پنج شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۰۹:۲۶ - ۱۳۹۶/۰۵/۳۱
گفتگو با حجت الاسلام حسن امان اللهی مدیر مجموعه فرهنگی طلوع
 فعالیت فرهنگی ما مختص به دختران دانش آموز نخبه خاکستری است   

از بچه‌های ما چون مجموعه تیزهوشان مجموعه خیلی بزرگی است از مجموعه ما که مثلا بیش از۸۰۰نفر است شاید ۲۰درصد از تیزهوشان ۱۰الی ۲۰درصد از امام صادق علیه السلام است ولی از مدارسی هستند که خیلی اهل درس هستند

ندای اصفهان- جمال طاهری:

فعالیت مذهبی برای دختران از حلقه‌های گم شده فرهنگی در شهر اصفهان است خصوصا اگر شما در جنوب اصفهان بوده باشید که مسئولین فرهنگی به ویژه شهرداری این منطقه را به منطقه محروم فرهنگی تبدیل کرده اند. حجت الاسلام امان اللهی اما از آن دست افرادی است که بی توجه به این سیاستگذاری ها یک تنه وارد این عرصه شده و گروه مذهبی فرهنگی برای دختران نوجوان باتوجه به حضورش در مدارس دخترانه درست کرده است. وی متولد ۱۳۶۱ است، شش سال است که در درس خارج آیت الله مظاهری شرکت می کند و تحصیلات دانشگاهی در رشته مشاوره خانواده هم دارد.

***

ندای اصفهان: لطفا یک بیوگرافی از خودتان بفرمائید؟

حجت الاسلام امان اللهی: در کنار دروس حوزوی، مطالعاتی در حوزه نوجوان و بهداشت روانی بلوغ به شکل پژوهش‌هایی داشته ام. درحال حاضر در دانشگاههای اصفهان، علوم پزشکی، دانشگاه آزاد فلاورجان، لنجان، دهاقان، سازمان فنی وحرفه‌ای به صورت پاره وقت صبحها در این مراکز هستم و بعد ازظهر در یک کیلینیک مشاوره نوجوان مشغول مشاوره‌ام. در تیزهوشان هم یک مدتی مشاور سازمان استعدادهای درخشان(سمپات) بودم. مدارس تیزهوشان، مدارس شهید اژه‌ای و فرزانگان که هر هفته یک نشستی در یک فضای عمومی با بچه‌ها در طی یک فرآیند چند ساله داشتیم که ماحصل آن شد این گروهی که الان جمع کرده‌ایم.

ندای اصفهان: در مورد مجموعه‌تان بگویید و اینکه چه شد این مجموعه را تاسیس کردید؟

– مجموعه ما الان یک سال و نیم است که به اسم مجموعه طلوع شروع به کار کرده است. اما این که چرا این مجموعه تاسیس شد. باید بگویم یک حلقه گمشده‌ای در اصفهان بود در حوزه نخبگان، نخبگانی که نخبه درسی بودند و می‌توانم بگویم که قشر خاکستری جامعه ما بودند و عموما از لحاظ مذهبی و فرهنگی چون خیل تمرکزشان روی درس بود و تمرکز خانواده‌هایشان نیز شدیدا روی درس است و موضوعات دینی و فرهنگی در این میان واقعا مغفول بود. به خاطر همین ارتباطی که ما با این مدارس داشتیم و مدارسی که امام صادق و امام محمد باقر علیه السلام و به فراخور مدارس تیز هوشان بنده دعوت می‌شدم و بچه‌ها لطف داشتند و خوششان آمده بود و اصرارشان این بود که جلسه هفتگی داشته باشند که فقط منوط به مدرسه و اینها نباشد و بتوانند در کل سال مراجعه کنند. مجموعه طلوع را تاسیس کردیم که در سه گام هدف گذاری شد. مجموعه یک دختران آسمانی دوم والدین آسمانی و سوم پسران آسمانی گام اولش از همان یک سال و نیم پیش شروع شد چون ما مخاطب آن را داشتیم و جلساتمان جلسات هفتگی در کتابخانه مرکزی شهرداری برگزار شد هر هفته، فصل اولش که ده جلسه بود و ده هفته بود.

ندای اصفهان: موضوعات این جلسات چه بود؟

– موضوع جلسات را گذاشتیم “من کیستم” یعنی بحث هویت نوجوان و هویت دینی و در واقع یک دوره خودشناسی و باز هم می‌گویم بچه‌های ما بچه‌های خاکستری بودند یعنی بچه‌هایی بود که اولین باری بود که در جلسات مذهبی می‌آمدند به خاطر همین جلساتمان خیلی منعطف برگزار می‌شد حتما از تئاتر استفاده می‌شد حتما از آن افکت‌های صوتی و تصویری که مناسب این سن بود استفاده می‌شد. وقتی صحبت می‌کردم مناسب صحبتهای من کلیپ‌هایی ساخته می‌شد و خیلی نو و جدید برگزار شد و این باعث شدکه خیلی استقبال از آن بشود تا آنجا که ما مثلا اگر در هفته اول ۵۰نفر داشتیم پایان فصل دوم در جلسات ما حداقل ۲۰۰الی ۲۵۰نفر در۱۰جلسات می‌آمدند بعد به محرم خورد و برنامه کاملا متفاوتی را داشتند بچه‌ها و اولین روضه‌هایی که به شکل سالنی بچه‌ها می‌دیدند که در همان کتابخانه مرکزی روضه‌ها برگزار شد یعنی سالن کتابخانه مرکزی شد یک سالن روضه با این تفاوت که مجری‌های صداوسیما بودند خانم‌ها، و به جای اینکه روضه خوانده شود یک روضه کوتاهی خوانده می‌شد و بعد از آن چون فرهنگ شهادت برای بچه‌ها غریب بود از همسران یا مادران شهدای مدافع حرم دعوت شد و شهدای تحصیل کرده نه هر شهیدی چون این زعم بود که اینها بیکار بودند و می‌روند مثلا شهید اسحاقیانی را انتخاب کردیم که ایشان فوق لیسانس ادبیات عرب بود از دانشگاه تهران با معدل ۱۸ و داوطلبانه رفتند مدافع حرم شدند و به شهادت رسیدند و از همسرانشان به عنوان سخنرانان پاره وقت استفاده شد. از زنان تازه‌مسلمان دعوت شد و آمدند و هرشب یکی می‌آمد و ده دقیقه در مورد نگاهش به حجاب حرف می‌زد افرادی که متحول شده بودند و یعنی دخترانی که به اصطلاح یک دوره تاریک داشتند و به یک دوره روشن رسیده بودند می‌آمدند و از نگاه خوشان می‌گفتند و خیلی این جلسات جلسات پر بار و پر محتوایی شده بود. بعد خورد به اعتکاف و اعتکافی که ما دوسال برگزار کردیم و اعتکافی که در ایام ماه رجب،هر دوسال پر جمعیت‌ترین اعتکاف دختران شهر شد. آن هم با نگاه نخبگان چون استقبال زیاد شد گفتند که بچه‌های عمومی خیلی خوب است که کنار بچه‌های نخبه درسی باشند به خاطر همین یک سری از بچه‌های معمولی هم کنار بچه‌ها جذب شدند و ثبت نام شدند و در دوره شرکت کردند. در فصل دوم که در دانشگاه اصفهان برگزار شد در سالن شهید آوینی محور موضوع ما از حال بد به حال خوب بود که ده جلسه درباره آن گفتگو شد. با یک قالب کرسی آزاد اندیشی اما با وسعت خیلی زیاد و فصل سوم آن که الان سه هفته است شروع شده است عنوانش هست نشاط و آرامش واقعی که یک حلقه گمشده است، که بچه ها برای این که نشاط پیدا کنند می‌روند سراغ چیزهایی که مال آنها نیست چون برای اینکه آرامش پیدا کنند می‌روند سراغ جنس مخالف و چیزهایی که مناسب آنها نیست و اینجا آشنا می‌شوند که چگونه یک نشاط واقعی را بدست آورند و به لطف خدا این اتفاقات افتاد و هرسال بچه‌ها یک اردوی مشهد دارند که مشهد آنها هم آموزش محور است یعنی قرار نیست همین طور بیایند یک زیارت بکنند و بروند با دفترچه و قلم وکاغذ می‌آیند و حتی حرم هم که می‌آیند قلم وکاغذ می‌آورند حتی قرار هستش که از بند بند زیارتشان درسی بگیرند

ندای اصفهان: پس بیشتر بحث شما بحث کلاسی است؟

– نه خیر؛ مثلا قرار بود درباره احترام به والدین گفته بشود که آمدیم گفته‌ها را کم کردیم و اردویی گذاشتیم برایشان در خانه سالمندان صادقیه که رفتیم آنجا وبچه ها دیدند و متنبه شدند و فهمیدند پدر و مادری که الان دارند می‌توانند آینده آنچنانی داشته باشند پس نیاز هستش که احترام بیشتری ببینند و اینها باعث شد که خدارا شکر کار خیلی استقبال زیادی از طرف دختران انجام بشود الان هم فصل سوم در دانشگاه اصفهان و در تالار صائب برگزار می‌شود پنجشنبه‌های بعداز ظهر ساعت ۵ در کنار آن آمده‌ایم گام دوم را برداشتیم

ندای اصفهان: برای والدین هم برنامه‌ای ریخته‌اید؟ چه اینکه تعامل با نوجوانان نیازمند آگاهی والدین نیز هست.

– بله؛ من اعتقاد دارم وقتی می‌خواهیم با بچه‌ها فعالیت فرهنگی انجام بدهیم حتما نیاز هست در کنار آن زمینه را هم استاندارد بکنیم آمدیم با والدین آنها جلسه برگزار کردیم که گام دوم که والدین آسمانی هستند و محورآن تربیت دینی وچگونگی ارتباط با نوجوان از طریق پدر و مادر چون مکمل‌های خیلی خوبی هستند برای فرآیندی که دنبال آن هستیم برداشته شد و الان فصل دوم جلسات والدین آسمانی هم که هر فصلی ۱۰جلسه است سه هفته است شروع شده یعنی سیزدهمین جلسه والدین آسمانی است که صبح‌های پنجشنبه در دانشگاه اصفهان تالار آوینی ساعت ۱۰صبح برگزار می‌شود.

ندای اصفهان: چند نفر عضو دارید؟

– عضو ثابتی که برای هر جلسه می‌آیند حدود ۳۰۰نفرهستند. اما عضو واقعی حدود ۸۵۰نفر هستند.

 ندای اصفهان: عموما چه مقطع تحصیلی هستند ؟

– متوسطه اول و دوم عموما هستند و همه دختراند

ندای اصفهان: برای پسران پس فعالیتی ندارید؟

– پسران ۳ هفته است شروع شده است با مجموعه دکتر مفتح که با مجموعه دکتر مفتح یک فعالیت مشترکی را ما شروع کردیم به اسم پسران آسمانی که آنجا در حال برگزاری است. مخصوص مقاطع اول و دوم متوسطه است.

ندای اصفهان: والدین که می‌آیند معمولا پدرها می‌آیند یا مادرها؟

– هر دو می‌آیند پدر و مادر ثبت نام می‌کنند. چون شرط ما این است که پدر و مادر باید با هم بیایند.

ندای اصفهان: چند نفر از والدین می‌آیند؟

– تعداد پدر و مادرهایی که می‌آیند برای هر جلسه حدود ۱۴۰یا ۱۵۰نفر هستند. چون زمان ما صبح پنجشنبه است و خیلی‌ها مشغولیت دارند و اصرارمان هستند که حتما پدرها هم باشند و خودم سخنران هستم برای هر سه جلسه

ندای اصفهان: به یک صورتی می‌توان گفت که شما مبحث پرورشی و مشاوره مدرسه را بسط داده‌اید؟

– بسط داده‌ایم چون مدرسه هم از لحاظ زمانی محدودیت دارد و هم از نظر موضوعی محدودیت  دارد و ما در این زمینه‌ها آزاد هستیم وهیچ انتفاع مالی هم این مجموعه‌ها ندارد. یعنی تمام بچه‌ها و والدین تمام جلساتشان رایگان است.

ندای اصفهان: چارت مجموعه شما به چه صورت است؟

– من رئیس هیات مدیره هستم ولی یک هیات موسسی داریم و یک سری حدود ۲۰نفر خادم داریم که خادمین افتخاری مجموعه ما هستند که همه آنها تحصیلاتشان حوزوی دانشگاهی است خانم‌ها و هم حوزه درس خوانده‌اند و هم دانشگاه و در زمینه ‌های مرتبط مثل روانشناسی و اینها مربیان داخلی بچه‌ها هم هستند یعنی هر ۱۰الی ۱۵ نفر بچه‌ها که با بچه ها در ارتباط است و یک جلسه اضافی علاوه با جلسه عمومی با زیر گروهانشان دارند.

ندای اصفهان: طرح چارتتان را خودتان برنامه ریزی کردید یا از جایی الگو گرفتید؟

– نه؛ طراحی خودمان بوده است.

ندای اصفهان: بچه‌هایی که دیدم اکثرشان حجاب چادر داشتند آیا از خانواده‌های صرفا مذهبی هستند ؟

– نخیر، اینها بچه‌هایی هستند که تک تکشان حجاب را خودشان انتخاب کرده‌اند. جالب است وقتی خیلی از خانواده هایشان را ببینید خانواده یا مادر غیر چادری هستند که دخترشان به لطف خدا چادری شده است. با اینکه ما هیچ وقت مستقیما از حجاب حرف نزدیم در جلساتمان

ندای اصفهان: خانواده‌ها اعتراض نمی‌کنند؟

– بعضا خانواده‌ها اعتراض کرده‌اند. اما وقتی فرآیند مثبتی را می‌بینند که دخترانشان چه دوستان خوبی را پیدا کرده‌اند از چه فضاهایی دور شده‌اند خودشان هم دارند ما را حمایت می‌کنند.

ندای اصفهان: چند درصد از مدرسه تیز هوشان را جذب کرده‌اید؟

– درصد نمی‌توانم بگویم ولی از بچه‌های ما چون مجموعه تیز هوشان مجموعه خیلی بزرگی است از مجموعه ما که مثلا بیش از۸۰۰نفر است شاید ۲۰درصد از تیزهوشان ۱۰الی ۲۰درصد از امام صادق علیه السلام است ولی از مدارسی هستند که خیلی اهل درس هستند.

ندای اصفهان: منظورم این است که از تیز هوشان چند درصدشان را توانستید جذب کنید با همین روشتان؟

– ما هیچ تبلیغی برایشان نداشتیم اینها در یک دوره‌ای که من در آنجا بودم و آشنا شده‌اند و آنها دیگر همه‌شان کنکوری شده‌اند و رفتند دیگه اینها سینه به سینه گشته است مثلا اگر ۵ نفر آمدند رفته اند و۲۰نفر دیگر را با خودشان آورده‌اند وا الان حداقل شاید ۲۰۰نفر از بچه‌ها از بچه‌های تیز هوشان هستند. ولی از شعب مختلف آن هستند.

ندای اصفهان: پس اینها بیشتر دانش آموزانی هستند که در یک سال با شما ارتباط داشتند و سوالاتشان را مطرح می‌کردند و شما جوابهای دینی‌شان را می‌دادید بعد اینها با توجه به شناختی که با شما داشتند و قبلی‌ها در یک مکان جمع شده‌اند تا پاسخگویی به سوالات از طریق مرجعی که بوده است ادامه پیدا کند.

– بله؛ درست است.

ندای اصفهان: بعد از این که دیپلم می‌گیرند چه می‌شود آیا در مجموعه شما می‌مانند یا اینکه برای آنها برنامه‌ای ریخته‌اید یا نه؟

– ما هنوز یک سال و نیم است که برنامه را شروع کرده‌ایم از ابتدای سال ۹۷هیات دانشجوی ما فعال می‌شود چون بچه‌هایمان به آن حدی می‌رسند که وارد دانشگاه می‌شوند و فعالیت در سه فاز شکل می‌گیرد یعنی متوسط اول دوره جداگانه‌ای برای خودشان دارند، متوسطه دوم و دانشجویان تا اینکه این بچ‌ها مرتب بالا بروند و وصل بشوند به جلسه مادران و پدران.

ندای اصفهان: فکر نمی‌کنید آن موقع خیلی بسط پیدا می‌کند چون الان شما دارید تخصصی در مورد دانش آموزان کار می‌کنید چون بعد که برای دانشجویان فعالیت کنید بعد هم باید برای فارغ التحصیلان کاری انجام بدهید؟

– ان شاءالله که باید وصل بشوند به جلسات مادران و پدران.

ندای اصفهان: خوب اینها اگه همان سال اول هم ازدواج کنند سال بعد تازه بچه یکساله می‌شود؟

– خوب جلسات پدر و ماران فقط مربوط به کسانی نیست که بچه نوجوان دارند مثلا ما دوره اول جلسات پدران و مادران ما اصلا کلاس، کلاس همسرداری بود از این طریق ما وقتی می‌خواهیم تربیت درست داشته باشیم. طبق قول پیامبر اول باید بتوانیم عاشق باشیم اول باید بتوانیم یک رابطه عاشقانه بین زن و شوهر تعریف کنیم به خاطر همین دوره اول ما ۱۰جلسه در این موضوع گذشت و دوره دوم ما الان ارتباط با نوجوان است.

ندای اصفهان: خودشما بچه هم دارید؟

– بله، دوتا دختر که یکی ۱۰ ساله و یکی ۶ ساله است.

ندای اصفهان: تنها مجموعه مشابهی که در اصفهان دیدم مجموعه فانوس است آیا با آنها ارتباط دارید؟

– ما ارتباط با گروه فانوس داریم و مجموعه فانوس یک مجموعه خیلی قوی است که از آنها به خاطر فعالیتشان تشکر می‌کنم ولی خوب نگاه مجموعه فانوس این است که اول برای دختران سفید است. بچه‌هایی که مذهبی هستند به خاطر همین در همان قالب طراحی می‌شود برنامه‌ریزی می‌شود و دوم اینکه برای بچه‌های عمومی است یعنی اینکه شاید زیاد دغدغه درس نباشد ولی ما در کنار کارمان کلاس فیزیک، کلاس ریاضی، زبان، رباتیک داریم یعنی آمده‌ایم بهترین اساتید را جذب کرده‌ایم و با آنها صحبت کرده‌ایم وخودشان بانی شده‌اند که رایگان آموزش بدهند و بچه‌ها را در کنار کارمان آموزش می‌دهیم الان یک مرکزی را شهرداری به ما داده است که در آنجا کلاس‌های ما برگزار می‌شود در خیابان خاقانی کنار مسجد امام موسی کاظم علیه السلام است.

ندای اصفهان: به نظر شما این مرکز بد مسیر نیست؟

– چون بچه‌های ما این طرف شهر هستند و جایی هم نبود این مکان را اختصاص داده‌اند.

کلا این طرف شهر چون شهرداری متاسفانه بد نگاه کرده است از نظر مکانی فقیر است. واقعا از لحاظ مکانی فقیر است. ما واقعا مشکل داریم الان سر فضایی که می‌خواهیم کلاسهایمان را برگزار کنیم مشکل داریم و سر این که در این سمت شهر می‌خواهیم باشد و این سمت شهر هم یا سالن‌های بسیار مجللی دارد مثل سالن کوثر که به درد ما نمی‌خورد.

ندای اصفهان: ما اصلا اکثر مجموعه فرهنگی هم که می‌بینیم آن طرف شهر است یعنی چه برای دختران و چه برای پسران مجموعه‌های فرهنگی کمتری را در این طرف شهر داریم فکر می‌کنید علت آن چیست؟

– وقتی که سالن‌ها آن طرف است وقتی که مساجد خیلی فعال آن طرف است مسولین آن طرف هستند از این طرف بچه‌ها مجبورند به آن طرف بروند یا از قید آن می‌گذرند الان ما حدود ۹۰درصد بچه‌هایمان در جنوب شهر هستند مجبوریم که به جنوب شهر فکر کنیم آمده‌ایم سالن‌های دانشگاه اصفهان را گرفته‌ایم که آنها هم تقاضای هزینه دارند با اینکه یک نهاد دولتی هستند ولی چون مجموعه ما یک مجموعه‌ای هست که هیچگونه درآمدزایی ندارد و نخواهد داشت و هیچ پولی از بچه‌ها گرفته نمی‌شود نمی‌توانیم برای سالن هایمان هزینه کنیم و خدایی تا الان جور شده است.

ندای اصفهان: به نظرتان چرا مجموعه فانوس توانست این قدر خوب دیده بشود و بچه‌ها را جذب کند چه اینکه جذب همان دختر مذهبی نوجوان هم کار راحتی نیست که هر هفته بیایند و۱۰۰۰نفر بشوند با یک سخنران که مدیریت خوبی دارندولی سخنوری آنچنان خوبی ندارند؟

– چندتا عامل مهم در مجموعه فانوس است اول اینکه امسال ۱۳سال است که فعال است یعنی گروه فانوس با حدود ۲۰نفر شروع می‌کند و آرام آرام به صورت مداومت فعالیت فرهنگی می‌کند دوم اینکه تیم بسیار قوی دارند یعنی اینکه خانم‌هایی که باآنها فعالیت می‌کنند خانم‌هایی هستند که واقعا خودشان را وقف کرده‌اند. و این خیلی ستودنی است و سوم اینکه سالهاست که حمایت مجموعه‌هایی مثل سپاه را دارند چهارم تبلیغات بسیار گسترده‌ای که دارند بسیار تبلیغات قوی دارند از این جهت که وقتی لمپستی که شهرداری مجوز می‌دهد ۲۰تا فقط شهر اصفهان بخورد ۱۰۰عدد می‌خورد با لابی‌هایی که می‌شود و خوب است و باید این اتفاق بیافتد چون پشتوانه جمعتی دارد. و قشر عمومی ما خیلی بیشتر از قشر خاص ما هستند یعنی ما نخبه مگر چند نفر داریم حالا ۸۰۰نفرشان در مجموعه ما عضو هستند که رفت و آمد زیاد می‌کنند ولی ازآن طرف تعداد افراد عمومی ما خیلی زیاد است.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , , , , , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


راهی که از سر گرفتیم!
راهی که از سر گرفتیم!
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری چشمه سار
پایگاه خبری چشمه سار
اصفهان شرق
اصفهان شرق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز
وعده صادق
وعده صادق