چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اقتصادی
چاپ خبر
۲۰:۳۳ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۰
رئیس کمیسیون پیگیری و نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی مطرح کرد:
 اصفهان، بیشترین پرداخت کننده و آخرین دریافت کننده بودجه در کشور/ تیم اقتصادی دولت برخلاف وعده های انتخاباتی تغییر چندانی نداشته/ دشواری تامین مالی بانک ها و کاهش سرمایه در گردش بزرگترین مشکلات پیش رو تولید   

رئیس کمیسیون پیگیری و نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ اذعان کرد: استان اصفهان بعد از تهران بزرگترین مالیات دهنده کشور است در حالی که هنگام تخصیص بودجه این استان در آخرین ردیف ها قرار گرفته است.

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، حمیدرضا فولادگر نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی عصر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن ارائه گزارش ۳ ماهه کمیسیون استانی و شهرستانی با بیان اینکه مهم ترین خبر ۳ ماهه گذشته رای اعتماد دولت جدید از مجلس بوده ابراز کرد: رای اعتماد بالای مجلس به دولت اتمام حجتی برای شروع پرقدرت و همراهی مجلس با دولت بود.

وی با اشاره به مخالفت هایی به برنامه های دولت توسط مجلس افزود: این مخالفت در آئین نامه داخلی مجلس است و در قانون اساسی نیز به طور کلی ذکر شده و به معنای مخالفت با کل دولت نبوده و نیست.

دولت با وعده تغییرات جدی به اقتصاد به میدان آمد اما هیچ تغییر جدی در تیم اقتصادی ایجاد نکرد

فولادگر پیرامون دلایل مخالفت با برنامه های کلی اشاره کرد: دولت در انتخابات و پس از اعلام آرا به مردم نوید تحول اقتصادی بیشتر و تغییر در تیم اقتصادی دادند و ۵ ابرچالش اقتصادی با عناوین اشتغال نظام بانکی صندوق های بازنشستگی تناسب بودجه دولت با هزینه ها و محیط زیست و آب معرفی کردند و وعده تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی را دادند اما مسئله این بود که تحول عظیمی در تیم اقتصادی دولت اتفاق نیفتاده چنانکه فقط وزیر اقتصاد تغییر کرده و معاون همین وزیر به عنوان وزیر جدید معرفی شده است.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه مهار تورم نسبی و تثبیت نرخ ارز و فراهم شدن شرایط جذب سرمایه از موفقیت های دولت بوده عنوان کرد: همه آنچه با عنوان موفقیت های دولت یازدهم بوده متکی بر وزارت اقتصاد بوده که متاسفانه همین وزیر تغییر می کند و شریعتمداری به وزارت صنعت معرفی شدند ولی تغییر جدی در برنامه ایجاد نشده است.

دولت تلاشی برای تحقق وعده های انتخاباتی خود نداشته است

نماینده مردم اصفهان ذر مجلس شورای اسلامی در ادامه تاکید کرد: مردم به وعده هایی از دولت رای داده اند که دولت تلاشی برای تحقق آن در برنامه کلی نداشته است.

وی با اشاره به اینکه ما خواهان بدبینی و ناامیدی مردم نیستیم و خواهان پشتیبانی از ولت برای تحقق برنامه های او هستیم اظهار کرد: سوالی که امروز وجود دارد این است که تیم اقتصادی دولت چگونه هماهنگ می شود؟

عمده افزایش نرخ رشد اقتصادی حاصل از فروش نفت بوده/ باتوجه به نهایت بهره برداری از این ظرفیت رشد اقتصادی در سال های آتی کاهش چشمگیری خواهد داشت

فولادگر با بیان اینکه در ۴ سال دولت یازدهم رشد نقدینگی ۲ و نیم برابر شده و رشد اقتصادی ۸ درصد محقق نشده تصریح کرد: آنچه مسبب رشد اقتصادی اخیر بوده فروش نفت است و با توجه به اینکه این فروش بالاتر از این حد نخواهد رفت باید نگران افت رشد اقتصادی در سال های آتی بود.

وی با اشاره اینکه تورم مهار شده عنوان کرد: ما دوگانه تورم و رونق را نتوانستیم حل کنیم و این بدین معناست که تورم مهار شده اما رونقی ایجاد نشده است همچنین که در بخش اصلاح ساختار و ثبات نظام بانکی نرخ سود را از ۲۲ به ۱۵ درصد رسانده است کمااینکه متاسفانه بسیاری از بانک ها همین نرخ را هم رعایت نمی کردند و از طرفی دولت نتوانسته این نرخ را از ۱۵ درصد کمتر کند و از طرفی سود تسهیلات ۱۸ درصد  و باقی ماندن اصل پول باعث روی آوردن به اقتصاد ساکن و عدم استقبال از تولید و پویایی در اقتصاد شده است.

این نماینده مجلس با بیان اینکه در مسئله واردات و صادرات برای حمایت از تولید داخل باید واردات کنترل شود ابراز کرد: حمایت از تولید داخل مستلزم تعرفه گذاری های سنگین در بحث واردات است تا هزینه واردات بیشتر از مصرف کالای داخلی باشد.

اقتصاد مقاومتی محور برنامه های دولت نیست

وی با اشاره به اینکه دولت به اقتصاد مقاومتی اشاره می کند ستاد هم تشکیل می دهد و برای هر استان یک وزیر مسئولیت را برعهده می گیرد عنوان کرد: محور این برنامه اقتصادی و تیم اجرایی تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی نیست چراکه دولت حل مشکلات اقتصادی کشور را به برقراری ارتباط با آمریکا گره زده است و این امر مخالف تحقق اقتصاد مقاومتی و دیدن واقعیت ها است چراکه حقیقت این است که آمریکا با اصل جمهوری اسلامی خصومت دارد و به هیچ عنوان راضی به پیشرفت این نظام نیست کما اینکه در مسئله برجام تمام تعهدات خود را انجام دادیم ولی آمریکا همچنان تحریم ها را تشدید می کند.

دولت با منتقدین نرم تر برخورد کند/ منتقدین ساختار شکنی نکنند

رئیس کمیسیون پیگیری و نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی با بیان اینکه ادبیات دولت با منتقدین باید نرمتر باشد و برخی حقایق از قبیل عدم تحقق رابطه نافع با آمریکا را بپذیرد تاکید کرد: منتقدین نباید ساختار شکنی کنند و با انتقاد سازنده دولت را در پیشبرد اهداف ملی کمک کنند.

وی با اشاره به ضرورت رسیدگی به ابرچالش های پیش رو اذعان کرد: حمایت از تولید داخل، بهبود فضای کسب و کار و اشتغال و محیط زیست اساسی ترین کارهای سال جاری است که توسط کمیسیون دنبال می‌شود .

اصل ۴۴ فقط به معنای واگذاری و خصوصی سازی نیست/ صداوسیما اصل ۴۴ را اشتباه فهمیده

رئیس کمیسیون پیگیری و نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ با بیان اینکه سیاست اصل ۴۴ فقط حصوصی سازی نیست و خصوصی سازی هم فقط واگذاری نیست ابراز کرد: متاسفانه در صداوسیما این مبحث را همواره با واگذاری معرفی می کنند و این مسئله اشتباه است چراکه اصل ۴۴ به معنای واگذاری نبوده کمااینکه انتقادهای جدی به واگذاری های گذشته وارد است.

وی با اشاره به این موضوع که دولت در اصل ۴۴ در ۳ حوزه بهداست و درمان آموزش و تحقیقات و فرهنگ دولت هیچ لایحه ای ارائه نداده عنوان کرد این امر مسبب اختلافات بسیاری در واگذاری ها و خصوصی سازی ها بوده است.

عدم وجود مقررات در حوزه اقتصادی چالشی بزرگ بر سر رقابت و انحصارطلبی

فولادگر با بیان اینکه ۴۰ ماده از ۹۲ ماده اصل ۴۴ مربوط به حوزه انحصار و رقابت است مطرح کرد: این امر امروز خلأ جدی است و دعواهای زیادی را بین سازمان ها و وزارت خانه ها ایجاد می کند کمااینکه مبنای نامه ۴ وزیر در دولت یازدهم نیز همین امر بوده است.

وی در ادامه تصریح کرد: تنها جایی که مقررات تنظیم شده سازمان مقررات رادیویی در وزارت ارتباطات است.

دشواری تامین مالی بانک ها و کاهش سرمایه در گردش بزرگترین مشکلات پیش روی تولید/ بدون حمایت دولت و اصلاح قانون مالیاتی توان رقابت با کالای خارجی را نداریم

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی درخصوص ابرچالش های پیش روی تولید کشور خاطرنشان کرد: سرمایه گردش و دشواری تامین مالی از بانک ها، عدم ثبات قیمت ها و بروکراسی های اداری بزرگترین مشکل تولید داخلی در ۴ ساله اخیر بوده است.

وی افزود: تولیدکننده ما قدرت رقابت با محصول خارجی را ندارد که بخشی از مشکل با قوانین حمایتی و بخشی با تسهیلات بانکی و … مربوط می‌شود.

مالیات باید ار مصرف کننده اخذ شود در حالیکه تولید کنندگان آن را می پردازند/ اخذ مالیات از تولید کننده مسبب رکود در بازار تولید

فولادگر با اشاره به اینکه در بودجه امسال پیشنهاد شد با یک اصلاح در قانون ارزش افزوده این ارزش از آخر زنجیره (مصرف کننده) اخذ شود ابراز کرد: وزیر مجلس چندین شبانه روز در مجلس ماند تا با اصلاح این قانون مبارزه کند چون معتقد بود این تصمیم یک سوم درآمد دولت را کم می کند و نباید از آخر زنجیره اخذ شود و این امر تولید را با چالش بزرگی مواجه می کند.

وی با بیان اینکه باید مشخص شود هر بخش از دولت چه سهمی از اشتغال را بر عهده می گیرد تشریح کرد: هرسال باید ۰٫۸ درصد اشتغال ایجاد کند که این امر تاکنون محقق نشده و دولت برای تحقق آن باید تلاش جدی را دنبال کند.

بی عدالتی مالیاتی در استان اصفهان/ اصفهان دومین شهر درآمدزا و آخرین استان از نظر تخصیص بودجه

رئیس کمیسیون پیگیری و نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی با اشاره به وجود بی عدالتی بودجه ای در استان اصفهان ابراز کرد: استان اصفهان بعد از تهران دومین استان درآمد زا و آخرین استانی است که نسبت سرانه در سطح آخر ردیف بودجه ی قرار گرفته است.

وی در ادامه مطرح کرد: چرا ۳۸ سال است به یک سری استان به اصطلاح محروم کمک می کنیم که از محرومیت خارج نشده اند؟

به امید اعتبارات دولتی نشستن خطاست/ استان های دیگر از اصفهان پیشی گرفتند

نماینده مرم اصفهان در مجلس شورای اسلامی درپایان با بیان اینکه نشستن به امید اعتبارات دولتی امری خطا است اظهار کرد: استان هایی که تحولات اقتصادی ایجاد کردند این نکته را متوجه شدند و با جذب سرمایه در بخش خصوصی توانستند به موفقیت دست یابند و ما باید مراقب باشیم که استان ما دچار سرمایه گریزی نشود و متاسفانه شاهد این امر خطیر بوده ایم.

فولادگر در پاسخ به سوال خبرگاران مبنی بر انتخاب استاندار خاطرنشان کرد: اصفهان به اندازه کافی سیاسی هست و نیاز به استاندار سیاسی ندارد براین اساس امیدواریم دولت شخصی را انتخاب کند که حداقل در کنار سابقه سیاسی سوابق درخشانی در مباحث مدیریتی اشتغال و … داشته باشد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز