شنبه ۰۶ آذر ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگ و هنر
چاپ خبر
۱۶:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۶

صلح در قالب هنر؛

اصفهان- منزل ملک زاده: خانه ای کوچک برای صلح +تصاویر

قرار شد از خانه ای قدیمی که هنر در آن برای صلح کار می کند دیدن کنیم. خانه ای قدیمی در خیابان چهارباغ پایین؛ واقعا نمی دانستم در کوچه پس کوچه های این خیابان اینقدر خانه های زیبا با معماری قاجاری و گچبری های زیبا وجود دارد؛ منزل استاد دکتر ملک زاده...

ندای اصفهان – دکتر فرشاد فروزش، مریم باقری

به واسطه استاد مهرداد صدری نقاش معروف مینیاتور اصفهان قرار شد از خانه ای قدیمی که هنر در آن برای صلح کار می کند دیدن کنیم. خانه ای قدیمی در خیابان چهارباغ پایین؛ واقعا نمی دانستم در کوچه پس کوچه های این خیابان اینقدر خانه های زیبا با معماری قاجاری و گچبری های زیبا وجود دارد، منزل استاد دکتر ملک زاده.

در ابتدا به سبک همان خانه های درونگرا وارد یک اتاق کوچک شدیم، در اینجا تصاویری از نسب و اجداد استاد ملک زاده به دیوار آویخته شده بود. استاد ملک زاده به عکس جد پدری خود اشاره می کند و توضیحاتی می دهد؛

میرزا عبدالله ملک التجار تبریزی از تجار غله بود که در زمان رضاشاه به تفرش تبعید می شود و در آنجا اسماعیل ملک زاده پدر استاد مجید ملک زاده به دنیا می آید. خانواده تا سه سالگی در تفرش بوده و سپس به اراک مهاجرت می کنند و پدر تا سال دیپلم در اراک زندگی می کرده است.

مردی از مردان روزگار به نام مرحوم میرزا عیسی بهادری که در اراک زندگی می کرده در سال حدود ۱۳۱۵به اصفهان مهاجرت و  مدرسه هنرهای زیبای اصفهان را تاسیس می کند؛ در سال ۱۳۳۲ یا ۱۳۳۳ میرزا عیسی بهادری به اراک باز می گردد تا اقوام خود را ببیند؛ او آثاری از مهدی ملک زاده را می بیند که در آن سال در حال دیپلم گرفتن بود. آدرس او را می پرسد و شخصا با تمام شهرتی که داشته خود به درب خانه او می رود و از وی می خواهد که وسایل خود را جمع کرده و با او به اصفهان برود و اسماعیل ملک زاده هم می پذیرد.

اسماعیل ملک زاده  جزء ۱۵۰ استادی بودند که بر زیبایی های هتل شاه عباسی افزوده اند و با ۱۷ رئیس جمهور و پادشاه از کشورهای دنیا که به اصفهان آمده بودند ملاقات کرده و از آثار وی دیدن می کردند و برخی را به موزه های جهان برده اند.

خاک هایی برای صلح!

در این اتاق کوچک علاوه بر عکس های جد استاد مجید ملک زاده ظروفی قرار دارد که اسم شهرهایی مانند اصفهان، تبریز، تفرش، اراک، آقچه کهریز (محل تولد میرزا عیسی بهادری) یزد، طوس، ایذه و شیراز روی آنها نقش بسته و درون آن خاک است. استاد ملک زاده از این خاکها هویت می گیرد، خاک کشاورزی و گندم،

خاک اراک به احترام بزرگمرد تاریخ ایران امیرکبیر،

خاک تبریز به احترام ستارخان و باقرخان،

خاک ایذه منتسب به زادگاه کوروش،

خاک فردوس به احترام فردوسی،

خاک یزد منتسب به زرتشت،

خاکی به قدمت دومیلیون سال از منطقه زابل به یاد رستم دستان،

خاک دلوار به احترام رئیس علی دلواری،

خاک رشت به نام میرزا کوچک خان،

خاک اصفهان به احترام شاه عباس صفوی،

استاد از هر شهر و دیاری که اسطوره داشته است خاک تهیه می کند، و این خاکها همه بهانه ای است برای صلح؛ همیشه بهانه برای جنگ وجود دارد، بهانه برای صلح کم است، دوستان با شور و شوق به این صلح کمک می کنند و از دیارهای اسطوره خیز خاک هایی برای این خانه می فرستند.

خاکی از زادگاه گاندی در هند،

خاکی از چین به احترام کنفسیوس،

خاکی از آفریقای جنوبی به احترام نلسون ماندلا،

قرار است از خاک دویست کشور آورده شود. همه و همه بهانه ای برای صلح.

کانال سرهنگ فرشاد فروزش را اینجا ببینید

فیلمهای گردشگری با فرشاد فروزش را اینجا ببینید

خاک شعور دارد

ما معتقدیم خاک شعور دارد؛ در تخت فولاد اصفهان مکانی وجود دارد که نامش «لسان الارض» است یعنی زبان زمین، زمین سخن گفته است. همچنین از الغاب حضرت مولی الموحدین امیرالمومنین امام علی علیه السلام ابوتراب است یعنی پدر خاک. حتی حضرت امیر با چاه درد و دل می کرده است.

جلال الدین مولانا نیز خود را در چاه آویزان می کرده و به او الهامات غیب می شده است.

بسیاری از علمای بزرگ ما در چاه یا زیرزمین چله نشینی می کردند، چون خاک از بزرگترین مخلوقات خداوند است. مهاتما گاندی روزهایی هشتاد کیلومتر با پای برهنه روی خاک راه می رفت و گاهی برهنه روی خاک می آرمید.

در آیه ای از قرآن کریم هم خطاب به حضرت موسی علیه السلام گفته شده به وادی مقدس که پاگذاشتی کفش های خود را دربیاور و در جای دیگر بیان شده است ما از خاک هستیم و به خاک باز می گردیم.

شعرای بنام هم در اشعار خود ابیاتی زیبا در مورد خاک سروده اند.

هدیه ای به بهانه صلح

وقتی نگاه ما در این اتاق تمام شد دری کوچک باز شد و منظره ای خیره کننده در جلوی ما نمایان گشت. اتاق پذیرایی که کچبری هایی مربوط به دوران قاجار با همان رنگ آبی و سبز و سفید و پنجره های رنگارنگ به همان دوران که حدود یکصد سال قدمت دارد. در تمام این سالن پذیرایی تابلوهایی بسیار نفیس از هنرمندان بزرگ با زیبایی تمام به دیوارها آویخته شده است.

مینیاتورها، خطوط نستعلیق، شکسته، قاب های خاتم و تمام مظاهر هنر در این مکان نصب شده است. برای مدتی کاملا به این آثار خیره شده ام؛ مضامین بسیاری از آنها صلح، انسانیت و آرامش است.

یک کار تیمی مشترک برای صلح

استاد ملک زاده می گوید ده سال قبل شخصی به نام کاظم شفیعی که قاتل و جانی بود برای اینکه برادر خود را که محکوم به اعدام بود نجات دهد در اصفهان دست به قتل های سریالی زد و یکی از کارکنان نیروی انتظامی پلیس گردشگر را در چهارباغ با گلوله مورد هدف قرار داد و سپس روبروی ترمینال جی دو توریست دیگر که برای دیدن شترسواری قصد سفر به ورزنه اصفهان را داشتند مورد هدف قرار داد که منجر به کشته شدن مرد فرانسوی در مقابل چشم همسرش شد.

ملک زاده ادامه می دهد: به محض شنیدن این خبر متنی را تهیه کردم و توسط استاد بنام خوشنویسی اصفهان و ایران «استاد عطریانفر» با قلمی بسیار زیبا نوشته شد و توسط دیگر هنرمندان بنام اصفهان امضا گردید و در فرودگاه موقع خروج خانم ژولین همسر رومانیایی مرد فرانسوی به او تحویل شد.

این کار که به نشانه صلح مردم اصفهان در واکنش به این حادثه بود، موجب گشت دیگر هنرمندان اصفهان هم برای هدیه صلح داوطلب شوند، پس کار دیگری طراحی شد که استاد صدری (مینیاتوریست)، بنده (در حوزه مشبک سازی)، استاد اسدی (قلم زنی) و استاد ایوبی (خاتم کاری) در آن نقش داشتیم.

داستان یک دیو و جوانی که کشته شده بود و ژولین و چنگال عدالت که گرفتار آن خواهد شد که در مفهوم کلی حتی عقاب هم در سایه عدالت به پرندگان دیگر ظلم نمی کند و براساس شاخه زیتون که نماد صلح است این گل ترسیم شد و استاد رشته مترجمی جناب شایسته هم شعری به فارسی و انگلیسی سرود یعنی یک کار تیمی مشترک برای صلح.

امسال در آستانه دهمین سال این اتفاق هستیم و این تابلو می تواند نمادی برای صلح باشد.

برای اولین بار در جهان با ترکیبی از دو هنر اصیل ایرانی و بسیار ظریف (ظریف بری فلزات و مینیاتور) و در قالب یک کار تیمی بسیار منسجم و خلاق، جامع ترین و بی نظیرترین اثر فاخر قرن بیست و یکم در غالب موضوعات مهم بین المللی نظیر فرهنگ توسعه پایدار، صلح جهانی و حقوق بشر به تصویر کشیده شده است.
توضیح:
۳۵ موضوع جهانی صلح در راستای توسعه پایدار و در چهار محور اقتصاد، محیط زیست، فرهنگ و اجتماع در قالب ۳ تابلو: ۱- صلح و بزرگسالان ۲- صلح و کودکان ۳- صلح و محیط زیست توسط سه استاد هنرمند آقای مهرداد صدری و خانم جعفری در زمینه مینیاتور و آقای ملک زاده در زمینه برش ظریف فلزات به تحقق پیوسته که در هر تابلو پرچم ایران به تناوب و با طراحی سنتی اجرا شده و برای غنی کردن این پروژه ۳ بیت شعر زیبای سعدی معروف به «بنی آدم» به دو زبان فارسی و انگلیسی محور کار قرار گرفته است.

علائم و نمادهای بکار رفته در این آثار جهانی عبارتند از:
– منشور کوروش کبیر و تصویر آن مرد بعنوان اولین و قدیمی ترین منشور حقوق بشر در دنیا (۵۳۸ سال قبل از میلاد)
– بته ترمه (جغه) و تعداد آن: به نماد آزادگی که داخل هر تابلو ۸ بته ترمه بکار رفته که مجموع سه تابلو ۲۴ می باشد، نمادی از ۲۴ ساعت شبانه روز و در جهت عقربه های ساعت یعنی حیات، امید و انگیزه.
– کبوتر سفید: نماد پیام آوران غیب از صلح و دوستی.
– شاخه زیتون: به نماد صلح.
– کرات و کهکشان ها: به نماد جهانی بودن موضوع
– لوگوی شورای جهانی رهبران ادیان و مذاهب (اسلام -مسیحیت -زرتشت -یهود و…)
– عدد ۱۲: نماد ۱۲ ماه سال- گل لوتوس- ۱۲ یار حضرت عیسی بن مریم و ۱۲ راه برای قوم حضرت موسی
– نماد المپیک و پارا المپیک: نماد پیوستگی جهانی و رنگ های مختلف بکار برده نشانی از رنگ پوست های مختلف ولی جمجمه های سفید یکسان است.

پروژه آ- صلح و بزرگسالان
در مرکز، طرح کوروش کبیر در حالی که اولین منشور حقوق بشر در دستش می باشد و در حال اهدا کردن به جهان است، گویی جهان را به رعایت حقوق بشر دعوت می کند.
در اطراف آن ۸ بته ترمه با روش هنری ظریف بری فلز (مشبک و معرق) اثر استاد مجید ملک زاده اجرا شده که در جهت عقربه های ساعت و داخل هر کدام موضوعات جهانی به سبک مینیاتور طراحی شده است. اطراف هر بته ترمه ۸ کبوتر صلح با شاخه ای از زیتون در حال پرواز هستند.
موضوعات بکار برده در این تابلو عبارتند از:
– محیط زیست: طبیعت همواره بدیده صلح و خدمت به بشریت تلاش نموده و نباید در روند اجرایی شدن صلح جهانی از طبیعت و منابع سبز غافل بود.
– ایدز و اعتیاد: یکی از بزرگترین دغدغه های جهان
– اتحاد و صداقت کشورها در راستای امنیت و صلح که این در این کار حدود ۴۰ کشور به تصویر کشیده شده و در امتداد آن نوار قلبی است که در هر بالا و پایین آمدن کلمه صلح (peace) به چشم می خورد یعنی قلب مردم کره زمین برای صلح می تپد.
– نماد المپیک و پارالمپیک: این نماد با ۵ رنگ نشان داده شده و نشان همبستگی است.
-رابطه اقتصاد و جنگ: آوارگان جنگی، کودکانی که از مین های زمینی آسیب دیده اند و کودکان کار.
بنابر گفته یکی از برندگان نوبل اقتصاد یکی از چشم اندازهای اقتصاد سالم صلح پایدار است.

پروژه ب- صلح و کودکان
در مرکز تابلو نقش شورای جهانی ادیان و مذاهب و اثر بسیار مهم آن در پیشگیری و فرونشاندن خشم و جنگ بین طرفداران مذاهب مختلف در سراسر دنیاست و جلوگیری از قربانی شدن کودکان و خانواده ها (بدیهی است این لوگو مورد تایید سازمان ملل بوده و ایران نیز هر ساله در این شورا شرکت می کند و لازم به ذکر است نماد ستاره داود در این لوگو نشانگر قوم حضرت موسی است و هیچ ارتباطی با دولت اسراییل ندارد).


موضوعات کار شده در این تابلو عبارتند از:
– معلولان آسیب های نخاعی که از بحرانی ترین گروه معلولان هستند (یک دهم مردم کره زمین جزء ۵ دسته معلولیت هستند) لذا رسیدن به صلح جهانی نیازمند توجه به همه اقشار جامعه است.
– هزینه های سرسام آوری که صرف جنگ و خشونت می شود بجای کتاب و توسعه علمی- فرهنگی؛ اگر ملتی به اندیشیدن وادار شود در آن ملت جنگ و خشونت ریشه ای نخواهد داشت.
– جنگ های اتمی را لطفا خاموش کنید بخاطر کودکانمان
– اعدام در حضور کودکان ممنوع
-جمود فکری: یکی از راههای رسیدن به صلح پایدار بازنمودن قفل های اندیشه بشریت است. در این اثر طرح قهر و آشتی کودکان با خشونت و جنگ افروزی بزرگترها مقایسه شده است.
-اختلاف خانوادگی: عامل بسیاری از کمبودها و ناهنجاری های اجتماعی مشکلات خانوادگی است بطوریکه بسیاری از دیکتاتورها از پایگاه امن خانواده برخوردار نبوده اند.

پروژه ث- صلح و حیوانات
در این تابلو نیز سمبل آزادی به همراه کبوتر صلح با جملاتی که معنی و مفهوم عالی تری به آن بخشیده شده و ۸ بته ترمه به تصویر کشیده شده است.
موضوعات بکار رفته در این تابلو:
– عشق ورزی بین حیوانات نقاشی شده است که عشق زرافه به فرزندش را می بینیم (این تصویر بازخوردی از اعمال منفی انسانها در قبال فرزندان خود و دیگران است).
تصویر جمله ای از برنده نوبل: مادامی که بشر به فکر خرید قفل و زنجیر باشد هیچ چشم اندازی برای پدید آمدن امنیت و صلح در جهان نخواهد بود.

(استاد ملک زاده می گوید فرزند ۷ ساله ام بعد از ۴ سال از اجرای طرح بطور ناخواسته نقاشی در این زمینه می کشد که ۵ المان را رعایت کرده بود: ۱) خورشید به معنی نور و امید ۲) راه آسمان به زمین وصل شده ۳) رد پاهای متفاوت ۴) کلید داخل قفل ۵) قفل های باز شده که دیدم چه زیبا کودکان چند پله از ما بالاتر و خلاق تر هستند.)


– برگزاری المپیک و پاراالمپیک از نمادهای صلح و دوستی
– به امید روزی که سلاح ها لانه پرندگان شوند.
-مادر و عشق ورزیدنش: اگر بشریت خواهان صلح است باید بسان مادر به حق همدیگر و حتی حیوانات عشق بورزد که طرح کشیده شده مادری است که هم به فرزندش شیر می دهد هم آهو.
– نقش کوچکترین مخلوقات در یک صلح پایدار: طرح ترسیم شده مورچه و محیط زیست است که برگرفته از داستانی واقعی است.

(کشاورزی در زمین های خود واقع در آقاعلی عباس خربزه می کاشته، در سالی بذرها کاشته و نیازمند آبیاری بوده که کشاورز وقتی قصد آبیاری زمین را داشته متوجه تپه ای می شود که توسط مورچه ها ایجاد شده بود و تخم سفیدشان را روی خاک گذاشته بودند. او آب را قطع می کند و به احترام زندگی مورچه ها زمین را آبیاری نمی کند و بذرش خشک می شود.

چندسال بعد کرم تمام خربزه های آن منطقه را از بین می برد ولی خربزه های آن کشاورز سالم مانده بودند چون مورچه ها کرم های زمین را خورده بودند و اینچنین دین خود را ادا می کنند.)
– در یک صلح همه جانبه حتی حیوانات ضعیف هم در کنار حیوانات درنده احساس امنیت خواهند کرد.
– گفتمان بر اساس آیه «اولئک کالانعام بل هم اضل»
آنان چون حیوانات بلکه فرومایه ترند، اشاره به کسانی است که با کشتن انسانها ارضا می شوند در صورتی که حیوانات فقط برای رفع نیاز گرسنگی شکار می کنند. این تصویر ۶ سال قبل از پیدایش داعش به اجرا درآمده که نشانی از دوراندیشی هنرمندان ماست و راه حل تفکر فرهنگی است.

سخن پایانی
این آثار صلح جهانی در جهت احیای فرهنگ و تمدن ایرانی و و اهدا به یکی از معتبرترین موسسات بین المللی در کشور نروژ (موسسه صلح نوبل) بدون هیچ منفعت مالی و وابستگی سیاسی تدارک دیده شده و در آن احیای کار تیمی و توسعه اندیشیدن دیده می شود.
این آثار فاخر مورد بازدید بزرگانی از حوزه های هنری، سیاسی، اجتماعی و… نیز قراره گرفته همچون استاد محمد فرشچیان، مرحوم سلحشور، دکتر جواد ظریف، پروفسور جعفر جعفری و بسیاری از نمایندگان مجلس، بازیگران، آقایان شهردار و استاندار، توریست ها و…
به امید جهانی شدن این آثار فاخر …

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , , , , , , , , , , ,

مطالب مرتبط

 1. دكتر حجتي زاده گفت:

  باسلام و تشكر از جناب آقاي دكتر فروزش گزارش بسيا عالي و فوق العاده جذاب بود. لطفادرمورد هنرهاي ديگر اصفهان اطلاعات خودتون رو در اختيار عموم قرار دهيد
  با تشكر از زحمات جنابعالي

 2. رضا گفت:

  با سلام و احترام
  نقدی بر اثر مورد اشاره :
  ضمن احترام به سازندگان اثر فوق و بدون غرض و صرفا با بررسی کارشناسی و عناصر بصری و تکنیک بکار رفته مواردی را به شرح زیر تقدیم میکنم امید وارم موجب تکدر خاطرعزیزان نشود .
  حدود بیش از شصت سطر توضیح در باب پیام مستتر در این اثر سه لته ای خود گواه گویایی بر نا توانی اثر در انتقال پیام مورد نظر سازنده است . نا گفته پیداست که یک اثر هنری قوی حتی نیازی برای نام گذاری هم ندارد چه رسد به توضیح . یک اثر هنری قوی میتواند با مخاطب ارتباط پیدا کند که ، این اثر فاقد چنین خصیصه ای است . به تعبیر دیگر چنانچه اثر را در برابر دیدگان مخاطبین قرار دهیم بدون هیچ توضیحی قطع به یقین مخاطبین چنان برداشتی نخواهند داشت. نکته دیگر در خصوص شیوه طراحی و رائه اثر است که به نظر فاقد ارزشهای بصری هستند در نگاه اول المان (نماد) بته به عنوان یک نماد ایرانی خود نمایی میکنند ولی با نگاهی دقیق تر در داخل این المانها نقوشی بکار رفته اند که نه به لحاظ طراحی و نه به لحاظ ترکیب بندی سنخیتی با هم ندارند و این به احتمال قریب به یقین ناشی از دست داشت افراد متعدد در تولید این اثر است . قوام یک اثر هنری زمانی تثبیت میشود که حاصل تراوش ذهن یک هنرمند باشد هنر چند ممکن است آن اثر حاصل تاثیر گذاری مطالعه آثار دیگر هنرمندان باشد .
  آنچه در مورد این اثر میتوان یاد آور شد تولید یک اثر تزیینی در حوزه صنایع دستی است و فاقد جنبه پیامی است که سازندگان توضیح داده اند . به عبارت دیگر یک اثر هنری حاوی پیام در نگاه اول باید بتواند پیام خود را به مخاطب منتقل کند .

  • مجید ملک زاده گفت:

   سلام و ادب حضور بزرگواران محترم از همه عزیزانی که مایلند از موزه صلح دیدار نمایند و سپس قضاوت نمایند دعوت به عمل می آورم تشریف فرما شوند تا بیشتر نسبت به این فضا آشنائی پیدا کنند با سپاس پذیرای قدم های نازنین شما هستم . ارادتمند ملک زاده مدیر موزه صلح

 3. مجید ملک زاده گفت:

  سلام و ادب حضور بزرگواران محترم از همه عزیزانی که مایلند از موزه صلح دیدار نمایند و سپس قضاوت نمایند دعوت به عمل می آورم تشریف فرما شوند تا بیشتر نسبت به این فضا آشنائی پیدا کنند با سپاس پذیرای قدم های نازنین شما هستم . ارادتمند ملک زاده مدیر موزه صلح

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715