شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۱:۵۸ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۵

شاگرد ارشد بانو علویه همایونی:

آرزوی استاد علویه همایونی،تشکیل بنیاد بانوی ایرانی بود

شاگرد ارشد بانو علویه همایونی در وصف این بانوی بزرگوار گفت: امیدوارم بتوانیم به آرزوی بانو همایونی در راستای تشکیل بنیاد بانوی ایرانی جامه عمل بپوشانیم و آن را جهانی کنیم.

به گزارش ندای اصفهان، دفتر تخصصی بانوان آفتاب سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان، چندی پیش با برگزاری مراسم تجلیل از جایگاه بانو علویه همایونی و بانو مجتهده امین، یاد این دو بزرگوار را گرامی داشت.

فخرالسادات قلمکاریان که از 16 سالگی در خدمت بانو همایونی(ره) بوده‌ و اکنون جزو برجسته‌ترین اساتید و بزرگان حوزه‌های علمیه است، شاگرد ارشد بانو همایونی در معرفی شخصیت و سبک زندگی بانو علویه همایونی(ره)، معتدل بودن بانو را از صفات شاخص و بارز وی دانست و اظهار داشت: یک عالم اگر معتدل نباشد، اینقدر دلباخته ندارد.

وی افزود: در مدت 50 سالی که در خدمت بانو همایونی بودم، چیزهای زیادی در وجود او دیدم، از جمله اینکه بانو همواره سعی می‌کرد قالب مطالبی را که در جان و روح خود درک کرده بود، در جان افراد دیگر بریزد و در زمانی که تفسیر موضوعی متداول نبود، روح ما را با تفسیر موضوعی آشنا کرد.

شاگرد ارشد بانو علویه همایونی در توصیف بانو همایونی گفت: این بانوی عالم همان‌طور که ما را با قرآن آشنا کرد، جان ما را با ولایت نیز عجین کرد و این حقیقت است که هر کسی که می‌خواهد قرآن را بفهمد باید از طریق ائمه معصومین(ع) به فهم قرآن بپردازد.

این محقق و مدرس حوزه علمیه با بیان اینکه وقتی بانو همایونی لب به قرآن باز می‌کرد و یا احادیث ائمه را می‌خواند، روح این آیات را متوجه می‌شد و از روی ظاهر نبود، اذعان‌کرد: همان‌طور که با جان و دل خود درک می‌کرد، با جان و دل نیز به دیگران آموزش می‌داد.

وی با اشاره به جمله معروف «از هر چه بگذریم، سخن دوست خوشتر است»، بیان کرد: شاگردانی که در منزل خدمت بانو همایونی می‌رسیدند، علاوه بر درس‌های منطق، حکمت و ادبیات با روح قرآن نیز آشنا می‌شدند و بانو همایونی این حقیقت را به ما فهماند که سخن دوست همان «قرآن« است، نه فقط به همین معنا که قرآن را حفظ کنیم و یا معنایش را بدانیم، بلکه باید با قرآن زندگی کنیم.

قلمکاریان در ادامه از مجتهده بانو امین به عنوان یک شخصیت استثنایی یاد کرد و ابراز داشت: بانو امین را می‌توان موازی و هم‌طراز با علامه طباطبایی و شهید مطهری دانست، چرا که در عین حال که فقیه و فیلسوف بودند، عارف نیز بودند.

وی خاطرنشان کرد: انگیزه تأسیس مکتب ویژه بانوان توسط بانو علویه همایونی ایجاد شد، از آنجایی‌ که ایشان بسیار دلسوز بانوان بودند و همیشه از اینکه چرا بانوان نمی‌توانند جایگاه مناسب اجتماعی خود را پیدا کنند، آزرده خاطر بود سرانجام مکتب بانوی ایرانی در سال 1343 تأسیس شد و بانوان در آنجا زیر نظر اساتید مجرب به علم‌آموزی مشغول شدند.

شاگرد ارشد بانو علویه همایونی با اشاره به دغدغه‌های حاجیه خانم همایونی گفت: یکی از دغدغه‌های شاگرد وفادار به استاد، حفظ آثار و نشر سیره و منش مجتهده بانو امین بود و در این راستا خودش نیز بسیار زحمت کشید، اما به علت اینکه دست تنها بود، دیر به نتیجه رسید.

این محقق و مدرس حوزه علمیه اضافه کرد: تا اینکه طرح تشکیل بنیاد بانوی ایرانی در ذهن بانو همایونی شکل گرفت و در صدد ایجاد مؤسسه‌ای برای حفظ و نشر آثار بانو امین برآمد و این طرح با همکاری بانوان دیگر به صورت قدمی، زبانی و مالی در زمان حیات بانو همایونی رغم خورد.

وی ادامه داد: عمر وی در به نتیجه رسیدن بنیاد، کفاف نداد و دار فانی را وداع گفت، البته شاگردان و دوستان بانو همایونی دست از کار برنداشتند و با سعی و تلاش در تحقق آرزوی استاد برآمدند.

قلمکاریان عنوان کرد: در این مؤسسه سعی کردیم در کنار ترویج آثار و شخصیت مجتهده بانو امین، آثار بانو همایونی نیز حفظ شود و استاد و شاگرد باز هم در کنار هم قرار بگیرند.

وی افزود: در این راستا پایان‌نامه دانشجویی نیز در مورد زندگینامه بانو همایونی که در زمان حیات او تنظیم شده بود، به مجموعه اضافه خواهد شد تا نسل‌های بعد هم با این دو بانوی بزرگوار بیشتر آشنا شوند.

شاگرد ارشد بانو علویه همایونی در پایان مطرح کرد: در حال حاضر در مرحله ثبت این مجموعه قرار داریم و امیدواریم بتوانیم به آرزوی بانو همایونی در راستای تشکیل بنیاد بانوی ایرانی جامه عمل بپوشانیم و آن را جهانی کنیم.

انتهای پیام/

منبع:فارس

برچسب‌ها: , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


مسابقه کاریزمن11: هدایت روابط دختر و پسر به ازدواج (کلیک کنید)
مسابقه کاریزمن11: هدایت روابط دختر و پسر به ازدواج (کلیک کنید)
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715