یکشنبه ۰۴ فروردین ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۶:۳۱ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۸

مدیر کل آموزش و پرورش استان اصفهان:

مدارس دولتی با اعتبارات دولتی اداره نمی شود/ منشأ مشکلات اولویت نخست نبودن آموزش و پرورش در همه دولت ها است

قائدی ها گفت: طبق قانون گرفتن پول از والدین تخلف است، اما صراحتا باید بیان کرد مدارس دولتی با اعتبارات دولتی اداره نمی شود و نیازهای آموزش و پروزش روز به روز افزون می شود

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، محمد حسن قائدیها پیش از ظهر امرو ز در نشست خبری خود با اصحاب رسانه پیرامون آغاز فصل تحصیل جدید اظهار کرد: فصلی دیگر از بهار تعلیم و تربیت آغاز می شود و زنگ دانایی، تفکر و اندیشه به صدا در می آید.
وی با بیان اینکه امسال زنگ شکوفایی در ۲۹ شهریورماه در دبستان شهید ربانی واقع در خیابان معراج راس ساعت ۸:۳۰ صبح با حضور مسئولین به صدا در خواهد آمد گفت: قریب به ۸۶۰ هزار دانش آموز روز اول مهر در سطح استان سر کلاس های درسی استان حاضر می شوند که بیش از ۹۸ درصد آنها در سیستم ثبت نام آموزش و پرورش، ثبت شده اند.
مدیرکل آموزش و پرورش استان اصفهان با تاکید براینکه طی دو سال گذشته پروژه مهر اصفهان به عنوان پروژه برتر در سطح کشور انتخاب شده است، گفت: امسال ۸۶۰ هزار دانش آموز در ۴۱ منطقه، شهر و نواحی در قریب به ۶ هزار مدرسه در سه دوره تحصیلی با ۵۱ هزار فرهنگی حقوق بگیر رسمی و حدود ۲هزار همکار حق التدریسی فصل تعلیم و تربیت خود را آغاز خواهند کرد.
وی ادامه داد: زنگ آغاز مدارس در روز اول مهر ماه شنبه، در هنرستان شهدای فرهنگی شهرستان نجف آباد محل تحصیل شهید محسن حججی به صدا در خواهد آمد و به منظور ساماندهی و هماهنگی هر چه بهتر پروژه مهر امسال ۶ کارگروه تعیین و تعریف شده است.
قائدی ها یادآور شد: تعداد مدارس جدیدی که امسال تحویل ناوگان تعلیم و تربیت استان شده است ۹۲ واحد آموزشی است که به ارزش هشتاد میلیارد تومان ایجاد شده است که از این مقدار ۶۰ میلیارد تومان آن توسط خیرین مدرسه ساز تامین و مابقی توسط دولت پرداخت شده است.
وی در توضیح اولویت های اصلی آموزش و پرورش در سال تحصیلی جدید، گفت: این اولویت ها شامل حرکت آموزش و پرورش در مسیر رشد و توسعه و رسیدن به توسعه پایدار، کیفیت بخشی در همه عرصه های آموزش و پرورش، تقویت حوزه مشارکت در آموزش و پروش، تمرکز زدایی و تفیض اختیار به مدیران مدارس و تقویت آموزشگاه ها، حرکت به سمت اقتصادی درون زا، تلاش در جهت ارتقاء منزلت و کرامت فرهنگیان و تلاش برای مقابله با آسیب های اجتماعی است.
مدیرکل آموزش و پرورش استان اصفهان در ادامه به سوالات خبرنگاران و دغدغه های آنها پاسخ و داد و تشریح کرد: میزان سهم اعتبارات آموزش و پروش از سهم اعتبارات دولتی تعیین کننده حرکت آموزش و پرورش است و این میزان سهم سال به سال در دولت ها کاهش یافته است، امروز بالغ بر ۹۸ درصد بودجه آموزش و پرورش استان هزینه حقوق و پرسنلی است.
وی با بیان اینکه برای اداره جامع و شایسته هر مدرسه سالانه ۲۰ میلیارد تومان نیاز است ولی تنها ۲میلیارد تومان اختصاص می یابد، گفت: سهیمه بندی و پرداخت سهمیه های مالی از بخش اعتبارات دولتی را از مناطق محروم استان و روستاها آغاز می کنیم و قطعا با توجه به کمبود اعتبارات مالی مدارسی در سطح شهر به کمک مالی والدین برای اداره خود نیازمند می شوند.
قائدی ها تصریح کرد: طبق قانون گرفتن پول تخلف است، ولی باید صریح اعلام کرد اداره مدارس دولتی با این میزان اعتبارات دولتی ممکن نیست، نیازهای مدارس روز به روز افزایش می یابد و منابع مالی دولتی پاسخگو نیست، البته نسبت به روند اخذ پول از والدین حساس بوده و ارزیابی و نظارت خود را تقویت خواهیم کرد.
وی بیان کرد: منشا مشکلات در آموزش و پرورش اولویت نخست نبودن این نهاد تربیتی در سیاست ها و اولویت های دولت ها است، مدرسه سازی در مجتمع های مسکونی و مکان ها وظیفه آموزش و پرورش نیست، بلکه وظیفه تربیتِ معلم رسالت ما است، ولی امروز مجبور به این امر شده ایم.
مدیرکل آموزش و پرورش استان اصفهان خاطرنشان کرد: یکی از نگرانی های ما تعدد مدارس اعم از دولتی، غیرانتفاعی، هیئت امنایی،… است که رفع مشکل نیازمند مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش کشور است.
وی با اشاره به اینکه برای سال تحصیلی جدید دو هزار و چهارصد نفر معلم ابتدایی، ۸۰۰نفر در دوره متوسطه کسری نیرو داشتیم گفت: حدود هفتصد نفر از فارغ التحصیلان دانشگاه فرهنگیان، دویست و هفتاد و هشت نفر از استخدام های جدید و صدو هفتاد نفر از طریق سرباز معلم جبران کرده ایم و مابقی کسری ما از طریق بکارگیری مجدد بازنشسته ها جبران شده اند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق