پنج شنبه ۰۳ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اقتصادی
چاپ خبر
۱۰:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۸
اعتمادی که به مدیر فعال در عرصه تجارت شد
 رونمایی از کابینه بدون اقتصاددان   

مشخص نیست در وضعیتی که اقتصاد کشور در رکود گرفتار شده، دولت آن بدهکارترین دولت پس از انقلاب است و بانک‌های آن رکوردهای بدهی را جابجا کرده‌اند، نبود یک متخصص اقتصاد و اعتماد به مدیر فعال در عرصه تجارت چه نتیجه‌ای دارد.

به گزارش ندای اصفهان، در حالی وزرای دولت دوازدهم آخرین روزهای رایزنی خود برای کسب رأی اعتماد از وکلای ملت را در جلسات کمیسیون‌های تخصصی طی می‌کنند که هنوز سرنوشت بسیاری از مشکلات مهم کشور که در انتخابات نیز مورد بحث قرار گرفت مشخص نیست.

در حال حاضر و البته طی چند سال اخیر، همه کارشناسان، مسؤولان و صاحبان تصمیم بر اولویت معضلات اقتصادی صحه گذاشته و متفق‌القول، از دولت خواستار رفع این معضلات شده‌اند و بالأخص، در دوره دوازدهم دولت، این موضوع از اهمیت زیادی برخوردار شده و تجمیع مشکلات اقتصادی از جمله چسبندگی نرخ سود، بحران بانکی، بیکاری جوانان، کسری بودجه دولت، رشد نقدینگی و بی‌ثباتی نرخ رشد اقتصادی موجب شده تا چند و چون برنامه‌های اقتصادی دولت و همچنین گزینه پیشنهادی دولت برای وزارتخانه‌ها و نهادهای اقتصادی (وزارت اقتصاد، سازمان برنامه‌ و بودجه، بانک مرکزی، وزارت صنعت و …) بیش از پیش حیاتی شود.

در این بین اما با مروری بر گزینه‌های موجود در فهرست ارائه شده دولت دوازدهم، هیچ اقتصاددانی مشاهده نشده و مشخص نیست توجیه دولت برای این عقب‌گرد آشکار چیست.

حسن روحانی که در انتخابات ۹۶، کسب رونق اقتصادی، رفع معضلات بانک‌ها، تثبیت تورم تک‌رقمی و شکوفایی صنعت وعده داده بود؛ در حال حاضر با رونمایی از پیشنهاد‌های کابینه‌ای خود، بیش از پیش موجبات نگرانی کارشناسان اقتصادی را فراهم ساخت.

این در حالی است که انتظار می‌رفت با برکناری علی طیب‌نیا که متخصص حوزه تورم بود؛ یک اقتصاددان با بینش رونق آفرینی جایگزین وی شود، اما قرعه به نام فردی افتاده که تمام زمان خدمت خود را در حوزه گمرک و بازرگانی گذرانده و اندک آشنایی و تماسی با حوزه اقتصاد کلان ندارد.

مشخص نیست در وضعیتی که اقتصاد ایران در دام طولانی‌ترین رکود تاریخ خود افتاده، دولت آن بدهکارترین دولت پس از انقلاب است و بانک‌های آن رکوردهای بدهی را جابجا کرده‌اند، نبود یک متخصص اقتصاد در کابینه و اعتماد به مدیر فعال در عرصه تجارت و گمرک چه پیامدهایی برای کشور به دنبال دارد.

از دیگر سو، ابقای ولی‌الله سیف و محمدباقر نوبخت نیز نشان‌دهنده تداوم سیاست‌های قبلی دولت در بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه است که در این سال‌ها انتقادات زیادی را از سوی کارشناسان اقتصادی به خود دیده است.

بانک مرکزی در طی این چهار سال، مهم‌ترین وعده خود در حوزه تک‌نرخی کردن ارز را عملی نکرد و در اصلاح ساختار بانک‌ها و کاهش نرخ سود ناکام ماند تا وضعیت نظام بانکی با ورشکستگی و کسری منابع مؤسسات غیررسمی، روز به روز وخیم‌تر شود و با انتخاب‌های فعلی رئیس‌جمهور نیز بعید نیست مشکلات این بار با سرعت بیشتری عرض اندام کنند.

انتهای پیام/

منبع:فارس

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز