پنج شنبه ۰۳ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اقتصادی
چاپ خبر
۱۴:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۴
 بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی سر به فلک کشید   

بر اساس آخرین آمارها بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی در پایان تیرماه ۹۶ به ۱۰۷ هزار و ۸۷۰ میلیارد تومان رسید که نشان می‌دهد تنها به فاصله یک ماه اضافه‌برداشت بانک‌ها از منابع بانک مرکزی ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بوده است.

به گزارش ندای اصفهان،  بر اساس آمارهای مربوط به خلاصه دارایی‌ها و بدهی‌های بانک مرکزی که در قالب گزارش گزیده آمارهای اقتصادی از سوی بانک مرکزی ارائه شده، حجم کل دارایی خارجی بانک مرکزی در پایان تیرماه امسال به رقم ۳۴۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

این رقم نسبت به اسفندماه سال گذشته ۲٫۱ درصد و در مقایسه با تیرماه سال قبل ۳٫۶ درصد افزایش داشته است.

حجم اسکناس مسکوک در پایان ماه مورد بررسی ۶ هزار و ۹۹۰ میلیارد تومان محاسبه شده است که در یک سال منتهی به تیرماه امسال ۲۲٫۶ درصد و در ۴ ماهه اول امسال نسبت به اسفند سال گذشته ۳۹٫۵ درصد افزایش داشته است.

بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی در ۴ ماهه اول امسال ۷٫۸ درصد افزایش و در یک سال منتهی به تیرماه ۹۶ به میزان ۰٫۳ درصد کاهش داشته است. حجم کل بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی ۶۲ هزار و ۸۰ میلیارد تومان است.

بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی از دو جزء بدهی دولت و بدهی شرکت‌ها و مؤسسات دولتی به بانک مرکزی تشکیل می‌شود که در این چارچوب سهم دولت از کل بدهی‌ها ۳۴ هزار و ۹۳۰ میلیارد تومان و سهم شرکت‌ها و مؤسسات دولتی ۲۷ هزار و ۱۵۰ میلیارد تومان است. بدهی دولت در یک سال منتهی به تیرماه ۹۶، ۱٫۲ درصد و در ۴ ماه اول سال جاری ۲۷٫۶ درصد افزایش داشته است،

رشد بیش از ۷ هزار میلیارد تومانی بدهی دولت به بانک مرکزی ناشی از دریافت تنخواه بودجه است که البته دولت طبق قانون باید تا پایان سال این بدهی را تسویه کند. بدهی‌ شرکت‌ها و مؤسسات دولتی در ۴ ماهه اول امسال ۱۰٫۲ درصد و در یک سال منتهی به تیرماه ۹۶ به میزان ۲٫۲ درصد کاهش داشته است.

سپرده قانونی بانک‌ها نزد بانک مرکزی تا پایان تیرماه به رقم ۱۳۴ هزار و ۵۶۰ میلیارد تومان رسیده است که در یک سال منتهی به تیرماه ۲۰ درصد و در ۴ ماهه اول امسال ۶٫۵ درصد رشد داشته است.

همچنین بانک‌ها ۵ هزار و ۲۷۰ میلیارد تومان به عنوان سپرده دیداری نزد بانک مرکزی قرار داده‌اند.

سپرده‌های دولت نزد بانک مرکزی در یک سال منتهی به تیرماه امسال ۲٫۹ درصد و در ۴ ماهه اول امسال ۴ درصد کاهش داشته است. رقم سپرده دولت نزد بانک مرکزی ۳۱ هزار و ۲۹۰ میلیارد تومان است. سپرده شرکت‌ها و مؤسسات دولتی نزد بانک مرکزی ۴ هزار و ۴۱۰ میلیارد تومان بوده که در یک سال منتهی به تیرماه ۱۴ درصد افزایش داشته اما در ۴ ماهه اول امسال ۷٫۵ درصد کاهش داشته است.

بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی ۱۰۷ هزار و ۸۷۰ میلیارد تومان درج شده است که این رقم در یک سال منتهی به تیرماه ۱۸٫۷ درصد و در ۴ ماهه اول سال جاری ۸٫۲ درصد رشد داشته است. نکته جالب رشد قابل توجه بدهی بانک‌ها در فاصله خرداد تا تیرماه ۹۶ است، به‌طوری‌که این بدهی فقط در یک ماه ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان افزایش داشته است و طبق شنیده‌ها میزان بدهی در مردادماه هم رشد قابل توجهی داشته؛ چراکه بانک‌ها خبرهایی مبنی بر برنامه بانک مرکزی برای تبدیل اضافه‌برداشت‌ها به خط اعتباری شنیده بودند.

انتهای پیام/

منبع:خبرگزاری فارس

برچسب‌ها: , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز