پنج شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۲۳:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۶/۳۰
گفتگو با حجت الاسلام محمد اعتزازی از مدیران حوزه علمیه اصفهان
 شعر غدیر راهی برای پاسخ به شبهات است   

آیت الله مستجابی یکی از این آقایان هست که اشعاری دارد ولی اکثرا دستی بر شعر دارند و در موقعیت‌های مختلف، مقتضیات مختلف، در مسائل مختلف به هر صورت آن تسلط شعر و سرودن شعر در آنها هست.

به گزارش ندای اصفهان، به ماه مبارک محرم داخل شده‌ایم ماهی که آغاز آن با شهادت امام حسین علیه‌السلام و یارانشان همراه است. برای محرم و عزای حسینی فعالیتهای زیادی صورت می‌گیرد ولی یک نکته مهم که نباید هیچ گاه فراموش شود، آنکه محرم و کربلا محصول عدم معرفی غدیر و نشناختن غدیر است. هنوز هم برای بسیاری از شیعیان و غیرشیعیان اگر بخواهیم محرم و کربلا را توصیف کنیم، باید از غدیر شروع کنیم. به همین بهانه گفتگوی زیر که یک هفته قبل از محرم و در ایام غدیریه در حاشیه کنگره ضیافت شاعرانه غدیر از حجت الاسلام محمد اعتزازی یکی از مسئولین حوزه علمیه گرفته شده است تقدیم نظرتان می‌شود.

***

ندای اصفهان- نظرتان درباره جلسه شعر ضیافت شاعرانه غدیر که در اصفهان برگزار شد چیست؟

– به طور کلی بعضی از مسائل با زمان اولویت و لزومش بیشتر خودش را نشان می‌دهد. مثلا الان که اسلام ستیزی و مذهب‌ستیزی ایجاد شده است تشکیل جلساتی تحت این عنوان، بسیار ضروری است و لازم است که این نوع جلسات بیشتر بشود بخصوص برای نسل جدید جوان‌های ما، چه اینکه ما در مقطعی هستیم که فضاهای مجازی بیشترین فرصت را از قشر جوان ما گرفته اند، بنابراین تشکیل این جلسات برای پر کردن آن و پاسخ دادن به مسائل نسل جوان ضروری است.

مساله‌ای دیگر اینکه با آمدن فضای مجازی، جمعیتی تلاش می‌کنند حقایق را وارونه جلوه بدهند یا مسائل را به گونه‌ای بیان کنند که قلب واقعیت بشود، بنابراین این نوع جلسات دفاع از آن می‌کند چرا که وقتی یک شاعر می‌خواهد شعری بگوید این باید مبتنی بر یک سری اطلاعات دقیق و مطالعه و بررسی باشد و خود این موجب می‌شود بسیاری از مسائلی که مردم به طور کلان فرصت ندارند یا کشش آنچنانی ندارند که مطالعه کنند، در قالب هنر کلیاتی را در چند بند شعر به آن می‌رسند که همین کلیات را اگر بخواهند بروند سراغ مطالعه، کتاب‌های زیاد و تحقیقات زیاد و زمان زیادی را نیاز دارند.

بنابراین تشکیل این جلسات گذشته از اینکه بعضی از مشکلات اجتماعی و این شبهات مطرح را کنار می‌زند، اطلاعات عمومی را هم بالا می‌برد. از طرفی نفس شعر چیزی است که افراد جذبش می‌شوند و به خاطر سپرده می‌شود و افراد ممکن است مطلبی را درباره یک شخصیتی بخواهند مطالعه کنند و بررسی کنند و در ذهن بگیرند که فرصت زیادی بخواهد در صورتی که وقتی همین مطلب در قالب چند بند شعر مطرح بشود این هم حفظش و هم درکش آسان است پس بسیار ضروری است که بخصوص در این مقطع ما این اقدامات را متناسب با زمان انجام بدهیم.

ندای اصفهان- شما به عنوان یک روحانی چند بار در جلسات این کنگره شرکت کرده‌اید؟

– این اولین بار بود.

ندای اصفهان- چه شد که تصمیم گرفتید بیایید؟

– سال قبل این کنگره‌ برپا شده بود و من هم بی خبر بودم. خوابی دیدم در خصوص این کنگره البته هیچ صحنه‌ای از این مراسم به عنوان کنگره ندیدم، ولی موقعیتی بود که حالت رضایت و همچین حالتی برای جناب آقای شریعت دبیر و برگزارکننده کنگره شعر غدیر دیدم و فردای آن روز به یکی از بستگان ایشان گفتم که فلانی، از جهات مسائل معنوی یک چنین خوابی دیدم که به من جواب داد که ایشان چند روز پیش کنگره شعر غدیر را داشت و همین موجب شد که من حواسم باشد تا در این جلساتی که برپا شده شرکت کنم.

ندای اصفهان- علمای اصفهان چقدر در بحث شعر و شاعری ورود داشته‌اند؟

– اکثر قریب به اتفاق علمای گذشته ما در مقوله شعر دستی داشته‌اند منتهی یک فرهنگی در آن زمان حاکم بر جامعه بود که شعر گفتن را آن طور برنامه برای آن نداشتند بنابراین ضمن اینکه اشعاری گفته می‌شد اینها را حتی به نام اشخاص دیگری مطرح می‌کردند و بدون بردن نام خود آن عالم مطرح می‌کردند. و الان هم هنوز این بحث در مقوله شعر مطرح است.

ندای اصفهان- جلسات شعر رهبری چقدر توانست در ورود طلاب به فضای شعر گفتن و خواندن شعر موج ساز شود؟

– بحث رهبری در این زمینه این گونه است که آن مسائلی را که من ابتدائا عرض کردم که اکثرا حاضر نبودند شعر گفتن آقایان در ملاء عام مطرح شود، این یک مقدار جوّ را به هم زد و مخصوصا قبل تر از آن وقتی که اشعار زیبای حضرت امام خمینی به عنوان یک مرجع بزرگ تقلید، عنوان شد آن جوی که حاکم بود و آن چیزی را که مراجع و بزرگان آن را درست نمی دانستند به هم زد و نهایتا از همان زمان هم توسعه علنی پیدا کرد.

ندای اصفهان- از علمای حاضر کسی خاطرتان هست که به طور جدی وارد بحث شعر و شاعری شده باشند؟

– حضور ذهن ندارم ولی ما کمتر عالمی را داریم که دستی بر شعر گفتن نداشته باشد؛ آیت الله مستجابی یکی از این آقایان هست که اشعاری دارد ولی اکثرا دستی بر شعر دارند و در موقعیت‌های مختلف، مقتضیات مختلف، در مسائل مختلف به هر صورت آن تسلط شعر و سرودن شعر در آنها هست.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز