سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۰۷:۳۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۳
از اقدام رئیس جمهور تجلیل شود؛
 تاملی بر چادری شدن خانم لعیا جنیدی (معاون حقوقی رئیس جمهور)   

عناصر انقلابی باید بدانند که نمادهای دینی-ملی نباید دستخوش سیاسی بازی شود و نباید با چنین مواردی رئیس جمهور را به عدم صداقت و... متهم کنند. شاید انتظار آنها این است که رئیس جمهور تمام قد پای ضد ارزشها بایستد؟!

ندای اصفهان- روح الله عباسیان جزی

آقای دکتر حسن روحانی رییس جمهور کشورمان طی حکمی خانم لعیا جنیدی را به سمت معاونت حقوقی رییس جمهور منصوب کردند. فارغ از بحث کارآمدی و رزومه علمی و اجرایی ایشان نکته ای که ذهن خیلی ها را به خود مشغول کرد حجاب و نحوه پوشش خانم جنیدی بود. عکس های منتشر شده ایشان با پوشش مانتو بود. بنده و خیلی های دیگر از این موضوع ناراحت شدیم از این بابت که چرا رئیس جمهور یک خانم مانتویی را به این سمت گماشته است و این نوعی بدعت می باشد. این کار سبب رسمیت یافتن پوشش مانتو و کمرنگ شدن چادر در بین مسئولین رده بالا و بالتبع در جامعه می شود و چندین آفت دیگر که از آن می گذرم.

پس از چند روز از انتصاب تصویر خانم جنیدی با پوشش چادر منتشر شد. از ایشان یکی از رسانه ها سوال کرده بود: شما که چادری نبودید، چه شد که چادر را انتخاب کردید؟ ایشان در پاسخ گفتند که این را رئیس جمهور از من خواست و من هم پذیرفتم.

در رابطه با این موضوع مباحثی در فضای مجازی صورت گرفت و تا چند روز جزو اخبار پر حاشیه بود. این مطلب دارای نکاتی است که توجهتان را به آن جلب می کنم:

۱- حفظ چادر به عنوان پوشش رسمی مسئولین دارای اهمیت راهبردی در فرهنگ دینی جامعه است؛ بدین دلیل که چون نوع پوشش یک پرچم و نماد هویت است اگر پرچم تغییر یابد نشان دهنده تغییر هویت یک ملت می باشد و چادر به عنوان پرچم و نماد هویت دینی نظام جمهوری اسلامی است که باید از آن حفاظت کرد. ضمن اینکه مردم از مسئولین الگوگیری دارند؛ اگر نوع پوشش مسئولین تغییر کند و حجاب برتر کنار گذاشته شود عواقب خطرناکی را بر جامعه خواهد گذاشت.

۲- در رابطه با ترویج عفاف و حجاب نظر بزرگان این بوده است که حاکمیت باید از کارکنان خود، ترویج حجاب را شروع کند و کارکنان دولت موظف به حفظ حجاب اسلامی باشند. لذا ضرورت دارد اهتمام بیشتری توسط مسئولین نسبت به این امر صورت پذیرد.

طی سال های اخیر شاهد هستیم در بین خانم هایی که به پست های مدیریتی گماشته می شوند، عده ای از آنها آنگونه که شایسته است به حجاب اسلامی توجه ندارند. پس ضرورت دارد آئین نامه ای از طرف نهادهای مسئول مثل شورای عالی انقلاب فرهنگی تنظیم شود که لااقل برای پست های مدیریتی، کارمندان دولت و مسئولین مکلف به رعایت حجاب برتر (چادر) باشند و چادر به عنوان یک عرف برای پوشش بانوان مسئول شناخته شود، کما اینکه در بین آقایان کت و شلوار پوشش رسمی است.

۳- لازم است از این اقدام رئیس جمهور توسط مسئولین انقلابی و فعالین فرهنگی تجلیل شود و همین تجلیل سبب می شود که این کار الگوسازی شود و به تمسک از این اقدام رئیس جمهور از سایر مسئولین نیز چنین اقداماتی مطالبه شود.

۴- لازم است در آموزش و پرورش و آموزش عالی نیز تاکید شود که پوشش رسمی بانوان مسئول در نظام جمهوری اسلامی چادر است. از معلمین و استادان درخواست شود این موضوع را رعایت کنند. این نکته باید در کتب درسی دانش آموزان گنجانده شود، به دانش آموزان گفته شود که پوشش رسمی که نماد هویت ملی و مذهبی ماست چادر است. ضرورت دارد در مراسم های رسمی از دانش آموزان و دانشجویان دختر خواسته شود با این پوشش حضور پیدا کنند.

۵- عده ای از هر دو جناح به این اقدام رئیس جمهور حمله کردند. عده ای از رسانه های به اصطلاح اصولگرا رئیس جمهور را ریاکار خواندند و او را که در ایام نزدیک به انتخابات عکس یادگاری با چند زن بی حجاب انداخته بود و اینکه شعار آزادی می داد را با این اقدامش در تضاد می دانند و به مردم گوشزد می کنند رئیس جمهور در وعده هایش صادق نیست و… . این اقدام رسانه های اصولگرا را چیزی شبیه انتقام سیاسی با ذبح ارزش ها می توان توصیف کرد که ناشی از سطحی کاری و دوری از کار سیاسی عمیق می باشد.

در سمت مقابل نیز تعدادی از رسانه های اصلاح طلب این اقدام رئیس جمهور را تخطئه کردند که جای تعجب ندارد.

نکته مهم اینجاست که عناصر انقلابی باید بدانند که نمادهای دینی-ملی نبایست دستخوش سیاسی بازی شود و نباید چنین مواردی را بولد کنند و رئیس جمهور را به عدم صداقت و… متهم کنند. شاید انتظار آنها این است که رئیس جمهور تمام قد پای ضد ارزشها بایستد؟! نتیجه این نوع انتقادات آنها هل دادن رئیس جمهور، دولت و کشور به سمت ضد ارزشها و رادیکال شدن است که بسیار خطرناک است. البته مثالهای دیگری از این کار رسانه های به اصطلاح اصولگرا دیده می شود که بررسی آن نیاز به مقاله مجزا دارد.

در پایان لازم است این کار رئیس جمهور به عنوان حرکتی رو به جلو نگریسته شود و از این فرصت برای الگوسازی و مطالبه گری از مسئولین دیگر به ویژه مسئولین قوه مجریه که زیر مجموعه رئیس جمهورند برای انجام اقدامات مشابه استفاده شود.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

  1. سید گفت:

    نویسنده محترم با تمام احترام میخواهم عرض کنم :این رشته که یک نفر یک انسان(اشرف مخلوقات) را شما با پوششش محک بزنید.کجای دین و شریعت و فتاوی علما و زعمای شیعه چادر الا و لابد به عنوان پوشش و یگانه پوشش تعریف شده؟چرا فقط چادری حق برخورداری از سمت دارد این کجای قوانین ما نوشته شده یا عرف مسلم دینی نگاشته شده؟ بهرحال عزت زیاد برای تمام بانوان ایران اسلامی از خداوند پیروزی کسالت دارم
    0    0
نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز