دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۲۲:۱۲ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۶
استواری دشمن در باطل خویش!
 دستورالعمل های سردبیری بی بی سی (متن بدون سانسور)   

دستورالعمل های اجرایی، یکی از مهمترین اسناد منتشر شده از طرف BBC است که به نحوه تولید برنامه و به نوعی مرامنامه فعالیت ها می پردازد. فارغ از اینکه بخواهیم به نقد این متن بپردازیم، شاید بی راه نباشد اگر بی بی سی را یکی از حرفه ای ترین رسانه های دنیا بنامیم و این نیز یکی از ابزارهای استعماری روباه پیر است که «قدرت نرم» را به خوبی می شناسد...

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، متن زیر پروتکل یا دستورالعمل های اجرایی بنگاه سخن پراکنی بی بی سی (British Broadcasting Corporation (BBC است که در سال ۲۰۱۱ برای تمامی زیرمجموعه های خود (کارمندان، تهیه کنندگان، سردبیران) ابلاغ کرده است. این متن یکی از مهمترین اسناد منتشر شده از طرف بی بی سی است که در یک مقدمه و ۱۹ فصل به جزئیات نحوه تولید برنامه و به نوعی مرامنامه فعالیت ها می پردازد. متن ترجمه شده به فارسی ۶۰۰۰۰ کلمه است که در ۳ قسمت در پایگاه خبری تحلیلی ندای اصفهان منتشر می شود.

فارغ از اینکه بخواهیم به نقد و نظر این متن بپردازیم، شاید بی راه نباشد اگر بی بی سی را یکی از حرفه ای ترین رسانه های دنیا در نوع خود بنامیم و این نیز یکی از ابزارهای استعماری روباه پیر است که «قدرت نرم» را به خوبی می شناسد. هرچند صدا وسیمای جمهوری اسلامی ایران نیز در نوع خود تلاش های شایسته ای داشته اما باید پرسید دستورالعمل های سردبیری رسانه ملی ما کجاست، و اینکه با وجود فقه برتر جعفری که در نزد ما است چرا تاکنون نتوانسته ایم باب «فقه رسانه» را تدوین کنیم؟

بی درنگ به یاد سخنان مولی الموحدین حضرت علی علیه السلام می افتیم که در خطبه ۲۷ نهج البلاغه می فرمایند: «شگفتا به خدا که هماهنگی این مردم در باطل خویش و پراکندگی شما در حقّ خود، دل را می‏ میراند، و اندوه را تازه می‏ گرداند».

یکی از مواردی که در متن زیر به کرار و با ادبیات گوناگون به چشم می خورد بحث احترام به حقوق مخاطب، حریم شخصی افراد و بحث بی طرفی بی بی سی است. جدای از اینکه این ادعاها چقدر درست باشد اما ویترین زیبایی است که BBC با آن ژست می گیرد و مخاطب را تحمیق می کند (برای مشتی از خروار که خلاف ادعای بیطرفی را ثابت کند (اینجا) و (اینجا) و (اینجا) را ببینید.) همچنین برخلاف ظاهر جذاب این متن، یک سرنخ کافی است که اتقان آن را زیر سوال ببرد: همانطور که در این متن خواهید خواند هر فصل با ارجاعات مختلف تبصره خورده و قابل تأویل است. در هر فصل قوانینی آورده شده اما بلافاصله گفته شده که موارد خارج از این چارچوب به سردبیر مافوق ارجاع داده شود و این همان حفره ای است که به قول معروف شتر نیز از آن به راحتی عبور می کند و در علم منطق می گویند: «تخصیص اکثر قبیح است»!

بی بی سیپیش گفتار

دستورالعمل سردبیری، یکی از مهمترین اسنادی است که بی بی سی، چاپ کرده است.

ما می دانیم که افکار عمومی انتظار ساخت و ارائه برنامه های با کیفیت بالا ازطرف بی بی سی را دارند و به همین منظور، این دستورالعمل تهیه و در اختیار برنامه سازان و تولید کنندگان برنامه ها قرار گرفته است. افکار عمومی همچنین انتظار برنامه های سرگرم کننده با کیفیت و استاندارد بالا را از رسانه بی بی سی دارد.

درهمین راستا ما باید بتوانیم بین مخاطبین عادی و مخاطبین حساس و آسیب پذیر از جمله کودکان و افراد جوان توازنی برقرارکنیم و ضمن اینکه در مقابل حفاظت از اقشارآسیب پذیر مسئولیم باید درمورد موضوعات مسئله دار هم برای مخاطبین عادی برنامه هایی داشته باشیم.

در رابطه با دستیابی به حقایق، مشکلات فراوانی وجود دارد اما وقتی بی بی سی مسائلی را ارائه کند مردم کاملا به آن اعتماد خواهند کرد.

معیار پخش، برنامه هایی با کیفیت بالا با سرویس های مختلف در قالب های متفاوت، برای اقشار گوناگون، مخاطب است.

هدف بخش “بی بی سی تراست” بوجود آوردن رسانه بی بی سی با استانداردهای طلایی در کلیه سطوح رسانه ای، از جمله سرگرمی ها، آموزش و اطلاعات است. این دستورالعمل به سازندگان برنامه ها و دست اندرکاران تولید کمک می کند که به استانداردهای تعریف شده، دست یابند.

آقای میشل لیون،

رئیس بی بی سی

در دنیای ایده آل دستورالعمل راهنمای سردبیر در بی بی سی، با یک جمله مطرح می شود: “خودتان بهترین قاضی هستید”.

مجموعه قوانین و مقرراتی که در این دستورالعمل آورده شده نمی تواند جایگزین احتیاجات تولید کنندگان، سردبیران و مدیرانی باشد که افکار و حکمت هایی را به کار می گیرند که از تجربیات، احساسات و مجموعه ای از ارزش ها و سختی های سردبیری در کار، بدست آمده است.

آنچه که این دستورالعمل را ارزشمند کرده است تجربیاتی است که سال های متمادی در بخش های مختلف بی بی سی، کارمندان با آنها در دنیای واقعی سر و کار داشته اند. این تجربیات درس هایی است که از موفقیت ها وشکست ها یاد گرفته شده است.

این دستورالعمل به شما این امکان را می دهد که خودتان در ارتباط با تولیدات بی بی سی، قضاوت کنید و از طرفی مسئولین را موظف می کند که خدمات لازم را به شما ارائه دهند. گاهی آنها شما را به مقامات بالاتر راهنمایی می کنند که در این صورت نباید در ارتباط با گرفتن مشاوره و راهنمایی نگران باشید.

تکنولوژی های جدید، رسانه جدید و خواسته های جدید از بی بی سی، نشان می دهد که نسخه جدید این دستورالعمل حاوی مطالب بیشتری نسبت به نسخه قبلی آن است. ساختارهای جدید ارائه شده در این نسخه، بر اساس یادگیری از مشکلات و شکست هایی است که به طور جدی در روند برنامه سازی در بی بی سی بوجود آمده است. به همین دلیل مجموعه قوانین تدوین شده نشان می دهد که محتوای تولیدات باید با دقت بیشتری، قبل از پخش، مورد بازبینی قرارگیرد. بعضی از این مقررات اجباری است ولی بسیاری دیگر از این قوانین برای برنامه سازان تنها در طی دروه زمانی مشخص قابل اجراست.

این مجموعه به شما کمک می کند تا بهترین برنامه را مطابق با استانداردهای تعریف شده تولید کنید و همه این موارد نوآوری را که اساس کار بی بی سی است، نشان می دهند. خواندن این دستورالعمل و فکر کردن در ارتباط با آنچه در این مجموعه آمده است، نشان می دهد کار شما در چه سطحی از برنامه های مورد نظر بی بی سی است. علاوه بر این، امکان ساخت برنامه های با کیفیت، برای بی بی سی و مخاطبین را فراهم می آورد.

مارک تامپسون

رئیس بخش عمومی

 ***

بخش اول- ارزش های سردبیری بی بی سی

مقدمه

مخاطبین، هدف ما هستند در هر آنچه ما انجام می دهیم.

ما متعهدیم که برنامه های ارزشمند؛ با کیفیت بالا در اختیار آنها قرار دهیم و در تولیدات ما برنامه های مهیج و جدید به مثابه خونی در رگ های سازمان ما است. لذا برنامه های با کیفیت و استانداردهای بالا اعتماد مخاطب را به این شبکه افزایش می دهد.

به همین منظور ما باید پیش فرضیات در ارتباط با آزادی بیان و آزادی های اجتماعی را به دقت در نظر داشته باشیم، برای نمونه آزادی های فردی، عدالت و دوری از قضاوت های نادرست و به طور کلی حفاظت مخاطب در مقابل هرگونه آزار از سیاست های ما محسوب می شود.

ما ارزش های سردبیری BBC را در کلیه تولیدات خود مد نظر خواهیم داشت. این ارزش ها شالوده آزادی ها و مسئولیت پذیری در کلیه تولیدات ما است که توسط تولید کنندگان خصوصی و یا خود BBC در نظر گرفته می شود. این تولیدات شامل برنامه های رادیویی، تلویزیونی، اینترنتی و تلفن های همراه و یا حتی خدماتی از جمله چاپ را شامل می شود. هر آنچه در ادامه ذکر می شود مواردی است که در کلیه تولیدات ما بسیار مهم و حیاتی است.

ارزش های سرمقاله

اعتماد

اعتماد یکی از مسایل مهم و پایه ای برای BBC است. به همین منظور ما به طور مستقل، بی طرف و با اطمینان کامل کار می کنیم. ما متعهد به ارائه مطالبی دقیق هستیم که تحت استانداردهای بالا تهیه و در اختیار مخاطب قرار می گیرد و علاوه بر آن در تلاش هستیم از هرگونه مطالبی که موجب گمراهی مخاطب می شود دوری کنیم.

اعتماد و دقت

ما به دنبال ارائه دقیق واقعیاتی هستیم که اتفاق افتاده است. قابل ذکر است که دقت در ارائه مطالب فقط مربوط به واقعیت موضوع نیست، بلکه کلیه اطلاعات در ارتباط با حقایق را جستجو کنیم تا به صحت موضوع پی ببریم. برنامه های تهیه شده متناسب با موضوع از منابع موثق تهیه می شود و با زبان ساده و روشن بیان می شود. ما علاقمند هستیم که مطالبی را که مطرح می کنیم با اعتماد کامل باشد و از ارائه مطالبی که نسبت به صحت آنها مطمن نیستیم خودداری می کنیم.

بی طرفی

بی طرفی در هسته اصلی کلیه تولیدات بی بی سی برای مخاطبین است. به همین منظور درکلیه تولیدات و موضوعاتی که انعکاس دهنده افکار مختلف است بی طرفی مد نظر است. درهمین ارتباط ما به طور منصفانه دیدگاه های مخاطبین را در خصوص حقایق و تولیدات در نظر می گیریم.

استقلال سردبیر

BBC در مقابل هرگونه سلایق خارج از چهارچوب و منشور خود به طور مستقل عمل می کند چراکه تاثیرات آن موجب تضعیف موقعیت این رسانه می شود. مخاطبین ما باید نسبت به تصمیمات ما کاملا اعتماد داشته باشند بطوری که نسبت به عدم تاثیر سلایق سیاسی و یا فشارهای اقتصادی در تصمیم سازیهای BBC مطمئن باشند.

آسیب ها و قانون شکنی

ما به دنبال انعکاس جهان به مخاطبین هستیم همانطور که واقعا وجود دارد. اما به همین منظور قوانین پخش خود را باید طوری تنظیم کنیم که مسئولیت اصلی مان که حفظ نقاط آسیب پذیر است را پوشش دهد. ما به طور محسوس با استانداردهای موجود و علاوه بر آن نظرات مخاطبین نسبت به تولیدات خود بالاخص در زمینه حفاظت از کودکان در ارتباط هستیم.

علایق عمومی

هدف ما ارائه داستان های مهم و جذاب برای مخاطب است. به همین منظور با تمام نیرو واقعیت مطالب را به طور کامل به اطلاع می رسانیم. کارشناسان با تجربه و تحلیل گران مجرب نسبت به مسائل پیچیده در جهان امروز نظر می دهند تا برای مخاطب روشن تر شود. به همین منظور از دفاتر عمومی که با مردم در ارتباط هستند و علاوه بر آن پاسخ گوی مسائل عمومی اند سوال می شود و از نظر آنها در رابطه با خواست های عمومی پرسش می شود.

عدالت

تولیدات ما بر اساس عدالت، باز بودن مسائل و اعتماد پایه گذاری شده است و همکاران و مخاطبین از احترام بالایی برخوردار هستند.

حریم خصوصی

ما برای حریم خصوصی افراد احترام خاصی قائل هستیم و به این حریم وارد نمی شویم مگر به دلایل خاصی که قابل دفاع باشد. رفتار خصوصی، اطلاعات خصوصی و گفتگوهای محرمانه در سطح عموم جامعه نخواهد آمد مگر اینکه افکار عمومی خواهان آن باشد بطوریکه موجب تقویت حریم خصوصی افراد شود.

ما به دنبال ایجاد محیطی امن برای کودکان و جوانانی هستیم که با ما کار می کنند و یا در محیطی هستند که ما زندگی می کنیم. ما حقوق اجتماعی افرادی که در ساخت برنامه های ما دخیل هستند با توجه به شان و منزلت آنها و هم از نظر احساسات آنها کاملا در نظر می گیریم. کلیه مطالبی که برای بچه ها مناسب نیست را به خوبی تنظیم و با برنامه ریزی دقیق هماهنگ می کنیم.

شفافیت

ما درارتباط با منابع مطالبی که در اختیار مخاطب قرار می دهیم کاملا به شکل شفاف عمل می کنیم. در جاهایی که نیاز به مشخص کردن آدرس منابع باشد آدرس دهی صورت می گیرد که این عمل به مخاطب امکان تصمیم گیری مناسب رابه ارمغان می آورد.

پاسخ گویی

ما در مقابل مخاطبین خود کاملا پاسخگو هستیم، منصفانه و با دید بازهمکاری می کنیم. در این ارتباط اعتماد مخاطب نسبت به برنامه های BBC مهمترین بخش این ارتباط دو طرفه است. ما با آغوش باز اشتباهات خود را می پذیریم و فرهنگ یادگیری از همدیگر را تشویق می کنیم.

منشور و توافقات BBC

ارزش های مدیر مسئول و دستورعمل های آن در BBC براساس منشور سلطنتی تنظیم شده است. منشور سلطنتی، مدیر مسئول BBC را به طور کامل مستقل می داند که اهداف عمومی آن به شکل زیر جمع بندی می شود.

– حفظ شهروندی و جامعه مدنی

– ارتقا سطح آموزش و تحصیلات

– آفرینش برنامه های مهیج فرهنگی عالی

– معرفی بریتانیا، ملیت های آن و مناطق و انجمن ها

– معرفی بریتانیا به جهان و جهان به بریتانیا

و از جمله اهداف دیگر آموزش کافی به منظور آشنایی مردم به استفاده از تکنولوژی های نوین ارتباطات و همچنین کمک به تغییر تکنولوژی فعلی رسانه به تکنولوژی دیجیتال.

بر اساس این توافق نامه و منشور ما باید هر آنچه که در توان داریم در ارتباط با بحث درباره موضوعات مختلف سیاسی، اجتماعی و عمومی در چارچوب قوانین با دقت و به شکل بی طرف انجام دهیم. همچنین باید از ابراز نظرات خود BBC در ارتباط با موضوعات جاری پرهیز کنیم.

صحت، بی طرفی و سیاست، سیاست های عمومی و بخش های سنجش خط مشی مدیر تحت پاراگراف ۴۴ از منشور و موافقت نامه تهیه و تدوین شده است.

بعلاوه این موافقت نامه هرگونه خدمات BBC که مجوز تامین مالی دارند را از تبلیغ و یا کمک مالی به برنامه های دیگر منع می کند. لذا به منظور ایجاد استقلال مدیر BBC استانداردی را در ارتباط با تبلیغات و کمک های مالی به خدمات اینترنتی و تلویزیونی بوجود آورده است.

بخش دوم- استفاده ازخط مشی

مقدمه

تمامی خط مشی های ویرایشگر بی بی سی روی تمام محصولات تولیدی که توسط این رسانه تولید می شود به اجرا در می آید.

تولید کنندگان کلیه استانداردهای تعریف شده را روی تولیدات بی بی سی به اجرا در می آورند. این خط مشی ها به کلیه تولیدکنندگان بخش خصوصی (تولیدات در منزل) و سرویس دهندگان عمومی و یا تجاری کمک می کند که با مشکلات ویرایشگری از نزدیک آشنا شوند و خواسته های مخاطبین را لمس کنند و تولیدات با کیفیت بالا و تحت استانداردهای تعریف شده اخلاقی و ویرایشگری بسازند.

به همان نسبتی که استانداردهای بی بی سی نشان دهنده ارزش های آن است دستورالعمل های ویرایشگری انعکاس دهنده بخش کد برنامه های شرکت آف کام را نیز در ارتباط با تولید برنامه ها پوشش می دهد.

تولیدات نهایی که تحت استانداردهای تعریف شده در دستورالعمل را تهیه شده کاملا با نیازمندی های سازمان دهندگان رسانه ها انطباق دارد.

خط مشی ها بطور کامل توسط بی بی سی”تراست” مورد تایید است. این قوانین و دستورات عموما در دسترس مردم است بطوریکه متناسب با آنها و در آن قالب در صورت نیاز مخاطبین می توانند نسبت به برنامه های پخش شده بی بی سی اعتراض کنند. آنها بخشی از مطالبی هستند که نشان دهنده کارکرد بی بی سی است.

هر پیشنهادی که در خارج از این خط مشی ها ارائه می شود باید مورد قضاوت قرار گیرد که این عمل با انجام بحث و توافق با ویرایشگرهای میانی صورت می گیرد و سپس از نظر پوشش استاندارها و سیاست های ویرایشگری مورد تحلیل و توافق نهایی قرار می گیرد.

مسولیت ها و نقش ها

مسئولیت ویرایشگر

مسئولیت ویرایشگری در بی بی سی در قالب یک مجموعه زنجیره ای از ویرایشگری و مدیریت از برنامه یا محتوای تولید کننده ، مستقل یا وابسته تا کارگردانی و کارگردان عمومی بی بی سی را که منشی ویرایشگر است را تشکیل می دهد.

تولیدکنندگان و مدیرانشان

یکی از مهمترین و اساسی ترین مهارت ها در تولید، آشنایی با خط مشی ها است و هر کسی که قصد ساخت برنامه برای بی بی سی را دارد باید با این قوانین و استانداردها آشنایی کافی داشته باشد.

وقتی خطی مشی ها بکار گرفته می شود تولیدکنندگان در حوزه های زیادی باید ارزیابی هایی داشته باشند اما بعضی از مشکلات باید در سطوح بالاتری مورد توجه قرار گیرند. این خط مشی ها در مواردی ویرایشگرهای بیشتری را می طلبد به طوری که متخصصین بخش های دیگر و یا حتی در مواردی مشاور حقوقی برنامه در این ارتباط باید نظر بدهند.

ویرایشگرها و مدیران باید از قبل به گونه ای آماده باشند که بتوانند در ارتباط با موضوع مورد نظر بحث و گفتگو کنند و در نهایت راهنمایی های لازم را ارئه دهند. آنها موظفند که تولید کنندگان و دیگر کارمندان بخش مدیریتی ویرایشگری را به منظور بهینه سازی محتوای تولیدات کمک کنند. حتی در مواردی که برنامه روی آنتن است.

ارجاعات

ارجاعات در قلب مراحل ویرایش تولیدات بی بی سی قرار دارد و به عنوان نقطه قوت آن است. هیچ کسی نباید در ارتباط با تولیداتی که در آن نقش دارد نگران برگشت آن به ویرایشگری غامض را داشته است. در همین ارتباط تولیدات بسیار مهم طبیعی است که برگشت های بیشتری داشته باشد. مسئله مهم در این هنگام این است که شما باید آگاه باشید که ارجاعات را به چه کسی در بخش خود ارسال کنید.

راهنمای ویرایش به اجبار چند مرحله ای را برای ارجاعات در نظر گرفته است. این مراحل ممکن است فقط در سطح ویرایش میانی یا بخش سیاست ویرایش و یا در مواردی به بخش های دیگر بی بی سی ارجاع داده شود.

ارجاعات اجباری بخشی از سیستم مدیریت ویرایش در بی بی سی است. به طوریکه با وجودی که موارد یاد شده در استانداردها رعایت شده است بازبینی و اطمینان از کیفیت کارها بخشی از این مراحل کار است.

ارجاعات اجباری و مراحل آنها در هر بخشی از راهنمای ویرایش به طور خلاصه آورده شده است. به هرحال این موارد به دقت در بخش ها به همراه جزئیات آورده شده است که خواننده باید به دقت بخواند و مفهوم آنها را درک کند.

کارگردان یا کنترل کننده های بخش های انگلیسی باید از کلیه ارجاعات اجباری و مشکلات مربوط به مواردی که به رئیس بخش استانداردها و سیاست گذاری های ویرایش ارسال می شود اطلاع داشته باشد.

در مواردی راهنمای ویرایش ارجاعات را به منابعی داخلی در بی بی سی ارسال می کند که تولید کنندگان مستقل دسترسی به آن را ندارند. در چنین مواردی تولید کنندگان مستقل به کمیسیون ویرایش ارجاع داده می شوند.

در مواردی که اتفاقات غیر مترقبه اتفاق بیافتد بالاخص در برنامه های پخش زنده، مشکل به سرعت باید به ویرایشگر میانی ارجاع شود.

سیاست سردبیر

تیم سیاست سردبیر با رئیس سیاست سردبیر و استانداردها رهبری می شود و راهنمایی های لازم را در ارتباط با نحوه بکارگیری دستورات راهنمای سردبیری را در هر مرحله از تولید به آنها آموزش

می دهد. هر چقدر این ارتباطات بیشتر و پیوسته باشد محتوای تولید از کیفیت بالاتری برخوردار است. راهنمایی ها به صورت ۲۴ ساعته در اختیار است.

پذیرفتن سردبیر

راهنمایی های سردبیری به همراه ارجاعات و نظرات مشاوره های سیاست سردبیری همگی می توانند در بالا بردن اطلاعات ارزیابان به منظور پذیرفتن سردبیری کمک کنند. مشاوره های حقوقی نیز در همین راستا ممکن است نیاز باشد.

یکی از موارد مهم و اساسی در روند تایید سرمقاله بازبینی کلیه ضبط های انجام شده برنامه توسط تولید کننده و یکی از ویرایش گران میانی است. هیچ یک از تولیدات ضبط شده بدون تکمیل و امضای فرم تایید پخش نخواهد شد. فقط تعداد اندکی از موارد پیش بینی نشده ممکن است خارج از این قاعده باشند که آن هم باید به تایید رئیس بخش مربوطه رسیده باشد. راهنمایی و مشاوره در مراحل تایید توسط رئیس بخش استانداردها و مدیران بخش تایید دردسترس است.

قوانین و شیوه ها

قوانین استانداردهایی هستند که روی کلیه تولیدات بی بی سی به اجرا در می آید حال مهم نیست توسط چه کسی تولید شده یا در کجای دنیا پخش می شود. (منظور از پخش در این متون تولیداتی است که روی خروجی رسانه بی بی سی اعم از رادیو، تلویزیون و یا سایت های اینترنت وابسته قرار می گیرد)

شیوه های عمل، تحت چارچوبی از کلیه قوانین بخش مربوطه پیروی می کنند و بر اساس بهترین شیوه در ارتباط با تولید برنامه است و این شیوه ها شامل چارچوب هایی برای ارزیابان ویرایشگران هستند که وظیفه ساخت تولیدات را بعهده دارند.

در واقع شیوه ها در دستیابی به ارزش های تعیین شده ویرایش کمک می کنند. برخی از این شیوه ها برای رعایت خواسته های حقوقی هر تولیدی بسیار مهم و اجباری است. برخی دیگر با مشاوره و نظرات کارشناسی انجام می شود که آنها هم باید در نظر گرفته شوند. در مواقعی ممکن است روند کارهای اداری به گونه ای باشد که پیش تولید برنامه ای نیاز به نظر کارشناسی نداشته باشد اما در این حالت هم باید مورد تایید قرار گیرد. هرکسی که قصد دارد از نظرات و تاییدات پیش تولید استفاده نکند باید پیشاپیش از نظرات رئیس بخش استانداردها و سیاست ها نظرخواهی کرده باشد.

ارزیابی سردبیری

ایده ارزیابی سردبیری در طی اجرا و بکارگیری دستورالعمل های سردبیری خود به خود انجام می شود و یکی از نکات مهم و اساسی در استانداردهای تولیدات ما است. در همین ارتباط بخشی به نام ارزیاب در روند کارهای اداری وجود دارد که متناسب با کیفیت و کمیت تولیدات پخش شده و نظرات مخاطبین ارزیابی های خود را در این ارتباط اعلام می کند.

راهنمایی

این دستورالعمل با راهنمایی های بیشتر که توسط بخش مربوط به قوانین سردبیری نوشته شده روی سایت راهنمای سردبیری بی بی سی قرار گرفته است.

این راهنما شامل توضیحات بیشتری از موضوعات و قواین و مقرارت در دستورالعمل و پیشنهاد مشاوره در ارتباط با بکارگیری و حوزه مسائل مشترک است.

جاییکه راهنمایی های بیشتری در این نسخه نیاز است متناسب با موضوع ارجاعات لازم به همراه آدرس آن آورده شده به هر حال راهنمای جدید متناسب با نیازمندی های در خواستی به رو زشده است. قوانین سردبیری به همراه راهنمایی های خبری که در ارتباط با تولیدات بی بی سی است چاپ و یا بازبینی می شود که روی سایت دستورلعمل سردبیری قرار می دهد.

وکلای بی بی سی

پخش برنامه موضوعی است که حوزه وسیعی ار قوانین حقوقی متفاوت را از قوانی مربوط به افترا تحقیر حریم خصوصی تحریک افکار عمومی سلامت و محافظت را پوشش می دهد. مشکلات قانونی فقط به دلیل پخش برنامه های ما بوجود نمی آید بلکه به نحوه ساخت محتوا نیز بر می گردد لذا مشاورین حقوقی مناسب باید در زمانهای مورد نیاز استفاده شود به همین منظور تولیدکننده گان در منزل باید محصولاتشان مستقیما به دایره راهنمای حقوقی برنامه ها ارجاع داده شود.

تولیدکنندگان بخش خصوصی در ارتباط با سوالات حقوقی تولیدیشان باید به کمیته سردبیران که آنها با بخش حقوقی برنامه ها در ارتباطند ارجاع داده شود. بی بی سی وکلای مخصوصی در اسکاتلند دارند که در ارتباط با قوانین و مشکلات قانونی اسکاتلند اطلاعات کافی دارند.

زمانیکه مشکلات در دستورالعمل در نظر است، تشخیص قوانین و تمییز دادن آنها از یک طرف و قوانین پخش بی بی سی از طرف دیگر بسیار مهم است.

بعضی اوقات ممکن است محتوای برنامه به اندازه کافی برای پخش مناسب باشد اما برای اعتبار بی بی سی پخش آن ممکن است مضر باشد که برای نمونه می توان به مواردی که کودکان در آنها دخیل هستند یا موضوعات خصوصی در آن مطرح است اشاره کرد در گونه موارد بی بی سی سعی می کند محتاطانه عمل کند. در حالیکه وکلا می توانند راهنمایی های قانونی ارائه کنند تصمیم نهایی با سردبیر است.

هر تصمیمی که برای یک برنامه گرفته می شود (حتی توسط مشاور حقوقی) باید به سردبیر با درجه بالاتر و رئیس بخش استانداردها و سیاست های سر دبیری در بخش مربوطه ارجاع داده شود.

مناطق و ملیت ها

در بریتانیا در مناطق مختلف ملیت ها و فرهنگ های متفاوتی به همراه احساسات خاص خودشان وجود دارد که ما باید نسبت به همه اینها با رعایت موازین و ارزش های آنها برای آنها برنامه تولید کنیم. همچنین در بخش سیاست نیز دیدگاه های مختلفی و جود دارد در منطقه ولز، اسکاتلند و ایرلند هر کدام سیاست های مخصوص به خود را دارند. علاوه بر آن قوانین مختلفی در زمینه آموزش، سلامت و خدمات اجتما عی وجود دارد.

در صورتی که تولید کننده ای قصد ساخت برنامه ای در ارتباط با ایرلند را دارد باید قبل از همه و شروع به ساخت آن با رئیس بخش ایرلند شمالی در این ارتباط تبادل نظر کند. به طور مشابه برنامه سازی برای دیگر نواحی همچون ولز و اسکاتلند هم باید قبل از همه با رئیس بخش مربوطه تبادل نظرهای لازم صورت گیرد.پرداختن به مسائل و مشکلات مردم این مناطق نیازمند هماهنگی های لازم با روسای بخش های آنها می باشد.

موارد خاص

بی بی سی موضوعات و موارد خاص دیگری هم دارد که با رعایت آنها برنامه هایی با کیفیت و استاندارد بالا تولید خواهد شد. این موارد خاص شامل برنامه سازی در ارتباط با موضوعات علمی، خدمات آموزش زبان در سطح جهان، جمع آوری اخبار، تحقیقات سیاسی، تاریخ طبیعی و برنامه های مرتبط با ادیان می باشد.

دستورالعمل های بازرگانی بی بی سی

دستورالعمل بی بی سی کلیه موارد و مشکلاتی را که بخش سردبیری در ارتباط با تولیدات تجارتی و سازمانی با آنها ممکن است روبرو شود را توضیح داده است. در این دستورالعمل کلیه موارد مرتبط با استفاده از آرم و اعتبار بی بی سی در بخش های تجاری توسط واسط های برنامه ساز و یا آژانس ها آورده شده است. به طور کامل در ارتباط با نحوه استفاده از آرم بی بی سی و دیگر فعالیت های مرتبط اشاره شده است.

ایمنی بی بی سی

بی بی سی در ارتباط با حفظ سلامت و ایمنی و مشکلات محیطی که این رسانه را تحت تاثیر قرار می دهد ایمن است. بی بی سی خط مخصوص پاسخگویی ۲۴ ساعته دارد که در مواقع اضطراری به سئوالات و درخواست های مخاطبین پاسخ می دهد.

بخش سوم- صحت برنامه ها

مقدمه

بی بی سی متعهد است کلیه مطالب ارائه شده را با دقت و صحت کامل تهیه کند؛ این یکی از تعهدات اصلی است که موجب اعتبار بی بی سی و اعتماد مخاطب می شود. این مسئله تحت توافقات و چارچوب های تعریف شده می باشد.

منظور از صحت مطالب، دقیق بودن تولیدات به اندازه کافی است هم از نظر محتوا و هم از نظر موضوع. بنا براین ما هر کاری که بتوانیم، برای حصول این صحت برای تولیدات خود، انجام می دهیم.

این دقت برای مثال برای برنامه های سرگرمی و کمدی بیشتر است بطوریکه برای برنامه های داستانی به این اندازه مهم نیست. دقت ممکن است از برنامه به برنامه ای متناسب به نوع آن متفاوت باشد برای نمونه برای برنامه های مستندی مثل سرگرمی های مستند، مستندهای تاریخی یا موضوعات و خبرهای جاری.

دقت فقط منحصر به صحت موضوع نیست. در صورت نیاز کلیه اطلاعات مربوط به واقعیتی با توجه به میزان اهمیت آنها برای دست یابی به حقیقت باید مد نظر قرار گیرد.

آنچه که برای تولیدات ما مهم است به شرح زیر است

– جمع آوری مطالب از منابع دست اول در حد امکان

– بررسی صحت واقعیت ها

– ارزیابی شواهد و مستندات محتوای برنامه های دیجیتالی

– تایید اظهاراتی که توسط مشارکت کنندگان ادعا شده است

– اخبار و موضوعات روزمره از دید دقت و صحت آن بسیار مهم تر از سرعت است .

قوانین

ما باید هر آنچه در توان داریم در ارتباط با اطمینان از درستی تولیداتمان انجام دهیم.

کلیه تولیدات برنامه های بی بی سی باید متناسب با موضوع و محتوا به درستی از منابع مختلف تولید شود و علاوه برآن با زبان ساده و روشن ارائه شود. ما باید در ارتباط با مطالب ارائه شده اطمینان داشته باشیم و از حدس وگمان در مطالب تهیه شده بپرهیزیم. ادعاها و حقایقی را که نمی توان ثابت کرد به طور معمول باید در نظر داشت.

بی بی سی نباید آگاهانه و یا از روی نا آگاهی مخاطبین خود را گمراه کند. حقایق را نباید تحریف کرد این اعمال موجب سرخوردگی و کاهش اعتماد مخاطب به برنامه ها خواهد شد.

ما متعهدیم خطاهایی را که مرتکب می شویم به سرعت تصحیح و به شکل مناسب به اطلاع برسانیم.

ارجاعات اجباری

ارجاعات اجباری بخشی از سیستم سردبیری بی بی سی است. علاوه بر اینکه تولیدات متناسب با قوانین و مقررات تعریف شده در راهنمای سردبیری باید تهیه شود اما این ارجاعات بخش مهمی از سلسله مراتب بازبینی و تکمیل تولید است.

ارجاع به مدیر بخش سردبیری و استانداردها

هر طرح و گزارشی که توسط منابع ناشناس و یا توسط مشارکت کنندگان ارائه می شود بایستی به مدیر بخش سردبیری و استانداردها و مشاور حقوقی برنامه ارجاع شود.

دیگر ارجاعات

کلیه پیشنهادات در ارتباط با تجدید نظر مربوط به مشارکت کنندگان برنامه های سرگرمی باید به نماینده بخش مربوطه ارجاع شود و یا امور مربوط به افراد مستقل به کمیته سردبیری ارسال شود.

پیشنهادات استفاده ازمنابع اینترنتی (همچون اتاق گفتگو، پیام و یا شبکه های اجتماعی) برای یافتن مشارکت کنندگان باید به نماینده بخش مربوطه ارجاع شود و همچنین برای افراد مستقل به کمیته سردبیری.

جمع آوری مطالب

ما باید سعی کنیم مطالب دست اول و از منابع اصلی پیدا کنیم. در مواقعی که امکان این مسئله وجود ندارد با منابع اصلی باید صحبت کنیم و در صورت نیاز مطالب او را تایید کنیم. ما به یک منبع اطلاعاتی نباید اکتفا کنیم و اگر این چنین کردیم باید نام منبع را روی برنامه ضبط ثبت کنیم.

ما باید گفتمان های منابع اطلاعاتی را در حد امکان ضبط کنیم. در مواقعی که روند اداری اجازه نمی دهد نکات مهم باید در همان لحظه به طور کامل برداشته و نوشته شود و یا در اسرع وقت این کار صورت پذیرد.

در کلیه مطالب جمع آوری شده باید مرور اطلاعاتی صورت گیرد تا صحت و واقعیت مطالب روشن شود. در صورتی قادر به مرور اطلاعات نبودیم باید به این نکته اشاره کنیم.

برای استفاده کنندگان توجهات مختلفی در تولید محتوا وجود دارد. به طور اتوماتیک نباید فکر کنیم که این منابع اطلاعات دقیق هستند، باید متناسب با استفاده ای که از آنها می شود در صورت نیاز نسبت به دقت آنها بازنگری های مورد نظر صورت گیرد. همچنین باید نسبت به مطالبی که اعضای یک گروه و یا سازمان در اختیارمان قرار می دهند دقت کافی را به عمل آوریم.

ما به دقت باید در دستیابی به صحت مطالب عمل کنیم به طوریکه اگر نامه الکترونیکی در ارتباط با مطلبی دریافت کردیم باید به طور کامل از صحت خبر، از طریق مصاحبه با تلفن و یا شواهد عینی ، مطمئن شویم. ما باید در خصوص محتوای تولید شده به طور کامل اطمینان حاصل کنیم.

دقت کافی زمانی بسیار مهم است که مطالبی را از سایت های اینترنتی دریافت می کنیم. حتی در سایت مهم نیز بعضی از مطالب ممکن است صحت نداشته باشند. حتی در ارتباط با سایت هایی که مطالبی رابه شوخی و برای فریب افکار قرار می دهند باید دقت کافی داشته باشیم. در این ارتباط ممکن است مجبور شویم ،راه انداز و یا پشتیبان این سایت ها را شناسایی و یا حتی از طریق سازمانهای مستقل اصالت مطالب را جویا شویم.

اطلاعات از واسطه ها

مطالبی که از طریق واسط دریافت می شود نیاز به دقت و توجه خاص دارد و اعتبار منبع در این ارتباط بسیار مهم است. در این ارتباط باید منابع اطلاعاتی که مورد تایید بی بی سی است و یا آژانس های خبری که معتبر هستند استفاده شود. ما مطالبی که بسیار مهم و ارزشمند هستند را از واسطه ها می گیریم که شامل مطالب مربوط به بازار، موسیقی و یا گزارشات آب و هوا می باشد. همچنین ما باید در نظر داشته باشیم که اعتبار واسط تا چه اندازه توسط بی بی سی مورد تایید است.

ما فقط مطالب واسطه هایی را که در زمینه های تخصصی خاص فعالیت می کنند و مورد تایید مشاوران سردبیری هستند استفاده می کنیم. همچنین مطالب باید کاملا مشخص باشند و شامل اطلاعات سرویس های ضروری، انجمن های خیریه و گروه های محیط زیستی هستند.

ما نسبت به استفاده از منابعی چون اخبار تصویری و مبتنی بر صدا تمایل نداریم و در صورتیکه خودمان بتوانیم اطلاعات مورد نیاز را جمع آوری کنیم اقدام به این کار می کنیم. قبل از استفاده، اهمیت مطالب باید بیش از تاثیر گذاری آن توسط سردبیری در نظر گرفته شود. در صورتیکه بخش سردبیری تشخیص به استفاده از مطالب داد باید به طور کامل منبع آن در هنگام پخش آورده شود.

یافتن مشارکت کننده

در ارتباط با مشارکت کنندگان باید به اعتبار آنها توجه داشته باشیم. در همین ارتباط باید بررسی های لازم با توجه به اهمیت مشارکت آنها و نوع و محتوای زمینه صورت گیرد.

ما باید به این نکته توجه داشته باشیم که تا چه اندازه نسبت به جزئیات مربوط به شرکت کنندگان و افرادی که در تولیدات ما دخیل هستند حساس باشیم. ممکن است این میزان حساسیت شامل انجام مصاحبه و یا در صورت نیاز توسط یکی از اعضای تیم تولید بررسی های دقیق تر انجام گیرد که می تواند در قالب های زیر صورت گیرد.

 • شواهد مستند در ارتباط با داستان و هویت آنها
 • تایید توسط افرادی به غیر از معرف ها
 • اظهارات شخصی که می تواند موجب بی اعتباری بی بی سی شود از جمله محکومیت های دادگاهی و انجام جرم.

امکان دارد در همین ارتباط گواهی سوء پیشینه هم از افراد درخواست شود.

ما نباید با آژانس هایی کار کنیم که به دنبال مردمی می روند که در ارتباط با موضوعاتی صحبت می کنند که خارج از تخصص آنها ست. در همین ارتباط بهتر است با آژانس های معتبری که در عین حال صحت مطالب آنها بررسی می شود کار کرد.

دعوت به مشارکت

درخواست برای مشارکت کنندگان. ما باید فقط برای مشارکت کنندگان درارتباط با برنامه های سرگرمی واقعی به عنوان آخرین انتخاب استفاده کنیم زمانیکه شیوه های تحقیق به درستی انجام شد.

وقتی که تبلیغاتی یا درخواستی بین برنامه ها در همین رابطه انجام می شود باید به دقت صورت گیرد به طوریکه موجب بی اعتباری بی بی سی نشود. در اینجا تبلیغات برای جذب مشارکت کنندگان چه با استفاده از پوستر یا تبلیغات فردی در روزنامه ها یا روی اینترنت ریسک خاص خود را دارد. مردمی که به این در خواست ها پاسخ می دهند ممکن است بصورت مداوم دربرنامه ها ظاهر شوند همانند “مهمان های همیشگی”.

انتخاب ها بصورت دقیق و با احتیاط کانل صورت گیرد ما نباید ازسایت های واسط که به مردم برای ظاهر شدن در رسانه ها کمک می کنند استفاده کنیم مگر در مواردیکه نیاز به تماشاچی د ربرنامه ها ی سرگرمی دارد در همین حال نیز باید بررسی های لازم صورت گیرد.

کلیه درخواست های مربوط به جذب مشارکت کننده حتی برای برنامه های سرگرمی باید به نماینده بخش مربوطه و برای تولید کنندکان مستقل به کمیته سردبیری ارسال شود.

کلیه پیشنهادهای در ارتباط با استفاده از منابع اینترنتی همانند اتاق گفتگو صفحه پیام یا گروه های اجتماعی در رابطه با جذب مشارکت کننده باید به نماینده بخش مربوطه و برای تولیدکنندگان مستقل به کمیته سردبیری ارجاع شود.

زمانیکه روی وب سایتی برای جذب مشارکت کننده یا اطلاعات تحقیقاتی مطلبی گذاشته می شود باید بطورکامل ما به عنوان کارمند بی بی سی مشخص باشیم و آدرس شبکه بی بی سی برای جرئیات بیشتر داده شود.

نت برداری

ما باید از کلیه تحقیقات مهم و مطالب مربوط به آنها به دقت نت های لازم را بنویسیم. همچنین ما باید کلیه مدارک مربوط به نت ها را چه بصورت الکترونیکی و یا نوشتاری ثبت کنیم. علاوه بر این این نوشتار باید طوری نگهداری شود که قابلیت بررسی مجدد را در موارد لازم توسط اعضای گروه های دیگر داشته باشد.

زمانیکه تولیدی پخش می شود کلیه نت های مربوط به مصاحبه گفتگوها و اطلاعات لازمه باید نگهداری شود.

دوری از هدایت نادرست مخاطبین

ما نباید آگاهانه با ارائه مطالب موجب هدایت نادرست مخاطبین شویم. گاهی نیاز است تولیدات خود را بطور کامل برای مخاطبین شرح دهیم با توضیح شفاهی، ارائه متن و یا حتی توضیحات صوتی که در این صورت مخاطب به طور کامل از محتوای مطالب آگاه شود.

منابع

ما باید به طور کامل منابعی را که استفاده می کنیم به هر شکلی که هستند به همراه اعتبار آنها در اختیار مخاطبین قرار دهیم تا خودشان نسبت به محتوای مطالب ارائه شده قضاوت کنند.

در صورتی که از منبعی نامشخص و بدون نام نقل قولی صورت می گیرد و در این خصوص ادعایی وجود دارد، ما موظفیم که ایمنی های لازمه را در ارتباط با هویت آنها در نظر بگیریم. به هر حال باید به مخاطب هر نوع اطلاعات لازم را بدهیم که از محتوا و جزئیات و وضعیت منبع خبر با اطلاع شوند.

هر گاه داستانی به طور کلی توسط بی بی سی ساخته شود و در آن از منابع نامشخص استفاده شود، سردبیر مربوطه این اختیار را دارد که مشخصات این منبع را بگوید. در مواقعی که اظهارات متفاوتی مطرح می شود در مقابل از عدم مطرح کردن منابع که توسط راوی صورت می گیرد باید خودداری کرد. در صورتی که این اتفاق افتاد گزارشگر باید به وضوح روشن کند که مطالب حاصله ممکن است قابلیت پخش را نداشته باشد.

هر پیشنهادی که بر اساس یک منبع بی نام و حاوی ادعای جدی در ارتباط با موضوعی است باید ابتدا به رئیس بخش سیاست گذاری های سردبیری و بخش مشاوره حقوقی ارجاع داده شود. ما باید موارد زیر را در نظر داشته باشیم.

 • آیا داستان مطرح شده برای عموم جذاب است
 • آیا منبع داستان از اعتبار و اعتماد کافی در این خصوص برخوردار است
 • مشکل قانونی دارد
 • به اندازه کافی مطالب ارایه شده ایمن است
 • آیا در ارتباط با یک ادعای جدی مطرح شده مردم و سازمانهای مربوطه تحقیقاتی را انجام داده اند.
 • جزو مشکلات شخصی و یا احساسی است.
 • آیا در ارتباط با ادعای مدارک مستند وجود دارد.

ما باید به دقت کلیه مطالب ارائه شده توسط منابع بی نام را مستند کنیم تا توضیحات لازم را بدهیم.

 • طبیعت و هویت ادعا
 • ادعا توسط یک منبع بی نام ساخته شده است نه بی بی سی

در صورتی که مدعا به خوبی مشخص و مستند نباشد باید دید لازم است برای مخاطب پخش شود یا خیر.

ما به طور طبیعی نباید از منابع چون مطالب مستند نشده در ارتباط با یک مدعا استفاده کنیم. اما در خصوص تغییر و یا حذف بخش هایی از یک داستان مسئولیت با سردبیر است. زمانی که همکاران در بی بی سی داستانی را دنبال می کنند باید محتوای آن را در ارتباط با چگونگی ارایه یک مدعا را کاملا درک کنند.

آدرس های روی خط به سایت های واسط

کلیه آدرس ها و ارتباطاتی که روی سایت بی بی سی به دیگر سایت ها داده می شود باید سایت مربوطه از اعتبار و صحت ارایه مطالب کاملا مورد تایید باشد. گاهی در خصوص شخص و یا سازمانی مجبور می شویم آدرس سایتی را بدهیم که در خصوص فرد یا سازمان مورد اشاره مطالبی را آورده است، در این مواقع ما نمی توانیم صحت مطالب سایت مذکور را از نظر صحت تایید کنیم. اما نباید پیام ها و گفتمان های سایت مذکور را پشتیبانی و یا تایید کنیم.

تکنیک های تولید

در بخش تولید برنامه های کمی وجود دارد که بدون حضور اعضای تیم تولید تهیه می شوند، به هر حال در این مواقع تکنیک های تولید مورد تایید و غیر قابل تایید وجود دارد. تمرکز در این مواقع بر تاثیر حضور و علت حضور متمرکز است. در حالت عادی تکنیک های تولیدی که منجر به بهینه سازی برنامه سازی و محتوای برنامه برای مخاطب می شود مورد تایید و قبول است. این موارد می تواند شامل شات های کوتاه از مصاحبه های مصاحبه شوندگان و تکرار بازخورد شرکت کنندگان در برنامه ها باشد. تکنیک هایی که باعث سردرگمی مخاطب در ارتباط با اصل داستان و واقعه می شود مورد تایید نیست.

در ارتباط با اخبار و برنامه های واقعی ما نباید به طور معمول:

 • از عمل و یا اتفاق که می تواند کیفیت روی عمل و یا شرح داستان تاثیر بگذارد صحنه سازی کنیم.
 • از شات های داخلی و برش های مرتب بین برنامه برای نشان دادن ارتباط زمانی وقایع خودداری کنیم.
 • توضیحات و بازبینی مطالب به هیچ عنوان نباید موجب سردرگمی مخاطب شود.

ما باید در ارتباط با استفاده از تولیدات دیجیتالی و بکارگیری تکنیک های مختلف همچون CGI برای ساخت کاراکتر به اندازه کافی مراقب باشیم که مخاطب را در خصوص هویت و اصالت تولیدات مرتبط گمراه نکند و یا به عبارتی اصل مطالب تحریف نشود. ما به این مسئله باید واقف باشیم که دستکاری عکس های دیجیتالی و تصاویر برای گمراهی و فریب رسانه ها استفاده می شود.

بازسازی

در ارتباط با برنامه های واقعی نباید بازسازی اصل برنامه را تغییر و مخاطب را گمراه کند. بازسازی در مواردی است که واقعه ای به اندازه کمی صحنه سازی می شود. کلیه این بازسازی ها باید بر اساس مدارک و دلایل بسیار محکم و مطمئن صورت گیرد. و این بازسازی باید کاملا برای مخاطب مشخص و معلوم باشد با استفاده از تکنیک هایی همچون صداگذاری و شطرنجی کردن صحنه ها. علاوه بر آن باید شروع و خاتمه بازسازی برای مخاطب مشخص باشد.

برنامه ای خبری نباید صحنه های بازسازی داشته باشند چون مخاطب را سردرگم می کند. اما بازسازی برای دیگر تولیدات ممکن است گزارش شود.

نمایش های حقیقی

وقتی که نمایشی از وقایع و مردم به شکل حقیقی ساخته می شود به ناچار ممکن است صحنه هایی از شخصیت ها و فضاهای بکار رفته به صورت افسانه ای باشد. به هر حال کلیه صحنه ها باید براساس اسناد و مدارک مستدل تهیه شده باشد و از لحاظ عدم تحریف واقعیت های مطرح شده باید مطمئن باشیم. برای ساخت این برنامه های نمایشی باید قید و نوشته شود که این نمایش ها بر اساس واقعیت است.

احساسات بخش بسیار مهم و نقشی اساسی در برنامه هایی را بازی می کند که داستان ها بر اساس روابط بین مردم و زندگی روزمره آنها تهیه شده است. لذا توجه خاص در ارتباط با صحت آنها باید به خرج داد.

بایگانی

بایگانی اطلاعات باید به گونه ای باشد که اطلاعات مربوط به وقایع و رویدادها باعث سردرگمی مخاطبین نشود. در این ارتباط برچسب زنی ممکن است مورد نیاز باشد.

گزارش دهی آمار و خطرات

در ارتباط با گزارش دهی مواردی همچون سلامت و خشونت در جامعه باید به گونه ای عمل شود که بی جهت مخاطبین در خصوص این پدیده اجتماعی نگران نشوند. در این ارتباط گاهی نیاز است مسائل به طور دقیق مورد موشکافی قرار نگیرد و به صورت سطحی به آن اشاره شود. در صورتی که در ارائه آمار تغییری صورت می گیرد باید مبنای آماردهی در نظر گرفته شود. برای مثال اگر تاثیر مسئله ای متناسب با ۲ در ۲ میلیون نفر باشد این برابر اثر یک در یک میلیون نفر است. معمولا در آماردهی باید منابع آمار و میزان خطای آن داده شود تا مردم خودشان نسبت به آن قضاوت کنند.

در مواقعی که گزارش های مربوط به موارد خطرناک با بحث و گفتگو پیرامون آن کامل نمی شود باید با استفاده از تصاویر و شاهدان عینی از وقایع صحت آنها را برای مردم نشان دهیم. و در صورتی که نظر اکثر شرکت کنندگان مخالف آنچه باشد که در مورد آن بحث می شود باید در خصوص صحت موضوع دوباره بررسی های لازم صورت گیرد.

مدیریت محتوای برنامه های زنده

در مواقعی که برنامه ای برای بی بی سی روی خط قرار می گیرد بخش مربوطه باید در ارتباط با مدیریت زمان برنامه و استراتژی آن تصمیم گیری کند. این تصمیم در ارتباط با چگونگی به روز رسانی مطالب روی سایت است.

صفحات خبری و تبلیغات و محتوای آنها باید طی استراتژی معینی به روز شود. باید مراقب بود که عدم به روزرسانی به موقع مطالب موجب از دست رفتن اعتبار بی بی سی می شود. برای جلوگیری از سردرگمی مخاطب تاریخ قرارگیری مطالب روی سایت و آخرین تاریخ به روزرسانی آنها مشخص باشد. برای نمونه روی صفحات تاریخ اعلام خبر و در صورت نیاز برچسبی که نشان دهنده بایگانی بودن مطالب است روی آن زده می شود.

در مواقعی که مطالبی روی سایت تغییر می کند باید به اطلاع استفاده کنندگان برسد مگر اینکه به دلایل سردبیری این امر قانونی نباشد.

در صورتیکه مطالب برای یک دوره کوتاه و موقت روی سایت قرار گیرد به صورت دائم جزئی از بایگانی خواهد بود که از بین نمی رود. برای اخبار بایگانی مانند ثبت دائم اطلاعات خواهد بود. در مواردی ممکن است تصمیم گرفته شود که خبر خاصی را در بایگانی اخبار قرار ندهیم. در مواقعی که صفحه ای خبری باید پاک شود کلیه مسایل اداری و روند قانونی آن باید در نظر گرفته شود. هر پیشنهادی در ارتباط با حذف صفحه ای از بایگانی اخبار باید به بخش سردبیری اخبار روی خط ارسال و با مشاوره با بخش مشاوره حقوقی انجام پذیرد.

در مواقعی نیاز است برنامه های حاوی صدا را فقط حذف کنیم یا بخشی از برنامه را حذف کنیم. این امر برای حفظ حریم خصوصی افراد یا دلایل قانونی و یا رعایت استانداردهای سردبیری صورت گیرد.

مکانیزمی مناسب برای حذف مطالب روی خط بی بی سی شامل متن، صدا در اشکال کوتاه یا بلند باید در نظر گرفته شود.

بررسی برنامه ها

ما باید کلیه برنامه های ضبط شده را قبل از پخش مورد بررسی قرار دهیم تا تغییرات مورد نظر در آنها داده شود از جمله مرگ شرکت کننده ای و یا تغییرات خاصی که در این فاصله بوجود آمده است و در مواردی باید تغییرات به برنامه بصورت صدا اضافه شود و در مواردی دیگر حتی ممکن است بعضی از اطلاعات حذف شود.

تصحیح اشتباهات

ما باید بصورت معمول اشتباهاتی را که صورت می گیرد را به سرعت تصحیح کننیم و بصورت واضح اعلام کنیم در مواقعی ممکن است عدم دقت در مطلبی موجب شکایت مخاطب شود. یک شیوه موثر در تصحیح اشتباهات این است که بگویم چی اشتباه بوده و درست آن چیست. در مواقعی که مطلب پخش شده و ممکن است افترا آمیز باشد در ارتباط با آن با بخش مشاوره حقوقی برنامه باید مشوت شود.

بخش چهارم- اصول بی طرفی

مقدمه

بی طرفی یکی از مهمترین بخش های سرویس دهی و خدمات رسانی به مخاطبن است.

بی طرفی در کلیه تولیدات تلویزیونی و رادیویی، آن لاین و حتی در خدمات بین المللی و تجاری رعایت می شود. ما باید در نظر داشته باشیم که دیدگاه ها و مطالب ارائه شده بطور صحیح انعکاس دهنده حوزه های مختلف از دیدگاه ها باشد.

توافق نامه های که بی بی سی تحت آن اقدام به برنامه سازی می کند به ما می گوید که در ارتباط با موضوعات بحث برانگیز سیاسی و اجتماعی و صنعتی باید بی طرفی را مد نظر بگیریم اما ما این مسئله را در کلیه موضوعاتی باید درنظر بگیریم منظور این است که بی طرف به اندازه کافی و متناسب با برنامه تولیدی و موضوع و اصل محتوای آن باید اعمال شود.

بی طرفی اغلب فراتر از موضوع ساده تنظیم عقاید گوناگون است به نوعی نیاز نیست که بی طرفی روی هر مشکل یا قوانین عمومی انجام شود.

قوانین بی بی سی به ما اجازه نمی دهد و افکار و ایده های بی بی سی را روی موضوعاتی همچون سیاست های عمومی و یا موارد دیگر بازگو کنیم. فعالیت خارج از کارکنان بی بی سی و حتی شرکت کنندگان در برنامه های آن می تواند روی اعتبار بی بی سی برای بی طرف بودن آن تاثیر گذارد.

قوانین

ما باید هر آنچه می توانیم در ارتباط با موضوعات بحث بر انگیزانجام دهیم تا نسبت به آن بی طرف باشیم. اخبار به هرشکلی که باشد باید به گونه ای مطرح شود که بی طرفی ما در آن حفظ شود و علاوه بر آن از اهمیت خبر و مباحث در آن کاسته نشود.

ما بدنبال تهیه یک حوزه وسیع از موضوعات مختلف و دیدگاه هایی دریک غالب زمانی مناسب بر روی کلیه تولیداتمان هستیم.

ما متعهد هستیم که انعکاس دهنده حوزه وسیعی از عقاید مختلف بر روی تولیدات خود باشیم تا مبادا دیدگاه هایی را نادیده گرفته باشیم.

ما اجازه می دهیم که تهیه کنندگان روی هر موضوعی بصورت آزادانه تا جایی که دلایل و قوانین سردبیری اجازه می دهد کار کنند.

ارجاعات اجباری

در سیستم مدیریتی بی بی سی ارجاع مواردی که در راهنما و دستورالعمل تهیه برنامه های بی بی سی نیامده است بخش مهمی را به خود اختصاص می دهد.

ارجاعات به سیاست سردبیری

کلیه مواردی که به نوعی در ارتباط با سیاست های عمومی در جامعه است و یا حتی به مباحث سیاسی بر می گردد باید به بخش مشاوره سیاسی ارجاع داده شود.

هر خدماتی را که بار مالی داشته باشد باید به مشاور سیاست گذاری سردبیری ارجاع داده شود.

هر پیشنهادی در ارتباط با دعوت سیاست مداران در برنامه های بی بی سی به عنوان میهمان باید به بخش مشاور سیاسی ارجاع داده شود.

تمرین ها

تنوع عقاید

در تولیدات بی بی سی ما متعهد هستیم که انعکاس دهنده عقاید مختلف باشیم. و در ارتباط با تهیه و ارائه مطالب باید با دید باز و عادلانه به ارزیابی شواهد و مطالب بپردازیم. به همین منظور در ارتباط با یک بحث باید حوزه های مختلف را در آن وارد کنیم تا تنوع افکار و نظرات در آن لحاظ شود.

ارائه تنوع فکری فقط منحصر به مسائل فرهنگی و سیاسی نمی شود بلکه منعکس کننده افکار مختلف گروه های سنی پیر و جوان، ثروتمند و فقیر و کلیه اقشار مختلف جامعه را در بر می گیرد. این تنوع در ارتباط با انجمن های مختلف و نواحی مختلف هم خواهد بود.

اهمیت

بی طرفی فقط در ارتباط با بی طرف بودن در ارائه مطالب مربوط به عقاید و دیدگاه های مختلفی نیست که در برنامه های تولیدی بی بی سی روی صفحات سایت و یا خروجی پخش برنامه ها ارئه می شود. ما باید اهمیت موضوعات را هم در نظر بگیریم برای نمونه نباید برنامه های کم مخاطب را به اندازه برنامه های پر بیننده به یک اندازه اهمیت دهیم. در حالیکه حذف بخشی از مطالب ارائه شده می تواند گاهی به اعتبار بی بی سی لطمه بزند. تصمیم در ارتباط با حذف بخشی از یک برنامه تولیدی باید به دقت و با مشاوره متخصصین بخش مربوطه صورت گیرد.

گزارش بریتانیا

ما باید تنوع فرهنگ سیاسی در نواحی مختلف بریتانیا را به عنوان یک اصل مهم در تولیدات مد نظر قرار دهیم. برای نمونه در ارتباط با یک مبحثی که به اقوام مختلف بر می گردد با ید مطمئن باشیم دیدگاه های مختلف را در ارائه مطلب در سطح بریتانیا رعایت کرده باشیم.

بی طرفی و مخاطبین

یکی از اهداف مهم بی بی سی در نظر گرفتن نظرات مخاطبین در تولید برنامه هایش است از برنامه های زنده روی سایت تا تولیدات رادیویی. اما پاسخ گویی به نیازهای مخاطبین ایده آل نخواهد بود به طوریکه تمامی خواست های آنها را در بر بگیرد. در این راستا تنها افکاری که به نظر می رسد مهم هستند بیشتر مورد توجه قرار می گیرند. ما نظراتی که مهم و سازنده باشند را مورد توجه قرار می دهیم و با جزئیات دقیق به آنها می پردازیم اگر مورد تو جه اکثر مخاطبین قرار گیرد.

موضوعات بحث برانگیز

ما باید بی طرفی خود را در کلیه موضوعات اعم از ورزشی، سرگرمی و هنری رعایت کنیم. یک موضوع بحث برانگیز می تواند یک جدال صنعتی، سیاسی، اعتقادی، علمی ، مالی، نزادی و یا هر موضوع دیگری باشد.

موضوعاتی بحث برانگیز هستند که:

به مسائل سیاسی و جامعه اشاره کند.

به اعتقادات دینی و فرهنگی مخاطبین مرتبط باشد.

موضوعات در ارتباط با ملیت های خاصی یا مناطق خاصی باشد که مخاطبین بی بی سی هستند.

دیدگاهی محکم در ارتباط با جدی بودن موضوع مطرح باشد.

تفاوتی در حقیقت موصوع و نظرات مختلف وجود داشته باشد.

راهنمایی و مشاوره در ارتباط با موضوعات بحث برانگیز در سیاست های سردبیری وجود دارد.

زمانی که با موضوعی بحث برانگیز درگیر هستیم باید مراقب بود که کلیه نظرات و ایده های مختلف و مهم و برجسته را در آن لحاظ کنیم. نظرات و دیدگاه ها با حقایق باید کاملا مشخص و جدا باشند.

بی طرفی به طور معمول اجازه می دهد برنامه ها و دیگر تولیدات با دیدگاه خاصی نسبت به مشکلات برای مخاطب ارائه شوند. وقتی که موضوع مهم و بحث برانگیزتحلیل می شود باید میزان اهمیت و ارزش مخاطبین را در نظر گرفت و از آنها قدردانی به عمل آورد.

در مواردی که نیاز به انعکاس نظرات بیشتر و دیگری احساس می شود باید چهارچوب زمانی مشخصی را ارائه کرد. علاوه بر آن در مواردی که ادعاهای جدی مطرح باشد ممکن است نیاز باشد به آن بازگشت کرد.

بعلاوه ما باید در خصوص بی طرفی در موضوعات بحث برانگیز کاملا مراقب باشیم و این مسئله را در کانون موضوعات اصلی خود قرار دهیم. موضوعات اصلی شامل موضوعات سیاسی، صنعتی و یا مسائل ملی و قومیتی می باشد. زمانی که با موضوعات اصلی که از درجه بالای مباحثه برخودار است روبرو می شویم باید از در نظر گرفتن حوزه وسیعی از دیدگاه ها ی مختلف به صورت واضح در آنها مطمئن باشیم.

موضوعات بحث برانگیز و ارتباطات

زمانیکه سایت های روی خط بی بی سی مطالب بحث برانگیز را ارائه می کنند آدرس های سایت های دیگری باید داده شود محتوای این آدرس ها باید دیدگاه های مختلف را پوشش دهد. این سایت ها پشتیبان به طور معمول نباید توجه خیلی قوی در ارتباط با زمینه مورد بحث بدهد به طوریکه قوانین بی بی سی و تعهدات آن را نقض کند.

مطالعات راهبردی

مواردی که توسط بخش راهبردی در ارتباط با مسائل و موضوعات سیاسی و اجتماعی باید به بخش مشاور سیاسی ارجاع داده شود.

اخبار، موضوعات جاری و برنامه های مستند

در اخبار و بیان موضوعات خبری باید اصل بی طرفی در ارتباط با ارائه آنها با لحاظ شدن اهمیت آن کاملا در نظر گرفته شود. نحوه ارائه اخبار و گویش خبری نشان دهنده اعتبار و ارزش های سردبیری در بی بی سی و تعهدات بی طرفی در ارائه مطالب است.

مجریان و گزارشگران تصاویر و صدای بی بی سی برای عموم هستند. نحوه ارائه آنها نشان دهنده اعتبار و بی طرفی بی بی سی در ارائه مطالب است.

مخاطیبن از طریق بی بی سی نباید قضاوت شخصی خود را در ارتباط با اخبار و موضوعات جاری که به مسائل سیاسی و اجتماعی و یا موضوعات بحث برانگیز بر می گردد مطرح و پخش کنند. در مواردی آنها می توانند بابیان دلایل و مدارک کافی قضاوت خود را بر روی سایت های بی بی سی همچون اینترنت قرار دهند.

در مواردی که ازکارشناسان (دانشگاهی، محقق، روزنامه نگار) در برنامه ها برای ابراز دیدگاه هایشان دعوت می شود باید به مخاطبین این اطمینان را بدهیم که دیدگاههای آنها به صورت مستقل ابراز می شود و هیچگونه اعمال نظری روی دیدگاه های آنها نشده است.

جایی که در ارتباط با بی بی سی است

در مواقعی که مطلبی بحث برانگیز در ارتباط با بی بی سی مطرح می شود باید به دقت به موضوع اشاره و تحلیل شود به طوریکه اصل بی طرفی در ارائه آنها رعایت شود. بی طرفی بی بی سی نباید موضوعات مورد علاقه در ارتباط با بی بی سی را تحت تاثیر قرار دهد. در این ارتباط باید مواردی که به بی بی سی مربوط می شود و یا مواردی که به صورت مطالب داستانی مطرح می شود در بخش سردبیری کاملا جدا شوند.

فرهنگ، سرگرمی و داستانی

مخاطبین از هنرمندان، نویسندگان و سرگرم کنندگان انتظار آینده نگری در داستان ها، سرگرمی ها و امور فرهنگی دارند. بی بی سی نسبت به ارائه آنها تعهد دارد. در جاییکه موضوعات بحث بر انگیز سیاسی، اجتماعی و صنعتی مطرح است بی بی سی سعی دارد به طور معمول اهداف مختلف را با دیدگاه ها ی متفاوت در زمان های مختلف ارائه کند. باید چهارچوب زمانی پاسخ گویی به دیدگاه های مختلف بحث برانگیز را مد نظر قرار داد.

موضوعات داستانی که در آن موضوعات بحث برانگیز کانون آن است باید به طور واضح و روشن برای مخاطبین ارائه شود. در مواقعی ممکن است با شیوه های متفاوتی که به کمک مشاور بخش سردبیری تعیین می شود برای ارائه به مخاطب استفاده شود.

دیدگاه های مستمر و ادامه دار

مواقعی ممکن است شرکت کنندگان ایده های ادامه داری را در مصاحبه ها و یا فرصت های دیگری مطرح کنند که به طور مناسب باید به آنها پرداخته و پاسخ داده شود. دیدگاه های کوچک نیز باید به اندازه اهمیتش در قالب پاسخگویی قرار گیرند.

در نتیجه مواقعی ما باید کارشناسانی را دعوت کنیم که دیدگاه های آنها برای مخاطبین بحث بر انگیز خواهد بود. در این مواقع باید با مدیر بخش سیاست گذاری مشورت کرد. میزان تاثیر این دیدگاه ها روی مخاطبین و علایق آنها باید ارزیابی و در همان حال بی طرفی بی بی سی در آنها مراعات شود.در این مواقع از دفاعیات مخاطبین باید به دلیل مطالب مطرح شده قدردانی به عمل آورد. نحوه بحث مطالب توسط ارائه دهندگان باید به گونه ای باشد که موجب خشم عموم نشود و یا به اعتبار بی بی سی و اصل بی طرفی آن لطمه وارد نکند.

اجماع، مبارزات و موشکافی مطالب

مواردی پیش می آید که مطالب بحث برانگیز نیست ولی با اجماع نظرات مختلفی پس از پخش روبه رو می شویم. دراین وضعیت ممکن است در اصل بی طرفی بی بی سی خدشه وارد شود. در این مواقع باید نظرات را جمع بندی و متناسب با اهمیت آنها گزارش دهیم. در این مواقع باید کلیه دلایل و مدارک را حتی همراه صدای نظرات مخالف جمع آوری و ارائه کنیم.

ما باید با کلیه فرضیات خود و آنچه تجربه کرده ایم و یا بخشی از آنها که از طرف مخاطبین بوده مبارزه کنیم. تولیدات بی بی سی نباید به طور معمول مخاطبین خود را با ارائه مطالبی نا هماهنگ تحت فشار قرار دهد. بالاخص در مواقعی که در ارتباط با سیاست، نژاد، خیریه ها، علوم، تکنولوژی، پزشکی و یا مواردی از این قبیل بحث می شود. در این زمینه ها مشکلات زیادی وجود دارد که نحوه بیان آنها نشان دهنده ارزش بی بی سی و علاوه بر آن بی طرفی بی بی سی در ارائه مطالب است. در مواقعی که ممکن است در ارتباط با مسئله ای اجماع نظر و جود داشته باشد باید در صورت نیاز با بخش سیاست گذاری سردبیری مشاوره صورت گیرد.

مبارزات

بی بی سی باید در ارتباط با مسایل انتخاباتی اعم از دولتی، انجمن های خیریه و یا هر انتخابات دیگری اصل بی طرفی خود را حفظ کند و برای بی بی سی مهم نیست مطالبی که پوشش می دهد مورد قبول و تایید طرفین است یا خیر.

اصل بی طرفی بی بی سی باید به طور دقیق در ارائه مطالب دیده شود و در مواقعی که مطالب توسط واسطی تهیه می شود باید به دقت این موضوع به کمک مشاوره با بخش مشاوره سیاسی سردبیری انجام شود.

رفتار اجتماعی

بخش تولیدات اجتماعی یکی از مهمترین بخش های تولیدی در ارتباط با رویدادهای اجتماعی است لذا تصمیم گیری در ارتباط با تولیدات آن و اولویت بندی آنها مهم است.

ما باید مراقب باشیم که درگیر گروه های تبلیغاتی خاص نشویم که مجبور شویم مددکار آنها شویم.

در صورتی که به هر نحوی رفتار و امور اجتماعی ما درگیر گروه های تبلیغاتی دولتی شد، باید فاصله ای را با آنها حفظ کنیم.

ما در ارتباط با موضوعات سیاسی اجتماعی نباید لابی کنیم وقتی که از اهمیت مشکلات اجتماعی با خبر هستیم.

گزارش اخبار مربوط به فعالیت های اجتماعی باید با بی طرفی کامل آنها را انعکاس داد.

هر گونه خدمات رسانی عمومی بی بی سی که مسائل مالی در آنها وارد است باید به مشاور بخش سردبیری ارجاع داده شود.

موشکافی

در ارتباط با پرداخت به جزئیات باید در نظر داشت که این امر فقط مربوط به مسائل دولتی و امور مربوط به افرادی که در قدرت هستند نیست بلکه گروه های مخالف آنها را نیز باید به طور دقیق شامل شود حتی نظراتی را که مخاطبین منعکس می کنند.

انتخابات و همه پرسی ها

تمرکز خاصی در زمان انتخابات و تبلیغات گروه ها و احزاب توسط بی بی سی با در نظر گرفتن اصل بی طرفی روی برنامه هایشان انجام می شود. در این زمانها مشاور بخش سیاسی برنامه های خاصی را متناسب با انتخابات بالاخص مربوط به بریتانیا آماده و در اختیار بخش تهیه کننده قرار می دهد.

بی طرفی در مجموعه ها

به منظور دستیابی به اصل بی طرفی، مجموعه ای از برنامه ها، به شکل زیر در نظر گرفته می شود.

مجموعه ای که در ارتباط با یک موضوع مشخص ارائه می شود به طوری که با هم در ارتباط هستند. این ممکن است مجموعه ای از برنامه ها با یک موضوع واحد و یا موضوعات مختلف مرتبط با هم باشد و یا حتی مجموعه ای از صفحات اینترنت که با هم ارتباط دارند باشد. در این گونه برنامه ها باید اصل بی طرفی رعایت شود که این مسئله باید قبل از تهیه و یا ارائه آنها مد نظر قرار گیرد.

زمان و تاریخ برنامه های دیگری که در یک برنامه استفاه می شود باید کاملا قید شود. و در صورتیکه امکان ارائه آن نباشد باید برنامه های مرتبط با آنها را به ترتیب زمانی قید کرد.

برنامه هایی که در ارتباط با مشکلاتی وسیع و گسترده در نسخه های مختلف ساخته می شوند ولی با هم در ارتباط هستند و در ارتباط با یک موضوع تهیه می شوند.

در برنامه های تولیدی مجزا، یا برنامه هایی که از نظر تهیه کنندگی مرتبط هستند باید در آن اصل بی طرفی عموما رعایت شود.

در ارتباط با مطالبی که پیوسته و برای مدت طولانی روی آنتن قرار می گیرد و یا ارائه می شود (از قبیل برنامه های روزانه، اخبار و مجلات) ارزیابی بی طرفی برنامه ها به کمک قضاوت سردبیری با موضوعات مرتبط در طی زمان حاصل می شود. به هر حال تهیه کنندگان برنامه های طولانی مدت باید در نظر داشته باشند که این برنامه ها: انعکاس دهنده حوزه وسیعی از دیدگاه های مختلف و بحث های متفاوت است. مخاطبین و بینندگان مختلفی در طی روز نسبت به محتوا و ارزیابی آنها اقدا م می کنند.

زمان مشخصی برای ارزیابی بی طرفی وجود دارد و آن هم زمان انتخابات است.

وقتیکه در ارتباط با موضوعات بزرگی بحث می شود بی طرفی با گذشت زمان و یا عرایض بینندگان روی خط ممکن است حاصل نشود.

در بعضی از تولیداتی که به طور معمول در حوزه های بحث برانگیز نیستند (مانند موسیقی یا کتاب و یا بیوگرافی خصوصی) ممکن است ارائه کنندگان و یا شرکت کنندگانی که برای بخشی از مخاطبین شناخته شده هستند، در این مواقع عرایض خاص و متنوع در طی زمان توسط محتوای درخواست داوران تهیه کنندگی حاصل می شود. برای مثال بالقوه محتوای قابل ارائه و مفید حوزه وسیعی از مخاطبین را شامل می شود. مدت زمانی که برای حصول تنوع در دیدگاه ها و وسعت نظر نیاز است به محتوای برنامه ها و زمان پخش آنها بستگی دارد که بیش از یک سال و یا مدت یک مجموعه برنامه نیست. باید در نظر داشت که تمرکز خاصی در زمان انتخابات بر این مسئله وجود دارد.

هر پیشنهادی در ارتباط با حضور افراد سیاسی در برنامه ها به عنوان میهمان باید با مشاور سیاسی بخش در میان گذاشته شود.

در تمام مواقعی که برنامه هایی در ارتباط با مسائل سیاسی و یا برنامه های اجتماعی یا انتخابات و رفراندوم تهیه می شود برای حفظ اصل بی طرفی باید دقت زیادی به خرج داد و از مشاورین این امور نظرخواهی کرد.

در مواقعی که برنامه ای که بخشی از یک مجموعه دنباله دار نیست و انعکاس دهنده موضوعات بحث برانگیز است به طوری که نیاز به رعایت بی طرفی در آن است باید به کنترل کننده مرتبط با آن بخش ارجاع داده شود تا موارد مورد نیاز توسط او در برنامه لحاظ شود.

دیدگاه شخصی

بی بی سی به طور سنتی حوزه وسیعی از گروه ها و سازمان ها و افرادی را دارد که از آنها می خواهد نظرات، دیدگاه ها و عقاید خودشان را در ارتباط با برنامه های بی بی سی پیشنهاد بدهند. این شیوه که در آن افراد مختلف از گروه های مختلف علمی در آن شرکت دارند نشان می دهد که مردم جامعه تا چه اندازه مطالب ارائه شده را درک می کنند و کلیه این دیدگاه ها را می توان در ارتباط با مشکلاتی که مردم با آنها آشنایی دارند را در اختیارشان قرار داد. این دیدگاه های شخصی باید برای مخاطب مشخص و به آنها اعلام شود. زمانیکه دیدگاه های شخصی و وب سایت ها مسائل بحث برانگیز را پوشش می دهند بالاخص مسائل سیاسی و یا اجتماعی باید مطالب زیر در نظر گرفته شود. ملاحظه حقیقی بودن آن را در نظر داشت. نظرات مخالف را عادلانه ارائه کنیم.

فرصت پاسخ گویی مناسب فراهم شود، بالاخص در مواقعی که برنامه مباحثه ای از قبل برنامه ریزی شده است.

از ارائه ایده های متنوع و گوناگون در حوزه ای که دیدگاهی خاص مطرح می شود با در نظر گرفتن ارزش و اهمیت نظرات.

کارمندان بی بی سی و یا گزارشگران آن در ارتباط با ارائه مطالب شان ممکن است با توجه به شواهد مورد قضاوت و ارزیابی قرار گیرند و اجازه ندارند دیدگاه های خود را در ارتباط با مسائل اجتماعی و یا سیاسی و یا موضوعات بحث برانگیز ابراز دارند.

بخش پنجم- آسیب و اهانت

مقدمه

هدف بی بی سی انعکاس جهان پیرامون است، همانطور که در واقعیت وجود دارد چه در ارتباط با انسان ها و چه در ارتباط با طبیعت. به همین منظور هدف ما ارائه چالش ها و مطالبی است که محتوای آنها تولیدات ما را دربرمی گرد، البته با مسئولیتی که این مطالب آسیبی به اقشار آسیب پذیر نزند.

خطر پذیری بخش مهمی از ماموریت بی بی سی است به طوریکه هر چه ریسک خطر بزرگ تر باشد برنامه ریزی در ارتباط با آن و دقت در تولید و ارائه برنامه مهم تر می باشد. ما باید نسبت به رعایت استانداردهای تعریف شده بسیار حساس باشیم بالاخص در مورد برنامه سازی برای مخاطبین و قشر کودک. انتظارات مخاطبین متناسب با خدماتی که ارائه می شود متغیر است.

در مواقعی که برنامه های ارائه شده بخشی از مخاطبین را هدف می گیرد ممکن است از دید آنها مطالب اهانت آمیز باشد باید به طور واضح منظور از تهیه آن برنامه ها تحت استانداردهای تعریف شده را برای مخاطب مشخص کنیم. نمونه ای از این مطالبی که می تواند اهانت آمیز باشد شامل خشونت، سکس، تجاوز، تحقیر، زبان و مطالبی از این قبیل است.

استانداردهای عمومی پذیرفته شده

توافقاتی که بی بی سی تحت آنها و قوانین مرتبط کار می کند بی بی سی را موظف می کند که با در نظر گرفتن استانداردهای عمومی و تعریف شده از ایجاد آسیب و یا اهانت به مخاطبین جلوگیری به عمل آید. برای درک اینکه چه اصولی به عنوان استانداردهای عمومی پذیرفته شده است توسط محققین ارائه می شود. استانداردهای عمومی پذیرفته موضوع داور است که به محتوا و زمینه ای برمی گردد که برنامه تهیه شده است.

زمینه مفاد برنامه ها شامل موارد زیر است:

مطالبی که در ارتباط با تهیه کنندگی است.

خدماتی که در آن محتوا در دسترس است،

زمان در دسترس برنامه های دیگری که در ارتباط با محتوای برنامه در دسترس است.

احتمال میزان، اندازه و حتی پیش بینی مخاطبین،

آسیبی که احتمال می رود برنامه ای متناسب با محتوایش بوجود آورد.

وسعت تاثیرگذاری بالقوه محتوای برنامه ها روی مخاطبین با گذاشتن توضیحات لازم روی برنامه ها.

تاثیرگذاری محتوای برنامه روی مخاطبینی که اطلاعی از موضوع ندارند.

وقتی که داوری در ارتباط با برنامه انجام می شود کلیه موارد فوق به طور یکسان ارزیابی نمی شوند.

در ارتباط با برنامه های رادیویی و تلویزیونی که به صورت مجموعه تهیه می شوند و ممکن است مشکلاتی را فراتر از استانداردهای تعریف شده پوشش دهند باید قبل از پخش با تیم تهیه کننده که شامل گوینده، مجریان هستند در ارتباط با تون صدا و محتوای برنامه گفتگوهای لازم صورت گیرد. سریالهایی که نیاز به زبان گویندگی قوی دارند هم باید قبل از پخش در ارتباط با آنها بحث های لازم صورت گیرد.

مطالبی که بصورت آنلاین هم گذاشته می شود باید پیش بینی پوشش مشکلات در حد استانداردهای تعریف شده را برای آنها در نظر گرفت به طوریکه ممکن است این مطالب در ارتباط با گروه سنی جوانان و یا کودکان مورد استفاده قرار گیرد. با توجه به تعریف دستورالعمل سردبیری کودک کسی است که سن او کمتر از ۱۵ سال باشد و جوان کسی اشت که سن ۱۵، ۱۶ و یا ۱۷ سال داشته باشد البته این سنین تعریف قانونی نیستند.

مقررات

بی بی سی متعهد است عموما مطالبی را ارائه کند که تحت استانداردهای تعریف شده باشد تا مبادا افراد جامعه از ارائه آنها آسیب ببینند.

ما نباید مطالبی را که موجب آزار فیزیکی و یا ذهنی و یا رفتار کودکان می شود ارائه دهیم.

ما باید ساعت ۹ شب و به بعد را به عنوان زمان مهم برای نشان دادن برنامه های خاص در نظر داشته باشیم تا به کودکان آسیب نرسد.

ما باید توازنی در ارائه برنامه ها برای کودکان داشته باشیم که از طرفی با توجه به حقوق آنها باید در ارتباط با مسائلی اطلاع داشته باشند و از طرفی مانع از آسیب دیدن آنها شویم.

ما باید مطمئن باشیم که مخاطبین اطلاعات کافی در مورد برنامه ها برای خودشان و فرزندانشان دارند.

ارائه برنامه ها باید زبان بسیار قوی داشته باشد و ما موظفیم از این مسئله اطمینان حاصل کنیم تا خواست مخاطبین برآورده شود.

ارجاعات اجباری

ارجاعات اجباری بخشی از قوانین بی بی سی است زمانی که استانداردهای تعریف شده موضوع مورد نظر را پوشش نمی دهد ارجاعات به منظور اطمینان از کیفیت و کمیت موضوع به مسئول مربوطه مهم است.

برنامه های بی بی سی از ساعت ۵٫۳۰ صبح تا ۹ شب باید به گونه ای باشد که برای مخاطبین عمومی و کودکان مناسب باشد. برنامه های بعد از ساعت ۹ ممکن است برای کودکان و یا افراد جوان بدون حضور والدینشان مناسب نباشد. هر گونه استثنایی در این زمانبندی باید به مسئول تهیه کنندگی بخش ارجاع داده شود.

هر پیشنهادی در ارتباط با استفاده از کلمات رکیک باید به کنترل کننده نهایی ارجاع و مورد تایید او قرار گیرد.

داوری صحیحی در ارتباط با پخش هرگونه صحنه های برنامه های گاوبازی و یا خروس بازی حتی اگر در کشورهایی که منع قانونی اینگونه برنامه ها ندارد باید در نظر گرفت. هر گونه درخواستی در این ارتباط باید به رئیس بخش ارجاع داده شود.

هر پیشنهادی در ارتباط با پخش صحنه های به دار آویختن، مجازات اعدام و یا خودکشی باید به رئیس بخش مربوطه ارجاع داده شود.

هر پیشنهادی در ارتباط با پخش صحنه های هیپنوتیزم باید به رئیس بخش ارجاع داده شود.

هر پیشنهادی که شامل تصاویر لحظه ای در برنامه های ضبط شده است و منجر به ارسال نادرست تصاویر و یا اطلاعات می شود باید از نظر تکنیکی مورد تایید کنترل کننده نهایی قرار گیرد.

هر تکنیکی که برای رساندن پیامی به مخاطب می شود و ممکن است آنها را تحت تاثیر قرار دهد بدون اینکه در ارتباط با آن مطلع باشند (برای نمونه تصاویری که بسیار خلاصه شده اند) باید به سردبیربخش ارجاع داده شود.

تمرینات

انتظارات مخاطب

ما باید در ارتباط با ارائه برنامه ها و محتوای آنها برای مخاطبین انتظارات آنها را در نظر بگیریم از نظر زمان و مدت و روز پخش برنامه ها به طوریکه هم برای کودکان و هم بزرگسالان مناسب باشد.

سؤال ادامه می تواند کمک کند که آیا محتوای ارائه شده در حد انتظارات مخاطب است یا خیر.

احتمال ترکیب بندی مخاطبین از نظر تعداد و حوزه سنی کودکان با درنظر گرفتن زمان مدرسه تعطیلات و آخر هفته ها چقدر می تواند باشد؟

آیا استعداد، زمان ارائه، عنوان، سطح و یا خدمات از پیش انتظار داشته ای که ممکن است با محتوا چالش ایجاد کرده باشد؟

هر مشکلی یا چالش محتوایی به وضوح نشان داده شده است؟

آیا واقعه ای خاص و مهم در زمان ارائه وجود دارد همانند فستیوال های مذهبی و سالگرد وقایع مهم؟

چه چیزی احتمال دارد مخاطبین را جذب کند (منظور اصالت محتوای ارایه شده و چه نوع مخاطبی احتمال دارد جذب شود)؟

اطلاعات محتوا

ما باید چالش های محتوایی را به وضوح روی برنامه ها قرار دهیم چه به تنهایی و یا بطور ترکیبی ارائه شود، زمانبندی مناسب به همراه اطلاعات محتوای برنامه ها به وضوح و واقعی نشان داده شود. این به این منظور است که مخاطبین انتظار مناسبی از ما داشته باشند و علاوه بر آن فرصتی برای قضاوت و اعلام نظر خود به ما داشته باشند.

در مواقع مناسب باید اطلاعات روشنی از برنامه هایی که قبل از ساعت ۹ بعد از ظهر نشان داده می شوند و حتی بعد از آن تهیه و در اختیار مخاطب قرار داد.

نظر به درخواست برنامه های بعد ازساعت ۹ شب تلویزیون باید علامت گذاری شوند.

اطلاعات برنامه های رادیویی را باید از قبل آماده کرد زمانیکه گمان می رود کودکان جزو مخاطبین قرار می گیرند و یا مواقعی که محتوا پتانسیل این را دارد که از انتظار مخاطب بیشتر باشد.

اطلاعات در ارتباط با چالش ها و یا موارد پیش بینی نشده می تواند مربوط به ارایه روی آنتن و یا آگاهی رسانی آنلاین، برچسب محتوایی، راهنماهای برنامه الکترونیکی و دیگر موارد باشد.

برچسب زنی محتوا بنا به درخواست

وقتیکه برنامه های از نوع صدا و تصویر قابل دسترس برای مخاطب روی سایت قرار می دهیم باید اطلاعات کافی در مورد آنها تهیه و به اطلاع مخاطب برسانیم تا قبل از استفاده و دسترسی به آنها بتواند برای خود یا کودکانش درست استفاده کند.

لغات رکیک و چالش های از این قبیل باید با برچسبی تحت عنوان G را به همراه داشته باشد. این نشان دهنده:

علامت بی بی سی G نشان می دهد راهنمای محتوا در دسترس است.

سیستم برچسب دار نشان دهنده توضیح چالش های محتوایی است.

یک کد عبور و پسورد که والدین مجاز به دسترسی به محتواهای غیر مجاز نیستند.

زمانبندی شیفت شبانه (Watershed) برای تلویزیون، رادیو و آنلاین زمانبندی برنامه های تلویزیونی و شیفت شبانه (از ساعت ۹ شب تا ۵:۳۰ صبح)

زمان بندی برنامه های تلویزیون باید به گونه ای باشد که محتوای آنها قابل استفاده برای جوانان و کودکان باشد و علاوه بر آن پخش این برنامه ها باید به گونه ای باشد که به جوانان و کودکان آسیب نرساند.

به همین منظور ساعت ۹شب زمانی است که برای جداسازی برنامه های این دو گروه مخاطب در نظر گرفته شده است. قبل از ساعت ۹ برنامه های عمومی و بعد از آن برنامه های مخصوص بزرگسالان پخش می شود. به هر حال والدین مسئول استفاده از این برنامه ها و کنترل فرزندان خود هستند.

ساعت ۹ شب زمانی است که محتوای برنامه ها بیشتر برای بزرگسالان در نظر گرفته شده است و قابل تغییر هم نیست. اما باید در نظر داشت که چه تعداد بیننده و در چه گروه سنی این برنامه ها را می بینند. فیلم ها یا برنامه هایی که صحنه دارند باید در زمانهای دیرتر پخش شوند. در صورتیکه مجبور به پخش برنامه هایی از این قبیل در این ساعات شدیم باید سریعا توضیحات لازم نسبت به صحنه خشونت و یا سکس و یا کلمات رکیک گفته شده داده شود.

برنامه های پخش شده در شیفت روز (بین ساعات ۵٫۳۰ صبح تا ۹ شب) باید عمومی و خانوادگی باشد و بعد از ظهرها برنامه ها باید قابل استفاده کودکان باشد بدون اینکه با والدین خود باشند. برنامه هایی که به ساعت ۹ نزدیک می شوند ممکن است برای کودکان مناسب نباشند و یا حتما باید با والدین خود تماشا کنند.

در موارد استثنایی ممکن است این قاعده رعایت نشود که در این صورت هم باید اطلاعات کافی در مورد محتوا ارائه شود. این استثناها ممکن است در صحنه های خبری باشد که برای کودکان مناسب نیست و یا حتی در برنامه های مستند. هر پیشنهادی برای پخش اینگونه مطالب باید به مسئول بخش گزارش شود.

برنامه هایی که قبل از ۹ شب شروع و بعد از آن خاتمه می یابند جزو برنامه هایی به حساب می آیند که قبل از ساعت ۹ باید پخش شوند.

معمولا برنامه ها باید به وضوح برای پخش روی کانالی خاص و قبل یا بعد از ساعت ۹ بودن آنها نیز مشخص شود تا زمینه برای متناسب بودن آنها برای گروهای سنی فراهم شود. در صورتیکه در ارتباط با کانال پخش و یا زمان آن تغییراتی صورت بگیرد تا قبل و یا بعد از ساعت ۹ پخش شود ممکن است محتوای برنامه مورد بازنگری قرار گیرد که در این موارد باید طبق استانداردها و نظر مشاورین بازنگری انجام شود تا آسیبی متوجه گروههایی در جامعه نشود.

کنترل کننده ها، تولیدکنندگان باید از زمان پخش و کانال و زمان پخش برنامه ها از نظر قبل و یا بعد از ساعت ۹ شب بودن آنها و حتی میزان مخاطب اطلاع داشته باشند.

برنامه هایی که با بخش عمومی جامعه در ارتباط است باید به ساعت ۹ شب در ارتباط با تهیه برنامه ها و خدمات خود دقت داشته باشد.

اخبار تلویزیون

ماهیت اخبار به گونه ای است که در ساعات قبل از شیفت شب، بعضی اوقات از پخش مطالبی که می تواند برای مخاطبین ناخوشایند باشد، اجتناب می کند. کانال های خبری بین المللی فاقد سیاست ها و محدودیت های ساعت شیفت شب است، چون خبرها در کشورهای مختلف و با ساعات مختلف پخش می شود و ساعات همه کشورها با هم یکی نیست. در مواقع ضروری باید اطلاعات کافی در ارتباط با مطالبی که می تواند روی کودکان تاثیر گذارد، تهیه و ارائه کرد.

زمان بندی رادیو

رادیو، ساعت شیفت شب ندارد. تهیه برنامه ها و زمان بندی پخش آنها باید به گونه ای باشد که زمان های احتمالی مخاطب بودن کودکان، در نظر گرفته شود. همچنین باید مراقب باشیم زمانی که گروه های سنی مختلف مخاطب رادیو هستند (این اوقات بیشتر صبح و عصر و زمان هایی تعطیلات مدارس است) چالش ها و رخدادهای نابهنگام به طور کامل و واضح برای بیننده روشن و برنامه ها همراه با توضیح لازم باشند.

ما باید معمولا موزیک هایی را که دارای تأثیرات خشونت آمیز و یا محتوای غیر قابل قبول همچون الفاظ رکیک هستند، را ویرایش دوباره کنیم حتی برای برنامه های که در طول روز پخش می شوند این ویراستاری باید انجام شود. اما در شب هنگام، نیازی به ویراستاری مجدد موزیک ها نیست ولی این موزیک ها هم باید در حوزه درخواستی مخاطبین باشد.

ما باید در نظر داشته باشیم که آگاهی های لازم را به مخاطبین رادیویی خود در ارتباط با مطالب بحث برانگیزی که ممکن است خارج از سرویس دهی ما روی شبکه های رادیویی مثل رادیو ۴، رادیو ۵ زنده، سرویس جهانی و دیگر شبکه های بین المللی و محلی پخش شوند، بدهیم. این سرویس ها غالبا برای مخاطبین جوان و افرادی است که انتظار می رود دنبال کنندگان مشکلات و رویدادها در طی پخش برنامه ها هستند.

آنلاین

هر مطلبی که روی سایت بی بی سی قرار می گیرد و یا از طریق این سایت به آن دسترسی داده می شود باید برای عموم مخاطبین و کودکان، مناسب باشد در غیر اینصورت، محتوای مطالبی که در دسترس قرار می گیرد باید بر اساس خواست مخاطب باشد و یا به طور کامل اطلاعات آن که شامل گروه سنی کودکان است در اختیار مخاطب قرار گیرد. این قاعده باید برای کلیه تولیداتی که بی بی سی، واسطین برنامه ساز و یا حتی استفاده کنندگان، تولید می کنند، لحاظ شود.

مطالبی که برای کودکان چالش برانگیز است باید کاملا مشخص و برچسب گذاری شود تا از هر گونه ایجاد ناهماهنگی و ناراحتی برای مخاطب، جلوگیری شود. توضیحات و اطلاعاتی که بر برچسب ها، زده می شود باید واضح و گویا باشد. در کنار این، ما باید از مناسب بودن مطالب سایت های واسط که استفاده کنندگان از طریق سایت بی بی سی به انها دسترسی پیدا می کنند، اطمینان داشته باشیم.

ما باید آگاه باشیم که انتظار مخاطبین ممکن است با پخش برنامه های مختلف به واسطه محتوای آنها تحت تاثیر قرار گیرد. به هر حال ارتباطاتی که از طریق سایت بی بی سی به دیگر سایت های رادیویی یا تلویزیونی داده می شود، باید از نظر محتوایی با برنامه اصلی، تطابق داشته باشد. البته باید اضافه کرد که انتظارات مخاطبین اینترنتی و تولید کنندگان این حوزه ممکن است متفاوت باشد و همان اطلاعات روی سایت های تلویزیونی و یا رادیویی قرار گیرد.

در مواقعی که به سایت واسطی ارتباط داده می شود باید قبل از این ارتباط از محتوای سایت مذکور اطمینان حاصل کرد و از ارجاع و ایجاد ارتباط به سایت هایی که برای مخاطبین مناسب نیستند، خودداری کرد. در مواقعی که نیاز به ارتباط به چنین سایت هایی است باید اطلاعات لازم در این خصوص داده شود.

صفحات بی بی سی مخصوص کودکان، فقط باید به سایت هایی که مطالبشان برای عموم مخاطبین، مناسب است ارتباط داده شوند.

ما نباید سایت های بی بی سی را که دارای برنامه های رادیویی و تلویزیونی هستند به سایت های دیگری که برنامه های مناسب برای کودکان دارند، ارتباط دهیم. سردبیران اجرایی در بخش ها، باید با بررسی این مطالب نسبت به تناسب و محتوای این سایت ها، اطمینان حاصل کنند.

زمانبندی دنباله های برنامه

دنباله های برنامه های رادیویی و تلویزیونی که برای کودکان و مخاطبین عادی، مناسب نیستند، باید به دقت زمانبندی شوند. باید از مناسب بودن محتوای دنباله های زمانبندی شده، که کودکان جامعه را هدف خود دارد و یا حتی ممکن است کودکان تماشا و یا از برنامه های آنلاین آن استفاده کنند، اطمینان حاصل کرد.

دنباله هایی که برای برنامه های شیفت شب تهیه می شوند باید برای مخاطبین عمومی مناسب باشد اگر قبل از ساعت شیفت شب پخش می شود.

خروجی زنده

ما باید خطراتی را که احتمال دارد در پخش زنده پیش بیاید را ارزیابی کنیم و در ارتباط با کاهش آنها کار کنیم. اگر مشکلی در برنامه زنده بوجود آمد باید سریعا نسبت به حل و فصل آن اقدام کنیم.

زبان

تأثیر کلمات رکیک بستگی به انتخاب کلمات، گوینده و زمینه آن دارد. کلمات مختلف درجات مختلفی از اهانت را برای مناطق و گروه های مختلف در جهان دارد. سن اشخاص، جنسیت، تحصیلات، ملیت و محلی که در آنجا زندگی می کند همگی اینها در تعیین اینکه کلمه گفته شده اهانت است یا خیر مهم هستند. به هر حال در چنین مواردی سردبیر باید داوری و بررسی های لازم را در ارتباط با اطمینان از انتظارات مخاطبین انجام دهد.

کلمات رکیک زمانی اهانت محسوب می شود که بی خود و بدون هیچگونه توجیهی گفته و شامل مواد زیر باشد:

– کلمات جنسی

– کلمات مربوط به سوءاستفاده های اخلاقی و نژادی

– کلمات سکسی و سوءاستفاده های جنسی

– واژه های تحقیری که در ارتباط با مریضی و ناتوانی ها است.

– کلماتی که در ارتباط با توهین به مقدسات و اسامی آنها است.

کنترل کننده های برنامه ها باید از وجود کلمات رکیک در برنامه های تولیدی اطمینان حاصل و نسبت به متعادل کردن آنها در برنامه ها قبل از پخش، دقت لازم را بکار ببرند.

موقعیت کلمه رکیک بکار گرفته شده و لحن کلمه گفته شده مشخص می کند که اهانت است یا خیر. ما باید مطالب زیر را در نظر داشته باشیم:

– چه زبانی استفاده شده است، چه کسی استفاده کرده است، برای کی و برای چه گفته شده است.

– چطور گفته شده، آیا عصبانی بوده یا با لحن پرخاشگرایانه یا خنده دار بوده است. همه این موارد کم و بیش در ارتباط با اهانت به شخصیت شخص گوینده و لحن صحبت کردن او، در نظر گرفته می شوند.

– کجا مطالب گذاشته می شوند، روی رادیو، تلویزیون و یا آنلاین زمانبندی می شوند.

قابل ذکر است که کیفیت مطالب چالش برانگیز که شامل کلمات رکیک می شود عاملی است که بعنوان رد یا قبول آن توسط مخاطبین، به حساب می آید. کلمات رکیک زمانی مورد قبول است که برای منظور خاصی و تأثیرگذاری روی برنامه در خلال آن استفاده می شود، اما مخاطبین آن را دوست ندارند.

ما باید در نظر داشته باشیم که کلمات رکیک را در برنامه های قبل از شیفت شب یا برنامه های رادیویی که احتمال دارد کودکان از آنها استفاده کنند، بکار نبریم. علاوه بر این باید در ارتباط با استفاده از کلمات نامناسب در برنامه های شیفت شب مراقب باشیم و به طور کامل نسبت به عواقب پخش آن اطمینان داشته باشیم. هر پیشنهادی در ارتباط با استفاده از کلمات رکیک باید به کنترل کننده بخش مربوطه ارجاع و تأییدیه آن داده شود و او مسئول داوری و بررسی های لازمه در این ارتباط است.

همچنین ما نباید کلمات رکیکی که موجب اهانت می شود را در برنامه های کودکان پیش دبستانی، وب سایت های کودکان زیر ۴ سال و برنامه ها یا سایت هایی که برای کودکان جوان ساخته شده است، بکار ببریم.

بیپ روی کلمات رکیک

در مواقعی که محتوای برنامه تعیین شده است ولی در آن کلمه رکیک وجود داشته و غیر قابل حذف است، باید نسبت به ویرایش زبان و گذاشتن بیپ حتی برای برنامه های شیفت شب، روی کلمه، اقدام کرد. در مواردی که این ویرایش برای برنامه های قبل از ساعت شیفت شب انجام می شود باید کلمه کاملا غیر قابل شناسایی، حتی با حرکات دهان باشد.

خشونت

مخاطبین و بالاخص کودکان ممکن است از تصاویر خشونت داری که در برنامه های مستند و یا افسانه ای وجود داشته باشند، بترسند. به همین منظور ما باید تا حد امکان در ارتباط با ساخت برنامه های خود، رعایت موارد لازم را بکنیم چون افکار عمومی در جامعه نسبت به اینگونه تصاویر و تأثیر آنها بر جامعه که از طریق رسانه ها پخش می شوند، حساس هستند. تهیه کنندگان و بخش سردبیری باید نهایت دقت را در ارتباط با نشان دادن تصاویر خشن داشته باشند وعموما باید مواردی که در آنها خشونت است، کاملا اعلام شوند. مواقعی که خشونت واقعی در ارتباط با زندگی در تلویزیون، رادیو یا حتی آن لاین پخش می شود باید در خصوص تأثیر این تصاویر و دقت در ارائه آنها نهایت دقت را داشته باشیم. به همین منظور قوانینی در رابطه با نشان دادن تصاویر لحظات مرگ وجود دارد که باید به آنها رجوع شود.

ویراستارهای ما باید فاکتورهایی را ممکن است منجر به افزایش تأثیر خشونت روی مخاطب شود را هم در برنامه های تخیلی و مستند در نظر بگیرند.

 • خشونت هایی که واقعی هستند و نشان دهنده تجربیات شخصی افراد است همچون خشونت خانوادگی، نزاع در پاب ها، چاقوکشی در فوتبال و خشونت های خیابانی
 • خشونت در مکان هایی چون خانه و بیمارستان
 • شیوه های بسیار ناراحت کننده ضربه زدن زخمی کردن و مرگ
 • اتفاقاتی که در آن زنها ، کودکان و یا قشر آسیب پذیر در آنها هدف هستند
 • خشونت بدون نشان دادن تاثیر آن روی فرد و یا شخصی که مرتکب جنایت شده است
 • خشونت جنسی
 • جر و بحث های شفاهی بالاخص آنها یی که از کلمات رکیک درصحبت هایشان استفاده می شود
 • خودکشی و یا سعی در خودکشی کردن و خود آزاری
 • پخش واکنش افراد به خشونت بالاخص کودکان
 • تکنیک هایی همچون موزیک، حرکت آهسته و کلوز آپ و افکت های صدا
 • صداهای تهدیدآمیز

ما باید در ارتباط با تولید کنندگانمان و برنامه هایی که تولید می کنند اطمینان داشته باشیم که محتوای برنامه های آنها موجب ترویج خشونت و رفتارهای غیر اجتماعی در سطح جامعه نمی شود.

خشونت و حمایت از کودکان

خشونت و عواقب ناشی از آن و توصیف خشونت در برنامه های قبل از شیفت شب یا در رادیو، زمانی که احتمال دارد کودکان مخاطب این برنامه ها باشند باید به گونه ای تنظیم شوند که برای این طیف از مخاطب مناسب و به دقت مورد ویراستاری قرار گیرند.

ما باید در ارتباط با پخش برنامه هایی که صحنه های خشونت دار دارند و برای کودکان مضر هستند در برنامه های قبل از شیفت شب کاملا مراقب باشیم و باید چندین بار بازنگری در ساخت آنها صورت گیرد.

خشونت در مقابل حیوانات

مخاطبین، بالاخص کودکان از مشاهده تصاویر خشونت داری که انسانها بر حیوانات انجام می دهند، ناراحت می شوند. اگر صحنه فقط تصویر است و می دانیم که حیوان آسیبی نمی بیند باید نسبت به آگاهی رساندن به مخاطب از طریق برنامه، اقدام کنیم.

ویراستاری دقیقی در ارتباط با پخش تصاویری همچون تصاویر جنگ خروس ها و یا از این قبیل فعالیت ها که حتی در کشوری که ضبط شده است ممکن است قانونی باشد، نیاز است و هر پیشنهادی در این ارتباط باید به رئیس ویراستاری، ارجاع داده شود.

ارعاب و تحقیر

بی بی سی باید نسبت به حقوق انسان و کرامت انسانی احترام بگذارد. ارعاب، تحقیر، تجاوز و مجادله همگی مربوط به رفتارهای انسانی است که ممکن است در برنامه های بی بی سی مورد بحث قرار گیرند. مواردی که بی جهت باعث ارعاب، تحقیر و زیر سئوال رفتن کرامت انسانی می شوند نباید به عنوان سرگرمی در برنامه ها، استفاده شوند. در این ارتباط باید کاملا مراقب توضیحات و نحوه گفتار مطالب برای مخاطب بود.

برهنگی

نشان دادن برهنگی در برنامه های قبل از ساعت شیفت شب، برنامه های رادیویی و یا آنلاینی که ممکن است کودکان بخشی از طیف مخاطبین آن را شامل شوند باید از نظر محتوا کاملا مورد بررسی و تأیید قرار گیرند. برهنگی چه از نوع واقعی آن و یا غیر واقعی اش موجب آسیب می شود و باید به دقت در برنامه های قبل از ساعت شیفت شب، مورد بازبینی قرار گیرد.

سکس

باید ویراستاری کامل بر کلیه برنامه های بی بی سی از نظر تصاویر سکسی و بررسی مشکلات ناشی از آن انجام شود و نسبت به محتوای آنها اطمینان حاصل کرد.

برنامه های بعد از ساعت شیفت شب باید نسبت به بی پرده بودن و یا واقعی بودن تصاویر سکسی، موضوعات و مشکلات در ارتباط با آنها، مورد داوری و از محتوای این برنامه ها، اطمینان حاصل کرد.

نشان دادن تصاویر سکسی گروه سنی زیر ۱۶ سال و جوانان ممنوع است و در هیچ برنامه ای نباید نشان داده شود.

بحث در ارتباط با رفتارهای سکسی در برنامه های قبل از ساعت شیفت شب که روی رادیو و یا آنلاین پخش می شود باید از نظر ویراستاری و محتوی مورد تأیید قرار گیرد چون ممکن است بخشی از بینندگان را کودکان، تشکیل دهند. همچنین باید برای کلیه طیف های مخاطبین، روشن و مفید باشد.

ماباید تصاویر یا مفادی در ارتباط با سکس را نشان دهیم که جنبه آموزشی داشته باشد بالاخص دربرنامه های قبل از ساعت شیفت شب، چون ممکن است طیفی از مخاطبین را کودکان تشکیل دهند.

ما باید در نظر داشته باشیم که اطلاعات کافی در اختیار مخاطبین، بالاخص کودکان و افراد جوان برای بحث پیرامون مشکلاتشان و یا محتوای برنامه های خودمان، قرار دهیم که شامل آدرس وب سایت های مرتبط با موضوع و یا شماره تلفن های مورد نیاز است.

تصویر

اهداف ما انعکاس کلیه فرهنگ های مردم داخل بریتانیا، به طور عادلانه است. گاهی ممکن است محتوای برنامه ها، نقاط منفی را به بحث بکشد، اما این نباید همیشگی باشد. در بعضی موارد ممکن است ارجاع به ناتوانی های جسمی، گرایش های سکسی، اعتقاد، نژاد و غیره در ارتباط با تصویر باشد. بهر حال ما باید نسبت به ارائه این تصاویر کاملا مراقب و در مواردی که نیاز است به مردم توضیحات لازم را بدهیم.

در مواقعی ممکن است ما تصویری را برای برنامه های کمدی استفاده کنیم اما باید در نظر داشته باشیم که ممکن است مخاطبینی آن را اهانت به خود، محسوب کنند.

الکل، سیگارکشی، سوء استفاده جنسی و مخدرهای غیر قانونی

ما باید توازنی در انعکاس واقعیت های جامعه و رفتار مردم با خطری که ممکن است پخش این رفتارها باعث افزایش و تقویت آنها در جامعه شود، بالاخص برای کودکان، ایجاد کنیم.

استفاده از مواد مخدر غیر قانونی، سوء استفاده از داروها، سیگارکشی و عدم استفاده صحیح از الکل:

 • نباید در برنامه های مخصوص کودکان، درنظر گرفته شوند مگر اینکه از نظر ویراستاری کاملا این موارد در نظر گرفته شده باشند.
 • عموما باید در برنامه های قبل از ساعت شیفت شب پخش نشوند حتی در ارتباط با برنامه های رادیویی و آنلاین چون ممکن است کودکان بیننده این برنامه ها باشند مگر اینکه کاملا از نظر ویراستاری بازبینی شده باشند.
 • نباید در هیج برنامه دیگری که مخاطب زیادی دارد در نظر گرفته شوند مگر اینکه توسط سردبیری مورد تأیید قرار گیرند.

ما باید همچنین:

 • مراقب باشیم که شرکت کنندگان در برنامه های داخل استودیو در مقابل مخاطبین، سیگار نکشند.
 • با تمامی اشکال استفاده از مواد مخدر غیر قانونی و سوء استفاده از آنها، استفاده نادرست از الکل و سیگارکشی مبارزه کنیم. حتی در مواقعی که نیاز است باید در خصوص تأثیر آنها بر سلامت و ایجاد رفتارهای ناسالم اجتماعی، اشاره کنیم.
 • نسبت به قانونی و اجتماعی بودن محتوای برنامه ها در حوزه تحت پوشش، مطمئن باشیم.
 • از اشاره به جزئیات استفاده نادرست از مواد مخدر و سوء استفاده از مخدرها دوری کنیم مگر اینکه توسط سردبیر، مورد تأیید قرار گیرد.

در مواقعی که آرشیو برنامه ها استانداردهای موجود در ارتباط با مصرف الکل، سیگارکشی ، سوء استفاده از داروها و مواد مخدر را پوشش نمی دهد باید ویرایش جدید بر این اطلاعات به گونه ای که محتوای آنها آسیب نبیند، اعمال کرد. به هر حال مطالب باید به طور مناسب زمان بندی و در صورت نیاز، اطلاعات لازم در این خصوص، در برنامه برای بیننده داده شود.

خودکشی، تلاش برای خودکشی، خود آزاری و خوردن چیزهای نامعمول

تصاویر مربوط به خودکشی، تلاش برای خودکشی، خود آزاری چه در برنامه های مستند و یا داستانی، بر جامعه تأثیر می گذارد. این تصاویر بالقوه، می توانند موجب ترویج خشونت در جامعه و گروه های سنی آسیب پذیر، باشند.

هر پیشنهادی در ارتباط با صحنه های به دار آویختن و تصاویر خودکشی یا اقدام به خودکشی باید به سردبیر بخش مربوطه ارجاع تا نسبت به آنها تصمیم گیری شود و یا برای تولید کنندگان مستقل به هیأت ویراستاری، ارجاع داده شود.

باید مراقب بود که از توضیح صحنه های خودکشی یا خود آزاری به طور جزئی، خودداری کرد مگر اینکه توسط داوران ویراستاری، مورد تأیید قرار گیرند.

زبان استفاده از کلمات در این زمینه مهم است و باید دقیق باشد. کلمه “سویساید” از سال ۱۹۶۱ غیر جنایی و کمتر جنایی است و کلمه “کامیت” برای بعضی از مردم، اهانت محسوب می شود و به جای این کلمات استفاده از “جان یکی گرفته شد” یا “یکی خودش را کشت” بهتر است.

ما باید مطمئن باشیم که خطوط تلفن کمک به مردم و یا ارتباطاتی که به سایت های دیگر نیاز دارند، در اختیار مخاطبین قرار بگیرد. گروه مشاورین دینی هم با تولیدکنندگان برنامه ها در ارتباط با نشان دادن تصاویر صحنه های خودکشی مشورت و نظرات خود را ارائه می دهند.

در ارتباط با نشان دادن تصاویری از پرخوری و بی اشتهایی در برنامه های مستند و داستانی نیز باید مراقب بود. ما باید احتمال این مسئله را بدهیم که قشر جوان و آسیب پذیر در جامعه، ممکن است این رفتارها را کپی برداری کنند. همچنین باید از پاسخگو بودن نسبت به محتوای برنامه ها اطمینان حاصل کرد و خطوط تلفن کمک یا پشتیبانی از محتوای مطالب نیز باید در مواقع ضروری، مهیا باشند.

رفتار تقلیدی

کودکان و تقلیدات خطرناک

کودکان با دیدن یا شنیدن هر مطلبی، می توانند تحت تأثیر قرار گیرند. رفتاری که می تواند توسط کودکان تقلید شود و برای آنها خطرناک است نباید در برنامه های رادیویی و یا آن لاین قبل از ساعت شیفت شب، ارائه شود.

ویراستاری و داوری بسیار دقیقی در ارتباط با محتوایی که می تواند منجر به تقلید خطرناک شود باید در نظر گرفته شود، بالاخص مواردی چون استفاده از چاقو، چکش و قیچی در کارهای خشن. این محتواها برای مخاطبینی که کودکان بخشی از آنها هستند نباید نشان داده شود مگر اینکه تهیه کنندگان و ویراستار محتوی آنها را تایید کند. برنامه های مستندی که برای کودکان ساخته می شود باید به گونه ای باشد که کودکان را از تکنیک های تقلیدی بدور نگه دارند.

در فعالیت های خطرناکی همچون صخره نوردی ، اسکی بازی که تصاویر آنها در ساعات قبل از شیفت شب روی رادیو و یا آن لاین پخش می شود و ممکن است کودکان بخشی از مخاطبین باشند یا حتی برای گروه سنی کودکان پخش می شود باید هشدارها و آگاهی های لازم را به گونه ای به مخاطب بدهیم که بدون کمک از مربیان این فعالیت ها امکان پذیر نسیت و بسیار خطرناک است و علاوه بر آن کلیه وسایل حفظ سلامتی به درستی در برنامه نشان داده شده باشد.در مواقعی که برنامه های مرتبطی در این خصوص در ساعات قبل از شیفت شب برای گروه سنی کودکان پخش می شود مراحل محافظت از خود را به خوبی در این نوع فعالیت ها نشان داد.

ایمنی

ما باید در ارتباط با قوانین در بریتانیا و دیگر کشورها آگاهی کافی داشته باشیم که در این حالت قادر خواهیم بود نسبت به محتوای برنامه های خود از نظر مفید بودن و رعایت استانداردها اطمینان حاصل کنیم. اینها شامل استفاده از صندلی مخصوص در موقع رانندگی برای کودکان، کمربند ایمنی و پوشیدن کلاه ایمنی موقع موتورسواری و یا دوچرخه سواری و استفاده از وسایل همراه چون تلفن است.

ما باید استفاده از وسایل ایمنی معمول و مهم را نشان دهیم مگر در مواردی که سردبیر، اجازه نمایش آنها را ندهد. اینها شامل استفاده از عینک مخصوص برای فعالیت های DIY و لباس های مخصوص ورزشی در فعالیت های ورزشی و فوق برنامه است. بالاخص در ورزش هایی مثل بازیهای آبی، دوچرخه سواری و اسکیت بازی برای کودکان است.

برنامه های غم انگیز

با توجه به عواقب برنامه های غم انگیز ممکن است زمانبندی آنها روی سایت و رادیو نیاز به تغییر داشته باشد و یا حتی در مواقعی روی سایت صفحه آن حذف شود. ما باید مراقب باشیم و کلیه موارد چنین رویدادهایی را با دقت بررسی و هر موردی که خارج از استانداردهای تعریف شده است و ممکن است نوعی اهانت محسوب شود برداریم. سالگرد اتفاقاتی همچون تصادفات قطارها، انفجار بمب یا کودک ربایی بالقوه می توانند احساسات را جریحه دار کنند.

بخش ششم- علامت و رضایت شرکت کنندگان

مقدمه

بی بی سی متعهد است که نسبت به همه افراد از جمله مخا طبین، شرکت کنندگان در برنامه ها و تمامی افرادی که به نوعی با برنامه ها ی ما در ارتباط هستند عادلانه رفتار کند. محتوی برنامه های بی بی سی باید بر اساس علامت باشد همچنین ما متعهدیم که بر اساس قوانین Ofcom از هر گونه رفتار ناعادلانه که ممکن است در برنامه ها بوجود آید پرهیز کنیم.

محتوای این فصل به افرادی اختصاص دارد که در تهیه برنامه ها شرکت می کنند و قوانین مربوط به آن باید تحت بخش ۷ با عنوان خصوصی و رضایت در نظر گرفته شود به هر حال محتوای که به دفت انتخاب نشود ممکن است مردم را به درستی هدایت نکند و خطر نا عادلانه بودن محتوا را افزایش دهد این مسئله عادلانه بودن نه فقط مربوط به افراد و برنامه های مستند است بلکه برنامه های داستانی و حوادث اجتماعی مردم و سازمانها را نیز شامل می شود . نهایتا این بخش باید به همراه بخش سه که شامل دقت در تولیدات است خوانده شود.

قوانین

ما در خصوص همکاری با مشارکت کنندگان و مخاطبین خود با روی خوش و اعتماد کامل برخورد می کنیم البته در مواقعی ممکن است مشکلات دیگری همچون موارد قانونی، ایمنی ،مطرح باشد.

تولیدکنندگان مستقل عموما باید در ارتباط با زمینه همکار ی مشارمت کنند گان در برنامه های بی بی سی اطلاعات کافی داشته باشند و از قبل رضایت شرکت کننده در برنامه را اخذ کرده باشند مگر در مواردی که سردبیر رضایت شرکت کننده را ضروری نداند. در موقعی که برنامه های ما حاوی مطالبی در خصوص اشتباهات، شرار ت یا بی کفایتی شخصی و یا سازمانی باشد و یا در موارد انتقادات گزنده ای نسبت به آنها وارد شده باشد این حق را به آنها می دهیم که نسبت به مطالب ارائه شده از خود واکنش نشان دهند و در مواردی حتی ویراستار برنامه بدون در نظر گرفتن نظر تنها می تواند رای به بخش برنامه بدهد.

ارجاعات اجباری

مراجعات به رئیس سیاست گذاری و استانداردها

هر پیشنهادی در ارتباط با ادعایی در خصوص روزنامه نگاران ما باید به مسئول بخش سردبیری یا برای تولید کنندگان مستقل به کمسیون مربوطه ارجاع داده شود این ارجاعات باید به رئیس بخش سیاست گزاری و استانداردها ارسال شود.

در مواردی که تصویری از فردی در برنامه های داستانی ارائه می شود و برخلاف واقعیت است باید به رئیس بخش سیاست گزاری و استانداردها ارجاع داده شود.

ارجاعات به سردبیری

هر پیشنهادی که در ارتباط با اغفال مشارکت کننده برای اخبار یا برنامه های مستند است باید به مسئول بخش سر دبیری و یا تولید کنندگان مستقل به کمسیون مربوطه ارجاع داده شود. در این موارد باید با سر دبیر بخش و رئیس سیاست گزاری ها و استانداردها مشاوره شود.

هر پیشنهادی که در ارتباط با ایحاد وب سایتی که با بی بی سی در ارتباط نیست داده می شود باید به مسئول بخش و سر دبیر آن ارجاع داده شود.

ارجاعات دیگر

هر پیشنهادی در ارتباط با استفاده از مشارکت کننده برای برنامه های کمدی و سرگرمی چه برای برنامه های عمومی باشد یا خیر باید به سردبیر و یا در مورد تولید کنندگان مستقل به کمسیون مربوطه ارجاع یا با ریاست سردبیری مشاوره شود. هر پیشنهادی در ارتباط با استفاده از ویزای توریستی برای کار در بی بی سی در کشورهای دیگر یا هر پیشنهادی برای ورود به کشور دیگر بصورت غیر قانونی باید به مسئول سردبیری ارجاع و برای تولید کنندگان مستقل به کمسیون مربوطه ارجاع داده شود، تا در صورت لازم با رئیس بخش استانداردها و سیاست سر دبیری مشاوره شود.

هرگونه توافق دسترسی، فیلم برداری، ضبط برنامه باید به مسئول بخش و یا برای تولید کنندگان مستقل به کمسیون مربوطه ارجاع داده شود این مسئله زمانی اتفاق می افتد که سازمان و یا شخصی با شبکه های بی بی سی در ارتباط با ضبط برنامه ها همکاری می کند.

هر گونه خواست های خارجی در ارتباط با مصاحبه با شرکت کنندگان که در برنامه های بی بی سی ظاهر می شوند و یا اعضای خانواده سلطنتی باید با دفتر سلطنتی بی بی سی سلطنتی مذاکره شود.

همچنین هر گونه مصاحبه فعالی که بحث های آن بصورت آنلاین برروی سایت بی بی سی است باید در راستای علاقه مندی عموم باشد و پیشنهاد آن به سر دبیر بخش و یا برای تولید کنندگان مستقل به کمسیون مربوطه ارجاع داده شود .در موارد بسیار جدی با رئیس بخش سیایت گزاری و استانداردها مشاوره می شود.

تمرینات

شرکت کنندگان و رضایتمندی

ما باید نسبت به شرکت کنندگان بی اعتماد باشیم بلکه باید با احترام کامل رفتار کنیم. ما متعهدیم که قبل از همکاری، مشارکت کننده در برنامه ها رضایت او را جلب کنیم. رضایتمندی به این مفهوم که مشارکت کننده در ارتباط با محتوای برنامه اطلاعات و دانش کافی داشته باشد.

قبل از همکاری در برنامه مشارکت کننده باید از موارد زیر آگاهی داشته باشد.

 • چرا از آنها خواسته شده با برنامه های بی بی سی هکاری داشته باشند.
 • زمینه برنامه مورد نظر
 • میزان همکاری

هر چقدر مشارکت مهم تر باشد جزئیات بیشتر ی باید تهیه شود بطوریکه ما باید موارد زیر را کاملا توضیح دهیم.

 • نوع مشارکتی که آنها باید در نظر داشته باشند. قبل از هر همکار ی باید حوزه دیدگاه های که در زمینه مورد بحث وجود دارد با آنها در میان گذاشته شود و یا حتی در صورت لزوم نام همکاران دیگر در رسانه قید شود.
 • آیا مشارکت ها در برنامه بصورت پخش زنده است یا بصورت پلی بک می باشد. در آن صورت نسبت به پخش برنامه تعهدی نداریم.
 • ما فقط حوزه سوالات را به مشارکت کننده می گوییم چون برخی سوالات بستگی به جواب های او دارد.
 • محتوای نهایی برنامه در آخر با اعتماد کامل نسبت به هرآنچه در برنامه گفته و یا انجام شده پخش خواهد شد.
 • همکاری مشارکت کننده ممکن است توسط بخش های دیگر بی بی سی مورد استفاده قرار گیرد.
 • معمولا مجوز پیش پخش برنامه را در بی بی سی نداریم در مواردی که پیش پخش با دلایل و نظرات قانونی انجام می شود باید کاملا دلیل آن روشن و نسبت به آن توضیح دهیم در این موارد بهتراست قبل از پخش برنامه اطلاع رسانی کامل نسبت به آن صورت گیرد. ما باید در این ارتباط به وضوح نشان دهیم که مایل به دور زدن و کنترل سردبیر نیستیم و هر گونه تغییر و تصحیحی که در ارتباط با برنامه انجام می شود فقط به منظور دقت بیشتردر ارائه برنامه اش است که دراین ارتباط به تاثیر روی کودکان ، امنیت شخصی یا ملی نیز مد نظر است.
 • حقوق قراردادی و ملزومات و همچنین آنهایی که بی بی سی با آنها در خصوص مشارکتشان در ارتباط است، برای مثال ما نسبت به صداقت و درستی مطالب شرکت کنندگان اعتماد داریم. ما نباید تعهدی نسبت به مشارکت کنندگان ایجاد کنیم که از عهده آن بر نمی آییم وب سایت های واسط ممکن است مطالب ما را بدون اطلاع ما بهره برداری و تولید کنند بنابراین تعهدی نمی دهیم که برنامه مشارکت کننده در جای دیگر یا در کشوری دیگری دیده نشود.

مردمی که اعمال خلاف عرف جامعه انجام داده اند بطوریکه اهانتی به افراد شده باشد و از آنها رضایتی گرفته نشود همچنین مشخصات آنها را نشان می دهیم حتی اگر روند اداری مانع از انجام آن شود.

در مواردی ممکن است با مردم بحث شده باشد و بدون رضایت و اطلاع آنها در برنامه ای نشان داده شود ممکن است شکل عمومی، شخصی مطالب شامل عکس، فیلم و یا مواردی از این قبیل باشد که در اینصورت ما باید عادلانه رفتار کرده و نسبت به حریم خصوصی این افراد احترام قائل شویم.

ما باید در ارتباط با هر تغییری در برنامه ها از جمله زمان پخش و یا محتوا قبل از پخش به مشارکت کننده اطلاع دهیم تا در مورد شرکت خود در برنامه اگر نیاز است دوباره تصمیم گیری کند و بنا به قواعد اداری این تغییرات شامل عنوان برنامه شرکت کنندگان دیگر، تاریخ پخش و یا هر موردی دیگری که در ارتباط با زمینه برنامه ساخته شده است.

رضایتمندی

رضایتمندی مشارکت کنندگان از راهای مختلفی امکان پذیر است و بنا به مقرارت اداری در هر جائی که مشارکتی صورت می گیرد گواهی از رضایت آنها اخذ می شود.

در بسیار ی از موارد مشارکت کنندگان برا ی شرکت در برنامه های تلویزیونی، رادیوئی یا آنلاین رضایت خود را اعلام می کنند. برای مثال افرادی که در خبرها و مصاحبه ها مطرح می شوند و یا افرادی که در برنامه Vox Pops مصاحبه می شوند با یک اعلام کوتاه رضایتمندی خود را اعلام می کنند. در مواردی هم رضایت کتبی ازمشارکت کننده لازم است بخصوص در مواردی که افرادی در اخبار یا رادیو بطور پیوسته مصاحبه و یا مشارکت داده می شوند.

درمواردی هم ممکن است افراد در ابتدای پروژه رضایت خود را اعلام کنند و چه بسا در ساخت برنامه تا آخر شرکت کنند در هر حال ما نباید در ارتباط با گرفتن رضایتمندی تنها به واسطه های ساخت برنامه اکتفا کنیم بویژه زمانی که با افراد آسیب پذیر و یا در موارد ی بسیار حساس سرو کار داریم.

در موارد بسیار مهم مشارکت ممکن است با بخش مشارکت کننده قراردادی را امضاکنیم که تمامی شرایط دو طرف در آن قید شده است. جوانان آسیب پذیر معمولا در روند اخذرضایت مندی قرارنمی گیرند ، برا ی مثال افرادی که کم توان ذهنی هستند، و یا افرادی که دارای جنون یا بیماری های روانی می باشند و در چنین مواردی وکیل و یا شخصی که سرپرستی وی را بر عهده دارد و بالای سن ۱۸ سال می باشد در پروسه اخذ رضایت قرار می گیرد. درمواردی هم ممکن است سردبیر بدون جلب رضایت این افراد برنامه را تدوین و تایید نماید. درمواردی ما نباید از افراد جلب رضایت بخواهیم که که محتوای برنامه خارج از ظرفیت پاسخگویی آنهاست.

رد رضایتمندی

در مواردی ممکن است مشارکت کننده قبل از پخش برنامه تصمیم به رد رضایت خود کند . هیچ کس حق ندارد در این موارد مشارکت کننده را از این اقدام منصرف کند بلکه باید به دقت به دلایلی که می آورد توجه نشان داد.

برای نمونه ممکن است زمینه ای را که با وی قبلا به توافق رسیده بودیم، تغییر یافته باشد و یا تغییرات مهم و اساسی دربرنامه بوجود آمده باشد که در این صورت خارج از توافقات اولیه می شود.

بی نامی

در مواردی، اطلاعاتی که به اطلاع عموم می رسد از منابع و یا مشارکت کنندگانی است که نام آنها ذکر نمی شود که در این مورد قبلا با شرکت کننده جهت عنوان نکردن نام وی به توافق می رسیم.

ممکن است درمواردی منبع برای عموم غیر قابل شناسایی باشد و یا اینکه خودشان تمایل داشته باشند که منبع حتی برای دوست و فامیل هم ناشناس بماند دراین موارد باید با مشارکت کنند صحبت شود و حتی این گفتگو در صورت امکان مستند و ضبط شود.

در مواردی که ما به مشارکت کننده قول ناشناس بودن به عنوان منبع را می دهیم باید کلیه ابزارها و یا مطالبی که امکان دارد نام وی در آنها باشد شناسی و مد نظر قرار دهیم این موارد می تواند شامل کلیه اسناد، و فایل های کامپیوتری و یا هر سندی از جمله صدا، تصویر و یادداشت های پیش تولید… است که مشخص کننده هویت وی می باشد.

ناشناس بودن تنها شامل عدم نمایش صورت نیست بلکه مواردی چون نمایش لباس، و صدا نیز باید در این مجموعه قرار گیرد.

مات کردن تصویر شیوه بهتری نسبت به شطرنجی کردن آن است چرا که در شطرنجی ممکن است به شیوه معکوس چهره فرد بازسازی شود و برای صدا هم دوبله صدای فرد مورد نظر راهکار سودمندی است.

در هر صورت هرگزینه ای که ممکن است شخص توسط آن شناخته شود باید در نظر گرفته شود حتی در مواردی مات کردن شماره ماشین و یا مکانی که مشارکت کننده در آن زندگی می کند را را نیز شامل می شود.

ما ممکن است که چهره افراد شرکت کننده را تغییر دهیم تا مقررات بی نامی را در بی بی سی پوشش دهد زیرا در این موارد امنیت شخص در اولویت قرار دارد. و چراکه ممکن است برنامه سازان واسط در دیگر اقساط جهان بدون اطلاع ما اقدام به بازسازی و پخش برنامه کنند.

مشارکت کنندگان، توافقات و استقلال سردبیری

در مواردی مشارکت کنندگان قبل از اینکه در برنامه شرکت کنند شرایطی را برای ما تعیین می کنند که ما نباید کنترل سردبیری را از دست بدهیم و هر گونه توافق با مشارکت کننده و یا آژانس مربوطه و یا حتی شرکت های تولیدی را بپذیریم بلکه باید اجازه دهیم که از مخاطبین در ارتباط با دلایل این خواسته ها بصورت شفاف سوال شود و دیدگاهای خود را بیان کنند.

در صورتی که مشارکت کننده ای در خصوص خواسته هایش پیش از مصاحبه اسرا و پافشاری کرد باید بررسی کنیم که آیا این موارد قابل انجام است یا خیر اگر ما به توافق رسیدیم که خواسته ها انجام شود باید به وضوح مشخص کنیم که این مصاحبه تحت چه شرایطی انجام شده است.

فرم های توافقات

سازمان ها و نهادهای زیادی ازجمله پلیس، سازمان های نظامی و خانواده سلطنتی، بیمارستان ها و پارک های ورزشی خواهان نوشتن توافقنامه بی بی سی هستند که به امکانات یا کارمندان آنها دسترسی داشته باشند که این روند شیوه مناسبی از ساختاربندی توافقات برای دیگر شرکت کنندگان فراهم می کند.

به هر حال مهم این است که شرایطی که در توافقات گذاشته می شود باعث خدشه دار شدن بخش کنترل سردبیری بی بی سی نشود چرا که سردبیرباید این استقلال و رعایت حقوق ضبط آزاد و عادلانه برنامه ها را در حد امکان داشته باشد و در صورتی که خواسته ها و شرایطی غیر قابل قبول پیشنها شد باید پروژه را توقف کنیم.

هر گونه دسترسی، فیلم برداری و ضبظ باید با مسئول سردبیری بخش برای تولید کنندگان مستقل به کمسیون مربوطه که ممکن است با رئیس بخش سیاست سردبیری مشاوره کند ارجاع داده شود. بویژه در مواردی که بخشی از کار برنامه های بی بی سی توسط همکاران مستقل بی بی سی انجام می شود.

هر گونه در خواستی خارج از اخبار بی بی سی برای مصاحبه یا ظاهر شدن افرادی از اعضای خانواده سلطنتی باید با دفتر سلطنتی بی بی سی مذاکره شود.

زمانیکه توافقات حوزه های دیگر ی همچون حقوق، هزینه امکانات را نیز در بر می گیرد باید با بخش تجارت بی بی سی مشاوره شود.

فرم های تاوان خسارت نیز در مواقعی که آسیبی به وسایل شرکتی که در ضبط برنامه شرکت کرده است در دسترس است. در این مواقع با ارائه اسناد مذکور با بخش مشاور حقوقی برنامه مذاکره می شود این مرحله قبل از هر گونه توافقی در ارتباط با خسارت است.

بی بی سی به شکل استاندارد، در ارتباط با خسارت و جبران آن با انجمن سر دفتر داران به توافق رسیده است که کپی این توافق بصورت الکترونیکی روی سایت راهنمای سر دبیر BBC قرار دارد. تولیدکنندگانی که توسط نیروی پلیس بریتانیا و ولز فرم های خسارتشان ارائه شده ممکن است موارد را بصورت خلاصه تحت استانداردهای تعریف شده مورد تایید قرار دهند.

فریب (اغفال)

اخبار و برنامه های مستند

در اخبار و رویدادهای مستند گاهی کاملا مطالب برای عموم مشخص و تعریف شده است و دیگر لازم نیست برای مشارکت کننده اهداف آن برنامه توضیح داده شود و این غفلت زمانی قابل قبول است که اطلاعات برنامه از طریق دیگر قابل برداشت نیست.

هر پیشنادی که برای اغفال شرکت کننده برای اخباریا برنامه های مستند داده شود باید با مسئول سردبیری بخش و برای تولید کنندگان مستقل به کمسیون مربوطه ارجاع داده شود. سیاست سردبیری و در موارد خیلی جدی با رئیس سیاست سردبیری و استانداردها باید مشورت شود.

برنامه های کمدی و سرگرمی

اگر اغفال در برنامه های کمدی و سرگرمی صورت گیرد و اطلاعات و محتوای برنامه مربوط به قبل از ضبط باشد باید قبل از پخش نیز رضایت فرد یا سازمان همکاری کننده جلب شود. در صورتیکه آنها قابل شناسایی نباشند نیازی به اخذ رضایتمندی نیست مگر اینکه اطلاعات بصورت مخفیانه ضبط شده باشد و یا اطلاعاتی که روی جامعه و عوام از نظر فردی تاثیر بگذارد.

آنلاین

در موارد نادری که از دید داوران سردبیری تأیید شده است، بی بی سی ممکن است با وب سایت هایی که با بی بی سی ارتباط ندارند، کار کند. برای مثال در مواردی که کاربران سایت بی بی سی، نیازمند سرنخ هایی در ارتباط با مطالبی هستند ولی این ارتباطات توسط سایت های واسط، مخفی نگه داشته شده اند. در چنین مواردی ما باید اطمینان حاصل کنیم که افراد غیر همکار، به سادگی نتوانند به مطالب، دسترسی پیدا کنند.

در مواردی که سایتی، برای تحقیقات ایجاد شده است ما باید مراقب باشیم افرادی که مطالبی غیر از موضوعات داخل سایت جستجو می کنند، دچار ضرر و آسیب نشوند.

هر گونه پیشنهادی در ارتباط با ایجاد سایتی که با بی بی سی در ارتباط نیست، باید با رئیس سیاست گذاری سردبیری، در میان گذاشته شود.

هر کسی که برای بحث و تبادل نظر، روی محتوای برنامه های بی بی سی آن لاین و بدون ارائه آدرس خود ظاهر می شود باید روی موضوعات مردم پسند فعالیت کند و به مسئول سردبیری ارجاع و برای تولید کنندگان مستقل، به کمیته سردبیری و در مواردی به رئیس سیاست گذاری سردبیری و استانداردها ارجاع داده شود.

کار در خارج

ما باید در مواردی که برای کار وارد کشوری می شویم، روشن عمل کنیم. هر پیشنهادی در ارتباط با اخذ ویزای توریستی بجای ویزای کار و یا ورود غیرقانونی، برای ورود به کشوری به دلیل موانع موجود در آن کشور، باید به مسئول سردبیری بخش و برای تولید کنندگان مستقل، به کمیته سردبیری که ممکن است با رئیس سیاست گذاری ها و استانداردها مشورت کند، ارجاع داده شود.

در مواقعی که قرار شود یکی از اعضای بی بی سی با ویزای توریستی و یا ورود غیر قانونی برای جمع آوری خبر وارد کشوری شود باید موضوع با بخش جمع آوری خبر و رئیس بخش سرویس جهانی در آن منطقه، اطلاع داده شود. همچنین در مواردی بهتر است با بخش مشاور حقوقی برنامه ها، قبل از هر گونه سفر، مشورت شود.

ارعاب و تحقیر

رفتار ما باید با شرکت کنندگان در برنامه ها با احترام باشد به گونه ای که نباید برای اخذ رضایت همکاری آنها، اقدام به ایجاد ترس و ارعاب کنیم.

حق برگشت

در مواقعی که خبری و یا حتی انتقادی تند، در ارتباط با افراد و یا سازمان هایی به اشتباه، پخش می شود، آنها این حق را دارند که به برنامه های ما اعتراض کنند و همچنین باید فرصتی برای آنها فراهم شود که نسبت به خبر پخش شده، بیشتر پاسخگو باشند.

در ارتباط با هر پاسخی ما باید مطمئن باشیم که اطلاعات مربوط به خبر را از نظر تاریخ و زمان شخص پاسخ گو، بعلاوه نکات کلیدی خبر را به طور کامل، ضبط کرده باشیم. همچنین باید ادعاهایی که نسبت به افراد و یا سازمان ها پخش می شود را با دقت و جزئیات کامل علمی، تهیه کرده باشیم که در صورت نیاز در اختیار آنها قرار دهیم و همچنین زمان پاسخ گویی معینی را برای آنها، در نظر بگیریم.

هر گونه پاسخی در ارتباط با خبری که درباره سازمان مربوطه و یا شخص، از بی بی سی پخش شده، باید در همان برنامه یا همان ساعت پخش، بصورت عادلانه منعکس شود.

در مواردی که مسائل اخلاقی در میان است و پاسخ های داده شده مناسب نیستند باید با مسئول سردبیری بخش در ارتباط با پخش آن مشورت، صورت گیرد. در این مواقع ممکن است فرصت دیگری برای بازبینی و پاسخ گویی شخص و یا سازمان مربوطه، در نظر گرفته شود.

در موارد نادری که تصمیم به پخش خبری بسیار جدی در ارتباط با سازمان و یا فردی داریم و فرصت بازگشت و اظهار نظر را به شخص و یا سازمان مربوطه نمی دهیم باید موارد (پیشنهاد خبر) به رئیس سردبیری بخش و یا برای سازمانهای همکار، به کمیته سردبیری، ارسال شود. این گونه اخبار باید مردم پسند باشند و دلایل بسیار قوی در ارتباط با صحت خبر نیز وجود داشته باشد. در این خصوص یکی از دلایل ما برای اقدام به چنین کاری برای عموم، این است که اگر از افراد و یا سازمانهای مربوطه پاسخ بخواهیم ممکن است به دلایل قانونی و یا وجود شواهدی دیگر، در این کار اخلال ایجاد شود.

رد همکاری

هر کسی حق دارد که همکاری با ما را رد کند و هیج دلیلی و جود ندارد که علل آن را توضیح دهد. به هر حال رد همکاری به دلیل وجود افراد و یا سازمان هایی دیگر با عقاید متفاوت در برنامه قابل قبول و قانونی نیست. در مواردی که به چنین دلایلی، شرکت کننده از حضور در برنامه ها سر باز زند در برنامه مذکور، علت غیبت او برای مخاطبین گفته خواهد شد. در موارد دیگر به غیر از این، در صورت توافق ممکن است دیدگاه های مشارکت کننده در برنامه، گفته شود.

تصویر حقیقی مردم در داستان

در مواقعی که مشارکت کننده نقش حقیقی و یا نزدیک به فردی را بعهده دارد باید قبل از آن به اطلاع وی رسانده شود، در این مواقع باید تمام جوانب احتیاط در نظر گرفته شود.

در موارد نادری نیاز به ایجاد موارد امنیتی برای مشارکت کنندگانی است که در انظار عمومی ظاهر می شوند بالاخص اگر تصویر، نشان دهنده زندگی معمولی آنها باشد.

هر گونه پیشنهادی در ارتباط با به تصویر کشیدن چهره افراد، در برنامه های داستانی، باید به رئیس سیاست سردبیری و استانداردها ارجاع داده شود تا قبل از مطرح شدن در کمیته تولید، نسبت به آنها تصمیم گیری شود.

در ارتباط با مردم عامه و دیدگاه های عامیانه زندگی آنها، تهیه داستان ها و انعکاس چهره آنها باید شرایط زیر را در بر داشته باشد:

 • انعکاس تصویر، عادلانه است
 • انعکاس تصویر بر اساس دلایل بسیار قوی و محکم، تهیه شده است.
 • استقبال عمومی از برنامه خواهد شد.

در مواردی که داستان های واقعی ساخته شده مربوط به اتفاقات زمان معاصر است و موارد بحث برانگیز و حساس را به تصویر می کشد باید مراقب بود که حقایق مطرح شود و بی دلیل وقایعی درساخت برنامه، حذف نشود.

ایمنی مشارکت کنندگان

ما نباید از مشارکت کنندگان در برنامه های خود بخواهیم که خود را سالم نشان دهند تا بتوانند در برنامه شرکت کنند مگر اینکه فرم های ارزیابی سلامت و در مواردی در صورت نیاز بررسی سلامت فیزیولوژی آنها انجام شده باشد. مشارکت کننده باید از خطرات احتمالی شرکت در برنامه، کاملا مطلع باشد.

ما نباید از شرکت کننده بخواهیم خودش را در موقعیت خطر قرار دهد مخصوصا در مواردی که با دستگاه های ضبط مانند موبایل و دوربین های کوچک، کار می کند.

ما باید گام های عملی در ارتباط با حفظ سلامت مشارکت کنندگانی برداریم که در کشورهای خودشان با ما همکاری می کنند و ممکن است در موقعیت های خطر قرار گیرند.

وب سایت ها و دیگر منابع ممکن است از مطالب ما بدون مجوز ما استفاده کنند. در صورتیکه مطالبی توسط ما یا همکاران ما طوری تهیه شده باشد که افراد دیگری بواسطه آن در معرض خطر قرار گرفته اند و یا برای کسی ایجاد خطر کرده اند بی بی سی ممکن است تصمیم به عدم پخش آن بگیرد و حتی عمل جدی در مقابل آن انجام دهد. افرادی که در این ارتباط مسئول هستند ممکن است تحت تعقیب قرار گیرند.

بخش هفتم- حریم خصوصی

مقدمه

بی بی سی به حریم خصوصی افراد، در هر نقطه جهان که باشند، احترام می گذارد. قوانین حقوق بشر تدوینی در ۱۹۹۸ نسبت به رعایت حریم خصوصی افراد و اطلاعات شخصی آنها کاملا روشن است اما توازنی بین حقوق پخش اطلاعات و آزادی افراد ایجاد نموده است. از دید قوانین پخشی که شرکت     آف ک ام تدوین کرده است، از هر گونه تجاوز به حریم خصوصی افراد و یا در ارتباط با بد ست آوری اطلاعاتی که در برنامه های بی بی سی استفاده می شود، باید پرهیز شود.

به همین منظور بین حریم خصوصی از یک طرف و اطلاع رسانی آزاد برای عموم از سوی دیگر، باید توازنی صورت گیرد. ما باید نشان دهیم که چرا حریم خصوصی افرد و تجاوز به آن اینقدر مهم است.

تجاوز در دو سطح قابل بررسی است جمع آوری و پخش مطالبی که احتمال می رود جزو حریم خصوصی به حساب می آید.

حریم خصوصی مشروع

میزان مشروعیت حریم خصوصی، با مکان و اطلاعات رفتاری افراد ارزیابی می شود و اینکه تا چه اندازه این اطلاعات در منظر عمومی وجود داشته است. مردمی که در انظار عمومی هستند ممکن است از جهاتی از حریم خصوصی درجه پایین تری، برخوردار باشند.

مکان: مردم در مکان های عمومی و یا نیمه عمومیT به همان درجه ای که در خانه خود و یا در مکان های حساس هستند، حریم خصوصی ندارند (برای مکان های نیمه عمومی، می توانیم فرودگاه، ایستگاه ها و یا فروشگاه ها را نام ببریم). به هر حال مکان و فعالیت مورد نظر باید با همدیگر در نظر گرفته شوند.

در مواردی ممکن است مردم حتی در اماکن عمومی و نیمه عمومی نیز، حریم خصوصی را رعایت کنند، بالاخص وقتی که عمل و اطلاعات، نشان دهنده ,ویژگی های فردی آنها باشد. برای نمونه ممکن است فرد در اماکن عمومی و یا نیمه عمومی باشد ویا درمانهای پزشکی دریافت کند. همچنین در مواردی ممکن است افرادی در مکان هایی باشند که به روی عموم باز نیست و ترغیب به عملی شود که از نظر درجه خصوصی بودن آن در سطح پایینی است، برای نمونه به مراکز راهنمای عمومی می توان اشاره کرد.

ما هرگز اطلاعات و رفتار شخصی افراد در منازلشان را بدون رضایت آنها استفاده نمی کنیم مگر اینکه از نظر سردبیری مورد تأیید باشد.

رفتار: از دید رفتاری، موارد کمی جزو حریم خصوصی است مگر موارد جنایی و یا رفتارهای خلاف عرف جامعه.

علاقه عمومی

رفتارها، اطلاعات و گفته های خصوصی، نباید در انظار عمومی قرار گیرند مگر اینکه مردم نسبت به آن علاقه مند باشند و این مسئله بر رعایت حریم خصوصی فرد، غالب تر باشد.

در ارتباط با علاقه عموم تعریف خاصی نیست ولی می توان به موارد زیر اشاره کرد که البته تنها این تعریف محدود به نمونه های بیان شده نمی گردد.

 • افشا و آشکارسازی جرایم
 • افشای رفتارهای خلاف عرف اجتماع
 • افشای فساد
 • افشای غفلت ها و شایستگی های خاص
 • حفظ سلامت و ایمنی مردم
 • آگاهی رساندن به مردم در ارتباط با اغفال آنها توسط برخی افراد و یا سازمان ها
 • افشای اطلاعاتی که مردم به کمک آنها تصمیم گیری بهتری در مورد مسائل اجتماعی خود خواهند داشت.

همچنین مردم به آزادی بیان، علاقه خاصی دارند. هنگامی که در ارتباط با علاقه عموم صحبت می شود باید از هر آنچه که در اجتماع می گذرد و یا گذشته، اطلاع کامل داشته باشیم. زمانیکه سلایق عمومی در ارتباط با تاثیر گذاری خبری مطرح می شود، تمرکز باید روی شدت علاقه مردم باشد.چراکه ، هر چه علاقه مندی عموم به موضوع خبری بیشترباشد شدت تاثیر گذاری آن خبر به همان نسبت افزایش می یابد.

حفظ اطلاعات

مقررات حفظ اطلاعات، به طور قانونی، چگونگی جمع آوری و استفاده از اطلاعات شخصی را مشخص می کند. تعهدات بی بی سی تحت این قوانین در این فصل از راهنمای سردبیری، کاملا مشخص شده است. (این موارد شامل راهنمای ایمنی اطلاعات و کتابچه حفظ اطلاعات است)

مسئولیت ها

بی بی سی باید در ارتباط با آزادی بیان و رعایت حریم خصوصی افراد، توازن برقرار کند. هر گونه تجاوز به حریم خصوصی افراد، برای جمع آوری اطلاعات، همانند ضبط نامحسوس اطلاعات فردی (در موارد خاص) باید تحت مقررات سازمانی باشد.

ما باید توازنی بین علاقه عموم و دقت در تهیه گزارش هایی که مسائل خصوصی افراد در آنها مطرح می شود، ایجاد کنیم و در همان حال نسبت به حقوق انسانی افراد، احترام بگذاریم.

در مواردی که در حریم خصوصی افرادی بدون رضایت آنها وارد می شویم، باید نشان دهیم که علاقه مردم نسبت به دانستن مطالب، بسیار مهمتر از رضایت آنها است.

معمولا از رفتار خصوصی افرادی که نتیجه عملشان در اجتماع ، باعث افزایش مشکلات اجتماعی می شود، گزارشاتی تهیه شده و توسط دیگر رسانه ها بدون رضایت بی بی سی پخش می شود.

در مواقعی که اطلاعات از طریق واسطه ها، مشارکت کنندگان و یا تماشاچیان جمع آوری شده است، باید نسبت به استفاده از آنها، روشن باشیم و مطابق با دستورالعمل ها و توافقات صورت گرفته، از آنها استفاده کنیم.

ارجاعات اجباری

ارجاعات به رئیس بخش سیاست ها و استانداردهای سردبیری

باید هر گونه اطلاعات جمع آوری شده در خارج از بریتانیا بدون در نظر گرفتن بحث حریم خصوصی و یا مقررات مشابه دیگر در کشور مربوطه، به رئیس سیاست ها و استانداردهای سردبیری ارجاع داده شود و همچنین با مشاور حقوقی برنامه ها نیز ممکن است، رایزنی شود.

استفاده از هر گونه وسایل ضبط در اماکن خصوصی بدون رضایت شخص باید به رئیس سیاست ها و استانداردهای سردبیری ارجاع داده شود و همچنین با مشاور حقوقی برنامه ها نیز ممکن است، رایزنی شود.

هر گونه استفاده از مردم (بدون اینکه خودشان اطلاع داشته باشند) در پخش زنده، برای برنامه های کمدی یا سرگرمی چه با حضور آنها و یا تلفنی، باید به رئیس سیاست ها و استانداردهای سردبیری ارجاع داده شود.

هر گونه پخشی بدون رضایت و هرگونه ضبط، از جمله تماس تلفنی و یا نکته برداری، باید توسط رئیس سیاست ها و استانداردهای سردبیری تأیید شود.

هر پیشنهادی در ارتباط با استفاده از سازمان ها و یا افراد، بصورت تلفنی و یا حضوری، بدون قرار قبلی مصاحبه، باید توسط رئیس سیاست ها و استانداردها، تأیید شود. این مسئله برای جمع آوری اخبار روزانه صادق نیست.

ارجاع به سیاست گذار سردبیری

هر گونه پیشنهادی در ارتباط با ضبط مخفیانه، باید ابتدا به سیاست گذار سردبیری ارجاع تا توسط مسئول ارشد بخش تأیید شود و یا برای تولید کنندگان مستقل به کمیته سردبیری ارجاع داده شود.

هر گونه پیشنهاد پخش اطلاعات ضبط شده محرمانه، باید ابتدا به سیاست گذار سردبیری، ارجاع تا توسط مسئول ارشد بخش، تأیید شود و یا برای تولید کنندگان مستقل به کمیته سردبیری ارجاع داده شود. در مواردی که نسبت به صحت جمع آوری چنین اطلاعاتی شک داریم تأییدیه رئیس سیاست ها و استانداردها، باید اخذ شود.

اقدامات

رضایت و حریم خصوصی

مواقعی که مشارکت کننده نسبت به حضور در برنامه اعلام رضایت می کند، فرض می شود که او از مقررات و شرایط رعایت موارد مربوط به حریم خصوصی، اطلاع داشته باشد.

ما در مواقعی که می خواهیم رویدادی را بطور نامحسوس ضبط کنیم ولی امکان ضبط نامحسوس همانند ضبط صدا و یا تصویر همانند موبایل و یا دیگر دوربین ها، کوچک نیست باید از قبل به مردم اطلاع دهیم و این حق را برایشان قائل شویم که در این خصوص حتی مخالفت کنند.

در مواقعی که در مکان های نیمه عمومی فیلم برداری می کنیم و شخصی وارد صحنه می شود هیچ نیازی به اخذ رضایت او نیست چون بخشی از صحنه فیلم محسوب می شود، مگر در مواقعی که این فرد اعمالی انجام دهد که جنبه خصوصی دارد و برای مردم و مخاطب جذاب نیست.

به هرحال در مواقعی که در هنگام فیلم برداری فرد و یا سازمانی از ما بخواهد به دلیل مسائل خصوصی فیلم برداری را متوقف کنیم باید این کار را انجام دهیم مگر اینکه سردبیر به ادامه آن دستور دهد.

در اماکنی همچون بیمارستان، زندان، آمبولانس و مدرسه دو مجوز باید اخذ گردد یکی برای جمع آوری اطلاعات و دیگری برای پخش آنها، مگر اینکه سردبیر این رضایت ها را مورد نیاز نبیند.

ما معمولا قبل از هر گونه ضبطی در اماکن شخصی، رضایت آن را می گیریم. به هرحال فیلم برداری در اماکنی همچون فرودگاه ها، فروشگاه ها و ایستگاه های قطار ممکن است بدون مجوز اولیه هم انجام شود و یا حتی در مکان هایی که تشخیص می دهیم پخش ضبط های صورت گرفته، مانع رفتارهای غیر اجتماعی می شود و آنها را کاهش می دهد.

در مواردی که در مکان های یاد شده مالک و یا سازمان از ما بخواهد ضبط را متوقف کنیم، باید این کار را انجام دهیم مگر اینکه سردبیر دستور به ادامه ضبط بدهد.

معمولا در صورتیکه مالک ملک از ما بخواهد که آنجا را ترک کنیم باید این کار را انجام دهیم. ما باید از قوانین تجاوز به حریم دیگران، مطلع باشیم. ورود به ملک شخصی بدون مجوز قانون شکنی است اما برای پلیس متفاوت است. باید از مشاور حقوقی برنامه مشورت بگیرید در صورتیکه از این قوانین اطلاع ندارید.

کودکان و اقشار آسیب پذیر

ما در ارتباط با اقشار آسیب پذیر و کودکان زیر ۱۶ سال باید کاملا مراقب باشیم. زمانیکه کودکان در برنامه های ما مشارکت می کنند و در مواردی مسائل خصوصی مطرح می شود، باید نسبت به رضایت مندی آنها، برای انجام آن، کلیه اقدامات لازم را انجام دهیم و دانش آنها را در این ارتباط افزایش دهیم و حتی در صورت نیاز، رضایت نامه از والدین کودکان زیر ۱۸ سال اخذ شود. اقشار آسیب پذیر حتی با وجود اینکه سن آنها بیش از ۱۸ سال هست نیاز به اطلاعات کافی در زمینه رضایت مندی آنها دارند.

واسطه ها

حریم خصوصی افراد، ممکن است با پخش اطلاعات شخصی آنها حتی اگر به طور مستقیم در برنامه ای شرکت نکرده باشند، نقض شود. در این موارد باید در صورتیکه اطلاعات فرد قبلا برای عموم پخش نشده باشد، قبل از پخش آن، رضایت او جلب شود مگر اینکه علاقه مردم به اندازه ای باشد که ارزش آن، بالاتر از رضایت فرد باشد.

اطلاعات از رسانه های اجتماعی

اگر چه استفاده از مطالب دیگر سایت ها (مانند عکس و فیلم) و پخش مجدد آنها توسط بی بی سی، منجر به آگاهی بیشتر مردم نسبت به اتفاق پخش شده می شود، اما باید مراقب تأثیر این رویدادها هم بود بالاخص مواقعی که رویداد احساسی وناراحت کننده است البته باید به قانون کپی رایت، هم توجه داشت.

ضبط محرمانه

تکنیک های زیر در قالب ضبط های نامحسوس، برای برنامه های بی بی سی در این راهنمای سردبیری، منظور شده است:

 • استفاده از دوربین و میکروفون های مخفی
 • استفاده عمومی از دستگاه های ضبط صدا و تصویری که لنز بلند دارند، دوربین های کوچک، موبایل و میکروفن های رادیویی که مردم نسبت به ضبطشان آگاه نیستند.
 • استفاده عمدی ازدستگاه های ضبط صدا و تصویری که لنز بلند دارند، دوربین های کوچک، موبایل و میکروفن های رادیویی چه در مواقعی که این ابزار از دید هدف پنهان هستند و یا ضبط برای مقاصد غیر از پخش انجام می شود همانند ضبط صحنه هایی از مسافرت های تعطیلات.
 • ضبط تماس های تلفنی بدون اخذ مجوز برای پخش.
 • ادامه ضبط عمدی برنامه ضبطی در حالیکه مشارکت کننده خیال می کند ضبط برنامه خاتمه یافته است.

معمولا بی بی سی ضبط محرمانه را در موارد زیر استفاده می کند:

 • بعنوان یک ابزار تحقیقاتی، جاییکه دلایل کافی در ارتباط با رفتاری وجود داشته باشد که این عمل برای عموم و مردم جذاب، است. لازم است ضبط رویداد، رفتار مورد نظر را تأیید کند و گزینه دیگری به منظور جمع آوری ادله برای آن رویداد نباشد.
 • در خارج از بریتانیا و در کشورهایی که اجازه ضبط اطلاعات و یا جمع آوری اطلاعات را بسیار مشکل می گیرند.
 • بعنوان شیوه ای برای جمع آوری اطلاعات علمی در زمینه های اجتماعی، با هدف ضبط حرکات طبیعی، برای پاسخ گویی به سؤالات علمی.
 • برای برنامه های کمدی و سرگرمی، جاییکه ضبط نامحسوس، جزئی از برنامه و محتوای آن است.

تاییدیه ضبط نامحسوس

هر پیشنهادی در ارتباط با ضبط محرمانه واقعه ای باید به تایید رئیس و سردبیری بخش مربوط و یا برای تولید کنندگان مستقل به کمیته سردبیری ارجاع داده شود.

جمع آوری و پخش اطلاعات محرمانه در دو مرحله مورد تحلیل و بررسی قرار می گیرد که در هر مرحله کار قضاوت در ارتباط با میزان دخالت نیاز است. بنابراین تصمیم به جمع آوری اطلاعات جدای از تصمیم به پخش اطلاعات صورت می گیرد.ضبط باید تاییدیه لازمه را دریافت کند حتی اگر مطالب جمع آوری شده پخش نشود. هر بخشی در بی بی سی مسولیت نگهداری و حفظ اطلاعات محرمانه ضبط شده خود را دارد و در مواقع مورد نیاز باید به بخش های دیگر بی بی سی برای استفاده ارائه شود.

هرگونه نیازمندی در ارتباط با ضبط محرمانه از جمله وسایل مورد نیاز با توجه به موضوع هدف باید در حد حداقل باشد. علاوه بر این باید این درخواست ها به رئیس بخش مربوطه و برای تولید کنندگان مستقل به کمیته سردبیری ارجاع داده شود.

در مواردی که نیاز به ضبط اطلاعات به طور محرمانه در خارج از بریتانیا هستیم به این نکته باید توجه کرد که قوانین در مناطق مختلف جهان متفاوت است.

هرگونه پیشنهادی درارتباط با ضبط محرمانه اطلاعات در کشورهای دیگر و یا حتی بریتانیا که احساس می شود غیرقانونی است وتجاوز به حریم خصوصی افراد محسوب می شود باید به رئیس بخش سیاست گزاری و استانداردها ارجاع و با مشاور حقوقی برنامه ها نیز مشورت شود.

استفاده مجدد از اطلاعات محرمانه ضبط شده باید قبل از هرگونه پخش به تایید معاون سردبیر و یا برای تولید کنندگان مستقل به کمیته سردبیری ارجاع داده شود. هرگونه تصمیم در این ارتباط باید ثبت شود.

ضبط محرمانه برای اخبار و وقایع مستند

هر گونه ضبط محرمانه اطلاعات باید در زمینه سلایق مخاطبین باشد چراکه برای بی بی سی جلب مخاطب و ارائه مطالبی که مخاطب از جای دیگر نشنیده و یا ندیده است بسیار مهم است. به هرحال ضبط محرمانه آخرین شیوه جمع آوری اطلاعاتی خاص است.

دخالت و نفوذ در جمع آوری و پخش اطلاعات محرمانه باید مورد تایید و قبول افکار عمومی قرار بگیرد. در مواردی که پیش بینی می شود حریم خصوصی افراد مورد تهدید قرار می گیرد بی بی سی مایل است قبل از ضبط آن اطلاعات افکار عمومی را در این ارتباط بسنجد. این موقعیت ها در موارد زیر اتفاق می افتد ولی محدود به اینها نیست.

 • ضبط در مکان های خصوصی جایی که عموم قادر به دسترسی به آنجا نیستند
 • ضبط محرمانه از درمان های پزشکی
 • ضبط محرمانه از افرادی که قابل شناسایی هستند و در وضعیت غم انگیز و یا استرسی فوق العاده در اماکن عمومی و یا غیر عمومی قرار دارند.

ما نباید در امور مردم تجسس کنیم به گونه ای که حق نداریم اقدام به ضبط محرمانه رفتار افراد یا گروههایی در اماکن خصوصی کنیم به ظن اینکه رفتار غیر اخلاقی و یا اجتماعی انجام می دهند. بالاخص در مواقعی که هیچ گونه ادله ای برای این کار نداریم.

ما هرگز نباید اقدام به نصب تجهیزات ضبط محرمانه در اماکن خصوصی بدون اجازه مالک آن کنیم. مگر آنکه برای جمع آوری ادله ای برای یک جنایت بسیار مهم نیاز باشد. هرگونه پیشنهادی در این ارتباط باید به رئیس بخش سیاست گذاریها و استانداردها ارجاع داده شود.و حتی با مشاور حقوقی بخش مشورت شود.

ضبط محرمانه در بسیاری از مواقع ممکن است برای تحقیقات اجتماعی و علمی که مورد علاقه عموم است صورت بگیرد. در این موارد به دنبال پاسخ سولاتی هستیم که رفتار طبیعی می تواند جوابی برای آنها باشد. در چنین مواردی باید موضوع مورد تحقیق عمومی باشد و نتایج حاصل از تحقیق ویرایش و برای ارائه دقیق تحقیق استفاده می شود. در این موارد رضایت شخص و یا سازمانهای دخیل در این تحقیقات باید درنظر گرفته شود و علاوه بر آن نشانهای آنها نیز باید به طور مناسب پنهان نگه داشته شود. هر گونه پیشنهادی در ارتباط با معرفی افراد و یا سازمان ها بدون رضایت آنها باید به سیاست گذاری سردبیری ارجاع داده شود.

ضبط محرمانه برای سرگرمی و برنامه های کمدی

ضبط محرمانه اطلاعات نباید باعث آسیب زدن به افراد شود به گونه ای که چهره ناخوشایند از آنها نشان دهد. اگر فردی در هنگام ضبط محرمانه متوجه این مسئله شد و از ما خواست ضبط را متوقف کنیم فورا باید این کار را انجام دهیم و در صورت درخواست او کلیه ضبط های انجام شده را نابود کنیم.

در هنگام جمع آوری اطلاعات محرمانه باید رضایت افراد در ارتباط با پخش مطالب گرفته شود و یا در صورت عدم انجام آن باید کاملا مشخصات افراد پنهان شود. در صورتیکه اینگونه ضبط ها باعث شرمندگی افرادی شود که در دوربین هستند و در این ارتباط رضایت نداده اند باید کاملا مشخصات شناسایی آنها پنهان شود.

هر کسی که صدای او از روی تلفن بطور محرمانه برای برنامه های سرگرمی و یا کمدی ضبط شده است قبل از پخش این برنامه ها باید رضایت آنها در این ارتباط اخذ شود.

هر گونه پیشنهادی در ارتباط با حضور افراد در برنامه های پخش زنده بدون اطلاع آنها از طریق تلفنی و یا حضوری باید توسط رئیس بخش سیاست گذاری و سردبیری مورد تایید قرار گیرد.

ضبط محرمانه از منابع خارجی

در مواردی که ما از دیگران می خواهیم که اقدام به ضبط محرمانه اطلاعات کنند باید این مسئله را در نظر داشته باشیم که ضبط واقعه طبق استانداردهای تعریف شده بی بی سی باشد. در صورتیکه جمع آوری اطلاعات طبق استاندارد نباشد قابل پخش نخواهد بود. هر گونه پیشنهادی در ارتباط با استفاده از محتوای اطلاعات محرمانه ضبط شده توسط دیگران باید به سیاست گذاری سردبیری ارجاع و قبل از آن سردبیر بخش تایید کرده باشد و برای تولید کنندگان مستقل به کمیته سردبیری ارجاع داده شود. در مواردی که جمع آوری اطلاعات بر اساس استانداردهای بی بی سی نباشد تصمیم در ارتباط با پخش یا عدم پخش آنها توسط رئیس بخش سیاست گذاری و استانداردها گرفته می شود. تاییدیه فقط در صورتی داده می شود که افکار عمومی علاقه زیادی نسبت به موضوع داشته باشند.

نکته برداری الکترونیکی

نکته برداری و ضبط اطلاعات و گفتگوها برای نکته برداری و جمع بندی شیوه بسیار خوبی در تهیه برنامه ها است در این گونه موارد رضایت طرف گرفته می شود.

در مواردی که اینگونه ضبط اطلاعات امکان پذیر نباشد تلاش می کنیم اطلاعات بصورت محرمانه به شکل صدا و یا تصویر ضبط شود این کار با استفاده از دوربین ها و یا تلفن های کوچک انجام می شود. در این مواقع نیاز به اخذ رضایت فرد نیست. هدف از اینگونه ضبط فقط جنبه تحقیقاتی دارد نه پخش. این عمل برای جمع آوری مدارک و ادله ای است که طبق آن بی بی سی در صورت نیاز نسبت از برنامه های ارائه شده اش دفاع می کند. در جایی که امکان داشته باشد باید ضبط گفتگو ها بدون رضایت فرد با مدیر بخش هماهنگ شده باشد.

ما معمولا تلفن های ضبط شده ای را که برای نکته برداری انجام شده است پخش نمی کنیم. هر گونه پیشنهاد پخش این گونه تلفن هایی که برای نکته برداری انجام شده است را باید توسط رئیس بخش سیاست گذاری و استانداردها تایید شود. تاییدیه پخش چنین مطالبی فقط در شرایط خاص صورت می گیرد.

دوربین

بی بی سی فقط زمانی با دوربین کار می کند که نیاز باشد. و هرگاه منظور مورد نظر محقق شد باید برداشته شود. این دوربین ها نباید طوری نصب شود که تصاویر بسیار نزدیک از مناطق خصوصی همانند خانه، باغ و یا دفاتر بدون مجوز صاحبش بگیرد. اگر اجازه این کار گرفته نشده است نصب این گونه دوربین ها به مثابه ضبط محرمانه اطلاعات تلقی می شود.

قوانین مربوط به استفاده از دوربین های سی سی تی وی اجازه نصب و استفاده دوربین های وب کم را نمی دهد. اطلاعات بیشتر در این ارتباط از طریق قوانین تطبیق سیاست های اطلاعاتی قابل دسترس است.

دوربین وب کم در استادیو

در جاییکه این گونه دوربین ها در استادیو نصب است باید تولید کننده برنامه میهمان برنامه را از وجود آن خبردار کند. این مسئله برای میهمانان برنامه های رادیویی مهم است چون ممکن است تصور کنند دیده نمی شوند. در صورتیکه میهمانان رادیویی نبست به وجود دوربین اعتراض کنند باید به دیدگاه آنها احترام بگذاریم. همچنین کلیه کارمندان باید از وجود دوربین با خبر باشند.

تولید کننده باید قادر باشد تصاویر دوربین را قبل از قرارگیری روی سایت مونتاژ و یا ویرایش کند. قوانین مشابه در استادیوهای دیگری که متعلق به بی بی سی نیست و ضبط برنامه داریم اعمال می شود. جزئیات بیشتری در ارتباط با استفاده از دوربین های وب کم در برنامه های بی بی سی از بخش حفاظت اطلاعات قابل دسترس است.

دوربین وب کم در اماکن عمومی و نیمه عمومی

در مواقعی که بی بی سی اقدام به نصب دوربین وب کم در اماکن عمومی و یا نیمه عمومی می کند و به دلیل تصویر برداری دقیق آن افراد با مشخصاتشان قابل شناسایی هستند باید افرادی که در این مکان هستند را از وجود وب کم آگاه کنیم. در رویدادهایی که برگذار می شود این اطلاع رسانی را یا زیر پوسترهای رویداد و یا با نصب آگهی در محل انجام می دهیم. اگر وب کم در مکان عمومی مانند پارک و یا خیابان است به شکل مناسب نزدیک محل نصب اطلاع رسانی می کنیم. در مواردی که افراد توسط تصاویر دوربین قابل شناسایی نیستند نیاز به اطلاع رسانی نیست.

CCTV، دوربین های وب کم منابع خارجی

ضبط اطلاعات توسط ارگان ها و یا افراد دیگر ممکن است مسائلی از جمله حریم خصوصی، دقت در تصویر برداری، تحقیر و یا مواردی از این قبیل را به همرا ه داشته باشد.این محتوای اطلاعاتی می تواند شامل دوربین های مدار بسته، اطلاعات ضبط شده توسط سرویس های اورژانس همانند ۹۹۹ و یا سازمان های خصوصی و غیره باشد.

در این موارد باید نسبت به استفاده از این منابع مراقب بود بلاخص وقتی با سازمان های مربوطه توافقی نداریم. در تمام این موارد باید تحقیقات لازم در ارتباط با اصالت اطلاعات را قبل از پخش آنها انجام دهیم.

هر پیشنهادی در ارتباط با استفاده از دوربین شرکت های دیگر در برنامه های بی بی سی باید به سردبیر بخش و برای تولید کنندگان مستقل به کمیته سردبیری ارجاع شود که آن هم با بخش سیاست گذاری مشورت می کند. همچنین باید سردبیر بخش کنترل برنامه های بی بی سی را از وجود وب کم هایی که برنامه های بی بی سی را زنده روی سایت منتقل می کند با خبر کنیم. این مسئله می تواند به سردبیری برنامه ها این اطمینان را بدهد که مشکلی از نظر اتفاقات ناخواسته در جریان پخش نمی افتد.

در مواردی که انجام موارد فوق میسر نیست باید قبل از استفاده از دوربین این واسط ها ارزیابی های لازم را انجام دهیم. از جمله موضوع و قالب رویداد ، منبع دوربین و تصاویر آن. برای نمونه تصویری از شهر و یا اجتماع مدنی که با در نظر گرفتن راقبت های لازم مشکلی ندارد. به هر حال هر گونه پیشنهادی در ارتباط با جاسازی دوربینی در رویدادهایی که حمایت کننده مالی آن هستیم باید به سیاست گذاری سردبیری ارجاع داده شود.

بی بی سی مسولئت بررسی و ارزیابی خروجی های کلیه وب کم ها را دارد جدای از اینکه متعلق به چه کسی است. که این سطح بررسی به محتوای دوربین برمی گردد. تولید کننده باید این امکان برایش فراهم باشد که در صورت نیاز تصاویر زنده حاصل از دوربین را برش دهد. به هر حال انتقال تصاویر از دوربین های طرح ترافیک به بی بی سی امکان پذیر است ،حتی اگر این تصاویر توسط ما بررسی نشود پلیس و یا سازمانهای مسئول دیگر بررسی های لازم را تحت استانداردهایی انجام می دهند.

آستانه ضبط

آستانه ضبط به مواقعی اطلاق می شود که آماده به ضبط و مصاحبه حضوری و یا تلفنی برای پخش هستیم و در این حالت مصاحبه شونده انتظار پخش مصاحبه اش را ندارد، چرا که از قبل با او هماهنگی لازم صورت نگرفته است. در این مواقع مسئله تجاور به حریم خصوصی افراد و دخالت در آن مطرح می شود. اصطلاح آستانه ضبط برای افراد بصورت حضوری یا تلفتی می تواند اتفاق بیافتد، در مکان های عمومی و یا خصوصی این اتفاق در ضبط برنامه های خبری ،مستند سرگرمی و کمدی می تواند رخ بدهد که در این صورت مطابق در دستورالعمل مربوط به آستانه ضبط، حق جمع آوری مشروع اطلاعات برای اخبار روزانه، موارد تحقیقاتی و یا برنامه های کمدی و سرگرمی باید در نظر گرفته شده است.

آستانه ضبط برای اخبار و برنامه های مستند با و یا هر پیشنهادی که در ارتباط با آستانه ضبط چه با حضور فرد و یا از روی تلفن باشند باید زمان مصاحبه ای را با شخص و یا سازمان مربوطه هماهنگ کنیم و همچنین توسط سر دبیر بخش مربوطه و یا برای تولید کنندگان مستقل به کمیته سر دبیری ارجاع و مورد تایید قرار گیرد . تایید اینگونه مصاحبه ها در صورتی انجام می شود که مسئله جدی ازجمله ادله ای در ارتباط با جنایت و یا اتفاق نا گواری و یا در مواردی از قبیل زیر در میان باشد.

 • در مواردی که درخواست های مکرر برای انجام مصاحبه و در ارتباط با موضوعی به نتیجه نرسیده باشد.
 • در خواست انجام مصاحبه سابقه منفی در خصوص قبول آن وجود داشته باشد. پیشنهاد برای ضبط مصاحبه ای بدون اطلاع فرد باید در ارتباط با انجام یک عمل خلاف باشد که توجه خاصی باید روی پخش تولید و مسائل خصوصی افراد و هر گونه انجام خطای آنها وجود داشته باشد تایید این ضبط در صورتی انجام می شود که:
 • ادله روشنی در ارتباط با کار خلاف و یا جنایتی وجود داشته باشد.
 • امکان در خواست مصاحبه وجود نداشته باشد
 • دلیل قانع کننده ای نشان دهد که در صورت تعیین وقت مصاحبه ای احتمال دارد تحقیقاتی به ثمر نرسد و یا فرد مذکور ناپدید شود.

آستانه ضبط برای برنامه های کمدی و سرگرمی

هر گونه پیشنهادی در ارتباط با ضبط اطلاعاتی بدون اطلاع قبلی شخص یا سازمان به منظور استفاده در برنامه های کمدی و یا سرگرمی باید توسط سردبیر پخش مورد تایید قرار گیرد و برای تولیدکنندگان مستقل کمیته سردبیری ارجاع داده شود.

افرادی که اینگونه مصاحبه می شوند باید در ارتباط در ارتباط با پخش برنامه رضایت داشته باشند.

آستانه ضبط برای جمع آوری اخبار روزانه

در جامعه زمانی که مردم در متن اخبار هستند این احتمال را می دهند که خبرها موضوعی از رسانه هستند که ما از آنها سوال می کنیم و پاسخ می دهند، این موضوع برای پخش ضبط می شود این مواردی است که بدون قرار قبلی با آنها انجام می شود.

به هر حال به این نکته باید توجه داشت که در مواقعی حضور کمیته نمایندگان رسانه های مختلف برای پوشش خبری خاص باعث ایجاد ازدحام و حتی ارعاب می شود لذا در این مواقع می توان با رسانه های دیگر در ارتباط با پوشش اخبار هماهنگی لازم را انجام داد.

آستانه ضبط و تحقیق

دستورالعمل های بی بی سی در ارتباط با آستانه ضیط مانع انجام تحقیقات نمی شود. مواردی که محقق برای جمع آوری اطلاعات لازم مجبور به ضبط مصاحبه های تلفنی و یا حضوری با مردم و یا افراد خاصی می شود که ممکن است در موارد خاصی آنها را ملاقات کند.

برچسب – ورود سر زده

ورود سر زده مواقعی است که ما با پلیس، مهاجر، و دفتردار حفظ محیط زیست و یا افراد دیگر مسئول در امور عمومی اجتماعی روی مواردی همکاری می کنیم. وقتی ورود سرزده در ارتباط با افراد فوق بکار گرفته می شود که افکار عمومی علاقه مند باشد و دقت کافی در ارتباط با حریم خصوصی افراد و قانون را باید در نظر داشت البته رضایت این افراد هم مهم است.

وقتی سرزده در مکان مشخصی وارد می شود باید:

 • مردم اطمینان داشته باشند که برای بی بی سی ضبط انجام می گیرد
 • اخذ مجوز از مالک صورت پذیرد و درصورت در خواست توقف ضبط باید اینکار را انجام شود.
 • اگر مالک خواست از ملک او خارج شویم باید فورا این کار را انجام دهیم.

در موادری که مطمئن هستیم رفتاری غیر اجتماعی و یا غیر قانونی صورت می گیرد و یا افکار عمومی علاقه مند ادامه ضبط برنامه هستند باید ضبط را ادامه دهیم.

گزارش مرگ و ناراحتی

ما باید در ارتباط با ارائه گزارش دقیق و سلایق افکار عمومی و از طرفی رعایت حریم خصوصی افراد توازن بر قرار کنیم بالا خص زمانی که گزارشاتی در ارتباط با تصادف، اخبار ناراحت کننده و بلایای طبیعی و خشونت و جنگ می دهیم.

علاوه بر اینها در ارتباط با نشان دادن تصاویر افرادی که دچار سانحه شده اند و یا در وضعیت ظاهری مناسبی قرار ندارند دقت کافی داشته باشیم. در مواردی اضطراری ضبط اطلاعات همچون بلایای طبیعی و اثرات ناشی ا زآنها تا حد امکان صورت می گیرد ولی قبل از پخش باید دقت کافی و لازم در ارتباط با حقوق انسانی افراد در نظر گرفته شود. پخش زنده تصاویر از افرادی که در این موقعیت ها قرار گرفته اند نباید طوری باشد که از قوانین انسان دوستانه و رعایت حریم خصوصی افراد تجاو کند.

در موارد بسیار نادر همانند لحظه مرگ فردی، اجازه پخش لازم است چرا که همیشه باید به حقوق افرادی که در این موقعیت ها قرار می گیرند احترام گذاشت. علاوه بر آن نباید تصاویری نزدیک از چهره افراد در حال مرگ و یا زخم های آنها نشان داد.

پس از لحظه مرگ استفاده از تصاویر و اطلاعات برای نشان دادن علت واقعه معمول است اگر چه تهیه متن و تحقیقات در این ارتباط نشان دهنده واقعیت رویداد است. در مواردی که داستان این اتفاقات بیشتر گشوده می شود ممکن است استفاده دوباره از تصاویر سختر باشد در مواقعی که مسائل تاریخ معاصر مطرح است و سالانه مراسم آن برگزار می شود می توان از اطلاعات جمع اوری شده دوباره استفاده کرد.

البته باید از تاثیر استفاده مکرر ا زتصاویر در کانال های خبری آگاه باشیم.

معمولا باید افرادی را که در سانحه درگیر شده اند به همراه دوست و یا افراد نزدیکش به مصاحبه دعوت کرد و نباید:

 • آنها را برای انجام مصاحبه تحت فشار گذاشت.
 • آنها را با تماس های مکرر یا ایمیل، تکس و یا حضور در منزل کلافه کرد.
 • آنها را دنبال کنیم اگر شروع به حرکت کردند.

به هرحال مهم است که ناخواسته و سهوا اخبار خود را سانسور نکنیم. برای نمونه حد و اندازه نمایش غم و اندوه افرادمی تواند با نفوذ به حریم خصوصی افراد در مناطق مختلف جهان متفاوت باشد زمانی که قصد پخش رویدادی را می گیریم دونکته کلیدی مهم است: مردمی که از آنها تصویر گرفته می شود و مخاطبین؛

در مواقعی که تصاویر از قربانی واقعه ای نشان داده می شود بعید است او نسبت به آن اداعایی داشته باشد ولی ممکن است مخاطبین را ناراحت و عصبانی کند. در این مواقع توضیحی بطور خلاصه در ارتباط با دلایل جمع آوری این اطلاعات برای درک بیشتر مخاطب لازم است.

ما مراسم تشییع جنازه افراد را وقتی اجازه ضبط داریم که از آنها اجازه گرفته باشیم و یا در مواردی افکار عمومی علاقه شدیدی نسبت به آن نشان دهد که بدون مجوز اولیای دم امکان ضبط آن می شود.

مرور رویدادهای گذشته

باید در نظر داشت وقتی مروری بر وقایع و رویدادهای گذشته داریم حداقل تاثیر را روی قربانیان این واقعه داشته باشد حتی اگر این وقایع در حوزه اجتماع رو یداده باشد. شیوه های کاهش تاثیر وقایع ناخوشایند روی مردم به زمان رویداد، مکان و مدت زمان سپری شده از آن بستگی دارد. اما در مواردی که قرار است خانواده این قربانیان را در برنامه های خود دعوت کنیم و یا در مورد آنها در برنامه صحبت کنیم باید قبلا به آگاهیشان رسانده باشیم.

اطلاعات شخصی

مردم به بی بی سی اعتماد دارند و ما نیز باید در این ارتباط ها با آنها رو راست باشیم. باید به وضوح و روشنی به مردم گفت که چطور قصد استفاده از اطلاعات شخصی آنها را داریم برای مثال آدرس ایمیل یا شماره تلفن و اطلاعات شخصی افراد جمع آوری شود که آنها وارد وب سایت می شوند یا در مسابقه ای شرکت می کنند یا برای فعالیتی ثبت نام می کنند و یا عضو بانک اطلاعاتی ما می شوند ما باید اطلاعات شخصی افراد را براساس مقررات و دستوالعمل های اطلاعات موجود هماهنگ کنیم.

جزئیات شرکت کنندگان

بخش تولید اغلب به جمع آوری اطلاعات شخصی در مورد شرکت کنندگان اصلی و دخیره ای از طریق وب سایت قبل از هر بانک اطلاعاتی دیگر می پردازد که این اطلاعات طبیعتا نباید در دسترس دیگر بخشهای خارج از عرصه تولید باشد.که در موارد استثنا باید به رئیس سیاست گذاری سر دبیری ارجاع داده شود.

اطلاعات و جزئیات و کلا هرگونه اطلاعات شخصی شرکت کنندگان نباید در اختیار واسطه های برنامه ساز بدون رضایت شرکت کنندگان قرار گیرد. چنانچه رضایت شرکت کنندهای را نتوان جلب کرد این موضوع باید به مراتب بالا ا زجمله سردبیر و ویراستار ارجاع داده شود.

ما همچنین باید در جمع آوری اطلاعات شخصی از کودکان مراقب باشیم که این امر حتما با رضایت والین آنها صورت پذیرد.

فرستادن ایمیل و پیام های تجاری

ما نباید ایمیل به مردم بفرستیم مگر اینکه آنها خواهان در یافت این پیام ها باشند.

چنانچه بخواهیم اطلاعات شخصی را به منظور تجارت یا پژوهش پخش کنیم مصرف کننده باید حق انتخاب داشته باشد. در مواردی که شرکت کننده گان به هر دلیلی از جمله شرکت در مسابقات یا غیره آدرس ایمیلشان را در اختیار ما قرار می دهند مانباید از این آدرس ها چهت فرستادن تولیداتمان استفاده کنیم.

به هر حال در برخی از موارد ممکن است بخواهیم پیشنهادی به مخاطبین داده و یا فرصتی را در اختیار آنها قرار دهیم که این امر می تواند به صورت آنلاین از طریق ایمیل بی بی سی محقق شود.

همچنین در مواقعی که ایمیلی می فرستیم باید مرافب لیست آدرس ایمیل هایی که در اختیار داریم باشیم تا دردسترس قرار نگیرند.

پیام های بازرگانی می تواند در پیشرفت ارتباطات بی بی سی از طریق آنلاین موثر باشد خصوصا در موادی که پیام ها پیشنهاد فردی باشد. لذا در بحث رقابت تجاری باید مراقب باشیم:

 • رضایت شرکت کننده از دریافت این گونه ایمیل ها زا طریق بی بی سی باید به وضوح مشخص باشد.
 • کارهای تجاری و همچنین بخش قراردادها بی بی سی نشان دهنده عضوپذیری عمومی نیست.
 • قراردادها باید متناسب با معاملات تجاری باشد.

افراد مفقود شده

در مواقعی ممکن است بی بی سی اقدام به پخش اثر و نشانه ای از افراد گم شده نماید که این اطلاعات از طریق دوستان و آشنایان در اختیاز بی بی سی قرار گرفته است.

به هر حال ما در قبال این افراد و هر گونه اطلاعات در جهت یافتن آنها مسئولیم و البته برخی از این اطلاعات محرمانه بوده و افشای آنها ممکن است باعث شرمندگی یا پریشانی فرد مفقود شده گردد.

(ادامه دارد…)

برچسب‌ها: , , , , , ,

مطالب مرتبط

 1. سوال گفت:

  انگلیس در تفرقه انداختن رتبه اول دنیا است و بعد از ان امریکا قرار دارد
  چرا امریکایی ها با وجود بودجه بیشتر و تجهیزات بیشتر در رتبه دوم قرار دارند؟

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز