ندای اصفهان

دستورالعمل های سردبیری بی بی سی (قسمت دوم)

کدخبر: 7788
۱۸ مهر ۱۳۹۴ در ساعت ۱۲:۱۲ ق.ظ

ندای اصفهان، سرویس سیاسی: در قسمت قبل (اینجا) با دستورالعمل های اجرایی بنگاه سخن پراکنی بی بی سی (British Broadcasting Corporation) آشنا شدیم و ۷ بخش از آن را خواندیم. حال به سراغ فصل های ۸ الی ۱۴ می رویم.

فارغ از اینکه بخواهیم به نقد و نظر این متن بپردازیم، شاید بی راه نباشد اگر بی بی سی را یکی از حرفه ای ترین رسانه های دنیا در نوع خود بنامیم و این نیز یکی از ابزارهای استعماری روباه پیر است که «قدرت نرم» را به خوبی می شناسد. هرچند صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران نیز در نوع خود تلاش های شایسته ای داشته اما باید پرسید دستورالعمل های سردبیری رسانه ملی ما کجاست، و اینکه با وجود فقه برتر جعفری که در نزد ما است چرا تاکنون نتوانسته ایم باب «فقه رسانه» را تدوین کنیم؟

بی درنگ به یاد سخنان مولی الموحدین حضرت علی علیه السلام می افتیم که در خطبه ۲۷ نهج البلاغه می فرمایند: «شگفتا به خدا که هماهنگی این مردم در باطل خویش و پراکندگی شما در حقّ خود، دل را می‏ میراند، و اندوه را تازه می‏ گرداند».

یکی از مواردی که در متن زیر به کرار و با ادبیات گوناگون به چشم می خورد بحث احترام به حقوق مخاطب، حریم شخصی افراد و بحث بی طرفی بی بی سی است. جدای از اینکه این ادعاها چقدر درست باشد اما ویترین زیبایی است که BBC با آن ژست می گیرد و مخاطب را تحمیق می کند (برای مشتی از خروار که خلاف ادعای بیطرفی را ثابت کند (اینجا) و (اینجا) و (اینجا) را ببینید.) همچنین برخلاف ظاهر جذاب این متن، یک سرنخ کافی است که اتقان آن را زیر سوال ببرد: همانطور که در این متن خواهید خواند هر فصل با ارجاعات مختلف تبصره خورده و قابل تأویل است. در هر فصل قوانینی آورده شده اما بلافاصله گفته شده که موارد خارج از این چارچوب به سردبیر مافوق ارجاع داده شود و این همان حفره ای است که به قول معروف شتر نیز از آن به راحتی عبور می کند و در علم اصول می گویند: «تخصیص اکثر قبیح است»!

بی بی سی

بخش هشتم- گزارش جنایت و رفتار ضد اجتماعی

مقدمه

پوشش خبری ما در رابطه با موضوعات جنایی و رفتارهای ضد اجتماعی، بخشی از اهداف برنامه های بی بی سی است که در جهت اطلاع رسانی به مخاطبین، صورت می گیرد. به هر حال باید علاقه های مردم مد نظر قرار گیرد و در روند کار سلیقه های آنها را در اولویت قرار داد. ما همچنین باید اطمینان حاصل کنیم که استانداردها رعایت شود و اینکه نباید گزارش های ما از ارئه آمار قربانیان جنایت، باعث ایجاد وحشت عمومی گردد.

متن

ما باید مطمئن باشیم که اطلاعاتی که در این زمینه ارائه می دهیم منجر به دلگرمی، تشویق و یا حتی راهنمایی مجرمین نگردد. در گزارش های جنایی، باید همچنین مراقب بود که اطلاعات ارائه شده در ارتباط با ارتکاب جرم، پخش نشود مگر اینکه با توافق سردبیر صورت گرفته باشد. در بخش گزارشات جنایی باید توازنی بین علایق مردم نسبت به واقعه و قربانیان جنایت و خانواده آنها ایجاد کنیم و اجازه ندهیم تهیه و پخش چنین گزارش هایی، باعث ناراحتی و آزار آنها گردد. تحقیقات در ارتباط با یک جرم   و یا رفتار ضد اجتماعی و میزان نفوذ در این رویداد، باید کاملا واضح و توسط سردبیر مورد تأیید قرار گیرد.

ارجاعات اجباری

ارجاع به رئیس سیاست گذرای و سردبیری

– اطلاعاتی که احتمال دارد باعث تشویق مردم به ارتکاب جرم شود، در لیست خدمات ما نیست. به هر حال این مسئله نباید مانع از اطلاع رسانی وقایع جامعه، برای مردم شود و در صورت علاقه مند بودن مردم، پخش آن صورت می گیرد. در این مواقع رئیس سیاست گذرای سردبیری و استانداردها، باید قبل از پخش این برنامه ها آنها را تأیید کند.

مراجعات

مشاهده و ضبط یک جرم بالاخص برای جرایم خاص، این سؤال را به همراه دارد که ارتباط ما و میزان دخیل شدن در این رویداد، تا چه اندازه باید باشد البته این مسئله باید قبل از اقدام به ضبط رویداد با مسئول سر دبیری بخش هماهنگ شود و یا برای تولید کنندگان مستقل، به کمیته سردبیری ارجاع داده شود. همچنین این گونه ارجاعات باید با رئیس سیاست گذاری سردبیری و استانداردها و مشاور حقوقی برنامه نیز، ارسال شود.

 • هر گونه پیشنهادی درارتباط با مصاحبه با مجرمین در بریتانیا باید به رئیس سیاست گذرای سردبیری ارجاع داده شود.
 • هر گونه پرداخت مالی به مجرمین، خانواده آنها و یا هر فردی که در این قالب قرار می گیرد، باید به رئیس سیاست گذاری سردبیری و استانداردها، ارجاع داده شود.
 • هر گونه پرداخت به افرادی که در اعمال جنائی دخیل نبوده اند ولی رفتارهای ضد اجتماعی داشته اند و برای مصاحبه درخواست پول می کند باید به رئیس سیاست گذاری سردبیری و استانداردها، ارجاع داده شود.
 • هر پیشنهادی در ارتباط با ورود بدون مجوز به زندان ها در بریتانیا، باید به رئیس سیاست گذاری سردبیری و استانداردها، ارجاع داده شود.
 • پخش هر گونه تصویری از محکومین به انجام اعمال جنسی که توسط پلیس شناخته شده نیستند باید به رئیس سیاست گذاری سردبیری، ارجاع داده شود.
 • هر پیشنهادی در ارتباط با اختصاص هزینه ای برای افراد نامعلوم، برای دور زدن قوانین بریتانیا، باید به رئیس سیاست گذاری سردبیری، ارجاع داده شود.
 • هر پیشنهادی در ارتباط با پرداخت به شاهدی که در دادگاه نیست باید به رئیس سیاست گذاری سردبیری، ارجاع داده شود.
 • استخدام و بکار گیری افرادی که سابقه کاری خلاف در پرونده خود دارند به منظور انجام امور تحقیقاتی در برنامه های بی بی سی باید به تأیید رئیس سیاست گذاری سردبیری، برسد.

ارجاعات به سیاست گذاری

– هر گونه پیشنهادی در ارتباط با مصاحبه با شاهدانی که در دادگاه با ادله و مدارک شهادت داده اند، باید به تأیید سیاست گذاری، برسد.

– هر گونه پیشنهادی درارتباط با انتخاب و استفاده از فردی در تحقیقات رفتارهای غیر اجتماعی و یا کارهای خلاف، باید به تأیید سیاست گذار بخش، برسد.

ارجاعات دیگر

– هر گونه پیشنهادی در ارتباط با ضبط آزار و اذیت حیوانات توسط برنامه سازان واسط باید با رئیس بخش سردبیری و برای تولید کنندگان مستقل به کمیته سردبیری، ارجاع داده شود.

– هر گونه اتفاق مشکوکی که در برنامه های آنلاین دیده شود، باید سریعا به تیم مدیریت اجراعی، ارجاع داده شود او نیز گزارش لازم را به مسئول مربوطه، ارسال می کند.

– هر پیشنهادی در ارتباط با ورود به زندانی در خارج از کشور، بدون مجوز، باید به رئیس قسمت سردبیری ارجاع و برای تولید کنندگان مستقل به کمیته سردبیری ارجاع داده شود و در صورت امکان با رئیس سیاست گذاری سردبیری و استانداردها، مشورت شود.

– دعوت از افراد زندانی در برنامه های زنده و یا مصاحبه تلفنی با آنها، باید با رئیس سردبیری هماهنگ شده باشد و برای تولید کنندگان مستقل به کمیته سردبیری ارجاع داده شود و در صورت امکان با رئیس سیاست گذاری سردبیری و استاندردها مشورت شود.

– هر گونه پخش اطلاعاتی در ارتباط با افراد زیر ۱۸ سال سن که پرونده آنها در دادگاه در جریان است باید توسط مشاور حقوقی برنامه، مورد تأیید قرار گیرد.

– هر پیشنهادی در ارتباط با تحقیق درباره رفتارهای غیر اخلاقی و ضد اجتماعی، باید با رئیس بخش سردبیری و برای تولید کنندگان مستقل به کمیته سردبیری ارجاع داده شود.

در ارتباط با انجام تحقیقات و یا ضبط برنامه هایی در زمینه تروریسم و جنایت های بسیار وحشتناک و یا خشونت های سیاسی با تیم “ایمنی خطرات بالای بی بی سی” مشاوره صورت می گیرد.

اقدامات

گزارش جنایی

اطلاعاتی که احتمال خشونت را زیاد می کنند:

 • در سرویس خدماتی ما، اطلاعاتی که احتمال داده می شود موجب افزایش خشونت می شوند پخش نخواهند شد اما در مواقعی که افکار عمومی مایل به پخش موضوعی خاص هستند، در مقابل خواسته آنها مقاومت نمی کنیم اما پخش هر گونه برنامه ای باید به تأیید رئیس سیاست گذاری سردبیری و استانداردها باشد.
 • در برنامه هایی که یک رویداد قانون شکنی و یا نافرمانی اجتماعی، بخشی از خبر و یا گفتگو را تشکیل می دهد سردبیر موظف است گفتگو و رویداد را بطور دقیق و کامل پخش کند و اجازه ندهد بخشی که احتمال تشویق به کارهای خلاف را می کند، پخش شود. در این حالت زمینه برنامه و توضیحات روی آن بسیار مهم است.
 • ضبط و پخش فعالیت های جنایی، به معنای تشویق و ترغیب به انجام این اعمال در جامعه نیست مگر اینکه جزئیات آن را نشان دهیم و به هر حال، باید در نظر داشت که اعمال جنایی، ظاهری فریبنده و برجسته نداشته باشند.
 • اعمال خلاف قانون، همچون استفاده از مواد مخدر و رانندگی برای تفریح، نباید بزرگنمایی و برجسته نمایی شوند و بهتر است که در این موارد، نکات منفی عمل بزرگنمایی نشان داده شود.

جهت ضبط برنامه از فعالیت های غیر قانونی که در ارتباط با موضوعات جنایی است ما نیاز به تحقیق و بررسی داریم که دراین هنگام سؤالاتی در ارتباط با روابط ما با میزان دخیل شدن در آن موضوع مطرح می شود که باید این مسئله به رئیس بخش سر دبیری، ارجاع داده شود. تأیید ضبط اعمال خشونت آمیز و جنایی زمانی صورت می گیرد که موضوع، مورد علاقه جامعه باشد. در این مواقع باید از موارد زیر پیروی کرد:

 • کمک به اعمال جنایی
 • تشویق و ترغیب به عمل
 • هدایت و رهبری انجام عمل به هر طریقی

هر کسی که اعمال خلاف قانون انجام دهد می تواند تحت تعقیب باشد. کلیه ایمیل ها، تحقیقات، نکته های جمع آوری شده و کارهای روزمره ما، ممکن است توسط پلیس و یا دادگاه مورد استفاده قرار گیرد. این مدارک ممکن است به عنوان ادله و مدارک مستند، در هر دادگاه یا محکمه ای مورد استفاده قرار گیرند. به همین منظور باید مراقب بود که منابع اصلی این اطلاعات بصورت محرمانه باشد چون ممکن است خود این منابع موضوع را برای دادگاه، باز کند.

معمولا نباید اعمال خلاف قانون و جنایی را نشان دهیم مگر در مواردی که به تأیید سردبیری رسیده باشد که در این موارد باید از پخش جزئیات ارتکاب جرم و حتی شیوه هایی را که ممکن است انجام عمل مذکور را تقویت کند، باید اجتناب کرد.

در بعضی مواقع ممکن است نیاز داشته باشیم تا برنامه هایی در ارتباط با آسیب و صدمه زنی به حیوانات، به منظور تهیه مدارکی برای اثبات و توضیح رفتارهای غیر اخلاقی، ضبط کنیم. هر گونه پیشنهادی در ارتباط با ضبط، باید به رئیس قسمت سردبیری و برای تولید کنندگان مستقل به کمیته سردبیری، ارجاع داده شود.

ما باید، فضایی را که در برنامه های آنلاین برای رفتارهای جنایی ایجاد کنیم را در مقابل هر گونه سوء استفاده ازسوی کاربران محافظت کنیم. همچنین ما باید قادر به ایجاد و اجرای یک ساختار بسیار قوی و سریع در این ارتباط باشیم. این استراتژی روی برنامه های آنلاین از حذف برنامه یا فقط تغییر آن، جهت خواندن محتوای آن، می تواند تغییر کند. برنامه سازانی که مستقلا ویرایش برنامه را انجام می دهند زمانی که عمل خلاف قانون در حال انجام است و یا امکان روی دادن آن می رود، باید مورد مشاوره قرار گیرند.

 • هر گونه اتفاق و عمل مشکوکی در برنامه های آنلاین، باید به تیم مدیریت اجرایی گزارش شود آنها هم در ارتباط به گزارش آن به بخش مربوطه، مسئول هستند.

تأثیر روی مخاطب

ما باید در نظر داشته باشیم که گزارش های جنایی، اثر سوء روی مخاطبین خواهد داشت. گزارش های ما در ارتباط با رفتارهای غیر اخلاقی و خلاف عرف، به منظور آگاهی دادن به مخاطبین نسبت به وقایع و حقایق است. این مسائل نباید مردمی را هدف بگیرد که هرگز در این اعمال دخیل نبوده و یا نیستند.

 • در مواقعی که برنامه ای مستند در ارتباط با رویدادی جنایی و یا غیر اخلاقی می سازیم و یا پخش می کنیم و یا حتی با یکی از مجرمان مصاحبه می کنیم ممکن است قربانیان این حادثه را متأثر کند، در این موارد تا حد امکان و قبل از ساخت چنین برنامه ای باید با بازماندگان و یا خانواده های قربانیان، تماس بگیریم و آنها را از ساخت چنین برنامه ای آگاه کنیم. در مواقعی که ممکن است نیاز به استفاده از واسطه هایی همچون پلیس و مددکار اجتماعی است باید این کار را انجام دهیم.
 • گزارش در ارتباط با یک موضوع و یا عمل جنایی، ممکن است خانواده های افراد مجرم را تحت تأثیر قرار دهد لذا باید مراقب بود تا خانواده ها موجب آزار و اذیت قرار نگیرند، همچنین بدون دلیل و سند، نباید شخصی را گناهکار دانسته و یا معرفی کنیم.

مواقعی که در ارتباط با یک عمل جنایی و تاریخچه آن صحبت می کنیم ممکن است برخی ازمجرمین، قربانیان و یا شاهدان این رویداد، نام خود را تغییر داده باشند تا بتوانند زندگی بهتر و دیگری را تجربه کنند در این مواقع باید مراقب بود که مبادا اسامی این افراد و یا مشخصات آنها، فاش شود.

اطلاعات بایگانی

استفاده از اطلاعت بایگانی شده در ارتباط با مسائل جنایی، باید کاملا تحت مراقبت سردبیری، صورت گیرد.

بازسازی

برنامه های خبری ممکن است مراحل بازسازی صحنه های جنایت را توسط پلیس برای جمع آوری مدارک، گزارش دهد اما آنها نباید صحنه های جنایت را به غیر از استفاده در دادگاه برای منظور دیگری باز سازی کنند. دیدن صحنه های باز سازی شده از جنایت صحنه نیست که در اینجا منظور از صحنه (تصاویری که دیدن آنها برای مخاطبین حساس نامناسب است).

 • برنامه های مستند باید از صحنه های بازسازی، استفاده نکنند. سازندگان این برنامه ها نباید به منظور جذب مخاطب، صحنه های باز سازی شده را در برنامه های خود قرار دهند.
 • ارتکاب رفتارهای غیر اجتماعی و برخورد با آنها
 • مصاحبه ها
 • هر پیشنهادی در ارتباط با مصاحبه، درباره یک عمل جنایی در بریتانیا باید به رئیس سیاست گذاری سردبیری و استانداردها، ارجاع داده شود. مصاحبه ها وقتی مورد تأیید قرار می گیرند که اطلاعات مفیدی از آنها حاصل شود و سردبیر نسبت به انجام آنها رضایت دهد.
 • زمانی که مصاحبه با مجرم صورت می گیرد باید کاملا مراقب بود که این مصاحبه اثرات سوء روی قربانیان و یا خانواده های قربانیان نداشته باشد.
 • در مصاحبه با فرد مجرم و یا فرد مشکوک، نباید اشتباهات او را برجسته نمایی کرد و یا هر گونه اشتباهی را در روند باز پرسی او در دادگاه که منجر به سوء استفاده و یا ترغیب به رفتارهای خلاف می شود را بزرگ نمایی نمود .
 • تماس با زندانیان فراری و یا افرادی که پلیس به دنبال آنهاست در مواردی ممکن است جرم باشد. هر گونه پیشنهادی در ارتباط با چنین افرادی باید به تأیید رئیس سیاست گذاری سردبیری و استانداردها باشد که ممکن است با مشاور حقوقی برنامه هم مشورت شود.
 • در سطح بین الملل تعاریف گوناگونی از جرم جنایت وجود دراد . در برخی از کشورها مخالفین سیاسی و فعالان آن مصداق جنایت و جرم محسوب می شوند که مصاحبه با آنها بسیار مهم است چون منجر به کامل شدن موضوع و حتی رویدادی می شود به هر حال برا ی مردمی که خود اقدام به کارهای خلاف و یا جنایی کرده اند طبق قونین بریتانیا با آنها بر خورد می کنیم.

پرداخت ها

معمولا بی بی سی هیچگونه پرداختی چه بصورت مستقیم و چه بصورت غیر مستقیم به مجرمان یا افرادی که ترغیب به جرم می کنند و یا در ارتباط با جنایت و جرم صحبت می کنند نخواهد داشت، این قاعده در ارتباط با خانواده مجرمین و افراد مرتبط با آنها نیز صدق می کند. این عمل به منظور حفظ اعتبار بی بی سی و از طرفی احترام به احساسات قربانیان و خانواده های قربانیان جنایت است. هر گونه پیشنهادی در ارتباط با پرداخت پول برای مصاحبه با مجرمین یا خانواده های آنها چه مستقیم و یا غیرمستقیم، باید به تأیید رئیس سیاست گذاری سردبیری و استانداردها باشد. پرداخت فقط وقتی انجام می شود که موضوع بسیار مهم باشد و افکار عمومی خواهان انجام آن باشند و بدون هزینه کردن برای ان دسترسی به آن امکان پذیر نباشد

بخش نهم- مشارکت کودکان و نوجوانان در برنامه

مقدمه

جوانان و کودکان برای بی بی سی بسیار مهم هستند، چرا که این قشر به طرق مختلف با برنامه های بی بی سی در نقشهای متعدد، مشارکت و همکاری دارند از جمله این نقشها می توان به گزارشگری، هنر پیشگی و مجری گری و موارد دیگر، اشاره کرد که متناسب با نیاز، از آنها کمک گرفته می شود.

ما قصد داریم برنامه هایی را در ارتباط با تحصیل، آموزش، سرگرمی و موضوعات مورد علاقه کودکان است را ساخته و برای مخاطبین این قشر، پخش کنیم که البته این برنامه ها باید بر اساس ضوابط و مقررات بی بی سی ساخته شود و کلیه حقوق مربوط به این قشر نیز در آنها لحاظ شده باشد. در این بخش ما به بررسی قوانین و مقرراتی می پردازیم که در ارتباط با افراد جوان و کودکانی است که در ساخت برنامه های ما دخیل هستند.

ما باید کلیه موارد رفاهی مشارکت کنندگان جوان را در برنامه های خود لحاظ کنیم و در این ارتباط باید مقررات و حقوق کودکان (که توسط سازمان های جهانی مشخصات آنها تعریف شده است و به آنها اجازه فعالیت داده می شود) در نظر گرفته شود. کار در بریتانیا ما را ملزم به رعایت قوانین و مقررات تأمین امور رفاهی برای کودکان زیر ۱۸ سال در این کشور کرده است که این مقررات جدا از تأمین رضایت مشارکت کنندگان (کودکان) در ارتباط با شرکتشان در برنامه های ماست. این قوانین همچنین ما را ملزم می کند که به جوانان زیر ۱۸ سال هیچگونه استرس روحی و یا فیزیکی در خصوص حضورشان در برنامه وارد نکنیم.

بنا به تعاریف و پیش فرض های منشور سردبیری، کودک به شخصی اطلاق می شود که زیر ۱۵ سال سن دارد و جوانان افرادی هستند که سن ۱۶،۱۷ و ۱۸ سال را دارند که البته رضایت والدین این افراد صرفنظر از سن آنها نیز در استفاده از آنها برای برنامه سازی مهم است.

مقررات

ما باید در خصوص تأمین رفاه و رضایت مندی مشارکت کنندگان جوان در برنامه های خود کاملا مراقب و مطمئن باشیم. حتی اگر رضایت آنها و والدینشان از قبل گرفته شده باشد باید در نظر داشته باشیم که علاقه و امنیت آنها از اولویت بسیار بالایی برخورداراست.

ما باید مطمئن باشیم که به کودکانی که در برنامه ها شرکت می کنند هیچگونه استرس و ناراحتی وارد نمی شود. حضور و مشارکت آنها باید کاملا تعریف شده و براساس تعاریف منشور سردبیری باشد. البته باید رضایت آنها در قالب مقررات تعریف شده، جلب شود و هر گاه نیاز به حمایت از آنها بود، حمایتشان کرد.

ارجاعات اجباری

ارجاعات به سیاست گذاری سردبیری

هر گونه پیشنهاد استفاده از کودکان برای برنامه های آنلاین باید به سیاست گذاری سردبیری ارجاع داده شود. همچنین هر گونه پیشنهادی در ارتباط با گذاشتن عکس و یا تصویر ویدیوئی آن لاین، از افراد معمولی باید به سیاست گذاری سردبیری ارجاع داده شود.

هر گونه پیشنهادی در ارتباط با اختصاص فضایی مخصوص برای جوانان و یا کودکان بصورت آنلاین، به طوریکه افراد ناشناس بتوانند اطلاعات مشخصی را تغییر دهند باید به رئیس رسانه و تکنولوژی و سیاست گذاری سردبیری، ارجاع داده شود.

ارجاعات دیگر

در مواقعی که در کار حس کردیم کودکی در معرض خطر است، این وضعیت باید سریعا به مدیر بخش، ارجاع داده شود.

هر گونه موارد مشکوک آن لاین باید سریعا به مدیریت تیم اجرائی بی بی سی (یا برای خدمات تجاری به بخش مربوطه) ارجاع داده شود.

هر گونه پیشنهادی به منظور در اختیار گذاشتن اطلاعات شخصی کودکان و یا افراد جوان به شرکت ها و یا افراد واسط باید جهت تأیید به رئیس سیاست گذاری سردبیری و استانداردها و برای تولید کنندگان مستقل به کمیته سردبیری، ارجاع داده شود.

اقدامات

حفاظت و تأمین رفاه افراد زیر ۱۸ سال سن

ما باید مقررات مربوط به سیاست های حفظ ایمنی کودکان در بی بی سی را در مورد بچه های زیر ۱۸ سال رعایت کنیم. رفاه این افراد، مهمترین دیدگاه ماست. همچنین باید مراقب بود که اطلاعاتی که در ارتباط با بچه ها مطرح می شود آنها را در موقعیت خطرناک قرار نمی دهد و اینکه آنها چطور در برنامه های ما معرفی می شوند بسیار مهم است که این مهم بستگی به محتوا برنامه دارد که در این ارتباط می توان با رئیس سیاست گذاری سردبیری مشاوره نمود. در مواردی که نباید محل و مکان کودکی را در برنامه خود نشان دهیم باید بسیار مراقب بود که مسائل مرتبط با این موضوع را هم       در نظر گرفت، از جمله نمایش تصویر، عکس و یا چیز دیگری که ممکن است اطلاعات فرد را مشخص کند و در برخی موارد، حذف تصاویر و یا شطرنجی کردن آنها لازم است.

همه کودکان و جوانان، بدون در نظر گرفتن سن، ناتوانی، جنس، منشأ نژادی یا قومی، باورهای دینی و هویت جنسی آنها، حق حفاظت در برابر آزار، اذیت و یا هرگونه سوء استفاده را دارند. چنانچه در طول مدت همکاری متوجه شویم که امنیت کودکی ممکن است به خطر بیفتد، جهت تأمین رفاه کودکان و حمایت از آنها و همچنین پیشگیری از هر گونه اتهام علیه کارکنان بی بی سی، باید بی درنگ موضوع را به رئیس سیاست گذاری سر دبیری ارجاع دهیم.

حفاظت آنلاین

حفاظت آنلاین از کودکان و افراد جوان، در حقیقت یک مسئولیت مشترک بین بی بی سی، پدر و مادر یا سرپرست کودک و یا فرد جوان است.

هدف ما به حداقل رساندن و آگاه کردن کودکان، از خطرات احتمالی است که ممکن است در استفاده از محتویات آنلاین و بهره گیری از فن آوری در حال تغییر، برای آنها رخ دهد. همچنین ما باید مشاوره های لازم در خصوص جستجوی ایمن در سایت، ایمنی اطلاعات و توصیه های مربوطه در سایت bbc.co.uk را به راحتی و روشنی در اختیار مشارکت کنندگان کودک، قرار دهیم و هر گونه حادثه مشکوک همانند “حذف اطلاعات بصورت آنلاین” باید به سرعت به تیم مدیرت بی بی سی و همچنین بخش سلامت اجرایی و یا خدمات تجاری که هردو به سرپرستی سردبیر می باشند، گزارش داده شود.

ما نباید لینک چت روم (اتاق گفتگو در سایت) برای مخاطبان برنامه با کودکان و یا افراد جوان شرکت کننده داشته باشیم.

مدیران سایت های طراحی شده برای کودکان و جوانان و سایت هایی که به منظور جذب مخاطبین جوان طراحی شده اند باید توسط اداره ای مستقل، نظارت شوند.

سردبیر همچنین نیاز به ارزیابی خطرات احتمالی را دارد که ممکن است از طرف مدیران سایت ها متوجه کودکان و افراد جوان شود. این خطرات احتمالی بر اساس درجه اهمیتشان عبارتند از:

 • فرصت برای تماس های مجازی مدیران انجمن ها و مدیران سایت ها با کودکان و جوانان.
 • تا چه حد مدیران انجمن ها وسایت ها را می توان در موقعیت اعتماد و اقتدار در رابطه با کاربران دید؟

باید یک روش دیجیتالی قابل اعتماد جهت شناسایی کاربران در دسترس باشد، بویژه درفضاهای آنلاینی که در آن غریبه ها به طور معمول می توانند به ملاقات و تبادل اطلاعات شخصی بپردازند و به احتمال زیاد این موضوع مناسب برای کودکان و افراد جوان نیست، چرا که فضای خصوصی را نمی توان تحت کنترل و حفاظت کاربران قرار داد. هر گونه پیشنهاد بر خلاف این موضوع باید به مدیر رسانه ها و تکنولوژی وهمچنین رئیس سیاست گذاری سردبیری، ارجاع داده شود.

اطلاعات شخصی

ما باید درمورد جمع آوری، ذخیره سازی و حذف اطلاعات شخصی کودکان و جوانان مراقب بوده و این فرایند را مطابق با دستورالعمل صادر شده توسط سیاست گذاری اطلاعات انجام دهیم . هر گونه پیشنهادی در جهت افشا کردن اطلاعات شخصی یک کودک و یا جوان به شخص ثالث، بدون رضایت آنها باید به رئیس سیاست گذاری سردبیری و استانداردها و برای تولید کنندگان مستقل به کمیته سردبیری، ارجاع داده شود.

رضایت آگاهانه برای کودکان و افراد جوان

تا جاییکه ممکن است باید رضایت آگاهانه کودکان و جوانان را جهت دادن اطلاعات شان، جلب کرد و البته به هر گونه امتناع و خودداری ازطرف آنها نیز، احترام گذاشت مگر جاییکه که سلیقه عمومی اهمیت بیشتری نسبت به حفط حریم خصوصی داشته باشد.

علاوه بر ملاحظات معمول برای اخذ رضایت آگاهانه از کودک و شخص جوان و در صورت لزوم، هر فرد دیگری که می تواند به عنوان قیم آنها رضایت دهد، ما باید به موارد زیر نیز توجه کنیم:

 • اطمینان حاصل شود که مشارکت کنندگان جوان، ماهیت خروجی اطلاعاتی که ازآنها گرفته می شود را درک کنند.
 • اطمینان از اینکه هر گونه عواقب پیش بینی نشده از جمله اعمال خشونت آمیز از طرف مشارکت کودکان، روشن شود.
 • ما باید به آنها انگیزه لازم را جهت تأمین رضایتشان بدهیم (گرچه ممکن است مجبور به پرداخت هزینه در برابر خواسته های معقول و مشروع آنها شویم).

در طول مدت همکاری، کودکانی که بصورت تمام وقت در مدارس حضور دارند باید توسط مقامات آموزش و پرورش محلی، محافظت شوند و البته در این حفاظت پدر و مادر آنها و همچنین سرپرست قانونی، همراه و محافظ دختران جوان نیز نقش دارند.

رضایت والدین

“رضایت والدین” به معنای رضایت آگاهانه پدر و مادر و در صورتی که پدر و مادر موجود نباشند یا از سلامت عقلی برخوردار نباشند قیم قانونی یا فرد دیگری از جمله معلم را شامل می شود.

علاوه بر رضایت آگاهانه کودک یا فرد جوان و یا هر کسی که کمتراز ۱۶ سال سن دارد ما باید همچنین به طور معمول به دنبال رضایت پدر و مادر آنها نیز باشیم، که البته موارد استثنایی هم وجود دارد و آن هنگامی است که ما با کودکان و افراد غیر حساس مواجه هستیم که در این صورت نیز باید راجع به دیدگاههای خود، با آنها گفتگو نماییم. درحالیکه در مورد جوانان و کودکان آسیب پذیرتر و حساس تر، موضوع اهمیت بیشتری پیدا می کند و در اینگونه موارد رضایت والدین ضروری و به طور معمول باید جلب شده باشد.

در مواردی که نمایش ارائه شده، فراتر از ظرفیت و یا درجه فهم کودکان باشد باید محدودیت سنی آنها در نظر گرفته شود و برای افراد ۱۶ یا ۱۷ ساله ای هم که هنوز نیاز به رضایت والدین شان است باید نسبت به گرفتن رضایت والدینشان اقدام کرد که بسته به شرایط فرد جوان و ماهیت برنامه ها و نوع مشارکت می تواند متفاوت می باشد. به عنوان مثال هنگامی که محتوای برنامه، فوق العاده حساس است و یا جایی که عوامل آسیب پذیر می تواند وجود داشته باشد علاوه بر رضایتمندی والدین باید به رئیس سیاست گذاری سردبیری و استانداردها نیز ارجاع داده شود.

در مواردی هم ممکن است پدرو مادر از هم طلاق گرفته باشند که در این صورت رضایت آن کسی که بیشترین نقش و مشارکت در سرپرستی کودک را بر عهده داشته باشد، اهمیت پیدا می کند، البته باید به هر اعتراض معقول و منطقی که ممکن است از سوی والدین مطرح شود، گوش فرا داد و در صورت امکان با رئیس سیاست گذاری سردبیری و استانداردها مشاوره شود.

هرگونه پیشنهادی در مورد مشارکت کودکان “بدون رضایت والدین” آنها باید به رئیس سیاست گذاری سردبیری و استانداردها و برای تولید کنندگان مستقل به کمیته سردبیری، ارجاع داده شود.

برای ارائه اطلاعات شخصی کودکان بصورت آنلاین ما نیاز به در نظر گرفتن استانداردها و اثبات رضایت پدر و مادر آنها داریم.

مواردی که باید حساسیت موضوع و سن کودک را در نظر گرفت عبارتند از:

 • ثبت رضایت پدر و مادر قبل از اجازه دادن به کودک برای ادامه کار با استفاده از جعبه چک های قابل کلیک.
 • “رضایت پدر و مادر” باید قابل اثبات باشد، به عنوان مثال از طریق نامه ای که توسط انها، امضا شده باشد.

درمورد اثبات رعایت استانداردهای مناسب باید با رئیس سیاست گذاری سردبیری و استانداردها، مشاوره شود.

در مواردی که ما از بچه ها برای مشارکت دعوت به عمل می آوریم و این ارتباط نیاز به استفاده از   فن آوری هایی همانند تلفن، نامه و غیره باشد که مستلزم پرداخت هزینه است، والدین آنها جهت پرداخت هزینه باید رضایت داشته باشند.

تأثیر مشارکت

کودکان، اغلب برای کمک به خروجی برنامه ها مشتاق هستند، ولی گاهی لازم است که قضاوت درستی درباره تأثیر طولانی مدت برنامه، بر روی آنها داشته باشیم، خصوصا هنگامی که با فعالیت ضد اجتماعی مضر یا غیر قانونی در میان کودکان، مواجه هستیم مانند استفاده از مواد مخدر غیرقانونی، سوء استفاده، اختلالات خوردن، قلدری کردن و … که ما باید در مورد بهترین راه جهت نزدیک شدن به کودکان و به حداقل رساندن آسیب به آنها، با کارشناسان مشاوره داشته باشیم. در زمانی که ما با کودکان در مسائلی که حساس هستند همکاری داریم باید توصیه های کسانی که با آنها آشنایی دارند(از جمله اعضای خانواده هایشان و همچنین دوستان و یا حتی معلمین آنها) را جهت حفظ منابع اطلاعاتی خود، درنظر بگیریم.

همچنین ما باید به کودکان درمورد دادن گزارش های مبالغه آمیز، شایعات بی اساس به عنوان حقیقت در جرم ها و رفتارهای ضد اجتماعی، هشدار دهیم.

وقتی ما در برنامه های خود اقدام به شناسایی کودکان و افراد جوانی که رفتار ضد اجتماعی و جنایی دارند، می کنیم باید منافع خود را نیز درنظر بگیریم و همچنین بایستی ملاحظه سن کودک یا فرد جوان، را نیز بکنیم و عواقب جدی و طبیعی که ممکن است رخ دهد، را شناسایی نماییم. ما به صورت طبیعی نباید به شناسایی کودکان بپردازیم چرا که این عمل منجر به بزرگ نمایی عمل آنها می شود، مگر اینکه با رئیس سیاست گذاری سردبیری و استانداردها و برای تولید کنندگان مستقل به کمیته سردبیری، مشاوره شود.

همچنین ممکن است دلایل قانونی برای شناسایی یک کودک یا فرد جوان وجود داشته باشد و چنانچه تردیدی در این مسئله وجود داشته باشد، باید با مشاور حقوقی ومشاور برنامه در شناسایی کودک یا جوان مبتلا به رفتار ضد اجتماعی (ASBO) و یا درگیر، در دادگاه مشورت شود.

در شناسایی کودکانی که پدر و مادر آنها درگیر فعالیت های ضد اجتماعی و جنایی هستند و همچنین کودکانی که رفاه آنها از سوی والدینشان مورد تهدید قرار گرفته، که ازجمله این موارد می توان به والدین معتاد و الکلی اشاره کرد و یا زمانیکه کودکان مجبور به کارکردن در کارهای غیر قانونی از جمله مواد مخدر می باشند، سردبیر باید به وضوح توجیه شده باشد.

بخش دهم- سیاست عمومی، سیاست ها و نظرسنجی ها

مقدمه

از جمله سیاست هایی که در توافقنامه بی بی سی وجود دارد، اصول مربوط به “بی طرفی” است. از آنجایی که دولت منبع اصلی خبرها می باشد اما باید نظرات، صداها و همچنین استدلالهای احزاب مهم دیگر که بطور مستمر حضور دارند نیز، پخش شود که در این رابطه باید دستورالعمل های مربوط به بی طرفی که در این بخش بدان اشاره شده، مطالعه شود.

هر گونه نظرسنجی، پرسشنامه، تلفن و آراء آنلاین می تواند از جمله راه های مفیدی برای برقراری و ارتباط با مخاطبین مان باشد که برای گوش دادن به نظرات مخاطبین و جلوگیری از گمراه کردن آنها ما باید توضیحات واضح و شفاف در مورد بی طرفیمان ارائه نماییم تا بدین وسیله موجب جلب اعتماد مخاطبین شویم.

اصول

ما باید مسائل مربوط به سیاست و خط مشی های عمومی را با دقت و کمال بی طرفی، در اخبار و خروجی های دیگر نشان دهیم.

همچنین ما باید به اظهار نظر در مورد امور جاری و یا مسائل مربوط به سیاست عمومی در مبارزات انتخابی هم از طریق رادیو و تلویزیون وهمینظور به ارائه خدمات آنلاین، بپردازیم.

نظرسنجی به سفارش بی بی سی گاه می تواند توسط کسانی که به ساخت محتوا برای بی بی سی، می پردازند صورت پذیرد که در این اقدام به تنهایی و یا به طور مشترک با سازمان های دیگر، همکاری دارند که آنها نیز باید درامور تحقیقاتیشان اصول بی طرفی را مد نظر داشته باشند.

ما باید در نظر و رأی سنجی ها و تحقیقات مشابه، بدون در نظر گرفتن اینکه آیا این تحقیق توسط بی بی سی و یا توسط دیگران انجام شده، نهایت دقت در صحت آنها را داشته باشیم.

تعداد افرادی که بعنوان کاربر در سایت عضو هستند در حقیقت بخشی از سیستم تحریریه محسوب می شوند، و این در حالی است که آنها ملزم به رعایت اصولی که در راهنمای تحریریه آمده نیستند.

و در خصوص رعایت کردن یا نکردن اصول توسط کاربران باید به سیاست های مشاور ارشد ارجاع داده شود.

هر گونه پیشنهاد برای دعوت یک سیاستمدار میهمان به برنامه بدون استثنا، باید به سیاست های مشاور ارشد، ارجاع داده شود.

به جز برای مصاحبه کوتاه خبری که در روز و بدون تعیین برنامه مشخصی، جمع آوری شده است، هر گونه پیشنهاد برای مصاحبه با هر یک از رهبران حزب اصلی در انگلستان باید در پیشبرد سیاست های مشاور ارشد باشد. در مورد مصاحبه های انجام شده از وزیران، باید فورا به سیاست های مشاور ارشد، ارجاع داده شوند.

هر گونه پیشنهاد به کمیسیون نظرسنجی به مفهوم پشتیبانی از حزب سیاسی و یا نیت های رأی گیری، باید در پیشبرد سیاست های مشاور ارشد باشد.

هر گونه پیشنهادی به کمیسیون نظرسنجی در مورد مسائل مربوط به سیاست عمومی، جنجال سیاسی یا صنعتی و یا در مورد موضوعات بحث برانگیز در هر عرصه دیگر، برای هر سرویس بی بی سی، باید به سیاست های مشاور ارشد، ارجاع داده شود.

هر گونه پیشنهاد به کمیسیون، در ارتباط با نظرسنجی اینترنتی بر روی هر موضوع باید به سیاست های مشاور ارشد ارجاع داده شود.

هر گونه پیشنهاد به کمیسیون نظرسنجی بی بی سی در مورد مسائل سیاست عمومی ، جنجال سیاسی یا صنعتی و یا در موضوعات بحث برانگیز در هر منطقه دیگر، باید به رئیس تحقیقات سیاسی و مشاور ارشد ارجاع داده شود.

در امورسیاست، این نظرسنجی شامل نمایندگان مجلس،MSPS ،AMS ،MLAs یا MEPS نیز می شود.

در مورد وب سایت در یک زبان غیر از انگلیسی، باید با سیاست و مشاور ارشد مربوط به رئیس سرویس جهانی منطقه مشورت شود.

افردادی که در سایت عضو هستند وقصد انجام، تلفن ، متن و یا رأی گیری بصورت آنلاین را دارد باید با بخش فنی مشاوره نماید و همچنین به واحد قراردادها (ITACU) مراجعه کند تا در روند تصویب مناسب و کامل تصمیمی که دارند قرارگیرد.

شیوه گزارش از احزاب سیاسی در بریتانیا

بریتانیا دارای فرهنگ های گوناگون سیاسی در سازمان ملل های مختلف و نمایندگی در وستمینستر است که این نمی تواند به تنهایی اساس برای ارزیابی قدرت نسبی سیاسی باشد.

به علل سیاسی به ویژه برای خروجی شبکه، که شامل پوشش دادن مناسب برای تمام احزاب سیاسی اصلی در اسکاتلند، ویلز و ایرلند شمالی، است و همچنین کسانی که برای انتخابات کل در سراسر انگلستان شرکت دارند، باید با بی طرفی عمل نمود و برای این منظور باید توجه ویژه در استفاده از زبان را داشت و به عبارتی، از عباراتی که نشان دهنده حزب خاصی است اجتناب نمود.

مصاحبه ها و مشارکت های سیاسی

در هنگام درخواست برای مصاحبه های سیاسی، در مورد ماهیت برنامه و متنی که برای آنها در نظر گرفته شده است، ما باید به پرسش سؤالاتی بپردازیم که جزء انتظارات منطقی مخاطبین می باشد.

زمانی که سیاستمداری را به برنامه ای دعوت می کنیم باید خروجی برنامه ما گرایش سیاسی نداشته باشد. ما نباید با دادن زمان بیشتر به برجسته سازی یک شخصیت سیاسی بپردازیم و همچنین باید مخاطب را نسبت به این سهمیه بندی در زمان، روشن کنیم.

هر گونه پیشنهاد برای دعوت از یک سیاستمدار به عنوان میهمان به یک برنامه، بدون استثنا، باید به بخش سیاست های مشاور ارشد، ارجاع داده شود.

مصاحبه با رهبران حزب

جهت حصول اطمینان از رد یا پذیرش دعوت نامه بی بی سی از سوی رهبران احزاب، باید به     مشاور ارشد سیاست (و هر جا مناسب باشد، رئیس مربوطه اخبار و رویداد های جاری) گفته شود. در اسکاتلند، ویلز و یا ایرلند شمالی به مدیر اخبار و امور جاری، ارجاع داده شود.

 • بی بی سی به عنوان یک کل در معاملات خود با رهبران حزب قوی و منسجم است.
 • در همه زمان ها درصورت تقاضای بالا برای یک یا چند تن از رهبران حزب، مناقصه توجیهی درون بی بی سی صورت می گیرد.
 • اختصاص زمان به همه رهبران حزب.

پرداخت به نمایندگان مجلس

برای حضور نمایندگان مجلس، و یا افرادی که به عنوان نماینده احزاب سیاسی شناخته اند، در بی بی سی باید در هر خروجی که آنها صحبت کرده و به بیان دیدگاه های سیاسی حزبشان می پردازند، هر جا مناسب باشد، هزینه پرداخت کنند.

گاه ممکن است مشارکت آنها در خروجی غیر سیاسی، باشد و تنها بر اساس تخصص خود، خارج از حوزه سیاست مشهور خود در برنامه ای ظاهر شوند که در این صورت نیاز به بازپرداخت هزینه نمی باشد.

سیاستمدار فعال در نظر گرفته شده، ممکن است در هر مورد، تحت تأثیر ترکیبی از عوامل، شامل نوع برنامه و یا مطالب دیگر ماهیت مشارکت، قرار گیرد که برای پرهیز از این موضوع باید به توصیه های مشاور ارشد، رجوع شود.

پخش مجلس از صدا و سیما

پخش مجلس در وستمینستر

ما باید قواعدی که برای پوشش خبری از پارلمان (هر دو مجلس عوام و مجلس اعیان) برای پخش می باشد را مد نظر قرار دهیم. این قواعد عبارتند از:

 • بدون هیچگونه ویرایشی در حین ضبط از سخنرانی برنامه پخش شود و هنگامی که بین دو بخش از یک سخنرانی، یک استراحت و قطعی اتفاق می افتد باید به روشنی نشان داده شود که دو بخش، مستمر نیستند.
 • هیچ دستکاری تصویری و صوتی اتفاق نیافتد.

ما فقط می توانیم مواد پارلمانی را در اخبار نشان دهیم که محتوای واقعی داشته و برای مقاصد آموزشی باشد.

ما باید هر گونه مواد پارلمانی را بدون نورپردازی ویژه و یا افکت سازی خاص نشان داده و همچنین از هر گونه استفاده از تمهیدات داستانی یا درام محتوا یا طنز سیاسی، پرهیز نماییم و قبل از اینکه در نمایش محتوا و مواد پارلمانی به سبک مخلوط، مانند بازسازی و یا دیگر دستگاه های قابل توجهی که در یک برنامه مستند مورد استفاده قرار می گیرد، استفاده کنیم باید با سیاست مشاور ارشد، مشورت نماییم.

پخش از دیگر مجالس و محافل

ما باید قواعد پوشش خبری برای پخش مجموعه مقالات پارلمان اسکاتلند، مجمع ویلز، مجمع ایرلند شمالی و پارلمان اروپا را مشاهده نماییم.

هیچ محدودیتی در پوشش خبری از شورای شهر لندن وجود ندارد.

برنامه های سیاسی حزب سیاسی، انتخابات و برنامه های رفراندوم

ما موظفیم که به توافقنامه منشور بی بی سی که از اعتبار کافی برخوردار است و برای حزب، رفراندوم و مبارزات انتخاباتی منتشر شده است، توجه نماییم.

جهت محقق شدن شرایط لازم برای بی طرفی ،بی بی سی می تواند اقدام به پخش برنامه از یک سری احزاب مختلف کند که البته احزاب خود مسئول محتوا برنامه شان می باشند و همچنین پخش برنامه باید با رضایت آنها صورت پذیرد . با این حال آنها مجبورند مطمئن شوند، که برنامه، برای پخش مناسب بوده و در آن قوانینی که توسط بی بی سی وضع گردیده، رعایت شده است. در اینجا می توان به پرهیز از افترا، تحریک به نفرت و یا خشونت نژادی به عنوان بخشی از قوانین اشاره کرد. همچنین لازم به توضیح است که راهنمای پخش بر روی وب سایت پخش رابط گروه در دسترس می باشد.

برنامه های وزیران

در شرایط استثنایی، از قبیل فراهم کردن زمان برای پخش برنامه از نخست وزیر و یا وزیر ارشد، بی بی سی باید نسبت به خواسته هایی که از سوی رهبران احزاب مخالف مطرح می شود، پاسخگو باشد و همچنین بی بی سی، به عنوان گوینده، حرف آخر را در پذیرش پخش برنامه و انطباق آن با استانداردهای قانونی می زند.

هر گونه درخواست برای پخش برنامه های وزیران و یا پاسخ به انها، باید فورا به سیاست های مشاور ارشد، ارجاع داده شود.

انتخابات

پخش برنامه در طول انتخابات

در هنگام گزارش مبارزات انتخاباتی، احزاب سیاسی به احتمال زیاد به دنبال تأثیر گذاشتن بر تصمیمات سردبیری می باشند که دراین صورت گزارشگران بی بی سی باید متعهد شوند که به اصول بی طرفی، پایبند بوده و جانب انصاف را در انتخابات نگه دارند.

سردبیری

برنامه سازان و تولید کنندگان، باید همه شکایات را جدی بگیرند و آگاه باشند که هر چیزی که آنها می گویند ممکن است به عنوان “سیاست بی بی سی” تفسیر شود.

در این صورت ما باید قادر به دفاع از تصمیمات سردبیر باشیم که برای رسیدن به این هدف ما باید از موارد زیر مطمئن باشیم:

 • در برنامه های خبری، قضاوت در مورد اخبار، درادامه تصمیم گیری سردبیر می باشد.
 • قضاوت در مورد اخبار در زمان انتخابات، باید در چارچوب بحث دموکراتیک بوده و پوشش شبکه در طول مبارزات انتخاباتی، باید تمام احزاب حتی کوچکترین آنها را نیز در بر گیرد و به آنها فرصت مطرح شدن و بیان کردن نظرات و حتی به چالش کشیدن نظراتشان را بدهد.

هنگام تولید برنامه در بریتانیای کبیر، ما باید از ساختارهای مختلف سیاسی در چهار ایالت انگلستان، آگاه باشیم و برای پوشش دادن انتخابات در هر یک از این ایالت ها، سازندگان برنامه و تولید کنندگان محتوا باید مسئولیت دستیابی به بی طرفی را بر عهده بگیرند و هرگونه عدم توازن را اصلاح و  جبران نمایند.

گزارش انتخابات انگلستان و مبارزات رفراندوم

قبل از هر مبارزه انتخاباتی و مشارکت نامزدها در هر حوزه یا منطقه انتخاباتی، بی بی سی طبق قانون مستلزم است که به همه دیدگاه های بیان شده از سوی کمیسیون انتخابات، توجه نماید.

در روز رأی گیری بی بی سی، مشارکتش در مورد انتخابات را با رسانه های دیگر، متوقف خواهد کرد که این موضوع در مورد افرادی که در مسئله انتخابات یا بخشی از مبارزات انتخاباتی و یا دیگر مسائل بحث برانگیز مربوط به انتخابات حضور داشته اند،نیز صدق می کند ،همچنین آنها در روز رأی گیری هیچگونه پوشش خبری دریافت نمی کند، تا اطمینان حاصل شود که هیچ چیزی در برنامه های بی بی سی به عنوان عاملی موثر بر انتخابات که در حال رای گیری است وجود ندارد.

گزارش انتخابات در خارج از کشور

رعایت اصول انصاف و بی طرفی به این دلیل است که پوشش خبری ما از انتخابات بریتانیا، در کشورهای دیگر نیز مطرح می شود، به ویژه در شرایطی که، پرسش های جدی در مورد باز بودن فضای انتخاباتی و یا عادلانه بودن روند انتخابات، مطرح می شود.

مسائل دیگری که ممکن است بوجود آیند مربوط به زمان پخش برنامه ها می باشد. از آنجایی که این برنامه ها برای مخاطبین بریتانیا ساخته می شود ممکن است زمانی پخش شوند که در کشورهای دیگر، انتخابات در حال وقوع است و این مسئله می تواند نفوذ ناروا و ناعادلانه در مسائل حقوقی و انتخابات در خارج از کشور را به دنبال داشته باشد، پس ما باید پخش برنامه را تا پس از اتمام رأی گیری به تأخیر بیاندازیم.

مسائل حقوقی و انتخابات در خارج از کشور

مسائل حقوقی انتخابات در بریتانیا، با انتخابات در خارج از انگلستان، یکسان نمی باشد، اما کشورهای دیگر ممکن است طبق قوانین شان، درخواستی متفاوت از رادیو و تلویزیون، در انتخابات خود داشته باشند.

الزامات قانون انتخابات ممکن است به درگیری با بی بی سی و اصول اساسی سرمقاله منجر شود، به ویژه مواردی که انصاف و بی طرفی زیر پا گذاشته می شود.

در برخی از کشورها، اصول سردبیری در برنامه های آن حفظ می شود وحتی این رسانه محلی حاضر به انتقال محتوای بی بی سی و یا خدمات آن می باشد در چنین مواردی ، سرویس جهانی بی بی سی ، و شبکه کاربران آنلاین حاضر در سایت “بی بی سی ، به این رسانه ها و مخاطبین آنها توجه کند.و رعایت اصول توسط این رسانه ها را مد نظر داشته باشد.

نظرسنجی، رای گیری

هنگامی که ما گزارشی بویژه خلاصه از نتایج تحقیقات ارائه می دهیم، مخاطب باید قادر به اعتماد به گزارش های ما باشد چرا که روزنامه نگاری فراتر ازآنچه را که ما به سمع و نظر آنها می رسانیم عمل می کند. این دقت و وضوح در درستی مطالب منجر به اعتبار بخشیدن به “نظر سنجی” و “تحقیقات” ما می شود که البته این موضوع بسیار مهمی است.

هنگامی که ما در کمیسیون “نظرسنجی” و یا “تحقیقات” سرمایه گذاری می کنیم باید مراقبت باشیم که قضاوت درستی داشته باشیم که این امر به اقتدار و اعتماد بی بی سی نزد مخاطب، کمک می کند.

راه اندازی نظرسنجی

بی بی سی به ندرت در کمیسیون نظرسنجی در مورد مسائل انتخاباتی از جمله به تصویر کشیدن نمادهایی که نشان دهنده حزب سیاسی خاصی باشد پشتیبانی کرده است که در این صورت هر گونه پیشنهاد در این رابطه باید به مشاور ارشد، ارجاع داده شود. همچنین ما باید درنظر سنجی از کودکان و افراد جوان مراقب باشیم و در این رابطه با مشاور ارشد مشورت نماییم.

در جاییکه احساس کنیم بی طرفی ما زیر سؤال می رود به خصوص در مسائل مربوط به سیاست عمومی، جنجال های سیاسی، صنعتی و یا موضوعات جنجالی در مناطق دیگر، از پخش نظرسنجی های انجام شده، خود داری می نماییم، که البته قبل از اینکه چنین تصمیمی، گرفته شود باید با مشاور ارشد سیاست گذاری، مشورت شود.

مواد و روش های نظرسنجی

رأی گیری ممکن است به طور کلی چهره به چهره، تلفنی و یا توسط برخی از شرکت ها بصورت اینترنتی انجام پذیرد. در صورتیکه نسبت به اطمینان از رأی گیری اینترنتی بحثی وجود داشته باشد باید با مشاور ارشد سیاست گذاری، مشورت شود.

گزارش نظرسنجی

هنگامی که گزارش از یافته های نظرسنجی (به خصوص رأی دادن در انگلستان)، چه توسط  بی بی سی یا دیگران سفارش داده شده باشد:

 • ما باید برنامه و یا بولتن خبری داشته باشیم که نتایج نظرسنجی را به سادگی نشان دهد.
 • ما باید از تیترسازی در نتایج نظرسنجی بپرهیزیم مگر اینکه موضوع خود، سزاوار تیتر باشد و اشاره به نتایج این نظرسنجی را امکان سازد.
 • ما نباید در ارائه نظرسنجی از کلماتی استفاده کنیم که نتایج را تأیید و یا موجب ارزشمندی نتایج آن شود برای مثال کلماتی مثل “نتایج نظرسنجی پیشنهاد می کند” نه “نتایج ثابت می کند”.
 • ما قاعدتا نباید به ترجمه نتایج نظرسنجی که توسط ارگانی انجام شده است اکتفا کنیم .
 • ما باید ارگانی را که نظرسنجی را انجام داده است، معرفی و همچنین سؤالات، نتایج و گستردگی آنها را مشخص کنیم . ما همچنین باید این اطلاعات را توسط گزارشگران تلویزیون و شبکه آن لاین نشان دهیم و آمار و توجه عمومی به رویداد را، برای مردم ترسیم کنیم.
 • باید مشخص کنیم که نتایج و آمارگیری، بصورت رو در رو یا تلفنی، یا از طریق اینترنت صورت گرفته است.
 • باید حاشیه خطا و خطاگیری، در نظرسنجی بطور کامل برای مردم مشخص باشد و به آن   اشاره شود .

در صورتیکه نسبت به نتایج نظرسنجی و شیوه انجام آن یا شرکت انجام دهنده، شک داریم، باید تردید و نگرانی خود را موقعی که نتایج را گزارش می دهیم به نحوه مطلوب منعکس کنیم و حتی باید در نظر داشت که آیا اطلاعات جمع آوری شده آنقدر ارزشمند هستند که توسط بی بی سی ارائه شوند یا خیر. اگر نسبت به این اطلاعات شک داریم باید با رئیس بخش تحقیقات سیاسی مشورت شود.

در مواقعی که دیدگاهی در نظرسنجی به خوبی ارزیابی شده است باید مراقب باشیم که نتایج کلی را به خوبی پوشش دهیم و فقط از زیربخش های نظر سنجی، گزارش تهیه نکنیم.

باید در نظر داشت که حتی نظرسنجی هایی که توسط شرکت های معتبر انجام می شوند، ممکن است اشتباهاتی در آنها رخ داده باشد. در مواقعی که نتایج نظر سنجی را ارائه می کنیم، باید به این نکته اشاره کنیم که این نتایج چه چیزی را برای ما روشن می کنند و یا اهمیت این نتایج ارائه شده چیست و مهم نیست که چقدر نتایج، متقاعد کننده است. باید مراقب بود که نحوه بیان تردید، نسبت به نتایج یک نظرسنجی به گونه ای باشد که جدای از تحقیق صورت گرفته و دقت در طرح سؤالات آن، باشد.

در مواقعی که نتایج نظرسنجی بصورت پیشنهاد یا پیش بینی ظاهر می شود، باید مراقب بود که بی جهت گرایش های قابل اعتماد و مطمئن را تحت تأثیر قرار ندهد.

نظرسنجی در زمان انتخابات

دستورالعمل انتخابات که توسط “بی بی سی تراست” (BBC Trust) مورد تأیید قرار می گیرد و قبل از هر انتخاباتی توسط بخش مشاور سیاسی، چاپ می شود، تمامی دیدگاه ها و نحوه اجرای نظرسنجی را تبیین کرده است.

ممکن است هیچگونه نظرسنجی، تا زمانی که انتخاب به اتمام نرسیده، پخش نشود و در مورد انتخاب اروپا، وقتی کلیه حوزه های رأی گیری بسته شد، نظرسنجی پخش می شود.

تحقیقات

تحقیق، نقطه مقابل نظرسنجی است و معمولا به گروه کوچک و خاصی برمی گردد. این گروه ممکن است، گروهی از افراد همانند اعضای پارلمان، رؤسای دانشگاه ها و یا گروهی از سازمانهای در ارتباط با حفظ سلامت و یا سازمانهای خاص دیگر باشند. در این موقع باید گروه مورد نظر را کاملا نسبت به تحقیق آگاه کنیم و به آنها بگوییم که این یک نظرسنجی نیست.

در صورتیکه به مخاطبین گفته شود که این تحقیق توسط بی بی سی صورت گرفته است، باید مخاطبین نسبت به صحت آن کاملا اعتماد داشته باشند و کلیه ادله، مدارک، جزئیات تحقیق و نمونه های آماری آن، کاملا روشن باشد، که در صورت وجود هر گونه سؤالی دلایل کافی برای اثبات آن، وجود داشته باشد.

باید هر گونه پیشنهادی در ارتباط با انجام تحقیقات روی موضوعات جنجالی، سیاست های عمومی و یا موضوعات صنعتی جنجال بر انگیز به رئیس بخش تحقیقات سیاسی و مشاور سیاسی بخش، ارجاع داده شده باشد.

همچنین تهیه دستورالعمل روشن و ساده برای بخش های دیگر بی بی سی که ممکن است از نتایج این تحقیق استفاده کنند، بطوریکه با تغییر نوع گزارش دهی، محتوای تحقیق، تغییر کند.

ما نباید مخاطبین خود را غلط راهنمایی کنیم و همچنین باید معمولا اعداد واقعی را در ارائه گزارش، بکار گیریم و از ارائه درصد تا حد امکان خودداری کنیم، مگر در مواردی که کاملا تحلیل شده باشد.

در ارتباط با تحقیقاتی که توسط بی بی سی انجام می شود ممکن است موضوعات خاصی در ارتباط با سیاست های اجتماعی و موضوعات بحث برانگیز در زمینه صنعت و یا حوزه های دیگر باشد که این گونه تحقیقات به اعتبار و بی طرفی بی بی سی لطمه واردمی کند. خصوصا مواردی که نتایج این تحقیقات با دیدگاه های مخاطبین منطبق نباشد.

باید نسبت به نتایج تحقیقاتی که توسط سازمان های دیگر صورت گرفته دقت کنیم و توضیحاتی درمورد سازمانی که تحقیقات را انجام داده بدهیم.

دقت کافی در گزارش خبرها بسیار مهم است و تحقیقاتی که مخاطبین را در موقعیتی بسیار بالاتر از نتایج تحقیق، قرار می دهد را نباید پخش کرد.

گروه های هدف

در مواقعی که افرادی را به برنامه دعوت می کنیم، باید اعلام کنیم که نظر و دیدگاه متخصصین در این برنامه ها، نظر جامعه نیست.

افرادی که در برنامه های گفتگو انتخاب می شوند، ممکن است برای ارزیابی دیدگاه های خاصی از آنها دعوت بعمل آید و نه اینکه خود مروج آن شوند.

هرگونه پیشنهاد برای انجام تحقیق در ارتباط با سیاست های اجتماعی یا موضوعات بحث برانگیز و یا حوزه های خاص دیگر، باید ابتدا به تأیید رئیس بخش مشاور سیاسی قرار گیرد و شیوه تحقیق توسط واحد تحقیق سیاسی، تأیید شود.

تلفن، متن، و رأی گیری روی خط

رأی گیری مجازی و راه دور به صورت های تلفنی، آن لاین و متن، ارزش آماری و عددی ندارند. در مواقعی که رأی گیری به این شیوه ها انجام می شود باید به مخاطبین گفته شود که نتایج اینگونه رأی گیری ها، علمی نیست و لذا اینگونه رأی گیری نشان دهنده نظر کلیه مخاصبین در ارتباط با برنامه خاصی نیستند بلکه فقط نظر افرادی را نشان می دهند که در رأی گیری شرکت کرده اند.

اینگونه نتایج نباید به عنوان نظرسنجی مرجع، در تولیدات ما بکار روند و معمولا در این رأی گیری ها، تعداد نظرات شرکت کننده و یا درصد رأی دهندگان به گزینه ای خاص، در همان برنامه ای که رأی گیری در آن انجام شده، مطرح می شود. به هر حال نباید نتایج، در اخبار منعکس شود.

ما نباید نظرات افرادی را که در برنامه هایی ازجمله رای گیری آنلاین مصاحبه های رادیویی و تلویزیونی، شرکت کرده اند را نظر کل افراد جامعه بدانیم. همچنین ما نباید نتایج این نظرسنجی ها را در بخش های خبری یا برنامه های دیگر رادیو و تلویزیون، پخش کنیم.

وقتی اینگونه رأی گیری در ارتباط با موضوع خاصی، در زمان های مختلفی انجام شد، نتایج آن نباید به طوری ارائه شود که ارتباطی بین آنها را نشان دهد.

اینگونه رأی گیری هرگز نباید برای جمع آوری اطاعات جدی در ارتباط با حمایت جلسات سیاسی، صورت گیرد.

ما باید در ارتباط با استفاده از اینگونه نظرسنجی ها و تأثیر آنها بر اقشار و گروه های آسیب پذیر، بسیار مراقب باشیم. تأثیر منفی که این گونه گزارش ها بر برنامه های ما می گذارند منجر به تخریب اعتبار بی بی سی می شود.

هر گونه پیشنهادی در ارتباط با رأی گیری در زمینه موضوعات اجتماعی، سیاسی و یا موضوعات بحث برانگیز، باید به مشاور سیاسی ارجاع داده شود و او نیز موضوع را به بخش مربوطه، جهت تأیید می فرستد.

هر کسی که پیشنهاد رأی گیری تلفنی، متن و یا آن لاین را می دهد باید به بخش ارجاع داده شود تا مراحل تأیید آنرا بگذراند.

در تیزرهای تبلیغاتی که در ارتباط با برنامه های سیاسی، موضوعات بحث برانگیز صنعتی و اجتماعی و یا در زمینه های دیگر، تهیه می شوند باید به گونه ای تولید و بازبینی دقیق شوند که کلیه دیدگاه ها را در ارتباط با موضوع مورد بحث، شامل شوند.

بخش یازدهم- جنگ، ترور و موارد اورژانسی

مقدمه

بی بی سی در ارتباط با مخاطبین، در زمینه پخش خبرهای مربوط به جنگ، ترور و اتفاقات اورژانسی، مسئول است. مردم زیادی در سراسر جهان مخاطبین این شبکه هستند، بطوریکه بسیاری از آنها انتظار دارند با تحلیل های خبری این شبکه (با رعایت اصل بی طرفی) با خبر شوند. دقت در اطلاع رسانی از رویدادهای مختلف، جزو یکی از اصول ماست.

هنگامی که افکار و دیدگاه های متفاوت، در ارتباط با خبرها وجود دارد، به دست آوردن اطلاعات صحیح و قابل اعتماد، از اهمیت خاصی برخوردار می شود و به همین منظور باید با دقت و وسواس زیاد و با لحاظ اصل بی طرفی در خبررسانی، به مخاطبین خود اطلاع رسانی کنیم. به هر حال باید مراقب بود که اخبار، بی دلیل موجب آزار و آسیب افراد، نشود.

نحوه ارئه و گویش اخبار و گزارشات در ارتباط با موضوعاتی چون از دست رفتن زندگی افراد و یا مواردی که احساسات مخاطبین را جریحه دار می کند، باید با دقت بیشتری صورت گیرد. افرادی هستند که در این رویدادها دوستان یا اقوامی دارند که مستقیما یا غیر مستقیم، درگیر هستند به همین دلیل باید داستان های دردناک را با دقت گزارش دهیم. لذا باید از بوجود آوردن افراد شاکی ویا ناراضی پرهیز کنیم ضمن اینکه اخبار و رویدادها را هم بدرستی و بر اساس واقعیت به مخاطبین برسانیم.

راهنمای خاصی، برای گزارش های جنگی و پوشش خبری آنها، در سیاست دستور العمل های سردبیری است. در زمان های جنگ یا کارهای تروریستی باید محتوای برنامه ها (حتی برنامه های کمدی، موزیکال و فیلم ها) به دقت، قبل از پخش، مرور شود.

گزارشات تهیه شده در ارتباط با جنگ، ترور و رویدادهای اورژانسی، باید منطبق با مقررات دستورالعمل های سردبیری بوده و اصل بی طرفی و دقت در آنها، رعایت شده باشد.

ما به کرامت انسانی احترام می گذاریم و در حالیکه که وقایع و رخدادهای جنگی، ترور و موارد اورژانسی را پوشش می دهیم در استفاده از عکس های مرتبط با این موضوعات نیز، باید کاملا موازین و مقررات را در این خصوص، رعایت کنیم.

همچنین در ارتباط با پخش این نوع گزارش ها، باید مطمئن بود که محتوای انها جنبه آموزشی، پیدا نکرده و یا به عبارتی، پخش این شیوه ها باعث آموزش مخاطبین و آسیب زدن انها به خود و یا دیگران نشود.

ارجاعات اجباری

ارجاعات به رئیس بخش سیاست گذاری و استانداردها

هر گونه پیشنهادی در ارتباط با حضور و شرکت در رویدادهایی که توسط سازمان ها یا گروه های ممنوعه، که در ارتباط با مسائل تروریستی فعالیت می کنند، باید به مسئول سردبیری بخش، ارجاع و یا برای تولید کنندگان مستقل، به کمیته سردبیری ارجاع داده شود و همچنین به رئیس سیاست گذرای و سردبیری هم باید، ارجاع داده شود.

هر پیشنهادی در ارتباط با اطلاعات و گزارشات ضبط شده از رویدادهایی که در داخل و یا خارج بریتانیا، بر ضد مردم بریتانیا برگزار شده، باید به رئیس بخش سیاست گذاری و استانداردها، ارجاع داده شود.

هر گونه اطلاعاتی که از کمیته حفاظت دفاعی دریافت شده، باید به رئیس بخش سیاست گذاری و استانداردها، ارجاع داده شود.

هر گونه موقعیتی که درآن کارمندان بی بی سی و یا افراد دیگر که در تولید برنامه های بی بی سی دعوت می شوند، ممنوعیت ها و محدودیت های قوانین تروریسم را دارند باید در زمان مناسب به رئیس بخش سیاست گذاری و استانداردها ارجاع داده شود.

هر گونه پیشنهادی در ارتباط با دعوت افرادی از سازمانهای وابسطه به گروهای تروریستی، در برنامه های بی بی سی، باید به رئیس بخش سیاست گذاری و استانداردها، ارجاع داده شود.

ارجاعات دیگر

هر گونه پیشنهادی، در ارتباط با پخش اطلاعات و گزارشات ضبط شده در رویدادهایی که توسط گروه های شبه نظامی ترتیب داده شده و در آن اعمال خشونت آمیز رخ داده، باید به رئیس بخش سیاست گذاری و استانداردها ارجاع داده شود و برای تولید کنندگان مستقل، به کمیته سردبیری ارجاع داده شود، برای مثال گروه های دفاع از حقوق حیوانات، در این دستور قرار می گیرند.

هر گونه پیشنهادی در ارتباط با پخش گزارشات مربوط به هواپیماربایی یا آدم ربایی و یا مواردی از این قبیل، باید به رئیس بخش سیاست گذاری و سردبیری، ارجاع داده شود.

هر گونه پیشنهادی در ارتباط با کادر تولید، در محیط های خطرناک و یا محیط هایی که از خطر بالایی برخوردارند باید به رئیس بخش جمع آوری اخبار بی بی سی و تیم حفاظت دربرابر اعمالی با ریسک بالا، ارجاع داده شود.

اقدامات

دقت و بی طرفی

در مواقعی که گزارشات مربوط به جنگ و یا پوشش رویدادهای اورژانسی در سطح کشور و یا بین المللی، انجام می شود، مهم است که منابع این اخبار و بنگاه های خبری واسط را، اعلام کنیم. ارقام مربوط به سوانح، معمولا غیر دقیق هستند. اگر منابع مختلف، اعداد و ارقام متفاوتی را اعلام کنند، ما باید در گزارش خود، حوزه این اعداد را اعلام کنیم و یا بر منبعی که اعداد واقعی تری می دهند، تأکید بیشتری بکنیم.

اگر اطلاعاتی را که گزارش می دهیم از منابع دیگری است، باید بگوییم “گزارش ما نشان می دهد” ولی اگر منابع اطلاعاتی را خود، در اختیار داریم باید شیوه و قواعد تهیه آمار و گزارش را توضیح دهیم.

هنگامی که گزارشی از رویدادی را نشان می دهیم و آن را تحلیل می کنیم باید از منابع متنوع و شکل های مختلف، برای گزارش خود بهره ببریم، چون هدف ما ارائه دیدگاه های مختلف و جامع و در عین حال رعایت اصل بی طرفی است. در مواقعی که تهیه گزارش در یک برنامه با دیدگاه های مختلف، مشکل است باید زمینه پخش برنامه را وسیع تر کرد تا کلیه دیدگاه ها در آن، مورد تحلیل قرار گیرد.

در ارتباط با رویدادهای اورژانسی در بریتانیا، ما علاقه مند هستیم که خدمات خود را در ارتباط با علاقه مندی های مردم، گسترش دهیم . به همین دلیل با بنگاه هایی کار می کنیم که در این زمینه بتوانند به ما کمک کنند. به هرحال باید از نظر استقلال عمل و دقت در تهیه و ارائه مطالب، کاملا مراقب بود.

محتوای تولید شده برای مصرف کننده

درمواقع پیچیده، همانند طرح های مخفی برای انجام عملیات نظامی، باید از بکار بردن نام ها، خودداری کرد تا زمانی که اطلاعات کامل، گرفته شود. با این کار، از شایعات و اتفاقات دیگر، جلوگیری می شود. این چنین محتوای خبری در قالب “محتوای تولید شده برای سفارش دهنده ” قرار می گیرد بطوریکه سفارش دهند برنامه انتظار دارد به محض اینکه اطلاعاتش را ارسال کرد پخش شود.

در این مواقع ما ممکن است اطلاعات بیشتری را در غالب راهنما به چاپ رسانیم و از پخش اطلاعات بطور کامل خودداری کنیم.

 • ما توضیحات بیشتری را در ارتباط با تداخل پیش آمده، بطور مختصر، روی محتوا می گذرایم.
 • ما آماده هستیم بطوریکه در صورت نیاز، به حالت قبل از ارائه مطالب، برگردیم.
 • ممکن است از بنگاه های خبری واسط، درخواست صورت حساب کنیم که این امر، کار ارزیابی را برای مصرف کننده، راحت تر می کند.
 • ممکن است صورت وضعیت دریافتی را با داستان های مرتبطی که توسط سایت خبری بی بی سی، نوشته شده ارتباط دهیم تا خود استفاده کننده، مقایسه کند.

زبان

باید گزارش فعالیت های تروریستی را با دقت، سریع و با مسئولیت تمام، پوشش دهیم. تروریسم مسئله ای پیچیده و وابسته به احساسات و سیاست است، لذا باید در نحوه بکارگیری گویش در ارتباط با آن، نهایت دقت را بکار برد. همچنین باید تلاش کنیم از واژه تروریست استفاده نکنیم و در مواقعی که این واژه استفاده می شود، از بکار گیری مجدد آن، در محتوای داستانی که گزارش می دهیم، خودداری نماییم تا اهداف و اعتبار بی بی سی را، خدشه دار نکند. به عنوان مثال بکار بردن واژه (تروریست)، به جای اینکه موجب محکوم کردن و نهایتا تضعیف این عمل شود خود باعث بزرگنمایی و تقویت آن می شود.

باید به مخاطبین، نتیجه حاصل از عمل انجام شده را توضیح دهیم. همچنین باید از واژه هایی استفاده کنیم که همان مفهوم را می رسانند و از بکارگیری واژه های خاصی که در زبان های دیگر وجود دارند، در زبان خود پرهیز کنیم که از جمله آنها می توان به واژه هایی همانند: بمب گذار، آدم ربا، افراد مسلح، شبه نظامی، دادگاه های نظامی، اعدام غیرعلنی و… اشاره کرد.

شناسایی مجرمین

مواقعی که افرادی،که مجرم می باشند زخمی یا گم شده اند (و به نوعی هویت خود را مخفی نگه داشته اند) ترجیح می دهیم که نام آنها از طریق بی بی سی اعلام نشود. ما معتقدیم وقتی نامی از کسی در گزارش ما داده نشود فرد مجرم بهتر می تواند به زندگی طبیعی بازگردد چرا که در صورت عادی افرادی که نزدیک به شخص مجرم هستند توجهی به او ندارند و دقیقا نمی دانند چه کسی مرتکب جرم شده اما پس از پخش داستان از طریق رسانه مردم خودشان می توانند فرد مجرم را تشخیص دهند و این خود مشکلاتی را برای مجرم و سایرین به دنبال دارد. ما باید گزارش مربوط به واقعه را تا حد امکان، بدون اینکه نامی از کسی ببریم، دقیق ارائه کنیم. برای مثال در مورد سانحه هوائی، باید تنها به شماره پرواز، زمان پرواز و خط هوایی اشاره کرد و از ذکر نام مسافرین هواپیمای سانحه دیده، خودداری کنیم.

تظاهرات و آشوب

پوشش خبری در بخش تظاهرات و آشوب، جزو یکی از بخش های مهم خبری بی بی سی، محسوب می شود که باید با دقت و با رعایت اصل بی طرفی، صورت گیرد همچنین باید مراقب بود که:

 • با بخش گزارشات مربوط به آشوب ها موجب تشویق آنها نگردیم.
 • اگر متهم یا مشکوک به جانبداری از شورشیان شدیم سریعا پخش را متوقف کنیم.
 • در مواقعی که پخش زنده داریم باید وقایع را با کمی تأخیر، نشان دهیم.

رویدادهای صحنه ای

هر پیشنهادی در ارتباط با حضور در رویدادهایی که گمان می رود توسط گروه های مرتبط با اعمال تروریستی انجام می شوند، باید به مسئول سردبیری پخش و یا برای تولید کنندگان مستقل به کمیته سردبیری و همچنین به رئیس سیاست گذاری و سردبیری ارجاع داده شود.

هر پیشنهادی مبنی بر پخش برنامه های ضبط شده در داخل و یا خارج از بریتانیا که در آن برعلیه مردم بریتانیا صحبت شده، باید به رئیس بخش سیاست گذاری و استانداردها ارجاع داده شود.

هر پشنهادی در ارتباط با گزارشات ضبط شده در رویدادهایی که شبه نظامیان و یا گروه های شناخته شده دیگری که در ارتباط با کارهای تروریستی هستند، شرکت دارند، باید به مسئول بخش سردبیری ارجاع داده شود.

تهدید

در صورتیکه هشداری در ارتباط با بمب گذاری از طریق تلفن، فکس، ایمیل، پیامک و یا هر شیوه دیگری دریافت کردیم باید آن را در اسرع وقت، به مسئول مربوطه ارجاع دهیم و گزارشاتی که نشان دهنده هشدار بمب است را هرگز، نمایش ندهیم.

ما نباید جزئیات اطلاعات حفاظتی را در معرض دید و در اختیار عموم، قرار دهیم.

ما همچنین نباید گزارش تهدیدی که شخص یا افرادی در آن مورد هدف هستند را پخش کنیم، مگر اینکه مربوط به برنامه ای باشد که عموم مردم در آن، شرکت می کنند.

ما باید مراقب باشیم که افراد یا سازمانهایی که احتمال می رود در معرض خطر باشند را نام نبریم مگر اینکه بخش سردبیری، تشخیص دهد. برای مثال، افراد و یا سازمانهایی که برای کار در ارتش از آنها استفاده می شود.

معمولا گزارش تصادفات را اعلام نمی کنیم مگر اینکه تصادف، تأثیر جدی بر سیستم حمل و نقل بوجود آورد.

هواپیماربائی وآدم ربائی

در مواردی همچون هواپیماربائی و بمب گذاری ها باید در نظر داشته باشیم اطلاعاتی که ما پخش می کنیم در داخل و خارج بریتانیا، توسط مخاطبین و گروه هایی که این عمل را انجام داده اند، قابل شنیدن است.

البته مهم است که در پخش خبرها و میزگردهایی که در مورد درخواست هایی از طرف آدم رباها و … می باشد، نکات و مسائلی همچون نژادپرستی و مسائل اخلاقی، را مد نظر قرار دهیم.

همچنین دراینگونه موارد باید مراقب باشیم که:

 • با افراد از این گروه ها بطور زنده، مصاحبه نکنیم.
 • مصاحبه یا ویدوئی را از این افراد، بطور زنده پخش نکنیم.
 • مصاحبه های ضبط شده آنها را وقتی پخش کنیم که با مسئول سردبیری مشورت شده و یا وی تأکید به پخش آن، کرده باشد.
 • ما باید گزارشات مربوط به هواپیماربائی، اعمال تروریستی و گروگان گیری در مدارس را که بطور زنده پخش می شود را با تأخیر پخش کنیم بالاخص در مواردیکه نسبت به اتفاقات بعدی آن، نمی توان پیش بینی کرد.

در مواقعی که گزارش هواپیماربائی، آدم ربائی و کلا جرایمی از این دست را پخش می کنیم باید به توصیه های پلیس در این موارد توجه کنیم تا مبادا اطلاعات ما، برنامه ها و یا تحقیقات آنها را منحرف کند.

هر گونه در خواست پلیس در ارتباط با دریافت اخبار کامل این اتفاقات، باید به مدیر بخش سردبیری، ارجاع داده شود.

حفاظت ملی و تروریسم

مقررات حفاظتی

این مقررات باعث تعدیل در گزارش هایی می شود که در ارتباط با موضوعات حفاظتی و جاسوسی تهیه می شوند. تولیدکنندگان اینگونه برنامه ها باید با بخش مشاور حقوقی برنامه ها، مشورت کنند.

مشاور دفاعی

مشاور دفاعی، دستورالعملی را در ارتباط با مسائل و اطلاعات دفاعی و تروریستی تهیه کرده است که در آن نحوه اطلاعاتی که از دید دفاعی، کشور را در وضعیت خطرناک قرار می دهد، آمده است. در این دستورالعمل، کلیه کدهای مهم دفاعی بریتانیا، دسته بندی شده و کلیه اطلاعات مربوط به امکانات دفاعی و محافظتی کشور، قید شده است. این اطلاعات دفاعی را در سیستم وب سایت DA می توان مشاهده کرد. همچنین این دستورالعمل تا حدی اختیاری است بطوریکه عواقب هر گونه پخش اطلاعاتی در ارتباط با مسائل دفاعی، بعهده ماست.

تولید کنندگان اینگونه برنامه ها، باید با مدیر بخش سردبیری، در این ارتباط مشورت کنند و رئیس بخش سیاست گذاری و استانداردها نیز باید ازهرگونه تولید برنامه در ارتباط با مسائل دفاعی آگاه باشند.

تروریسم

مقررات مربوط به تروریسم، ما را مجبور می کند که برای تهیه و ارائه گزارش هایی از این نوع با پلیس هماهنگی کامل، داشته باشیم و همچنین باید مراقب بود که اطلاعات ما:

 • کمکی به گروه های تروریستی در هیچ نقطه جهان، نکند.
 • افرادی که توسط این گروه ها اسیر شده اند و یا آسیب دیده اند را در موقعیت خطرناک تری، قرار ندهد.

هرگونه پیشنهادی در ارتباط با حضور کارمندان بی بی سی در تولیداتی که در تولید آنها قوانین مربوط به تروریسم باید مد نظر قرار گیرد، باید در زمان مناسب و قبل از تولید، به رئیس بخش سیاست گذاری و استانداردها، ارجاع داده شود.

دستورالعمل و قوانین تروریستی نشان می دهد که چه گروه ها و سازمانهای توسط Home office هر چند وقت یک بار اطلاعاتشان به روز می شوند.

هرگونه پیشنهاد در ارتباط با تماس با یکی از این گروه ها و یا افرادشان، باید به رئیس بخش سیاست گذاری و استانداردها، ارجاع داده شود.

فعالیت های خطرناک

هر پیشنهادی در ارتباط با حضور در رویدادها و محیط های خطرناک، باید به رئیس بخش جمع آوری اخبار بی بی سی و گروه حفاظت در برابر اعمالی با خطرات یا ریسک بالا، ارجاع داده شود.

محیط های خطرناک به کشورها و یا مناطقی گفته می شود که درگیر جنگ، تروریسم و یا شاهد جنایات زیادی هستند، اطلاق می شود. همچنین مناطقی که آب و هوای خطرناکی دارند جزو محیط های خطرناک به حساب می آیند (بی بی سی، لیستی از این مناطق را تهیه کرده است).

فعالیت های خطرناک، شامل تحقیقات مربوط به امور جنائی و یا نجات افراد گروگان گرفته شده در رویدادهایی همچون هواپیماربائی و یا محاصره مدراس است، البته رویدادهایی که خطرات انتشار مواد رادیو اکتیو، مواد شیمیایی، بیماری های خطرناک (وبا و …) یا بلایای طبیعی شامل طوفان، سیل، زلزله، فوران آتش فشان هم جزو فعالیت های خطرناک به حساب می آیند.

بخش دوازدهم- دین

مقدمه

بی بی سی، به حقوق اولیه انسانی، در ارتباط با آزادی افکار و عقاید دینی احترام می گذارد. این حقوق شامل آزادی افراد در عبادات فردی، آموزش و یادگیری است.

مذهب و افکار مذهبی، برای بسیاری از مردم، از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است بطوریکه گروه های دینی با کوچکترین توهینی، تحریک می شوند. لذا، توهین به مقدسات و افترا به اعتقادات افرادی که در بریتانیا زندگی می کنند، ممنوع است و ما باید در این خصوص، کاملا مراقب تولیدات خود باشیم.

یکی از اهدافی که ما در تولید برنامه های خود دنبال می کنیم رعایت حقوق و حمایت از مذاهب گوناگون و در عین حال، رعایت آزادی بیان است.

بر اساس قوانین شرکت آف کام (Ofcom) دیدگاه های مذهبی افرادی که به یک گروه دینی یا مذهبی خاصی تعلق دارند، نباید مورد سوء استفاده قرار گیرد.

قوانین مذهبی وضع شده در سال ۲۰۰۶ که برای بریتانیا و ولز مورد اجرا قرار گرفته است، افراد جامعه را از بکار بردن جملات و گفتار تحریک آمیز و یا حتی نوشته های مشکوک که موجب بهم زدن و ایجاد نفرت در بین ادیان می کند، منع می کند.

بی بی سی همچنین برنامه ها و دستورالعمل هایی را برای حفاظت از اقشار آسیب پذیر، در این زمینه دارد. بر اساس قوانین آف کام، برنامه های تولید شده دینی، اجازه ندارند افکار و دیدگا ه های مذاهب را بطور پنهانی، مورد تجسس قرار دهند.

از دید دستورالعمل های سردبیری بی بی سی، تولیدات مذهبی به برنامه هایی گفته می شود که افکار، دیدگاه ها و یا هر موضوع دیگری در ارتباط با ادیان مختلف را، مورد توجه قرار می دهند.

این فصل از دستورالعمل ها، تولیدات مذهبی و یا هر تولیدی در ارتباط با ادیان را، شامل می شود. این تولیدات باید تمامی قوانین دیگر بی بی سی در بخش های دیگر، از جمله بخش ۴ و ۵ را نیز، دربرگیرد.

قوانین

اعتقادات و هرگونه مراسم مذهبی باید با دقت کافی، توضیح داده شوند.

 • دیدگاه های مذهبی و اعتقادات افراد از یک دین، نباید بد ارائه شود حتی وقتی که مورد تأیید و تحت استانداردهای بی بی سی، تهیه شده باشد.
 • باید در ارتباط با استفاده، بکارگیری و نمایش تصاویر مذهبی، عکس افراد، کتابهای مقدس و مراسم مذهبی ادیان، کاملا مراقب بود چون اینگونه تصاویر کاملا به ایمان افراد، وابسته است. از این نوع تصاویر می توان به تصویر به صلیب کشیدن عیسی، آیین های عشای ربانی، قرآن و عبادت یهودیان، اشاره کرد.
 • نحوه توضیح و گفتار نیز، باید به گونه ای باشد که مورد تأیید و بر اساس استانداردهای بی بی سی، تهیه شود.
 • ما باید روزهای مهم مذهبی که در ادیان مختلف بسیار مهم است را در نظر داشته و برنامه هایی را که در این روزها پخش می کنیم طوری باشند که به اعتقادات آنها احترام بگذارند.

ارجاعات اجباری

هرگونه پیشنهاد برنامه در ارتباط با موضوعات مذهبی و ادیان، باید توسط بخش استانداردها و سردبیری بی بی سی، مورد تایید قرار گیرد و ابتدا باید به رئیس بخش سردبیری و برای تولید کنندگان مستقل به کمیته سردبیری، ارجاع داده شود.

اجرائیات

وقتی موضوع برنامه ای دربی بی سی مربوط به مسائل مذهبی است باید کاملا دین و مذهب مورد نظر مشخص باشد.

 • از مذاهب نباید به عنوان شرطی برای استخدام استفاده کرد برای مثال نباید از داوطلب برای همکاری خواست و یا او را تشویق کرد که به دین خاصی ملحق شود، ولی گفتن نکات مثبت ادیان، اشکالی ندارد.
 • هر گونه رفتار و ادعایی در ارتباط با ادیان و افکار آنها در برنامه های مذهبی باید متناسب با هدف و موضوع آن، طوری ارائه شود که کودکان در زمان پخش برنامه ها بیننده یا شنونده برنامه های رادیوئی، نباشند.
 • افرادی که در برنامه های مذهبی و میزگردها شرکت می کنند نباید موجب بهم زدن و زیر سؤال بردن افکار و اعتقادات مردم دیگر، شوند.
 • دیدگاه های مذهبی از زمینه های چالش برانگیز هستند ولی ما باید زمینه را طوری فراهم کنیم که این چالش ها و دیدگاه ها بخوبی پوشش داده شده و کسی آسیب نبیند.
 • هر گونه موضوعی در ارتباط با مذهب، دیدگاه ها و اعتقادات دینی، به طور عمومی باید مورد تایید بخش استانداردها قرار گیرد و برای تأیید به رئیس بخش سردبیری و برای تولید کنندگان مستقل به کمیته سردبیری، ارجاع داده شود.

تولیدات کمدی، داستانی و یا انواع دیگر برنامه ها در ارتباط با ادیان را باید طوری تهیه کرد که بر اساس قوانین آزادی ادیان و مذاهب باشند.

تولیداتی که در ارتباط با مذاهب صورت می گیرند باید بین آزادی بیان و دوری از ایجاد مدعی و ناراحتی برای مقلدین ادیان، توازن ایجاد کنند. این توازن را باید وقتی در نظر داشت که:

 • فضای بحث کاملا فعال باشد.
 • شکل مناسبی از ارائه و گفتمان را انتخاب کرده باشیم.
 • در مواردی، گفتمان روشنی با مردم داشته باشیم.

بخش سیزدهم- استفاده مجدد از نسخه های تکراری

مقدمه

آرشیو بی بی سی، یکی از منابع بسیار با ارزش برنامه ها و تحقیقات، برای عموم است. بنابراین ما مسئولیت مهمی در ارتباط با حفظ این میراث و انتشار آن برای مخاطبین داریم. همچنین تشویق مخاطبین جدید و ترغیب آنها در استفاده از منابع بی بی سی، از دیگر اهداف ماست.

محتوا و تولیدات بی بی سی، بر اساس استانداردهای تعریف شده، در زمان تولید تهیه می شوند که البته به مرور زمان، ممکن است این استانداردها، تغییر کنند.

این بخش به نحوه چگونگی استفاده از محتوای برنامه هایی اشاره می کند که در آرشیو بوده اند و در زمان تولید، تحت استانداردهای زمان خود، ساخته شده اند.

قوانین

استفاده مجدد از منابع و برنامه های آرشیوی بی بی سی، باید متناسب با قوانین و دستورالعمل های به روز بی بی سی باشد.

 • منابع قابل دسترسی در شبکه های درخواستی باید به گونه ای باشد که تحت مقررات به روز   بی بی سی، بازبینی شده باشد.
 • بی بی سی فقط یک کپی از برنامه های خود را به بنگاه های خبری واسط می دهد و اصل آن را برای خود نگه می دارد.

ارجاعات اجباری

ارجاعات به رئیس بخش استانداردها و سیاست گذاری

هر گونه درخواست استفاده از اطلاعات ارسال نشده روی آنتن، همانند نکاتی از پلیس یا دادگاه هایی که از این مطالب بعنوان شاهد استفاده می کند، باید به رئیس بخش سیاست گذاری و استانداردها و مشاور حقوقی برنامه ها، ارجاع داده شود.

ارجاع به سردبیر سیاسی

هر گونه استفاده مجدد و یا در دسترس قرار دادن محتوای برنامه های آرشیو، باید تحت نظر کمیته استانداردهای سردبیری، “بی بی سی تراست” (BBC Trust) و قوانین آف کام (F.Com) در زمان تولید باشد.

هر پیشنهادی در ارتباط با استفاده مجدد از مطالبی که در زمان تولید مورد بازبینی قرار گرفته، باید به رئیس بخش سردبیری و برای تولید کنندگان مستقل به کمیته سردبیری و هم چنین به سیاستگذاری سردبیری ارجاع داده شود.

هر گونه درخواست برای دریافت و یا استفاده از مطالبی که در دادگاهی بیان شده و پخش نشده است باید به مشاور حقوقی برنامه، ارجاع داده شود.

ارجاعات دیگر

در مواقعی که استفاده و پخش برنامه های آرشیو، ممکن است به شرکت کنندگان (مشارکت کنندگان) در برنامه ها، قربانیان و یا افراد وابسته به آنها آسیب بزند و یا موجبات ناراحتی آنها را فراهم آورد، باید مجوز پخش از رئیس بخش مربوطه، اخذ شود.

 • هر گونه استفاده از اطلاعات آرشیو که در ارتباط با عزاداری مردم است باید به رئیس بخش و برای تولید کنندگان مستقل، به کمیته سردبیری ارجاع داده شود.
 • برای استفاده مجدد از برنامه هایی که در آنها باید به شرکت کنندگان پول پرداخت می شد و این کار انجام نشده، باید با گروه” حمایت از حقوق افراد مستعد” تماس و گفتگو صورت گیرد.
 • قبل از هر گونه استفاده مجدد از اطلاعات محرمانه آرشیو، باید به رئیس بخش و برای تولید کنندگان مستقل به کمیته سردبیری ارجاع شود. همچنین باید یک کپی ازاطلاعاتی که داده می شود، نگه داشته شود.
 • هر گونه استفاده مجدد از برنامه های آرشیو که در ارتباط با خانواده سلطنتی است باید به دفتر مخصوص امور خانواده سلطنتی در بی بی سی، ارجاع داده شود.
 • هر گونه استفاده مجدد و یا در دسترس قرار دادن محتوای برنامه های آرشیو، باید تحت نظر کمیته استانداردهای سردبیری و “بی بی سی تراست” و قوانین آف کام، در زمان تولید باشد.
 • هر پیشنهادی در ارتباط با استفاده مجدد از مطالبی که در زمان تولید مورد بازبینی قرار گرفته، باید به رئیس بخش سردبیری و برای تولید کنندگان مستقل به کمیته سردبیری و همچنین به بخش سیاستگذاری سردبیری، ارجاع داده شود.

در استفاده مجدد از برنامه های تلویزیونی و رادیویی باید دقت کامل داشت چرا که باید بسیاری از نکاتی را که ممکن است در تولید اصلی لحاظ نشده باشد، در نظر گرفت.

ممکن است برنامه هایی که در بریتانیا برای پخش مناسب است در دیگر کشورهای جهان، بسیار مناسب نباشد، مخصوصا هنگامی که از طریق اینترنت هم قابل دسترس باشد. برای نمونه، ممکن است تصاویر مردم جنگ زده و یا گرفتار سیل و بلایای طبیعی، از نظر روحی برای مردم آن کشور، مناسب نباشد.

مشکلات

باید دقت داشت که محتوایی که قصد استفاده یا کپی برداری مجدد از آن را داریم ممکن است به دلایلی نامناسب یا غیر دقیق باشد و در مواقعی که نیاز به بازبینی دقیق است باید برچسب گذاری شود.

ما باید در نظر داشته باشیم که در مورد اطلاعاتی که نیاز به بازبینی و تصحیح دارند، دقت لازم را بکنیم. از جمله این موارد می توان به اطلاعات پزشکی اشاره کرد که ممکن است تحقیقات جدید، نتایج قبلی را نقض کرده باشد و در مواردی اطلاعات غلط چه بسا می تواند سلامت مردم را به مخاطره بیندازد.

باید برنامه هایی که در حال تکرار هستند را بررسی کرد و اگر به تغییری نیاز باشد این تغییرات جدید، باید اعمال شود، از جمله این موارد می توان به فوت “مشارکت کننده ای” در یک برنامه، اشاره کرد.

اخبار و برنامه های مستند

در صورتیکه از اطلاعات آرشیو برای تحلیل رویدادی که در جریان است، استفاده می شود باید مطالب، بطور دقیق برای مخاطبین بیان و از هرگونه راهنمایی غلط، پرهیز شود، البته با در نظر داشتن قوانین و مقررات همچون رعایت حقوق افراد.

ما باید مطمئن باشیم اطلاعاتی که از آرشیو مورد استفاده قرار می دهیم به جذاب تر شدن برنامه و یا داستانی که در حال اجرا است، کمک کند و در صورت نیاز باید تاریخ برنامه آرشیوی هم بصورت زیرنویس، برای مخاطب آورده شود.

مشکلات حریم خصوصی و رضایت مندی

بی بی سی همچنین نسبت به حریم خصوصی افراد مسئولیت داشته و به آن احترام می گذارد و در همین راستا در استفاده و بازسازی آرشیو، حقوق “مشارکت کنندگان ” در برنامه ها را در نظر می گیرد و به همین منظور در مواقعی که به برنامه های آرشیو نیاز باشد، رضایت مشارکت کنندگان اخذ می شود.

ما باید کلیه جرئیات و موارد مرتبط با رضایت مندی مشارکت کنندگان و یا ممنوعیت استفاده از برنامه ها و اطلاعات آرشیو را کاملا بررسی و لحاظ کنیم مگر اینکه طبق قوانین، محدودیتی در استفاده از اطلاعات نباشد.

در استفاده از آرشیوهایی که در ارتباط با مریضی یا مرگ و یا اطلاعات خصوصی افراد است و از آنها نمی توان رضایت کسب کرد، باید بیشتر دقت کرد و در چنین مواقعی باید پخش چنین مطالبی حداقل تأثیر منفی را روی مخاطب و فرد شرکت کننده، داشته باشد.

در مواقعی که پخش آرشیو بر افراد شرکت کننده در برنامه، دوستان و نزدیکان آنها تاثیر منفی می گذارد باید کاملا در پخش آنها اصول را رعایت کرد و هر گونه پیشنهادی در ارتباط با استفاده از این اطلاعات باید به رئیس سردبیری، ارجاع داده شود.

هر گونه پیشنهاد در ارتباط با استفاده از اطلاعاتی که تاثیر منفی روی مردم داشته و یا مراسم عزاداری است باید به رئیس بخش سردبیری، ارجاع داده شود.

در ارتباط با تأثیر برنامه های داستانی باید مطالبی از آرشیو استفاده شود که مورد تأیید سردبیری قرار گرفته باشد و باید مراقب بود که استفاده از این مطالب برای مردم و یا افرادی که در برنامه شرکت کرده اند، مشکلاتی را بوجود نیاورد. در همین راستا باید کاملا در استفاده از مطالبی که مربوط به رویدادهای قبلی و مواردی همچون تصاویر خشونت، عوامل تفرقه و یا مشکلات روانی، مراقب بود.

در ارتباط با پرداخت های مالی به افرادی که در برنامه های آرشیو دخالت دارند، باید طبق قرارداد و مقررات، اقدام شود.

در مواردی که برای پرداخت، از قرارداد اصلی، نمی توان استفاده کرد باید در موارد ضروری این موضوع به گروه “حمایت از افراد مستعد” ارجاع داده شود.

اطلاعات ضبط شده محرمانه

به منظور استفاده از اطلاعات محرمانه ضبط شده، قبل از هر گونه پخش، باید به رئیس بخش سردبیری و برای تولید کنندگان مستقل، به کمیته سردبیری، ارجاع داده شود و هر گونه تصمیمی در این ارتباط ، باید ثبت شود.

اطلاعات غیر قانونی و خلاف عرف

در ارتباط با استفاده از برنامه های آرشیو که مربوط به جرم و جنایت و یا اعمال خلاف عرف است باید موارد زیر کاملا درنظر گرفته شود و از هرگونه استفاده تکراری از یک موضوع خاص، برای تحلیل یک مشکل کلی، پرهیز کرد. برای مثال در ارتباط با مصرف مشروبات الکی، توسط رانندگان نباید بطور تکراری یک راننده را نشان داد که تست مشروب می دهد. همچنین باید در استفاده از برنامه ای خاص برای توضیح و تحلیل مشکلات دیگر، دوری کرد.

باید در استفاده از مطالبی که در آن افراد مجرم به راحتی شناسایی می شوند دقت عمل داشت وبا بخش مشاوره حقوقی برنامه ها در هر زمانی نیاز باشد باید در ارتباط با استفاده از برنامه های آرشیو که چنین مشکلی دارند مشاور کرد.

آرشیو خانواده سلطنتی

اطلاعات آرشیوی در ارتباط با اعضای خانواده سلطنتی، بر اساس توافقات و قراردادهایی، قابل استفاده هستند و هر گونه پیشنهادی در ارتباط با استفاده از آنها باید به دفتر خانواده سلطنتی بی بی سی، ارجاع داده شود. البته اخباری که در ارتباط با اعضای خانواده سلطنتی است و در برنامه های عمومی نشان داده می شود می کنند ، جزو این قانون نیستند.

مشکلات آسیب ها و توهین

برنامه هایی که از آرشیو، مورد بازنگری قرار می گیرند و یا مجددا استفاده می شوند باید زیر نظر و بر اساس دستورالعمل های سردبیری، انجام شده باشند.

در نمایش اطلاعاتی که موجب فراگیری مواردی از آزار و اذیت می شوند وهمچنین تصاویری که مصرف مواد مخدر و غیره را نمایش می دهند، باید مراقب بود .

 • باید به هر گونه تغییری در ساعات پخش، که امکان تاثیرگذاری منفی روی مخاطب دارد، توجه نمود.
 • نحوه دسترسی استفاده کنندگان اینترنت از سایت های بی بی سی و یا لینک هایی که ممکن است آرشیو اطلاعات در آنها ذخیره شده باشد، باید به گونه ای باشد که مخاطب متوجه شود که این اطلاعات، آرشیوی است.
 • در مواردی، ممکن است برنامه های بی بی سی در زمان تولید شان اجازه پخش را به دلیل مسائل اجتماعی و فرهنگی نگرفته باشند، ولی با گذشت زمان، موانع پخش برداشته می شود. لذا اینگونه برنامه های آرشیوی باید بطور کامل، با ذکر مشخصات و زمان تولید و با لحاظ دستورالعمل های سردبیری، بازنگری و پخش شوند.
 • در مواردی به دلیل مناسب نبودن استفاده از اطلاعات آرشیو، برای برنامه ها و یا رویدادهای درحال اجرا، ممکن است لینک ارتباطی، بنا به درخواست، حذف شود.
 • ما باید مراقب باشیم که استفاده از اطلاعات آرشیو که در ارتباط با افراد و یا هویت افرادی است، تحت دستورالعمل ها و قوانین تولید ،مورد استفاده مجدد قرار گیرند.

همکاری پخش در شبکه های غیر بی بی سی

به شیوه هائی که بی بی سی، برنامه های خود را از طریق شرکت های واسط، در اختیار مخاطب قرار می دهد “Syndication” می گویند. این ارتباط ممکن است بر اساس قرارداد، دوطرفه و یا یک طرفه صورت گیرد. این برنامه ها متفاوت بوده و شامل برنامه های تولیدی، کلیپ ها و یا هر چیز دیگری، می تواند باشد.

همکاری و پیوند های آنلاین، این امکان را برای بی بی سی فراهم می کند که مخاطب بیشتری را جذب کند. کلیه اطلاعاتی که به شبکه های واسط ارائه می شود باید به شکل عادلانه صورت گیرد. بدین صورت که کلیه قراردادها، برای همه واسطه ها، یکسان باشد مگر در مواردی که از نظر فنی، باید متفاوت باشد.

در مواردی ممکن است بی بی سی بر اساس هزینه و تکنولوژی خاصی که استفاده کرده، اقدام به فروش برنامه های خود کند که این موضوع به میزان مخاطبین آن برنامه و ارزش مالی و فروش محتوای برنامه، بستگی دارد.

فروش برنامه ها باید بر اساس قانون و تحت قوانین سیاست گذاری فروش بی بی سی و دستورالعمل های فروش برنامه های بی بی سی باشد.

باید تفاوتی بین تولیدات عمومی و تولیدات تجاری بی بی سی باشد.

ارزیابی در اختیار قرار دادن یا فروش برنامه ها، بر اساس میزان حفظ اعتبار بی بی سی و محتوای برنامه های آن، صورت می گیرد.

اطلاعات منتقل شده

هر گونه پیشنهاد در مورد درخواست اطلاعاتی که پخش شده و در ارتباط با پرونده های دادگاهی و به عنوان شواهد، قابل استفاده است باید به مشاور حقوقی و سیاسی بی بی سی، ارجاع داده شود.

 • قوانین کپی رایت، باید طبق دستورالعمل های بی بی سی و قراردادهای مخاطبین، در نظر گرفته شود.
 • هزینه ای مناسب، متناسب با تهیه اطلاعات در نظر گرفته شود .
 • قراردادهای مخاطبین، باید امضا شده باشد که این امر، نشان دهنده استفاده از این اطلاعات در بی بی سی است.

اطلاعات ارسال نشده

درخواست دسترسی و استفاده از اطلاعات پخش نشده توسط شرکت های واسط و یا دیگر شرکت ها، باید به رئیس بخش استانداردها و سیاست گذاری، ارجاع داده شود.

هر گونه پیشنهاد ارائه مشخصات افراد مشارکت کننده در برنامه ها ی بی بی سی، بدون رضایت آنها، باید به بخش سیاست گذاری سردبیری و برای تولید کنندگان مستقل به کمیته سر دبیری ارجاع داده شود.

ما به دلایل زیر هرگز اجازه دسترسی به اطلاعات را نمی دهیم:

 • ممکن است افرادی را که در بی بی سی کار می کنند را به مخاطره بیاندازد.
 • در صورت پخش این اطلاعات درآینده جمع آوری آنها بسیار مشکل است.
 • برای جمع آوری اطلاعات چه بسا نیاز به ادله و شواهد باشد.
 • ممکن است اطلاعات شامل مشخصات محرمانه افراد یا منابعی باشد که با قردادهای ما سازگار نباشد.
 • امکان دارد مقررات و قوانین شرکت های واسط، مختل شود.

وقتی شرکت های دیگر به اطلاعات پخش نشده، دسترسی پیدا کنند، ممکن است یکپارچگی بی بی سی در استفاده از اطلاعات و برنامه سازی آسیب ببیند برای مثال ما اطلاعات منتشر نشده در ارتباط با روابط اجتماعی، تجارت و مسائل اقتصادی را در اختیار سازمانهای دیگر قرار نمی دهیم.

کلیه درخواست ها در ارتباط با پخش اطلاعات پخش نشده شامل نکته های مهم پلیسی و یا هر گونه اطلاعات مربوط به جلسات دادگاهی و یا اطلاعاتی که بعنوان مدرک قابل دسترسی است باید به مشاور حقوقی برنامه و رئیس سیاست گذاری و استانداردها، ارسال شود.

بی بی سی معمولا هیچ گونه اطلاعات پخش نشده جز با در خواست دادگاه، در اختیار پلیس قرار نمی دهد و بطور معمول پلیس، درخواست های زیادی در ارتباط با این اطلاعات پخش نشده دارد. در انگلستان، ولز و ایرلند شمالی آنها تحت قانون PACE سال ۱۹۸۴، می توانند از این اطلاعات، استفاده کنند.

قابل ذکر است که بی بی سی هیچگونه التزامی در ارتباط با حفظ و نگهداری از اطلاعات محرمانه ای که در دادگاه ها یا توسط پلیس گفته می شود، ندارد.

بخش چهاردهم- سردبیری یکپارچه و مستقل از منابع خارجی

مقدمه

اعتبار بی بی سی در داخل و خارج بریتانیا بر اساس استقلال و خط مشی واحد آن است. مخاطبین ما باید نسبت به محتوا و برنامه های تولیدی این شبکه، کاملا اعتماد داشته و در نظر داشته باشند که برنامه ها و تصمیم سازی در ارتباط با آنها، بطور مستقل، توسط بی بی سی صورت می گیرد و منابع خارجی روی آنها تاثیرگذار نیست.

این فصل از دستورالعمل، در ارتباط با تصمیم گیری در مورد برنامه های تولیدی است که باید همراه با فصل ۱۵ مطالعه شود.

این فصل تاثیر فعالیت های خارجی افراد مشارکت کننده در برنامه های بی بی سی، را تشریح می کند.

اصول

ما باید نسبت به تحولات و نظرات افراد مستقل درباره سیستم بی بی سی، بی تفاوت باشیم زیرا در غیر اینصورت، کیفیت برنامه ها و اصل استقلال در تولید، زیر سؤال می رود و نباید به گونه ای عمل کنیم که خدمات، فعالیت ها، تولیدات و یا ایده های، دیگر سازمان ها را تبلیغ کنیم. همچنین ما نباید بیش از حد، به خدمات و تولیدات بازرگانی، توجه داشته باشیم.

 • در برنامه ها نباید محصولات و تولیدات، هزینه بردار باشند.
 • بودجه های برنامه های روی آنتن و آن لاین باید کاملا مشخص باشد.
 • در سایت های عمومی که خدمات اطلاع رسانی به مردم را ارائه می دهند، نباید لینک ها و یا ارتباطاتی برای اخذ هزینه، در نظر گرفته شود.
 • در برنامه های عمومی نباید محصولات بازرگانی و خدمات مرتبط با آن را تبلیغ کرد.

ارجاعات اجباری

ارجاع به رئیس بخش استانداردها و سیاست گذاری

هر گونه پیشنهادی در ارتباط با استفاده از محصولاتی که نیاز به خرید آن است یا باید مجوز استفاده از آن را اخذ کرد باید به رئیس بخش استانداردها و سیاست گذاری انتقال داد و او موظف است درخواست را به رئیس کل بخش جهت تایید ارجاع دهد.

ارجاع به مشاور سردبیری

هر گونه پیشنهادی در ارتباط با استفاده از کلیپ های تبلیغاتی و بازرگانی باید به مشاور سردبیری ارجاع داده شود.

هر گونه پیشنهادی در ارتباط با مشارکت افراد خانه دار در برنامه ها و هزینه هایی که ممکن است در بر داشته باشد باید به مشاور سردبیری ارجاع داده شود.

هر گونه پیشنهادی در ارتباط با پخش و تبلیغ برنامه های بی بی سی روی رادیو بی بی سی، باید به مشاور سردبیری ارجاع داده شود.

هر گونه پیشنهادی در ارتباط با استفاده از منابع مالی سازمانهای خارجی در برنامه های بی بی سی، باید به تایید مشاور سردبیری رسیده باشد.

دیگر ارجاعات

در مواقعی که قصد استفاده از مارک و یا تولیدی را برای مدت زمان کوتاهی، در برنامه های خود (به غیر از برنامه های خبری) داریم، باید به بخش کنترل” کننده موضوع”، ارجاع داده شود. او موظف است کلیه تاثیرات استفاده از این مارک را با لحاظ کردن قوانین و دستورالعملهای بی بی سی، بررسی کند.

هر گونه پیشنهادی در ارتباط با پرداخت هزینه های مالی برنامه های رسانه، باید به رئیس بخش سردبیری، ارجاع داده شود.

هرگونه پیشنهاد پرداخت به بخش بازرگانی بی بی سی، باید به رئیس بخش سردبیری، ارجاع داده شود.

هر گونه پیشنهادی در ارتباط با استفاده از لگوهای بازرگانی در بی بی سی باید به تایید رئیس بخش و برای تولیدکنندگان مستقل به تایید کمیته سردبیری، برسد. این قاعده شامل لگوهایی که بخشی از یک محصول هستند نمی شود.

اقدامات

جایگزینی تولید

“جایگزینی محصول” به تولیداتی گفته می شود که در زمینه این برنامه ها محصولی تبلیغ و در قبال آن پول دریافت می شود. استفاده از این نوع تبلیغ و برنامه ها در خدماتی که نیاز به مجوز دارد و یا هزینه های آنها پرداخت شده، ممنوع است.

بی بی سی نباید در تولیداتی که هزینه و مجوز آنها تامین شده و در آنها تبلیغ کالا صورت می گیرد، شرکت کند. کلیه برنامه هایی که توسط بی بی سی و یا تولید کننده های مستقل تحت مجوزهای آن تولید می شود باید عاری از تبلیغ در زمینه برنامه، باشد.

پخش برنامه های تهیه شده توسط رسانه های دیگر مثل آمریکا که در آنها تولیدی تبلیغ شده است باید کاملا با دستورالعمل های بی بی سی، قوانین شرکت آف کام و قوانین تبلیغات در بی بی سی، منطبق باشد.

خدمات مجوزدار بی بی سی، تولیداتی که نشان دهنده استفاده از تبلغات در زمینه برنامه است را پوشش نمی دهد و پخش آنها را مجاز نمی داند. هر گونه پیشنهاد در ارتباط با استفاده و پخش برنامه های حاوی تبلیغ روی برنامه های مجوزدار بی بی سی، باید ابتدا به تایید رئیس بخش و رئیس بخش استانداردها و سیاست گذاری ها، برسد.

شبکه های تجاری بی بی سی در مواقعی، ممکن است برنامه هایی را که اسپانسر تبلیغاتی دارند را پخش کنند که این مسئله، لطمه ای به سیاست های بی بی سی و اهداف آن نمی زند. هر گونه برنامه تبلیغاتی روی شبکه های بازرگانی بی بی سی، باید کاملا منطبق بر اصول، قواعد و قوانین بی بی سی و شرکت آف کام باشد.

برجستگی تولید

ما باید واقعیت های جهان و آنچه که در پیرامون ما شامل تولیدات تجاری، سازمان ها و خدمات آنها می باشد را در برنامه های خود نشان دهیم، اما باید مراقب باشیم که بی جهت موجب تبلیغ و برجستگی شرکتی در ارتباط با خدمات آن نشویم و به این منظور باید موارد ذیل را در نظر داشت:

 • باید نسبت به استفاده از نام ها ومارک های تجاری مراقب بود و آنها باید مورد تایید بخش سردبیری قرار بگیرند.
 • باید مراقب بود که از نام یک مارک، برای مدت بسیار کوتاهی، در برنامه استفاده کرده و از تکرار آن، باید خودداری بعمل آید مگر در مواردی که مورد تایید سردبیری قرار گرفته باشد.
 • باید مراقب بود در برنامه های کودکان، تا حد امکان، ارجاع به تولیدات و تبلیغات، کم باشد.
 • باید اطلاعاتی از کمپانی های تبلیغاتی گرفته شود که توسط سردبیری، مورد تایید قرار گرفته اند، البته قانون کپی رایت هم باید در نظر گرفته شود.

در واقع باید نسبت به استفاده از یک مارک و یا تولید خاصی در برنامه های خود و بزرگنمایی بی جهت یا تبلیغ آن، کاملا مراقب بود. این نام ها و یا مارک ها حتی ممکن است در ارتباط با یک هنرمند، اجرای او، فیلم و یا هر برنامه دیگری در این ارتباط باشد.

در مواقعی که قصد استفاده از یک مارک و یا تولیدی را برای مدت زمان کوتاه در برنامه های خود (به غیر از برنامه های خبری) داریم، باید به بخش کنترل “کننده موضوع” ارجاع داده شود. او موظف است کلیه تاثیرات استفاده از این مارک را با لحاظ کردن قوانین و دستورالعملهای بی بی سی، بررسی کرده و به سیاست گذار سردبیری ارجاع دهد و او نیز به نوبه خود، ممکن است با بخش بازرگانی مربوطه، مشورت کند.

برجستگی محصول، در سریال ها

ما باید از اشاره و تبلیغ بازرگانی در برنامه های سریالی بی بی سی، پرهیز کنیم. هر گونه اشاره به مارکی و یا تولیدی، باید کاملا مورد تایید سردبیری قرار بگیرد و علاوه بر این نباید از تبلیغات ارگانها و یا رسانه های دیگر، استفاده کرد. همچنین هر گونه پیشنهادی در ارتباط با استفاده از تبلیغات بازرگانی در سریالها، باید به رئیس بخش مشاوره سردبیری، ارجاع داده شود.

بزرگنمایی مشارکت کننده ها

ما باید از بزرگنمایی افرادی که در برنامه های بی بی سی شرکت می کنند، خودداری کنیم. این برنامه ها شامل فیلم، کتاب و یا آلبوم می باشند. در این ارتباط هرگونه تصویر نزدیک از کتاب و یا آلبومی باید مورد تایید سردبیری، قرار گرفته باشد.

سود شخصی

هر کسی که برای بی بی سی کار می کند اجازه ندارد که منفعت شخصی از تهیه کننده های برنامه ها، دریافت کند.

مرور خدمات یا تولیدات

در مواقعی که تولیدات و خدمات را مرور می کنیم نباید جزئیات ونحوه دسترسی به تولیدات و خدمات را تشریح کنیم مگر در مواردی که کاملا مورد تایید سردبیری قرار گرفته باشد.

در مواردی همچون کتاب، سی دی، دی وی دی و دیگر منابع مشابه، مرور و بازبینی کپی آنها نیز، امکان پذیر است. افرادی که وظیفه مرور و بازبینی کنسرت ها، تاتر و یا اجراعات دیگر را بعهده دارند ممکن است بلیط های بازبینی را قبول کنند. به هر حال در مواردی که محصولی را بازبینی می کنیم باید محصول را به کارخانه سازنده، برگردانیم.

تامین عوامل در برنامه های سرگرمی، کمدی و هنری

باید نسبت به استفاده از تولیدات و مارک های مختلف یا حتی نام سازمانهای دیگردر برنامه های سرگرمی وکمدی دقت داشت به طوریکه وقتی برای مدت زمانی طولانی پخش می شوند، موجب تبلیغ و بزرگنمایی محصولی نشوند.

باید مطمئن باشیم که مارک ها و اسامی، کاملا مشخص و خوانا نباشند وحتی باید از پخش تصاویر مارک لباس های استفاده شده، از نزدیک، پرهیز کرد.

معمولا پوشش محصول در این برنامه ها مجانی نیست و در مواقعی که پوشش مجانی و یا با قیمت کم در نظر گرفته می شود باید مراقب بود که این پوشش ها، ثبت شده باشند.

هیچگونه تضمینی در ارتباط با نشان دان کلیه خدمات و یا محصولات نیست و علاوه بر آن تضمینی نسبت به نورپردازی عالی برای آنها هم وجود ندارد.

خدمات ارزان و مجانی

ما باید هزینه های سفر، خوابگاه و دیگر خدماتی را که استفاده می کنیم، بپردازیم، و فقط در مواردی اندک، ممکن است خدمات، مجانی و یا ارزان باشد.

برنامه های روزانه ای که حوزه وسیعی از تولیدات را پوشش می دهد ممکن است بصورت مجانی و یا با هزینه های کم قابل انجام باشد اما در این مواقع:

 • باید ثبتی دقیق از آنچه مورد توافق قرار گرفته است، صورت گیرد.
 • تخفیف، در مواردی که به سازمانهای بزرگ پیشنهاد می شود، قابل قبول است.
 • هیچگونه گارانتی در ارتباط با نشان دادن دقیق و با جزئیات محصول و یا حتی نورپردازی عالی، وجود ندارد.
 • به اطلاع تهیه کننده ها رسانده شود که نباید در تبلیغاتشان، آدرس تبلیغ محصولشان را در بی بی سی بدهند.
 • فقط اعتبار برای پخش برنامه ها روی آنتن داده می شود. بی بی سی نباید به تامین کنندها قول پخش جزئیات و اطلاعات آنها را روی اینترنت بصورت مجانی و یا هزینه پایین بدهد.

تغییر چهره

بی بی سی باید هزینه کامل برنامه های تولیدی را بپردازد این شامل هزینه های محل کار برای افرادی که با بی بی سی در ارتباط با آرایش و چهره سازی کار می کنند، نیز می شود. در مواردی ممکن است چهره پرداز برای کاهش هزینه ها از خانه خود برای این کار، استفاده کند. در این موارد باید با بخش مالی و رئیس بخش سیاست گذاری مشاوره کرد.

امکانات رسانه ای

بطور معمول ما هزینه ای را بابت مخارج سفر در ارتباط با تولید برنامه های خود پرداخت نمی کنیم مگر در مواردی که بمنظور پوشش خبری خاصی مانند عملیات نظامی، باید سفری صورت گیرد. در مواردی که نیاز به پرداخت مخارج این چنینی است باید مورد به رئیس بخش و در مورد تولید کنندگان مستقل به کمیته سردبیری، ارجاع داده شود.

در تولیدات خود نباید به اپراتورهای بخش بازرگانی، پیشنهاد خدمات دهی بدهیم. هر گونه پیشنهادی در ارتباط با خدمات دهی به این بخش باید به رئیس بخش، ارجاع داده شود.

نام بردن از سازمان هایی که خدماتی از این قبیل در تولید برنامه ها داده اند باید کاملا در قالب رعایت قوانین بی بی سی، صورت گیرد.

تبلیغات و یا داستان هایی که از سازمان های بیرونی، تهیه شده است.

ما باید موضوعاتی را که بر اساس آن برنامه می سازیم را خود انتخاب کنیم. البته سازمان های بیرونی و کمپانی های تبلیغاتی هم تمایل زیادی دارند که برنامه های کوچکی را در اندازه های کوچک در راستای خدمات ما قرار دهند.

باید مراقب بود در مواقعی که نامی از سازمان، محصول و یاخدماتی در برنامه های خود می بریم کاملا در راستای قوانین بی بی سی باشد.

ارتباطات آنلاین به سایت های واسط

در مواقعی که بی بی سی اطلاعاتی را روی سایت های خود قرار می دهد در مواردی نیاز است که آدرس منابع آنها را نیز بدهد. لذا باید کاملا نسبت به سایت هایی که به انها ارتباط داده می شود، اطمینان داشته باشیم. سایت های بی بی سی که مطالب سیاسی، اجتماعی، و موضوعات بحث برانگیز و یا موضوعات صنعتی را پوشش می دهند باید ارتباطاتی را به منظور پوشش منابع اخبار خود، ارائه کنند.

ارتباطاتی که می دهیم نباید نشان دهنده تایید محصولی تجاری و یا سایتی باشند و باید توجه داشت که در سایت های اجتماعی، نباید آدرس سایت های تجاری را بدهیم که خدماتی از قبیل برگشت یا انتقال پول را انجام می دهند.

آدرس سایت هایی که می دهیم باید کاملا تحت قوانین بی بی سی باشد وبسایت هایی را شامل شود که:

 • کاملا در ارتباط با محتوای اطلاعات سایت بی بی سی باشد.
 • برای مخاطبین مناسب باشد.
 • به طور مرتب به روز شود.
 • آزادانه قابل دسترس باشد.

سردبیر اجرایی موظف است این سایت ها و ارتباط بین آنها را بررسی و به روز کند.

برچسب ها و اعتبارات آنلاین

در مواقعی که سازمان ها و یا کمپانی هایی، در سایت های بی بی سی نام برده می شوند، نباید از لگوی آنها استفاده شود. البته استفاده از لگوهای تجاری روی سایت های بی بی سی باید مورد تایید قرار گرفته باشد. هر گونه پیشنهادی در ارتباط با استفاده از لگوهای تجاری روی سایت های بی بی سی باید از قبل به تایید رئیس بخش رسیده باشد. در مواردی که لگو جزو بخشی از برنامه است به مجوز نیازی نیست.

بی بی سی تا حد امکان به دنبال این است که اعتبارات مناسبی را به بی بی سی آن لاین، بدهد. در همین راستا بی بی سی برای سازمان های تولید کننده برنامه ها، نرم افزارها و تامین کننده های اطلاعات، اعتباراتی را در نظر می گیرد.

هر گونه اعتباری که از طرف بی بی سی داده می شود باید:

 • کاملا تحت قوانین بی بی سی باشد.
 • نباید بی جهت اعتبار گیرنده را بزرگنمایی کند.
 • در استفاده از لگوی شرکت های واسط باید کاملا مراقب بود.
 • ارتباط دادن به سایتی واسط، دلیل بر اعتبار دهی به آن سایت نیست.
 • اعتباردهی روی سایت آن لاین دلیلی بر دادن تخفیف به آن شرکت و یا سازمان واسط، نمی باشد.

ارجاعات به کانال های بازرگانی و خدماتی بی بی سی

از خدمات و کانال هایی که بابت آنها هزینه پرداخت می شود نباید در جهت خدمات دهی به بخش بازرگانی، استفاده کرد. در مواردی که نیاز به اشاره و یا ارجاع به خدمات بازرگانی است باید کاملا مورد توسط بخش سردبیری مورد تایید قرار بگیرد. در این کانال ها نباید برای خدمات تجاری، برنامه های دنباله دار اجرا کرد.

ارجاعات به تولیدات تجاری مربوط به برنامه های بی بی سی

بی بی سی و دیگر تولیدکنندگان برنامه های بی بی سی در مواقعی ممکن است محصولات مجوز داری را تولید کنند. به هر حال نباید بی جهت این محصولات را در برنامه های خود بزرگنمایی کنیم. در این ارتباط هر گونه ارجاع و یا اسمی از آنها باید تحت قوانین بی بی سی، صورت گیرد.

برای ارجاعات تجاری در برنامه های بی بی سی، محدودیت های قانونی وجود دارد که توسط دفتر بازرگانی مشخص می شوند. البته باید دقت کرد که به طور خاص مجله بی بی سی را تبلیغ و بزرگنمایی نکنیم به طوریکه باید مراقب بود که:

 • در هیچ برنامه ای که توسط بی بی سی پخش می شود، این مجله تبلیغ نشود.
 • هر گونه مصاحبه با سردبیر و یا نویسندگان این مجله باید توسط بخش سردبیری مورد تایید قرار گرفته باشد و این مصاحبه ها تکرار نشود.
 • در برنامه ها از نام بردن و تبلیغ به خرید هر چیزی که توسط بی بی سی چاپ می شود، خودداری کرد.

تولیدات بازرگانی در ارتباط با برنامه های بی بی سی

ما در برنامه های خود از تبلیغ برنامه های تولیدی بی بی سی خودداری می کنیم اگر چه ممکن است دنباله هایی را در ارتباط با برنامه های بی بی سی، پس از برنامه مرتبط، پخش کنیم.

مجله بی بی سی روی رادیو، تلویزیون یا آنلاین بی بی سی دنباله دار یا سریالی شود. البته کتاب های مرتبط با بی بی سی، ضبط ها، دی وی دی و سی دی جزو محصولاتی هستند که می توانند دنباله دار باشند.

هر گونه تولیدی که دنباله دار شد باید تحت مجوز و مورد تایید و مستقیما با برنامه مربوطه ارتباط تنگاتنگ داشته باشد. اطلاعاتی که در این اطلاعات «Trail تریل (نوشتارهای پایان برنامه)» استفاده می شود ممکن است توسط سازمان های بیرونی مورد استفاده قرار بگیرند. نوشتارهای پایان برنامه و آگاهی هایی که در انتهای برنامه ها داده می شوند باید ساده واطلاعات واقعی را پوشش بدهند.

هر گونه پیشنهادی در ارتباط با “تریل” تولیدات تجاری در رادیو بی بی سی باید به رئیس بخش سیاست گذاری سردبیری، ارجاع داده شود.

اطلاعات نوشتاری پایان برنامه (تریل)، روی بی بی سی آنلاین برای تولیدات بی بی سی

اگرچه تولیدات تجاری بی بی سی را روی بخش خدمات عمومی برجسته نمی کنیم، اما در مواردی ممکن است روی بی بی سی آنلاین تریل هایی را پیشنهاد کنیم. البته این نوشتارهای پایان برنامه (تریل) باید کاملا تحت قوانین بی بی سی تهیه شوند و فقط روی صفحه ای که مرتبط با برنامه مورد نظر است قرار گیرند. در مواردی ممکن است این صفحه دارای گراف و یا ارتباطاتی به صفحات بازرگانی دیگری داشته باشند که تولیدات بی بی سی را برای فروش گذاشته است. البته نباید برای مجله بی بی سی روی بی بی سی آنلاین، تریل بگذاریم.

ارتباطات از بی بی سی آنلاین به تولیدات مرتبط با برنامه های بی بی سی

در مواردی ممکن است بی بی سی به مخاطبین خود پیشنهاد خرید برنامه های بی بی سی را از طریق تامین کننده های آنلاین با شرایط زیر بدهد:

 • صفحاتی که شامل تریل ها هستند ممکن است ارتباطاتی به سایت های فروشنده بدهند.
 • هیچگونه انتقال پولی روی سایت های بی بی سی انجام نمی شود.
 • استفاده کنندگان باید کاملا بدانند که به سایت بازرگانی وارد و از سایت بی بی سی خارج شده اند.
 • فروشندگان باید متناسب با قدرت و اهدافی که دارند، انتخاب شوند.
 • فروشندگان نباید بابت قرار گرفتن در لیست بی بی سی، به بی بی سی پول پرداخت کنند.
 • برای خریدار باید روشن باشد که انتقال پول توسط فروشنده، انجام می شود.
 • لیست انتخابی فروشندگان باید دایم مورد بازبینی قرارگیرد.
 • ارتباط به سایت هایی که فروش بلیط رویدادها را بعهده دارند مجاز است.

نمایش بازی ها

نمایش بازی ها باید تحت قوانین بی بی سی باشد و تحت تاثیر مسائل تجاری قرار نگیرد. در همین ارتباط کلیه قوانین بازی ها باید واضح و از قبل نوشته شده و علاوه بر آن جوایز آن نیز مشخص باشد.

تبلیغات و مارک بی بی سی

باید مطمئن بود که از مارک بی بی سی در شرکت ها و یا سازمان های دیگر استفاده نمی شود. برای حصول اطمینان از این مسئله باید مراقب بود که تبلیغات باعث تایید و یا اعتبار بخشیدن زیاد، به سازمانی نشود.

ما نباید اجازه دهیم که از لگو، نام، عنوان برنامه ها، اسم کانال ها و یا شخصیت های بی بی سی برای تبلیغات تجاری استفاده شود. هرگونه استثنایی در این ارتباط، باید به تایید بخش بازرگانی بی بی سی رسیده باشد.

خدمات پشتیبانی بی بی سی

در مواردی که نیاز باشد پس از برنامه هایی که پخش می شود خدمات پشتیبانی از قبیل خطوط اطلاعاتی، خطوط کمک و حتی خطوط همراه، اعلام می شود.

این خدمات تحت شرایط زیر صورت می گیرد:

 • باید مجانی و بدون هیچگونه هزینه ای باشند و نباید از شماره های هزینه دار استفاده کرد.
 • در مواردی که از شرکت های واسط برای اینکار استفاده می شود آنها را مورد تایید قرار نمی دهیم.
 • اطلاعات شرکت های واسطی که پشتیبانی مالی می کنند را اعلام نمی کنیم مگر اینکه برای انجمن های خیریه بی بی سی باشد.
 • ممکن است به سازمانهایی که در رابطه با تهیه اطلاعات به ما کمک می کنند اعتباراتی بدهیم، اما به حامیان مالی برنامه های زنده اعتبار نمی دهیم.
 • باید مطمئن بود که از عهده کلیه خواسته هایی که در خدمات می دهیم، برآییم.

در مواردی نادر با تایید رئیس بخش سردبیری از سازمانهای بازرگانی حمایت مالی برای خدمات خود استفاده می کنیم. البته از هیچگونه حامی مالی برای برنامه های زنده روی آنتن که روی کانالهای مجوزدار پخش می شوند، نباید استفاده کرد.

دستورالعمل های استفاده از حمایت های مالی شرکت های بازرگانی برای پشتیبانی خدمات دهی کاملا با خدمات تجاری بی بی سی متفاوت است. البته در این ارتباط با رئیس بخش بازرگانی و سیاست گذاری های جهانی بی بی سی می توان مشاوره کرد.

ابتکارات سردبیری

ممکن است در مواردی از سازمان هایی همچون سازمان های خیریه، و انستیتوهای آموزشی برای پشتیبانی از خدمات خود بهره ببریم. در چنین مواردی به سازمان مقابل حتی روی آنتن هم می توان اعتباراتی را اختصاص داد.

پشتیبانی اطلاعات آنلاین

در مواقعی که سایتی رابرای جمع آوری اطلاعاتی برای برنامه ای راه اندازی می شود ممکن است حاوی ارتباطاتی به سازمان های دیگری باشد. باید مراقب بود هرگونه ارتباطی از این قبیل ارزشمند و حاوی مطالبی باشد که هم برای مخاطب و هم برای بی بی سی ارزشمند باشد. البته در مواردی که سایت های آژانس های مشاوره ای را آدرس می دهیم باید چند آژانس دیگر هم به همراه آن اعلام کنیم. اطلاعات پشتیبانی برای برنامه های بی بی سی روی سایت بی بی سی نباید حمایت مالی شده باشند.

(ادامه دارد…)

برچسب‌ها: , , ,