پنجشنبه ۰۳ مهر ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۰۷:۳۳ - ۱۳۹۶/۰۶/۳۰

گفتگو با خانم نصر فرمانده گروه جهادی شهید مدافع حرم جواد محمدی

با کمبود امکانات دست و پنجه نرم می کنیم/ آموزش های هنری و خانوادگی در محله جلوان

اگر مسئولین برای ما کاری انجام ندادند حداقل به این مناطق محروم حاشیه شهر برسند؛ در مدرسه حاج قاسمی حتی یک پنکه یا کولر هم برای خنک کردن کارآموزها نداریم و امکانات خوب و در شأن یک دانش آموز نیست

ندای اصفهان- سید امیر هاشمی نژاد

این روزها در محله «جلوان» گروه های جهادی شهدا از مسئولین پیشی گرفته اند و بیشتر از مسئولین به مناطق محروم آمده اند. شهید مدافع حرم جواد محمدی مدت کوتاهی است به درجه شهادت رسیده است ولی به لطف بانوان بسیجی حوزه 4 خواهران نامش در مناطق محروم می درخشد.

گروه جهادی شهید مدافع حرم جواد محمدی درحالی به یاری مردم مناطق محروم آمده اند که آن طرف مسئولین هنوز در خماری مراسم تودیع و معارفه ها هستند یا بر سر صندلی هایی که مدیون خون شهدا هستند می جنگند و رسیدگی به مردم مناطق محروم در اولویت آخرشان است.

در ادامه با «خانم نصر» فرمانده گروه جهادی شهید مدافع حرم جواد محمدی از حوزه بسیج 4 خواهران «بانو مجتهد امین» گفتگو می کنیم تا با فعالیت هایشان بیشتر آشنا شویم.

***

ندای اصفهان: توضیحی در مورد فعالیت گروه جهادیتان بدهید.

خانم نصر: گروه جهادی شهید مدافع حرم جواد محمدی بیشتر در زمینه کاردستی و کار در منزل مثل آموزش چرم دوزی، نمدبافی، میناکاری، تزئینات منزل، ژله تزریقی، خیاطی، آموزش احکام به بانوان، همچنین کلاسهای تقویتی تحصیلی و مشاوره حقوقی زنان و آموزش فرزندپروری، کامپیوتر و حتی پرده خوانی با شهدا و روایتگری و کلاسهای سرود فعالیت دارد.

ندای اصفهان: چرا اسم این گروه جهادی را به نام شهید مدافع حرم جواد محمدی گذاشتید؟

– ما در هر منطقه ای که فعالیتمان را شروع می کنیم اسم گروه جهادیمان را تغییر می دهیم و دفعه قبل اسم گروه جهادی ما شهید مجیری بود و به این نتیجه رسیدیم که از این پس نام گروه را به نام شهدای مدافع حرم بگذاریم.

شهید مدافع حرم جواد محمدی مدافع حجاب و حریم حضرت زینب سلام الله علیها بودند ما هم به نیابت ایشان و اینکه ان شاءالله ثواب این کار اول برای سلامتی آقا امام زمان (عج) و بعد ثوابش به روح شهید جواد محمدی هدیه شود نام ایشان را انتخاب کردیم و ان شاءالله خوشحالی برای خانواده این شهید ایجاد بشود.

ندای اصفهان: اعضای این گروه جهادی در چه رده سنی هستند؟

– اعضا از پایگاه های بسیج خواهران حوزه 4 (مسجد بلال، شهید نامجو، پایگاه فلق) از سنین 11 تا 35 سال تشکیل شده است.

ندای اصفهان: آن شخصی که در گروهتان یازده ساله است چه کمکی می تواند بکند؟
– اتفاقا این رده های سنی برایشان انگیزه و تجربه و علاقه ایجاد می شود که در آینده بتوانند کارهای جهادی بیشتری انجام بدهند و حتی ما مربی 11 ساله هم در کارگروهمان داریم.

ندای اصفهان: بیشتر گروه های جهادی که وجود دارند اکثرا در زمینه سازندگی، پزشکی و دندانپزشکی فعالیت دارند ولی این گروه جهادی بیشتر در زمینه کارهای دستی و منزل فعالیت دارد؛ می شود بگویید چرا و هدفتان از این کار چیست؟

– خب ما هم در بعضی از مناطق در زمینه های پزشکی و سازندگی فعالیت داشتیم ولی هدف ما این است که آموزش های کار در منزل را رایگان در اختیار بانوان بگذاریم تا انگیزه ای در بانوان ایجاد شود که بتوانند خودشان با تغییر در وسایل بازیافتی، استفاده لازم را ببرند و حتی کارآموزهای ما مرتب سوال می کنند که آیا من هم می توانم از این کارهای دستی انجام دهم؟!

ما هم امید در دل خانم ها ایجاد کردیم و هم یاد دادیم برای وسایل تزئینی هزینه ای نکنند و چون بانوان علاقه زیادی به کارهای دستی و تزئینی و هنری دارند ان شاءالله بتوانیم انگیزه ای برای بانوان ایجاد کنیم که حتی از این راه کسب درآمد هم بکنند.

ندای اصفهان: تابحال شده کارآموزان از آموزش های شما کسب درآمد داشته باشند یا سود کافی از آموزش های شما ببرند؟

– بله ما پس از کلاس هایی که می گذاریم پیگیری هم می کنیم؛ چندین نفر هم بودند که از همین کلاسها تشویق شدند و علاقه پیدا کردند و الآن برای دیگران کلاس های آموزشی می گذارند و کسب درآمد هم داشته اند. حتی در کلاسهای آموزش زبان و ریاضی و… کارآموز اتباع دیگر کشورها را هم داشتیم که می توانند اسم خودشان را به انگلیسی بنویسند و حتی مکالمه انگیسی می کنند؛ البته بستگی به کارآموز و مربی هایمان هم دارد.

ندای اصفهان: مربیان گروه جهادیتان در چه سطحی هستند؛ مثلا در مشاوره خانواده و حقوقی گروهتان مدرک تحصیلی خاصی دارند؟

– تمام مربیان دارای مدرک دیپلم هنری هستند و مربی زبانمان مدرک کارشناسی زبان دارد و مشاور حقوقی مان کارشناس ارشد و وکیل دادگستری هستند و بقیه مربیان آموزش ریاضی و عربی و کاردستی و… دارای مدرک مرتبط هستند و دوره های آموزش حرفه ای را طی کرده اند.

ندای اصفهان: سوال مهمی در ذهن من ایجاد شد که باتوجه به آموزش سنگهای اتریشی و تزئینات که انجام می دهید و باتوجه به اینکه اسم گروه جهادیتان شهید مدافع حرم جواد محمدی است و این شهید تاکید زیادی در مورد حجاب داشتند چرا آموزش سنگهای وارداتی غربی که بیشتر در لباسهای مجلسی به کار می رود را آموزش می دهید و چرا به جای این کار روی حجاب مانور نمی دهید؟

– ما در زمینه حجاب فعالیت بسیار خوبی داشتیم که حتی سال گذشته در همین منطقه جلوان خانمی بود که به خاطر کلاسهای حجاب ما تحت تاثیر قرار گرفت و چادری شد و از ایشان از طرف سپاه تقدیر و قدردانی به عمل آمد و باز هم امسال در کلاسهای ما شرکت کردند.

پوسترهای تبلیغ حجاب را هم اگر دقت کنید در غرفه های ما هست و به کارآموزان مان برای حجاب جوایز هم اهدا می کنیم.

ندای اصفهان: چرا این محله (جلوان) را برای کار جهادیتان انتخاب کردید؟

– ما پارسال به این محله آمده بودیم و استقبال زیادی شد و با این محله بیشتر آشنا بودیم پس به اینجا آمدیم و مهم تر اینکه این مناطق محروم بیشتر به گروه جهادی نیاز دارند و مشکلات فرهنگی بیشتری نسبت به بقیه مناطق دارند. آمدیم تا بتوانیم کمکی به مردم و ساکنین این محله بکنیم.

ندای اصفهان: از مسئولین و خیرین چه انتظاری دارید؟

– دوست داریم با گروهمان همکاری کنند تا بتوانیم این طرح را ادامه بدهیم و در طول سال بتوانیم به مناطق بیشتری برویم چون خانمها خیلی استقبال می کنند و هیچ ارگان یا مسئولی جز سپاه و بسیج به ما کمک نکرده و ما به سختی می توانیم مربیان و بچه های گروه را به خاطر هزینه ایاب و ذهاب و رفت و آمد، به مناطق ببریم.

حتی مثلا برای آموزش زبان یا… یک کتاب بیشتر نداریم که به کارآموزها بدهیم تا بتوانند بهتر آموزش ببینند و حتی ما کارها و کالاهای ایرانی که می سازیم را به فروش می گذاریم و از سودش در این کار خرج می کنیم ولی باز گوشه ای از کارمان را هم نمی گیرد. حتی بچه ها و مربیان گروه هم وسایل آموزشی را با هزینه خودشان می خرند…

ندای اصفهان: با وجود این مشکلات، انگیزه و هدفتان از این کار چیست؟

– هدفمان این است که به این مناطق محروم کمک بیشتری بشود چون این مناطق امکانات و کلاسهای آموزشی کمتری دارند. این گروه جهادی حق این محله است و بیشتر به کلاسهای آموزشی و مشاوره و فرهنگی نیازمند هستند؛ باید بتوانیم کمکی به مردم مستضعف کرده باشیم چون بابت این کلاسهای مفید در مناطق استان هزینه می گیرند اما ما این کلاسها را به رایگان در اختیار این منطقه گذاشته ایم.

ندای اصفهان: چه توقعی از جامعه خبری تحلیلی ندای اصفهان دارید؟
– توقعی نداریم فقط اینکه بیشتر با گروه های جهادی مصاحبه کنند تا حرفشان و کارکردشان را به گوش دیگران و مسئولین برسانند تا کمی به یاری گروه های جهادی بیایند و ببینند با چه مشکلاتی دست و پنجه نرم می کنند. شاید کار شما برای حتی یک نفر جالب باشد و باعث ایجاد انگیزه بشود.

در ضمن اگر مسئولین برای ما کاری یا کمکی انجام ندادند حداقل به این مناطق محروم حاشیه شهر برسند؛ جالب است بدانید در این مدرسه حاج قاسمی حتی یک گاز یا پنکه یا کولر هم برای خنک کردن کارآموزها نداریم و هیچ امکانات خوب و در شأن یک دانش آموز نیست.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


نمایشگاه مجازی/ نوشت افزار جذاب ایرانی اسلامی/ کلیک کنید
نمایشگاه مجازی/ نوشت افزار جذاب ایرانی اسلامی/ کلیک کنید
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715