یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۱:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۰۳

سخنرانی شب چهارم ماه محرم حجت الاسلام سعید معمار منتظرین؛

کشتی حضرت نوح با ولایت امیرالمومنین علیهما السلام از امواج گذشت/ تفسیری از سوره هود

ناخدای کشتی حضرت نوح وجود مبارک حضرت امیرالمومنین(ع) بود که با خیال راحت از بین کوهها و موج ها گذشتند. افکار و عقاید متفاوتی که امروزه در جامعه ما وجود دارد نیز مانند همین امواج سهمگین هستند و دریای ما هم دنیایی است که در آن زندگی می کنیم

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، حجت الاسلام سعید معمار منتظرین که 10 شب سخنرانی خود را با موضوع تفسیر عبارت «ان الحسین مصباح الهدی و سفینه النجاه» انتخاب کرده است، در سخنرانی شب چهارم ماه محرم در مسجد رضوی اصفهان، پیرامون تفسیر آیات سوره هود در مورد کشتی حضرت نوح علیه السلام به سخنرانی پرداخت.

وی اظهار کرد: در کشتی حضرت نوح(ع) دو نفر سوار نشدند، همسر حضرت نوح و پسرش که هر دو سوار بر کشتی نشدند.

وی افزود: در سوره تحریم آیه 11 خداوند می فرماید: همسر فرعون درخواست می کند که خدایا در بهشت من را داخل کن ولی همسر حضرت نوح(ع) و حضرت لوط (ع) خیانت کردند و داخل آتش شدند پس همسر پیامبر بودن هم معیار نیست.

وی در توصیف چگونگی حرکت کشتی حضرت نوح(ع) گفت: خداوند به حضرت نوح(ع) فرمان داد: کشتی را با توجه به میزان آبی که از زمین می فرستیم و دستور می دهم، زیر نظر ما بساز و سوار کن خانواده و خاندان و هر جفت از حیوانات و کسانی را که به تو ایمان آورده اند. عده ای پس از 950 سال به ایشان مومن شدند (پس مایوس از دعوت به دین نشویم). کسانی که ایمان آوردند تعداد آنها کم بود، پس هیچگاه کثرت را ملاک قرار ندهیم.

وی تاکید کرد: خداوند کثرت را در قرآن مذمت کرده است: اکثرهم لایعقلون، اکثرهم لا یشکرون، اکثرهم لایعلمون و کثیر بودن دلیل بر حقانیت نیست.

مبدا حرکت کشتی

وی توضیح داد: مبدا حرکت کشتی حضرت نوح(ع) از مسجد کوفه فعلی بود چون آن موقع خداوند اراده کرده بود که این مکان محل اهل البیت پیغمبر باشد و در آن زمان فقط خاک بود.

این کارشناس دینی گفت: اگر ما با ظاهر کوفه آشنا باشیم می گوییم: «ما اهل کوفه نیستیم امام تنها بماند»؛ ولی اگر با حقیقت و باطن و ملکوت کوفه آشنا شویم می بینیم محل حکومت جهانی امام عصر(عج) قرار خواهد گرفت و ارزشمند است. پس به خود ببالید که در مسیر امیرالمومنین در قلت هستید!

وی در شروع حرکت کشتی حضرت نوح(ع) با استناد به آیه 41 سوره هود بیان کرد:حضرت نوح(ع) گفت: همه با هم سوار شوید و بگویید “بسم الله” تا کشتی حرکت کند. کلمه “مرسها” در قرآن به معنی لنگر انداختن است که این کار هم با بسم الله است.

«اسم الله» کیست؟!

معمار منتظرین توضیح داد: قرآن بسیار دقیق است و می گوید: با کمک «اسم الله» سوار شوید و لنگر اندازید، اگر گفته بود «بالله» یعنی با کمک خدا سوار شوید ولی طبق زیارت ششم از امام صادق(ع) داریم: سلام بر کسی که «اسم الله» است یعنی نشانه ای که تمام صفات خداوند در آن است؛ یعنی ای نوح حرکت کشتی را شروع کن با اسم الله که علی ابن ابیطالب است (صلوات حاضرین). کشتی با ولایت الله حرکت کرد و وسط مسجد کوفه فعلی قرار گرفت.

در ادامه حجت الاسلام معمار منتظرین به بیان حدیثی از امام صادق(ع) پرداخت: در تفسیر بسم الله داریم: «باء» بسم الله خداست، «سین» آن بزرگی خدا، «میم» ملک الله، «الف» نعمت های خدا که از طریق ولایت ما به خلق می رسد، «لام» الزام خلایق بر قبول ولایت ما و «هاء» خداوند پَست می کند کسی را که ولایت ما را قبول نمی کند.

سخنران افزود: ولایت امیرالمومنین یعنی ولایت خداوند؛ در آیه 55 سوره مائده داریم: «ولیّ شما خداست». کلمه «ولی» مفرد است و در این آیه 3 تا ولی ذکر شده است: ولایت خدا و رسولش و کسانی که در رکوع زکات می دهند. سنی ها و وهابی ها فقط ولایت خدا را قبول دارند پس قدر این نعمت را بدانیم که ما هر سه این 3 ولایت را قبول داریم.

حجت الاسلام معمار به نقل حدیثی از کتاب علامه مجلسی رحمة الله علیه پرداخت که با صلوات های مکرر حاضرین همراه بود: یکی از اصحاب امام صادق(ع) خدمت ایشان رسید و گفت: آقایان اهل سنت روایت می کنند: زمانی که پیغمبر به معراج رفتند پیغمبر در عرش دید که نوشته شده: «لا اله الاالله محمد رسول الله ابابکر الصدیق…!» امام فرمودند: «سبحان الله حتی این را هم تغییر داده اند!؟» و پس از آن اصل حدیث را فرمودند:

خداوند عرش را خلق کرد و روی ستون های آن نوشت «لا اله الاالله محمد رسول الله علی امیرالمومنین» وقتی خداوند آب را خلق کرد، در مجرای آب نوشت «لا اله الاالله محمد رسول الله علی امیرالمومنین» و زمانی که کرسی را خلق کرد هم روی پایه های آن هم همین جمله را نوشت. زمانی که خداوند اسرافیل را خلق کرد روی پیشانی ملک اعظم خداوند نوشت: لا اله الاالله محمد رسول الله علی امیرالمومنین و روی بال جبرئیل هم همین را نوشت.

حجت الاسلام معمار ادامه حدیث را اینگونه بیان کرد: وقتی خداوند آسمان ها را خلق کرد در کنف آسمان ها همین عبارت را نوشت و زمانی که زمین را خلق کرد در طبقات زمین نوشت و در سر کوه ها که خلق شدند هم نوشت. خداوند ماه و خورشید را هم خلق کرد و روی آنها هم «لا اله الاالله محمد رسول الله علی امیرالمومنین» را نوشت. در زمان ظهور حضرت حجة این حقایق هم ظاهر می شوند.

این مبلغ دینی با توجه به آخر این حدیث که می گوید «هرگاه یکی از شما گفت: لا اله الاالله محمد رسول الله پس بگویید علی امیرالمومنین ولی الله»، اشاره کرد: علما از این حدیث فتوا می دهند که در اذان هم باید اشهد انّ امیرالمونین علیا ولی الله حتما گفته شود.

ناخدای این کشتی کیست؟

حجت الاسلام معمار در پایان گفت: پس ناخدای کشتی حضرت نوح(ع) وجود مبارک حضرت امیرالمومنین(ع) بود که با خیال راحت از بین کوهها و موج ها گذشتند.

وی متذکر شد: این افکار و عقاید متفاوتی که امروزه در جامعه ما وجود دارد نیز مانند همین امواج سهمگین هستند و دریای ما هم دنیایی است که در آن زندگی می کنیم. امام باقر(ع) فرمود: «الدّنیا بحر العمیق».

و در آخر اشاره کرد: حضرت نوح(ع) در لحظه آخر گفت: پسر بیا با ما باش (نگفت از ما باش) ولی پسر پاسخ داد بزودی می روم و بالای کوه مأوی می گیرم! پس موجی میان پدر و پسر آمد و پسر غرق شد. پس ما نیز اگر می خواهیم غرق در مشکلات و گرفتاری ها نشویم، با ولایت سوار کشتی نجات شویم.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715