پنج شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۰۰:۵۶ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۸
امام جمعه اصفهان:
 آمریکا می خواهد هیچ کسی از ما زنده نباشد/ عزت ائمه در عزاداری و مداحی ها حفظ شود   

آیت الله طباطبایی نژاد گفت: تا زمانی که رفتار آمریکا این گونه است نه با کسی مذاکره داریم و نه رابطه ای برقرار خواهیم کرد و کسانی که خباثت کافران را نمی فهمند یا قرآن نخوانده اند یا اگر خوانده اند آن را نفهمیده اند و یا حسابشان از ما جداست.

به گزارش ندای اصفهان، امام جمعه ی اصفهان در خطبه های نماز جمعه این هفته با اشاره به بیانات اخیر رهبر معظم انقلاب در دیدار فرماندهان و کارکنان نیروی دریایی سپاه و خانواده‌های آنان اظهار کرد: در پاسخ عده ای که می پرسند چرا از میان کافران فقط با آمریکا مذاکره نمی کنیم باید به قرآن کریم رجوع کرد.

حضرت آیت الله سید یوسف طباطبایی نژاد با بیان اینکه سیاست خارجی رهبر معظم انقلاب هیچ تفاوتی با سیاست خارجی مرحوم حضرت امام خمینی (ره) ندارد گفت: خداوند در قرآن ما را نسبت به کافرانی که در دین با ما جنگ ندارد نهی نمی کند بلکه می فرماید به آن ها نیکی کنید و با آن ها با قسط و عدل رفتار کنید.

وی تاکید کرد: نهی قرآن ارتباط با کافران حربی و آن هایی است که در دین با شما می جنگند و باید با اساس کفر که امروز مصداق کامل آن آمریکا است مقابله کرد.

خطیب خطبه های نماز جمعه اصفهان افزود: در همین مسئله ی هسته ای آمریکایی ها ظلم شان باقی است و از شرارت خود کوتاه نیامده اند که ما از مقابله با آنها کوتاه بیاییم بلکه این ها اگر بتوانند می خواهند یک نفر از ما هم زنده نباشد.

نماینده ولی فقیه در استان اصفهان ادامه داد: آمریکا امروز با کشورهای مسلمان در جنگ است؛ مگر عده ای وضعیت یمن و دیگر جاها را نمی بینند؟

وی اضافه کرد: تا زمانی که رفتار این ها این گونه است نه با کسی مذاکره داریم و نه رابطه ای برقرار خواهیم کرد و کسانی که خباثت کافران را نمی فهمند یا قرآن نخوانده اند یا اگر خوانده اند آن را نفهمیده اند و یا حسابشان از ما جداست.

امام جمعه ی اصفهان در بخش دیگری از خطبه های این هفته به مناسبت قمری نزول سوره ی «هل اتی» اشاره کرد و گفت: میان علمای شیعه و سنتی اتفاق نظر وجود دارد که این سوره در حق حضرت علی (ع)، حضرت فاطمه (س) و حضرت حسن و حسین (ع) نازل شده است.

وی با اشاره به آیات ابتدایی این سوره و بیان خلقت انسان از «نطفه ی مخلوط» اظهار کرد: قرآن کریم ۱۴۰۰ سال قبل صحبت از مخلوط بودن نطفه ی انسان آورده است در حالی که علم صدها سال بعد این موضوع را کشف کرد.

آیت الله طباطبایی نژاد افزود: قرآن در ادامه از امتحان شدن انسان می گوید و چشم و گوش را دو راه برای فهم مطالب برای انسان معرفی می کند و لذا باید ورودی های چشم و گوش باشیم.

خطیب خطبه های نماز جمعه اصفهان به تاکید قرآن مبنی بر اینکه راه را به انسان نشان داده ایم اشاره کرد و ادامه داد: هدایت بر دو گونه ی تکوینی و تشریعی است و در روایتی از معصوم (ع) نیز خداوند دو حجت باطنی یعنی عقل و حجت ظاهری که انبیاء هستند را برای هدایت بشر فرستاده است.

وی با اشاره به ادامه ی آیات این سوره که در بیان صفات ابرار است گفت: مرحوم علامه ی امینی (ره) در کتاب الغدیر از ۳۴ نفر از علمای اهل سنت نقل می کند که این آیات در حق حضرت علی (ع) نازل شده اند.

آیت الله طباطبایی نژاد به برخی از صفات ابرار از جمله وفای به نذر، ایثار، قبول قیامت طوری که انگار آن را می بینند، کمک به مسکین، یتیم و اسیر اشاره و تصریح کرد: خداوند در ادامه ی آیات نیت آن ها را مخصوص خود عنوان می کند.

وی در ادامه به سالروز خانواده و تکریم بازنشستگان اشاره کرد و گفت: اسلام تاکید زیادی بر بنیان خانواده دارد تا جایی که در قرآن تشکیل خانواده و همسران را وسیله ی آرامش یافتن یکدیگر می خواند و می فرماید میان زن و مرد محبت و مودت قرار دادیم.

امام جمعه اصفهان با اشاره به آمار ۱ طلاق از هر ۵ ازدواج ادامه داد: متاسفانه امروز از روش اسلامی دور شده ایم و برخی رفتار غلط از جمله مقایسه ی زندگی ها، نبود گذشت، ایراد گرفتن های بیش از حد، رابطه های خلاف زن و مرد در جامعه و … عامل مشکلات شده است.

آیت الله طباطبایی نژاد به نزدیک بودن ایام محرم و سفر و عزاداری حضرت حسین (ع) اشاره کرد و گفت: عزاداری ها باید گسترش پیدا کند اما باید در کنار عاطفه و اشک این کار با عقل و تدبیر انجام شود.

وی با تاکید بر لزوم حفظ عزت ائمه در این مراسم افزود: کسانی که مدح ائمه می کنند حرف های ذلیلانه نزنند؛ حضرت اباعبدالله (ع) آب هم که طلب کردند همراه با عزت بود.

خطیب خطبه های نماز جمعه اصفهان تاکید کرد: به سر زدن و خون ریزی ها مخصوصا برای کسانی که ماجرا را نمی دانند باعث می شود خیال کنند این ها یک مشت دیوانه اند در حالی که حضرت حسین (ع) محب عاقل و جان برکف می خواهد.

وی تصریح کرد: محتوای خطبه ی امام حسین (ع) امر به معروف و نهی از منکر بود و همه باید بدانیم این فریضه الهی مخصوص منبری و روحانی نیست بلکه وظیفه تک تک ماست.

امام جمعه ی اصفهان به نزدیکی سالروز جهانی تقریب مذاهب و دستور رهبر معظم انقلاب برای تشکیل مجمع تقریب مذاهب اشاره کرد و گفت: هدف ما آن است که جهان را به سیطره ی مکتب اهل بیت در آوریم اما با بدگویی نمی توان این کار را انجام داد.

وی تصریح کرد: همان طور که اگر کسی به ائمه ما توهین کند قرآن خواندن او را هم قبول نداریم دیگران نیز این گونه اند و من معتقدم کسانی که چنین رفتاری دارند سد راه اهل بیت (ع) اند.

آیت الله طباطبایی نژاد گفت: باید مردم را با رفتار، اعمال و برخورد خوب به سمت اسلام و تشیع نزدیک کنیم.

نماینده ولی فقیه در استان همچنین به سالروز جهانی پست اشاره کرد و ماموران این سازمان را سربازان گمنامی خواند که بسیار خدمت می کنند.

وی به سالگرد پنجمین شهید محراب شهید آیت الله اشرفی اصفهانی نیز اشاره و خاطرنشان کرد: مرحوم امام خمینی (ره) توجه ویژه ای به ایشان داشتند و خطاب به ایشان می فرمودند: من به شما ارادات داشتم، دارم و خواهم داشت.

صاحب نیوز

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

 1. ناشناس گفت:

  بسی تأسف است که آیت الله طباطبایی خود را هزینه … اکبر….. می نماید
  0  0
 2. ناشناس گفت:

  مایه گذاشتن برای رأی آوردن اکبر …. لطمه بزرگی به آیت الله طاباطبایی زد
  0  0
نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز