یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۲۳:۱۲ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۰
غدیرشناسی/
 مردی که معاویه برای او گریه کرد؛ گفتاری از حجت الاسلام امین حقیقت نژاد   

وقتی خبر شهادت حضرت به معاویه رسید، زن او می گوید دیدم معاویه گریه می کند. پرسیدم چرا گریه می کنی؟ می گوید از این دلم می سوزد، علی که رفت عِلمش را هم با خودش برد. حضرت خطبه های زیادی دارند. یکی از خطبه ها بدون الف است، یکی دیگر از خطبه های ایشان بدون نقطه است...

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، متن زیر، سخنرانی کوتاه حجت الاسلام امین حقیقت نژاد مدرس موسسه تبلیغی «امیر بیان» در کانون فرهنگی هنری «یاران خورشید» است که به مناسبت عید سعید غدیر ایراد و توسط پایگاه خبری تحلیلی ندای اصفهان پیاده سازی شده است. مجموعه فرهنگی «یاران خورشید» واقع در خیابان جی از قدیمی ترین مجموعه های فرهنگی شهر می باشد که اعضای آن را دانش آموزان راهنمایی و دبیرستان تشکیل می دهد.

***

بسم الله الرحمن الرحیم. سینمای هالیوود و آمریکا یکی از تلاش هایش این است که شروع می کند شخصیت هایی را می سازد و به جامعه ارائه می دهد و مردم هم از دیدن آن ها لذت می برند. این شخصیت ها ویژگی های مشخصی دارند؛ خیلی قدرتمند هستند و مهربان و می خواهند دنیا را نجات دهند. فروش خیلی خوبی هم از این فیلم ها کسب می کنند؛ مثلا مرد آهنین ۳، ۱۲۰۰۰۰۰ دلار فروش داشت. این یعنی چه؟ یعنی مردم با اینکه می دانند این شخصیت ها واقعی نیستند اما از دیدن این ها لذت می برند.

حجت الاسلام امین حقیقت

ما شیعیان نباید سرمان با این شخصیت ها گرم بشود؛ چرا؟ چون خودمان چنین شخصیت هایی داریم. جرج جُرداق مسیحی می گوید من یک نفری را می شناسم که هرچه می خواهم بگویم مسیح از او بالاتر است عقلم این اجازه را به من نمی دهد.

این شخص کیست؟ شخصی که افتخار شیعیان است، شخص نازنین مولی الموحدین امیرالمومنین علی (ع). بنده چند تا از فضیلت های امیرالمومنین را در این شب مبارک، شب عید غدیر عرض می کنم و شما ببینید در آن شخصیت ها دنبال چه چیزی می گردید؟ دنبال شجاعت؟ در شجاعت امیرالمومنین (ع) همین بس که ایشان هیچ وقت سواره به میدان جنگ نمی رفت. از ایشان پرسیدند که یا علی چرا شما پیاده به جنگ می روی با اینکه با اسب رفتن آسان تر است؟ فرمودند کسی که سواره می رود جنگ به خاطر دو دلیل است: یا می خواهد اگر کار بر او سخت شد از میدان فرار کند و یا اگر دشمن فرار کرد او را تعقیب کند؛ که من هیچ کدام از این کارها را انجام نمی دهم.

می گویند زره امیرالمومنین پشت نداشته است. چرا؟ ایشان می فرمایند زره کسی پشت می خواهد که قصد فرار داشته باشد و علی کسی نیست که از میدان بخواهد فرار کند. جریان کندن درِ خیبر را حتما شنیده اید، این داستان نیست، قلعه خیبر یکی از مکان هایی بود که یهودیان در آن زندگی می کردند. یک درب سنگی داشت که خیلی بزرگ بود. می گویند برای باز و بسته کردن این در چهل مرد جنگی آن را باز و بسته می کردند. از ایشان می پرسند یا علی با چه قدرتی این در را از جا کندی؟ می فرماید با قدرت ایمان. این فضای قدرت.

عمرو بن عبدود کسی بود که برابری می کرد با هزار مرد جنگی. در جریان جنگ خندق، او از خندق عبور کرد و شروع کرد به «هل من مبارز» طلبیدن. پیغمبر اکرم (ص) سه بار به مسلمانان اشاره کرد و فرمود چه کسی صدای او را خاموش می کند؟ هر بار علی (ع) لبیک می گفت. در آن زمان امیرالمومنین ۲۴ سال داشت. شروع می کنند به مبارزه. عمرو یک ضربه به امیرالمومنین می زند و حضرت هم با یک ضربه دو پای او را قطع می کنند و بعد او را به درک واصل می کنند. این از شجاعت امیرالمومنین.

در جوانمردی حضرت می گویند در جنگ با عمروبن عبدود با اینکه رسم بود هر کسی را می کشتی وسایل او (زره و شمسیر او) مال پیروز میدان بود ولی حضرت دست به زره او نمی برند و بر نمی دارند. به حضرت گفتند چرا این کار را کردید؟ فرمود اگر زره او را برمی داشتم بدن او نمایان می شد و من دوست نداشتم چنین اتفاقی بیفتد. وقتی بدن عمرو بن عبدود به پیش خانواده اش رفت، خواهر عمرو گفت من برای او گریه نمی کنم چون او به دست یک آدم کریم کشته شده است.

علی کسی بود که در طول عمرش نان گندم نخورد؛ نه اینکه پولش را نداشت، نه، دلش را نداشت. وقتی حضرت ضربت خورد یک ظرف شیر برای حضرت آوردند ایشان اول مقداری جدا کردند و فرمودند آن را به ابن ملجم بدهید و بعد از آن شیر میل کردند. این فضای جوانمردی حضرت.

ایشان نه فقط در فضای انسان ها جوانمرد است بلکه در فضای حیوانات هم جوانمرد است. امیرالمومنین یک قانون و مرامنامه در مواجهه با حیوانات دارد. می فرمایند اگر می خواهید گوسفندی را ذبح کنید مواظب باشید او را مقابل گوسفند دیگری ذبح نکنید. اگر می خواهید باری بر حیوانی سوار کنید مواظب باشید بار بیشتر از توان حیوان نباشد. هر زمان می خواهید شتری را بدوشید مراقب باشید برای بچه او هم شیر بگذارید. این جوانمردی حضرت امیر.

جرج جرداق مسیحی ۵ جلد کتاب درباره حضرت نوشته است که اسمش «صدای عدالت انسانی» است.

جرج جرداق

از علم مولا همین بس که وقتی خبر شهادت حضرت به معاویه رسید، زن او می گوید دیدم معاویه گریه می کند. پرسیدم چرا گریه می کنی؟ می گوید من از این دلم می سوزد، علی که رفت عِلمش را هم با خودش برد. حضرت خطبه های زیادی دارند. یکی از خطبه ها بدون الف است. یکی دیگر از خطبه های ایشان بدون نقطه است.

این علی ماست، در چنین روزی پیامبر (ص) در غدیر خم ایستاد و فرمود به آن هایی که رفته اند بگویید برگردند و آن هایی که نیامده اند به ما برسند. سه روز توقف کردند و همه تک به تک با ایشان بیعت کردند. اما آیا همه با علی ایستادند؟ فقط ۴ نفر با علی ماندند. ما چقدر پای علی هستیم؟ علی چه انتظاری از ما دارد؟ قبل از آن اگر علی از ما انتظاری داشته باشد حاضریم آن کار را انجام دهیم؟

چند خواسته امیرالمومنین از ما دارد، پای کار هستید این ها را بگویم؟ در نهج البلاغه چند خواسته علی از ما دارد. علی (ع) می گوید مرا کمک کنید؛ با چی؟ با ترک گناه، با ورع. ورع از تقوا بالاتر است، «ورع» یعنی شما نزدیک به گناه هم نشوید. مثلا یک نرم افزاری در موبایلتان نصب می کنید و احتمال می دهید با این نرم افزار گناه کنید، ورع یعنی آن را پاک کنید. والسلام علیکم

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز