پنج شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۳:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۶/۳۱
گفتگو با استاد محسن نصری جامعه شناس
 نماینده ای که برای اینستاگرامش جشن تولد گرفته است در طراز مجلس ایران نیست   

اعتیاد فقط به مواد مخدر صنعتی یا مواد مخدر سنتی نیست که بعضا خطرش برای بعضی از افراد آن هم کسی که نماینده مجلس می‌شود و منتخب مردم است، و مردم او را انتخاب کرده‌اند که به مسائل آنها بپردازد نشان دهند خطر بزرگ و یک اعتیاد بزرگی است

به گزارش خبرنگار ندای اصفهانماجرای جشن تولد غلام علی جعفر زاده ایمن آبادی در فضای مجازی و میان رسانه ها بازتاب وسیعی داشت و به واکنشهای مختلفی از سوی کاربران و مردم رو به روشد. تاجایی که ظاهرا جعفر زاده نیز چند عکس از تصاویر این جشن تولد را از صفحه رسمی خود حذف کرد. اما به همین منظور و برای کالبدشکافی این ماجرا با یکی از جامعه شناسان شناخته شده کشور یعنی جناب محسن نصری که آثارش در عرصه جامعه شناسی و انقلاب شناخته شده است به گفتگو نشستیمو محسن نصری که کتاب ایران دیروز امروز فردایش به عنوان منبع درس انقلاب اسلامی دانشگاههای کشور تدریس می شده در گفتگوی ندای اصفهان به نکات جالبی اشاره کرد که شما را به مطالعه آن دعوت می کنیم.

 

در هفته گذشته شاهد موج انتقادات در مورد جشن دو سالگی صفحه اینستاگرام یکی از نمایندگان مجلس بودیم. منتقدان که تعداد آنها کم هم نبود معتقد بودن این نماینده از وظایف نمایندگی خودش عدول کرده و به جای رسیدن به امور مردم سرگرم تفریحات و کارهای بیهوده شده و این کار را هم تبلیغ می‌کند، نظر شما به عنوان یک جامعه‌شناس که دستی هم بر رویدادهای سیاسی دارید در این زمینه چیست؟

پیرامون این اتفاق چند نکته به نظر من می‌رسد نکته اول اینکه همه احاد جامعه ما یک شان و منزلت اجتماعی دارند و باید خودشان رعایت کنند و دیگران هم نسبت به این شان و منزلت اجتماعی را رعایت کنند به خصوص وقتی یک فردی مسولیتی در جمهوری اسلامی پیدا می‌کند به نام نمایندگی مجلس شورای اسلامی به تعبیر حضرت امام مجلس عصاره فضائل ملت است و نماینده مجلس از هر شهر و استانی انتخاب شده باشد. طبق قانون اساسی نماینده کل کشور و کل مردم کل ۸۰میلیون نفر ایرانی انقلابی محسوب می‌شود.

طبیعتا نماینده مجلس باید شان و نمایندگی خودش را رعایت کند و به مسائلی که متناسب با شان نمایندگی مجلس نیست مثل اینکه برای صفحه اینستاگرام خودش جشن تولد بگیرد. طبیعتا پرداختن به این موضوع و این نوع رفتارها نشان می‌دهد که شان و منزلت نماینده توسط خود آن نماینده رعایت نشده و طبیعتا بازتاب منفی در جامعه دارد.

نکته دوم آن که این نوع حرکتها آن هم از طرف نماینده مجلس نشان می‌دهد دغدغه و نگرانی و دردمندی یک نماینده مجلس چیست نماینده مجلسی که باید وقت بگذارد برای حل مشکلات و مسائل کشوراین هم به این شرایطی که ما در عرصه اقتصادی، فرهنگی، سیاسی داریم، گرگهایی مثل امریکا و صهیونیستها و ایادیشان دندان تیز کرده‌اند مشکلاتی که در داخل کشور داریم، مشکلاتی که مردم دارند باید وقت خودش را با روحیه جهادی به حل مسائل کشور ۲۴ ساعت صرف کند، می‌پردازد به این نوع مسائل و بعد این را هم در فضای مجازی، خودش منتشر می‌کند نشان می‌دهد این نماینده در طراز یک نماینده درمجلس شورای اسلامی نیست. چرا که دغدغه‌اش مسائل کشور و حل مسائل کشور و حل معضلات کشور و توسعه کشور نیست.

نکته سوم این که نماینده مجلس به عنوان یک گروه مرجع اجتماعی موثر و تاثیر گذار که گروههای مرجع اجتماعی به عنوانی تاثیرگذار در سطح زندگی مردم در یک جامعه هستند موثر هستند چون به هر جهت مسول است و مرتب در فضای رسانه‌ای و فضای حقیقی جامعه نماینده مجلس مطرح است بسیاری از مردم در آن شهر یا استان کشور آن فرد را می‌شناسند.

رفتار او در مجلس نطق او در مجلس رای دادن او در مجلس و درکنار چنین رفتارهایی تاثیر گذار است. پس بنابراین چون نماینده مجلس به عنوان یک مرجع اجتماعی تاثیر در فضای اجتماعی و سیاسی و فرهنگی جامعه این عملکردها و رفتارها که برای صفحه اینستاگرام خودش که دوسال از آن می‌گذرد جشن تولد می‌گیرد نشان می‌دهد که این نماینده در این گروه مرجع جایگاه درستی ندارد و متاسفانه پیام مثبت خوبی برای جامعه ما و به خصوص نسل جوان جامعه ما ندارد. چرا که این گروه مرجع باید در سبک زندگی اسلامی ایرانی ما اثر مثبت داشته باشد و با این نوع رفتارها اثر منفی می‌گذارد.

نکته بعدی وقتی یک نماینده مجلس این نوع رفتارها را داشته باشد که گفتیم هم در شان و منزلت اجتماعی نماینده نیست هم اینکه نشان دهنده این است که نماینده مجلس دغدغه‌اش مسائل اصلی کشور نیست و از سویی به عنوان گروه مرجع اجتماعی وظیفه خودش را به خوبی انجام نداده و ضد وظیفه‌اش فعالیت‌های ضد اجتماعی را انجام می‌دهد.

این طبیعتا به جامعه پیام می‌دهد که من توانمندی برای حل مسائل و مشکلات شما را ندارم و دردمند نسبت به قشر ضعیف جامعه نیستم. نماینده‌ای که جشن بگیرد و بعضا جشن اشرافی باشد افرادی که می‌آیند کیک تهیه می‌کنند به مناسبت دوسالگی صفحه اینستاگرام و کیک را قاچ بکند نشان می‌دهد دردمندی لازم را برای مسائل جامعه ندارد و طبیعتا در قشر ضعیف جامعه ما قشر مستضعف جامعه ما، جامعه‌ای که چند میلیون جوان بیکار دارد، جامعه‌ای که چند میلیون جوانی دارد که در زمان ازدواجشان است و حتی از زمان ازدواجشان گذشته و امکان ازدواج برایشان فراهم نشده است جامعه‌ای که آسیب‌های اجتماعی اعتیاد و طلاق و امثالهم را دارد.

حالا این نماینده به جای اینکه نشان بدهد من دردمند هستم برای حل مسائل و مشکلات شما نشان می‌دهد که من دردمندی ندارم من به نوعی به طبقه اشراف سرمایه دار به نوعی آدمهای مرفه بی‌درد وابسته‌ام که برای جشن دوسالگی اینستاگرام خودم وقت می‌گذارم هزینه می‌کنم و تلاش می‌کنم و در فضای مجازی پیام به مردم به می‌دهم به نسل جوان که من دغدغه شما را که ندارم دردمند هم برای مسائل شما نیستم

آیا می‌توان گفت این اتفاق نوعی بیان نزدیکی نماینده مجلس به جوانان و فضای مجازی تلقی بوده؟

این نوع رفتار از نماینده نشان دهنده یک نوع اعتیاد جدید است. به فضای مجازی و صفحه اینستاگرام و تلگرام و امثالهم، این که ما بتوانیم از ظرفیتهای فضای مجازی امروز استفاده کنیم به روشهای درست و به جای خودش مساله بسیار مهم و قابل اهمیتی است. طبیعتا فضای مجازی قابلیت‌‌هایی که دارد را باید از آن استفاده کرد اما اعتیاد به فضای مجازی اعتیاد به اینستاگرام، اعتیاد به تلگرام وقت گذاشتن برای آنها به این شکل و از فضای حقیقی جامعه دور شدن و در فضای مجازی سیر کردن یک نوع اعتیاد جدید است.

اعتیاد فقط به مواد مخدر صنعتی یا مواد مخدر سنتی نیست که بعضا خطرش برای بعضی از افراد آن هم کسی که نماینده مجلس می‌شود و منتخب مردم است، و مردم او را انتخاب کرده‌اند که به مسائل آنها بپردازد نشان دهند خطر بزرگ و یک اعتیاد بزرگی است امروز اگر چه یک نماینده باید تلاش بکند اعتیاد به فضای مجازی که برای برخی از جوانان ما پیش آمده را درمان بکند.حل بکند. الگو به آنها ارائه بدهد. با رفتار خودش برای استفاده از این فضا یک هنجار و ارزش درست را در فضای مجازی تعریف بکند.

حالا چنین فردی خودش بیاید دامن بزند به استفاده از این فضا آن هم به این شکل که مراسم جشن بگیرد و کیک قسمت بکند و افراد در این جلسه حضور پیدا کنند و عکسش را هم خودش با افتخار منتشر کند این نشان دهنده یک نوع بیماری اعتیاد است و اگر این اعتیاد را اعضای جامعه، نسل جوان ما داشته باشند.چیز بسیار بد و مخربی است.

وای به وقتی که یک نماینده مجلس چنین اعتیادی داشته باشد ضرب المثل معرف که می‌گوید هرچه بگندد نمکش می‌زنند وای به روزی که بگندد نمک، طبیعتا این نوع رفتار از یک نماینده نشان دهنده یک نوع اعتیاد خطرناکی است که نماینده ما نه تنها شان و منزلت خودش را و جایگاه مجلس را رعایت نکرده نه تنها پیام مثبتی به جامعه نداده است از رفتار خودش به عنوان گروه مرجع اجتماعی، نه تنها دغدغه نداشته برای حل مسائل کشور بلکه دردمند هم نبوده برای قشر ضعیف و مستضعف جامعه ما و نسل جوان بیکار ما.

انتهای پیام/.

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز