چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۰۶:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۳
خواسته عامیانه از کارگزاران منتخب عام؛
 راز ماندگاری نظام های سیاسی عبور از قبیله گرایی و پارتی بازی است   

راز ماندگاری نظام های سیاسی عبور از قبیله گرایی و پارتی بازی و نشاندن متخصصان و کارشناسان بر جایگاه های عمومی دولت است. سالی نزدیک هشتاد هزار بازنشستگی داریم که اگر چهل هزار نیرو هم جایگزین شود باید همه از طریق فراخوان و آزمون باشد

ندای اصفهان- حمیدرضا صمدانی (دبیر جمعیت جوانان ولایی استان اصفهان)

مطالبه ای از همه کارگزاران حکومت در همه بخش های دولت دارم؛ گزاره ها باید شفاف و هر کلمه دارای معنی باشد. فارغ از جریان های چپ و راست ترکیب شده که اغلب حتی اصول بدیهی سیاست ورزی و سیاست گذاری را نمی‏ دانند، مطالبه ای را مطرح می‏ کنم که جزء بدیهیات علم سیاست است.
دولت به معنای اقتدار عام، مطلقه، مشروع و قانونی که بر جمعیت در سرزمین از سوی حکومت با تعادل میان مکانیزم های بروکراتیک و دموکراتیک اعمال می‏ گردد، منظور است؛ بنابراین حکومت تبلور سیاسی دولت است. هر نهادی که از بودجه عمومی، بیت المال و منابع عمومی کشور استفاده می‏ کند باید مشروط، پاسخگو، شفاف و در قالب قانون اساسی کشور باشد.

یکی از شاخص های دولت مشروط و قانونی توجه به صلاحیت، شایستگی ها و امکان استخدام بر اساس امور اکتسابی است. امر غیر قانونی در دولت غیرمشروط به معنای اسخدام از طریق پارتی بازی، باند بازی، قبیله و طایفه گرایی و حاکم کردن امور انتسابی است.
تا کنون هر چه اتفاق افتاده است قابل پیگیری در ساختار فعلی نیست اما از این به بعد هر استخدامی در نهادهای دولتی (همه نهادهای حکومتی و عمومی) باید بر اساس آزمون استخدامی باشد. بدیهی است که هیچ استخدامی نباید بر اساس قوم و خویش، طایفه، قبیله و روابط باشد بلکه بر اساس اصول قانون اساسی استخدام ها باید در شرایط برابر، برای همه شهروندان، امکان رقابت فراهم کند تا شایسته ترین و کارآمدترین ها جذب گردد.

همه نهادهایی که از بودجه عمومی کشور، بیت المال و منابع ملی استفاده می‏ کنند (یعنی خصوصی نیستند) مثل همه وزارت خانه ها، شرکت های عمومی (دو هزار و پانصد شرکت عمومی)، نهادهای اطلاعاتی، امنیتی، نظامی، اوقاف، قوه قضائیه، قوه مقننه، صدا و سیما و… باید در امر استخدام ابتدا آگهی عمومی بدهند، آزمون تخصصی برگزار کنند و بعد جذب نیرو کنند.


راز ماندگاری نظام های سیاسی عبور از قبیله گرایی و پارتی بازی و نشاندن متخصصان و کارشناسان بر جایگاه های عمومی دولت است. سالی نزدیک هشتاد هزار بازنشستگی داریم که اگر چهل هزار نیرو هم جایگزین شود باید همه از طریق فراخوان و آزمون باشد. اگر این رویه شفاف و منطق بدیهی قانونی رعایت گردد هیچ کس دنبال پارتی، تملق و باندبازی نمی‏ رود و فساد ساختاری کشور را فرا نمی‏ گیرد.

اگر همه نهادها (تاکید می‏ کنم همه نهادهای حکومت و ساختارهای دولتی) از مکانیسم های شفاف استخدام نیرو استفاده کنند هیچ یک از فارغ التحصیلان علوم انسانی دانشگاه های دولتی بیکار نخواهند ماند و حتی کمبود نیروی متخصص خواهیم داشت. بنابراین طبیعی، قانونی، بدیهی و عقلی است که برای این منظور باید از این پس شاهد افزایش آزمون های استخدامی در همه نهادها باشیم و اگر جز این باشد ژن خوب، قبیله مناسب، طایفه اریستوکرات، طبقه اشراف و ساختار الیگارشیک کشور را به باتلاق فساد خواهد کشاند. در یک جا باید با یکدیگر توافق کنیم و نفع ایران را بر نفع شخصی خود برتری بخشیم.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز