ندای اصفهان

 سخت ترین آزمون شورای شهر اصفهان

کدخبر: 78202
۱۰ شهریور ۱۳۹۶ در ساعت ۳:۲۲ ب.ظ

ندای اصفهان- یادداشت تحریریه /

اعضا شورای شهر اصفهان در انتخابات اخیر رقبای نام آور خود را کنار زدند و به عنوان منتخب مردم این شهر بر صندلی شورا تکیه دادند. تا کلید دار واقعی شهری باشند که سالهاست در کشور به عنوان یک شهر نمونه برای مردم شهرهای دیگه شناخته می‌شود. اما آنها در همان ابتدای کار آزمون بسیار سختی را در پیش دارند آزمونی که بدون تردید در آن جای اشتباه نیست. انتخاب شهردار برای اصفهان حقیقتا کار سختی است و مهمترین کار شورای شهر، چه آنکه بعد از انتخاب شهردار است که اعضا شورای می‌توانند به مابقی کارهای خود رسیدگی و در آنها مهارت یابند. تقریبا بجز دو عضو شورا بقیه چهره‌ها جدید هستند(+)  در این میان چهره‌های شناخته شده و مطرحی همچون دکتر کوروش خسروی نیز در شورای شهر حضور دارند. کوروش خسروی مردی است که در بین اهل علم و عمل به عنوان یک چهره دلسوز و توانمند شناخته میشود.(+) (+) (+) (+) ولی با اینحال بیشتر اعضا بجز این چند نفر چهره‌های جدید و ناشناخته‌ای هستند که همه در یک آزمون مشترک یعنی انتخاب شهردار بزودی توان عملی و علمی خود را برای شهر به نمایش خواهند گذاشت.

 

چرا انتخاب شهردار سخت است

دلایل مختلفی برای این سوال می‌توان یافت. اول آنکه همانطور که گفته شد مهمترین کار شورا انتخاب و بعد نظارت بر شهردار و سیستمی است که شهردار در شهر خواهد چید. اما دلیل مهم بعدی عملکرد بسیار خوب شهرداران قبلی است که نه‌تنها مورد رضایت مردم شهر بوده است بلکه در کشور به عنوان یک شاخص شناخته شده است. سقایان‌نژاد و جمالی‌نژاد هر دو توانستند رضایت نسبی مردم را در شهر تامین کنند. و کارنامه‌های بسیار خوبی نیز از خود بجای بگذارند هرچند به این دو نقدهایی نیز وارد است و اصلا برای همین نقدها بود که سقایان نژاد توسط شورای شهر قبلی در یک اقدام درست کنار گذاشته شد. اما آنچه از این دو شهردار بجای مانده است بیشتر از هرچیز نام نیک است و سیستمی که نسبت به قبل از آن رضایت مردم را توانسته به طور قابل ملاحظه‌ای جلب کند.

اصفهان و پدیده صاردات شهردار

این یک پدیده جدید و بسیار جالب بود بود. به محض آنکه شورای شهر اصفهان سقایان نژاد را در ۹ خرداد ۱۳۹۴ از مسولیت شهرداری اصفهان برکنار کرد. (+)در همان زمان شورای شهر قم دست به کار شد و در کمترین زمان ممکن و آن هم در زمانی که تعطیلات رسمی کشور جریان داشت وی را به اکثریت آرا یعنی ۱۹ رای به شهرداری قم برگزید. (+)  این اتفاق تنها ۴ روز بعد از برکناری سقایان نژاد رقم خورد تا تعجب اصفهانی‌ها و کل کشور نیز برانگیخته شود. البته نظم و سیستم شهرداری اصفهان همیشه از سوی مردم شهرهای مختلف به اشکال گوناگون ستوده می‌شد. ولی اکثریت این نقل‌ها بیشتر از جنوب کشور بود تا شهر مهمی مانند قم که به مرکزیت نیز اتصال دارد. در هر صورت نکته قابل توجه آن است که  این تنها نمونه از این دست نبود و سقاییان نژاد یک استثنا محسوب نمی شود. فردی که بعد از او به این صندلی تکیه زده هم چنین موضوعی را تجربه کرد.

جمالی‌نژاد نیز که به نسبت سقاییان‌نژاد مدت زمان بسیار کمتری را بر صندلی شهرداری تکیه زده بود چنین اتفاق مشابهی را تجربه کرد. در زمان بسیار کمی بعد از استعفای او (+) که متوجه شده بود شورای شهر جدید با نگاه سیاسی جدید موافق به تداوم حضورش بر صندلی شهرداری نیست مورد توجه یزدیها قرار گرفت و شورای شهر یزد اعلام نمود که وی را برای تصدی شهر خود برگزیده‌اند. (+)

این دو اتفاق کم نظیر آن هم برای دو شهرداری که خارج از زد و بندهای سیاسی تهران و پایتخت نشیننان فعالیت دارند جالب توجه بود. در واقع باید به این نکته اشاره نمود که این نوع برخورد با دو شهردار قبلی اصفهان از سوی شهرهای مطرح دیگر کشور ناشی از عملکرد آنها بوده است تا حمایتهای جناحی و سیاسی و این خود شایسته تقدیر است.

حال باید دید با چنین وضعیتی و چنین کارنامه ای شورای شهر جدید اصفهان که بسیار جوان و با نشاط نیز هست و به گفته برخی از اعضا خود تلاش دارد تا بجای نگاه های جناحی و سیاسی نگاه سازندگی به شهر و نیروهای شهرداری داشته باشد چه کسی را جایگزین شهردار خوش نام و جوان اصفهان خواهد کرد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , ,