جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۸:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۱

غار چال نخجیر؛

یكی از زیباترین و شگفت انگیزترین آثار طبیعی در استان مركزی+تصاویر

غار چال نخجیر مجموعه‌ای زیبا از سنگ‌های مرجانی چند میلیون ساله است كه كارشناسان قدمت این غار را حدود ۷۰میلیون سال می‌دانند

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، محمد سلمانی کارشناس رشته زمین شناسی گفت: غار چال نخجیر یکی از غارهای شگفت انگیزی است که در شمال شرق شهر دلیجان در حد فاصل دلیجان و نراق واقع شده است.

قدمت غار چال نخجیر

غار چال   نخجیر به 70میلیون سال پیش یعنی به اواخر دوره دوم و یا اوایل دوره سوم زمین شناسی برمی گردد.این غار،دومین غار آهکی دنیا محسوب می شود. 95 درصد جنس سنگ های غار را آهک و 5درصد دیگر را عناصر دیگری از جمله:آهن، منیزیم، گوگرد وسیلیس تشکیل می دهد.

چگونگی کشف غار

در سال 1368 توسط سازمان آب ، برای حفر چاه چند انفجار در منطقه نخجیر انجام می دهد  که یکی از این انفجارها دم درب ورودی غار بوده است و توسط این انفجار سنگ جلو درب غار کنار می رود  و این غار کشف می شود. بقیه عملیلات کشف در سال 1368 انجام می شود. تاسال 1380 هیچ سازمانی مسوولیت این غار را بر عهده نگرفت و سال 1380 میراث فرهنگی مسوولیتش را بر عهده می گیرد.از سال1380 تا سال 1384 عملیات کف سازی و آماده سازی برای بازدید عموم انجام می شود.

کارشناس رشته زمین شناسی افزود:این غار ،یکی از بزرگترین غار های زنده ی دنیا است که زنده بودن آن به علت رشد سنگ های داخل غار(به علت رسوبگذاری) است. آبی  که از سقف غار می چکد دارای املاح است بنابراین سطح سنگ  های غار افزایش می یابد که این رسوب گذاری در هر 100 سال 1 الی 2 سانتی مترباعث افزایش سطح سنگ میشود .

سلمانی در مورد طول غار گفت:طول آن تا جایی که کشف شده در حد 12 کیلومتر است  که   این مقدار کلی غار نیست  و غار بیش تر از این مقدار است و انتهای آن هنوز پیدا نشده است. از این 12 کیلومتر تنها 1200 متر آن  کف سازی و نور پردازی و پله سازی شده و آماده بازدید عموم است.

علت نامگذاری غار چال نخجیر

علت نام گذاری این غار به این لیل است که نخجیر یک منطقه ی شکارگاهی بوده و این مکان جزو این منطقه ی شکارگاهی بوده و هست  و از این جهت که این غار در  گود ترین  جای این منطقه وجود دارد، به آن غار چال نخجیر (یعنی گودترین منطقه شکارگاه )می گویند.

تقسیم بندی طبقات غار

غار چال نخجیر از جمله غارهای طبقاتی است .کل غار بر اساس ارتفاع به 7 طبقه تقسیم می شود، که در این 1200 متری که مردم می روند تنها 3 طبقه ی آن را می ببینند.

طبقه ی اول آن از سطح زمین 95 متر پایین تر است و در آن دریاچه ای  وجود دارد که حالت سفره آب زیرزمینی دارد  و به خاطر مسیر سختی که دارد برای بازدید عموم آماده نشده است. مساحت ان500 متر مربع است و آب  آن آشامیدنی است و موجود زنده ای هم در آن زندگی نمی کند.

طبقه ی دوم از 500 متر تا فاصله 800 متر است و طبقه ی سوم از 800 تا 1200 متری  است.

شکل ظاهری قندیل ها

وی گفت:اکثر قندیل های غار حالت مرجانی و گل کلمی و بلوری دارد که ساختارشان به خاطر طرز تشکیل آن است .  آب قطره قطره روی سنگ ها می چکد و در مدت طولانی به این حالت در می آید و اگر آب از بالا و به صورت مستمر روی سنگ ها بچکد، سطح سنگ ها حالت صاف و صیقلی پیدا می کند که به آنها قندیل های آرگونیتی می گویند.

موجودات زنده ای که داخل غار هستند فقط خفاش هستند و به دلیل نور پردازی های موجود در طول 1200متری نیستند و  تنها در مناطق تاریک غار هستند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715