یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگ و هنر
چاپ خبر
۰۹:۰۸ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۷
#ناگفته_خبرنگار #بخش_۶ #متین_فیروزآبادی
 خبرنگاران دین و اندیشه سربازان گمنام رسانه هستند/ رسانه‌های اصفهان سرطان فرهنگی دارند   

فعالیت در یک رسانه حوزوی که دغدغه اصلی آن دین است و هر مقوله‌ای از هنر گرفته تا سیاست را ذیل موازین دینی و شرعی تعریف می‌کند مشکلات و سختی‌های خاص خود را به همراه دارد چرا که خبرنگار ناچار است اگر تحصیلاتی در این زمینه ندارد در این حوزه که عمدتا نه تنها در بین اصحاب رسانه بلکه در جامعه مغفول مانده است، به مطالعه و پژهش مستمر بپردازد و همواره باید به روز باشد.

ندای اصفهان – کمال نصیری فرد:

فرهنگ و اقتصاد دو مقوله مهم است که اگر پای ملتی در هر یک از این دو مهم بلنگد نمی توان تصور موفقیت و فتح قله‌های پیروزی را برای آن در نظر گرفت.

همانطور که مستحضر هستید، هرجامعه از هرمی تشکیل شده که در راس آن مسئولان قرار گرفته‌اند و در لایه دوم صاحب نظران و ایدئولوگ‌ها به طراحی و پیاده سازی ایده ‌های خود می‌پردازند، اگر مردم که عمده هر جامعه ای را تشکیل می‌دهند در پائین ترین سطح هرم قرار اگرفته باشند، خبرنگاران، نویسندگان و هنرمندان پل ارتباطی میان مردم و صاحب نظران هستند که ایده های آنان را به یک سطح قابل درک برای عموم مردم مبدل کرده و آن را به جامعه انتقال می‌دهند.

در کشور اسلامی ما که صاحب نظران و موسسان این نظام با تمسک به علم و قوانین الهی ایده های خود را استخراج کردند، پس از گذشت ۴ دهه از تشکیل این حکومت هنوز فرهنگ و اقتصاد اسلامی از سطح ایده پردازی به زندگی اجتماعی مردم رسوخ نکرده براین اساس برآن شدیم تا با یک سلسله مصاحبه به بررسی لایه های ارتباطی میان ایدئولوگ ها و مردم بپردازیم.

متین فیروزآبادی سردبیر خبرگزاری رسا در اصفهان است که سال ها با دغدغه فرهنگ ایرانی اسلامی قلم زده، از طرفی در رسانه ای کار می کند که تخصص آن دین و اندیشه بوده و این یک محور مهم برای انتقال فرهنگ به سطح جامعه است از این رو برآن شدیم تا در این گفتگو دغدغه های این جوان پرتلاش را جویا شویم.

***

ندای اصفهان – با توجه به اینکه در یک رسانه تخصصی حوزوی مشغول هستید، جایگاه حوزه دینی را در رسانه‌های اصفهان چگونه ارزیابی می‌کنید؟

– فعالیت در یک رسانه حوزوی که دغدغه اصلی آن دین است و هر مقوله‌ای از هنر گرفته تا سیاست را ذیل موازین دینی و شرعی تعریف می‌کند مشکلات و سختی‌های خاص خود را به همراه دارد چرا که خبرنگار ناچار است اگر تحصیلاتی در این زمینه ندارد در این حوزه که عمدتا نه تنها در بین اصحاب رسانه بلکه در جامعه مغفول مانده است، به مطالعه و پژهش مستمر بپردازد و همواره باید به روز باشد ضمن اینکه دست خبرنگار برای پرداختن به بسیاری از سوژه های نان و آب دار بسته می‌شود و فرصت کمی برای دیده شدن خواهد داشت و حتی در جشنواره های مختلف هم جایی برای موضوعات تخصصی دینی درنظر گرفته نمی‌شود.

مشکلات این حوزه به ویژه ضرورت داشتن تخصص برای ورود جدی در حوزه دین و اندیشه، موجب شده است تا متأسفانه نه تنها خبرنگاران اهتمام جدی برای ورود ژرف و تخصصی به حوزه دین و اندیشه و نگاه دینی به مسائل نداشته باشند بلکه مدیران رسانه‌ها نیز سعی کنند تا حوزه دین و اندیشه را ذیل فرهنگ به نوعی گنجانده و از کنار آن بسیار ساده عبور کنند که ریشه و علت العلل همه این معضلات ضعف در سواد و آگاهی دینی است، موضوعی که لازم است در حوزه آموزش آن مجموعه‌های نظیر بسیج رسانه، خانه مطبوعات و انجمن صنفی ورود پیدا کنند.

در اصفهان نه تنها خبرنگاران تخصصی و دارای سواد لازم در حوزه دینی و مذهبی شاید کمتر از انگشتان یک دست باشند بلکه مدیران رسانه‌ها، پیشکسوتان، مسؤولان، روابط عمومی‌ها و تشکل‌های صنفی مرتبط با رسانه هیچکدام دغدغه‌ جدی و عمیقی در این حوزه ندارند و همه چیز بسیار سطحی و حداقلی در حوزه دین و اندیشه سپری می‌شود، گویی اصلا دین و درد دین در رسانه‌های اصفهان وجود ندارد.

در فضای مجازی در گروه‌هایی که محلی برای گعده‌ها و اظهار نظرها و هم اندیشی اصحاب رسانه است تنها سیاست خط قرمز بعضی دوستان مدعی تفکر و تعقل و حرفه‌ای بودن و پیشکسوتی است، در صورتی که شاهد هستیم بدترین توهین‌ها و شبهه‌ها نسبت به مقدسات دینی توسط برخی خبرنگارنماها مطرح می‌شود و نه تنها صدایی از کسی درنمی‌آید بلکه افرادی که خود را موظف می‌دانند به پاسخگویی، مورد هجمه همه جانبه عزیزان خود روشنفکر پندار قرار می‌گیرند.

ندای اصفهان- رسانه‌های اصفهان و اصحاب رسانه اصفهان تا چه حد در جنگ نرم نقش آفرینی دارند؟

– اگرچه باید در پاسخ به این سؤال شما بگویم تقریبا هیچ، اما به احترام معدود دوستانی که در خط مقدم جنگ نرم شبانه روز تلاش می‌کنند می‌گویم هنوز هم عده‌ای هستند که ظرفیت آن را دارند که آوینی زمان باشند، ولی خب متأسفانه معدود هستند و محدود و حتی برخی به شدت گمنام هستند و ه خاطر انقلابی‌گری و انقلابی بودن بایکوت شده و بیکار گشته‌اند.

وقتی یک رسانه از صدر تا ذیل لیبرال است و همه چیز در آن براساس معیارهای نامعقول و غلط تفکر غیرانقلابی و غرب‌زده شکل گرفته، شما انتظار نداشته باشید که این رسانه و خبرنگاران آن در حوزه جنگ نرم نقش آفرینی کنند، بلکه در بهترین حالت شاهد یک مجموعه بازاریاب رسانه‌ای هستیم که بیشتر به رپرتاژ و جذب آگهی اهمیت می‌دهند، با آنها که سرتاپا سیاسی و حزبی و سیاست زده هستند هم کاری نداریم.

در شرایطی که هنوز تعریف درستی در بین اغلب همکاران از فرهنگ وجود ندارد و بیشتر نگاه‌ها به فرهنگ کاملا سکولار است غیرممکن است در جنگ نرم یا همان جنگ فرهنگی بتوانند ایفای نقش کنند. در حقیقت رسانه‌های اصفهان مبتلا به سرطان فرهنگی هستند و باید افسران جنگ نرم در زمینه درمان این اپیدمی مهلک ورود جدی پیدا کنند و صد البته راهبردهای پیشگری از این موضوع در دیگر رسانه‌ها هم باید در دستور کار قرار بگیرد.

متأسفانه اندیشه سکولار و بی‌توجهی به مبانی دین مبین اسلام و مذهب تشیع و تمدن عظیم اسلامی موجب شده است تا بخش عمده‌ای از فعالان رسانه‌ای، مدیران و خبرنگاران اصفهان از حداقل‌های سواد دینی برخوردار باشند بگذریم که برخی همین حداقل‌ها را هم ندارند، خبرنگاری که می‌گوید فقط آنچه در قرآن ذکر

ندای اصفهان- از مهمترین مشکلات خبرنگاران حوزه دین و اندیشه چیست؟

– خبرنگاران دین و اندیشه در حقیقت سربازان گمنام رسانه هستند، چرا که هیچ وقت دیده نمی‌شوند، در صورتی که زحمات بسیار زیادی می‌کشند و از لحاظ مالی بسیار بسیار کمتر از دیگران تأمین می‌شوند؛ به عنوان مثال عرض کنم، در خبرگزاری رسا اصفهان از وجود همکاری برخوردار هستیم به نام آقای محمد قربانیان، مطمئنم به غیر از مجموعه خبرگزاری رسا کسی این جوان مستعد و سختکوش رسانه را نمی‌شناسد، شما کجا سراغ دارید یک خبرنگار طول سال هر روز صبح در سرما و گرما نماز جماعت صبح را پشت سر حضرت آیت الله مظاهری اقامه کند و بعد از آن هم درس تفسیر این مرجع معظم که نور چشم ما است را پوشش بدهد؟

نه تنها مسؤولانِ مدعی حمایت از اصحاب رسانه و فرهنگ بلکه حوزه علمیه و حتی بیت آیت الله العظمی مظاهری هم حتی یکبار زبانی از این خبرنگار سختکوش و به عقیده من شکست ناپذیر تقدیر نکرده‌اند. بگذریم که آیت الله العظمی مظاهری از اینکه به دروس تفسیر ایشان رسانه‌ها اهمیتی نداده و پوششی نداده بودند قدری دلخور بودند و ماهم که چند سالی است در این زمینه ورود جدی پیدا کرده‌ایم گاهی از سوی برخی افراد نزدیک به ایشان بی‌مهری دیده‌ایم.

مسؤولان محترم نظیر جناب شهردار و رییس شورای شهر و مدیران و مسؤولان هم اهمیت چندانی به خبرنگاران مذهبی نمی‌دهند، اصلا بعید می دانم رسانه‌های تخصصی حوزه دین و اندیشه که بسیار هم فعال و سخت کوش و اثرگذار در حوزه فرهنگی هستند و بسیاری از مسائل مهم در حوزه دین و اندیشه کشور حاصل زحمات این رسانه‌ها است تا کنون در رصد این عزیزان بوده باشد.

استاندار و فرماندار محترم و جناب شهردار و عزیزان شورای شهر و دیگر دستگاه‌هایی که ارتباطی با فرهنگ و دین دارند تنها و تنها رسانه‌ها و خبرنگارانی را می‌شناسند که فعالیت‌ها آنان را پوشش داده باشند و به دیگران که اگر نگویم بیشتر از دیگران ولی کمتر از دیگران در حوزه فرهنگی نقش آفرینی نداشته‌اند هیچ توجهی نداشته و نخواهند داشت، ما هم منت سر کسی نداریم و انتظاری هم از کسی نداریم چون ما سالها است آتش به اختیاریم لیکن عزیزان لطفا ژست حمایت از فرهنگ و دین نگیرند.

ندای اصفهان- کلام آخر، علیرغم همه کمبودها و مشکلات چه چیزی شما را در حوزه دین و اندیشه نگهداشته است؟

– ما خود را سرباز ولایت و فدایی مکتب اهلی بیت(ع) می‌دانیم، قطعا وارد هرشغل و کاسبی می‌شدیم و به اندازه خبرنگاری وقت می‌گذاشتیم قطعا درآمد بهتری داشتیم و استرس و فشار کاری کمتری هم متوجه ما بود، لیکن به عنوان یک بسیجی از همان حدود ۲۰ سالگی که وارد کلاس‌های آموزشی خبرگزاری رسا شدم تا زمانی که در آزمون‌ها و مصاحبه‌های این رسانه قبول شدم تنها یک هدف داشتم و آن هم خبرنگار بسیجی بودن و تلاش برای تبیین و نشر گفتمان انقلاب اسلامی و ولایت در عرصه رسانه برای اثرگذاری به روی جامعه بود.

الگوی ما اصحاب رسانه به ویژه خبرنگاران مذهبی باید حضرت زینب(س) باشد، ایشان به خوبی از رسانه زمان خودشان یعنی وعظ و خطابه استفاده کردند و دستگاه یزید شاه را متزلزل کردند و امپراتوری بنی امیه را درهم کوبیدند، ما هم اگر به خوبی به وظایف شرعی و اخلاقی خود حول محور ولایت عمل کنیم قطعا به پیروزی خواهیم رسید.

در پایان بر خودم یه عنوان یک عضو کوچک از جامعه رسانه تکلیف می‌دانم که روز خبرنگار را به همه عزیزان خبرنگار و عکاسان خبری تبریک عرض کنم و آرزوی موفقیت و سربلندی در پیشگاه امام زمان(عج) برای همه همکارانم دارم.

انتهای پیام/

 

برچسب‌ها: , , , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز