سه شنبه ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۲۳:۱۱ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۹
استواری دشمن در باطل خویش!
 دستورالعمل های سردبیری بی بی سی (متن کامل +دانلود)   

این متن یکی از مهمترین اسناد منتشر شده از طرف بی بی سی است که نشان می دهد استعمار پیر قدرت نرم را به خوبی می شناسد. این سند در یک مقدمه و ۱۹ فصل به جزئیات نحوه تولید برنامه و به نوعی مرامنامه فعالیت ها می پردازد. متن ترجمه شده به فارسی ۶۰۰۰۰ کلمه است که در ۳ قسمت در پایگاه خبری تحلیلی ندای اصفهان منتشر شده است…

ندای اصفهان، سرویس سیاسی: در دو قسمت قبل (اینجا) و (اینجا) با دستورالعمل های اجرایی بنگاه سخن پراکنی بی بی سی (British Broadcasting Corporation) آشنا شدیم و ۱۴ بخش از آن را خواندیم. حال به سراغ فصل های پایانی می رویم.

دریافت متن کامل دستورالعمل های BBC: دانلود

فارغ از اینکه بخواهیم به نقد و نظر این متن بپردازیم، شاید بی راه نباشد اگر بی بی سی را یکی از حرفه ای ترین رسانه های دنیا در نوع خود بنامیم و این نیز یکی از ابزارهای استعماری روباه پیر است که «قدرت نرم» را به خوبی می شناسد. هرچند صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران نیز در نوع خود تلاش های شایسته ای داشته اما باید پرسید دستورالعمل های سردبیری رسانه ملی ما کجاست، و اینکه با وجود فقه برتر جعفری که در نزد ما است چرا تاکنون نتوانسته ایم باب «فقه رسانه» را تدوین کنیم؟

بی درنگ به یاد سخنان مولی الموحدین حضرت علی علیه السلام می افتیم که در خطبه ۲۷ نهج البلاغه می فرمایند: «شگفتا به خدا که هماهنگی این مردم در باطل خویش و پراکندگی شما در حقّ خود، دل را می‏ میراند، و اندوه را تازه می‏ گرداند».

یکی از مواردی که در متن زیر به کرار و با ادبیات گوناگون به چشم می خورد بحث احترام به حقوق مخاطب، حریم شخصی افراد و بحث بی طرفی بی بی سی است. جدای از اینکه این ادعاها چقدر درست باشد اما ویترین زیبایی است که BBC با آن ژست می گیرد و مخاطب را تحمیق می کند (برای مشتی از خروار که خلاف ادعای بیطرفی را ثابت کند (اینجا) و (اینجا) و (اینجا) را ببینید.) همچنین برخلاف ظاهر جذاب این متن، یک سرنخ کافی است که اتقان آن را زیر سوال ببرد: همانطور که در این متن خواهید خواند هر فصل با ارجاعات مختلف تبصره خورده و قابل تأویل است. در هر فصل قوانینی آورده شده اما بلافاصله گفته شده که موارد خارج از این چارچوب به سردبیر مافوق ارجاع داده شود و این همان حفره ای است که به قول معروف شتر نیز از آن به راحتی عبور می کند و در علم اصول می گویند: «تخصیص اکثر قبیح است»!

بی بی سی

بخش پانزدهم- تداخل زمینه ها

مقدمه

“تداخل سلیقه”به مواردی گفته می شود که فعالیت های خارج از مجموعه بی بی سی که توسط افراد مستقل از این رسانه صورت می گیرد با اعتبار، استقلال و استانداردهای بی بی سی مغایرت داشته باشد و چه بسا این موارد را تحت تاثیر قرار دهد. در همین راستا مخاطبین ما باید نسبت به محتوا و تصمیم های این رسانه در پخش برنامه ها اعتماد کافی داشته باشند و نسبت به عدم تاثیرپذیری این رسانه از دیدگاه های تجاری، سیاسی و یا شخصی خارج از مجموعه مطمئن باشند.

در ساخت برنامه های بی بی سی و در حوزه های مختلف برنامه سازی باید نسبت به اقشار آسیب پذیر کاملا آگاه بود این مسئله در حیطه وظایف بخش ها و تیم های برنامه سازی است.

در ارتباط با حیطه دیدگاه های خارج از مجموعه مقرارتی وجود دارد که باید توسط سازندگان و شرکت کنندگان در برنامه ها رعایت شود. تولید کنندگان مستقل هم نباید برنامه هایی تولید کنند که موجب افت کیفیت و یا حتی بی اعتبار شدن این رسانه شود.

کلیه کارمندان بی بی سی باید جهت وارد کردن سلایق شخصی خود (بخصوص مواردی را که ممکن است رسانه بی بی سی را تحت تاثیر قرار دهد) اطلاع دهند. در همین ارتباط گزارشگران مستقل، خبرنگاران، مجریان، محققین و تولیدکنندگانی که مستقلا برای بی بی سی کار می کنند باید سلایق و علایق خود را اعلام کنند.

این بخش از دستورالعمل بی بی سی شامل راهنمای “تداخل سلایق” کارمندان و افرادی است که برای بی بی سی در هر مرتبه ای کار می کنند.

البته در این راهنما برای گزارشگران مالی و افرادی که مشاوره های مالی در برنامه های این رسانه می دهند قوانین و مقررات خاص دیگری اضافه شده که به آنها اشاره خواهد شد و تفصیلا در راهنمای گزارشات مالی بی بی سی به آن پرداخته شده است.

اصول

فعالیت های خارج از بی بی سی افراد نباید اعتبار و بی طرفی این رسانه را نسبت به ارائه مطالبش خدشه دار کند.

در این ارتباط نباید هیچگونه پیشنهادات تجاری، مالی و یا موارد دیگری که استقلال عمل دربرنامه های این رسانه را تحت تاثیر قرار می دهد را پذیرفت. در مواردی که پیشنهادات فوق در ساخت برنامه های بی بی سی دخیل شد هیچگونه ارتباطی بین تولیدات تجاری و یا سازمان تولید کننده آن محصولات نباید هویدا باشد.

بی بی سی باید نسبت به استقلال افراد شرکت کننده در برنامه های تولیدیش مطمئن باشد و این افراد نباید هیچگونه تعهدی نسبت به سازمان های بیرونی داشته باشند.

شرکت و حضور افراد مشهور در ساخت برنامه های بی بی سی و تولیدات این رسانه نباید موجب پایین آمدن اعتبار این رسانه و یا تاثیر منفی روی تصمیمات مدیران برنامه ریز بی بی سی شوند. به همین منظور گروه هایی مسئول ارزیابی و کنترل کار سردبیران و محتوای برنامه ها در بی بی سی هستند.

ارجاعات الزامی

ارجاعات به رئیس بخش استانداردها و سردبیری

هر گونه پیشنهادی در ارتباط با ساخت برنامه ای مستند در ارتباط با شخص مشهور و یا سازمان این فرد که خودش یا آژانس او خواهان ساخت این برنامه است باید به رئیس بخش مرتبط که او نیز به مدیر بخش استانداردها و سردبیری ارجاع می دهد ارجاع داده شود.

ارجاع به سردبیری

در بعضی از برنامه های خاص همچون موسیقی، افراد مشهور در برنامه ممکن است زمینه های کاری و تجاری دیگری در تخصصشان باشد. در این مواقع باید بخش مربوطه نسبت به عدم تداخل زمینه کاری این افراد با کارشان در بی بی سی اطمینان حاصل کند که جهت بررسی باید به سردبیری ارجاع داده شود.

هر گونه پیشنهادی در ارتباط با موارد استثنایی مربوط به مجریان و گزارشگران خبری، باید به سردبیری ارجاع داده شود.

مشاور سیاسی این رسانه در مواقعی که کارمندان بی بی سی خواهان شرکت در بحث های سیاسی هستند باید مورد مشورت قرار گیرند.

در مواقعی که کارمندان بی بی سی خواهان شرکت در انتخابات محلی و یا ملی هستند باید به رئیس بخش مشاور سیاسی ارجاع داده شود.

دیگر ارجاعات

در صورتیکه مجریان خبری و یا گزارشگران اخبار مقاله ای را در ارتباط با مسایل جاری، سیاست، اقتصادی، مالی، موضوعات سیاسی اجتماعی، مسائل صنعتی بحث برانگیز، مشکلات رسانه ای و یا مسائل مرتبط با ادیان را نوشتند باید به کارشناس بخش مربوطه ارجاع داده شود.

سازندگان برنامه ها، کارمندان بی بی سی و گزارشگران اخبار باید هرگونه مطلبی را که در ارتباط با مسائل بحث برانگیز صنعتی، سیاسی، اقتصادی، موارد مربوط به پخش برنامه های بی بی سی جهت چاپ آماده می کنند باید دفتر چاپ را مطلع کنند. مجریانی که در مواقعی خاص برنامه های بی بی سی را ارائه می کنند باید نامه مربوط به موضوع مورد نظر را به دفتر چاپ ارائه کنند.

هر گونه پیشنهاد و یا توافقی در ارتباط با حضور مجریان بی بی سی در برنامه ها و یا رویدادهای دیگر باید توسط رئیس بخش مربوطه مورد تایید قرار گیرد.

کارمندان بی بی سی هم باید از مدیر خود در ارتباط با حضور در هر گونه مصاحبه ای در ارتباط با نحوه کارشان در رسانه مجوز کسب کنند.

هر گونه پیشنهادی در ارتباط با حضور افراد بی بی سی در گروه ها و یا سازمان های خیریه باید با توافق رئیس بخش و یا در مواردی با نظر سردبیری صورت گیرد.

هرکسی که خواهان کار روی داستان و یا برنامه ای است که زمینه های تجاری و یا مالی دارد و قبلا این زمینه ها را اعلام نکرده و گمان می رود که این زمینه ها در کار او تداخل ایجاد می کند باید در اسرع وقت رئیس بخش که او هم با سردبیری مشاوره می کند را در جریان قرار دهد.

افرادی که برای بی بی سی کار می کنند نباید هیچگونه سود و یا منفعتی را از بابت کارشان در بی بی سی برای خانوادشان بوجود آورند. مگردر موارد خاص که باید پیشنهاد داده شده را به رئیس بخش ارجاع داد.

اقدامات

اخبار و موضوعات جاری

اخبار و موضوعات جاری روی آنتن ممکن است مشکلاتی را بواسطه افراد و یا سازمان ها داشته باشند که این موارد نباید دیدگاه ها و اهداف این رسانه را خدشه دار کند. به همین منظور برای افراد و یا سازمان هایی که در ارتباط با اخبار و موضوعات جاری برای بی بی سی کار می کنند محدودیت های بیشتری در نظر گرفته شده است این محدودیت ها برای خبرنگاران، مجریان و کارکنان در نظر گرفته شده است.

نکات مهم در زیر خلاصه شده اند. به هر حال در ارتباط با زمینه های مختلف کاری و تاثیر آنها در راهنمای سردبیری معین شده است.

مجریان خبری بی بی سی اجازه ندارند در تبلیغات شرکت های دیگر و یا گروه های سیاسی شرکت کنند. در موارد استثنایی می توانند در ارتباط با کتاب هایی که خود نوشته اند و با اخذ مجوز از بی بی سی فعالیت داشته باشند. هر گونه فعالیت این چنینی نباید موجب به خطر افتادن اعتبار مجری و اصل بی طرفی او در ارائه مطالب این رسانه شود.

کارمندان بی بی سی و خبرنگارانی که با بی بی سی در ارتباط با اخبار و موضوعات روز خبر ارائه می کنند نباید:

 • در انظار عمومی و در رای گیری های سیاسی از گروهی حمایت کنند.
 • دیدگاه های شخصی خود را در ارتباط با گروه های سیاسی در میزگردهای انتخاباتی ابراز کنند.
 • نماینده و سخنگوی خاصی درارتباط با موضوعات سیاسی، موضوعات بحث برانگیز صنعتی باشند.
 • نسبت به تغییرات سیاسی بزرگ تبلیغ کنند.
 • صحبت و یا نوشته ای در ارتباط با بی بی سی و عملکرد آن بدون مجوز رئیس بخش انجام دهند.

در حالت کلی نباید نویسنده ستونی برای سایت ها و یا مجلات خارج از این رسانه باشند.

روزنامه نگاری مالی

محدودیت های مضاعفی برای روزنامه نگاران مالی در نظر گرفته شده است. در همین ارتباط افرادی که با برنامه های مالی بی بی سی کار می کنند باید زمینه های کاری خود را در خارج مجموعه و همچنین دارایی شان را ثبت کنند. راهنمایی های لازم در این ارتباط در راهنمای روزنامه نگاری مالی آورده شده است. علاوه بر اینها محدودیت های قانونی دیگری نیز وجود دارد و آن استفاده غیر قانونی از اطلاعات مالی در بازار است. البته خدمات مالی بدون تایید بخش مربوطه غیر قانونی است.

دیگر حوزه ها

کار خارج از بی بی سی برای کارمندان این رسانه نباید موجب افت کیفیت و تضعیف محتوای برنامه های آن و یا اصل بی طرفی آن شود. لذا فعالیت های خارج از این رسانه نباید موجب تضعیف اعتبار این رسانه شود و علاوه بر آن فعالیت های از پیش ضبط شده نباید فعالیت های زنده را تضعیف کند.

میزان تاثیرپذیری و حوزه فعالیت خارج از این رسانه و تاثیرات آنها روی برنامه های بی بی سی توسط رئیس بخش مربوطه تعیین و ارزیابی می شود.

در ارتباط با برنامه های مستند شامل ورزش هر گونه صحبت و یا نوشته ای باید با دقت در ارتباط با برنامه مورد نظر تهیه شود. البته دیدگاه هایی که افراد مختلف در ارتباط با رشته دیگری ابراز دارند مورد توجه نیست و روی آنها تاکیدی نمی شود مثلا فردی که در زمینه علوم کار می کند و در زمینه هنر دیدگاهی را مطرح می کند.افرادی که در ارتباط با برنامه های مصرفی کار می کنند نباید کالا و یا خدماتی را که در آن برنامه پوشش می دهند را تایید کنند که خود موجب بی اعتباری بی بی سی می شود.

در حوزه های دیگری مانند سرگرمی ها، برنامه سازان باید نسبت به تهیه برنامه هایشان و محتوای آنها مراقب باشند که این تولیدات موجبات تضعیف اعتبار بی بی سی نگردد.

در بعضی از برنامه های خاص همچون موسیقی افراد مشهور در برنامه ممکن است زمینه های کاری و تجاری دیگری در تخصصشان باشد. در این مواقع باید بخش مربوطه نسبت به عدم تداخل زمینه کاری این افراد با کارشان در بی بی سی اطمینان حاصل کند. این مراحل توسط بررسی باید به سردبیری ارجاع داده شود.

فعالیت های خارجی

فعالیت های خارجی زیادی هستند که موجب افزایش مشکلات تداخل زمینه های کاری در بی بی سی می شوند. این فعالیت ها حوزه وسیعی را از تعهدات مقاله و وبلاگ نویسی، فعالیت های سیاسی، شرکت در انظار عمومی و حضور در برنامه های تبلیغاتی را شامل می شوند.

تعهدات نویسندگی

اخبار و موضوعات روز، اخبار جهانی و اخبار ملیت های گوناگون

کارمندان خبری بی بی سی و گزارشگران این رسانه نباید برای وب سایت هایی که وابسته به این رسانه نیستند، مقاله یا ستون خبری بنویسند. بعلاوه آنها نباید ستون های خبری که در ارتباط با موارد زیر است را کار کنند:

 • اخبار، موضوعات روز، یا موضوعات سیاسی روز در عرصه جهانی
 • اقتصادی، تجاری یا مالی
 • موضوعات اجتماعی سیاسی و یا مباحث بحث بر انگیز صنعتی
 • مشکلات رسانه ها
 • مشکلات نژادی و دینی

هر مقاله ای که در ارتباط با موارد فوق می باشد باید به مسئول بخش مربوطه ارجاع داده شود.

مجوز مخصوصی در ارتباط با چاپ کتاب برای افرادی که در بخش خبری کار می کنند نیاز است. لازم به ذکر است این کتاب نباید اصول بی طرفی و استانداردهای بی بی سی را نقض کند. (دستورالعمل کامل این مورد در سایت اختصاصی سیاست گذاری های سردبیری گذاشته شده است)

دیگر حوزه ها

افراد دیگری از جمله تولید کنندگان برنامه ها و یا گزارشگرانی که در بخش خبری کار نمی کنند ممکن است مایل به چاپ کتاب و یا نویسندگی باشند، این فعالیت ها هم نباید اعتبار بی بی سی را خدشه دار کند.

نویسندگان کارمند بی بی سی اجازه ندارند که بطور پیوسته برای مجلات و یا روزنامه ها در ارتباط با موضوعات سیاسی، اجتماعی و یا مباحث بحث بر انگیز صنعتی مطلب بنویسند.

چاپ مطالب

برنامه سازان، کارمندان سردبیری، گزارشگران و مجریان باید هرگونه مطلبی که برای چاپ دارند قبل از همه چیز تاییدیه آن را از رئیس بخش و دفتر چاپ اخذ کنند. این برای مواردی است که نویسنده در ارتباط با موضوعات سیاسی، اجتماعی، مباحث بحث برانگیز صنعتی و یا موضوعات مرتبط با پخش در رسانه بی بی سی مطلب بنویسد. نویسندگانی که در موارد خاص و به طور هر از چندگاهی با بی بی سی همکاری می کنند در مواردی که مطلب تهیه شده در ارتباط با برنامه آنها است باید مجوز لازم را اخذ کنند.

سخنرانی عمومی و حضور در انظار عمومی

سخنرانی در اجتماعات مردمی نباید به اعتبار و اهداف بی بی سی لطمه ای وارد کند. البته ممکن است افرادی که کارمند بی بی سی نیستند و همکاری قراردادی با این رسانه دارند منابع درآمدی خارج از بی بی سی داشته باشند، این افراد باید بین کار بیرون و کار در این رسانه تفاوت قائل شوند بطوری که به برنامه های بی بی سی او را تضعیف نکند. البته این افراد اجازه ندارند که از اعتبار خود در بی بی سی در تبلیغات استفاده کنند. لازم به ذکر است که هیچگونه هماهنگی در ارتباط با حضور بی بی سی در رویدادهای تدارک دیده شده از طرف سازمان های دیگر قابل قبول نیست مگر اینکه کاملا مورد تایید قرار گرفته باشد.

اخبار و موضوعات روز، اخبار جهانی و اخبار ملیت های گوناگون

کارمندان و گزارشگران خبری این رسانه که کارمند رسمی این رسانه محسوب نمی شوند باید در رویدادهایی که برای سخنرانی شرکت می کنند حفظ بی طرفی کنند. برای نمونه در بحث های اجتماعی و یا انتخاباتی، آنها اجازه ندارند که گروه های سیاسی خاص و یا سازمان های از این قبیل را تبلیغ و یا تایید کنند. لازم به ذکر است این کارمندان نباید هماهنگ کننده کنفرانس هایی باشند که برای تبلیغ شرکت خاص و یا گروه های سیاسی، موضوعات اجتماعی و صنعتی بحث برانگیز است.

آموزش رسانه ای

برای گزارشگران، مجریان و برنامه سازان این رسانه فرصت خوبی است که در کنفرانس ها در ارتباط با تولیدات، و پخش برنامه های بی بی سی سخنرانی کنند. البته تداخل در زمینه های کاری بسیار مهم است که در این ارتباط باید نسبت به بی طرفی این رسانه و استقلال آن کاملا توجه داشت. در این ارتباط باید از مدیر بخش قبل از هرگونه تقبل تعهد برای انجام آن اخذ شود.

اخبار و موضوعات روز، اخبار جهانی و اخبار ملیت های گوناگون

کارمندان و گزارشگران خبری و کارمندان موضوعات خبری روزنباید در هیچگونه برنامه آموزش رسانه ای جهت آموزش وارد شوند و تحت هیچ شرایطی نباید با افرادی که قبلا آموزش دیده اند مصاحبه کنند.

کارهای خیریه ای

کارهایی که برای حمایت از یک خیریه و یا انجمن های خیریه دیگر انجام می شود نباید نشان دهنده توافق بی بی سی با یک انجمن خیریه خاص باشد. انجن ها و یا گروه هایی که در زمینه های سیاسی، موضوعات بحث برانگیز اجتماعی ویا صنعتی فعالیت می کنند را باید با مراقب خاصی همراهی کرد. کارمندان بی بی سی باید به این نکته واقف باشند که فقط نسبت به انجمن های خیریه ای که در راستای کار خودشان در بی بی سی است حساس نباشند بلکه در هر زمینه ای باید اصل بی طرفی و استانداردهای بی بی سی را رعایت کنند.

هر گونه پیشنهاد کار با انجمن های خیریه و یا گروه های از این قبیل باید با به تایید رئیس بخش برسد.

اخبار و موضوعات روز، اخبار جهانی و اخبار ملیت های گوناگون

کارمندان و گزارشگران خبری و کارمندان موضوعات خبری روز نباید خود را با گروه ها و انجمن هایی که در ارتباط با موضوعات بحث برانگیز سیاسی و یا اجتماعی کار می کنند درگیر کنند. مجریان اخبار نباید نسبت به انجمن خیریه و یا گروه خاصی موضع گیری کنند چون باعث پایین آمدن اعتبار و اصل بی طرفی بی بی سی می شود.البته در موارد استثنایی باید مورد به بخش سیاست گذاری سردبیری ارجاع شود.

فعالیت های سیاسی

در مواقعی ممکن است افراد تمایل به شرکت در فعالیت های سیاسی باشند، این گروه در ارتباط با انجام این عمل آزاد هستند در صورتیکه به کار آنها در بی بی سی لطمه نزند و تحت مقررات این رسانه انجام شود. فعالیت های سیاسی افرادی که قرادادهای طولانی مدت با بی بی سی دارند اصل بی طرفی بی بی سی را زیر سوال می برد.فعالیت های سیاسی و یا کار در انظار عمومی که مرتبط با موضوعات بحث برانگیز اجتماعی و سیاسی است با اصول و قواعد تعریف شده بی بی سی برای کارمندان خبری و گزارشگران موضوعات روز هماهنگی ندارد. خطر نقض اصل بی طرفی بی بی سی در برنامه های سرگرمی یا داستانی بسیار مهم است که بحث های لازم با مدیر بخش در این ارتباط مهم است.

با رئیس بخش مشاور سیاسی قبل از هر گونه فعالیت سیاسی باید مشورت انجام شود تا خطر نقض اصل بی طرفی بی بی سی بررسی شود.

در مواردی افراد عضو غیرفعال گروه های سیاسی هستند، که خود باید نسبت به تاثیرات منفی این عضویت روی اعتماد مردم به بی بی سی مسئولیت داشته باشند، چون ممکن است اصل بی طرفی بی بی سی را خدشه دار کنند.

مشارکت کنندگان فعال در برنامه ها و گروه های سیاسی احتمال تداخل زمینه کاری آنها با مسئولیتشان در بی بی سی بالا است بالاخص افرادی که دائم با بی بی سی همکاری می کنند.

نامزد شدن افراد در انتخابات محلی و یا کشوری برای افرادی که در بخش های خبری و موضوعات روز کار می کنند محدودیت هایی خواهد داشت بالاخص در مواردی که با موضوعات بحث برانگیز اجتماعی و سیاسی سروکار دارند.

هر کسی که می خواهد در انتخابات محلی و یا کشوری شرکت کند باید قبل از همه چیز با رئیس بخش مربوطه در میان بگذارد.

هر کدام از کارمندان بی بی سی که قصد کاندید شدن در انتخابات محلی و یا کشوری را دارند باید قبل از هراقدامی موضوع را به رئیس بخش مشاور سیاسی ارجاع دهند.

سازمان های زیادی از جمله سازمان های خیریه، روزنامه ها و وب سایت ها در ارتباط با موضوعات بحث برانگیز سیاسی و اجتماعی مطلب می نویسند. لذا قبل از هرگونه همکاری با این سازمان ها باید کارمندان بی بی سی نسبت به اصل بی طرفی این رسانه در فعالیت های سیاسی توجه ویژه داشته باشند.

در برخی از فعالیت های اجتماعی نظیر همکاری در مدارس حتی برای افرادی که در بخش سردبیری و اخبار کار می کنند بلامانع است. در این ارتباط مشاوره های لازم از بخش سیاست گذاری سردبیری قابل استفاده است.

اظهار علایق شخصی

این تعهد فقط برای نویسندگان و تولید کنندگان برنامه های زنده است، با این کار بی بی سی نسبت به علایق و زمینه های فکری این افراد آشنا می شود و مانع ازتاثیرگذاری آنها روی برنامه های بی بی سی می شود.

کلیه عوامل تولید برنامه ها و کارمندان سردبیری بی بی سی باید علایق شخصی خود که ممکن است کار آنها را تحت تاثیر قرار دهد را بازگو کنند.

کارمندان بخش سردبیری و تولید باید هرگونه زمینه کاری و یا علاقه مندی که مرتبط با کار آنها در بی بی سی است را اعلام کنند.

یکی از حوزه هایی که بسیار مهم است و باید نسبت به آن دقت ویژه داشت امور مالی است که دستورالعمل خاصی برای آنها در نظر گرفته شده است. استفاده و پخش اطلاعات مالی مربوط به برنامه های بی بی سی در اموربازار غیر قانونی است.

همچنین رئیس بخش از مواردی که در ارتباط با زمینه های مالی و تجاری است باید آگاه شود.

در مواردی که از افراد خواسته می شود روی موضوع و واقعه ای که با زمینه ها و علایق آنها مغایرت دارد کار کنند، فرد باید این تضادها را اعلام کند. همچنین این افراد اگر زمینه کاری تجاری، مالی و اقتصادی دارند که ممکن است با کار آنها در بی بی سی تداخل کند باید رئیس بخش و سردبیر خود را از این موضوع آگاه کنند. در این هنگام اگر سردبیر و رئیس بخش تشخیص داد که فرد دیگری باید روی این موضوع کار کند باید این کار را انجام دهد.البته ممکن است با سیاست گذاری سردبیری هم مشورت شود.

در بعضی از موارد فعالیت های اقتصادی مجریان برنامه های زنده ممکن است ایجاد تداخل کاری کند. به منظور جلوگیری از هرگونه تداخل کاری موقع بستن قرارداد با مجری باید از او خواسته شود هر گونه فعالیت اقتصادی که در ارتباط با کارش است را اعلام کند. البته در مواردی همچون مجریان برنامه های مستند و روزنامه نگاری ممکن است فعالیت های اقتصادی آنها با نقشی که در برنامه ها ایفا می کنند کمتر تداخل داشته باشد.

کمک های شخصی

افرادی که برای بی بی سی کار می کنند نباید تحت هیچ شرایطی کمک های فردی و شخصی از تهیه کنندگان برنامه ها دریافت کنند. هرگونه کمک خارج از بی بی سی و سازمان ها باید به گونه ای باشد که به اصل بی طرفی بی بی سی لطمه نزند.

افرادی که برای بی بی سی کار می کنند نباید هیچگونه سود شخصی و یا خانوادگی از بابت کارشان در بی بی سی از طرف سازمان ها دریافت کنند.این سودهای شخصی شامل دریافت پول، وام، تخفیف و یا مواردی از این قبیل است.

هر گونه موارد استثنایی در این خصوص باید به رئیس بخش مربوطه ارجاع داده شود تا او با بخش سیاست گذاری مشورت و نتیجه را اعلام کند که آیا پیشنهاد را قبول کنند یا خیر.

در مواردی که هیچگونه قراردادی بین سازمان خاصی برای استفاده ازتولیدات آن نیست حتی اگر استفاده از آنها مجانی باشد باید تاییدیه آن اخذ شده باشد چون این موردها موجب افت اعتبار بی بی سی می شود.

مجریان برنامه های زنده، تبلیغات تجاری، فعالیت ها و توافقات تبلیغاتی

بی بی سی به دنبال اعمال محدودیت روی مجریان نخبه نیست ولی به هر حال فعالیت های تبلیغاتی این افراد نباید اعتبار و اصل بی طرفی این رسانه را خدشه دار کند. در مواردی که با افراد مشهور در این ارتباط کار می شود و یا آنها دعوت به کار می شوند باید دقت کرد که فعالیت های تبلیغاتی آنها روی تولیدات بی بی سی تاثیر گذار نباشد.البته در مواردی که این افراد فعالیت های تبلیغاتی دارند احتمال تاثیرات منفی فعالیت شان روی برنامه های این رسانه وجود دارد بالاخص وقتی که مجبور به تغییراتی در محتوای برنامه آنها می شویم.

هر مجری که در برنامه های زنده شرکت می کند اولین محدودیتی که برای آن اعمال می شود نوع فعالیت های تبلیغاتی او است که باید به آن دقت شود. در همین راستا محدودیت های ضعیف تری برای افراد مشهوری است که در زمینه های سرگرمی یا خانوادگی کار می کنند وجود دارد.

محدودیت های نسبتا ضعیفی هم برای مجریان مستقل و یا متخصصینی که به ندرت در برنامه های این رسانه شرکت می کنند وجود دارد.

تبلیغاتی که توسط مجریان بی بی سی انجام می شود نباید به گونه ای باشد که اعتبار بی بی سی را خدشه دار کند و دید مردم را نسبت به این رسانه منفی کند.

گزارشگران و مجریان نباید لباس های تبلیغاتی در هنگام اجرا به تن کنند، و البته آنها اجازه ندارند حتی بصورت مجانی این پیشنهادات را قبول کنند. این مجریان نباید به هیچ وجه اقدام به پوشیدن لباس هایی کنند که با پوشیدن آنها تبلغ محصولی شده باشد.

محدودیت های دیگر روی زمینه های دیگر

 • مجریان و گزارشگران اخبار و برنامه های اقتصادی اجازه شرکت در تبلیغات برای شرکت های واسط را ندارند.
 • مجریان و گزارشگران برنامه های مستندی که در ارتباط با موضوعات بحث برانگیز اقتصادی، سیاسی و یا اجتماعی کار می کنند اجازه حضور در برنامه های تبلیغاتی برای شرکت های واسطی که برای بی بی سی کار می کنند را ندارند.
 • گزارشگران و مجریانی که در برنامه های تحقیقاتی کار می کنند نباید در برنامه های تبلیغاتی شرکت کنند مگر اینکه نقش آنها در برنامه های زنده در ارتباط با موضوع خاصی باشد.
 • گزارشگران و مجریانی که در برنامه های مصرفی کار می کنند و این برنامه ها حوزه وسیعی از موضوعات را پوشش می دهد، اجازه شرکت در برنامه های تبلیغاتی برای شرکت های واسط را ندارند.
 • گزارشگران و مجریانی که در برنامه های مصرفی با موضوع خاصی شرکت دارند می توانند در برنامه های تبلیغاتی که محصول تبلیغی هیچ ارتباطی با موضوع برنامه آنها ندارد شرکت کنند.
 • ارائه کنندگان وسایل زندگی در برنامه ها که برای خرید وسایل منزل و یا غیره مشاوره می دهند اجازه حضور در برنامه های تبلیغاتی مرتبط با برنامه خود را ندارند. در مواردی که مجریان در برنامه های زنده به ارائه راهکار می پردازند نباید بعنوان راهکار محصولی را تبلیغ کنند.

اگرچه در مواردی ممکن است هیچگونه تداخل کاری در ارائه محصولی توسط مجری در بی بی سی نباشد ولی این رسانه تمایل به خدمات دهد به چنین محصولاتی را جایز نمی بیند که از آن جمله به تبلیغ سیگار می توان اشاره کرد. اینها از مواردی است که اعتبار بی بی سی را خدشه دار می کند.

مجریان برنامه های کودکان نیز نباید در برنامه های تبلیغاتی که در آن محصولی غیر مجاز و یا خطرناک برای کودکان تبلیغ می شود شرکت کند (مانند تبلیغ الکل).

شیوه تبلیغات

تبلیغات نباید نمونه و کپی برداری از برنامه های بی بی سی و یا موزیک و تیترهای برنامه های این رسانه باشد.

تبلیغات نباید کپی برداری از نقش مجریان و یا گزارشگران بی بی سی باشد. همچنین در تبلغات باید تنها یک مجری در یک تبلیغ شرکت کند و علاوه بر آن استفاده از مجریان و گزارشگران برنامه های مختلف بی بی سی در یک تبلیغ مجاز نیست.

شیوه برنامه های تبلیغاتی نباید اعتبار بی بی سی را خدشه دار کند.

مشارکت کنندگان در برنامه ها

باید در ارتباط با کارهای تبلیغاتی که مشارکت کنندگان در برنامه های دوره ای انجام می دهند دقت کافی داشت. البته بی بی سی تمایل ندارد که مانع از انجام کار این مشارکت کنندگان در برنامه های تبلیغاتی شود. در هر صورت بی بی سی از مشارکت کنندگانی که گمان می رود از اهداف تعیین شده تبلغاتی خود فاصله می گیرند حمایت نمی کند. در این موارد متخصصینی که محصولی را تبلیغ می کنند نباید آن را تایید یا توصیه کنند.

اجرای هنرمندان و بازیگران در برنامه ها

بازیگران تلویزیونی نباید در تبلیغات تلوزیونی به گونه ای که در برنامه ها بازی می کنند ظاهر شوند. بازیگرانی که در یک برنامه تلویزیونی بازی می کنند نباید با همدیگر در یک برنامه تبلیغاتی و یا مجموعه ای از برنامه های تبلیغی برای محصولی مشابه حضور یابند.

حضور مجریان در برنامه های مستند و داستانی

مجریان برنامه های مستند باید به این نکته دقت کنند که حضورشان در برنامه های داستانی می تواند به نقشی که آنها در برنامه های مستند دارند لطمه بزند. و در واقع باید انتظارات مخاطبین وپس زمینه ذهنی آنها از مجریان را نظر داشت.

مجریان خبری بی بی سی نباید در برنامه های خبری داستانی حضور یابند. البته هر گونه پیشنهادی در این ارتباط باید به دقت بررسی و به رئیس بخش ارجاع داده شود.

کمپانی هایی تولیدی مستقل از افراد مشهور

حضور و استفاده از افراد مشهور و کمپانی های آنها که در تولید برنامه فعالیت دارند باید به گونه ای باشد که اعتبار و اصل بی طرفی بی بی سی را در تولید برنامه حفظ کند.

مهم است که بی بی سی به عنوان کنترل کننده کلیه ایده ها و اهداف در ساخت برنامه ها شناخته شود و به همین منظور بخش سردبیری ارزیابی های خاص خود را در ارتباط با افزایش کیفیت تولیدات خواهد داشت. لذا برنامه های بی بی سی نباید به عنوان کانال تبلیغاتی برای آژانس ها و شرکت های هنرمندان و یا تولید کنندگان باشد.

این آژانس ها نباید اقدام به ساخت برنامه های مرتبط با همان فردی کنند که هدایت این مجموعه را بر عهده دارد. به عبارتی کمپانی هایی که یکی از افراد معروف رسانه ای در آنها سهامدار است یا آن را خریداری کرده است اجازه ندارند برنامه ای در ارتباط با همان شخص برای بی بی سی تولید کنند.

در موارد استثنایی، که ساخت برنامه در ارتباط با فرد معروفی که خود شرکت رسانه ای مستقل دارد امکان پذیر نباشد پیشنهاد ساخت این برنامه توسط همان شرکت باید با در نظر گرفتن کلیه جوانب به رئیس بخش مربوطه و رئیس سیاست گذاری های بی بی سی ارجاع داده شود.

بخش شانزدهم- روابط با سازمان های خارجی وحمایت های مالی

مقدمه

این بخش از دستورالعمل فقط برای خدمات بی بی سی که تحت مجوزهای مالی تهیه می شوند نوشته شده است. دستورالعمل هایی در ارتباط با خدمات بی بی سی که تحت حمایت مالی نیستند که از آن جمله می توان به تبلیغات و خدمات بازرگانی در این ارتباط اشاره کرد، البته دستورالعمل های خاص آنها نیز برای استفاده وجود دارد.

بی بی سی در ارتباط با تهیه برنامه های مفید با ایده های نو برای مخاطبین خود متعهد است و این کار را با همکاری دیگر سازمان های برنامه ساز به انجام می رساند. همکاری درتولید برنامه با دیگر سازمان ها (دانشگاه ها و سازمان های هنری) و پخش کنندگان برنامه ها این امکان را بوجود می آورد که مخاطبین از برنامه های مفیدتری بهره مند شوند.

از جمله اساسی ترین فرضیات این رسانه حمایت های مالی از خدمات عمومی توسط تلویزیون، رادیو و سایت های آن لاین است. به همین منظور برنامه هایی که حمایت کننده مالی دارند و یا تبلیغی را شامل می شود پشتیبانی مالی نخواهد کرد.

در اغلب برنامه های مشترک با دیگر سازمان ها هزینه ها به صورت مشترک انجام نمی شود. اما در بعضی از موارد نادر در آمدهای مالی از این طریق که تحت قوانین بی بی سی است به این رسانه وارد می شود. این درآمدها تحت عنوان در آمدهای دیگر معرفی می شود.

کلیه این توافقات و منابع درآمدی باید تحت قوانین تعریف شده بی بی سی صورت پذیرد. در بعضی از موارد قوانین زیر هم باید در نظر گرفته شود.

 • سیاست های توافقی روی دیگر منابع مالی که در بالا قیدشد باید توسط بخش بی بی سی تراست و دبیر بخش فرهنگ و رسانه مورد تایید قرار گیرد.
 • چهارچوب حمایت های مالی از جوایز باید توسط بی بی سی تراست تایید شود.

مقررات

در مواقعی که بی بی سی با سازمان های خارجی برنامه می سازد باید مراقب بود که تبلیغات و یا برنامه های حمایت کننده مالی پخش نشود. هماهنگی ها با سازمان های خارجی نباید خدمات بازرگانی این رسانه را تحت تاثیر قرار دهد.

اصل بی طرفی در سردبیری برنامه های بی بی سی در مواقعی که با سازمان های خارجی کار می شود نباید خدشه دار شود.

انتخاب همکاران خارج از سازمان باید بطور مناسب و با تایید این رسانه باشد به طوریکه به اعتبار این رسانه آسیب نزند.

ما نباید هیچگونه کمک مالی و یا خدمات بلاعوض در ارتباط با خدمات آنلاین و یا پخش آنلاین قبول کنیم همچنین نباید سازمان های دیگر، تولیدات، خدمات، افکار و ایده های آنها را تایید کنیم. در مواقعی ممکن است با لحاظ کردن کلیه جوانب به دیگران اعتباری در ارتباط با کارشان بدهیم.

به منظور روشن سازی کلیه درآمدها باید سیستم مالی و کنترل بسیار قوی تدارک ببینیم.

درآمدهای حاصل از منابع خارجی مانند سازمان ها و یا افراد برای برنامه ها هزینه نمی شود، بجز حمایت های مالی از خدمات بازرگانی، open university، و تولیدات مشترک.

ارجاعات اجباری

ارجاعات به رئیس بخش استانداردها و سردبیری

هرگونه پیشنهادی در ارتباط با اخذ کمک های مالی از رسانه اروپایی باید به تایید رئیس بخش استانداردها و سردبیری برسد.

ارجاعات به رئیس بخش مشاوره سردبیری

هر گونه پیشنهادی در ارتباط با کمک مالی به خدمات بی بی سی در بریتانیا باید به رئیس بخش مشاوره سردبیری ارجاع داده شود.

رئیس بخش مشاوره سردبیری باید در ارتباط با فروش بلیط های رویدادهای مرتبط با بی بی سی مجوز لازم را بدهد.

هر گونه پیشنهادی در ارتباط با همکاری مالی افراد خانه دار در تولید برنامه های این رسانه باید به رئیس بخش مشاوره سردبیری ارجاع داده شود.

هر گونه پیشنهاد مالی که درقالب این دستورالعمل قرار نمی گیرد باید به رئیس بخش مشاوره سردبیری ارجاع داده شود.

هرگونه تعهدی در ارتباط با معرفی و اعتباربخشی به همکارانی که بصورت زنده و یا آنلاین همکاری می کنند باید به رئیس بخش مشاوره سردبیری قبل از هرگونه اقدامی ارجاع داده شود.

هر گونه پیشنهادی در ارتباط با همکاری با سازمان های تجاری باید به رئیس بخش مشاوره سردبیری ارجاع داده شود.

هر گونه پیشنهادی در ارتباط با حمایت مالی از برنامه های زنده بی بی سی باید به رئیس بخش مشاوره سردبیری ارجاع داده شود.

هرگونه پوشش رویدادی که توسط سازمان های همکار بی بی سی تدارک دیده شده است یا بی بی سی در آن به نوعی دخیل است باید به رئیس بخش مشاوره سردبیری ارجاع داده شود.

کلیه دیدگاه ها و نظرات بخش مشاوره سردبیری در برنامه هایی نظیر بچه های نیازمند، روز Red Nosy دنبال شود.

ارجاعات به سیاست گذاری سردبیری

انتخاب و همکاری با سازمان ها و یا همکاران خارج از این رسانه باید به سیاست گذاری سردبیری ارجاع داده شود.

هرگونه ارجاع در برنامه های زنده به منبعی باید به سیاست گذاری سردبیری ارجاع داده شود.

انتخاب همکار و هماهنگی با آنها برای برگزاری رویدادی که باید پخش شود باید به تایید سیاست گذاری سردبیری برسد.

رئیس بخش سیاست گذاری سردبیری این رسانه باید هر گونه لینک از صفحات سایت بی بی سی که گزارش رویدادهای این رسانه را دارد به سایت هایی که توسط سازمان های دیگر حمایت مالی می شوند را تایید کند.

هر گونه پیشنهاد پوشش رویدادی در هرجای دنیا که توسط کارخانجات دخانیات حمایت مالی می شود باید به تایید سیاست گذاری سردبیری برسد.

هر اشاره ای به حمایت کننده مالی که بی بی سی برنامه مربوط به آن را پوشش می دهد باید به سیاست گذاری سردبیری ارجاع داده شود.

اعتبارات آنلاین به حمایت کنندگان مالی سازمان های همکار، غیر از رویدادهای ورزشی باید به رئیس سردبیری بخش مربوطه ارجاع داده شود و برای تولید کنندگان مستقل کمیته سردبیری مسئول پوشش آن است البته با سیاست گذاری سردبیری باید مشورت شود.

ارجاعات دیگر

پخش برنامه های مرتبط با سازمانهای خیریه و درخواست های آنها باید به مشاور درخواست های سازمانهای خیریه بی بی سی ارجاع داده شود.

هر گونه همکاری مالی در پروژه ای باید به تایید رئیس بخش مرتبط در بی بی سی برسد.

اقدامات؛

بخش اول: کمک مالی از خدمات بازرگانی بی بی سی، دانشگاه اپن (Open University) (آموزش از راه دور به کمک رسانه ) و شرکت های تولیدکننده همکار.

طبق قراردادهای بی بی سی هرگونه کمک مالی از سود حاصل از خدمات بازرگانی و یا دانشگاه اپن برای تولید برنامه های با کیفیت بالا و خدمات آن لاین قابل استفاده است. هر گونه دریافت پول با این شیوه باید به بخش Fair Trading گزارش شود.

خدمات بازرگانی بی بی سی

جهت استفاده از این منابع مالی که برای سال های متمادی از طریق سود حاصل از خدمات بازرگانی این رسانه تامین شده است باید با موافقت بخش Fair Trading و تحت قوانین تعریف شده و البته با در نظر گرفتن دیدگاه های رئیس بخش مشاور Fair Trading انجام شود.

دانشگاه اپن-Open University

حمایت های مالی از طرف این دانشگاه برای تولید برنامه های آموزشی مفید در چهارچوب توافقات بین بی بی سی و این دانشگاه قابل قبول است.

همکاری در تولید

همکاری در تولید به مواردی اطلاق می شود که حمایت مالی در ازای پخش، چاپ و یا خدماتی از این قبیل است. همکاران مناسب در تولیدات مشترک شامل پخش کنندگان برنامه ها، توزیع کنندگان فیلم ها و یا تولیدات، تولید کنندگان مستقل، شرکت های ضبط، تولید کنندگان نرم افزارها و خدمات دهندگان سایت ها، انستیتوهای درگیر در تولیدات هنری و علمی (نمایش، موسیقی) هستند.

اشاره و نام بردن از همکاران تولیدی در برنامه های زنده باید به گونه ای نباشد که منجربه تبلیغ بیش اندازه آنها گردد چون در انتهای برنامه ها اسامی آنها قید می شود.

در سایت های آنلاین در بعضی موارد لوگوی شرکت های همکار بصورت ساده آورده می شود و در صورتیکه مورد تایید قرار گیرد لینکی با سایت های همکار در سایت بی بی سی گذاشته می شود ولی لینک مستقیم به اینگونه سایت ها جایز نیست.

ما باید کلیه سوالات در ارتباط با هرگونه کمک مالی، توافقات صورت گرفته با همکاران تولیدی یا سازمان های مستقل تولیدی که ممکن است با دیگران داشته باشند را بپرسیم تا مبادا اختلالی در توافقات صورت گرفته تحت قوانین این رسانه بوجود بیاید.

بخش دوم: کمک های مالی که تحت عنوان در آمدهای دیگر باید تایید شوند؛

فعالیت های زیر باید به تایید رئیس بخش سیاست گذاری های “دیگر منابع مالی” برسد:

اشتراک مالی

به منظور پربارتر کردن تولیدات این رسانه و تولید برنامه به زبان های دیگر در بریتانیا این رسانه کمک های مالی از سازمان های غیر تجاری در این ارتباط را می پذیرد. در اسکاتلند خدمات رسانه ای گیلیک (Gaelic) کمک مالی به تولیدات تلویزیونی، رادیویی و خدمات آنلاین به گیلیک می دهد. در ایرلند شمالی هم بی بی سی از کمک های مالی پخش زبان ایرلندی برای تولیدات تلویزیونی به این زبان استفاده می کند.

در مواردی، ممکن است بی بی سی منابع مالی به منظور ساخت برنامه های آموزشی برای یک گروه خاص از مخاطبین را قبول کند. برای نمونه در ولز کمک های مالی در تولید برنامه هایی به زبان ولزی و انگلیسی که برای مخاطبینی خاص در این منطقه پخش می شود مورد تایید قرار می گیرد.

کمک کنندگان مالی شامل سازمان های خیریه و سازمان های حامی اقشار آسیب پذیر هستند.

کلیه توافقات برای کمک مالی باید به تایید بخش دیگر درآمدهای مالی برسد (بخش ۱۴). البته کمک های مالی باید موارد زیر را رعایت کنند:

 • بی بی سی باید برنامه ها و یا سایت هایی را که از کمک های مالی بهره می برند کاملا کنترل کند که حامی مالی خود را بزرگنمایی نکند.
 • برای اخبار، موضوعات روز یا برنامه های مشاوره ای نباید از حمایت کنندگان مالی استفاده کرد.
 • بی بی سی باید از حمایت سازمانهایی که احتمال می رود محتوای برنامه ها را بی ارزش کنند و یا اهداف آن را تضعیف کنند پرهیز کند.
 • هرگونه کمک مالی به پروژه ای باید قبل از همه با تایید رئیس بخش مربوطه برسد.

هرگونه پیشنهاد کمک مالی به خدمات این رسانه در بریتانیا باید به تایید رئیس بخش مشاوره سیاست گذاری سردبیری برسد.

فعالیت های دیگری که باید به مطابق سیاست گذاری ها باشد:

فروش بلیط، همکاری با سازمان های عمومی و حمایت مالی از رویدادهای زنده در بی بی سی باید مطابق با مقررات زیر در سیاست گذاری های “دیگر منابع مالی” در بی بی سی باشد:

 • خدمات بی بی سی برنامه هایی که حمایت مالی شده اند و یا در آنها تبلیغاتی صورت می گیرد پخش نمی کند و البته توافقاتی که با سازمان های خارجی صورت می گیرد نباید اینگونه وانمود شود که خدمات بی بی سی با سازمان های تجاری حمایت مالی می شوند.
 • اصل بی طرفی و اجماع در بخش های بی بی سی باید حفظ شود و کلیه برنامه ها باید توسط بخش کنترل سردبیری تحت کنترل باشد.
 • انتخاب همکاران باید طوری باشد که موجب بی اعتباری بی بی سی نشود.

در موارد خاص، پیشنهاد در ارتباط با فعالیتی که در دسته بندی های فوق نیست و ممکن است مورد تایید قرار گیرد باید برای تطابق به بخش درآمدهای غیر ارسال شود. تاییدیه چنین فعالیت هایی باید توسط رئیس بخش مشاور سردبیری که در این ارتباط با بخش تجاری بی بی سی نیز مشورت می شود انجام می گیرد.

فروش بلیط

در بعضی موارد دریافت پول بابت فروش بلیط در بی بی سی انجام می گیرد البته برای برنامه ها و رویدادهایی مانند کنسرت ها یا برنامه هایی که مربوط به امور عادی و ضبط برنامه هایی روزمره باشد دریافت پول بابت فروش بلیط صورت نمی گیرد. ما فقط برای برنامه هایی که در خارج از ساختمان و استادیو بی بی سی برگزار می شود ورودی دریافت می کنیم. البته با تایید رئیس بخش سیاست گذاری بی بی سی ممکن است بلیط برنامه هایی که سالن کنسرت بی بی سی برگزار می شود هم فروخته شود.

درآمدهای حاصل از فروش بلیط فقط باید برای همان رویداد هزینه شود و این درآمدها نباید هزینه تولیدات دیگر شود.

این درآمدهای حاصل از فروش بلیط باید کاملا روشن و روند دریافت و هزینه های آن ضبط شده باشند. البته کلیه مقرارت مربوط به فروش و درآمدهای حاصل از آن باید تحت مقررات تدوین شده بی بی سی صورت گیرد.

آماده سازی محل فلیمبرداری

این رسانه باید کلیه هزینه های برنامه های تولیدی خود از جمله هزینه های آماده سازی مکان ها و منازلی که برای تولید برنامه انتخاب شده پرداخت کند. تحت هیچ شرایطی بی بی سی نباید از مالکین این مکان ها درخواست کمک مالی کند. البته در مواردی محدود ممکن است برای مالک بهتر باشد که در هزینه ها شریک شود. این کمک های مالی زمانی قابل قبول است که مالک از قبل اقدام به بازسازی مکان کرده باشد. در چنین مواردی اینگونه درآمدها تحت “دیگر منابع مالی” خواهند بود.

در کلیه مواردی که مالک در بازسازی شرکت می کند هزینه های خدمات، مواد و ساختمان را می تواند تقبل کند. پولی که مالک هزینه می کند نباید در بودجه تولید برنامه درنظر گرفت. به همین دلیل شماره حساب جداگانه ای باید برای این منابع درآمدی درنظر گرفت و دقت داشت که خرج تولید برنامه نشود.

هر گونه پیشنهادی در ارتباط با همکاری مالک در تامین بخشی از مواد لازم برای آماده سازی مکان باید به رئیس بخش مشاوره سیاست گذاری ارجاع داده شود.

محل فیلمبرداری و ابتکارات تولید

کشورهایی در جهان و علاوه بر آن بریتانیا پیشنهاداتی را برای تولیدات تلویزیونی و فیلم می دهند. بی بی سی به همراه تولیدکنندگان دیگر برای سال های متمادی از این گونه امکانات بهره برده اند. این پیشنهادات معمولا زمانی داده می شود که فیلم مستند یا برنامه ای هنری در یک مکان خاصی ساخته می شود. این طرح ها معمولا توسط سازمان های محلی یا دولتی پیشنهاد می شود. البته در مواردی هم کمک های مالی از بخش رسانه اروپایی قابل استفاده است.

قبول کمک های مالی از این قبیل باید به تایید و در قالب سیاست گذاری های منابع مالی بی بی سی باشد. در این راستا هرگونه شرایطی که حمایت کننده مالی تعیین می کند نباید موجب کاهش اعتبار بی بی سی شود.

برنامه های مبتنی بر وقایع و برنامه های داستانی واقعی که در ارتباط با سیاست کشوری است ممکن است از منابع مالی بهره مند نشود.

اخبار و برنامه های مرتبط با موضوعات روز از این منابع مالی استفاده نمی کنند. در مواقع استثنایی باید تاییدیه بخش تولید موضوعات روز گرفته شود. البته چنین تاییدیه نیز باید به رئیس بخش سیاست گذاری سردبیری ارجاع داده شود.

دستورالعمل راهنمای تولیدات ابتکاری و محل فیلم برداری جزییات مرتبط با این بخش (محل فیلم برداری و ابتکارات تولید) را در اختیار خواننده قرار می دهد.

مشارکت ارزشمند بخش عمومی

بی بی سی با همکاری دیگران به دنبال تولیدات ارزشمند برای بخش عمومی است. مخاطبین زمانی برنامه های این رسانه را زیاد دنبال می کنند که اطلاعات ارزشمندی را از این رسانه دریافت کنند.

در اغلب موارد بی بی سی از همکاران بخش عمومی پولی دریافت نمی کند این همکاران ممکن است در فعالیت هایی از جمله برگزاری نمایشگاه و یا گالری هایی مرتبط با برنامه مورد نظر شرکت کنند. در مواردی هم ممکن است شرکت های همکار و بی بی سی با همدیگر در برنامه های پخش غیر مستقیم همکاری کنند.

کلیه همکاران باید میزان و حوزه همکاریشان براساس نیازمندی ها و مقررات سیاست گذاری مالی بی بی سی باشد:

 • همکاری ها نباید اعتبار و استقلال بخش سردبیری را پایین آورد. همچنین همکاری نباید فقط به گونه ای باشد که بی بی سی کارهای همکار را تبلیغ کند بلکه همکار باید دربرنامه های بی بی سی طوری همکاری کند که برای عموم مردم ارزشمند باشد.
 • هر درآمد حاصل از همکاری ها باید به فعالیت های غیر زنده اختصاص یابد و این درآمدها برای برنامه های دیگر نباید هزینه شود.
 • همکاری ها نباید اصل بی طرفی بی بی سی را خدشه دار کند لذا انتخاب همکار باید کاملا با دقت صورت گیرد و در انتخاب آنها نیز تنوع در نظر گرفته شود.
 • هر گونه اعتباربخشی به همکار باید توسط سردبیری کاملا تایید شود.

هر گونه قراردادی برای تعهد به اعتبار بخشی به همکاران تولیدی در برنامه های زنده و یا آنلاین باید قبل از هرگونه قراردادی به رئیس بخش مشاوره و سیاست گذاری سردبیری ارجاع داده شود.

بی بی سی نباید در برنامه ها و رویدادهایی که توسط شرکت های دخانیات، گروه های سیاسی و یا کارخانجات تولید الکل حمایت یا برگزار می شوند شرکت و یا آنها را پوشش دهد.

بی بی سی نباید با دولت های خارجی در ساخت برنامه ای همکاری و یا از آنها کمک بگیرد و البته روابط با بخش های دولتی در بریتانیا، سازمانهای دینی و سازمانهای خیریه باید به گونه ای باشد که اعتبار بی بی سی را تضعیف نکند.

همکاران مناسب شامل موسسات هنری،آموزشی و فرهنگی هستند. البته در اکثر موارد مشاوره با بخش سیاست گذاری برای انتخاب همکار مهم است.

هر گونه پیشنهادی در ارتباط با همکاری با سازمان های تجاری که برگزار کننده رویداد مهم اجتماعی هستند باید به رئیس بخش مشاور سیاست گذاری ارجاع داده شود. در این ارتباط این مسئله بسیار مهم است که بی بی سی مبلغ اینگونه شرکت ها نشود.

حمایت مالی بی بی سی از رویدادهای زنده

بی بی سی رویدادهای زنده مثل کنسرت ها و یا جشن های ملی را که در محیطی خارج از استادیوهای این رسانه برگزار می شود را گاهی پوشش می دهد، این اقدام گامی است در جهت خدمات رسانی به عموم مردم و بهره مندی مردم از خدمات این رسانه. در مواردی که هزینه این برنامه های عمومی بالا باشد به منظور پوشش مالی، حمایت های مالی از منابع خارجی غیر تجاری پذیرفته می شود.

هر پیشنهادی در ارتباط با حمایت مالی از برنامه های زنده باید قبل از هر چیز به تایید رئیس بخش مشاوره سردبیری برسد.

هر حمایت مالی ازبرنامه های زنده باید با موارد زیر تطابق داشته باشد:

 • مقررات و سیاست های تدوین شده بخش درآمدهای مالی
 • مطابق با دستورالعمل های مالی پخش برنامه های زنده عمومی بی بی سی باشد.
 • مطابق با دستورالعمل های بازرگانی بی بی سی و بالاخص سیاست های تاثیرگذار آنها باشد.

هزینه های مالی دریافت شده ممکن است فقط صرف راه اندازی این رویدادها شود نه خرج پخش برنامه ها لذا باید حساب های جداگانه و روشنی برای مخارج پخش و راه اندازی برنامه وجود داشته باشند.

همچنین بی بی سی جمایت کننده مالی برای برنامه هایی عمومی که توسط بی بی سی هزینه آنها پرداخت می شود قبول نمی کند.

البته حمایت مالی برای برنامه های زنده وقتی مورد تایید است که واقعا این برنامه ها برای عموم مردم ارزشمند و از نظر قانونی هم بدون اشکال باشد، این برنامه ها می تواند شامل:

 • کنسرت ها، اجراها، رویدادهای فرهنگی و هنری که حاصل اجرای هنرمندان مطرح است.
 • جشن های اهدای جوایز بی بی سی
 • برنامه های استعدادیابی که بصورت پخش مستقیم می باشند.

اخبار و رویدادهایی که به موضوعات متفاوت و مهم روز می پردازد نباید حمایت مالی شوند.

بعلاوه:

 • زمانی به رویدادی کمک مالی می شود که مدارکی قوی در خصوص عدم وجود حمایت کننده مالی برای آن برنامه وجود داشته باشد.
 • در ارتباط با تبدیل عنوان های برنامه ها به رویدادهای حمایت مالی شده فرضیاتی وجود دارد.
 • فشاری در ارتباط با قبول حمایت کننده مالی برای برنامه های بی بی سی نباید وجود داشته باشد.
 • پخش برنامه هایی که در ساختمان های بی بی سی اجرا شده نباید اسپانسر داشته باشند.
 • در عنوان برنامه ها نباید مشخصات اسپانسر را قرار دهیم.
 • هر نوع امتیازی به اسپانسرهای برنامه ها می دهیم باید عادلانه و به دور از بزرگنمایی کردن آنها باشد.
 • نباید قراردادهایی را ببندیم که تضمین کننده امتیازی برای اسپانسر باشد.

اسپانسرهای مناسب برای برنامه های زنده

اسپانسرهای مناسب عبارتند از: انجمن های خیریه، شهرداری های شهرها و مناطق، آژانس های بازسای کننده های محلی، آژانس های دولتی، موسسات عمومی آموزشی و موسسات عمومی دیگر.

اسپانسرهای نامناسب برای برنامه های زنده

اسپانسرهایی که از نظر بی بی سی برای برنامه های زنده مناسب نیستند عبارتند از: سازمان های تجاری، سازمان های دینی، سازمان های سیاسی، دولت های خارجی، گروه های فشار و لابی ها و سازمان هایی که مبلغ کارهای غیبی و ماورای طبیعت هستند.

باید درنظر داشت که انتخاب اسپانسر با اهداف برنامه زنده هماهنگی داشته باشد.

این رویدادهای زنده باید کاملا تحت کنترل بخش سردبیری بی بی سی باشند و اجازه داده نشود که حامیان مالی این برنامه ها روی تصمیمات سردبیری تاثیر گذار باشند. و این رویدادها نباید وسیله ای برای تبلیغ فعالیت های اسپانسرهای مالی شود.

حمایت مالی از جوایز

هر پیشنهادی در ارتباط با حمایت مالی از جوایز باید تحت قوانین و دستورالعمل های جوایز، مقررات و راهنمای حمایت مالی از برنامه های زنده بی بی سی باشد.

رویدادهای غیر زنده بی بی سی

در مواقعی بی بی سی برنامه های غیر زنده هم تهیه می کند که این برنامه ها ممکن است حمایت مالی اندک و محدود تقبل کنند. این چنین رویدادها باید در راستای دستورالعمل های رویدادهای غیر زنده تهیه شوند.

همکاری مشترک سردبیری و رویدادها

اشتراک و ابتکارات سردبیری در مواقعی است که این رسانه و همکاران رسانه ای دیگر در ارتباط با تولید برنامه ای مشترک مراحل کنترل و تولید با همکاری همدیگر انجام می شود. در مواقعی ممکن است بی بی سی فعالیت های زیادی را در اجرای پروژه مشترک انجام دهد. در مواردی همکاران فقط مقاله ای مرتبط با رویداد را چاپ می کنند. مطالب آنلاین در ارتباط با رویدادهای مشترک ممکن است در هر در سایت همکار و بی بی سی قرار گیرد.

مواقعی که همکاری سردبیری وجود دارد:

 • پولی از همکار نباید هزینه برنامه های بی بی سی یا بودجه های آنلاین شود.
 • بی بی سی باید کنترل پخش برنامه های مرتبط با خودش را کاملا در اختیار داشته باشد چه از نوع آنلاین یا موارد دیگری باشد.
 • نباید مستقیما آدرس اینترنتی همکاران تولید کننده را که با این کار قصد تبلیغ محصولاتشان را دارند در برنامه های زنده و یا آنلاین بدهیم.
 • برای انتخاب همکاران برنامه ساز مفید باید درخواست به بخش سیاست گذاری سردبیری داده شود تا نسبت به آن تصمیم گیری شود.

در مواردی همکاری سردبیری ممکن است با مجله و یا روزنامه ای در ارتباط با چاپ اطلاعاتی در خصوص همکاری باشد، هرگونه ارجاع و یا اشاره ای در برنامه های زنده به همکاری با مجله و یا روزنامه ای باید به تایید بخش سیاست گذاری سردبیری برسد. باید مطمئن بود که نام بردن از مجله و یا روزنامه مردم را تشویق به خرید آن نکند.

رویدادهای پیوسته

در مواقعی همکاری در راه اندازی و بوجود آوردن رویدادی با همکاری دیگر رسانه ها است، در این مواقع بی بی سی و همکار در خصوص رویداد مسئول هستند. در این مواقع رویداد حمایت مالی از طرف همکار نشده بلکه در راه اندازی و ایجاد آن نقش دارد. این چنین رویداد هایی ممکن است پخش شوند. این رویدادها در مواقعی برگزار می شوند که همکاران از نظر عمومی و از نظر مردم از جایگاه اجتماعی بالایی برخوردار هستند.

در ضمن هیچگونه پولی از طرف این همکاران در ارتباط با رویدادهای مشترک به حساب برنامه های بی بی سی نمی رود.

انتخاب همکاران برنامه های مشترک باید توسط سیاست گذاری سردبیری انجام شود.

بخش سوم: روابط خارجی دیگر

حمایت مالی از رویدادهای گروه های جزیی

بی بی سی رویددهای دیگر سازمان ها و گروه ها را در موضوعات مختلف از جمله رویدادهای ورزشی، موسیقی، نمایش هایی که همراه جایزه است را حمایت می کند.

در این حوزه ها:

 • هدف ما اعتباربخشی عادلانه به اسپانسرهای آن است.
 • نباید بی دلیل اسپانسری را در این گونه برنامه ها بزرگ کنیم.
 • نباید نام اسپانسری را در عنوان برنامه بی بی سی قرار دهیم.
 • نباید از اسپانسرها یا برگزار کننده های برنامه پولی در ارتباط با پخش رویداد اخذ کنیم.
 • رویدادهای حمایت مالی شده سازمانها باید به شکل طبیعی باشد وهدف آنها فقط جذب پوشش رسانه ای نباشد.

ما نباید نسبت به دادن اطلاعات اسپانسر در برنامه های زنده به آنها قول دهیم و یا قراردادی را امضا کنیم.

هرگونه اعتباربخشی به اسپانسرهای رویدادهای دیگر سازمان ها (به غیر از ورزشی) در برنامه های زنده و یا آنلاین باید به تایید رئیس بخش مربوطه برسد. لینک از سایت های بی بی سی به سایت اسپانسرهای آنلاین فقط در موارد استثنایی قابل قبول است. نباید مخاطبین را به سایت اسپانسرهایی که تبلیغ محصولات خود را می کنند ارجاع دهیم. البته در مواردی ممکن است به بخشی از سایت این اسپانسرها لینک دهیم به طوری که تبلیغ آنها نشود و فقط اطلاعات لازم در ارتباط با رویداد را بدهد. این لینک ها باید توسط سیاست گذار سردبیری به تایید برسد.

در مواردی که پیشنهادات زیر داده شد باید به سیاست گذاری سردبیری ارجاع داده شود:

 • پوشش رویدادی در هر نقطه از جهان که توسط کارخانجات تولید تنباکو حمایت شده اند.
 • ارجاع به اسپانسری در برنامه ای از بی بی سی که توسط اسپانسر دیگری حمایت شده است.

هر پوشش رویدادی که توسط بی بی سی و با مشارکت دیگر سازمان ها انجام شده است باید به تایید مشاور سیاست گذاری بی بی سی برسد.

بلیط بخت آزمایی ملی (Lottery)

بلیط بخت آزمایی ملی، موسسه ای است که تحت قوانین پارلمان فعالیت می کند و پوشش اخبار مربوط به آن باید به گونه ای نباشد که مخاطبین را به خرید بلیط های آن تشویق کند. البته مزایای خرید بلیط های آن برای مخاطب باید اشاره شود. برای دستیابی به این خواست ها باید:

 • مطمئن باشیم که برنامه هایی که بلیط بخت آزمایی ملی ملی را پوشش می دهند موجب تبلیغ خرید بلیط های آن نشود.
 • در برنامه های مربوط به لاتاری از هرگونه استفاده از برنامه های تبلیغی مرتبط با لاتاری پرهیز شود.
 • خرید بلیط لاتاری جزو شرایط شرکت حضار یا تماشاچیان برنامه لاتاری نباشد.

تماشاچیان این برنامه نوجوانان زیر ۱۶ سال نیستند پس باید از پذیرش آنها در این برنامه ها هم خودداری کرد.

کلیه برنامه های مرتبط با لاتاری باید تحت دستورالعمل های لاتاری ملی تهیه شود. در برنامه هایی ممکن است درباره لاتاری ملی گفته شود لذا باید زمانی که درباره لاتاری توضیح می دهیم مراقب استفاده از عکس ها و عناصر برنامه لاتاری بود.

استفاده از عناوین و مشخصات دیگر برنامه های لاتاری به غیر از مباجث مربوط به مزایای واقعی آن باید مورد تایید سیاست گذار سردبیری برسد. البته بهتر است در این ارتباط با بخش مشاور حقوقی هم مشورت شود تا در ارتباط با موارد قانونی استفاده از آنها نظرخواهی شود.

انجمن های خیریه

درخواست های پخش

با توجه به رسالت رسانه ای بی بی سی، خدمات پخش این رسانه به انجمن های خیریه ای که در این ارتباط درخواست کنند، داده خواهد شد. این درخواست های پخش باید متنوع و در زمینه های مختلف باشد.

درخواست های انجمن های مستقل به صورت معمولی و هفتگی روی رادیو ۴ پخش می شود و درخواست های ماهیانه پخش در تلویزیون پخش می شود. در نواحی انگلیسی زبان رادیوهای محلی نیز اقدام به پخش برنامه های انجمن های خیریه می کنند. البته درخواست سالیانه به نام درخواست پیتر آبی مربوط به انجمن خاصی وجود دارد.

انتخاب انجمن های خیریه توسط مشاور و کمیته مشاور درخواست های انجمن های خیریه بی بی سی صورت می گیرد. برای نواحی انگلیسی زبان توسط کمیته های مرتبط این انتخاب ها انجام می شود.

کلیه درخواست ها باید منطبق بر دستورالعمل ها و مقررات تدوین شده برای انجمن های خیریه باشد و این درخواست ها باید به تایید مشاور درخواست های بی بی سی برسد. اطلاعات بیشتر در ارتباط با قوانین پوشش برنامه های انجمن های خیریه روی صفحه درخواست های انجمن های خیریه روی سایت موجود می باشد.

درخواست های اضطراری در هنگام وقوع بلایا

در مواقعی که بلایی در مناطق خارج از بریتانیا اتفاق می افتد، بی بی سی ممکن است درخواست هایی را از طرف” کمیته بلایا “که یک انجمن خیریه ای است پخش کند. در این مواقع بی بی سی باید کنترل برنامه های مربوطه را کاملا در اختیار داشته باشد و این خدمات منطبق بر دستورالعمل های بی بی سی باشد.

تایید پخش این برنامه ها باید منطبق با دستورالعمل های بخش درخواست های اظطراری بلایا طبیعی باشد.

ابتکارات درآمدزایی بی بی سی

بی بی سی برنامه های زیادی به منظور کسب درآمد برای انجمن های خیریه تحت پوشش اجرا می کند که برای نمونه به بچه های نیازمند، روز دماغ قرمز (Red Nose Day) می توان اشاره کرد. این برنامه های ابتکاری باید کاملا مطابق با قوانین و مقرارت تایید شده در دستورالعمل بی بی سی تهیه شوند.

ارجاع به انجمن ها در برنامه های دیگر بی بی سی

به غیر از برنامه های فوق الذکر که مختص درآمدزایی برای انجمن های خیریه است در برنامه های دیگر نباید مخاطبین را به پرداخت پول به خیریه ای تشویق کرد.

در برنامه هایی که در ارتباط با انجمن های خیریه است باید اصل بی طرفی را رعایت کرد تا مبادا انجمنی بیش از دیگران مورد توجه قرار گیرد.

در برنامه هایی که انجمن های خیریه در آنها به هر نحوی شرکت دارند باید مراقب بود که این انجمن ها بی جهت تبلیغ نشوند و یا کار آنها نسبت به دیگر انجمن های مشابه ارجحیت داده نشود.

بخش هفدهم- تعامل با مخاطبین

مقدمه

تعامل با مخاطبین به مخاطبین این امکان را می دهد که در زمینه های مختلف با ما همکاری کنند از جمله در رای گیری مسابقات زنده، مسابقات آنلاین، درآمدزایی برای خیریه ها، شرکت در بازی های آنلاین، شرکت در برنامه های رادیویی به صورت تلفنی.

تعامل، فرصت های گوش دادن، شرکت کردن و تولید برنامه ای را بوجود می آورد. این فرصت را به همه با تهیه برنامه های مختلف می دهیم اما مخاطبینی که با برنامه تعامل ندارند نیز از این برنامه ها می توانند استفاده کنند.

اعتماد به برنامه های بی بی سی از مهمترین اهداف این رسانه است که مردم جامعه نسبت به برنامه های آن دارند. به همین دلیل کاملا به مخاطبین خود احترام می گذاریم و تلاش می کنیم به آنها اطلاعات صحیح بدهیم. در مواردی که افراد جامعه با برنامه های ما تعامل دارند با کمال احترام با آنها برخورد می کنیم.

ما باید اطلاعات شخصی افراد را با رضایت کامل آنها جمع آوری و استفاده کنیم و البته تحت مقررات تعریف شده در راهنمای تهیه شده توسط سیاست گذاری های اطلاعاتی باشد.

مقررات

افرادی که با برنامه ها تعامل دارند باید از نظر قانونی و اخلاقی مورد تایید قرار گرفته باشند. بالاخص:

 • شرکت کنندگان نباید از قبل انتخاب شده باشند.
 • در مسابقات و رای گیری ها باید نهایت دقت صورت گیرد.
 • مسابقات و رای گیری ها باید قوانین واضح و روشنی داشته باشند.
 • جوایز باید کامل و به دقت توضیح داده شوند.
 • باید شرکت کننده در ارتباط با میزان تعامل با برنامه و مدت آن کاملا آگاه باشد.
 • تولید این برنامه ها نباید از این مقررات تجاوز کند.

کلیه مسابقات بی بی سی، رای گیری ها و جوایزی که تحت خدمات حمایت شده مالی بی بی سی انجام می شود باید به منطبق با دستورالعمل های مسابقات و رای گیری های بی بی سی باشد.

در مواردی که شرکت کنندگان در شبکه های حمایت شده بی بی سی شرکت می کنند باید برای مردم جامعه مفید باشند و این برنامه ها ارزش بالایی داشته باشند. علاوه بر آن باید محتوای برنامه و اهداف آن کاملا واضح و قابل قبول باشد.

باید اطلاعات شخصی افراد را با رضایت آنها جمع آوری کنیم و شرکت این افراد در برنامه ها نباید به صورت تجاری باشد به طوریکه تبلیغ شرکت و یا محصول خاصی را به دنبال داشته باشند.

خدمات عمومی، برگزاری مسابقات مشترک، اهدای جوایز، مسابقات آنلاین، حمایت مالی از جوایز خارج از برنامه های بی بی سی باید منطبق با دستورالعمل های اهدای جوایز صورت گیرد.

در مواقعی که بی بی سی با دیگر سازمان ها تعامل دارد باید کنترل برنامه و شرکت کنندگان در آن را در دست داشته باشد.

ارجاعات اجباری

ارجاع به سیاست گذاری سردبیری

کلیه موارد زیر در شبکه های مختلف باید به سیاست گذاری سردبیری ارجاع داده شوند.

هر گونه پیشنهاد تعیین نرخ در خدمات برای کودکان باید به سیاست گذاری سردبیری و رئیس بخش مربوطه ارجاع داده شود.

هرگونه پیشنهاد در ارتباط با تغییر در برنامه های آنلاین باید به سیاست گذاری سردبیری ارجاع داده شود.

ارجاعات زیر فقط مربوط به اخبار سراسری بی بی سی و خدماتی عمومی این رسانه است:

هر پیشنهادی در ارتباط با برگزاری مسابقات مشترک با دیگر همکاران رسانه ای باید به سیاست گذاری سردبیری و واحد مشاوره تکنیکی تعاملات (Interactivity Technical Advice Unit ) ارجاع داده شود.

هر پیشنهادی در ارتباط با رای گیری مشترک با سازمان های دیگر باید به سیاست گذاری سردبیری و واحد مشاوره تکنیکی تعاملات (Interactivity Technical Advice Unit ) ارجاع داده شود.

هر پیشنهادی در ارتباط با اسپانسرگیری برای جوایز در این رسانه باید به مشاور سیاست گذاری سردبیری ارجاع داده شود.

هر گونه پیشنهادی در ارتباط با اهدای جایزه ای گران قیمت باید به سیاست گذاری سردبیری ارجاع داده شود.

هر گونه پیشنهادی در ارتباط با اهدای جایزه در برنامه های بازی باید به سیاست گذاری سردبیری ارجاع داده شود.

هر گونه پیشنهادی در ارتباط با اهدای جایزه به ابتکارات خیریه ای بی بی سی باید به سیاست گذاری سردبیری ارجاع داده شود.

هر گونه پیشنهادی در ارتباط با افزایش نرخ خدمات برای حمایت از انجمن های خیریه در قالب تعامل با شرکت کنندگان باید به سیاست گذاری سردبیری و واحد مشاوره تکنیکی تعاملات (Interactivity Technical Advice Unit ) ارجاع داده شود.

هر گونه پیشنهادی در ارتباط با خدماتی که بار مالی دارد و از شبکه های عمومی پخش می شوند باید به سیاست گذاری سردبیری و واحد مشاوره تکنیکی تعاملات (Interactivity Technical Advice Unit ) ارجاع داده شود.

در مواقعی ممکن است خطوط تلفنی را راه اندازی کنیم که اطلاعاتی را در ارتباط با رویدادهای بی بی سی و یا برنامه های آن ارایه دهد. این خطوط نباید نرخ های اضافی داشته باشند. هر گونه استثنایی در این ارتباط باید به سیاست گذاری سردبیری ارجاع داده شود.

هر گونه پیشنهادی در ارتباط با تایید یا اهدای شغلی به عنوان جایزه که تاثیر بزرگی در زندگی می گذارد باید به سیاست گذاری سردبیری ارجاع داده شود.

هر گونه پیشنهادی در ارتباط با راه اندازی خدمات عمومی همراه برای تعامل با شرکت کنندگان که در مواردی بعضی شبکه های موبایل پوشش نمی دهند باید به سیاست گذاری سردبیری ارجاع داده شود.

اقدامات

مسابقات

مسابقات ممکن است در کلیه شبکه های بی بی سی اجرا و پخش شوند. این مسابقات خود وسیله ای برای ارتقای کیفی سطح خدمات بوده و همچنین تشویق به حضور مخاطبین در برنامه سازی است که علاوه بر آن محیطی مهیجی نیز ایجاد می شود. در مواردی ممکن است برندگان مسابقات به افرادی مشهور تبدیل و یا زندگی افرادی از این طریق متحول شود.

کلیه مسابقات در این رسانه باید عادلانه، طبق ضوابط و تحت استانداردها و مقررات تعریف شده سردبیری تهیه و پخش شوند. علاوه بر آن جوایز آنها باید کاملا تعریف شده و مشخص باشد.

مسابقات بی بی سی باید کاملا تحت مقررات مسابقات تعاملی بی بی سی که از طریق رای گیری نتایج آن مشخص می شود ساخته شوند.

در راهنمای دستورالعمل های بی بی سی کلیه جزئیات مربوط به تمامی مراحل آماده سازی و اجرای مسابقه و مجوزهای لازمه برای هر مرحله آورده شده است.

به طور خاص:

 • باید در ارتباط با برگزاری هر مسابقه ای هدف از آن کاملا مشخص و واضح باشد.
 • منابع مسابقات باید کاملا مشخص و محتوا و اهداف هر مرحله هم از نظر تکنیکی و مدیریتی تعریف شده باشند.
 • تاریخ و مهلت ثبت نام در مسابقه مشخص و بین مهلت خاتمه ثبت نام و اعلام شرکت کنندگان زمان کافی برای ارزیابی شرکت کنندگان وجود داشته باشد.
 • شرایط گذاشته شده برای شرکت کنندگان در مسابقه باید یکسان و مراحل انتخاب افراد طوری باشد که همگی شانس برابر داشته باشند.
 • مهارت هایی که در مسابقه از افراد انتظار داریم باید منطبق بر نیازمندی هایی باشد که قبل از مسابقه اعلام شده در غیر اینصورت مسابقه غیر قانونی تلقی می شود.
 • مسابقات باید عادلانه، و به خوبی و تحت قوانین تعریف شده برگزار شوند.
 • در مواقعی که مسابقه توسط گروه کارشناسی داوری می شود باید مقررات و نکاتی که مهم است اعلام شود.
 • بخش خدمات عمومی بی بی سی باید مسابقاتی که با همکاری بی بی سی تهیه شده را پخش کند.
 • سردبیری برنامه ها باید در مسابقات اصل بی طرفی خود را حفظ و مسابقاتی که تحت خدمات عمومی سرویس دهی می شوند نباید دیگر خدمات و یا تولیدات را تبلیغ کنند.
 • نباید از مردم بخواهیم برای ورود به مسابقات عمومی در این رسانه هزینه ای پرداخت کنند مگر اینکه در آمد آنها به انجمن های خیریه اختصاص یابد.
 • سوالات و پاسخ آنها باید مطابق با مهارت های شرکت کننده باشد و علاوه بر آن نحوه سوال مناسب و دقیق انتخاب باشد. این مسابقات نباید تبلیغ خدماتی را به دنبال داشته باشد که در آنها جوایزی در نظر گرفته شده است.
 • در بی بی سی قوانین و مقررات مخصوصی برای مسابقات بخش عمومی و جوایز اختصاص داده شده برای آنها وجود دارد که هر گونه جایزه را بر اساس تعاریف داده شده معین کرده است.هر گونه هماهنگی در این ارتباط باید مطابق با چارچوب های تعریف شده حمایت های مالی جوایز در بی بی سی باشد.

برگزاری مسابقات مشترک

در مواردی ممکن است بی بی سی مسابقات مشترک با انستیتوهای علمی و یا هنری برگزار کند، در این مواقع هزینه ای از طریق بی بی سی پرداخت می شود البته هیچگونه درآمدی از سازمان های بیرونی نباید صرف دیگر برنامه های تولیدی شود.

بی بی سی باید اصل بی طرفی در مسابقات و کنترل روند آنها را در اختیار داشته باشد.

هر گونه پیشنهادی در ارتباط با برگزاری مسابقات مشترک با دیگر سازمان ها باید به سیاست گذاری سردبیری و واحد مشاوره تکنیکی قراردادها و تعاملات (ITACU) ارجاع داده شود.

نباید مسابقاتی که تحت خدمات عمومی بی بی سی تهیه می شود با همکاری سازمان های تجاری صورت گیرد مگر اینکه:

 • همکاری با دیگر سازمان های رسانه ای برای برگزاری مسابقات مشترک در ارتباط با موسیقی، داستانی یا برنامه های ابتکاری بی بی سی باشد.
 • برای رادیوهای محلی به منظور همکاری در تهیه و ارائه تولیدی باشد.

نظرسنجی

نظرسنجی برای برنامه های سرگرمی است که از این راه می توان منبع درآمدی برای انجمن های خیریه بوجود آورد و علاوه بر آن به مشارکت کنندگان این امکان را می دهد که ایده های خود را در ارتباط مسایل سیاسی و اجتماعی بیان کنند.

در مواردی ممکن است نتایج رای گیری منجر به تغییر زندگی فرد و یا حیات سازمان برنده در مسابقه شود که ممکن است حتی گروه سیاسی و یا تجاری باشد.

کلیه رای گیری ها در بی بی سی باید قابل اعتماد، قانون مند و تحت قوانین و استانداردهای بالای سردبیری انجام شوند.

رای گیری در بی بی سی باید تحت قوانین خاص نظرسنجی که توسط بی بی سی تهیه شده است انجام شود. البته در راهنمای دستورالعمل های بی بی سی کلیه جزئیات مربوط به شرکت کنندگان و مراحل رای گیری آورده شده است.

به طور خاص:

 • باید نتایج به طور دقیق به شرکت کنندگان اعلام شود.
 • باید اصل بی طرفی در رای گیری حفظ و به نتایج آرا و نظر شرکت کنندگان در رای گیری احترام بگذاریم.
 • در کلیه مراحل باید نسبت به اندازه گیری نتایج رای گیری دقت کافی داشته باشیم.
 • نباید شرکت کننده را با نتیجه رای گیری گمراه کنیم.
 • باید دقت داشت که قبل از هرچیزی مشخص کنیم که نتایج رای گیری عمومی بهترین شیوه برای تصمیم گیری نسبت به مسابقه است یا خیر؟
 • باید نسبت به مکانیزم رای گیری کاملا مطمئن بود و دقت کرد که شیوه رای گیری کاملا منطبق با مقررات است.
 • باید مقررات رای گیری را قبل از انجام آن مشخص و به اطلاع شرکت کنندگان برسانیم و رضایت آنها در این ارتباط را گرفته باشیم.
 • تاریخ ومهلت رای گیری مشخص وبین مهلت خاتمه رای گیری و اعلام نتایج آن زمان کافی برای ارزیابی وجود داشته باشد.
 • طرح اجرای رای گیری کاملا از قبل مشخص و تکنیک های اجرای مراحل آن تایید شده باشد.
 • باید در نظر داشت که پخش نتایج رای گیری قبل از ارزیابی های نهایی اعلام شود یا خیر.
 • باید اطلاعات واضحی در ارتباط با باز و بسته شدن خطوط رای گیری داده شود.
 • اگر نتیجه رای گیری منجر به اختصاص جایزه ای ویژه برای برنده است باید مورد به سیاست گذار سردبیری برای تایید ارجاع داده شود.

علاوه بر اینها دستورالعمل های خاصی در ارتباط با رای گیری روی موضوعات سیاسی و مباحث بحث برانگیز صنعتی وجود دارد. (به بخش ۱۰ مراجعه شود)

رای گیری مشارکتی

در مواردی ممکن است بی بی سی با سازمان های دیگری در ارتباط با رای گیری مشارکت کند البته این مشارکت در راستای ارزش های بی بی سی خواهد بود. در این موارد این رسانه نسبت به روند رای گیری راضی و مستقیما در کنترل مراحل آن دخیل باشد.

هر گونه پیشنهادی در ارتباط با برگزاری رای گیری مشترک با دیگر سازمان ها باید به سیاست گذاری سردبیری و واحد مشاوره تکنیکی قراردادها و تعاملات (ITACU) ارجاع داده شود.

بی بی سی نباید از خدمات عمومی رای گیری با سازمان های تجاری استفاده کند.

جوایز

در مواردی بی بی سی جوایز خاص خودش را به مستعدین رشته های ورزشی، موسیقی و نویسندگان اختصاص می دهد. این برنامه ها و جوایز ممکن است در مواردی با همکاری دیگر سازمان ها انجام شود.

در این موارد باید هدف از حضور سازمان های دیگر و دلیل آن مشخص و مورد تایید قرار گرفته باشد. بعلاوه جزئیات کامل در ارتباط با راه اندازی این جوایز و مراحل اخذ مجوزهای لازم در راهنمای دستورالعمل بی بی سی آورده شده است.

به طور خاص:

 • موضوع جایزه باید مناسب و استقلال و بی طرفی سردبیری بی بی سی را تحت شعاع قرار ندهد.
 • جایزه ای که گیرنده آن نمی تواند به آن استناد کند نباید تعریف شود.
 • باید مقررات واضحی در ارتباط با نحوه داوری و شرایط گیرندگان جایزه وجود داشته باشد.
 • باید در نظر داشت که بوجود آوردن جایزه و مدالی خاص برای بی بی سی مناسب است.
 • در مواقعی این جوایز و نشان ها در برنامه هایی که توسط اسپانسرهای (حمایت کنندگان مالی) تجاری پشتیبانی نمی شوند داده می شود.
 • کلیه توافقاتی که در ارتباط با نشان های خدمات عمومی بی بی سی و حمایت مالی از آنها وجود دارد باید تحت مقررات اهدای جوایز بی بی سی صورت گیرد. بعلاوه هر گونه پیشنهادی در ارتباط با گرفتن اسپانسر برای جوایز باید به رئیس مشاور سیاست گذار بی بی سی ارجاع داده شود.

برنامه های پیش ضبط (play back) و تکراری

معمولا شرکت کنندگان در رای دهی انتظار دارند که برنامه زنده باشد و در این خصوص باید شرکت کنندگان را کاملا آگاه کرد.

در صورتیکه برنامه از قبل ضبط شده و مشکلی در رای گیری بوجود آمده تا زمانیکه مشکل حل نشده نباید برنامه پخش شود.

در مواردی که برنامه ای روی شبکه های بی بی سی تکرار می شود و یا زمان پخش آن تغییر می کند باید اطلاعات و راهنمایی های لازم در این ارتباط را به مخاطبین بدهیم.

جوایز

جوایز باید کاملا مشخص و در حد انتظار شرکت کنندگان باشد البته نباید به گونه ای باشد که به اعتبار بی بی سی لطمه بزند.

باید برای جوایزی که در مسابقات عمومی بی بی سی داده می شود هزینه پرداخت کرد، این جوایز بهتر است اصل باشد تا گران قیمت. هر پیشنهادی در ارتباط با تهیه جایزه ای خاص باید به سیاست گذار سردبیری ارجاع داده شود.

جوایز برای کودکان باید متناسب با سن شرکت کنندگان و گروه سنی هدف باشد و بر اساس جمله معروف «با پول نمی توان تجربه خرید» باشد.

نباید پول نقد به عنوان جایزه تعیین کنیم. هر گونه پیشنهادی در ارتباط با تعیین پول نقد به عنوان جایزه در برنامه های مسابقه ای باید به تایید کنترل کننده بخش مربوط برسد و البته مقدار این پول باید به تایید سیاست گذار سردبیری برسد. پول نقد نباید به عنوان جایزه در مسابقاتی که کودکان در آنها هستند در نظر گرفته شود.

در مسابقات عمومی این رسانه نباید جزئیات مربوط به جایزه و شرکت سازنده آن را ارائه کنیم. البته دقت کافی و لازم را باید در ارتباط با اختصاص محصولات تجاری بی بی سی به عنوان جایزه در نظر داشت. مشاوره های لازم از بخش سیاست گذار سردبیری در دسترس است.

اختصاص جایزه برای شنوندگان و بینندگان، مسابقات آنلاین رسانه ای

هر گونه اختصاص جایزه به مسابقات و یا بازی های تلویزیونی که روی شبکه های عمومی بی بی سی پخش می شود باید به تایید بخش ‘حمایت از جوایز‘ تحت چارچوب و قوانین بی بی سی باشد.

بالاخص:

 • نباید پول نقد به عنوان جایزه پرداخت کنیم.
 • معمولا جوایزی همچون سی دی، دی وی دی، بلیط بازی های فوتبال و با بلیط تئاتر اختصاص دهیم.
 • حوزه ای وسیع از اعطا شوندگان جایزه را در زمان های مختلف در نظر بگیریم.
 • برنامه ها نباید به اعطا کنندگان جوایز اطمینان دهد که در ارتباط با این جایزه اعتبار و یا تبلیغ در برنامه ها برای آنها انجام می شود.

معمولا هیچگونه اختصاص جایزه برای بازی های تلویزیونی تایید نمی شود و هر گونه پیشنهادی در این ارتباط به سیاست گذاری سردبیری ارجاع می شود.

اختصاص جایزه برای مسابقات خیریه ای روی شبکه های عمومی

در موارد استثنایی پیشنهاد اهدا جایزه به مسابقات خیریه ای که روی شبکه های عمومی است، داده می شود که در این موارد باید پیشنهاد به سیاست گذار سردبیری ارجاع شود.

واحد مشاوره تکنیکی و قراردادها ITACU

واحد ITACU، یکی از بخش های مهمی است که کلیه مشاوره های لازم در ارتباط با برگزاری مسابقات، رای گیری با تلفن بالاخص استفاده از خطوط کم هزینه را این واحد انجام می دهد.

ITACU با تامین کننده های خطوط تلفن در ارتباط با استفاده از خطوط قرارداد می بندد. البته این واحد مشاوره های قانونی در ارتباط با نحوه رای گیری را هم انجام می دهد. این واحد هیچگونه مشاوره های سردبیری نمی دهد ولی با بخش سیاست گذاری سردبیری کاملا همکاری می کند.

ITACU به شبکه جهانی بی بی سی خدمات مشاوره ای نمی دهد.

خدمات تلفن

خدمات تلفنی اغلب برای مسابقات، پشتیبانی از برنامه ها، پیام کوتاه، درخواست کمک مالی برای خیریه ها، ارسال و دریافت تولیدات مخاطبین، و استفاده در مسابقات زنده و بازی های تعاملی استفاده می شود.

هر گونه پیشنهاد در ارتباط با راه اندازی مسابقه رای گیری تلفنی باید به بخش ITACU ارجاع داده شود. این واحد کلیه مسائل تکنیکی آن را  بررسی و مشاوره لازم را می دهد. البته کلیه مراحل و مقرراتی که در دستورالعمل سیاست گذاری وجود دارد باید پوشش داده شود.

خطوط تلفنی کم هزینه

هر گونه پیشنهادی در ارتباط با استفاده از این خطوط تلفنی در بخش خبری جهانی باید به واحد ITACU و سیاست گذاری سردبیری ارجاع داده شود. علاوه بر آن هرگونه استفاده از این خطوط تلفنی در بخش بازرگانی باید به رئیس بخش سردبیری مربوطه ارجاع داده شود.

باید مخاطبین از هزینه های تلفنی کاملا آگاه باشند، بالاخص زمانی که با برنامه های بی بی سی تعامل دارند.

تلفن های کم هزینه روی شبکه های عمومی بی بی سی

روی خدمات عمومی بی بی سی این خطوط تلفن در مواقعی که تماس های زیادی گرفته می شود بکار می رود.علاوه بر دستورالعمل های سردبیری در ارتباط با استفاده از این خطوط تلفنی مقررات و محدودیت های دیگری نیز وجود دارد که از طریق بخش سیاست گذاری سردبیری قابل دسترس است.

بالاخص:

حداقل تعرفه باید در نظر گرفته شود.

از این خطوط نباید به منظور سودرسانی به بی بی سی استفاده کرد مگر در مواردی که برای انجمن های خیریه باشد.

هر گونه پیشنهادی در ارتباط با استفاده از این خطوط تلفنی برای سوددهی به انجمن های خیریه ای با شرکت مخاطبین در برنامه ها باید به سیاست گذاری سردبیری و ITACU ارجاع داده شود.

هر گونه پیشنهادی در ارتباط با استفاده از این خطوط تلفنی برای سرویس دهی به کودکان باید به سیاست گذار سردبیری ارجاع داده شود. اگر این خطوط استفاده شد باید به کودکان اعلام کنیم که از پرداخت کننده قبض تلفن برای تماس اجازه بگیرند.

از نظر تکنیکی باید سیستم به گونه ای باشد که اگر خط بسته بود تماس گیرنده شارژ نشود.

استفاده از پیام کوتاه

در مواردی که مشکلات تکنیکی در این نوع خدمات بوجود آمد باید با بخش ITACU و سیاست گذاری سردبیری مشورت شود. در این مواقع باید مراقب بود که این اتفاق طوری رفع شود که منجر به از دست رفتن اطلاعات مشارکت کنندگان در برنامه ها نشود و درکوتاه ترین زمان ممکن مشکل برطرف شود.

خطوط تلفنی مسابقات

در مواردی ممکن است افرادی از طریق خط تلفن در برنامه هایی دعوت شوند. در این مواقع هم باید درخواست به بخش ITACU ارجاع داده شود. در این مواقع باید در نظر داشت که فرمهای مخصوص این گونه مسابقات باید به صورت آن لاین، با پست یا شیوه های دیگر پخش شود.

خطوط اطلاع رسانی در ارتباط با شبکه های عمومی

در مواردی ممکن است در برنامه های زنده خطوط تلفنی را جهت کسب اطلاعات مخاطبین در ارتباط با رویدادها و برنامه های مختلف اعلام کنیم. این خطوط نباید هزینه بالایی برای مخاطب در برگیرد، در موارد استثنایی باید درخواست و پیشنهاد به بخش سیاست گذاری سردبیری ارجاع داده شود.

خدمات حمایتی و پشتیبانی

در مواقعی که برنامه هایی در ارتباط با مشکلات و مباحث استرس زا پخش می شود باید به این مسئله توجه کرد که در صورت نیاز شماره تلفن هایی را بعنوان خطوط حمایتی از مخاطبین در نظر گرفت که مشاوره های لازمه را در این خصوص به آنها داد. در این موارد باید با بخش خطوط مخاطبین مشاوره شود.

اینچنین خدماتی باید تحت شرایط زیر صورت گیرد:

 • نباید خطوطی که هزینه بالا دارد برای اینگونه شماره های حمایتی در نظر بگیریم خطوط باید مجانی و یا با حداقل هزینه باشد بطوریکه هیچگونه سودی از این خطوط حاصل نشود.
 • باید مراقب بود که اطلاعات ارائه شده مطابق با اصل بی طرفی، دقیق و هدفمند باشند. در این ارتباط باید ارتباط زیادی را به سازمان های خیریه و قانونی برای مخاطبین بوجود آوریم.
 • باید مراقب بود که هرگونه خطوط حمایتی چه از طرف بی بی سی و یا سازمان های دیگر، خدمات مناسب و قوی را به مخاطبین ارائه کند.
 • معمولا خطوط حمایتی سازمان های دیگر را به مخاطبین اعلام نمی کنیم و یا آنها را به آنها ارجاع نمی دهیم مگر اینکه خدمات آنها در ارتباط با موضوعات بسیار خاص باشد.

خدمات اطلاع رسانی اتوماتیک

باید مراقب بود که خدمات اطلاع رسانی با ماشین های سخنگو ساده، واقعی، و در ارتباط با برنامه های تولیدی باشد. در این موارد مدت زمان تماس باید حداقل باشد و مخاطبین از هزینه آن مطلع شوند. اینگونه خدمات نباید موجب تبلیغ محصولات تجاری شود.

شوهای بازی و آزمون ها

انتخاب مشارکت کنندگان

شیوه انتخاب شرکت کنندگان نباید موجب بی اعتباری بی بی سی شود. به همین منظور باید مراحل عدم انتخاب مشارکت کنندگانی که رد صلاحیت شده اند نشان داده شود. رعایت این موازین در مواردی است که مشکلات جدی در انتخاب فرد و صلاحیت او باشد. البته مشاوره از بخش سیاست گذاری سردبیری و مشاوره حقوقی برنامه ها در دسترس است.

رعایت عدالت برای مشارکت کنندگان

با افرادی که در برنامه شرکت می کنند با نهایت احترام و عادلانه رفتار شود. البته باید اطلاعات لازم در ارتباط با مقررات و آنچه که برای آنها اتفاق می افتد و یا از آنها انتظار می رود داده شود. برای نمونه اگر در برنامه های فکاهی شرکت می کنند باید بدانند این برنامه ها جدی نیست و شوخی است. در مواردی که شرکت کننده به همراه خانواده است باید بیشتر مراقب بود.

ایمنی

نباید سلامتی و ایمنی مشارکت کنندگان را در معرض خطر قرار دهیم. در ضمن نباید از آنها بخواهیم که کارهایی بکنند که برای زندگی آنها خطرناک است. در موارد مورد نیاز مشاوره های لازم باید گرفته شود.

البته در مواردی بهتر است ایمنی های لازمه قبل از اینگونه برنامه ها برای مخاطبین ارائه شود.

تنظیم سوالات

سوالات و پاسخ ها باید کاملا قانونمند و دقیق باشند و نیازمند مهارت های خاص باشند و البته با موضوع و اهداف برنامه کاملا منطبق باشند.

شرایط و مقررات

مقررات و قوانین بازی ها و مسابقات باید کاملا به اطلاع شرکت کننده برسد و تفهیم شوند که از آنها در خلال برنامه چه انتظاری می رود. مشارکت کنندگان باید قبل از شروع برنامه از قوانین برنامه اطلاع یابند و آنها را تایید کنند. هرگونه مشاوره در این ارتباط از بخش مشاور حقوقی برنامه ها و سیاست گذاری سردبیری قابل استفاده است.

برنامه های استعدادیابی

علاوه بر اطلاعاتی که در ارتباط با این برنامه ها در دستورالعمل سردبیری داده شده است.جزئیات و تاییدیه های اجباری دیگری هم نیاز است که بصورت آن لاین قابل دسترس است.

بی بی سی ممکن است در مواردی با سازمان های دیگر قراردادهای همکاری در ارتباط با برگزاری و انتخاب شرکت کنندگان در مسابقات داشته باشد. برای مثال سازمان های خارجی ممکن است در تولید و راه اندازی برنامه ای و یا ضبط و تولید فیلمی مشارکت کنند. در کلیه این موارد بی بی سی باید کنترل تولید و سردبیری این برنامه ها را در اختیار داشته باشد. انتخاب این شرکت های همکار باید به گونه ای باشد که موجب صدمه زدن به اعتبار این رسانه نشود.

ارائه و پیشنهاد فرصت هایی که زندگی افراد را تغییر می دهد باید به سیاست گذار سردبیری ارجاع داده شود و در مواردی که این برنامه ها روی شبکه های عمومی پخش می شود جایزه آن به تایید بخش تامین جوایز برسد.

اطمینان از عدم بزرگنمایی این برنامه ها که در قالب های خاص بررسی می شود باید به تایید سیاست گذاری سردبیری برسد.

در شبکه های عمومی نباید هیچگونه پولی از طرف شرکت همکار در تولید برنامه هزینه شود.

انتخاب شرکت کنندگان

اغلب شرکت کنندگان باید مهارت های خاصی داشته باشند و از منابع مختلفی از آنها سوال می شود. در مواردی این شرکت کنندگان برای هفته های متمادی روی برنامه های زنده و در تلویزیون ظاهر می شوند. باید مراقب بود که پیش زمینه این شرکت کنندگان بررسی شده باشد قبل از اینکه انتخاب آنها نهایی و روی شبکه های بی بی سی ظاهر شوند. مواردی همچون توانایی آنها در تحمل استرس حاصل از برنامه و دوربین و حتی سابقه های کیفری آنها بسیار مهم است که نیاز به توجه خاص دارد.

حمایت از شرکت کنندگان

در ابتدا ممکن است مشارکت کنندگان نسبت به تاثیر برنامه های مهمی که زندگی افراد را تغییر می دهند آگاه نباشند و یا نحوه ظاهر شدن در آنها برایشان مهم نباشد به همین منظور باید کاملا و به صورت مناسب آنها را آگاه و از آنها حمایت کرد. حمایت از این افراد در مواردی مهم است که احتمال ضبط و پخش تجاری این برنامه ها مطرح باشد.

اعتدال

با شرکت کنندگان در تمامی مراحل برنامه با احترام کامل و رعایت شئونات رفتار می شود و باید مطمئن بود که آنها نسبت به تصمیم داوران احترام می گذارند. البته باید یک نسخه از قوانین و شرایط شرکت کنندگان در اختیار آنها قرار گیرد، و نسبت به هرگونه عدم رعایت مقررات و مجازات آن آنها را آگاه کرد. این مسئله زمانی مهم است که رای گیری از مخاطبین در برنامه صورت می گیرد.

حضور کودکان در برنامه های استعدادیابی

در مواردی که کودکان در برنامه های زنده شرکت می کنند مشکلات زیادی مطرح است که باید در نظر داشت.

( مراجعه به بخش ۹ شود).

برنامه های مبتنی بر تلفن، تولیدات آنلاین، برنامه های موبایل، بازی ها و برنامه های تلویزیونی

برنامه های تلفنی

این برنامه ها بخش مهمی در تولیدات بی بی سی را شامل می شوند که حاوی توضیحات فرستاده شده متنی، ایمیل و دکمه قرمز است.

این برنامه ها زنده پخش می شوند و باید نسبت به هرگونه اتفاقی از جمله مشارکت کنندگانی که قوانین را رعایت نمی کنند آماده بود. باید مراقب بود که این برنامه ها ابزاری برای اظهار نظر ارئه کنندگان نشود.

تمرینات زیر به حداقل رساندن خطر را افزایش می دهند:

 • با شرکت کنندگان در این برنامه ها باید تماس گرفته شود و قبل از قرار گرفتن روی آنتن باید موارد لازم به آنها گفته شود. باید مراقب بود که این افراد برای قرار گرفتن در برنامه های زنده مناسب باشند.
 • تنوع دیدگاه ها و در کنار آن اصل بی طرفی باید رعایت شود.
 • اگر برنامه ای تماس گیرنده نداشت باید محتوای آن را عوض کرد وتحت هیچ شرایطی نباید از طرف برنامه تماس گیرندگان و یا پیام ها و ایمیل های آنها با همدیگر در نظر گرفته شود.
 • ارائه کنندگان و مجریان این برنامه ها باید بر اساس دستورالعمل سردبیری کاملا توجیه و در توانایی از عهده مو قعیت های مهم و بحرانی که در حین اجرا بوجود می آید را داشته باشد. البته ایمیل و پیامها قبل از پخش باید خوانده شوند.
 • در مواردی که برنامه های تلفنی در ارتباط با موضوعات مهم و سختی ساخته می شود باید تیم تولید کننده کاملا در ارتباط با برخورد با مخاطبین و مشارکت کنندگان در موارد خاص توجیه شوند، و در موارد مورد نیاز سیستم های حمایتی جایگزین در نظر گرفته شود. البته در مواردیکه کودکان و یا جوانان مشارکت کننده هستندباید بیشتر مراقب بود.
 • در مواردی که فردی بطور غیرقابل پیش بینی تماس می گیرد و مواردی خاص و داستانی خاص را مطرح می کند باید ارجاع به دیگر بخش ها در صورت نیاز مهیا باشد.

تولیدات آنلاین

در این رسانه برای ایجاد بستری فعال جهت مشارکت مخاطبین آنلاین از تولیدات آنها به منظور پوشش موضوعات متنوع روی اینترنت استفاده می شود. این تولیدات ممکن است روی سایت های اصلی بی بی سی قرار گیرد و یا روی سایت های شرکت های همکاری که توسط این رسانه پشتیبانی می شود.باید توجه داشت که کلیه فضاهایی که روی اینترنت برای ارائه اطلاعات استفاده می شود مسئولی برای بررسی و نظارت بر اطلاعات داشته باشد تا اطلاعات خارج از چارچوب قانونی روی سایت قرار نگیرد در مواقع ضروری می تواند اطلاعات را از سایت حذف کند. البته این فضاها مسئول دیگری بعنوان سردبیر هم دارد تا استانداردهای لازمه را در ارتباط با انتشار اطلاعات رعایت شود.

کنترل این سایت های آنلاین باید بسیارسریع و مطمئن انجام شود به گونه ای که در مواقعی که اطلاعات غیرقانونی و یا تماس های غیر اخلاقی گرفته شد به سرعت نسبت به رفع و حل آنها اقدام شود.

هرگونه اتفاق غیر منتظره ای را باید در اسرع وقت به تیم مدیریت اجرایی CBBC ارجاع داده شود و یا برای خدمات بازرگانی به رئیس سردبیری بخش ارجاع شود او هم موارد را به مسول ذیربط ارجاع می دهد.

بعلاوه:

 • باید مخاطبین از چگونگی استفاده مطالبشان توسط بی بی سی و مقررات مربوط به آنها و حق و حقوق خودشان در این ارتباط مطلع باشند.
 • مخاطبین و تولید کنندگان آنلاین باید مطلع باشند که ممکن است ما اطلاعات شخصی آنها را استفاده کنیم، میزان و نوع این اطلاعات را باید به آنها گفته شود. (مراجعه به بخش ۷)
 • هر فضای اینترنتی که برای ارائه تولیدات مخاطبین استفاده می شود باید ساده و به راحتی قابل دسترس باشد.
 • در هر فضای مجازی تعاملی باید شیوه های ساده ای به مخاطبین جهت دسترسی به مقررات سایت آنلاین قرار دهد.
 • اطلاعاتی که مقررات را نقض می کند باید از روی سایت حذف شود. البته در مواردی این اطلاعات روی سایت باقی می مانند مگر اینکه شخص و یا سازمان مربوطه آنها را با دلایل محکم حمایت کنند.
 • باید دیدگاه های متنوع را حمایت و در عین حال اصل بی طرفی در ارائه مطالب را در نظر بگیریم.
 • بایددر مواردی که سایت هایی برای کودکان راه اندازی می شود مراقب بود که محتوای سایت و مطالب کاملا ایمن و فارغ از هر گونه خطری برای کودکان باشد. (مراجعه به بخش ۹)

محتوایی که از نظر بی بی سی، مشکل ساز است همانند مقررات بی بی سی، و برنامه ها نباید از سایت حذف شوند مگر اینکه قانون را نقض کنند.

داوری

داوری به یکی از روش های زیر انجام می شود:

 • پیش داوری: مواقعی است که مطالب برای مخاطب روی سایت قابل دسترس نیست تا زمانیکه داور از نظر محتوایی آنها را تایید کند. برنامه ها و مطالبی که برای کودکان تهیه می شود جزو این دسته هستند.
 • پس داوری: مواقعی است که مطالب روی سایت قرار گرفته است و داور آنها را بررسی و به ماندن یا حذف اطلاعات روی سایت نظر می دهد. معمولا سایت هایی که مطالب بحث برانگیز روز، روی آنها قرار می گیرد جزو این دسته هستند.
 • داوری واکنشی: مواقعی است که مراجعه کننده به سایت داور را نسبت به نامناسب بودن اطلاعاتی روی سایت آگاه می کند. معمولا برای سایت های کوچک و جاییکه اطلاعات کمی باید حذف شود مناسب است. برای سایت هایی که گروه های مختلف کودکان به آنها مراجعه می کنند این شیوه داوری درست نیست. هرگونه پیشنهادی در ارتباط با داوری واکنشی باید به ریس اجرایی بخش مربوطه ارجاع داده شود.

هرگونه پیشنهاد استفاده از نوع دیگر داوری باید به سیاست گذاری سردبیری ارجاع داده شود. البته ارزیابی های دیگر در زمانها ی خاص از جمله انتخابات ممکن است نیاز باشد.

برنامه های تولیدی مصرف کنندگان روی سایت های دیگر

هر سایتی که تحت نام بی بی سی فعالیت می کند و یا سایت هایی بی بی سی که برنامه های مصرف کنندگان را روی وب سایت پشتیبانی می کنند باید مسئولیتش با یک فرد باشد.

بعلاوه:

 • هدف از فضای اختصاص داده شده باید مشخص باشد.
 • انتخاب سایت های دیگر نباید موجب بی اعتباری بی بی سی شود.
 • باید به این مسئله اشاره شود که این سایت ها متعلق به بی بی سی نیست و توسط بی بی سی حمایت نمی شوند.
 • هر گونه مداخله در تغییر مطالب سایت ها باید به اطلاع مخاطبین برسد، برای نمونه حذف مطالب بی ارزش.
 • نباید با سایت هایی که برای کودکان و یا جوانان مضر است و موجب بی اعتباری این رسانه می شود همکاری کرد.
 • باید فضایی که برای خدمات دهی بی بی سی استفاده می شود با فضایی که توسط کارمندان بی بی سی و برای استفاده شخصی شان بکار می رود مشخص و مجزا باشد.

موبایل

وسایل موبایل روز به روز پیشرفت می کنند و امکانات مختلفی را پشتیبانی می کنند.

 • کلیه شبکه های تلفن همراه باید برنامه های عمومی این رسانه را پوشش بدهند به طوریکه مخاطبین بتوانند با موبایل خود با برنامه ها تعامل داشته باشند. موارد استثنایی باید به بخش سیاست گذاری سردبیری ارجاع داده شود.
 • باید هزینه تلفن همراه خدمات عمومی را برای مخاطبین با حداقل تعرفه های ممکن بوجود آورد مگر در مواردی که عایدات آن به انجمن های خیریه برگردد.
 • برنامه هایی که روی موبایل پخش می شود باید به گونه ای باشد که انتظارات مخاطبین را برآورده کند. البته باید مراقب بود برنامه های مذکور به خوبی پخش و ویرایش این برنامه ها محتوای آنها را از بین نبرد.
 • هزینه اطلاعات و اطلاعات برنامه ها باید همراه برنامه ارسال شود.

بازی ها

استفاده از بازی های مختلف و جذاب روی موبایل، سایت های آنلاین و برنامه های تلویزیونی تعاملی با مخاطب یکی از راه های جذب مخاطب است تا از این راه کیفیت برنامه ها هم بالا برود. البته باید بازی های مورد استفاده مورد تایید سردبیری قرار گیرد و قیمت آنها در حد پایین باشد. این بازی ها نباید به گونه ای باشد که سودی را عاید برنامه های عمومی در بی بی سی کند.

خدمات تلویزیونی تعاملی

خدمات تعاملی که روی خدمات عمومی بی بی سی، همچون تعاملاتی که توسط Red buttonصورت می گیرد نباید زمینه خاصی را تبلیغ کند.

باید ساعت ۹ شب را در مورد برنامه های مخصوص و مخاطبین آنها در نظر داشت.

باید به وضوح مخاطبین را از مبلغ ونحوه پرداخت آن آگاه کنیم، البته خدمات تلویزیونی تعاملی روی شبکه های عمومی نباید برای سود دهی طراحی شده باشند.

بخش هجدهم- قوانین

مقدمه

تولیدکنندگان بی بی سی در مواقعی که با مشکلی در تولید مواجهه می شوند باید از بخش مشاور تولید برنامه ها کمک بگیرند. این بخش متناسب با مشکل و بخش مربوطه اقدام به مشاوره در ارتباط با حل مسئله می کند. این بخش در بی بی سی کلیه برنامه هایی که در ارتباط با مسائل خصوصی، گزارش های خبری دادگاه و یا اطلاعات مربوط به مسائل جنسی است قبل از پخش برنامه های آنها به تولید کنندگان مشاوره می دهند.

به این نکته باید اشاره کرد که قوانین در بریتانیا، اسکاتلند، ولز و ایرلند متفاوت هستند و لذا باید متناسب با این مناطق راهکارهای مختلف ارائه شود. خطوط تلفن مشاوره به صورت ۲۴ ساعته فعال و آماده مشاوره است و در منطقه ایرلند مشاوران حقوقی ایرلندی آماده پاسخگویی هستند. بخش مشاور حقوقی لیستی از کشورهای مختلف و حقوق دانان آنها برای مشاوره در ارتباط با برنامه های تولیدی دارند. در این بخش کودکان به افرادی که قانون مقطع سنی آنها را معین کرده برمی گردد نه به تعریفی که در راهنمای دستورالعمل بی بی سی آمده است.

ارجاعات اجباری

ارجاع به رئیس استانداردهای سیاست گذاری سردبیری

هر گونه تصمیمی در ارتباط با برنامه هایی که نیاز به مشاور حقوقی دارند باید به رئیس بخش و علاوه بر آن به رئیس استانداردهای سیاست گذاری سردبیری ارجاع داده شود.

ارجاعات دیگر

هرگونه عدم رعایت قوانین در برنامه سازی باید به رئیس بخش و کمیته سردبیری، مشاور حقوقی و رئیس استانداردهای سیاست گذاری سردبیری ارجاع داده شود.

هر گونه درخواست در ارتباط با توقف مراحل برنامه سازی و یا استفاده از اطلاعات خصوصی افراد باید به رئیس بخش و بخش حفاظت از اطلاعات فردی ارجاع داده شود.

عمومی

در مواقعی ممکن است برنامه های عامه پسندی را تهیه کنیم که از نظر قانونی مشکل داشته باشند در این موارد باید در نظر داشت که:

 • عدم رعایت قانون روی بی بی سی چه تاثیری خواهد داشت.
 • عدم رعایت قانون روی مردم جامعه چه تاثیری دارد.
 • در سطح ملی چه تاثیری روی منطقه ای که برنامه پخش می شود دارد.

هرگونه عدم رعایت قوانین در برنامه سازی باید به رئیس بخش وکمیته سردبیری، مشاور حقوقی و رئیس استانداردهای سیاست گذاری سردبیری ارجاع داده شود.

تهمت یا افترا

هر شخصی می تواند نسبت به برنامه های پخش شده در صورتی که در آن برنامه نسبت به او افترا زده شده باشد اعتراض کند. این بخش در بی بی سی یکی بخشهای حقوقی مهمی است چون در صورتی که بی بی سی در این ارتباط محکوم شود باید مبالغ هنگفتی بپردازد.

مردم یا شرکت ها این حق را دارند که در صورتیکه به آنها اهانتی شده باشد، از بی بی سی شکایت کنند ولی باید مدارک و ادله کافی برای اثبات آن به دادگاه ارائه کنند.

در اسکاتلند باید فردی که شکایت می کند ثابت کند که مطالب ارائه شده نسبت به او درست نبوده اند.

در برنامه هایی که احتمال افترا زدن در آنها وجود دارد باید کاملا یک نسخه از آن ضبط شود تا کلیه صحبت های انجام شده قابل بازیافت باشد.

حریم خصوصی

از سال ۲۰۰۰ قوانین مربوط به حریم خصوصی افراد و حفظ آن به مورد اجرا گذاشته شده است این قوانین حقوق بشری این امکان را به افراد می دهد که در صورت تعرض به حریم خصوصی آنها نست به آن واکنش نشان دهند.

در اسکاتلند در صورتیکه برنامه ای در ارتباط با فردی تهیه شده او می تواند به بی بی سی بگوید اطلاعات فردیش را در معرض عموم قرار ندهند. در موارد خاص دادگاه می تواند نسبت به پخش برنامه و بارعایت خواست های فرد رای مناسب صادر کند.

در صورتیکه برنامه ای حاوی اطلاعات خصوصی شخص است باید کلیه اطلاعات در مراحل مختلف کاملا مجزا مورد بازبینی قرار گیرند در مواردی که اطلاعات با عکس نشان داده می شود باید جزئیات دقیقا دیده شود.

تضعیف

تحقیر و تضعیف بخشی از قانون که موجب اختلال در یکپارچگی و استقلال مراحل قانونی پرونده ای در دادگاه می شود. در بی بی سی زمانی این مسئله مهم می شود که اطلاعات پرونده ای بدون طی مراحل دادگاهی آن و تصمیم در ارتباط با آن پخش شود.

در اغلب موارد جنایی مرحله فعال شدن پرونده زمانی است که فرد مظنون دستگیر و متهم مراحل اولیه بازجویی را طی می کند. زمانیکه یک پرونده در مواحل اولیه یا به اصطلاح فعال آن است و هر نوع اطلاعاتی که در روند تصمیم گیری پرونده می تواند تاثیر منفی بگذارد و در قالب تحقیر و اهانت به دادگاه قرار می گیرد.

این مقررات کلیه دادگاه ها و پرونده های آنها و یا هر جاییکه در آن هیات ژوری باید در ارتباط با پرونده تصمیم بگیرند را شامل می شود.

محدودیت روی گزارشات

گزارشاتی وجود دارد که نسبت به پخش آنها محدودیت وجود دارد البته در مواردی که دادگاه این گزارشات را سفارش دهد می توان آنها را تهیه و در اختیار آنها قرار داد. گزارش های ممنوعه شامل:

 • گزارش در ارتباط با دادگاه های روسای کلانتریها در انگلستان که البته بسیار مختصر می توان به آن اشاره کرد.
 • گزارش مراحل دادگاهی در دادگاه های جوانان
 • گزارش مراحل دادگاهی کودکان، هیچگونه گزارشی در ارتباط با دادگاه کودکان نباید پخش شود.

برخی از گزارشاتی ممنوعه ای که ممکن است دادگاه آنها را سفارش دهد عبارتند از:

 • گزارشات مربوط به افراد زیر ۱۸ سال که هنوز به سن قانونی نرسیده اند.
 • سفارشاتی که دادگاه ازاین رسانه می خواهد تا تکمیل نشدن رای گیری و اعلام نتیجه نهایی از گزارش دهی در ارتباط با آن خودداری شود.
 • در مواردی که دادگاه جزئیات فردی را در لیست سیاه قرار داده است.

باید در نظر داشت که هر گونه درخواست در این ارتباط در منطقه اسکاتلند باید به بخش حقوقی آن ارجاع داده شود.

کودکان و قانون

در مواردی که در برنامه ها مواردی در ارتباط با کودکان است باید بخش مشاور حقوقی نسبت به محتوای آن نظر دهد.

کودکانی که در موارد جنایی دخیل هستند

در ولز، اسکاتلند و بریتانیا کودکانی که زیر ۱۸ سال سن دارند در دادگاه جوانان محاکمه می شوند. در ایرلند شمالی جوانان زیر ۱۶ سال در چنین دادگاه هایی محاکمه می شوند.

در دادگاه جوانان مقرراتی وجود دارد که در قالب آنها هرگونه ارائه اطلاعات افراد شاهد و یا محکومین زیر ۱۸ سال ممنوع است. این اطلاعات شامل نام، آدرس، عکس و یا مدرسه فرد می شود.

در دادگاه های دیگر این ممنوعیت ها وجود ندارد اما دادگاه در صورتیکه کودکی در مراحل دادگاه درگیر شده باشد می تواند این ممنوعیت ها را در ارائه اطلاعات وضع کند.

کودکان در دادگاه های اجتماعی

در دادگاه های دیگر ممکن است کودکان درگیر مراحل دادگاهی شوند که می تواند شامل نگهداری و یا مواردی موبوط به پدر و مادر آنها باشد.

سیستم دادرسی کودکان

سیستم دادرسی کودکان در اسکاتلند می باشد و البته در این مورد هم اطلاعات کودکان و حتی خواهر، برادر و دوستان آنها قانونا نباید پخش شود. در این نوع دادگاه ها هم تا وقتی که کودک به سن ۱۸ سالگی نرسیده جز این دسته از نوجوانان قرار می گیرد.

نشست خصوصی دادگاه

در مواردی که دادگاه نسبت به پرونده کودکی نشست خصوصی دارد پخش اطلاعات آن در قالب تضعیف دادگاه است که این عمل غیر قانونی محسوب می شود. این دادگاه ها معمولا درارتباط با قیمومیت، نگهداری و بزرگ کردن کودکان برگزار می شوند. در موارد قیمومیت کودک اعلام نتایج رای دادگاه مانعی ندارد مگر اینکه دادگاه آن را ممنوع کند.

قوانین حقوق کودکان

قوانین حفظ حقوق کودکان در سال ۱۹۷۸ وضع شده است که بنا به آن شرکت و استفاده از کودکان در برنامه ها بر اساس شرایط تعیین شده است. بر اساس این قوانین:

 • گرفتن عکس های غیراخلاقی از کودکان زیر ۱۶ سال ممنوع است.
 • دخیل کردن کودکان در عکس های غیر اخلاقی ممنوع است.

قوانین کپی رایت

حقوق حفظ نشر آثار شامل:

 • کپی رایت
 • حقوق اخلاقی
 • حقوق مجری
 • مارک های بازرگانی
 • طرحها و نوآوری ها
 • حقوق نقض عهد و پیمان

مشاوره های لازم در ارتباط با رعایت حقوق نشر آثار توسط بخش حفظ حقوق نشر (L&IP“ DepartmentProperty ntellectualI Ligitiation”) در ارتباط با استفاده از تولیدات سازمان های همکار در بی بی سی و یا بلعکس استفاده از تولیدات بی بی سی توسط دیگر سازمان ها داده می شود.

در موارد تجاری و بازرگانی باید مشاوره و هماهنگی های لازم با بخش GNRT: Group Negotiation Rights and Talent صورت گیرد. این بخش نسبت به قراردادها و اجراهای مختلف و رعایت قوانین کپی رایت در تولیدات نظر می دهد. البته خدمات در ارتباط با قراردادها نیز توسط این بخش داده می شود. در مواردی ممکن است رعایت قوانین کپی رایت در بخش اخبار و موضوعات روز مشکل باشد در این خصوص باید موارد به بخش (L&IP) ارجاع داده شود در موارد دیگر مشکل باید به (TRNG) ارجاع داده شود.

در صورتیکه هر گونه شک و تردید در ارتباط با عناوین برنامه های و یا محتوای برنامه های بی بی سی در خصوص کپی رایت وجود دارد با سایت titleclearance@bbc.co.uk مکاتبه شود.

قوانین حفظ اطلاعات

این قوانین استفاده از اطلاعات فردی و محرمانه افراد را چه بصورت الکترونیکی و یا دستی جمع آوری شده باشند در مقابل استفاده های نادرست محافظت می کند. اطلاعات شخصی به هر نوع اطلاعات گفته می شود که دررابطه با زندگی خصوصی فرد است و با آنها شناخته می شود و یا حتی اطلاعاتی که به کمک آنها احتمال شناسایی او وجود دارد.

اطلاعات شخصی شامل:

 • آدرس ایمیل، امضا، و یا زمانی که فرد در برنامه ای مشارکت دارد.
 • صدای ضبط شده و یا تصویر از افراد.

مقررات حفظ اطلاعات فرد می گوید:

 • این اطلاعات باید عادلانه جمع آوری و استفاده شود و تحت هیچ شرایطی در اختیار افراد داخل و یا خارج از بی بی سی قرار نگیرد.
 • استفاده از آنها با توافق و به نحو مناسب صورت گیرد.
 • در حد مورد نیاز اقدام به جمع آوری اطلاعات کنیم.
 • دقیق باشد.
 • فقط تا زمانیکه نیاز به استفاده داریم نگهداری شوند.
 • ذخیره این اطلاعات روی حافظه و یا سی دی باید با حفاظت و پسورد باشد تا افراد دیگر قادر به دستیابی به آنها نباشند.
 • نحوه حفاظت از این اطلاعات به گونه ای است که اولین باری که از آنها استفاده شد در واقع پسورد آن خاتمه می یابد.
 • در مواردی ممکن است برای انتقال و استفاده از اطلاعات فردی به سازمان های همکار نیاز به عقد قرارداد باشد در این موارد در قرارداد نحوه استفاده و مکان استفاده از این اطلاعات کاملا قید می شود.
 • اطلاعاتی از این قبیل که در فیلمسازی، ژورنالیسم، هنرپیشگی و یا داستان نویسی نیاز است نیاز به رعایت مقررات حفظ اطلاعات فردی نیست چون برای نمونه وقتی در ارتباط با مجرمی فیلمی ساخته می شود نیاز نیست با توافق او باشد. البته باید در نظر داشت که در کلیه مراحل حفاظت از این اطلاعات ضروری است.
 • بر اساس این منشور مردم این حق را دارند که در صورت تمایل یک نسخه از اطلاعات شخصی خود را از بی بی سی درخواست کنند.

هر گونه پیشنهادی در ارتباط با توقف استفاده از اطلاعات فردی تحت منشور حفظ اطلاعات فردی باید به بخش سیاست گذاری اطلاعات و شکایت ها ارجاع داده شود. این بخش به همراه بخش وضع قوانین بازرگانی مشاوره های لازم را در قالب قوانین می دهند.

 بخش نوزدهم- پاسخگویی

مقدمه

قوانین

بی بی سی رسانه ای پاسخگو به مخاطبین خود است و اعتماد مخاطبین به محتوای برنامه های بی بی سی از مهمترین اهداف این رسانه است.

در مواقعی که اشتباهی از این رسانه سرزند با تمام احترام نسبت به رفع آن اقدام می شود و علاوه برآن فرهنگ یادگیری از اشتباهات را تبلیغ می کنیم.

در مواردی که شکایتی از مخاطبین دریافت شود از بی بی سی آنلاین برای ارائه گزارشات مرتبط با آن استفاده می شود.

بی بی سی تراست (Trust)

بی بی سی تراست (Trust) یکی از هسته های اصلی در این رسانه است. این بخش از بی بی سی بطور مستقل عمل می کند و هدف آن اطمینان از:

 • استقلال بی بی سی و عدم تغییر مواضع خود در مقابل فشارهای خارجی است.
 • مدیریت بی بی سی خدمات ارزشمندی را به اقشار مختلف مردم در بریتانیا ارائه کند.
 • حضور این رسانه در سطح بین المللی و معرفی فرهنگ واقتصاد این کشور در جهان است.

برای دستیابی به اهداف فوق:

 • باید مطمئن بود که ماموریت خود را در ارتباط با برآورده کردن خواسته های مردم جامعه تحت قوانین سلطنتی به انجام رسانده باشد.
 • باید مطمئن بود که نویسندگان و ژورنالیست های این رسانه مطالب خود را تحت استانداردهای بالا و با رعایت اصل بی طرفی تهیه کرده باشند.
 • باید مطمئن بود بی بی سی اعتبارش را در سطح جهان افزایش دهد.
 • افراد مناسب به عنوان تهیه کننده و سردبیر انتخاب شوند.
 • از پاسخگویی و ارجاع شکایت ها به بخش مربوطه اطمینان حاصل کرد و نسبت به پاسخ مناسب به آنها اطمینان حاصل کرد.
 • این دستورالعمل را به طور مناسب در اختیار تهیه کنندگان بی بی سی قرار دهیم و بخش هایی که شامل قوانین مهم هستند را به صورت دستی در اختیار گذاریم.

بی بی سی تراست (Trust) از شبکه ای از مشاوران خارج از بی بی سی تشکیل شده است و در ارتباط با خدمات بی بی سی در مناطق مختلف و در زمان های مختلف نظر می دهند. این شبکه ها شامل کنسول های مخاطبین برای انگلستان، اسکاتلند، ولز، و ایرلند شمالی و کنسول های مشاوران منطقه ای برای مناطق مختلف بریتانیا است. این کمیته ها توسط واحد (Trust) که مستقل از بی بی سی است پشتیبانی می شوند.

آف کام (Ofcom)

شرکت آف کام (Ofcom) مامور تنظیم مقررات ومجوزهای لازم جهت فروش خدمات تلویزیونی و رادیویی در بریتانیا است، اما خدمات جهانی این رسانه با کمک های مالی از منابع دیگر تامین می شود. اهداف پخش در آف کام (Ofcom) حوزه های زیر را پوشش می دهد:

 • حفاظت از افراد زیر ۱۸ سال
 • آسیب و جنایت
 • جلوگیری از تشویق افراد به انجام جنایت
 • مسئولیت در ارتباط با برنامه های دینی
 • جلوگیری از استفاده عکس های نامناسب
 • حریم خصوصی
 • بی عدالتی

دستورالعمل سردبیری انعکاس دهنده حوزه های پوششی آف کام(Ofcom) است.

بعلاوه خدمات تجاری بی بی سی نیز باید قوانین آف کام(Ofcom) را رعایت و تحت این دستورالعمل ها برنامه های مرتبط برای مخاطبین بین المللی پخش شود.

در مواقعی که آف کام(Ofcom) خطایی را در برنامه های بی بی سی دید بالاخص در ارتباط با حریم خصوصی باید آن را به رسانه اعلام تا در صورت نیاز مطلبی را در ارتباط با آن پخش کند. در مواردی که اشتباهی تکرار شود به صورت عمدی و به آن توجه نشود آف کام(Ofcom) می تواند بی بی سی را تا سقف ۲۵۰۰۰۰ پوند جریمه کند.

شکایات

مخاطبین به عنوان مهمترین هدف این رسانه است و لذا چنانچه شکایت و یا اعتراضی داشته باشند این موارد می تواند کیفیت برنامه ها را افزایش دهد.

ما به مخاطبین اطمینان می دهیم که درخواست و شکایات آنها در اسرع وقت با کمال احترام پاسخ داده خواهد شد.

بی بی سی تراست  (Trust) چهارچوبی را برای رسیدگی به شکایات حضوری تعریف کرده است:

 • با شاکی باید با احترام و ادب رفتار شود
 • تمامی مراحل اخذ و رسیدگی به شکایات باید روی وب سایت این رسانه قرار دهد و برای همه قابل دسترس باشد.
 • در صورتیکه مخاطبی در مرحله اول شکایت توضیح و یا شکایتی را مطرح کرد باید به او نوشت که مراحل شکایت به چه صورت است و گاهی ممکن است راه های دیگری برای انجام شکایت درخارج از بی بی سی باشد.
 • باید شاکی را از مراحل بعدی شکایت ، در صورتیکه وارد مراحل دیگر شد آگاه کرد. در مواردی ممکن است شکایت در خارج بی بی سی دنبال شود.
 • شکایات باید در زمانبندی مشخصی پاسخ داده شوند.
 • باید به گونه ای در این ارتباط خدمات داد که شاکی به مراحل مختلف و روند رسیدگی به شکایت دسترسی داشته باشد. در مواردی که افراد از نحوه شکایت کردن و یا ازقالب هایی که باید در ارتباط با آن رعایت کند، آگاه نیستند به آنها کمک می شود.
 • تصمیمات بخش Trust در ارتباط با شکایات باید گزارش شود مگر در مواردی که تشخیص داده شود این اطلاعات در ارتباط با مسایل محرمانه افراد است و نباید گزارش شود. جزئیات شاکی و شکایت باید محرمانه و بدون نام باشد مگر اینکه با رضایت شاکی نام و جزئیات شکایت داده شود.
 • در مواقعی که موضوعات مهمی در شکایت مطرح است باید در پاسخگویی دلایل محکم و کافی وجود داشته باشد. البته این دلایل در قالب قوانین بی بی سی باشد.

در عمل مرحله اول شکایت تماس با بخش اطلاعات بی بی سی است. اگرچه مردم می توانند با مدیر بخش سردبیری هم در صورت نیاز تماس بگیرند. ما متعهد به پاسخگویی به شکایات در مدت ۱۰ روز کاری از دریافت آن هستیم.

در مواردی ممکن است شاکی از پاسخ داده شده راضی نباشد، در این مواقع اگر موضوع مربوط به موردی مهم در برنامه ای خاص و یا روی وب سایت است باید شکایت به واحد شکایات سردبیری برای تحقیقات بیشتر داده شود.

بی بی سی اداره مخصوصی برای شکایات دارد که تمامی مراحل شکایت را متناسب با بخش مربوطه هماهنگی می کند.

واحد شکایات

واحد شکایات، شکایاتی را پی گیری می کند که در ارتباط با موضوع مهمی در محتوای برنامه ها بی بی سی است که از حدود قانونی تعریف شده در دستورالعمل ها فراتر رفته اند. هر شکایتی که در ارتباط با خدمات بی بی سی و مسئولیت های سردبیری است در این بخش بررسی می شود، شامل خدمات بین المللی، عمومی، تجاری و مجلات مختلف بی بی سی است.

اگر شاکی از پاسخ واحد شکایات قانع نشد می تواند شکایت خود را به کمیته استانداردهای سردبیری بخش بی بی سی (Trust) ارائه دهد.

در مواقعی که واحد شکایات به این نتیجه رسید که خطای بزرگی در رعایت استانداردها مربوطه در پخش و تولید برنامه ای رخ داده باید این مسئله روی سایت بخش شکایات منعکس شود، و در مواردی حتی بی بی سی خطا را اصلاح و عذرخواهی هم می کند.

کمیته استانداردهای سردبیری بی بی سی (Trust)

کمیته استانداردهای سردبیری بی بی سی (Trust) در ارتباط با موضوعات و مواردی پاسخگو است که به نقض مقررات استانداردهای سردبیری که در این دستورالعمل ذکر شده، رسیدگی می کند این موارد شامل دادخواست مجدد در ارتباط با تصمیمات واحد شکایات سردبیری و روسای بخش هایی است که به شکایات مرتبط با سردبیری رسیدگی می کنند.در مواردی ممکن است بی بی سی را در ارتباط با موضوعی مجبور به عذرخواهی کند.

حفظ برنامه ها

بی بی سی متعهد است که طبق قانون، برنامه های ضبط شده تلویزیونی و رادیویی را به ترتیب برای مدت ۹۰ روز و۴۲ روز نگهداری کند.

برنامه های آنلاین بی بی سی هم ضبط و برای مدت ۹۰ روز نگهداری می شوند.

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

 1. تعجب گفت:

  کسی می دانست که دولت انگلیس بابت تماشای تلوزیون دولتی توسط مردم انگلیس از مردمش به زور پول میگیره؟
  یعنی تماشای تلوزیون در ایران رایگان و در انگلیس پولی است
  0  0
نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز