چهارشنبه ۰۲ آبان ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۰۷:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۶
نگاهی به گزارش شورای جهانی سفر و گردشگری (WTTC)؛
 گردشگری و نقش استارت آپ‌ها در اشتغال جوانان   

گردشگری می تواند در ایجاد اشتغال مستقیم و غیر مستقیم تاثیر بگذارد. بنا بر نظر کارشناسان از ورود هر ده گردشگر، یک شغل به صورت مستقیم ایجاد می شود. حتی برخی صاحبنظران معتقدند، ورود شش گردشگر به کشور برابر اشتغال یک نفر می باشد...

ندای اصفهان- پوریا استکی (کارشناس ارشد جغرافیا و برنامه ریزی گردشگری)

اولیای گرامی اسلام، جوانی را یکی از نعمت­ های الهی و از سرمایه ­های بزرگ سعادت در زندگی بشر شناخته­ اند. امام علی (ع) در این باره می­ فرماید: «شَیئانِ لا یَعرفُ فَضلَهُما اَلاّ مَن فَقَدَهُما الشَّبابَ وَ العافِیَه». (غررالحکم، ص ۴۴۹)
دو چیز است که قدر و قیمتشان را نمی­ شناسد مگر کسی که آن دو را از دست داده باشد: یکی جوانی و دیگری تندرستی و عافیت است.

حضرت علی (ع) در این حدیث نعمت جوانی را در ردیف بزرگترین نعمت­های الهی، یعنی صحت و سلامت آورده است.

جوانان آینده سازان کشور هستند. در هر کشوری به نیروی جوان اهمیت بسیاری می دهند از اقداماتی همچون تسهیلات تحصیلی رایگان تا تامین اوقات فراغت جوانان، در بسیاری از دانشگاههای دنیا، واحد درسی با نام «اوقات فراغت» تدریس می شود که در آن چگونگی برنامه ریزی برای اوقات فراغت جوانان تدریس می شود. البته در ایران و در رشته مدیریت جهانگردی و رشته های مرتبط هم، این درس آموزش داده می شود.

شکوفایی استعداد جوانان به کشورها کمک می کند تا نیروهایی تربیت کنند تا در آینده بتوانند برای کشور نقش بسزایی ایفا کنند.

جوانان به عنوان پیکره اصلی و نیروی محرکه اجتماع نقش بسزایی را در تکامل اجتماع خود ایفا می کنند و توجه به نیازهای درونی و بیرونی جوانان درجهت ایجاد یک جامعه شکوفا بسیار حائز اهمیت است. باید دانست که حس آزادی و آزادگی در جوانان می تواند در تمامی مسائل فکری و اجتماعی آنان از قبیل فرهنگ، اقتصاد، سیاست و غیره تاثیرگذار باشد. (بایگی محمدی، ۱۳۹۰)

بها دادن به جوانان

جوانان عمدتا از بی توجهی به این نسل و بها ندادن به آنها گله مند هستند. بها دادن به جوانان می تواند در رشد و شکوفایی استعدادهای آنان کمک شایانی نماید و خلاقیت و استعدادهای درونی آن ها را شکوفا نماید. همانگونه که پیامبر اکرم (ص) در زمان خودشان از جوانان برای مسئولیت های اجتماعی استفاده می کردند.

در مقالات قبل (اینجا) ذکر شد که گردشگری می تواند گره گشای بسیاری از مشکلات باشد. توجه به صنعت گردشگری و به کارگیری جوانان در این صنعت، می تواند پدیده بیکاری را که گریبان گیر جامعه شده است تا حدودی کاهش دهد.

گردشگری می تواند در ایجاد اشتغال مستقیم و غیر مستقیم تاثیر بگذارد. بنا بر نظر کارشناسان از ورود هر ده گردشگر، یک شغل به صورت مستقیم ایجاد می شود. حتی برخی صاحبنظران معتقدند، ورود شش گردشگر به کشور برابر اشتغال یک نفر می باشد.

براساس گزارش شورای جهانی سفر و گردشگری (WTTC)، پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۷ شمار گردشگران خارجی بازدیدکننده از ایران به مرز ۱۰ میلیون نفر برسد.

طبق گزارش این سازمان، صنعت سفر و گردشگری در ایران در سال‌ ۲۰۱۳ به‌طور مستقیم برای حدود ۴۰۰ هزار نفر اشتغال‌زایی کرده و این در حالی است که پیش‌بینی می‌شود در سالی که ایران پذیرای ۱۰ میلیون گردشگر خارجی است، ۶۷۰ هزار نفر به‌طور مستقیم در این صنعت مشغول کار باشند؛ یعنی با رشد گردشگری ایران و میزبانی از ۱۰ میلیون گردشگر، این صنعت به‌طور مستقیم حدود ۲۷۰ هزار نفر شغل بیشتر ایجاد می‌کند. (منبع دنیای اقتصاد)

جدول شماره یک – منبع: اقتصاد آنلاین

به گزارش اقتصاد ایرانی، ولی ا… سیف مدیر کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، با اشاره به میزان اشتغال زایی گردشگر داخلی و خارجی گفت: براساس مطالعات انجام شده به ازای هر ۶ نفر گردشگر خارجی که وارد کشور شود، یک شغل و به ازای هر ۲۵ گردشگر داخلی نیز یک شغل ایجاد می شود. (منبع: سایت اقتصاد ایرانی)

گردشگری به عنوان یکی از منابع درآمد و ایجاد اشتغال در سطح ملی می تواند رهیافتی برای توسعه اقتصادی در قلمرو ملی باشد. گردشگری به خصوص در زمانی که سود فعالیتهای دیگر بخشهای اقتصادی در حال کاهش باشد جایگزین مناسبی برای آنها و راهبردی برای توسعه است.

از لحاظ بین المللی جهانگردی در حال حاضر یکی از بزرگترین صنایع رشد یابنده جهان به شمار می رود. (جمشیدیان، مهدی پور، ۱۳۷۹ :۳۷)

درآمدهای حاصل از گردشگری

بر اساس گزارش سازمان جهانی گردشگری، درآمد حاصل از گردشگری بین المللی در سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۵ تقریبا بیش از دو برابر شده و از ۲۷۰ میلیارد دلار به ۶۸۰ میلیارد دلار افزایش پیدا کرده است (رنجبر، علی، ۱۳۹۰)

هرچند ایجاد اشتغال هدف عمده توسعه گردشگری نیست ولی بی شک توسعه آن با فعالیت و خدماتی سروکار دارد که خود به خود ظرفیت اشتغال را بالا می برد. به گونه‌‌ای که توسعه گردشگری سبب بالا رفتن اشتغالات بخش کشاورزی بطور غیر مستقیم می شود زیرا با بالا رفتن تقاضا به سبب ورود گردشگران، تولیدات کشاورزی تحت تاثیر آن افزایش می یابد. (بیک محمدی، ۲۵۰،۱۳۷۹).

تحقیقات حاکی از آن است که بخش گردشگری به ازای هر دلار درآمد حاصله اشتغال بیشتری را نسبت به سایر بخش ها ایجاد می کند. به همین دلیل بسیاری از سیاست گذاران، توسعه گردشگری را سیاستی مطلوب برای کاهش بیکاری در مناطقی می دانند که در سایر بخش های اقتصادی فرصت های شغلی اندکی دارند. البته ممکن است این مناطق درآمد بالایی نیز داشته باشند که این حالت زمانی رخ می دهد که ساختار صنعتی یک منطقه، ارزش افزوده بسیار بالایی را در یک صنعت سرمایه بر داشته باشد، اما دارای درصد بیکاری بالایی نیز هستند و در نتیجه توزیع درآمد، نابرابر و در مشاغل اندکی متمرکز شده اند. (موسایی، ۱۳۸۶،۳۶)

عمده ترین فعالیت های اقتصادی که حول محور این صنعت انجام می گیرد و بازخور آن بر اقتصاد داخلی و بین المللی تاثیر بسیار دارد عبارت اند از:

سرمایه گذاری های ساختمانی-عمرانی (هتل، جاده، فرودگاه، اسکله سازی، ساخت انواع وسایل حمل و نقل، هواپیما، کشتی، کشتی های تفریحی، واگن قطار، اتومبیل، آماده سازی پیست های اسکی، سواحل دریاها و غیره)، صنایع تجهیز کننده رستورانها، صنایع غذایی، تعمیرات و نگهداری از آثار باستانی، سرمایه گذاری های مربوط به تولید و تصفیه نفت و سایر انرژی ها در رابطه با گردشگری، سرمایه گذاری های مربوط به اطلاعات و اطلاع رسانی (سایت های رایانه ای، اینترنتی، نشریات اعم از کتاب، روزنامه، بروشور، نقشه، راهنمای گردشگری، مسافرتی و غیره) مخارج مخابرات و پست (خرید سیم کارت، مخارج تلفن، پست) وسایل اقامتی (مانند کمپینگ و چادر) وسایل ورزشی (وسایل اسکی، غواصی، شنا) وسایل محافظتی بدن (انواع کرمهای ضد آفتاب، ژلها، داروهای دیگر و…)، درآمدهای عظیم نظام بانکی از جابه جایی پول و درآمدهای عظیم بیمه و تهیه سایر اسناد بین المللی که گردشگران در کشورهای مبدا یا کشور محل اقامت خود جهت آماده شدن برای سفر خرج می کنند. (پاپلی یزدی، ۱۳۸۹ ، ۴)

معمولا درآمد صنعت گردشگری از میزان ارزی که گردشگران وارد کشور دیگر می کنند سنجیده می شود. (پاپلی یزدی، ۱۳۸۹ ، ۴)

به گزارش خبرگزاری مهر، نرخ بیکاری در سال ۱۳۹۵ با افزایش ۱٫۴ درصدی، ۱۲٫۴ درصد اعلام شد. همچنین خبرگزاری تنسیم با انتشار جداولی پیرامون بیکاری توضیحاتی داده است. این نتایج نشان می‌دهد که نرخ مشارکت اقتصادی در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی کمتر بوده است.

بر اساس این نتایج، نرخ بیکاری در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بیشتر بوده است. نرخ بیکاری در سال گذشته ۱۱درصد اعلام شده بود که در حال حاضر با رشد ۱٫۴ درصدی به ۱۲٫۴درصد افزایش یافت.

جدول شماره دو– شاخص های عمده نیروی کار بر حسب جنس، نقاط شهری و روستایی در سال ۱۳۹۵

جدول شماره سه– شاخص عمده نیروی کار به تفکیک استان در سال های ۱۳۹۴-۹۵

دانشجویان و صنعت گردشگری

هر ساله میزان قابل توجهی دانشجو از دانشگاهها فارغ التحصیل می شوند که برای آینده بسیاری از آنها برنامه ریزی شغلی در رشته خودشان نشده است به همین دلیل اغلب جزء نیروهای بیکار به حساب آمده و یا در رشته ای دیگر مشغول به کار هستند که این موجب یاس و ناامیدی در جوانان شده است و باعث می گردد در کسب علم و تخصص در رشته تحصیلی خودشان بی انگیزه باشند.

همانطور که گفته شد صنعت گردشگری به صورت مستقیم می تواند هم برای دانش آموختگان این رشته اشتغال و هم برای دیگر مشاغل اشتغال غیر مستقیم ایجاد کند. از جمله مشاغل ایجاد شده توسط متصدیان این امر عبارت است از:

به کارگیری دانشجویان در آژانس های مسافرتی و جهانگردی، استفاده از دانشجویان رشته گردشگری و رشته های وابسته در امر خدمات راهنمایی تور و سرپرستی تور، استفاده از دانش آموختگان رشته گردشگری در اماکن تاریخی و توریستی، استفاده در هتل ها از دانش آموختگان رشته هتلداری و گردشگری، به کارگیری دانش آموختگان رشته گردشگری در موسسات آموزشی گردشگری، برنامه ریزی و حمایت دولت از آموزش دوگانه رشته گردشگری و هتلداری در هنرستان ها، حمایت از جوانان جهت راه اندازی کسب و کارهای کوچک و مرتبط با صنعت گردشگری مثل تهیه سوغات یا اشتغال در زمینه صنایع دستی که این امر با حمایت مالی دولت امکان پذیر است، استفاده از فارغ التحصیلان در طرح های گردشگری و…

نقش استارت آپ ها و رویدادها در جذب جوانان به اشتغال چیست؟

در کشور ما نیز این روزها شاهد ظهور استارت آپ‌های متعددی هستیم. حتی کمپانی‌هایی نیز وجود دارند که در صورت مقبول بودن طرح و آنچه که استارت آپ در پی رسیدن به آن است، درصدد حمایت از این کسب و کار برمی‌‌آیند.

نیل بلومنتال، موسس و مدیرعامل کمپانی واربی پارکر (Warby Parker) استارت آپ را این چنین تعریف می‌کند:

«استارت آپ یک کمپانی نوپا است که راه‌حلی نوین را برای یک مساله ارائه می‌کند؛ در حالی که تضمینی برای موفقیت کمپانی از طریق راه حل ارائه شده وجود ندارد.»

ویکیپدیا نیز استارت آپ را یک تجارت نوپا در قالب یک کمپانی، شراکت یا سازمان موقت تعریف می‌کند که در پی ایجاد و راه‌اندازی یک مدل تجاری جدید در زمینه‌ی خاصی است.

ویکیپدیا نوآوری را به عنوان شاخصه‌ اصلی استارت آپ عنوان کرده و به این نکته اشاره کرده که در باور عمومی، استارت‌آپ‌ها معمولا ماهیتی مرتبط با فناوری دارند. این دایره‌المعارف اینترنتی درونمایه‌ی استارت آپ را در جاه طلبی، نوآوری و تلاش برای رشد در سطح جهانی تعریف کرده است.

استارآپ ها و همایش ها یا رویدادها می تواند به عنوان یک مکان برای معرفی و بیان ایده های فعالین و جوانان صنعت گردشگری نقش بسزایی ایفا کند، از این طریق می توان جذب سرمایه و حمایت های مالی را تامین کرد.

منابع

– ابوالفتح آمدی، غررالحکم، قم، انتشارات دارالکتاب اسلامی

– بیک محمدی، حسین، (۱۳۷۹) نگرش نو بر آثار اقتصادی توسعه جهانگردی، اطلاعات سیاسی اقتصادی، شماره ۵۸-۱۵۷

– پاپلی یزدی، محمد حسین، سقایی، مهدی، (۱۳۸۹) گردشگری (ماهیت و مفاهیم)، تهران، سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاهها (سمت)، مرکز تحقیق و توسعه علوم انسانی

– موسایی، میثم (۱۳۸۶)، اقتصاد توریسم، تهران، موسسه تحقیقات تعاون دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران و انتشارات نورعلم

– رنجبر، علی، تاج آبادی، رضا، شعبانی، سمیه، مقاله تاثیر صنعت توریسم و گردشگری در اشتغال زایی و کارآفرینی پایدار، ۱۳۹۰

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز