دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۵:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۷

انجمن خیریه توانخواهان آسوده مأوی؛

نمایشگاه «رنگ هستی» در خانه هنرمندان اصفهان

هر ساله نمایشگاهی از آثار نقاشی معلولان سی پی که عضو انجمن آسوده ماوی هستند، برپا می‌شود که امسال در هفتمین نمایشگاه ۱۸۰ اثر نقاشی از ۴۰ تا ۵۰ معلول به نمایش عموم گذاشته می‌شود.

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، آقای ادریس حیدری معاون فرهنگی-آموزشی در مورد برگزاری این نمایشگاه اظهار کرد: انجمن خیریه آسوده مأوی انجمنی است کاملا مردمی که با حمایت یک سری از خیرین اداره می شود و در سال 1385 تاسیس شده است.

وی گفت: این انجمن شامل بخش های متفاوتی است:

بخش توانمندی: کار درمانی و گفتار درمانی که بخش کلینیکی های ما را تشکیل می دهند.

بخش توانیاری: کمک های نقدی و غیرنقدی به خانواده های توانخواهان.

بخش فرهنگی: که ماحصل آن همین نمایشگاه است. این انجمن کلاس های آموزشی متفاوتی را برای اعضا و خانواده ی آنها تشکیل می دهد.

معاون فرهنگی – آموزشی انجمن آسوده مأوی در راستای اهداف این انجمن گفت: ما به سه بخش توجه می کنیم: 1- آماده سازی و بسترسازی جامعه 2-توانبخشی و بهبود وضعیت خود توان ها 3- بهبود وضعیت خانواده های آنها

بخش آموزشی: در این بخش کلاس های زیادی داریم که همه پایه درمانی دارند و بر اساس نظریات تیم روانشناسی این کلاس ها پایه ریزی شده اند. مثلارنگ درمانی-موسیقی درمانی و تئاتر درمانی که همگی جنبه درمانی دارند.

کلاس آوا: که بحث درمانی دارد . این کلاس برای بچه هایی است که حنجره ی آنها از کار افتاده و صوتی از آنها خارج نمی شود و در این کلاس های آموزشی بعد از مدتی به تکلم دست می یابند.

آقای حیدری افزود: کلاس های دیگر ما شامل خلاقیت، کاردستی، زیورآلات که بر اساس توان های آنها برنامه ریزی شده است. برنامه هایی که برای خانواده های بچه ها داریم نیز شامل: خوداشتغالی بافتنی، چرم دوزی و… که خانم ها می پسندند و همزمان با کلاس بچه ها برگزار می شود.

از جمله فعالیت دیگر انجمن ما برگزاری بازارچه ماهیانه است، که توسط خانم های خانه دار انجام می شود. این مادران در طول یک ماه مواد خوراکی مایحتاج خانواده ها را در منزل آماده می کنند و با فروش آنها به رشد انجمن کمک می کنند.

و اما نمایشگاه رنگ هستی که امسال هفتمین نمایشگاه است، ماحصل 6 کلاس رنگ درمانی است و در سبک های: رئال، آبرنگ، مدادرنگی، گواش و یا ترکیبی می باشد. این کلاس ها برای سنین متفاوت برگزار می شوند. بزرگسالان دارای معلولیت جسمی، نوجوان معلولیت ذهنی که با توجه به موقعیت خود کارهای متفاوتی انجام می دهند.

آنها نقاشی خلاقانه ای که در ذهن دارند را با کمک استاد بر روی کاغذ نقش می بندند. زیبایی این کار این است که فرد برداشت خود از جامعه پیرامونش از نحوه برخوردها و رفتارها توقعات خودش از جامعه و همزیستی که با افراد جامعه پیدا کرده را ثبت می کند. بعضی از بچه های ما قدرت تکلم ندارند ولی با کمک این نقاشی ها توانسته اند که حرف دل خودشان را بازگو کنند.

وی با اشاره به اینکه این نقاشی‌ها حاصل آموزش ۶ مربی به توانخواهان در طول یک سال اخیر است، افزود: تمام پرسنل انجمن آسوده ماوی از جمله مربیان به صورت کاملا داوطلبانه به توانخواهان آموزش می‌دهند.

و در آخر معاون فرهنگی عنوان کرد: من از خوانندگان این خبر انتظار دارم که با دیدن این نمایشگاه احترام گذاشته شود به این تراوشات ذهنی و فکری که یک فرد معلول می خواهد با جامعه داشته باشد. ان شاءالله که یک بازخورد خوبی از جامعه دریافت کنند و قبول کنند که جامعه آنها را پذیرفته و خودشان را در جامعه و در کنار افراد سالم حس کنند. این افراد توانمندی هایی دارند که بسیاری از افراد سالم ندارند و من برای اثبات حرف خودم این نمایشگاه را برگزار کردم.

نمایشگاه نقاشی رنگ هستی واقع در خیابان آبشار، خانه هنرمندان تا نهم شهریور ماه از ساعت 10 صبح تا 10 شب برای بازدید عموم رایگان می باشد.

گزارش تصویری نمایشگاه را در اینجا ببینید.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715