چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۰۰:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۰۳
حجت الاسلام علی کشوری در هیئت انصارالحسین علیه السلام اصفهان:
 برنامه ریزی کشور باید به نگاه اسلامی برگردد/ مهمترین عامل پیشرفت جامعه “بهبود محیط خانواده” است/ مدل های اقتصادی کشور باید تغییر پیدا کند   

دبیر شورای راهبردی الگوی پیشرفت اسلامی گفت: در نقشه راه ما تاکنون ۸۱ عامل مهم مضرّ در نهاد خانواده شناسایی شده است. بی دلیل نیست که اینقدر طلاق زیاد شده است. ما شهری را بررسی کردیم، دیدیم ۸۰ درصد خانواده ها دچار چالش هستند. علت آن بهینه نکردن فضای حاکم بر خانواده است...

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، حجت الاسلام کشوری در چهارمین شب سخنرانی خود در هیئت انصارالحسین علیه السلام اصفهان در پاسخ به این سوال که “چگونه خانواده را تقویت کنیم؟ و راه حل عملی حفظ خانواده چیست؟” ؛ دو دسته عامل درونی و بیرونی را در نهاد خانواده تأثیر گذار دانست که با تنظیم آن ها، خانواده تحکیم می شود.

وی گفت: عوامل درونی عواملی هستند که در اختیار اعضای خانواده است. زن و مردی که موقع به هم رسیدن و موقع جدا شدن به هم لبخند میزنند، در روایات اجر زیادی برایشان ذکر شده است. بیش از پنجاه درصد برخوردهای انسانی متأثر از برخورد اول است.

استاد کشوری ادامه داد: در حدیث است که اگر زن از مردش بابت کار در خانه، جارو کشیدن، شیردادن به فرزند و … طلب مزد کرد، باید قبول کرد. اگر به این سنت عمل کنیم یک احترام عملی است به زن، البته به خانمها توصیه می کنم تقاضا نکنند. اکنون بعضی خانمها خارج از خانه تبرّج دارند، اما خودنمایی در خانه توصیه شده است. اگر مردی به زنش بگوید دوستت دارم، تا آخر عمر در ذهن خانمش می ماند.

 

دبیر شورای راهبردی الگوی پیشرفت اسلامی اظهار کرد: عوامل بیرونی عواملی هستند که در اختیار اعضای خانواده نیست. این عوامل به دست حکومت است. در جوامع غربی می گویند تمرکز برای توسعه جامعه، بهبود محیط کسب و کار است. یکی از مهمترین تفاوتهای دیدگاه اسلامی این است که اسلام می گوید مهمترین عامل پیشرفت جامعه،بهبود محیط خانواده” است.

وی در ادامه گفت: عوامل مؤثر بر محیط کسب و کار به دو دسته درونی و بیرونی تقسیم می شود. بهبود عوامل بیرونی با دولت است، مثلا توسعه زیرساخت راه برای ترانزیت کالای تولید کننده. مشابه کسب و کار، دولتها برای بهبود خانواده نیز مؤثرند و وظایفی دارند.

حجت الاسلام کشوری تصریح کرد: اکنون دو مکتب اقتصادی نهادگرا ها و نئوکنزیها در دولت و کشور ما هستند که راهبردهای آنها در حال اجرا است. اما راهبردهای آنها تاکنون جواب نداده است. مثلاً اکنون مرد خانه مجبور است دو یا سه شیفت کار کند تا بتواند خانواده را اداره کند، چرا؟ چون راهبردهای دو مکتب ذکر شده نمی تواند فاصله فقیر و غنی را کم کند.

وی ادامه داد: اقتصاد خانواده از عوامل بیرونی مؤثر بر خانواده است. اقتصاد ناعادلانه، تأثیربر نهاد خانواده دارد. عوامل بیرونی مؤثر بر خانواده نیاز به برنامه ریزی دولت دارند. ما باید برای اقتصاد معیشت محور برنامه داشته باشیم. ما اقتصاد خوب را اقتصادی می دانیم که همه فعالان اقتصادی، در آن با ضریب ۲ تا ۵ برابر نیاز معیشت یک خانواده تأمین شوند. نه اینکه عده ای فقط در حد بخور و نمیر درآمد داشته باشند.

استاد کشوری گفت: اگر تولید تبدیل به تولید خانوادگی شود، خیلی از مشکلات حل می شود. در مدل های تولید سرمایه داری، اول باید سود سرمایه دار تأمین شود، لذا سود کارگر تحت الشعاع قرار می گیرد. در بعضی بنگاهها در همین شرایط بد اقتصادی سود سرمایه دار ۱۰۰ برابر تکنسین فنی همان کارگاه است. قبلا اگر کشاورز اول باید مبلغی به خان میداد، اما یک خان بود، حالا در هر قسمتی خان داریم! بخش خصوصی مشکلش همین است.

دبیر شورای راهبردی الگوی پیشرفت اسلامی تصریح کرد: اقتصاد را به دولتی و خصوصی تقسیم می کنند. اما ما الگویی داریم که خانواده را محور بنگاه قرار می دهد، این فقط تئوری هم نیست، ما بنگاههایی شناسایی کردیم که فامیلی کار می کنند، در اینها فقط سود اصلی را یک نفر نمی برد، چون روابط دوستی و فامیلی برقرار است، لذا تنش ها بین کارگر و کارفرما کم می شود و مشکلات هردو حل می شود. ما باید صد هزار از این بنگاه تولید خانوادگی داشته باشیم. باید ثروت تولید شود، نه رقابت بین ثروتمندان. اکنون چون رقابت بین سرمایه دارها است، همدیگر را نابود و تضعیف می کنند.

وی یکی از راه های تقویت خانواده را تقویت اقتصاد خانواده بیان کرد و تاکید کرد: از راه های تقویت خانواده، عادلانه کردن اقتصاد جامعه است. می گویند نفت حق بخش خصوصی است! اما نفت جزو انفال است که خداوند تکلیفش را در قرآن مشخص کرده، برای اصلاح بین مردم است. یعنی بهبود روابط انسانی، بهبود خانواده. تا هنگامی که الگوی تولید به محوریت سرمایه داران هست، کشور تقویت نمی شود. مدل های اقتصادی کشور باید تغییر پیدا کند.

استاد کشوری ابراز کرد: یارانه مستقیم به همه درست نیست، اما به افراد پایین جامعه مثل زنان سرپرست خانوار باید یارانه مستقیم داد. در سال ۹۵ وزارت کار و رفاه کتابی به نام اقتصاد مقاومتی چاپ کرده که چاپ واشنگتن است! و در آن چگونگی بسط نظام سرمایه داری توضیح داده شده است! اگر با سازمان برنامه و بودجه مشکل داریم بر سر این مسایل است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: حداقل یک سوم درآمد هر خانوار طبق محاسبات بانک مرکزی، در بخش مسکن خانوار هزینه می شود که البته ما در کلان شهرها آنرا بیش از نیمی از هزینه محاسبه کرده ایم. اما در این بخش، اکنون دولت خودش را کنار کشیده است. دولت قبل هزینه ای کرد و از منابع دولتی و بانکها، طرحی در مسکن انجام داد.

حجت الاسلام کشوری تشریح کرد: ما اصل دخالت دولت را قبول داریم، اما پیشنهاد ما آن است که از بخش وقف هزینه آن تأمین شود. طبق برخی آمارها حدود نصف کشور ما وقف است. در اصفهان بیش از نصف شهر وقف است، یعنی اصفهانی ها دیده اند سود زیادی در وقف وجود دارد! پیشنهاد ما آن است که از محل موقوفات، دولت طبق طرح خاصی، خانه سازی کند و با شرایطی واگذار کند به زوج های جوان، در اینصورت در کمتر از ده سال مشکل مسکن حل می شود. همین الان آستان قدس دارد مسکن می سازد. اگر روی آن کار شود مردم سود اجتماعی و اخروی وقف را می بینند و کمک می کنند و اگر این کار حل شود نیمی از هزینه های ازدواج و خانواده حل می شود.

دبیر شورای راهبردی الگوی پیشرفت اسلامی اظهار کرد: در نقشه راه ما تاکنون ۸۱ عامل مهم مضرّ در نهاد خانواده شناسایی شده است. بی دلیل نیست که اینقدر طلاق زیاد شده است. ما شهری را بررسی کردیم، دیدیم ۸۰ درصد خانواده ها دچار چالش هستند. علت آن بهینه نکردن فضای حاکم بر خانواده است. ما برای هر ۸۱ مشکل مربوط به خانواده، طرح عملیاتی ارائه کرده ایم!

وی در ادامه گفت: طرح هایی در حال تدوین داریم که بعداَ به مجلس می بریم. برنامه ششم را که دولت به مجلس برد، به خاطر فعالیتها و روشنگری ها برای اولین بار رد شد. از همین جا به آقای نوبخت و سازمان برنامه و بودجه می گویم، بیایید با قم برای برنامه هفتم بحث کنید. ما این مبارزه مقدس را تعطیل نمی کنیم.

حجت الاسلام علی کشوری نگاه های حاکم بر برنامه ریزی کشور را ریشه مشکل ها دانست و در پایان تصریح کرد: برنامه ریزی کشور باید به نگاه اسلامی برگردد. وقتی می گوییم خانواده را تقویت کنید یعنی طرح هایی اجرا شود که مشکلات عوامل بیرونی مؤثر بر خانواده را حل کند. یعنی باید فضای حاکم مؤثر بر نهاد خانواده را بهبود مستمر داد. جوانها بیایید در پایان نامه هایتان این الگوی اسلامی پیشرفت را کار کنید.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز