دوشنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۶
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اقتصادی
چاپ خبر
۱۴:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۴
 بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی سر به فلک کشید   

بر اساس آخرین آمارها بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی در پایان تیرماه ۹۶ به ۱۰۷ هزار و ۸۷۰ میلیارد تومان رسید که نشان می‌دهد تنها به فاصله یک ماه اضافه‌برداشت بانک‌ها از منابع بانک مرکزی ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بوده است.

به گزارش ندای اصفهان،  بر اساس آمارهای مربوط به خلاصه دارایی‌ها و بدهی‌های بانک مرکزی که در قالب گزارش گزیده آمارهای اقتصادی از سوی بانک مرکزی ارائه شده، حجم کل دارایی خارجی بانک مرکزی در پایان تیرماه امسال به رقم ۳۴۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

این رقم نسبت به اسفندماه سال گذشته ۲٫۱ درصد و در مقایسه با تیرماه سال قبل ۳٫۶ درصد افزایش داشته است.

حجم اسکناس مسکوک در پایان ماه مورد بررسی ۶ هزار و ۹۹۰ میلیارد تومان محاسبه شده است که در یک سال منتهی به تیرماه امسال ۲۲٫۶ درصد و در ۴ ماهه اول امسال نسبت به اسفند سال گذشته ۳۹٫۵ درصد افزایش داشته است.

بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی در ۴ ماهه اول امسال ۷٫۸ درصد افزایش و در یک سال منتهی به تیرماه ۹۶ به میزان ۰٫۳ درصد کاهش داشته است. حجم کل بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی ۶۲ هزار و ۸۰ میلیارد تومان است.

بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی از دو جزء بدهی دولت و بدهی شرکت‌ها و مؤسسات دولتی به بانک مرکزی تشکیل می‌شود که در این چارچوب سهم دولت از کل بدهی‌ها ۳۴ هزار و ۹۳۰ میلیارد تومان و سهم شرکت‌ها و مؤسسات دولتی ۲۷ هزار و ۱۵۰ میلیارد تومان است. بدهی دولت در یک سال منتهی به تیرماه ۹۶، ۱٫۲ درصد و در ۴ ماه اول سال جاری ۲۷٫۶ درصد افزایش داشته است،

رشد بیش از ۷ هزار میلیارد تومانی بدهی دولت به بانک مرکزی ناشی از دریافت تنخواه بودجه است که البته دولت طبق قانون باید تا پایان سال این بدهی را تسویه کند. بدهی‌ شرکت‌ها و مؤسسات دولتی در ۴ ماهه اول امسال ۱۰٫۲ درصد و در یک سال منتهی به تیرماه ۹۶ به میزان ۲٫۲ درصد کاهش داشته است.

سپرده قانونی بانک‌ها نزد بانک مرکزی تا پایان تیرماه به رقم ۱۳۴ هزار و ۵۶۰ میلیارد تومان رسیده است که در یک سال منتهی به تیرماه ۲۰ درصد و در ۴ ماهه اول امسال ۶٫۵ درصد رشد داشته است.

همچنین بانک‌ها ۵ هزار و ۲۷۰ میلیارد تومان به عنوان سپرده دیداری نزد بانک مرکزی قرار داده‌اند.

سپرده‌های دولت نزد بانک مرکزی در یک سال منتهی به تیرماه امسال ۲٫۹ درصد و در ۴ ماهه اول امسال ۴ درصد کاهش داشته است. رقم سپرده دولت نزد بانک مرکزی ۳۱ هزار و ۲۹۰ میلیارد تومان است. سپرده شرکت‌ها و مؤسسات دولتی نزد بانک مرکزی ۴ هزار و ۴۱۰ میلیارد تومان بوده که در یک سال منتهی به تیرماه ۱۴ درصد افزایش داشته اما در ۴ ماهه اول امسال ۷٫۵ درصد کاهش داشته است.

بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی ۱۰۷ هزار و ۸۷۰ میلیارد تومان درج شده است که این رقم در یک سال منتهی به تیرماه ۱۸٫۷ درصد و در ۴ ماهه اول سال جاری ۸٫۲ درصد رشد داشته است. نکته جالب رشد قابل توجه بدهی بانک‌ها در فاصله خرداد تا تیرماه ۹۶ است، به‌طوری‌که این بدهی فقط در یک ماه ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان افزایش داشته است و طبق شنیده‌ها میزان بدهی در مردادماه هم رشد قابل توجهی داشته؛ چراکه بانک‌ها خبرهایی مبنی بر برنامه بانک مرکزی برای تبدیل اضافه‌برداشت‌ها به خط اعتباری شنیده بودند.

انتهای پیام/

منبع:خبرگزاری فارس

برچسب‌ها: , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


اصفهان شرق
اصفهان شرق
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز
وعده صادق
وعده صادق