حججی کنم و امثال حججی رفتند که ما بتوانیم برای مملکت خود افتخار آفرین باشیم.

دیدار هیئت فوتبال بانوان با خانواده شهید محسن حججی

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


«توئیت گرام» آموزش حضور موثر در توئیتر و اینستاگرام؛ ثبت نام 09132706715
«توئیت گرام» آموزش حضور موثر در توئیتر و اینستاگرام؛ ثبت نام 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز