دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس:
چاپ خبر
۲۰:۲۰ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۶
رئیس قوه قضائیه در ساری:
 وظیفه روحانیت بصیرت افزایی در بین مردم و توده‌های جامعه با نشر فرهنگ ولایت فقیه است   

رئیس قوه قضائیه با تاکید بر تعمق در مبانی و مولفه‌های احکام اسلامی در جامعه، گفت: گفت: بصیرت و بصیرت افزایی در بین مردم و توده‌های جامعه از طریق نشر فرهنگ ولایت فقیه وظیفه اصلی روحانیت است.

به گزارش ندای اصفهان، به نقل از تسنیم، آیت الله آملی لاریجانی دقایقی پیش در دومین روز هفتمین اجلاسیه منطقه ای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در ساری، اظهار داشت: امروز علوم انسانی غربی وجود خود را نشان داده است و باید علما در تبیین بیشتر علوم اسلامی در جامعه بیشتر ورود پیدا کنند.

وی افزود: عالمان دینی نسبت به دانسته‌های علوم دینی و علوم انسانی باید با نگاه جدی‌تر ورود پیدا کرده تا دین اسلام در جامعه مغفول واقع نشود.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به اینکه متاسفانه افکار علوم غربی در حال ورود به دانشگاه‌های کشور است، تصریح کرد: علما باید از حیث ارائه فهم کتاب و سنت بیشتر ورود پیدا کنند.

آملی لاریجانی با بیان اینکه غرب نسل جوان ما را هدف قرار داده است، افزود: روحانیت باید در حوزه معرفی احکام ثانویه باید بیشتر ورود پیدا کنند تا نیازهای فقهی و معرفتی جوانان تبیین شود.

وی با اعلام اینکه مسئله تبلیغ رکن دیگر وظیفه روحانیت است، گفت: تبلیغ کار اصلی انبیا الهی بوده است، گفت: شیوه‌های سنتی تبلیغ بسیار مهم است. منبرها، تکایا و مساجد در رصد کردن معارف دینی بسیار اثرگذار بوده و باید آن را حفظ کرد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه محتوا بسیاری از فیلم‌های تلویزیونی محتواهای منفی در اعتقادات دینی دارد، افزود: فیلم‌ها یکی از ابزارهای هنری بوده که می‌تواند در مورد عمق حقیقت انسانی، معرفتی و دینی تبلیغ شود.

آملی لاریجانی با بیان اینکه از طریق فیلم‌های دینی، معاد، معارف اخروی و ارزشی می‌توانیم رابطه علما را با جامعه افزایش دهیم، گفت: افرادی در جامعه هستند که ترجیح می‌دهند معارف دینی را از طریق رسانه دنبال کنند.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به اینکه اجرای تعالیم دینی در هر نظام سیاسی اصل است، افزود: متخصصان علوم اسلامی در دایره خارج از روحانیون بوده و روحانیان که مصداق واجد صلاحیت تبیین علوم اسلامی هستند باید بیشتر ورود پیدا کنند.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه نظام اسلامی ایران با معماری امام راحل در کشور پدید آمده است، گفت: تحقیق در مبانی مولفه‌های مردمسالاری دینی موضوع بسیار مهمی بوده و نیاز به تامل و تفکر در این زمینه است.

وی با بیان اینکه مردمسالاری دینی برپا شده در نظام اسلامی بر پایه اندیشه ولی فقیه است، افزود: ولی فقیه از میان روحانیت ظاهر شده و این امر بسیار پسندیده و اصولی است.

آملی لاریجانی با اشاره به اینکه روحانیت باید در تبیین و تشریح مبانی قانون اساسی باید ورود پیدا کند، گفت: اگر روحانی نتواند در موضوعات اجتماعی و تبیینی ورود کند، برای جامعه بی فایده است.

آملی لاریجانی با بیان اینکه این نظام مدیون مصداق بارزی به نام روحانیت است و روحانیت نسبت به این نظام وظیفه دارند، افزود: بصیرت و بصیرت افزایی باید در روحانیت و تقویت بصیرت در جامعه نقش آفرینی شود.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری در جریان فتنه ۸۸ شاخصه‌های بصیرت و بصیرت افزایی را به خوبی تبیین و تشریح کردند، گفت: بسیاری از افراد در داخل کشور به واسطه عبور از لایه‌های تقوا، ایمان و عدم دلدادگی به معرفت‌های قرآنی و وحیانی در جمع فتنه گران و افراد بی بصیرت قرار گرفتند.

وی با بیان اینکه در دوره اصلاحات برخی مبانی جبهه، شهادت و ایثار محو شده است بود، افزود: ایمان، تقوا، شهادت، جهاد در راه خدا مبانی قرآنی بوده که روحانیت وظیفه جدی در تقویت این منش‌ها در جامعه دارند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه دولت موظف است برای تبیین مبانی فضائل دینی و ارزشی، روحانیت را کمک کند، گفت: نظامی که بر اساس مقولات دینی شکل گرفته باید از طریق روحانیت با بصیرت در جامعه حشر و نشر شود.

وی با بیان اینکه هجوم دشمن از همه نقاط دنیا بیشتر متوجه ایران اسلامی است، افزود: در جریان فتنه ۸۸ همه استکبارگران پای کار آمده و برای ترویج تفکر فتنه در جامعه فعال شدند.

لاریجانی با اشاره به اینکه بصیرت وصف ناشدنی ملت ایران در جریان فتنه ۸۸ تمام توطئه‌های استکباری را منکوب کرده است، گفت: بصیرت و بصیرت افزایی در بین مردم و توده‌های جامعه از طریق نشر فرهنگ ولایت فقیه وظیفه اصلی روحانیت است.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه ولایت فقیه شاخص سربلندی، عزت و افتخار کشور است، تصریح کرد: برای حفظ وحدت، امنیت و اقتدار کشور، نعمت بزرگ ولایت فقیه باید در جامعه جاری و ساری شود.

وی با اشاره به اینکه روحانیت باید موضوع اخلاق و تزکیه نفس را که در علوم دینی و قرآنی بسیار پررنگ آمده از سوی مردم و علمای دینی باید بیان شود، افزود: علما باید تزکیه را مقدم بر تعلیم بدانند و این شاخصه از خصوصیات بارز مبلغ موفق خواهد بود.

لاریجانی با بیان اینکه نهج البلاغه چشمه جوشان و اثرگذاری برای تبیین معارف دینی در جامعه است، گفت: امیدواریم علمای دین در معرفی این جایگاه اقدام کنند.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز